Jlicuwc geihicfft (üburant Het Leidse „geurenconflict" Noordelijke en Zuidelijke staten staan als kemphanen tegenover elkaar Truman: „Geef mij maar Stevenson als opvolger in November" „Weigering van A.-R. was als een klap op mijn hoofd" Na 6 weken ziekenhuis houdt steun van fonds niet op Wist U Britse ambassadeur te Cairo van verlof teruggeroepen Staalconflict in Amerika is thans opgelost BULTHUIS VRIJDAG 25 JULI 1952 BUREAUX: Steenstraat 87. Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal. 2.— per maand; 047 per week Drie en dertigste Jaargang No 9490 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chei-Red.: H. W. I. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD Vooi Leiden en Omstreken .StftntBttsilrti li «ftetlma tngn bert ta Icgfjcnspatf* Rumoer en verwarring Je Chicago Olympische Spelen HOCKEY 1. India. 2. Nederland. 3. Groot-Brittanndë. 4. Pakistan ATHLETIEK Speerwerpen (dames) 1. Dana Zatopkova (Tsj.-Sl.) 50.47 meter (nieuw Ol. record) 2. Aleksandra Chudina (Rusl.) 50.01 meter. 3. Elena Gorchakova (Rusl.) 49.76 m. Kogelslingeren 1. Csermak (Hongarüe) 60.34 meter (nieuw wereldrecord, nieuw Ol. record, nieuw Europees rceord). 2. Storch (Duitsland) 58.86 meter. 3. Nemeth (Hongarije) 57.74 meter. 5000 meter 1. Zatopek (Tsj.-Sl.) 14 min. 6.6 sec. (nieuw Ol. record). 2. Mimoun (Frankrijk) 14 min. 7,4 14 3. Schade (Duitsl. 80 meter horden 1. Shirley Strickland (Austr.) 10.9 sec. (nieuw OL record). 2. Goloebichnaja (Rusland) 11.1 see. 3. Mania Sandler (Duitsl.) 11.2 sec. 110 meter horden 1. Dillard (V.S.) 13.7 sec. (nieuw OL record). 2. Davis (V.S.) zelfde tijd. 3. Barnard (V.S.) 14.1 sec. SCHERMEN Floretschermen (heren) 1. d'Oriola (Fr.). 2. Mamgiarotti (Italië), 3. Di Rosa (Italië). GYMNASTIEK Negenkamp (dames) 1. Sowjet-Rusland 527.03 p. 2. Hongarije 520 26 p. 3. Tsjecho-Slowakije 503.32 p. Gereedschapsocfening 1. Zweden 74.20 p. 2. Sowjet-Rusland 73.00 p 3. Hongarije 71.60 p. Brugoefening 1. M. Gorondi (Hongarije) 19.40 p. 2. M. Gorokhovskaja (S.-Rusl.) 19.26 p. 3. Agnes Keleti (Hong.) 19.16 p, Paardspringen 1. A. Kali nth o uk (Rusl.) 19.20 p. 2. M. Gorokhovskaja (Rusl.) 19.19 p. 3. G. Miinaitoheva (Rusl.) 19.16 p. Evenwichtsbalk 1. N. Botcharova (Rusl.) 19.22 p. 2. M. Gorokhovskaja (Rusl.) 19.13 p. 3. M. Korondi (Hong.) 19.03 p. Vrije oefening 1. Agnes Keleti (Hong.) 19.36 p. 2. M. Gorokhovskaja (Rusl.) 19.20 p. 3. M. Korondi (Hong.) 19.00 p. Alg. klassement 1. M. Gorokhovskaja (Rusl.) 76.78 p. 2. N. Botcharova (Rusl.) 75:94 p. 3. M. Korondi (Hong.) 75.82 p. WORSTELFN (VRIJE STIJL) Vlieggewlcht 1. Gemicl (Turkije). 2. Kitano (Japan). 3. Mollaghassemi (Iran) Bantamgewicht 1. Shihii (Japan). 2. Mamedbekov (Rusland). 3. Jadav (India)'. Vedergewicht 1. Bayrum Sit (Turkije). 2. Guivethshi (Iran). 3. Henson (V.S.) Lichtgewicht 1. Anderberg (Zweden). 2. Evans (V.S.). 3. Tovfighe (Iran). Weltergewlcht 1. Smith (V.S.). 2. Berlin (Zweden). 3. Modjiitabavd (Iran). Middengewicht 1. Cimakuridge (Rusland). 2. Takhity (Iran). 3. Gurics (Hongarije). Half zwaargewicht 1. Palm (Zweden). 2. Wiit/tenberg V.S.). 3. Aitam (Turkije). Zwaargewicht 1. Mekokishvlli (Rusland). 2. Antonsson (Zweden). 3. Richmond (Gr. Brititannië). Programma voor morgen Worstelen (Grieks-Romeins), scher men, basketball, kleiduiven s chieten zwemmen (100 m vrije slag heren Joris Tjebbes 100 m vrije slag dames Irma Schumacher, Hanny Termeulen, Coosje van Voorn 200 m borstcrawl dames Nel Ger ritsen, Lies Bonnier. Rika Bruins), athletdek (finales kogelstoten en 200 m dames en 1500 m heren), gewicht heffen middengewichft) Radio-uitzending DE ONENIGHEID tussen de Noordelijke en Zuidelijke staten heeft op de Conventie der Democraten te Chicago grote verwarring gesticht. Na de candidaatstellingen, gepaard gaande met rumoerige demonstra ties, werd de vergadering, zonder dat het tot een eerste stemming was gekomen, verdaagd. Veertien uur was men bijeen geweest en nog geen resultaat werd bereikt. Vanmiddag zouden de democratische afgevaar digden, die een candidaat moeten aanwijzen voor het presidentschap der Ver. Staten, opnieuw bijeenkomen. De kansen van gouverneur Stevenson blijven stijgen, maar andere gegadigden, die sterk naar voren komen, zijn Kefauver en Russell. Zojuist heeft Oklahoma de gouverneur van de gelijknamige staat, Robert Kerr voorgesteld. President Truman heeft zijn keuze bepaald: hij laat zijn stem uitbrengen op Stevenson. Het heeft lang geduurd, eer Truman tot een beslissing kon komen. Maar nu heeft Trumans plaatsvervanger. Gavin, bekend gemaakt, dat de president zijn stem zal uitbrengen op Stevenson, of schoon deze nog steeds niet definitief verklaard heeft, dat hij een candidatuur zal aanvaarden. Het is nu de vraag, of Stevenson reeds in de eerste stemronde tot candidaat gekozen zal worden. Er zijn namelijk nieuwe moeilijkheden ontstaan. De Conventie heeft bepaald, dat de delegaties van Zuid Carolina en Virgina, die hebben geweigerd de „belofte van trouw" te tekenen, geen stemrecht zul len hebben. Daardoor begon de „oorlog" tussen de staten opnieuw, ondanks de aanvankelijk bereikte compromissen. Deze belofte hield in, dat de partijcan- Advertentie) Voor ECHTE KOOPJES Door propeller van een Sea-Otter gedood Gistermiddag is de 25-jarige ongehuw de parachutepakker W. A. Bruns uit Rot terdam tijdens oefeningen met twee Otters van de Marine Luchtvaartdienst op het Hollandseh Diep bij de Moerdijk verongelukt. Met beide vliegtuigen werd geoefend het oppikken van drenkelingen van ;n rubberboot, toen Bruns in de propel- r van een der toestellen terechtkwam. Hij werd op slag gedood. Het stoffelijk overschot, dat op het zwemvest bleef drijven, is door vissers opgepikt. Middel tegen landbederl Sodium floride in ons leidingwater Het water, dat de Nederlandse steden gebruiken, zal bij wijze van proef gedu rende vijftien jaar worden behandeld met sodium floride, zulks om tandbederf tegen te gaan. Dat heeft de heer J. Stork, vice-voorzitter van de Nederlandse Maatschappij voor Tandheelkunde, ver klaard na afloop van een internationaal tandheelkundig congres in Londen. Deze methode wordt ook in de Ver Staten toegepast. Rapporten van Ameri kanen op het congres waren zeer over tuigend. Bar in De Schallelaar „Departement overtrad de drankwet" Het Tweede Kamerlid mevr. Ploeg-Ploeg (P.v.d.A.) heeft aan minister Joekes ge vraagd waarom in het studiecentrum De Schaffelaar te Barneveld, waar leiding gevende ambtenaren een cursus over ne burgerlijke verdediging volgen, door de zorg van het ministerie van Binnenland .e Zaken een bar is ingericht en sterKe drank verkrijgbaar is, terwijl De Schaf felaar geen vergunning bezit. Op deze manier wordt van departementswege de drankwet overtreden, aldus mevr. Plocg- Ploeg. Olilantenplaag op Sumatra Olifanten zijn de desa Tandjoeng Ga- dang in het regentschap Sawahloento- Sidjoendjoeng op Midden-Sumatra bin nengedrongen en hebben vijf huizen, tientallen klapperbomen en honderden pisangstammen vernield. Tilanus op conferentie C.H.U. Was Sociale Zaken belangrijk genoeg om de formatie daarop te laten afspringen? (Van een onzer verslaggevers) TTOEWEL DE EIS van de Anti-Revolutionnairen, de portefeuille van AX Sociale Zaken te mogen bezetten, op zichzelf niet onredelijk was, vraag ik mij toch af, of dit nu van zoveel betekenis was dat daarop de ka binetsformatie moest afspringen. Toen mij Zaterdagavond het bericht van de weigering der A.-R. bereikte, was het alsof ik een zware klap op mijn hoofd kreeg". Dit zei de voorzitter van de Chr. Historische Unie, de heer H. W. Tilanus, gisteren op de zomerconferentie van de C.H.U. in Lunteren. Bij de kabinetsformatie van vorig jaar j ferentie, die morgen wordt voortgezet, stelden de Anti-Revolutionnairen als eisstaat onder leiding van burgemeester H. portefeuilles van Binnenlandse Zaken j M. Martens van Ermelo. Onderwijs. Het is voor mij de vraag Vierdaagse perikelen Kamerlid wenst opheldering Officieren bevoordeeld bij woningbeleid In de kringen van de onderofficieren in het garnizoen Den Bosch heert volgens het Tweede Kamerlid Fens (K.V.P.) grote ongerustheid, omdat 55 van de 66 wonin gen, die voor militairen gebouwd zijn, aan officieren zijn toegewezen en slechts 11 aan onderofficieren. De heer Fens heeft hierover aan minister Staf schrifte lijke vragen gesteld. Bovendien infor meert hij of het juist is, dat in Zuidlaien de vijf woningen voor militairen alle maal aan officieren zijn toegewezen, ter wijl vier van deze officieren met eens ir Zuidlaren gelegerd zijn. didaten, wie dat ook mogen zijn, m ten worden gpsteund. De voorzitter nam dit besluit onder groot tumult. Na een ogenblik van enorme verwarring, stelde een afgevaardigde voor, de dele gatie van Virgina, ondanks de bepaling van de voorzitter, toch maar stemrecht te geven. Hierover werd gestemd er voorstel geaccepteerd, hetgeen leidde tot de installatie der delegatie van Virginia. Uit protest had Zuid Dakota de ver gadering verlaten. De voorstanders van een krachtig program voor burgerrech ten voor negers, beschuldigden Illinois en andere propagandisten voor Stevenson er van, een onderhandse tactiek te voe ren, om Virginia stemrecht te geven. Zo verhit waren ditmaal de debatten, dat het maar weinig scheelde of er waren, evenals op de Convenhie der Republi keinen te Chicago, vechtpartijen ont staan. De candidaatstelling is voltooid en vandaag zou men opnieuw bijeenkomen. De spanning is zeer gestegen. Voor het eerst een Nederlander op het „schavotje"! Na de hockey wedstrijd tegen India, waarin de Oranjehemden kansloos werden ge slagen, had de huldiging van de prijswinnaars van het Olympisch hockeytoumooi plaats. Dick Loggere nam daarbij als aanvoerder de zilveren medaille in ontvangst. Tijdens het spelen van de volksliederen. Voor verplicht verzekerden Hogere tarieven mogen ook in rekening worden gebracht De Ziekenfondsraad heeft maat regelen genomen opdat de verplicht verzekerde niet na 42 dagen verple ging in een ziekenhuis ineens de steun van zijn fonds gaat verliezen, zoals thans nog hier en daar voor komt. Voortaan behoudt in zo'n ge- of toen de financiële en economische raagstukken niet even belangrijk waren j als thans, aldus de heer Tilanus. „Boven- n acht ik het onjuist, dat in fractie-' ■gadering wordt gesproken over de zetelverdeling en over de personen van toekomstige ministers, zoals bij de A.R. gebeurt. Daarmee haalt men de zaak in gevoelssfeer". De heer Tilanus sprak tenslotte de ver wachting uit de nieuwe formateur, prof. Beel, spoedig zal slagen. Tevoren had hij een beschouwing ge- ouden over de verkiezingsuitslag. De inst van de P.v.d.A. komt naar zijn ening van de Communisten, de K.V.P. van hen die dr Drees hun vertrouwen hebben geschonken. Spr. ziet hierin geen ombuiging naar links. Een volgende keer gaat het misschien weer anders, ver klaarde hij. Vandaag sprak de heer H. J. Langman, burgemeester van Zelhem, over de volks huisvesting op hetplatteland. De con- De tweede poging Prof. Beel sprak met de vier fractieleiders (Van Parlementsredacteur.) Nadat prof, Beel zich gistermiddag had laten voorlichten over de stand van zaken met betrekking tot de mislukte poging van zijn voorganger inzake de kabinetsformatie door dr W. Drees, heeft hij vandaag zijn oriëntatie-werkzaam heden voortgezet. Vanmorgen om 10 uur had hij een onderhoud met mr Donker van de Partij van de Arbeid. Daarop volgde om half twaalf een gesprek met de KVP-leider prof. Romme. Vanmiddag om kwart over twee was dr J. Schouten (AR) aan de beurt en om vier uur kreeg de heer Tilanus (CH) de gelegenheid van visie te doen blijken. DAT de postdir. te Workum, C. C. de Smidt, in gelijke functie is benoemd te Bolsward. DAT bij de bouw van een viaduct een nieuwe Maasbrug te Venlo bij het huidige viaduct zo'n ingewikkelde ver- keerspuzzle is ontstaan, dat 36 verkeers tekens en twee agenten nodig zijn om de situatie het hoofd te bieden. DAT in Sevenum de laatste brouwerij in N.-Limburg, waar vroeger bijna ieder dorp zijn eigen brouwerij had, is overge gaan aan een der grote maatschappijen. DAT in Venlo de eerste augurken zijn aangevoerd, maar de opbrengsten t.g.v. de droogte dreigen tegen te vallen. DAT op de 25ste Brabantsche klompen- beurs op 6 Aug. in St Oedenrode alle ge nodigden en belangstellenden, van de hoogste autoriteit tot de eenvoudigste boerenknecht in optocht op klompen door het dorp zullen trekken. Mistroostig verlaat Fanny Blan- kers-Koen de sintelbaan na haar falen in de finale 80 meter hor den. De carrière van een groot Olympisch kampioene is afge lopen DAT het aannemersbedrijf G. Ribbe- rink te Hengelo voor ruim 2 min gld. het Kon. Juliana-ziekenhuis te Hengelo zal afbouwen. Dat 1600 ambtenaren van het min. var Financiën morgen landelijke sportwed strijden houden in Den Bosch. DAT Maandag de oude schutsluis ir Werkendam wordt gesloten en de nieuwe geopend. DAT de Commissarissen der Koningin gisteren hun periodieke vergadering in Middelburg hielden in aanwezigheid van de vice-premier mr Teulings. DAT de in sommige treincoupé's ten gerieve van de reizigers opgehangen tijd schriften van de N S. herhaaldelijk wor den meegenomen, hoewel op de omslag gevraagd wordt, zulks niet te doen. DAT het Tweede Kamerlid Cornelisse» (V.V.D.) aan minister v. d. Brink heeft gevraagd of de gemeenteraden bij de toe passing van de winkelsluitingswet de koopavond mogen beperken tot bepaalue bedrijfstakken en een gedetailleerde vacantieregeling mogen treffen. val de verzekerde recht op genees- en verbandmiddelen. Wat betreft genees- en verbandmid delen waarvan de kosten in de verpleeg- prjjs van het ziekenhuis zijn begrepen, zal de verplichte verzekering een gulden per dag betalen aan degene voor v rekening die prijs is gekomen. Dat kan een aanvullingsfonds zijn of de verzeker de zelf of nog iemand anders. Zijn de genees- en verbandmiddelen et in de verpleegprijs begrepen, dan betaalt de verplichte verzekering aar het ziekenhuis of aan degene voor wiens rekening het verschuldigde komt, de kos- van de middelen, waarop de ver zekerde voor rekening van zijn fonds reoht heeft. Deze regeling gaat in op 1 Juli j!.; zie kenfondsen welker administratie de re geling van 1 Januari 1952 af kan laten erken, kunnen die laatste datum als ag van inwerkingtreden beschouwen, en aanzien van de vrijwillige verzeke ring zijn de fondsen zelf bevoegd een beslissing te nemen. Nu de verpleegprijzen 1° ziekenhuizen i sanatoria sinds 1 Juli met l 0.20 per dag verhoogd mogen worden, heeft de Ziekenfondsraad zich er mee verenigd dat deze hogere tarieven, voor wat de p 1 i c h t e ziekenfondsverzekering betreft, m.i.v. deze datum aan de alge mene ziekenfondsen in rekening worden gebracht. Dit betekent voor de verplichte ver zekering een verhoging van de uitgaven met ongeveer 1,1 millioen gulden per jaar. Indien de fondsenorganisaties de fondsen adviseren, de verhoogde tarieven ook voor de vrijwillige verzekering te betalen, dan heeft de Ziekenfondsraad daar geen bezwaar tegen. die zich hebben be zig gehouden met de AARDGASVOOR ZIENING in de Noordelijke provincies hebben een voorlopig overkoepelend or gaan gesticht, dat aan minister v- d Brink heeft voorgesteld een N V. op te richten Het nieuwe Egyptische kabinet Naguib in gekreukelde uniform en baard: „staat van beleg" blijft KONING FAROEK heeft de voornaamste eisen van het Egyptische leger ingewilligd. Generaal Naguib, de leider der staatsgreep, is nu officieel tot opperbevelhebber der Egyptische strijdkrachten benoemd. De premier Aly Maher Pasja, thans ook militair gouverneur-generaal van Egypte, stelde zijn regeringsteam voor aan Koning Faroek, waarop de beëdiging plaats vond. Aly Maher Pasja is behalve premier, minister van Oorlog en Marine, terwijl hij ook de portefeuilles van Binnenlandse en Buitenlandse Zaken beheert. Hij zeide, een beroep doende op de bevolking om de na tionale eenheid te bewaren, dat spoedig het parlementaire leven in Egypte zal worden hersteld. Sir Ralph Stevenson, de Engelse bassadeur in Egypte, werd van verlof uit Noord-Frankrijk plotseling naar Londen teruggeroepen. Na instructies in verband met de nieuwe situatie in Egypte, zou hij onmiddellijk naar Cairo terugkeren. Premier Aly Maher Pasja heeft zich eindelijk ook verstaan met de Wafdisten, de gevaarlijke oppositiepartij. Hij ontving een delegatie van de Wafd, bestaande uit ex-min. van Buit. Zaken Mohammed Salah El Din Pasja, de oud-vooratter van de Senaat, vergezeld door nog vroegere minister van de Wafd. Deze conferentie was nodig, omdat Aly Maher een coalitiekabinet wil vormen, bestaan de uit vertegenwoordigers van alle par tijen. Maar, de leider der Wafd, zijnde oud-premier Nahas Pasja, verblijft op het ogen-'olik met vacantie te Genève. Men zal dus af moeten wachten, hoe Nahas Pasja er over denkt, ook al zou de, hierboven genoemde delegatie, voor lopig haar steun hebben toegezegd. De „sterke man" generaal Naguib, heeft een radiorede gehouden voor het gehele volk. Hij beweerde: „Iedere Egyp. tenaar in uniform, behorende tot het leger, de vloot, de luchtmacht of de po litie, staat achter onze actie". De gene- Oud-Kamerlid v. Houten overleden In Groningen is op 60-jarige leeftijd overleden de heer H. S. van Houten, voor de oorlog Tweede Kamerlid voor de Chr Dem. Unie en hoofdbestuurder van deze vroegere politieke partij. Te voren was hij journalist geweest, richtte hij een le- vensverzekerinesbedrijf op en werd onder zijn leiding de Bond van Landpachters in het leven geroepen. Hij was zeer gevierd als redenaar. Autonomie voor Porto-Rico Porto-Rico, één der grote antillen, dat n 1898 door Spanje na het verliezen der Spaans-Amerikaanse oorlog aan de Ver. Staten werd afgestaan, heeft van daag, ingevolge een besluit van het Con gres, de status van een zelfbesturend Gemenebest, binnen het verband der Ver. Staten gekregen. Echtpaar Zatopek in het goud Voor het echtpaar Zatopek zal de Olympische dag van gisteren onver getelijk zijn. Zowel man als vrouw wonnen n.L een gouden medaille, Emil bij het hardlopen (5000 meter) en Dana Zatophova by het speervl'r- pen. Een dergelijk geval, waarbij man en vrouw op een en dezelfde dag kampioen worden, is uniek in de ge schiedenis der Spelen Schade4 milliard dollar Door persoonlijk ingrijpen van Truman werd accoord op Witte Huis bereikt TTET CONFLICT in de Amerikaanse staalindustrie, waarbij circa 650.000 AA arbeiders direct betrokken waren, en hetwelk 53 dagen heeft geduurd, is tot een oplossing gekomen. President Truman had de vertegenwoordigers der grote vakbonden en der industrie bij zich geroepen op het Witte Huis. Hij heeft toen een krachtig beroep gedaan op beide partijen, teneinde tot een vergelijk te komen. Tijdens het onderhoud met de President der mach tige United States Steel Corp., Benjamin Fairless, en de leider van de vak bond van staaiarbeiders, Murray, gebruikte Truman zeer krachtige taal; kortom, zijn eis, dat het conflict moest worden opgelost, droeg het karakter van een „ultimatum". De zes voornaamste Amerik. staalbe drijven zijn uiteindelijk met de vakbon den tot overeenstemming gekomen. De officiële voorwaarden zijn nog niet be kend. maar reeds verluidt, dat deze de volgende zijn: 1. Een gemiddelde loons verhoging van 16 dollarcents per uur; de DAT de Staatscourant van gisteren de goedkeuring bevat van het wachtgeld reglement voor het kledingbedrijf. DAT de Bond van Smeden, Construc- Machinebedrijven zich volgens de :er zo lang mogelijk afzijdig zal houden van de P.B.O. DAT de boekhandelaar en uitgever W. ten Have te A'dam, een der oprichters van de Ver. van Chr. Uitgevers. Dinsdag 29 Juli 80 jaar hoopt te worden. DAT de boerderij van G. Hiltenburg te Weesperkarspel grotendeels is uitge brand, vermoedelijk doordat kampeer ders met vuur hadden gespeeld. DAT 5 jeugdige Ned. luchtvaartentbou- siasten, onder wie J. H. Nieulant Pelkman uit Den Haag, morgen in het kader van een uitwisseling voor 3 weken naar Amerika vertrekken en Dinsdag door Truman worden ontvangen. DAT de 25-jarige J A. D„ die vijf jaar lang ondergedoken is geweest om zich aan dienstplicht in Indonesiië te onttrek ken. thans op de boerderij van C. van! D. te Snelrewaard is gearresteerd. huidige lonen liggen iets onder de 2 dollar per uur. 2. De metaalarbeiders krijgen op zes openbare feestdagen per jaar vrij, met behoud van salaris Dege nen, die op een of meer dezer feestdagen moeten werken, krijgen dubbel uitbe taald. 3. De middag- en nachtploegen krijgen thans respectievelijk vier en zes dollarct j>er uur extra uitbetaald, maar dit cijfer wordt nu gebracht op zes en negen dollarcents. 4. De arbeiders, die 15 jaar of langer in dienst zyn geweest bij een bedrijf, te rekenen vanaf 1 Jan. 1952, krijgen drie weken vacantie per Het zal vier of vijf dagen duren, voor de Amerik. staalindustrie weer geheel op gang is. Naar schatting heeft deze sta king -de Ver. Staten een bedrag van 4 milliard dollar gekost. Zij betekende werkloosheid voor ongeveer 2 millioen Amerikanen, omdat ook samenhangende industrieën lamgelegd werden en de be voorrading van de strijdkrachten be dreigd werd. Volgens de Amerik. min. van Defensie, Lovett. heeft de staking het Amerik. herbewapeningsprogram een slag toege bracht, veel ernstiger dan enig lucht bombardement uit de geschiedenis. Min stens 20 30 procent der wapenproduc- tie. welke men dit jaar had willen be reiken. kan als verloren worden be schouwd. Het zal tenslotte minstens een jaar duren, voordat de toegeorachte schade weer geheel hersteld is. raai, in een gekreukelde uniform en met een baard van drie dagen, legde dete verklaring af in zyn hoofdkwartier, in een kazerne te Cairo. Naguih weigerde zich uit te laten over het Brits-Egyp tische geschil, het voorgestelde comman do voor het Midden-Oosten en de Pale stijnse kwestie. Dit waren, aldus de generaal, zuiver aangelegenheden voor de politici. Tegenover verslaggevers verklaarde hij: „Er hebben zich nieuwe factoren In de algemene toestand voorgedaan, waar door er momenteel geen sprake kan zijn van het opheffen van de staat van be leg". In de naaste toekomst zal de zetel der regering van Alexandrië naar Cairo worden overgebracht. Schepen der vloot in Alexandrië, Port Said en Suez mogen de havens niet verlaten; aan de lucht macht werd een verbod om op te stijgen opgelegd en de kustbatterijen staan prompt onder bevel van het nieuwe op percommando, aldus Reuter. (Meen zie ook ,,'t Verklaarde Uit zicht" in dit nummer). Gezin zag 54 „tennisballen" Vliegende schotels boven Arnhem? Mevrouw Jansen uit de Voerman straat te Arnhem zou gisteravond bo ven de Gelderse hoofdstad een groot aantal vliegende schotels hebben waargenomen. Het gezin, bestaande uit moeder, twee zoons van 16 en 13 jaar en twee dochters van 12 en 10 jaar, zat aan tafel te eten en keek tegelijkertijd naar de papieren vliegers die enkele jongens buiten hadden opgelaten. Plotseling zag de oudste zoon. die een hobby heeft voor vliegtuigen en alles WOt er mee samenhangt, een merk waardig voorwerp in de lucht hangen en weldra ontdekten de gezinsleden vier zogenaamde vliegende schotels. De schotels bewogen zich op en neer, vlogen nu eens naar rechts, dan weer naar links, en verdwenen tenslotte in Zuidelijke richting. Zij werden ge volgd door wel vijftig andere „scho tels" die met elkaar een grote V vormden. Het leken vliegende pla neten met daaromheen draaiende satellieten. Elke „schotel" bestond uit een donkere kern, die zo groot leek als een tennisbal, met lichtblauwe tot grijze kleur. Daarom heen bewoog zich in razende vaart een glinsterende ring. Een eigenaardige bijzonderheid is nog, dat men er niet in slaagde met behulp van een verrekijker de „scho tels" voor het oog dichterbij te bren gen. Dit zou er op wijzen dat de voorwerpen zich op enorme hoogte bevonden. Mevrouw Jansen was diep onder de indruk van dit wonderlijke hemelver schijnsel. Het meteorologisch Instituut in De Bilt kon echter geen enkele be vestiging geven van het vreemde ver schijnsel. Tot gisteravond laat had zij geen dergelijk bericht ontvangen. Den Haag niet zetel van plan-Schuman De Saar maakt goede kans De ministers van Buitenlandse Zaken der bij het plan-Schuman aangesloten landen hebben besloten, dat het gezags orgaan van het plan-Schuman op 10 Aug. n werking zal treden. Het voorlopige bureau en het hof komen te Turyn. ter wijl de vergadering te Straatsburg zal bijeenkomen. Intussen trachten Frank rijk en Duitsland tot overeenstemming te komen om de Saar tot Europees gebied te verklaren en daar de zetel van bet orgaan te vestigen. De Nederlander, de heer D P. Spieren burg is volgens gezaghebbende kringen een der acht thans benoemde leden van het gezagsorgaan. NU een goed karpet voor lage prijs SMYRNA a», ƒ219.- Bijpassende Smyrna tafelkleden ZIET DE ETALAGES Botermarkt 23 WEERBERICHT Minder koude nacht Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veranderlijke be wolking en overwegend droog weer. Matige Noord westelijke wind. Vannacht minder koud, morgen over dag ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. tOp- gemaakt om 10 uur). ZON EN MAAN. Zaterdag: ton 4.25 tot 2038 uur; maan >.42 tot 21.57 uur. Op 30 Juli E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1