EDISON m x m m m w m ¥1 m mm b voor öe VROUW Hora esl! Cl0ee}cfebied de X knipt Vrouwenkapsels en mannenhoeden 6 ïTïran I'ilF 1%1 1 i a £a 1 Ki.D BA >BfS B B n 18. Pb5! Een fraaie tactische wending, welke mogelijk wordt, doordat de zwarte ko ning zich op de diagonaal b8h2 bevindt, aan het andere einde waarvan Lh2 op de loer ligt. Men houde stellingen van dit soort goed in de gaten en onderzoeke steeds of een dergelijke constellatie geen aanknopingspunten voor een geslaagde combinatie biedt. 18. exbS; 19. Dxc7t Lxc7; 26. Txc7! Kxe7; 21. Pxe6t Ziehiei de pointe! Wit wint het geof ferde materiaal met rente terug en daarna blijft er een eindspel over. dat een grootmeester van de klasse van Rc- achewsky geen moeilijkheden biedt. De rest geven wjj dan ook zonder commen- 21. Kd7; 22. Pxd8 Txdg; 23. LxbSl Ke7; 24. Tri Pe6; 25. h< hG; 26. Tc3 Tc8; 27. Txc8 Pxc8; 28. K<2 Pd6; 29. Ld3 g5; 38. h5 f6; 31. Kr3 Kd7: 32. at Kc6; 33. f3 Kd7: 34. Kb4 Kr6; 35. Lb5t Pxb5; 36. axbóv Kd7; 37. Ka5 15; 38. Le5! f4; 39. Kb4 a67; 49 bxa6 bxj6; 41. exf4 gxf4; 42. Kaj Pg5; 43. Lxf4 Pxf3; 44. Le3 en zwart gaf het on. Een voortreffelijke prestatie van R eschew sky. Schaaktomooi te Helsinki Onmiddellijk na de Olympische Spelen zal te Helsinki onder auspiciën van de F.I.D.E, ten achaaktornooi worden ge houden. waaraan ook Nederland zal deel nemen. Niet minder dan 30 landen zul len aan deze strijd om de Hamilton Rus sell Cup (vaak ten onrechte ..Schaak olympiade" genaamd) deelnemen. Elk land speelt daar met 4 d-elnemere en komt daar in elke ronde tegen een an der land uit Het is de gewoonte, dat de meeste lanen 5 of 6 deelnemers afvaar digen. waarvan er dan 1 of 2 als reserve dienst aoen Het schaken gedurende 3 "■«ken achtereen met slechts geringe lustpozen. is zó inspannend, dat slechts weinigen phyxiek in staat zijn in alle wedstrijden aan te treden. Het Nederlandse kwartet bestaat uit: Van Scheltlnga. Prins. Donner en Cort- l*ver. terwijl Kramer en Barendrcgt als reserve* zuilen fungeren Men zal opmerken, dat dr. Euwe niet vergat dat hij getrouwd was! Correspondentie en oplossingen aan de heer H. J. J. Slavekoorde. Goudreinetstraat 125, Den Haag. Reschewsky-Gligoric SVz-AVz Vrijwel onmiddellijk na zijn sensatio nele overwinning op Najdorf (11—7). heeft Reschewsky opnieuw een twee kamp gespeeld, ditmaal tegen de Zuid- slaaf Gligoric. En wederom heeft hij de zege behaald, zij het ook op minder eclat3rte wijze en minder overtuigend. Billijkheidshalve zij vermeld, dat Re schewsky voortdurend een voorsprong heeft gehad, aanvankelijk zelfs van twee In „Caïssa" vinden wij de vijfde par tij van deze tweekamp, welke wij hier onder overnemen. Wij maken daarbij ge bruik van de aantekeningen van de Oos tenrijkse meester Hans MUller. Wit: Reschewsky. Zwart: Gligoric. Damegambiet. 1. d4 d5; 2. c4 e6; 3. Pc3 Pf6; 4. cxd5 exd5; 5. Lg5 Le7. Een kleine onnauwkeurigheid. De ruil - wit het voordeligst, indien 5 cG. 6 Dc2 g6!; 7. e3 Lf5!; 8. Ld3 Lxd3: 9. Dxd3 Lg7 met gelijk spel 6. e3 cG; 7. Dc2 Lg4. Deze zet betekent tempoverlies, daar wit later deze loper door h3 met tempo winst kan verdrijven. Ook hier had zwart actiever kunnen spelen: 7 Db6!; 8. Pf3 Pa6; 9 a3 Lfü! 8. Ld3 Pbd7. 9. h3 Le6; 10. Lf4! Ph5; 11. Lh Het tempo dat wit door dc welwil lende medewerking van zijn tegenstan der heeft gewonnen (9 h3> stelt hem nu in staat zijn loper naar het gunstigste veld h2 terug te trekken. Tien zetten later maakt deze loper het winnende aflrekschaak mogelijk. Het gerechtig- heidsbeginsel in het schaken! 11. g6; 12. Pge2 Elastischer dan 12. Pf3, daar dit paard later met goed gevolg naar f4 gespeeld 12. .lpg7; 13. g4! Verhindert de ruil der lopers die de witte velden bestrijken en geeft daar door de witspeler een weliswaar klein, doch blijvend stellingsvoordee!. 13. Pb6; 14. 0—0—0 Ld6: 15. Pf4 De"; 16. Kbl 0 -0 -0; 17. Tel Kb8T Na deze automatisch gespeelde, althans niel voldoend overdachte, zet verliest zwart een pion en daarmee ook de par tij. Juist ware geweest 17. aG en eerst dan 18. K/bR Waarom, dal zal men weldra zien. Stelling na 17. Kb8? Van beroemde personen weet het publick gaarne de kleinste bijzonder heden, niet alleen van hun open baar, maar ook van hun privaat leven. En daar Thomas Alva Edison nooit voor iemand „zijn deur geslo ten" heeft, is zijn leven tot in de finesses bekend geworden. Een aar dige episode hieruit is wel, wat op de trouwdag van de wereldberoemde Amerikaan voorviel. Daar Edison zich buitensporig veel wijdde aan intellectuele arbeid, gunde hy zich schier niet de tijd om aan trouwen te denken. Doch ten slotte begon toch het beeld van een lief jong meisje door zijn denken te spoken en het leidde hem af bij zijn berekeningen. Kort en goed nam hij daarna het besluit het meisje ten huwelyk te vragen. Van „flirta tions", hofmakerij en het spelen Van de galante ridder had de grote den ker geen verstand. Geen wonder, dat het meisje verrast en ontroerd was, toen Edison haar zo plotseling voor zo'n belangrijke levensvraag plaatste. Zij kreeg dan ook acht dagen bedenktijd. Haar antwoord was gunstig en weldra werd het „Alt je niet loslaat, bega ik een ongeluk aan je!" huwelijk voltrokken. Na het brui loftsfeest vertrok het pas getrouwde paar naar Edisons woning. Nadat het jonge vrouwtje deze geheel had be keken, in gezelschap van haar man, vroeg deze of hij haar enkele ogen blikken alleen mocht laten, omdat hij juist bezig was met een belangrijk experiment in zijn laboratorium. „Ik kom zo terug, hoor", sprak hij vriendelijk. Intussen verstreek even wel de avond en hevig ongerust wacht mevrouw Edison op haar man, die nog steeds maar niet verschijnt. Hem gaan zoeken in de fabriek durft ze niet. Dan middernacht gaat de bel over en glimlachend omhelst de beroemde onderzoeker haar. Maar wat ziet hij er uit! Zijn nieuwe trouwpak, zijn- fijn linnen manchet ten, zitten vol vlekken en zijn door zwavelzuur uitgebeten. Wat was er gebeurd? Toen Edison zijn laboratorium be trad, had hij het vaste plan niet lan ger dan enkele minuten zijn vrouw tje alleen te laten. Het experiment, dat hij onderhanden had, was evenwel zo interessant, dat de minuten uit- dyden tot uren en zozeer was hij in beslag genomen door intensieve arbeid, dat hij de gehele nacht zou hebben doorgewerkt, als niet toe vallig een zijner kennissen, die ook op de bruiloft was geweest, voorbij het laboratorium was gekomen, waar hij licht zag branden tegen midder nacht! Dat vond hy vreemd. Hy opende dan ook de deur en zag Edi son ingespannen bezig! Op zijn vraag, waarom hy nu nog zo laat in zijn laboratorium arbeidde, antwoordde Edison: „Je weet, dat ik gaarne 's nachts experimenteer, om dat het dan zo rustig is!" „Inderdaad", zei de vriend, „maar je vrouwtje dan „Je hebt gelijk", zei Edison, „da's waar ook, ik ben getrouwd! Als jy niet was gekomen, had ik vast de hele nacht doorgewerkt, want 't is een machtig interessante proef." Snel doofde hij daarop het licht en haastte zich naar huis, waar hij zijn pasgetrouwd vrouwtje zyn ongelofe lijke verstrooidheid meedeelde. Gelukkig werd ook later nooit de huwelijksvrede verstoord, als de uit vinder soms na een hele nacht van intens bezig zijn eerst des morgens, afgetobd, thuis kwam. Humeurig was hij dan nooit. Edisons huwelijk is zeer gelukkig geweest en in de namen Dot stip) en Dash streep) van de kinderen van de beroemde man vin den we zijn liefde terug voor de telegrafie! Horizontaal: 1 Muziekinstrument, 8 strafwerktuig, 9 de naam onbekend, 11 buitenhaven, 12 vreemde munt, 13 ge vangeniskamer. 15 stop, 16 droogplaats, 18 jonge hen, 19 gelukwens, 20 thans, 21 grote hoeveelheid, 23 hond, 24 ge dwee, 26 Ind. gewicht, 28 dierengeluid, 30 onderwijs, 31 plaats in Az. Rusland, 33 rivier in Oostenrijk, 35 keurig. 37 rcchterbijrivier van de Donau, 38 bin nen, 39 bekend nieuws- en persbureau, 41 bijwoord, 42 afhangend deel van een gewaad. 44 geruststellend. Verticaal: 1 Voorlopige formulering van een wetsontwerp, 2 nummer, 3 schild- vleugelig insect, 4 deel van een zeilge- raamte, 5 groet, 6 dierenroep, 7 over schot, 10 familielid, 12 dapper, 14 de le zer heil, 15 zangnoot, 17 het tragische, 18 geestelijke. 21 aardigheidje, 22 vissoort, 25 voortrekker, 27 grofgespierd. 29 slot woord, 30 hemellichaam, 32 heilige, 34 middellijn. 36 teleurgesteld,, 39 voeg woord, 40 voorzetsel, 42 stoomschip, 43 gezinslid. HORIZONTAAL: 1. Bestendig. 7 sage 8 Ir., 10 bek. 11 gamel 13 koe. 15 adel, 16 pose. 17 dijn, 18 pal, 19 es, 20 ki mono. 21 de, 22 P.S- 23 enigma. 25 SL 26 eer. 27 bah. 28 edel. 30 halo. 31 rat 32 vendu, 33 Bor, 34 o.d., 35 aria, 37 lei dekker. Verticaal: 1 Brigadegeneraal, 2 S.S. 3 tabel. 4 egel. 5 nek, 6 geheelonthouder. 9 radijs. 12 men. 13 kolos. 14 os. 16 pam- 33 bad, 36 a.k. vjn de partij is. Hoewel dit uiteraard een verzwakking van de Nederlandse ploeg beteken», zal men toch de redenen welke onze nationale kampioen tot het besluit hobbcn gebracht ditmaal verstek te laten gaan, dienen te eerbiedigen. Het is tc begrijpen, dat iemand als Euwe, die reeds zoveel en zo dikwijls onder vaak uiterst moeilijke omstandigheden heeft geschaakt, er zo langzamerhand naar hunkert ook eens een „gewone" vacantie tc hebben. Dr. Euwe krijgt zó vele uit nodigingen. dat hij, indien hy ze alle ken wordt, speciaal voor hem, een last dan een genoegen. Trouwens, er staat voor de Neder landse schakers nog meer op het pro gramma. Onmiddellijk nè Helsinki komt er versterking uit Nederland. De dan tot een „tiental" aangegroeide ploeg uit Helsinki gaat dan nog „even" drie lan- dcnwcdstrijden spelen tegen Noorwegen, Zweden ei. de Koponhaagse Schaak bond. D«'. aUw betekent, dat de scha ken die zowel naar Helsinki gaan als van huis zullen zijn. Neen, men kan dr. Euwe niet euvel duiden, dat hij ditmaal eens een „rus tige" vacantie houdt, weliswaar met een licht schaaktouinooi er in (Zürich), doch overigens eer. vacantie, welke onze grote schaakpropaganóist zeker moed zal Reven in September zijn maat- achapprlijke taak zowel als zijn schaak- Nederland eindigde met slechts 5 bord- punten achterstand. Bespiegelingen als deze hebben ech ter weinig zin. We zullen het zonder dr. Euwe moeten stellen en het heeft geen nut na te gaan. wat we zouden kunnen bereiken als hij wèl van de par tij zou zijn. Wc, stellen gaarne vast, dat onze ploeg alle vertrouwen verdient. Het is o.i. de beste, welke in de gegeven om standigheden geformeerd kon worden. Maar even zeker is het, dat wjj tegen een aantal landen beslist geen kans zullen hebben. Dit zal misschien min der uit de individuele landenontmoc- tingen blijken, doch in elk geval wèl uit de eindstand. Landen als de Sow- Jct-Unic (uitkomende met Botwlnnlk, Keres, Smyslov en Geiler; Bronstein is reserve!), Argentinië, Zuidslaviü. Hon garije, Zweden, de Verenigde Staten cn misschien ook Tsjechoslowakijc, zullen ons stellig de baas zijn. Men bedenke hierbij, dat er telkens met 4 spelers wordt aangetreden, dat het dus niet om een tientallen-wedstrijd gaat, waar- In Nederland in de regel betere kansen heeft. Wc zullen heel blij zijn als Neder land er in slaagt tot de finale door te dringen (het grote aantal deelne mende landen maakt het nodig eerst voorwedstrijden te houden). Mocht dit niet het geval zyn, dan zullen onze landgenoten toch zeker een goede in druk achterlaten. het met het oog op de vacantiestem- ming niet al te moeilijk maken. We geven twee stellingen uit door de on langs overleden grootmeester Bogolju- bov gespeelde partyen. II jjjjjjj e MUI". A B AS AS A B* ii 1 Ag p P Uil de partij Bogoljubov—ErdelyL (Praag 1951). Oplossingen stellig onder de afwezigheid 'Euwe hebben te lijden. Dr. Euwe zelf is van oordeel, dat het wel zal mee vallen. We zijn immers, zo zegt hij, de zwakste ender de sterke landen. En de marge tussen ons land en de sterk ste der zwakke landen is vrij groot. We kunnen gerust een aantal bord- puntcn minder halen, zonder dat wij noemenswaard op de ranglijst zakken. Er is ontegenzeglijk veel waars in deze opmerkingen. Maar er is ook wel iets tegen in te brengen. Zo denken wij bijv. met vreea en beving terug aan Dubrovnik I9ft0, waar het zoveel zwak ker geachte Belgie onmiddellijk achter Hieronder volgen de oplossingen der opgaven, gepubliceerd ln onze rubriek van 21 Juni j.L Partijstelling Gereben Trolaneaen: 1. Dxgötü en zwart gaf het op Partijstelling Aljechin—Pratt; 1. Dh5t Pxh8; 2. fxcGtt Kg6; 3. Lc2t Kg5; 4. Tf5t Kg«; 5. TfGIt Kg5; 6. Tg6t Kh4; 7 Te4t Pf4; 8 Txf4t Kh5; 9. g3 en 10. Th4 mat. Nieuwe opgaren Nu het wat koeler ia geworden dur ven wij wel weer met enige opgaven voor de dag te komen, al sullen wa ab m mm •SJESLfi" Wit aan zet won op fraaie wijze. 3 bij een promotie het soms zeer spitse steekspel tussen hooggeleerde aanvallers en zeergeleerde verdediger (de promovendus) in volle gang ts, verschijnt daar op het vastgestelde uur, rinkelend met zijn belletjes -staf opeens de pedel en snoert met zijn machts woord: „Hora est!" de mond van de professor of (en) die van de promo vendus. Al moeten zij een zin in 't midden afbreken, op dit onverbiddelijk ..Hora est" ('t is tijd het uur is ge slagen) hebben de geleerden te zwij gen. Ik vind dit altijd een kostelijk mo ment, maar toen ik het in de afgelopen week weer meemaakte, verbonden mijn gedachten dit „Hora est" even met OM andere „Hora est", dat wij allen da gelijks vernemen kunnen en tóch door zo weinigen toordt „gehoord": God's Hora est". Eens slaat dit onverbiddelijk uur voor u en voor mij. Maar. hoe on verwachts kan dit komen. Als het bij het lezen van ons dagblad u gaat als mij. zal het u met name m deze va- cantiemaanden treffen, hoe God's klok hier en ginds, Voor déze en voor gene op de voor ons meest onverwachte triden slaat. Een vader, moeder en zoontje zeilen nieuwe vinöinq op Duizenden jaren reeds wordt er ge weven. In fabrieken, doch ook de huisvlijt bereikte reeds een grote trap op dit gebied. De uitvinding, die de Hagenaar de heer H. J. Weimar deed, kan men op z'n zachtst uitge drukt, merkwaardig noemen. Door de eeuwen heen, bleef het opzetten van een weefwerk een karwei, waarmede vele uren gemoeid waren. De sche ringdraden n.l. moesten beurtelings stuk voor stuk door een oogje en de spleet van de kam worden getrok ken. Het risico van het breken der draden onder het weven bleef altijd groot, terwijl bovendien averij aan het weeftoestel geen zeldzaamheid De heer Weimar, die zich nog nooit met weven had beziggehouden, zag op een voor hem goede dag in de étalage van een textielzaak een groot weefgetouw in werking Geboeid bleef hij staan kijken. Het schieten van de spoelen en het op en neer gaan der draden had zijn aandacht en vooral het steeds onderbreken van de regel maat, doordat er iets haperde, had zijn belangstelling en dit bracht hem aan het denken en piekeren. Hij kwam uiteindelijk tot de conclusie dat het mankement door de kam ver oorzaakt werd. Hij ging naar huis en leed des nachts aan slapeloosheid. Plotseling kwamen zijn gedachten weer op het weefgetouw. En ineens had hij het gevonden. Hij zag het toestel voor zich, maar nu zonder op en neer schokkende kam. Heel simpel draai de een balk met afwisselend diepe en ondiepe gleuven uit de verticale en horizontale stand en omgekeerd- De sprong van de scheringdraden was nu niet meer dan het wentelen van de balk. Hevels en schachten waren onnodig geworden en daardoor waren de kansen op mankementen tot een minimum teruggebracht. Sinds deze nacht is er iets in het huishouden van het echtpaar Weimar veranderd. Er kwamen een tekenta fel en een proeftoesteleen timmer man fabriceerde de balk en toestel na toestel werd uitgerust. Er werden proeven genomen tot en met, todat uiteindelijk de heer Weimar zijn oc trooiaanvrage in zee kon zenden. Sindsdien is hij behalve een uitvin der, eveneens een enthousiast wever geworden. In het bijzonder heeft het smyrnawerk zijn belangstelling. De tijd, die nu nodig is om een werk stuk gereed te maken, is door deze verbeterde techniek tot op de helft teruggebracht. De tijd en energie welke worden bespaard, doordat men niet steeds de spandraden door de hevels en schachten behoeft te trek ken. maar deze slechts om de balk gelegd behoeven worden, is eveneens zeer belangrijk. Tot nu toe heeft de heer Weimar zijn vinding alleen doen toepassen op de tafelweeftoestellen. Doch reeds is er van de zijde van de textielfabrikanten belangstelling ge toond en wil men onderzoeken of de nieuwe methode in de mechanische weverijen toegepast kan worden. op één van onze mooie meren. Zij worden door een hevig onweer over vallen en Moeder ziet haar man en haar kind voor haar ogen in de diepte wegzinken. „Hora est", spreekt God. Een moeder, druk bezig met kofrers te pakken foor haar gezin, dat een maand naar buiten zal gaan, krijgt een hartverlamming. Volgens Gods klok was haar reis op aarde ten einde. Een jong meisje, het hart vol tdealen voor de toekomst, het noofd vol ge zellige vacantieplannen, wordt door een motor aangereden. ,,'t Is je tijd, Mijn kir,d, kom Thuis", spreekt God, Dit zijn maar enkele gevallen uit een lange, lange rij. Wij kunnen dit uur niet horen slaan, vóór het er is, maar moesten w\j er niet véél meer rekening nee houden, dat het op het onverwachtst komen kan? Wy horen vooraf géén belletjes rin kelen, zoals bij die pedel, maar viel kunnen wij uit aangrijpende voorval len als bovengenoemd Z\in waarschu wende Slem horen: „Weest bereid! Wcest altijd bereid!" 't Is zo droevig, dat wij met onze dikwijls zo onbenullige besognes Zijn stem overschreeuwen. Wa maken ons zo druk. o, wat hébben wij het toch druk! Ja, maar sta eens even stil! Hoor je Gods Stem nog wel? In het wereld gebeuren, in je eigen leven? Wij moeten geloof ik, véél meer ons eens afzonderen met onze Bijbeen Hein, zó heel alléén tot ons persoonlijk laten spreken. Naar Hem luisteren, Baas boven baas. Vrouw van de conducteur tegen vrouw van de machinist: „Als mijn man fluit, mot jou man rijen". Vrouw van de machinist: „En als mijn man op reis gaat, mot jouw man voor mijn rnan de deur open en dicht maken". zoals die oude nachtwaker bij zijn schommels in de film Nachtwache die opkijkend naar de majestueuze sterrenpracht, de dominee voeg: „Hócr je Hem niet? O, maar dat is erg, als je God niet hoort! Ik hoor, Iiem hier buiten altijd". Wij moeten onze kinderen ook véél meer opvoeden met het oog op die on zichtbare klok, die alléén dc beslissen de uren slaat, dan voor déze tijd alleen. Zij moeten natuurlijk klaargemaakt worden voor dit leven, maar niet als hoogste doel! Van oneindig hoger be lang dan hun maatschapvelijke positie is het, of ze iets voor God mogen doen in dit leven, of ze in Jezus Cli-istus Hém toebehoren, zodat hun uiteinde lijke bestemming die van hemelburger Mij trof de vorige week weer zo'n klein berichtje in de krant Een Am sterdamse jongen werd in nerveuze toestand 's nachts in Rotterdam -loor de politie gevonden. Een leerling van de M.U.L.O. met een slecht rapport,' waarmee hij niet durfde thuis tc o- men! Ik ken de jongen niet en zijn ouders evenmin. Zuiver oordelen kan ik dus niet. Maar na lezing van dit stukje kon ik mij toch niet aan de indruk onttrekken, dat deze ouders tè veel van dit kind vergen. Ik denk dat vele moe ders mét mij, deze jongen uiel ecus even hadden willen knuffelen. Ach arme!, eer een kind toch zóver komt! Duur moet toch wel een streng en wrekend gerecht oehter struin Maak toch niet zo'n drama van een slecht rapport! Als een kind lui of onwillig geweest is, moet hij atuurhjlc een flinke schrobbering c-f straf heb ben, maar als zo'n kind niet tiert op school, haal hem er dan af en zoek, desnoods met behulp van een goede „test", een andere weg voor zo'n jon gen of meisje. Kennis is niet het hoogste in dit leven. Bij lange na niet Hoe kernachtig is hier de uitd-rnkking: „een mens z'n lust is een mens z'n leven". Hoe dikwijls kunnen wij het bij kin deren cn bij volwassenen waarnemen, dat, zodra zij werk gevonden heolen, dat hun „ligt", ze volslagen óplevcn. Dan staan toy óók God niet in de weg, Die met ieder van onze kinderen Zijn bedoeling heeft. Dikwijls is wat wij zo belangt ijk achten in wezen zo klein, zo onbe duidend. Lopen wij dan geen gevaar, dat eens Z\jn „Hora est" ons in de slaap over valt? MARGARITHA. nog gauw een elegante nachtjapon te maken. Het model is eenvoudig, maar door de afwerking met brede kant chic. We kunnen hiervoor het beste fij ne lingeriezijdc nemen, waarvan we dan 3.50 meter van 90 cm breedte nodig heb ben. Het patroon is tot 26 Juli aan onze bureaux verkrijgbaar in de maten 42, 44 en 46 tegen betaling van t 0.40; na ontvangst van ƒ0.50 volgt toezending. Pat stellen dan 26 Juli 1952. uit öe Renóiss&ncetijö Verscheidenheid van hoofddeksels. ER zijn tal van vooraan staande lieden, die be weren: „de kleren maken de man." Met een kleine variant hierop zou men kunnen zeg gen: „het kapsel maakt de Door de ecu wen heen is het kapsel een zeer belang rijk onderdeel geweest van het toilet en het is interes sant de verschillende tijd perken te bestuderen. In de Renaissancetijd werd bijzonder grote zorg besteed aan de coiffure. Haarkleurmiddelen werden in ruime mate toegepast. Het opmaken en versieren met verschillende haartooi sels nam veel tyd in beslag, doch de dames hadden deze tijd er graag voor over. Toen Lucretia Borgia zich naar Ferrara begaf, teneinde haar derde man, Alfonso d'Este, te ontmoeten, onder brak zij deze reis meermalen om het haar te wassen. Zij beweerde namelijk, dat zij, wanneer zij daarmee lang wachtte, hoofdpijn kreeg. Zo'n wasbeurt was geen een voudige procedure, want zij reserveerde er een gehele dag voor. Men gold als grootste schoonheid, wanneer men in het bezit was van blond haar, zwarte ogen en zwarte wenkbrauwen. Voor de man gold dit waai8chijnlijk al evenzeer als voor de vrouw. De voorliefde voor blond haar leidde tot een eigen aardige mode, namelijk het dragen van dikke vlechten van gele en witte zyde. De coiffure werd trouwens veel vuldig met wol en andere stoffen opgevuld, teneinde het haar voller te doen schij nen. De excessen op mode gebied namen een dusda nige afmeting aan, dat de geestelijkheid zich er mede ging bemoeien en er menige satire op de mode geschre ven werd. Mocht dit al een ogenblik een gunstige in vloed hebben, van blijvende aard was deze niet. Tal van zaken werden ge bruikt om het hoofdhaar te verfraaien. Een der meest gebruikte was het haarnet. Oorspronkelijk van linnen draadjes of bandjes ver vaardigd, werd het allengs van zijde, goud- of zilver draad gemaakt en met paar- len en edelstenen bezet. Dit net diende louter als versie ring, er onder werd nog een zwaarder exemplaar van zwart fluweel gedragen. In vorm leek dit haarnet veel op het kapje, dat door de mannen, vooral door oudere mannen, geestelijken en sommige aanzienlijken, on der de hoed gedragen werd. De kap, door de vrouwen gebezigd, kwam in onnoe melijk aantal variaties, van zeer eenvoudig tot zeer kunstzinnig en ingewik keld voor, later uitgroeiend, met op zij van het hoofd hoornvormige uitsteeksels, die voorzien werden van sluiers. De hoed werd door edelen cn edel vrouwen in de regel slechts op de jacht of op reis gedragen. Stadsmensen droegen de nu eens hoge, dan weer lagere fez-achtige muts, die in de Vroeg-Renaissance meestal donker van kleur was. In latere tijd zien wij de tulbhnd-achtige hoed met de lange, terzijde afhangende doek, voornamelijk een kle dingstuk van de voorname Zo toonden vrouwen, zo wel als mannen een grote verscheidenheid niet slechts in kleding, doch ook in hoofddeksel en coiffure, die alle correspondeerden op de gevoelens en gedachten van de generatie, waardoor zy werden gedragen. In haar kapsel streefde de vrouw vaak de man na.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3