Jiïeumo £ciitsrt)e (iTouranl Stevenson candidaat der Democraten na drie stemronden Koning Faroek onder controle van Naguib en Maher Pasja Wist U ZATERDAG 26 JULI 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- eD Advertentie-afdeling: Tel. 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal. 2.— per maand; 0.47 per week Drie en dertigste jaargang No 9491 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .StflnteasUcli Is sfttftUven «ngn bert in legbeaspott" De leeuw won het van de beer Mededinger naar presidentschap der V.S. Hij moet het nu in November a.s. opnemen tegen Eisenhower STEVENSON heeft het gewonnen; hij verwierf de vereiste meerderheid voor benoeming tot democratisch candidaat voor het presidentschap der Ver. Staten. Hij is dus de democratische „grote man", die het tegen de candidaat der Republikeinen, Eisenhower, moet opnemen. De Con ventie te Chicago begon met de stemming Vrijdag, in de namiddag, om kwart over zes, Nederlandse tijd. Er waren drie stemronden voor nodig, eer in deze spannende race Stevenson de zege behaalde. Bij de derde stemming verkreeg Stevenson 611 stemmen, Kefauver 279Vz stem. Op dit moment, nadat eerst Harriman zich uit de race had teruggetrokken, gooide ook Kefauver het over een andere boeg en zegde Stevenson zijn volledige steun toe in dé kiescampagne. Hetzelfde deed Senator Russell, de derde belangrijke candidaat. Nadat de delegatie van Utah eveneens haar stemmen op Stevenson had uitgebracht, steeg diens meerderheid tot 617 V2 stem, voldoende om hem het candidaatschap te bezorgen. Gouverneur Stevenson, de democrati sche candidaat, nam het woord. Hij zeide diep geroerd te zijn en volkomen bewust van de zeer grote verantwoordelijkheid, welke op zijn schouders was gelegd. Mijn partij, aldus Stevenson, heeft dit besluit op open en eerlijke wijze genomen e zal mijn nederige talenten in dienst het land stellen, ten behoeve der mil- lioenen uit wier naam mijn partij spreekt en millioenen andere Amerikanen, zal mijn God bidden mijn geest te helpen en mij de moed en de kracht te geven, om deze grote taak in dit geweldige uu der geschiedenis te kunnen volbrengen.' Uit de gang van zaken, welke wij hier zeer in het kort resumeren, blijkt, dat dit resultaat voor Stevenson niet be reikt werd, dan nadat, bij de derde stem ming verschillende afgevaardigden eer omzwaai maakten. Gouverneur Paul Dever van Massachusetts, de staat Arkansas, die eerst 18 stemmen op Senator Russell had uitgebracht, en zoals reeds gezegd, Harriman en Kefauver, allen plaatsten nu hun aanhang achter Stevenson. De eerste stemming had tot resultaat: Kefauver 340, Stevenson 273 en RusseU 268. Toen lag Kefauver dus aan de kop. Even voordat de stemming begon had de directeur der afdeling voor politieke actie van de vakbond „Congress of Industrial Organisations" (C.I.O.) alle gedelegeerden, welke lid zijn C.I.O. verzocht, hun stem uit te bren gen op gouverneur Stevenson. Nu de cijfers na de tweede stemming: Kefauver stond toen op 362%, Stevenson op 324%. Russell 294, Harriman 121 en Barkley op 78% stom. Voorts waren uitgebracht op Dever 30%, op president Truman (of schoon niet voorgedragen) 6 stemmen, op Kerr 5% en Douglas en Ewing ieder 3 stemmen. President Truman vertrok 1 Chicago, waar hij een officiële rede uitspreken. Zo is dus senator Kefauver verslagen en wel juist op zijn 49ste jaardag. Hij verklaarde met de verkie zing van Stevenson volkomen accoord te gaan, hem kwalificerende als een „groot Amerikaan." Wie is Stevenson Stevenson'werd op 5 Februari 1900 te Los Angeles, in Californië, geboren en behoort tot een zeer welgestelde familie. Na gestudeerd te hebben, hij werd advo caat, kwam hij bij de pers en werkte o.a. als correspondent van „International News Service" te Moskou. Hij trad in diplomatieke dienst en maakte in 1945 deel uit van de V.N. conferentie te San Francisco, alsmede van de Amerikaanse Olympische Spelen 1. Ashenfeltcr (V.S.) 8 min. 45.4 (nieuw Ol. record). 2. Kazantsev (Rusl.) 8 min. 51.6 3. Disley (Gr.-Br.) 8 min. 51.8 se< 400 meter 1. George Rhoden (Jamaica) 45.9 (nieuw Ol. record). 2. Herbert Mckenley (Jamaica) 45.9 3. Matson (V.S.) 46.8 sec. VIJFKAMP Individucel 1. Hall (Zweden) 32 pnit. 2. Benedek (Hongarije) 39 pnt. 3. Szomdi (Hongarije) 41 pnt. Landenklasscment 1. Hongarije 166 pnt. 2. Zweden 132 pnt. 3. Finland 213 pnt. GEWICHTHEFFEN Bantamgewicht 1. Udodov (Rusland) 315 kg (nieuw Ol. record). 2. Namdgou (Iran) 307.5 kg. 3. Mirzai (Iran) 300 kg. Vedergewicht 1. Chlmishkyan (Rusland) 337.5 kg (nieuw Ol.- en wereldrceord). 2. Saksonov (Rusland) 332.5 kg. 3. Wilkes "(Trinidad) 322.5 kg. SCHIETEN Vrü pistool 1. Bcnner (V.S.) 553 punten. 2. Leon (Spanje) 550 punten. 3. Balogh (Hongarije) 549 punten. ANDERE OL. RECORDS 200 meter dames: Marjory Jackson (Austr.) 23.4 sec. (tevens nieuw wereldrecord) in halve finale. Het aantal nieuwe Ol. records be draagt thans reeds 25. Programma voor Maandag Paardrijden (dressuurproef), scher men (semi-finales degen), boksen, schieten, basketball, zwemmen (fina les springen heren, 100 m vrije slag dames), waterpolo, kanoën, wielren nen, zeilen en voetbal (halve finale Zweden—Hongarije) Radio-uitzending Maandagavond om 6 en 10.15 uur over Hilversum I. delegatie naar de Algemene Vergadering. In 1947 bevond hij zich weer te Chicago en werd een jaar later gekozen tot gou verneur van Illinois. Aldaar heeft hij grote hervormingen tot stand gebracht. Ofschoon Stevenson aanvankelijk grote tegenzin aan de dag legde het candidaatschap om president der Ver. Staten te worden, is hij thans toch ge zwicht. Hij is een warm voorstander van inter nationale samenwerking en staat bekend om zijn welsprekendheid. Ook is hij de man, die in de eerste plaats de sympa thie der Noordelijke staten geniet, STEVENSON, DEMOCRAAT. het toch ook weer niet geheel bij de Zuidelijke staten verkorven heeft, gelijk uit de gang van zaken op de Conventie te Chicago gebleken is. Ongetwijfeld zal hij, indien hij het van Eisenhower zou kunnen winnen, de buitenlandse politiek van Roosevelt en Truman voortzetten. Hij is een man van uitgesproken beginselen, waarvan er een luidt, dat regeringen zo klein en locaal mogelijk moeten zijn. Het merkwaardige feit doet zich buiten Amerika de „gewone ropa zijn 1 tot - de Conventie Chicago plaats vond, nauwelijks gehoord had. Een hard werker, een verbeten strijder, die thans in de race om het president schap, de republikein Eisenhower, figuur wereldformaat, tegenover zich krijgt. Op tentoonstelling in Breda Brandweerladder van 54 meter hoogte Een van de meest bezienswaardige in zendingen op de brandweertentoonstel ling in Breda is een magirusladder var 54 meter hoogte, die bestemd is voor cte brandweer in Montevideo. Deze ladder kan in slechts 40 seconden zijn aller grootste hoogte bereiken, terwijl de spuitgast via een lift naa* boven wordt vervoerd. Burgemeester rnr dr C. Kortmann Breda heeft de tenioonsteliling gisteren geopend door een schijf weg te spuiten, waardoor een katirol in beweging kwam hei obstakel, dat de toegang tot de expositie had verhinderd, omhoog ging. In de aula van de Kon. Militaire Aca demie was 's morgens een internationaal branaw eercong res geopend. Werklozen in verplichte ziekenfondsverzekering Zij die een uitkering ontvangen krach tens de nieuwe Werkloosheidswet, val len onder de verplichte ziekenfondsver zekering- De premie wordt geheven van het loon waarop de uitkering is geba seerd: de werkloze betaalt de helft van die premie. De betaling van de uitkering geschiedt meestal met postbewijzen. De daaraan gehechte strook geldt als bewijs dat de premie is ingehouden en doet dus dienst als ziekenfondscoupon. Zij die, voordat zij werkloos werden, :n vast loon in geld genoten van m dan f 4925 maar minder dan f 6000), dus niet meer verplicht verzekerd zullen alleen gedurende de tijd v de werkloosheidsuitkering onder de v plichte verzekering vallen- Zodra zij 1 uitkering krijgen, moeten zij zich met verstrekte coupon aanmelden bij Ook zij die een uitkering krijgen krach tens de sociale-voorzieningsregeling. val len onder de verplichte verzekering- Hun aandeel in de premie bedraagt 1,9 pc an die uitkering. Voorts heeft de Ziekenfondsraad mee gedeeld dat de verplichte verzekering var personen die deelnemen aan de oefenin gen van de Nationale Reserve, tijdens deze oefeningen kan worden gehand haafd. De uitslag in cijfers De uiteindelijke uitslag van het ver- kiezén van een democratisch candidaat op de Conventie te Chicago was: Stevenson 617% Kefauver 279% Russell 61 Barkley 67% Dever Ewing 3 Douglas 3 Niet gestemd 2 De kabinetsformatie Prof. Beel te Nijmegen in retraite (Van onze pralementsredacteur) De gesprekken die de nieuwe kabinets formateur, prof- dr L- J. M. Beel gisteren gehouden heeft met de vier fractie-lei ders. mr Donker, prof. Romme, dx Schou ten en de heer Tilanus, duurden elk geer anderhalf uur. De fractie-leiders hebben ieder voor zich hun visie gese ven op de ontstane situatie door het afspringen van de formatie-Drees. Gis teravond heeft prof. Beel wegens familie omstandigheden weinig aan zijn opdracht kunnen doen Vandaag heeft hij zich teruggetrokken in zijn woning te Nijme gen om gedurende het weekeinde eens rustig na te denken over wat hij alle maal heeft gehoord en om eventuele vol gende stappen te overwegen- De formateur was niet van plan, Nijmegen mensen te ontvangen. Maandag morgen komt hij weer op het departe ment van Binnenlandse Zaken te Den Haag om zijn werkzaamheden voo: Kabinetsformatie en Ambon De stichting „Door de Eeuwen Trouw" heeft aan de kabinetsformateur, dr L. J. M. Beel. een telegram gezonden en hem verzocht bij de opstelling van een rege- rin-gsprogram bijzondere aandaoh; te be steden aan de oplossing van de recht vaardige stryd van de republiek der Zuid-Molukken, welike herhaalde ma-len erkend is door de Nederlandse rechters en de Nederlandse Vereniging voor In ternationaal Recht. Tevens wordt ge vraagd, dit vraagstuk aan de Veilig heidsraad voor te leggen De atoombom op Hirosjima: Ruim 280.000 mensen verloren het leven Een afdeling van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, welke sedert Augustus in Hirosjima (Japan) waar op 6 Augustus 1945 de eerste atoombom viel de gevolgen vat ontploffing onderzoekt, heeft thans rapport gepubliceerd. In dit rapport wordt bekend gemaakt, dat vai 400.000 inwoners die Hirosjima telde bij het ontploffen van de bom. er 282 000 het leven hebben verloren, hetzij onmiddel lijk. hetzij in de loop van de volgende vijf jaren- Thans stelt de commissie een onderzoek in naar de oorzaken van het abnormaal grote aantal gevallen van leucaemie, een bloedziekte. Men acht het niet uitgeslo ten, dat deze ziekte een gevolg is van de atoomontploff i-nig (Genoemde commissie wil o m. 200.000, na 1947 geboren kinderen onderzoeken Red) - Mr Stikker tevreden uit Parijs terug Sfeer van besprekingen echter minder prettig Minister Stikker is gisteren per vlieg tuig teruggekeerd uit Parijs, waar hij Nederland vertegenwoordigd heeft op de conferentie van de ministers van Buiten landse Zaken van de zes landen der Europese kolen- en staalgemeenschap. De minister had in Parijs 21 uur ver gaderd en was zeer vermoeid. Het resul taat der conferentie vond hij op zichzelf niet onbevredigend. Dat het plan direct in werking kan treden, vond de minister belangrijk, evenals het feit, dat thank een poging wordt ondernomen, de Saarkwestie op te lossen. De sfeer, waarin de besprekingen wa rn gehouden, kon mr Stikker minder bewonderen. „Het karakter der onderhan deling gaf niet de indruk dat het eind doel, nl. nader te komen tot een verenigd Europa, steeds in het oog werd gehou den". aldus minister Stikker. In de week van 13 t/m 19 Juli wer den in ons land 73 gevallen van kinder verlamming aangegeven, waarvan 35 in Limburg, 19 in Noord-Brabant en 5 in Zuid-Holland. Ernstige gevolgen van de staatsgreep Leden der koninklijke hofhouding ontslagen; Cairo weer zetel der regering GENERAAL NAGUIB, die tot maarschalk bevorderd is, brengt met de nieuwe Egyptische premier, Maher Pasja, de positie van Koning Faroek slagen toe, neerkomende op een verzwakking. Ten eerste moeten het Hof en de regering binnen 24 uur van de zomerresidentie te Alexandrië naar Cairo terugkeren. Let wel, dit is een eis. Naguib en Maher Pasja heb ben dan gemakkelijker „contact" met Koning Faroek, dus controle op hem. Reuter concludeert, dat de macht van Koning Faroek als absoluut monarch is beknot. Ten tweede zijn vijf leden van Faroek's hofhouding afgetreden. Drie van hen zijn bef rokken in het wapenschandaal tijdens de Palestijnse oorlog, hetwelk eentfer oorzaken was van de jongste staatsgreep. Er is meer: de Egyptische industrieel, Elias Andraos Pasja diende tegelijkertijd ontslag in als honorair, economisch ad viseur van de vorst. Wy wijzen er op dat een der afgetreden leden der ko ninklijke hofhouding, de persoonlijke piloot van Koning Faroek by de Lybische grens werd gearresteerd, toen hy by poging tot ontvluchting een noodlanding moest maken. De piloot was in gezel schap van Hoessein Sirry Amer Bey, de bevelhebber der grenstroepen. De heren zijn onder militaire bewaking naar Cairo overgebracht, waar zy in een militaire gevangenis worden gedetineerd. Botsing op weg Den HaagA'dam Eén Belg gedood, twee ernstig gewond Op de rijksweg Den HaagAmster dam onder Abbenes is gisteravond een Beleische automobilist, die voor een on bekend gebleven auto moes: uitwijken, in vutsing gekomen met een motor. uit Bei^ië De duo-passagier de motor. de%eer Dontner ui: Halle. op slag dood en de bestuurder, de student Roger Rousseau uit Lembeek zwaar gewond Ook de bestuurder de auto de reserve-kolonel P H Gulpen uit Brussel, liep ernstige ver wondingen op Weer 22 tanks voor het Ned. leger Aan boord van het Amerikaanse stoom schip American Judge zijn vanmorgen in Rotterdam 22 middelzware Sherman- tanks en 5 trucks van elk 2% ton aange komen. Met deze verscheping meegere kend. zijn nu aan ons land 131 van deze tanks afgeleverd. Andere zendingen zijn nog onderweg. Sterk staaltje in Korea Een Amerikaanse piloot is er in ge slaagd. zijn hefschroefvliegtuig vlak bij MIG-straaljager van de Noorde lijken in Korea aan de grond te zetten, de MIG met handgranaten in de lucht te doen springen, en de stukken van het toestel in zijn helicoptère mee terug te ar de linies der geallieerden. Maar dan vijftig jagers vergezelden het toestel op deze expeditie. Wat moet er by Koning Faroek om gaan, nu, gelyk nader gemeld wordt, ook de chef van het kabinet van de Koning, Hafez Afifi Pasja zijn ontslag heeft moe ten nemen? Resumerende, de tegenstel lingen spitsen zich toe; Engeland houdt een wakend oog in het zeil. Sneeuwwitje heeft het in de Sprookjestuin op het landgoed Oosterbeek te Wassenaar heel druk met het huishouden van de Prins vloog vanmorgen naar Helsinki Vanochtend om half negen is Prins Bernhard van Soesterberg naar Helsinki vertrokken. De Prins, die met de Regerings-Dakota reist, wordt naar Finland vergezeld door zijn oudste twee dochters. Zoals bekend is. zal Prins Bernhard in Finland optre den als chef d'équipe van de Nederlandse Olympische hippische ploeg. De Prins en de Prinsesjes zullen op 4 Augustus naar Nederland terugkeren. De moord in Rotterdam Duizenden bij grai van telefoniste Het stoffelijk overschot van de Rot terdamse telefoniste A. G. B., die Zon dag in haar woning aan de Willnbror- dusstraat werd vermoord, is gistermid dag op de. Zuiderbegraafplaats in Rot terdam ter aarde besteld. Enkele dui- zendeü nieuwsgierigen waren naar de Zuiderbegraaiplaais gekomen. De poli tie had moeite hen op een afstand te houden en stilte te bewaren. Kopstukken in het buitenland Wilde jacht op smokkelbenden tussen Vaals en Aken In acht maanden 54.000 kg koffie in 36 auto's over de grens "jVTA OPWINDENDE achtervolgingen heeft de Duitse douane deze week in de omgeving van Aken vier auto's met in totaal meer dan 3.000 kg gesmokkelde koffie in beslag genomen. Drie smokkelaars konden worden gearresteerd, vijf anderen ontkwamen. Vannacht stootte de douane tussen Aken en Vaals op een tien man sterke bende, die te voet over de grens kwam. Na een hevige schietpartij werden twee man ingerekend. Er werd 180 pond koffie in beslag genomen. 27-jarige P. v. d. V., beiden uit Venlo, werden tot drie maanden veroordeeld. Vier maanden kreeg de Belg A. H. uit St Vith, vyf maanden zijn landgenoot L. C. uit Eupen en zes maanden de 31- jarlge Duitser P. M. M. uit Eschweiler. Hun raadsman verklaarde dat Donderdagnacht wierpen smokkelaars, die per auto achtei-volgd werden, ten inde raad drie balen koffie voor de vielen van de douane-auto. Eén doua nier bleef bij de koffie achter. De jacht werd voortgezet, maar de smokkelaars ontkwamen. Toen de douaniers de drie zakken koffie wilden ophalen, vonden zij zy nog slechts hun collega. Vijftien smokkelaars waren intussen met knup pels gewapend gekomen en hadden de koffie heroverd. 54.000 Kg koffie Voor de economische politierechter in Roermond werd gisteren het laatste be drijf opgevoerd van een koffiesmokkel- drama, waarbij van October 1951 tot Mei 1952 met niet minder dan 36 auto's ruim 54.000 kg koffie uit België via Neder land naar Duitsland werd gebracht. De opbrengst bedroeg ruim f 270.000. By dit complot waren dertig personen betrokken, van wie er thans zes terecht stonden. De jeugdige landbouwer J. F. uit Thorn kreeg zes maanden, waarvan drie •oorwaardelijk. De 30-jarige F. B. en de DAT de restauratie van de St. Laurens- kerk in Rotterdam direct na de bouw- vakarbeidersvacantie zal beginnen. DAT de prijzen van voedergranen en veekoeken m.i.v. 1 Augustus worden ver laagd en de garantieprijs van baconvar- kens binnenkort hieraan wordt aangepast. DAT kap. t.z. J. A. L. Muller uit Maas tricht, hoofd van de Ned. verbindings- afd. bij de geallieerde legerleiding in Tokio, is onderscheiden met de Ameri kaanse Orde van Verdienste. DAT de 12-j. Greta Keller uit Erp (N.-Br.) sinds Donderdag wordt ver mist. DAT op de weg Oostvoorne-Portugaal door de Mijnopruimingsdienst een tas zeer gevaarlijk ontstekingsmateriaal is verloren. DAT de diepste verdieping van de Lim burgse mijnen, de 810-meter-verdieping van de staatsmijn Maurits, vermoedelijk begin 1955 in bedrijf wordt genomen Productie 2300 wagens steenkool per dag). DAT is opgericht een Alg. Ned. Bond van Bloemenventers (Secr. Van Speyk- straat 121, R'dam). DAT de Ned. Buurtspoorweg Mij. nu ook op het traject Zeist-Utrecht bussen met aanhangwagen in gebruik, heeft ge- DAT de overname van gesmolten slachthuisreuzel door het Centraal Bu reau voor Margarine m.i.v. 9 Augustus om practische redenen wordt stopgezet. DAT tot attaché aan hef gezantschap van Cuba in Den Haag is benoemd dr J. A. Lombera Cadalzo. tot cultureèl attaché van Columbia dr M. Sanchez Medina en tot hoofd der consulaire afd. van Mexico L. E. Moreno Ibarra. DAT de 25-j. artiste Miss Atomia van het circus Geant gisteravond, toen zij in A'dam uit een kanon werd geschoten, bewusteloos in het vangnet terechtkwam, doordat de druk te groot was geweest. DAT de Ned. Dok- en Scheepsbouw My in A'dam van een Noorse rederij opdracht heeft gekregen tol het bouwen van 2 viacht- en passagiersschepen van 8600 ton. DAT de Staatscourant van gisteren de goedkeuring bevat van het wachtgeld reglement voor de metaalindustrie en de electrotechnische industrie DAT de zeesleepboot Oceanus (500 b.rt.; motor 2300 pk; trekvermogen 10.000 ton met een snelheid van 10 km per uur), die vorig jaar uit Engels bezit is aangekocht door de Mij Holland in Haarlem, is her steld en een proefvaart heeft gemaakt. DAT de steenberg van de staatsmijn Laura te Eijgelshoven niet meer kan worden uitgebreid en de stenen binnen kort naar de mijn JUlia in dezelfde plaats worden vervoerd. DAT de verzameling van het Museum voor Tijdmeetkunde (o.a. 2500 horloges) in A'dam voor ten minste 10 jaar in bruik leen wordt gegeven aan het Ned. Goud en Zilvermuseum te Utrecht. DAT op de Meent in R'dam de eerste paal is geslagen voor de grootste ge combineerde woning- en bedrijfsbouw na de oorlog (144 woningen. 22 winkels cn 15 pakhuizen). DAT het Voormalig Verzet Nederland op 1 en 2 Augustus in R'dam de moge lijkheid van een fusie mét Expogé zal bespreken. slechts krullenjongens zijn, die het vuile werk opknapten, en dat de kopstukken van het complot zich nog in het buiten land bevinden. Dit beeld van Johan van Oldenbar- nevelt door prof. L. O. Wenckebach zal volgend voorjaar in Den Haag, hoogstwaarschijnlijk op de Vijverdam, verrijzen. Truman verleent gratie aan Collazo President Truman heeft het vonnis tegen de 38-jarige Oscar Collazo. een Portoricaanse nationalist, die anderhalf jaa- geleden poogde de president te doden, veranderd in levenslange gevan genisstraf. Collazo was tot de electrische stoel veroordeeld en zou één Augustus worden terechtgesteld. Om ziel en lichaam DE ZOMERTÜD is de tijd van vacan- ties, de tyd om „er eens uit te zyn", om zich te ontspannen naar geest en lichaam. Ook naar het lichaam. Het is de tijd, waarin men, met welk vervoer middel dan ook, naar buiten trekt, de natuur in. Men gaat kamperen, men wandelt, men fietst, men „trekt", kort om, het lichaam komt in beweging. Deze tyd moge dan tegelijk de ge schikte zyn om de aandacht te vestigen op een instelling, die juist voor de licha melijke opvoeding de aandacht wil vra gen, maar dit wil doen op eigen, ver antwoorde manier. Wij doelen hierbij op de Christelijke Academie voor Lichame lijke opvoeding, waarvan het adres thans nog is in het A.M.V.J.-gebouw (kamer 220) aan het Leidsebosje te Amsterdam. Het is met wat we zouden kunnen noemen de opvoeding tot lichamelijke opvoeding al net als met de lichamelijke opvoeding zelf: men blijft daarin spoedig achterop. Er is ook hier voor Christelijk Nederland achterstand in te halen. Maar dat dient dan ook te gebeuren. Men mag immers rustig zeggen, dat het hier een van de sluitstukken betreft van het Christelijk onderwijs. GEEN wonder dan ook, dat het mensen van het Christelijk onderwijs zijn, die deze actie aanbevelen. In het raam van deze actie heeft iemand als prof. Waterink er nog eens de aandacht op gevestigd, hoe in de latere tijd het in zicht is doorgedrongen, dat de lichame lijke beweging van grote invloed is op de ontwikkeling van heel de persoonlijk heid, ook naar de geestelijke zijde. Heel de mens, ook naar het lichamelijke, Is een schepsel Gods. En dr Van Itterzon. de voorzitter van de Schoolraad voor de Scholen met de Bijbel, heeft er ter aanbeveling van deze arbeid op gewezen, van hoe grote be tekenis het is, dat tegenover allerlei ex cessen op dit gebied men ook hier By- bels verantwoord handelt. Het is inder daad gewenst, dat de lichamelijke op voeding gelegd wordt in handen van mensen, die buigen voor het gezag van Gods Woord. TT ET gaat dus om de opleiding van leerkrachten in de lichamelijke op voeding en deze opleiding zal tegelijk zijn een principiële scholing. Zulke leer krachten zullen onze scholen niet kun- ontberen. Maar ook op het gebied een juiste sportbeoefening zal deze Christelijke Academie voor Lichamelijke Opvoeding uitnemend werk kunnen doen. Er is in de Christelijke sportorganisaties grote behoefte men sprak zelfs van een nood aan leiders. Wy denken voorts aan heel de Christelijke jeugd beweging, die van de adviezen der aca demie dankbaar zal kunnen profiteren. Geen wonder dus weer. dat mensen als de heer H. Algra en de heer J- J. Adriaense. de voorzitter van het Cen traal Verband van Chr. Organisaties oor Lichamelijke Opvoeding, tot steun opwekken, evenals b.v. de heer M. R. H. Cakneyer, de luitenant-generaal van de generale staf. T\E zomermaanden noemden wij een juist moment om op dc betekenis van dit werk de aandacht te vestigen. Het is nog een andere reden om dit moment te kiezen. Begin September •moet namelijk de beslissing vallen, of tot de eigenlijke oprichting kan worden overgegaan. Maar dat kan alleen ge beuren wanneer blijkt dat de belang stelling er werkelijk is. ook in financieel opzicht. Men moet zeker zyn van een jaarlijks bedrag van f 30.000 aan jaar lijkse bijdragen. Wie het belang vein deze zaak die. zo als uit de vermelde namen reeds blijkt, een interkerkelijk karakter draagt, in ziet, weet nu wel zowat wat er van hem ■"irwacht wordt (Advertentie) Fa D. KRET en Zn. Géén warm weer In de huidige weerstoestand komt ook gedurende het weekeinde niet veel ver andering. Opnieuw beweegt een storing van IJsland naar het Zuidoosten. Deze zal echter waarschijnlijk dichter bij ons land komen dan de vorige, zodat de kans op lichte buien wat groter wordt. De temperatuur zal daarbij bij winden tus sen West en Noord een neiging vertonen weer iets lager te worden, terwijl de be- KTTAf üeranderiyfc 2aI zVn- aldus het HET WEER IN EUROPA NNO 3 NW 2 WNW 1 >VA*! -U& WEERBERICHT Wisselend bewolkt Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanvankelijk zwakke tot matige, morgen overdag tij delijk vrij krachtige wind tussen West en Noord. Wis selend bewolkt met plaatse lijk enkele over het alge meen weinig betekenende buien. Iets lagere tempera turen. (Opgemaakt om 10 u.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1