In Staphorst, waar oude gebruiken :zaam afsterven lang: ^RD^TH Weg naar het huwelijk niet meer ria raampje ran opkamer Het leven is schoon achter het gordijn! Atoomgeheim ontsluierd maar de bergrede verworpen Mensheid strompelt blindelings voort, spelend met levensraadselen ZATERDAG 13 JULI 1952 EEN TRADITIE GAAT HEEN (Van onze §-redacteur) TOT IN HET fel aan z'n oude gebruiken, zeden en eigenaardigheden verkleefde Staphorst sterft de traditie een noodzakelijke en snelle dood. En er is daar niemand, die er erg rouwig om is. De grote snelweg, die van Zwolle naar Meppel het oude dorp als het ware in twee helften snijdt, is daar mede schuld aan. Hij heeft het levenstempo in hel dorp versneld. Dat is op zich zelf al wonderbaarlijk.I snappen oen destijds de weg werd aangelegd, vergist het i zijn. Daar ligt een oude vrouw ziek! De dag telt één probleem minder, maar een sensatie meer. Er wordt nog vijf minu ten binnenskamers over het gebeurde gepraatdan valt er weer een zwij gen: tot de bus uit Zwolle komt...... Toen destijds de weg werd aangelegd, ver om de „kommen" van Rouveen Staphorst heen, voor zover daarginds althans sprake is van „kommen' er lieden, die veronderstelden, dat de beide dorpen daarmee in hun isolement terug zouden vallen. Immers: de ver keersstroom, die tot dat ogenblik dóór Staphorst en Rouveen liep, den omgelegd. Ik heb in die dagen wel automobilisten gesproken, die over die verandering openlijk hun vreugd uitspraken. Ze ren de Staphorsters niet zo welwillend gezind. De afkeer was wederkerig. Achter het venster TPTANT verblijf nu eens op een namid- dag bij zo'n welvarend Staphorster boerengezin. De boerin zit achter de naaimachine en de dochter verricht, achter de horren zittend, een handwerk. Het jonge kind speurt de weg af. Zij ziet alles wat er daar gebeurt, Als de auto van de dominee stopt voor de wo ning van de overburen, waarschuwt zij n.et een korte opmerking haar moeder en samen gaan ze gespannen uit zitten kijken, naar wat déar gebeuren zaat. Is het de dominee? Ja, het is em. Hadaen ze wel gedacht. Het was z'n auto immers ook. Gaat ie naar binnen? Ja, hij gaat naar binnen. Probleem: wat zou d'r we zen? Waarom krijgen ze aan de over kant midden in de week, midden op de dag, bezoek van de dominee? De handen blijven er stil bij in de schoot liggen. Huisbezoek? Ja, maar dan zou er een ouderling bij zijn! Ziekte? Niets van gemerkt.. O wacht: daar is de dominee weer. 't Wcs dus geen lang bezoek. Maar dan klemt te meer de vraag: wat moest hij by de overburen? De naaimachine is nu helemaal vergeten. Het handwerk sliert bijna over de kamervloer Zo dicht zit het jonge meisje voor het venster, dat haar blik op de wereld niet eens volko men vry laat (want er staat ook nog een blauwe hor tussen het glas en de gor dijnen dat het glas beslaat onder haar De kleine mond half geopend, staart ze naar de mensen op straat: de dominee en de buurvrouw. En uit alle huizen en vriendinnen. Allen uniform gekleed, aan de Dorpsstraat priemen nu ogèn naar; Des Zondags met elkaar optrekkend naar die twee: de vrouw die wijst en de do- 's Heren huis. In een kledij, die even minee die knikt, ten teken, dat hij er rijk is aan folkloristische traditie als aan alles van begrijpt. Het meisje en haar j zinvolle 'betekenis. Er is, al naar gelang moeder en alle buren achter hun horren'de kleur der omslagdoeken, duidelijk te zien wie er in de rouw is en hoe diep, over wie en wat, wie er vreugde bedrijft en wie, voor het eerst na het kraambed, haar kerkgang beleeft. Wat heeft de vreemdeling daarmee te maken? Zijn „gegaap" vindt de Staphor ster hinderlijk, zijn fotograferen storend. Hij gaat naar de kerk. Dat is een groots ondernemen. Waarom gaat die vreemde ling niet naar de kerk? Beschouwt hij die Staphorster kerkgang als een typische dorpse hebbelijkheid? Daar zit de kern van het conflict. De vreemdeling denkt, dat de Staphorster en de Rouvener precies zo naar de kerk gaan als des Vrijdags naar de Zwolse markt. Maar het huwelijk gaat ook in Staphorst en meer door de deur van het maagd-ouderlijk huis en niet meer door het befaamde zijvenster van de opkamer a de „buule". een recente Engelse uitgave over Nederland wordt nog een opwindend verhaal verteld over Staphorster jongens, via dat raampje van de op-kamer hun geliefde benaderen, haar hun liefde verklaren en de trouwdag binnen bereik brengen. Dat is wél zo geweest. In de héél originele Staphorster boerderijen treft men dat raampje nog aan. Maar er verder aan raampjes in de boe renhuizen zit heeft met die stervende traditie niets te maken. Het is een slaap kamerraampje zonder meer. Het bedde- goed ligt er in de vensterbank te luch- Raampjes-viijeiij Vroeger, laten we maar zeggen héél vroeger, sliep in de opkamer van Staphorster boerenhuis de huwbare dochter. Via het venster had zij contact met de jongelingschap buiten en dat contact van voldoende duurzame aard om een hechte verbintenis op tt bouwen, dan kreeg de toekomstige brui degom toestemming binnen te komen. Hij wipte, de benen eerst, daarna het bovenlijf, via de vensterbank van kleine raampje naar binnen om nagchien te praoten". Er volgde ii regel een bruiloft op zo'n visite en dan ook de bedoeling. Maar m landbouwhuishoudscholen alle meisjes onderricht geen en de snelle verbindin- met Zwolle en Meppel de jeugd andere moraal leerden kennen, dan Het raampjedat vroeger zo'n grote rol speelde bij „Een liefde in Staphorst", maar dat nu meer en meer een normale functie krijgt, nl.: die van luchtververser. "PEN KLEINE wereld. Er binnen: dei is het niet. De kerk: dat is het gebied •LJ'stamgenoten, de 'buren, de vrienden j der bijzondere genade. De Staphorster, vriondinnon Allen nn.ifnr™ «atrial d1€ op bede- en dankdagen zijn bedrijf volkomen stillegt weet wat de kerkgang beduidt: leidt hem niet af. Hij gaat de Koning groeten! Hij trok daarvoor zijn beste pak aan. Dat hóórt bij een derge lijk bezoek. Kom, ga met hem en doe als hij Allemaal dingen, waaraan het westen niet denken zou ze op zegels af te beel den, omdat we dat in een beschaafd land vanzelfsprekend achten. Afb. 9, van Rood China, laat zien hoe de landeigenaars hebben moeten laten; de pacht prijzen zijn maar lietst tot 37% ver laagd. zoals de blije pachter op onze af beelding nadrukkelijk laat zien: eer grote oogst, en de kwitantie die hem POSTZEGELRUBRIEK door G. Peelen Voor we ons gaan vermeien in de vreugden des levens achter het ijzeren gordijn, eerst een terugblik, naar de oorlogsjaren. De eerste rij van onze illustratie is daaraan gewijd. Nr 1, van Frankrijk, een zegel ter ere van de heldhaftige Franse actie in Narvik, Mei 1940. Na de verraderlijke overrom peling van Noorwegen door de Nazi's, wisten de geallieerden in twee stout moedige acties op 10 en 13 April de Duitse vlootmacht in Narvik te ver nietigen, en deze voor het ijzererts zo belangrijke haven te bevrijden. Het waren Franse, Engelse en Poolse baby-tehuizen, zuigelingenzorg, nieuw- troepen die daar dapper stand hielden, tot ze in Mei door de rampspoedige ge beurtenissen in Frankrijk weer tot in schepen genoopt werden. Ons zegel beeldt het monument af, dat daar op de graven der Fransen op gericht werd. Het opschrift luidt: La France a ses fils en Norvège, Narvik 1940 (Frankrijk aan zijn zonen in Noor wegen). Boven op de eenvoudige steen het Lotharings kruis, dat ook het monu ment van nr 2 siert, opgericht in de Afrikaanse woestijn, ter herinnering aan de bloedige slag bij Bir Hakeim, waar de vrije Fransen, onder generaal Koe- nig, na gehoor gegeven te hebben aan de oproep tot verzet door De Gaulle, de Duits-Italiaanse troepen bloedige verliezen toebrachten. Afb. 3, van Tsjechoslowakije, herinnert aan een van de gruwelijkste daden der Duitsers, gelijk te stellen met de schand daad tegen Putten en Oradour: de ver woesting van Lidice, na de aanslag op Heydrich. Als represaille werd het Tsjechische dorp Lidice met de grond gelijk gemaakt en de bevolking uitgemoord Dit gebeur de 16 Juni 1942. Tien jaar later verschijnt dit zegel waarop een verheugde vrouw voor het herbouwde Lidice staat. Maarschalk Tito van Joegoslavië werd 60 jaar! Afb, 4 is één van de drie herdenkingszegels, die bij deze gelegenheid uitkwamen. Afb. 5/8 brengen de zegeningen der Sovjet unie in beeld, nu, 15 jaar nadat de pro clamatie van Stalin afkwam, wt zien opgewekte oudjes met bloemen (afb. 5) blije mensen op een zonnig terrasje (6) een goedverzorgd meisje aan haar school werk (7) en een opgewekt werkers- paar, dat met vreugde aan de arbeid gaat, een verwijzing naar de artikelen 118, 119 120 en 121 uit deze „grondwet": recht op arbeid, recht op vrije tijd, recht voor de ouden van dagen, en recht op onderwijs. We zouden zo zeggen: dat spreekt toch vanzelf, maar telkens weer blijkt op de zegels van Rusland, hoe groot hun minderwaardigheidscomplex is. Steeds opnieuw weer verschenen se ries om eens nadrukkelijk te tonen: kijk eens wat wij allemaal hebben: zo worden de mooie sanatoria afgebeeld, de metro (hierop zijn ze zeer trots want niet min der dan 4 grote series beelden Eerbied 1~\E STAPHORSTER traditie is eerbied. Dat blijkt uit de belangstelling voor de dominee, uit de zorg waarmee de erf stukken in. en op oude kasten in de huis kamers beschermd worden, uit de zorg voor de boerenkleding én -de reputatie. Kom een modern Staphorster boer, die een tractor in plaats van een paard voor de ploeg spant en iedere dag de wereld dwars door zijn akkers over de grote weg ziet gaan, als hij het verkeer de autoweg ziet passeren, toch niet met de romantiek van zijn samenleving aan Die samehleving had haar nadelen. De hygiëne in Staphorst liet te wen sen over. Maar waar niet, waar de re genwolken de enige leveranciers van water zijn? In enkele boerderijen zijn nu douches gemaakt. Het is een begin. De waterleiding heeft, behalve veel t oordelen, ook tal van oude denkbeelden over het nadeel van veel wassen wegge spoeld. ]yrOG GAAT de Staphorster schone de buule, de blauwe zak waari haar regenmantel meedraagt, naar Zwolse markt. En het zal werkelijk nog wel eens gebeuren, dat een verliefd Stap horster jongeling, als in vroeger jaren, haar die buule afhandig tracht te maken, daarmee uitsprekend, dat hij naar haar hand dingt. Maar geloof me: de weg ARDATH TOBACCO CO. LTD. "The Virginia Specialists since 1890" INTRODUCEERT NU OOK IN NEDERLAND HAAR TOPPRESTATIE §trai<>lit(ut Virginia TEGEN DE POPULAIRE PRIJS VAN 85c per 20 In d* Ardath model- ■cked", du» beschern i 10 geniet. bril Overtuig Uzelf van de unieke eigenschappen van deze super Vlrglnla-slgaret dorpse, is die raampjes-vrijerij uit de mode geraakt. Hoewel zij solide huwe lijken -leverde! Ontrouw in het huwelijk kwam niet voor en er was ook weinig teleurstelling! In elk opzicht wisten beide partijen, wat zij aan elkaar had- In de intieme sfeer van het boerenhuis, bij het licht dat door de ven sterhorren valt, werkt het Staphorster meisje aan haar dagelijkse taak. Duizenden Oostduitsers naar Kirchentag Uit de Sowjet-zone zullen ongeveer 20.000 Duitsers de Evangelische Kirchen- dag te Stuttgart bijwonen. De autoritei ten uit deze zone hebben althans pas poorten voor dit aantal personen toege zegd, doch het vereist .groot geduld en veel hulpvaardigheid om de reisvergun ningen te verkrijgen. De leiding van de Kirchentag wil niets nalaten om de Duit sers uit Oost en West nader tot elkaar te brengen, opdat de Kirchentag opnieuw een bewijs zij van de eenheid der Evan gelische Christenen in geheel Duitsland. Ook uit het buitenland zullen vele deelnemers deze manifestatie meemaken. Er komen gedelegeerden en groepen uit Oostenrijk, Zwitserland, Frankrijk. Enge land. Ver. Staten, Nederland enz. De Kirchentag. zo heeft de president, dr Reinold van Thaddentrieglaff, ge schreven, is een eensgezind getuigenis van de Evangelische Christenen voor de wereld". En in deze moderne, sekulare wereld heeft de Kirchentag als de plaats waar kerk en wereld elkaar direct ont moeten. een bijzondere, bijna missionaire taak. De Kirchentag wordt geconfronteerd met alle actuele vraagstukken van de Christelijke levensleer". Op deze vraag stukken wil de Kirchentag trachten eer Bijbels antwoord te geven. Het centrale onderwerp van de Kirchentag. welke Woensdag 27 Augustus begint zal zijn: „Kiest het leven". Vrachtrijder iN alle huizen, groot of klein, waar men ioat voor hem heeft, verschijnt hij en hij vraagt beleefd wat of het is en waar 't moet zijn. En nauwgezet wordt genoteerd wat mee moet of wat wordt begeerd. H\i krijgt consignes bij de vleet. „Houd droog". Jiiet in de zon", een dagelükse zorgenbron, waarvan geen buitenstaander weet. Maar hij bestelt vlug en secuur en koopt dan in voor vriend en buur. Gaat het in vochte avonddauw huistoe met nieuwe vracht, dan droomt hij van het maal dat wacht en korte rust voor 't laatst gesjouw. Doch dat mislukt door vrouwlief» klacht;! „MIJN" boodschap wéér niet meege bracht!" Wetenschap en toekomstverwachting (Door prof. dr G. Si zoo te Amsterdam weest zowel voor de ontwikkeling der wetenschap, als voor de alge mene erkenning van de waarde van het wetenschappelijk onderzoek. Pers en radio geven aan de wetenschappelijke gebeurtenissen groter aandacht dan vroeger. „Wetenschappelijk nieuws" vooral „atoom-nieuws" is „frontpagina-nieuws" geworden. Was het vóór de oorlog uitermate moei lijk voor wetenschappelijke activiteiten overheidssteun te verkrijgen, thans ontstaan in alle landen organisaties en stichtingen voor zuiver en toe gepast wetenschappelijk onderzoek, die van regeringswege worden gesub sidieerd. De internationale wetenschappelijke contacten zijn levendiger dan ooit en worden zowel door culturele accoordcn tussen de regeringen als door samenwerking in internationale organisaties, zoals de UNESCO, bevorderd. En dan is er nog de technische ont- op moederdag 3 zegels, met een afbeel ding van de 3 onderscheidingen die op die dag ingevoerd werden voor Roe meense moeders: de moederschapsme daille, door ons afgebeeld, (10). voor moeders van 10 en meer kinderen toekomstige soldaten!) de moedereer »ica orde (held- Alvorens jaloers te worden op de moe ders van Roemenië is het misschien wel goed, nog eens naar de afb. 1/3 te kij ken, monumenten voor de zonen van andere moeders, nauwelijks 10 jaar ge leden gevallen onder de laars van een dictatorsleger! Wie acht slaat op de welke ter stimulering van deze activi teiten worden naar voren gebracht, zal daarin telkens optimistische klanken vernemen omtrent de viruohten die van het wetenschappelijk onderzoek mogen worden verwacht voor de bevordering van het lichamelijk welzijn en hot maat schappelijk welvaartspeil van onze sa menleving. Er is in de jongste uitkom sten van het onderzoek dan ook genoeg zame reden, om zodanige verwachtin gen te rechtvaardigen. "YTEN denke aan de radar, die de vei- ligheid van scheepvaart en lucht vaart verhoogt; aan L.D.T. penicilline en andere produoten van het soheikundig onderzoek, die voor hygiëne en gezond- heidsteohniek van het grootste belang zijn gebleken; aan het straalvliegtuig, dat het snelverkeer tot ijlverkeer maakt; aan de televisie, die voor de gezichtszin de afstand overbrugt, zoals de radio dit reeds deed voor de gehoorzin; aan de nieuwe mogelijkheden, het groeiproces in de hvende natuur te beïnvloeden door groeistoffen en stralingen; aan kunstmatig verkregen radio-actieve stof fen, die voor de vaststelling en genezing van bepaalde ziekten nieuwe wegen ont- hoger niveau de stand van zaken be schouwt, ziet dat men hier te doen heeft met een essentiële trek in de geestelijke structuur van onze tijd. Wij hebben hier te doen met de ontnuchtering., welke gevolgd is op de wetenschaps psychose van de vorige eeuw, die de hoop der wereld gegrond had in de almacht van het denkend verstand en zich gevangen had gegeven onder de hypnose van he< evolutiedogma. T7"ENNIS, en wel slechts de positieve kennis, gebaseerd op de wetenschap pelijk geconstateerde feiten en op de door het denken aan hel licht gebrachte wetten der natuur, zou de onwetende massa gelukkig maken. Kennis wereld bevrijden uit de nevelen, waa'rln de godsdienst haar had gehuld, de gods dienst die immers slechts in onkunde er vrees voor de onbegrepen natuur haar oorsprong vond. Hoe gretig deze, op de verheerlijking van de rede en het geloof in de evolutie gegronde wereld-beschouwing werd ont vangen, bewijs: bijvoorbeeld de triomf tocht die Haeckels boek „De Wereld- sluiting der atoomenergie. Al zijn eerste overspannen verwachtingen tren; een spoedige toepassing voor eco nomische doeleinden wat bekoeld-, de mogelijkheid blijft in principe aanwezig en de verwezenlijking ervan, schijnt slechts een kwestie van tijd en verder onderzoek. Beklemming TtTAARLIJK, er is voldoende reden voor hoopvolle verwachtingen om trent verdere waardevolle bijdragen van het wetenschappelijk onderzoek iot de maa/sohappelijke welstand en het licha melijk welzijn der mensheid. Niettemin, er is aan deze zaak toch ook een geheel andere kant. Het zou niet moeilijk zyn uit wereldpers en litte ratuur een reeks van gegevens te ver- zam'.en. die geenszins getuigen van op timistische toekomstverwachtingen, doch veel meer van een gevoel van teleur stelling, beklemming en vrees ten aan zien van wat de ontwikkeling der wetenschap aan de mensheid gebracht heeft en nog brengen zal. Bij het grote publiek vindt dit pessi misme. dit gevoel van onzekerheid zijn ui'drukkirg in de angs' voor de atoom- been en de waterstofbom Maar wie op I raadselen" door Europa maakte. de snelde verbreiding Büchners boek „Kracht en Stof", dat in enkele jaren in vijftien talen werd ver taald. Lees er Toergenews roman „Va ders en Zonen" en Eekhouts werk „De Boer zonder God" maar op na ei zult zien hoe Büchners boek in de ningen van de Russische landadel t zeer zijn invloed oefende als in de boe renhoeven in Zeeuws-Vleanderen. Technische slaven ïyTET di; negentiende eeuwse cultuur- optimisme heeft ook onze eeuw zich nog een tijd lang gevleid, waobte paradijs op aarde heeft het niet gebracht. Wel bracht het een verrassende sneHing in de ontwikkeling van het Tenschappelijk onderzoek, in het bij zonder een onvermoede verdieping der natuurwetenschappelijke inzichten. Maar het was juist deze voortgang onderzoek, de overvloed van nieuwe feiten die aan het licht kwam, waardoor de overmoed van het wetenschappelijk denken werd besohaamd. De na uur bleek telkens weer onein dig veel rijker en gecompliceerder dan men had kunnen vermoeden. Tegen het einde van de negentiende eeuw meende r. de raadselen der natuur vrijwel te hebben opgelost. Tegenwoordig heerst veel meer het besef, dat de natuur nog vele geheimen voor ons verbergt. Zou de twintigste eeuw slechts deze- terugkeer tot de wetenschappelijke be scheidenheid hebben gebracht, men zou slechts van winst kunnen spreken. Maar meer gebeurd. In twee achtereen volgende wereldoorlogen heeft de mens heid aan den lijve ondervonden, dat de macht die zij over de natuur meende te hebben verkregen, zich gekeerd heeft tegen haarzelf. Dat zij de krachten die ian de natuur heeft ontworsteld, zelf niet meer beheers". De tot het ste doorgevoerde technificatie van het leven wordt, ook in vredestijd, een beklemming; de opstand der „technische ,-en" bedreigt de Westerse beschaving haar „Vijfentwintigste uur" (zie het boek van Virgil Gheorghiu onder deze titel). Men gaat spreken over de „daemonie der techniek", daarin uitdrukkend dat de techniek een zelfstandige macht is geworden, die over de mens gaat Tussen hoop en vrees Merkwaardige en tragische ont wikkeling. De primitieve mens was bevreesd voor de daemonen, waar mede hij de natuur bevolkt dacht. De moderne mens heeft de daemonen uit de natuur door zijn wetenschap pelijk onderzoek verdreven, maar vindt nu in de daemonie van de zelfgeschapen techniek nieuw voed- voor zijn angst, wezen echter vindt deze vrees haar oorzaak in de eigen morele onmacht en geestelijke ontreddering, die gevolg is van zijn verwerpen van Gods wet over Generaal Omar N. Bradley heef; deze situatie gekenschetst op een wijze, die i.n haar bondigheid en kernachtigheid een opperbevelhebber waardig is: „Onze kennis der wetenschap heeft ons vermo gen haar te beheersen voorbij gestreefd. Wij hebben te veel mannen van weten schap. te weinig mannen Gods. Wij heb ben het atoomgeheim ontsluierd cn de Bergrede verworpen. De mensheid strompelt blindelings door een geeste lijke duisternis^ spelend met de kost bare geheimen van leven en dood. De wereld gewon schittering zonder wijs heid, macht zonder geweten". Als de wereld in haar verwachting om trent de betekenis der wetenschap voor haar toekomst, tussen hoop en vrees ge slingerd wordt, dan komt dit omdat zij geen rekenschap houdt met God, in Wiens Vreze het begin van alle weten schap is. Wetenschap te beoefenen, de orde die God in Zijn Schepping heeft ge legd te ontsluiten, de mogelijkheden daarin besloten te ontplooien en dienst baar te maken aan de mens, is een taak. die begrepen is in de opdracht „heer schappij te hebben over de aarde". Maar als de mens zich deze taak meent te kunnen toeëigenen als een zelfgeko zen programma cn zich in de uitvoering daarvan zelfstandig wil maken tegen over zijn Schepper, wordt de veroverde heerschappij een „macht zonder gewe ten" en leidt het wetenschappelijk resul taat eerder ;ot ontreddering dan tot op bouw van het geestelijk leven. Toekomst en roeping Aan de gelovige, die in deze tijd de wetenschap beoefent, gaat de spanning die er gekomen is in de verwachting ten aanzien van de rol die de wetenschap zal spelen voor de toekomst der mensheid, niet voor bij. Ook hem kan de vraag wat de wereld zal doen met het verkregen resultaat, beklemmen. Maar toch zal hy mogen vasthouden aan de ge dachte dat de ontplooiing van Gods Schepping, de opbouw van de cul tuur. goddelijke roeping is. Hij beseft dat in die opbouw een breuk is gekomen door de zonde van de mens, die hy ook zijn zonde weet. Hij weet echter ook. dat Christus in deze nood tot de wereld is gekomen. Zolang God door Zijn goedheid deze wereld in stand wil houden en de Christelijke kerk daarin mag getuigen van de verlossing door Jezus Christus, zolang «1 de Chris ten zijn wetenschapsbeoefening mogen zien als een deel van de cultuurtaak. die de mens in zijn scheppingsordinantie is gegeven. Geleid door het licht da; de Bijbel werpt over do cultuurgeschiedenis van de wereld, zal hy niet worden meege sleept door utopische toekomstverwach ting. maar evenmin door de angstpsy chose van deze tijd. Hy zal de vrei«de die er zijn kan in het verwerven van wetenschap ten volle mogen beleven, om dat hij ook daarin weet God te mogen dienen. Maar hy zal niet minder zijn diepe verantwoordelijkheid kennen tegenover zijn medemensen en daarom aan alles wat. door Gods genade, nog bevorderlik wil en kan zyn to* opbouw en behoud van cukiur en samenleving zijn volte medewerking moet geven, om ook daar in „medearbeider Gods" te zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 11