ïlieuuip £ciitsc()e ÜTounml Perzisch kabinet gevallen, zwichtende voor revolutionnair gevaar Geelt dr Drees zijn opdracht terug? e politiek van Roosevelt en Truman wordt voortgezet Grote Nederl. belangstelling voor werk in Tunesië Wist U DINSDAG 22 JULI 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal. 2.— per maand; 0.47 per week ADVERTENTIËN: 0.18 per mllllmetei (Bij contract belangrijke korting) Drie en dertigste jaargang No 9487 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chei-Red.: H. W. ENSERINK DirectieF. DIEMER CHR1STELUR-N ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Slaatvastich ft aljrbleaea tngn twrt in tegtjeospoct" Topprestaties aan de orde van de dag ZIE PAG. 2 EN 5 SOELTANEH DICTATOR AF Kamer aanvaardt Mossadeq opnieuw als premier De NA DE KLEINE REVOLUTIE in Perzië, gepaard gaande met bloedige botsingen tussen de aanhangers van oud-premier Mossadeq met politie en leger, is de regering van Achmad Ghavam Soeltaneh gevallen. De pogingen van Soeltaneh om de politiek van Perzië drastisch te wijzigen, hebben precies vier dagen geduurd. Volgens de laatste cijfers zijn meer dan 20 personen gedood, vielen er duizend gewonden en werden er 200 arrestaties verricht. Hoessein Makki, de vooraanstaande medewerker van Mossadeq bij de naasting der olie-industrie, heeft er op gezinspeeld, dat öf Mossadeq zelf of Abdoellah Moazami de volgende premier zal zijn. De Perzische Kamer zal vandaag hierover een besluit nemen. Kasjani, de fanatieke Mohammedaanse religieuze leider, ver klaarde: „De laatste pijl van het imperialisme in Perzië heeft zijn doel gemist." Vandaag is het een dag van nationale rouw. vóór Mossadeq werden uitgebracht, 2 ongeldig waren en niemand tegen was. Mossadeq was de enige candidaat. Zoals eerder gemeld, gaf hij zijn opdracht nog geen week geleden terug, nadat hij er niet in geslaagd was, de rechtstreekse controle over het leger van de Sjah te verkrijgen. Het ziet er dus naar uit, dat Mossadeq thans wel dictatoriale bevoegd- In minder dan een half uur, had het grote nieuws zich door de hoofdstad ver spreid. De menigte buiten het parle mentsgebouw juichte, toen zij de uitslag van de stemming vernam. De stad was overigens rustig. Hoewel de dag als een „rouwdag" beschouwd werd, wapperden duizenden vlaggen, weliswaar van een rouwwimpel voorzien, ter nagedachtenis van de demonstranten, die gisteren om hét leven komen. Wij schreven gisteren in het „Ver klaarde Uitzicht", „Mossadeq, de slimme, rust uit en wacht af." Zo is het ook ge gaan en natlat hij zijn aanhangers wist op te zwepen tot felle demonstraties, die tot het ontslag van Soeltaneh hebben geleid, adviseert hij via de radio, dat de bevolking jijn kalmte moet bewaren. Het gaat er thans om, of Mossadeq in Majlis (Kamer) voldoende sten krijgt, mocht zulks niet het geval zijn, dan komt een van zijn vooraanstaande volgelingen, bijv. de reeds genoemde Abdoellah Moazami voor het premier schap aan bod. Zo is dus voorshands weer de domper gezet op de hoop, dat spoedig een rege ling van het Brits-Perzische oliegeschil kan worden tot stand gebracht. Het eer ste nieuws van Soeltanehs aftreden be reikte de betogende Perzische massi door Hoessein Makki. Deze sprak dt duizendkoppige schreeuwende, juichen de en zingende menigte toe, die zich op het plein voor het parlementsgebouw verzameld had. De kreet „victorie Mossadeq, de leider van ons volk" niet van de lucht. Na deze mededeling, die werkte alsolie op de golven, vormde de menigte een massale optocht, trekkende door de straten van Teheran, daarbij niet gehinderd door de militai ren en de politie. Een merkwaardig feit, waar deze nog slechts enkele uren tevoren bezig w de demonstraten te verspreiden. In de tocht werden levensgrote portretten meegedragen van Mossadeq, die vrijwil lig als premier was afgetreden om plaats te maken voor die andere „sterke i Soeltaneh. Teheran, de stad. welke uur tevoren nog een volkomen doods aanzien had, kwam weer tot leven, 1 ook winkels heropend werden. In deel onzer edities hebben wij gisteren nog gemeld, hoe een standbeeld va Sjah werd vernield, maar het is nog tot erger wandaden gekomen. De menigte trok ook naar de woning van de hoffotograaf van de Sjah, waai enorme schade werd aangericht, foto'J van de Sjah en leden der Koninklijke familie van de muren getrokken werden. De politie moest het vuur openen op razende demonstranten, die zich op ge vaarlijke wijze nabij het huis van de afgetreden premier Soeltaneh bevonden Resumerende, de Sjah is tenslotte ge zwicht voor de wraakzuchtige eisen der demonstranten om Soeltaneh te ontslaan. Kamer vóór Mossadeq Nadat wij bovenstaande geschreven hadden, heeft de Perzische Tweede Ka mer zich reeds uitgesproken voor de her benoeming van Mossadeq als premier- De voorzitter der Kamer zal de Sjah hierover officieel mededeling doen. Daar na beslist de Sjah of hy Mossadeq op nieuw als premier zal aanvaarden- Reuter meldt nader, dat 61 stemmen Venters moeten nu stommetje spelen (Van onze Parlementsredacteur) Het gesprek, dat de kabinetsforma teur, dr Drees vanmorgen heeft ge had met de fractieleiders prof. Rom- me (KVP), mr Donker (Arb.) en de heer Tilanus (CH) teneinde de situatie te bespreken, ontstaan door het niet-meedoen van de anti-revo- lutionnairen, duurde van half 10 tot half een. Daarna spraken de drie fractieleiders nog een klein half uur met elkaar. Het resultaat van deze besprekin gen was, dat dr Drees besloot, van middag om kwart voor vier verslag uit te brengen aan H.M. de Koningin op het paleis Soestdijk. In politieke kringen neemt men aan, dat het dr Drees duidelijk is geworden, dat er voor hem geen kans bestaat, de for matie van een kabinet, steunende op K.V.P., P.v.d.A. en C.H.U. tot stand te brengen, zodat de conclusie voor de hand ligt, dat hij vanmiddag zijn opdracht aan H.M. de Koningin te ruggeeft. De fractie-vergadering van de KVP wordt vanavond gehouden, die ge- J CHU morgenochtend en die I PvdA morgenmiddag. de Zij laten het hoofd niet hangen.Ieder van deze vijf democratische candidaten wil president van de Ver. Staten worden. Er zijn echter ook nog andere mededingers en niemand weet nog, wie de beste kansen maakt! V.l.n.r. Averéll Harriman, vice-president Alben Barkley, se nator Estes Kefauver, senator Robert Kerr en senator Richard Russell. Stevenson sprak in slagwoord-zinnen. Wy laten er hier enkele volgen: „Wie leidt, is minder belangrijk dan wat ons leidt" „Waar het op aankomt is iet zozeer waar wy tegen zyn, maar aar we'vóór zyn" „Eén man kan geen eeuw en geen beschaving redden, maar dit kan wel een strijdvaardige partij met vaste principes". Na Stevenson voerde Senator Paul zijn tegenwoordigheid met behulp I Het college van burgemeester en wet- I houders der gemeente Arnhem heeft dezer dagen een besluit genomen waarbij de Arnhemse magistraten ongetwijfeld in een goed blaadje zijn komen te staan bij de vele huismoeders. Wij vrezen evenwel dat andere categorieën van ingezetenen minder ingenomen zijn met dit nieuwig- heidje. Wat is namelijk het geval! Velen in Arnhem zouden zich geërgerd hebben aan het luidkeels aanprijzen van I— overigens begerenswaardige artike len door straatventers. IJsco- en fruitver.- ters zouden in het bijzonder met hun bel- l letje velen irriteren. B. en W. hebben nu zeer terecht bepaald dat op Zon- en feestdagen geen waren luidkeels mogen het "woord] wiens rede groten- worden aangeprezen noeh mag men van dee,| gewM was de veededigtog van 1Trumans beleid inzake Korea, daar de I Republikeinen immers hun aanval daar op hadden gericht. Hy herinnerde er aan, dat Eisenhower in 1947 had voor gesteld, de Amerik. troepen uit Korea terug te trekken. Derhalve, aldus Dou glas, was het hoogst eigenaardig, de De mocraten er van te beschuldigen, dat zy de Amerik. strijdkrachten in het Verre Oosten verminderd hadden. Gouverneur Paul Dever van Massa chusetts heeft het programma der party uiteengezet. Een overzicht werd gegeven van het werk der Democratische presi denten, Roosevelt en Truman, in de af gelopen twintig jaar. De politiek van de „New Deal" en „Fair Deal" zal worden voortgezet, het communisme bestreden, en de ströd krachtiger aangebonden te gen economische onrechtvaardigheid en bekrompen rasvooroordelen. De V.S. zullen voorlopig nog wel 85 cent van De Conventie te Chicago .„Wie ons leidt is minder belangrijk, dan wat ons Democraten leidt" NA DE OPENING van de Democratische Conventie te Chicago met een trompetfanfare, en de rede van de voorzitter, Frank McKinney, heb ben Stevenson, de gouverneur van Illinois, Senator Paul Douglas en anderen het spreekgestoelte beklommen. Voor in de zaal hingen de por tretten van Roosevelt en Truman en prijkten de leuzen; „Veiligheid, voor U, Uw gezin en Uw land", alsmede „Twintig jaren van vooruitgang". Op de stoel van iedere afgevaardigde bevond zich een papier, waarop te lezen was „U zult op het televisiescherm te zien zijn; 140 millioen ogen slaan U Van de candidaten heeft vice-president Alben Barkley zich reeds ■teruggetrokken. een belletje doen blijken. Op werkdagen 's avonds na negen uur zal dit echter voortaan ook verboden zijn. Dat de straat venters over deze maatregel niet verrukt zijn spreekt voor zich maar we geloven dat menige kleuter die zo 's avonds nog een ijsco wist te verschalken dit bericht als een stuk levenstragiek zal overdenkc.-, alvorens de lang verbeide slaap hem op de warme zomeravond overvalt. Zes en vier jaar voor doodslag op baby Wegens doodslag op een enkele uren oude baby is de 32-jarige kleermaker J H. uit Amsterdam vanmorgen door de Amsterdamse rechtbank overeenkomstig de eis veroordeeld tot zes jaar gevange nisstraf en zyn 28-jarige buurvrouw H. W. B.-D. tot vier jaar gevangenisstraf. De dood van de baby was lange tijd ge heim gebleven, maar de vrouw had bet geheim tenslotte niet onder zich kunnen houden. iedere dollar op de begroting voor de veiligheid van het land moeten be-steden. Hy sprak zyn vertrouwen uit in een democratische overwinning. Weer 61 Nederlanders naar Korea Aan boord van een Amerikaans troepenschip is gistermiddag een groep van 61 Nederlandse vrijwilligers als aanvulling voor het Nederlandse detache ment Verenigde Naties naar Korea ver trokken. De groep bestaat uiit kapitein D. den Daas uit Den Haag, eerste luitenant P. J. Alberts uit Amsterdam, vier onder officieren en 55 manschappen. De geest x^it de olie-Hes is op hol geslagen Waarom de fl.R. niet meedoen Van officiële Anti-Revolutionnaire rijde ontvingen wij de volgende mededeling: Dr JSchouten heeft Zaterdag jl, na over leg te hebben gepleegd met zijn politieKe vrienden, aan zijne excellentie dr W Drees medegedeeld, dat de Anti-Re' olu- tionnaire Kamerclub van oordeel is, medewerking aan de kabinetsforr can worden verleend, wanneer aa \.R. richting in het te vormen kabinet •en zodanige plaats kan worden toege- cend, dat zij bij de voorbereiding er ;luitvorming ten aanzien van het soc iconomische beleid op genoegzame wijze vordt betrokken. Dit zou h.i. het geval zijn indien het departement van Sociale Zaken Anti-Revolut. zou worden aangezi Tevens heeft de heer Schouten de dacht van de kabinetsformateur gevraagd enkele bezwaren tegen de door hem voorgenomen samenstelling van het ka binet. In het bijzonder tegen het plan, het departement van Sociale Zaken vooraanstaand man uit het N.v.v te nodigen. Maandagmorgen heeft Zijne Exceilen- e dr Drees aan de heer Schouten verklaard, dat aan de wens met be trekking tot het sociaal-economiscr beleid niet kan worden voldaan. Deze verklaring heeft ten gevolge, dat d« Anti-Revolutionnairen niet kunnen mee dewerken aan de formatie van een kab. de door de formateur gedachte samenstelling. Dit is het unanieme oor deel van de A R. Kamerclub. longen vluchtte toen hij was blijven zitten Ouders zaten wekenlang in ongerustheid Een 15-jarige Amsterdamse jongen, die op 8 Juli van huis wegliep uit angst voor straf, nadat hij op de Mulo was blijven zitten, is terecht. Een Duits persbericht, stond dat de jongen, Gerrit H. Jansen uit de Vechtstraat, in een jon genstehuis te Freiburg in Z.W. Duitsland vertoeft, maakte bij zijn ouders een einde de slopende onzekerheid waarin zij sinds enkele weken verkeerden. Hij was Freiburg gelift, maar een autobe stuurder had argwaan gekregen en leverde de jongen bij de politie' af Motorsloep met twee man in Molengat vermist De Terschellinger motorsloep Zeehond, met twee man aan boord, is gisteren van tocht naar een schelpenzuiger in het Molengat bij Texel niet teruggekeerd De sloep vertrok om vijf uur, maar bereikte de zuiger niet. Gisteravond om elf uur een sleepboot gaan zoeken. Ten bate van oud-verpleegsters Beatrix en Irene tekenden een rebus De Prinsessen Beatrix en Irene hebben ten bate van het Erefonds voor Oud verpleegsters een rebus getekend. Deze rebus, diie zowel in ons land als in de rijksdelen in een oplaag van enige millioenen exemplaren verkocht zal worden, brengt doel en streven van het fonds tot uitdrukking, meldt Trouw. Er zijn vele fraaie prijzen beschikbaar gesteld. Fransen gaan maatregelen nemen (Van onze correspondent Alfred van Sprang) ER blijkt in Nederland zoveel be langstelling te bestaan voor werkgelegenheid in Tunesië, dat de Franse autoriteiten hier besloten hebben om bemiddeling te verlenen bij het aanwerven van Nederlandse werkkrachten. Men heeft voor dit doel contact opge nomen met alle organisaties, die in aan merking komen voor het in dienst nemen van Nederlanders en hun verzocht een opgave te verstrekken van behoeften, condities, mogelijkheden enz. Neder landers, die graag in Tunesië zouden wil len gaan werken (zoals bekend is, heeft men vooral behoefte aan gespecialiseerde arbeiders zoals tractor- en bulldozer- chauffeurs, automonteurs en metselaars) kunnen zich voor nadere Inlichtingen wenden tot Cabinet Diplomatique, Rési- dence Général de France, Tunis. Men moet er echter rekening mee houden, dat een antwoord wel enkele weken op zich kan laten wachten. De Franse autoriteiten zouden het in dit verband op prys stellen, indien Ne derland van zjjn zijde eveneens meehielp door het benoemen van een beroepscon sul in Tunis. De werkzaamheden aan emigratie verbonden zijn te uitgebreid om door een honoraire consul behartigd te kunnen wdrden. Van het Egyptische toneel Hilaly Pasja weer premier Hilaly Pasja, die drie weken geleden door Sirry Pasja als premier werd opge volgd, heeft op verzoek van Koning Faroek wederom een nieuwe regering gevormd. Deze is vrijwel gelijk aan het vorige regeringsteam, waarvan hij de aanvoerder geweest is en bestaat derhal ve geheel uit Onafhankelijken Volgens Reuter zal hij vanavond of uiterlijk mor gen de leden van zijn nieuwe kabinet bekend maken. De jongste crisis in Egypte heeft dus slechts 36 uur geduurd- Zoals men weet, had Koning Faroek met tegenzin het ontslag der regering Sirry Pasja aanvaard- Totnutoe is over het aftreden van Sirry Pasja als premier geen enkele verklaring gegeven. Volgens Engelse bladen, o.a- de Daily Mail zou Sirry Pasja niet de volledige steun van het leger hebben gehad. Het nieuwe ka binet is het vijfde, sedert de ongeregeld- hden in Januari van dit jaar te Cairo uit braken- Zoals u>y gisteren meldden heeft Fanny Blankers-Koen last van een karbonkel, waardoor haar gezond heidstoestand niet de beste is. Dit eerhield haar er echter niet van zich in de halve finale 100 meter te plaatsen in de tijd van ll.y sec. (Telel oto). DAT dr J. W. Tesch, leider van de afd. hygiëne van de R'damse G.G.D., voor de Wereldgezondheidsorg. een jaar naar Ethiopië gaat om de regering daar te adviseren. DAT van 26 Juli tot 2 Aug. 175 des kundigen uit 32 landen in Huizen (N--H.) zullen spreken over de zorg voor jeug dige blinden. DAT B. en W. van Dordt aan de raad f 510.000 vragen voor de restauratie van de Grotekerkstoren, nu het Rijk 40 pet heeft beloofd bij te dragen en ook de provincie wellicht 15 pet zal geven. DAT de bekende radiospreekster en Utrechts oud-raadslid mevr. A. J. Otte- Arnolli gisteren is overleden op 67-jarige leeftijd. DAT eind Mei bijna 40.000 arbeiders en beambten in dienst waren van de Staats mijnen (18.868 onder- en 16.094 boven- gronders plus 4057 beambten). DAT aan de raad van A'dam ;s voor gesteld de woningstichting Patrimonium f 4.271.000 te lenen voor de bouw van 331 woningen in de Tuinstad-Slotermeer. DAT het ontslag van E. H. la Chopelle volgens B. en W. van A'dam (in antwoord op vragen van een raadslid) niet be hoorde tot de bevoegdheden van de raad, maar tot die van B. en W. DAT in de havens van Duisburg en Dusseldorf ruim 100 Ned. binnenschepen al 14 dagen op vracht voor de terugreis wachten. DAT de 24-j. P. V. uit Leersum e 27-j. J. C.. D uit Loenen, die dronken op de fiets hadden gezeten nadat zij on langs wegens hetzelfde feit tot een geld boete waren veroordeeld. thans in Utrecht 14 dagen gevangenisstraf kregen. DAT Herman van der Horst een docu mentaire film over de wederopbouw van R'dam heeft gemaakt onder de titel „Houen zo!" (de stereotiepe roep bij het stellen van een heipaal). DAT de Ver. Staten (blijkens het ant woord van minister V. d. Brink aan het C.H. Tweede-Kamerlid Beernink) geen invoerrecht op breeuwwerk en striktouw kunnen instellen, aangezien vrijdom in ternationaal is vastgesteld. DAT de drie bioscopen in Hoensbroek (L.) zijn gesloten, omdat de plaatselijke vermakelijkheidsbelasting van 35 pet volgens de directie, te hoog is. DAT in Vriezenveen en in Hardenberg weer eens twee clandestiene zenders beslag zijn genomen. DAT de Bakkersvakschool te A'dam Sept. de eerste school in ons land wordt met dagonderwijs voor a.s. bakkers. DAT het onlangs met grote verliezen aan Egyptenaren verkocht Ned. kermis- materiaal thans in Egypte in exploitatie is gebracht. DAT in de week van 6 tot 13 Juli ons land geen sterfgevallen tengevolge van mond- en klauwzeer zyn geregis- DAT de betaling van de achterstallige z.g.n. Duitse sociale renten op 30 Sep tember a.s. zal zijn voldaan, hetgeen staatssecretaris Van Rhijn heeft meege deeld aan het Tweede-Kamerlid Maenen (K.V.P.) DAT het Tweede-Kamerlid V. d. Weij- den (K.V.P) aan minister Mansholt heeft verzocht om by afslachting van een hele veestapel wegens mond- en klauwzeer niet 90 pet. maar 100 pet schadeloosstel ling te betalen. DAT voor een reis naar Frans Ma rokko. in tegenstelling met Algiers, niet alleen een paspoort, maar ook een visum Olympische Spelen KAMPIOENEN Hoogspringen (heren) 1. Da vis (V.S.). 2 m. 04 (nieuw Ol. 2. Waesmer (V.S.), 2 m. 01. 3. Telles (Braz.) 1 m. 98. 10.000 meter 1. Za/topek (Tsj^l.), 29 min. 17 sec. (nieuw Ol. record, tevens nieuw wereldrecord). 2. Mimoun (Fr.) 29.32.8. 3. Anmoufniev (Rusland) 29.48.2. Discuswerpen (dames) 1. Nina Romaschkova (Rusland), 51.42 m. (nieuw Ol. record). 2. Elizaveta Bagrjanceva (Rusland) 47.08 m. 3. Nina Dumbadze (Rusland) 46.26 m. 100 meter heren 1. Remigino (V.S.), 10.4 sec. (ndeuw Ol. record). 2. McKenley (Jamaica) 10.4 sec. 3. McDonald Bailey (Gr.-Br.) 10.4 sec. 400 meter horden 1. Moore (V.S.), 50.8 sec. (Olympisch record geëvenaard). 2. Libuev (Rusland) 51.3 sec. (nieuw Europees record). 3. Holland (Nieuw-Zeeland) 52 2 sec. Vèrspringen (heren) 1. Baffle (V.S.), 7.57 m. 2. Gourdine (V.S.) 7.53 m. 3. Földesi (Hongarije) 7.30 m. Kogelstoten 1. O'Brien (V.S.), 17.41 m. (nieuw OL 2. Hooper (V.S.) 17.39 m. 3. Fuchs (V.S.) 17.06 m. 50 km snelwandelen 1. Dordonj (It.) 4 uur 28 min. 7.8 sec. (nieuw Ol. record, tevens nieuw wereldrecord). 2. Dolezal (Tsj^l.) 4 uur 30 min. 17.8 sec. 3. Roka tHong.) 4 u. 31 m. 27.2 sec. Gymnastiek Individueel 1. Tchoukarine (Rus!.) 115.70 pt. 2. Chaguiniian (Rusl.) 114.95 pt. 3. Stalder (Zwits.), 114.75 pt. Landen wedstrijd 1. Rusland, 574.40 punten. 2. Zwitserland, 567.25 punten. 3. Finland, 564.25 pnt. Programma voor morgen Worstelen, schermen, gymnastiek (Ned. da-mespioeg), athletiek (hink- stap-sprong). speerwerpen, versprin gen dames iWilly Lust). 80 m. horden (Fanny Blankers-Koen), moderne vijfkamp. zeilen, roeien, voetbal. Radio-uitzending Morgenavond om 6 en 10.15 uur over Hilversum I. Nederlands gevestigde schuld en lang lopende credieten bedroegen op 31 Maart jJ. ƒ11.507 millioen tegen 11.785,8 min op 31 December j.l. en ƒ11.892,8 min op 30 September 1951, een vermindering dus van ƒ300 mi Mi oen in een holi jaar. HET WEER IN EUROPA ie Te betreuren Wij hebben nimmer onder stoelen of banken gestoken, dat wij het ten zeerste zouden toejuichen, wanneer de formatie-Drees om te komen tot een vier- psrtijen-kabinet zou slagen. Op Zaterdag 12 JuU j.l. vingen wij een hoofdartikel aan met de zinsnede: „Van de mede deling. dat de A.R. fractie zich bereid heeft verklaard tot steun aan de kabi netsformatie, zal in brede kringen met voldoening kennis worden genomen. Na tuurlijk in de eerste plaats door zeer velen binnen deze partij. Stellig echter ook door zeer velen waarbuiten. Wij den ken daarby met name aan de C.H. Unie." Het verdere verloop van de kabinetsfor matie heeft er echter toe geleid naar wij gisteren hebben kunnen melden dat de Anti-Revolutionnairen ten slotte toch gemeend hebben, een afwijzende houding aan te moeten nemen. De oor zaak hiervan het blijkt nog eens ten overvloede uit een in dit blad opgenomen officieel communiqué, afkomstig van A.R. zijde ligt in het fieit, dat niet is coldaan aan verlangens t.a.v. het mede zeggenschap op het terrein van de sociaal-economische politiek. Wij betreuren het, dat het zo ver heeft moeten komen. Een samengaan met de vier in bespreking zijnde partijen op een reëel program hebben wij steeds een landsbelang geacht. Het meest betreuren wij echter, dat de oorzaak van de mis lukking moet worden geschreven op rekening van dr Drees en de Partij van de Arbeid. Voor reële wensen van A.R. zijde is geen open oor gevonden. Wij zullen een en ander verder nog nader toelichten. Terecht gevraagd Het politieke beleid in de komende jaren speelt zich voornamelijk af op sociaal-economisch terrein. Wanneer men dit goed in de gaten houdt, spreekt het vanzelf, dat de sleutel-departemen ten in de huidige consteUatie zijn: Finan ciën; Sociale Zaken en Economische Za ken. Wanneer men nu in ogenschouw neemt de sterkte van de volksdelen, die met het sociaal-economische beleid heb ben te maken, dan ziet men in ons land drie groepen. Aan werkgeverszijde een humanistische organisatie, een Prot. Christelijke organisatie en een Rooms- Katholieke organisatie. Aan werknemers- zijde heeft men eveneens drie grote orga nisaties: een humanistische, of liever ge zegd een socialistische. nL het N.V.V., een rooms-katholieke. nl. het K.A B en een Prot.-Christelijke, nl. het C.N.V. Het C.N.V. heeft sterke binding met de beide Christelijke partijen, de A R P. en de C.H.U. Het N.V.V. heeft (nog ster ker) binding met de Partij van de Arbeid en de K.A.B. is nauw gelieerd aan de K.V.P. Nu had dr Drees in zyn kabinets samenstelling het departement van Sociale Zaken toegedacht aan een socialist. Voorts werd het departement van Economische Zaken toegedacht aan een lid van de K.V.P Daarnaast moest het departement van Financiën ook be heerd worden door een socialist. Wy schreven reeds, dat door deze drie departementen in de eerste plaats het sociaal-economische beleid wordt be heerst. Dit geschiedt in eerste instantie door de Raad voor economische aange legenheden uit de Ministerraad Hierin hebben zitting de minister-president, de ministers van Financiën, van Economi sche Zaken, van Landbouw en Visserij, van Buitenlandse Zaken, van Verkeer en Waterstaat, van Wederopbouw en Volks huisvesting en bovendien de minister zonder portefeuille, belast met de zaken betreffende de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie. In de „oude" constel latie had er ook zitting in de minister zonder portefeuille op het departement van Binnenlandse Zaken in diens kwali teit van vice-minister-president. Maar lang niet al deze ministers spelen in de R E A. de eerste viool. De eigen lijke voorbereiding en besluitvorming op het gebied van het sociaal-economi sche beleid liggen in handen van de mi nisters van Financiën, van Economische Zaken, van Sociale Zaken, voor een groot deel van Landbouw c.a. en natuuniijk van de minister-president. Hierbij komt dan nog de minister, belast met de P.B.O.-aangelegenheden. In het voorstel van dr Drees kwamen deze sleutelposten alle in handen van de K.V.P. en de P v.d.A.. met het zwaar tepunt op de laatste. De minister-presi dent immers zou een socialist zijn. de minister van Financiën ook en de minis ter van Sociale Zaken en die van Land bouw eveneens. De minister van Econo mische Zaken zou een K.V.P.-er zijn en die, belast met do PB.O.-aangelegen heden, zou tot dezelfde partij behoren. Voor de prot-christelijke groeperingen was hierin dus geen plaats. Terecht naar onze mening heeft d^ Schouten echter gesteld, dat juist bij de besluitvorming en de uitvoering daar van ook de Anti-Revolutionnaire rich ting betrokken moest zijn. Het was niet voldoende, wanneer zoals m de be doeling lag de A.R. Buitenlar.use Za ken toegewezen kreeg. En evenmin zoals het eindvoorstel luidde dat Ver keer en Waterstaat door een A R zou worden bezet. Want deze ministers zijn wel lid van de R.E.A. evenals trou wens de C.H. minister van Oorlog doch deze spelen hierin slechts een tweede of derde viool en dan nog maar gedeeltelijk. Had dr Schouten en met hem de geheie A.R. fractie deze eis niet gesteld, dan zou de Prot-Christelyke groepering in feite buiten het sociaal- economische beleid zijn gebleven, met instemming van deze groepering. Hoe aanlokkelijk ook het aanvankelijke voor stel. het toch waarlijk niet onbelang rijke departement van Buiteniandse Za ken aan de A.R. te geven, ook moge zijn geweest, het zou geen oplossing hebben gegeven met betrekking tot de wense lijke. ja. noodzakelijke invloed op so ciaal-economisch terrein. WEERBERICHT Tot morgenavond verwacht De Bilt: Droog weer met wis selende bewolking. Zwakke tot matige Noordwestelijke tot Noordelijke wind Over het algemeen iets minder warm. (Opgemaakt om 10 uur). ZON EN MAAN Woenadag: zon 4 48 tot 20.44 uur; maan 0 6.09 tot 21.25 uur. Op 30 Juli E.K

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1