ïlieuwe £riïtsrf)C (üritmnt Jakob Malik heeft zijn terugreis naar de Sowjet Unie afgelast Buitengewone zitting van Assemblee der V.N. over Koreaanse kwestie? Perzië verrast met de nieuwe premier Soeltaneh Foto's van ir Mussert worden niet in beslag genomen Wist U Deze herfst 40.000 man naar West-Duitsland VRIJDAG 18 JULI 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.- per kwartaal. 2.— per maand; f 0.47 per week ADVERTENTIËN: 0 18 per mllllmetei (Bij contract belangrijke korting) Drie en dertigste jaargang No 9484 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSER1NE Directie F. DIEMER CHRISTEUIK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .StantPttstfclj ts ghebleoro tngn hert la Ugljeospotf Helsinki is gereed Seurs te Tokio reageert op vredesgeruchten JAKOB MALIK, de voornaamste Russische vertegenwoordiger bij de Ver. Naties, die op 22 Juli met het Nederlandse schip de Nieuw Amsterdam naar de Sowjet Unie zou terugkeren, heeft zijn reis afgelast. Deze beslissing werd onmiddellijk in verband gebracht met de mogelijkheid, dat de kan sen voor een wapenstilstand op Korea sterk gestegen zijn. Diplomaten zien in de onverwachte wijziging van Maliks plannen een aanwijzing, dat hij, binnen afzienbare tijd, een buitengewone zitting van de Assemblée der V.N. zal verzoeken, ter bespreking van de Koreaanse kwestie. De Assemblée nam indertijd een resolutie aan, welke voorziet in een buitengewone zitting, on middellijk nadat op Korea een wapenstilstand zou zijn getekend. Een der gelijke zitting kan binnn twee weken na de ondertekening worden uitge schreven. Het bijeenkomen van de Assemblée zou geen definitieve regeling van het Koreaanse vraagstuk met zich brengen, aldus Reuter, maar zou wel leiden tot een conferentie der, op Korea met elkaar strijdende mogendheden, dus met inbe grip van het continentale China. In ieder geval zou de Assemblée niet eerder bijeen kunnen komen dan in de tweede helft van Augustus. Van de zijde der Sowjet-delegatie werd geen commentaar op Maliks besluit verstrekt. Inmiddels verluidt uit Londen, dat de diplomatieke gedachtenwisseling over Korea, die door bemiddeling van India, tussen Londen en Peking heeft plaats ge had,. tot nu toe vruchteloos is gebleven. India blijft echter bereid als ..tussen schakel" in het contact tussen Peking en het Westen op te treden. Met buitengewone spanning wordt de volgende bijeenkomst der ondsrhande- laars te Pan Moen Djon tegemoet gezien. De zitting van vandaag duurde 41 minu ten en morgen steken de onderhande laars de koppen weer bijeen. Het gaat er om, of de houding der communisten inderdaad gewijzigd is en zij bereid ziin over de kwestie der krijgsgevangenen tot een accoord te komen. De gevechten duren voort. De Noor delijken hebben een Geallieerde lan dingspoging aan de Westkust van Noord Korea afgeslagen. Radio Peking wijst er Koningin heropende Gouds stadhuis Na bezoek aan Heksenwaag in Oudewater In de historische raadszaal met zijn fraaie' smeedijzeren kronen en gebrand schilderde ramen heeft Koningin Juliana vanmorgen officieel het gerestaureerde stadhuis van Gouda heropend. Het stad huis dateert uit 1447 en is het oudste en een der mooiste van ons land. Als geschenk van het gemeentebestuur ontving de Koningin uit handen van burgemeester een gebrandschilderd pa neeltje (een copie van het portret van Willem de Zwijger in de St. Janskerk» en een koffieservies. De plechtigheid in het stadhuis werd bijgewoond door staatssecretaris Cals en de Commissaris der Koningin, mr L. A. Kesper. Alvorens zij Goude bezocht, had de Koningin een korte wandeling gemaakt langs de dromerige grachtjes en aoor de bochtige straatjes van Oudewater. Het doei van deze rondgang was de Heksen waag, waar in 1775 nog een vrouw is ge wogen om vast te stellen of zij een heks was. Onder grote vrolijkheid van de aanwezigen liet de Koningin zich door de in een groen wambuis gestoken waag- meester wegen. Als bewijs hiervan zal zij een certificaat ontvangen, zoals dat vroeger werd uitgereikt aan vrouwen van wie de waagrqeester op grond van het gewicht meende te kunnen zeggen, dat zij geen heks waren. Namens de be volking werd een album over de geschie denis van Oudewater en de Waag aange boden. In Haastrecht bezichtigde Hare Ma jesteit het patriciërshuis van de stich ting Bisdom van. Vliet. De ramp met de Mylem Lijken van 2 Nederlanders aangespoeld Te Rouen zijn gisteren uit de Seine de stoffelijke overschotten opgehaald van de machinisten Schaar en Hagoort,die vorige week Vrijdag bij de ontploffing op de Nederlandse kustvaarder Myfem overboord zijn geslagen. Het stoffelijke overschot van het vier- jarig dochtertje van kapitein Van Gen- deren is nog niet gevonden. op, dat de Amerik. luchtmacht de steden de grens van Mandsjoerije bombar deert, ondanks het krachtige profest van Tsjou En Lai. Tengevolge van de berichten over Korea, trad op de Japanse geld- en effectenmarkt een daling in. Een (even tuele) wapenstilstand zou de Amerik aankopen in Japan terug doen lopen, waaruit de daling ter beurze te verkla- "s. (Uiteraard, gezien de vele schom melingen te Pan Moen Djon, dient de berichten inzake gestegen kansen op accoord, met reserve te beschouwen. Red.) Oudste man in ons land overleden Opa Bartelen uit Roosendaal werd bijna 103 jaar De oudste mannelijke ingezetene van ons land, de hee-r Piet Bartelen, is gis teren in Roosendaal overleden. Hij zou op 28 Juli zijn 103e verjaardag vieren. De dood van opa Bartelen kwam vrij onverwacht. Drie dagen geleden nog kon men de oude baas niet in bed hou den. Hij kwam dan geregeld op, maar wel moest zijn 73-jarige ongehuwde doch ter Dina, die hem verzorgde, zelfs bij warm weer de kachel dermate stoken, dat het er voor jongere mensen niet bij uit te houden was. De ouds'e vrouwelijke ingezetene van ons land is mej. E. Schultz, een Poolse van afkomst, die Zaterdag in Levens avond te Nijmegen haar ICHe verjaardag heeft gevierd. Zij is dus de oudste inge zetene van ons land. Amerik. iabriek bouwt Fokker S. 14 De Amerikaanse vliegtuigfabriek Fairchild Aircraft Corp. te Hagerstown in Maryland zal het nieuwste vliegtuig van Fokker, de S 14, een lesvliegituig met straalmotor, gaan bouwen, aldus meldt A.P. Amerik. onderzoek naar oliekartel Worden Europese landen benadeeld De Amerikaanse procureur-generaal, James McGranery, heeft bekend ge maakt, dat door een federale „grote jury" onderzoek ingesteld zal worden naar het vermeende internationale petroleum- kartel, waarbij zeven van de grootste petroleummaatschappijen ter wereld be trokken zijn. McGranery deelde mede. dat hij voornemens is te streven naar strafvervolging en dat hij tevens anti-trust proces zal beginnen, om einde te maken aan vermeende mo nopolistische practijken en beperking m de handel, aldus Ass. Press. Het onderzoek omvat de werkzaam heden van de volgende maatschappijen: Standard Oil (New-Jersey), Standard Oil (Californië), Texas Company, Socony- Vacuum, Gulf Oil, Royal Dutch Shell en Anglo-Iranian Oil. Aan A.F.P., ontlenen wij, dat in de Se naatscommissie de kwestie der publicatie hét rapport over internationale olie- kartels, uitgebracht door de federale han delscommissie. ter sprake kwam. Het Amerikaanse departement van Buiten! Zaken had verzocht, dit rapport niet aai de openbaarheid prijs te geven, wegens de reacties, die het in het buitenland kunnen uitlokken. In genoemde Senaatscommissie v a. de vraag gesteld, of het waar is. dat de Amerikaanse marine voor stookolie, die zij in het gebied van de Middellands» Zee aankoopt, prijzen moet betalen, die kunstmatig hoog worden gehouden. Voort; of de intern, prijs-structuur van olie producten de economie van landen, die Amerika, steun ontvangen, abnormaal ware lasten oplegt? Zoon van Eisenhower naar Korea De enige zoon van generaal en mevr Eisenhower, de 29-jarige John Eisen hower, majoor in. het Amerikaanse leger, vertrok gisteravond uit Denver naar hef front in Korea. PRESIDENT TRUMAN, die Woens dag in een ziekenhuis werd opgenomen wegens een lichte virus-aandoening, zal vermoedelijk Zaterdag weer thuis zijn. Deze zomer is het 100 jaar geleden, dat te Barneveld de eerste pluimvee- en eierenmarkt gehouden werd. Ter gelegenheid hiervan bereidt Barne veld zich voor op een reeks van fees telijkheden, die op 22 Juli zullen be ginnen. Ook de historische toren, waarvan in 1482 Jan van Schaffelaar sprong wordt opgeknapt en men hoopt nog vóór de feestelijkheden met de restauratiewerkzaamheden klaar te zijn. Groot verlies voor Blijdorp Plotselinge dood van vier girafien Diergaarde Blijdorp in Rotterdam heeft een zeer ernstig verldes geleden. De vier netgiraffen, die zij kort geleden had ontvangen, zijn deze week aan darmziekte gestorven. Vermoedelijk heb ben bezoekers ondanks het verbod de dieren verkeerd voedsel toegestopt. De voorgangers van deze giraffen zijn enige jaren geleden eveneens plotseling ge storven. Tanks en pantserwagens handhaven orde Mossadeq trad af na conflict me! de Sjah kans op nieuwe politieke oliekoers Na HET AFTREDEN van Mossadeq als premier der Perzische regering, werd de 77-jarige millionnair, Achmad Ghavam Soeltaneh als zo danig benoemd door de Majlis (Tweede Kamer). De Sjah gaf aan de be noeming zijn fiat en droeg hem de vorming op van het nieuwe kabinet. Bij het verzoek van Mossadeq aan het parlement, een opvolger aan te wijzen, werd er de nadruk opgelegd, dat dit een figuur moest zijn, die zijn politiek in dezelfde geest zou voortzetten. De Perzische Senaat zal morgen over de kwestie debatteren. Via de radio is er bij de bevolking op aange drongen, haar kalmte te bewaren en de wetten na te komen. Hoe is deze plotselinge gang van zaken en 1947 aan het hoofd van de Perzische geweest? Mossadeq's aftreden heeft Per zië als een bliksemslag vei-rast. Zoais gisteren vermeld, wenste Mossadeq zo wel premier als minister van Oorlog te worden in het nieuw te vormen kabinet. Het kwam tot een conflict tusen hem en de Sjah, want deze willigde Mossadeq's eisen niet in. In een spoedvergadering van de Majlis werd, na het verleende ontslag, met 42 tegen 2 stemmen, bij 27 onthoudingen, Achmed Ghavam Soelta neh als opvolger voorgedragen. Wij tekenen hierbij aan. dat de zitting niet door alle afgevaardigden werd bij gewoond. De leden van het Nationale Front, die niet present waren, hebben later de keuze van Ghavam Soeltaneh „ongrondwettig" verklaard. Zij hebben nieuwe actie aan gekondigd, staande op het standpunt, dat aan Mossadeq weer het nieuwe premierschap moet worden toevertrouwd. Momenteel heerst in Teheran rust. maar hier en daar staan tanks opgesteld, ter wijl politie en militairen door de straten patrouilleren. Ook om de gebouwen van het parlement is een stevig cordon van posten getrokken. Mossadeq zelf zou van de doorstane emoties op zijn buitengoed, 50 km buiten de hoofdstad, „uitrusten". De nieuwe premier heeft reeds in 1946 „i 1947 c regering gestaan. Hij keerde zich tegen de pogingen der Russen, die Azerbeidsjan bezet hielden, om olieconcessies van Per- dwingen. De nieuwe premier reisde indertijd naar Moskou, aldus Reu- waar hij Stalin gezocht. Toen hij 1947 de regering verliet, had de Sowjet Unie haar concessies niet ontvangen en de Russen Azerbeidsjan verlaten. f Advertentie) Ministers..Rechtsgrond ontbreekt" Stichting van oud-N.S.B.'ers wordt echter voortdurend in het oog gehouden T JIT EEN ONDERZOEK is gebleken, dat de stichting Oud-politieke Delinquenten bij een Arnhems fotobedrijf 510 fotokaarten van wijlen ir A. Mussert heeft laten drukken. Aangezien het drukken of verspreiden van zulke fotokaarten niet bij de wet is verboden, ontbreekt echter een rechtsgrond voor inbeslagneming of vernietiging. Dit heeft minister Mul- öerije geantwoord op vragen van de Tweede Kamerleden Nederhorst (P.v. d.A.) en Wagenaar (Comm.). Gistermorgen is een goederenwagon van de trein AmersfoortAmster dam bij de spoorwegovergang te Birkhoven uit de rails gelopen. Ver schillende personenrijtuigen werden bij de botsing in elkaar geschoven en 7 reizigers liepen verwondingen op. Mossadeq treedt af begerig excellentie.' Ook via Italië goederen naar Rusland Communistische Senaats leden geïnteresseerd Na de ontdekking van de manupula- ties in Nederland, waardoor grote hoe veelheden mineralen en metalen naar Rusland zijn vervoerd, is men, naar het Al-g. Dagblad meldt, ook in Italië een dergelijke organisatie op het spoor ge komen. Een stroom van „strategisch belang rijke goederen" zou uit Noord- en Zuid- Amerika via Genua in Italië binnenko men om dan over Zwitserland oost waarts te worden gezonden. Ook zou een hoeveelheid uranium van Napels naar Zweden zijn getransporteerd, borgen in een schip met koffiepercula- tors. Dezs transporten zouden geleid worden door een Russisch agentschap te Milaan onder de dekmantel van enige Italiaanse in- en exportfirma's, waarvar communistische senaatsleden in d£ directie zitten. De Italiaanse politie en mili:aire in lichtingendienst onderzoeken deze ge gevens. Intussen heeft het Italiaaanse departement voor de buitenlandse han del de voorschriften omtrent de transito handel van grondstoffen, wel'ke belang rijk voor de oorlogsindustrie zijn, ver scherpt. Onderminister Nash uit V.S. in ons land De Amerikaanse onderminister van Oorlog, Francis C. Nash cn een aantal hoge Amerikaanse militaire autoriteiten, die op het ogenbuik een reis door West- Europa maken, zijn vandaag op het vliegveld Valkenburg aangekomen. Zij zouden vanmiddag o.a. minister Staf ontmoeten om zich op de hoogte te len van de stand van de werkzaamheden in het programma voor wederzijdse be veiliging. Vanavond zou minister het gezelschap een diner aanbieden. Morgen bezoeken de Amerikaanse autoriteiten o.a. de vliegbases Volkel Gilze-Rijen. Prof. Berkouwer blijft aan V.ü. Prof. dr G- C. Berkouwer heeft zyu benoeming tot hoogleraar in de dogma tiek aan het Calvin Seminary te Grand Rapids niet aanvaard. Prof. Berkouwer blijft hoogleraar aan de Vrije Univer siteit en zal de publicatie van zijn .Dog matische studiën" voortzetten. Deze tijding zal zeer zeker in brede kerkelijke kring met dankbaarheid den vernomen- Op hem is een sterke dTang uitgeoefend, tot in de kerkelijk? pers toe, om hier te blijven. Doch het is ons bekend, dat ook van „de over kant" krachtige pogingen in het werk werden gesteld om de hoogleraar de V.S. te doen komen. Niet alleen vanwege zijn arbeid als hoogleraar, doch ook door zijn omvang rijke publicaties zoals zijn standaard werk „Dogmatische studiën" behoort prof. Berkouwer tot een van de meest vooraanstaande theologen van deze tijd in Nederland- DAT in Helmond op 61-j. leeftijd is overleden de chirurg dr G. B. Lauwers. DAT gisteren in Den Bosch 1700 fiet sers zijn gestart voor de driedaagse fietstocht (in totaal 300 km) van de V.V.V. Den Bosch. DAT tot directeur van het P.T.T.-kan- toor in Nijmegen is benoemd G. van Don gen te Leeuwarden (in de vac.-W. J. Pul les) en idem te Ommen B. van der Werf uit Deventer. DAT dr W. A. Griep uit Delft eind Augustus in Rio de Janeiro het congres van de internationale unie voor t.b.c.- bestrfjding zal bijwonen. DAT de boerderij van J. Slijkerman te Benningbroek (N.-H.) door hooibroei geheel is uitgebrand en de schade slechts gedeeltelijk door verzekering wordt ge dekt. Volgens de stichtingsacte heeft de stichting O.P.D. ten doel de belangen de leden te behartigen. Dat de werk zaamheden van de stichting, die tot dus- enige plaatselijke afdelingen omvat, ook op de verwezenlijking van andere doeleinden zijn gericht, kan minister Muldèrije (die mede namens zijn colle- Beel en Staf spreekt) niet bevesti gen. Een en ander heeft evenwel de voortdurende aandacht van de overheid. Het Arnhemse bedrijf heeft aan de op dracht tot het drukken van de fotokaar ten voldaan na enige aarzeling en na een aanvankelijke weigering. Het hoofd van dit bedrijf is voorzitter van de Vereni ging van Nederl. Fotodrukindustrieën. Dat bij de militaire Cantinedienst voor keur zou bestaan voor leveranties door leden van deze vereniging, wordt door de ministers ontkend. Het Arnhemse be drijf is trouwens niet direct bij leveran- aan de Cadi betrokken. Wellicht is :en indirect verband, n Cadi kan volgens de ministers moeilijk worden venvacht, dat deze dienst gaat of en hoe de werkzaamheden den uitbesteed door het bedrijf leverantie is opgedragen. Duizenden gevangenen op Molukken De gouverneur der Molukken en ver tegenwoordigers van politieke partijen hebben besloten tot oprichting van voorlopige regentschapsraad voor de Midden Molukken met Amahai op Ce- ram als hoofdplaats. Men zal er naar streven de stad Am- bon tot een Kota Besar (grote stad) te verklaren, welke gelijke rang heelt als een regentschap. De gouverneur beloofde dat binnen kort duizenden gevangenen van het litaire bestuur aan de burgerlijke ai riteiten zullen worden overgedragen. DAT tot directeur van het onlangs op gerichte radio-therapeutisch instituut in Tilburg ls benoemd de arts dr B. Ver- beeten uit Dordrecht. DAT de gemeenteraad van Eindhoven ƒ50.000 heeft beschikbaar gesteld om de bouw van een stadsschouwburg te laten voorbereiden (mede i.v.m. de mogelijke vestiging van de tweede T.H.). DAT de pallngvangst dit jaar beneden het gemiddelde van de na-oorlogse jaren blijft en veel vissers uit Spakenburg en Bunschoten daarom trachten op een fa briek werk te vinden. DAT uit een volière in Weert tachtig kanaries zijn gestolen. DAT de 40-jarige A'dammer F. R. en de 45-j. Hilversummer F. W. de P., die getracht hebben een verzekeringsmaat schappij door een gefantaseerde juwe- lendiefstal voor ƒ54.000 op te lichten, in Amsterdam tot 1% jaar zijn veroordeeld (eis: 9 mndj. De grootste koopjes vindt U bij Voorspel der Democraten te Chicago Kelauver nog nummer 1 In afwachting van de Democratische Conventie te Chicago, ontbreek: bet niet aan voorspellingen, wie tot candidaat zal worden gekozen. Volgens de huidige stand, wordt Senator Kefauver gesteund door 256 afgevaardigden; Senator Rus sell door 121 en Averell Harriman kan rekenen op 112% stem. Gouverneur Ste venson (die nog steeds geweigerd heeft zich ca-ndidaat te stellen), heeft 44 en Senator Robert Kerr 43% stem. Er zijm- 217 stemmen verdeeld over een groot aantal andere candidaten. terwijl het aantal betwiste stemmen 435 bedraagt. Er is dus nog weinig positiefs van te zeggen, rekening houdende met het feit, dat 616 stemmen nodig zijn voor de ver kiezing tot Democratisch candiidaat. Naar de Conventie te Chicago gaan 1230 Democratische afgevaardigden. Of de bestelling van de fotokaarten verband stond met plannen van de stich ting O.P.D. om bij de opening AmsterdamRijnkanaal een Mussert- herdenking te houden, heeft het onder zoek van de ministers niet uitgewezen. Evenmin is gebleken, dat de stichting financiële steun krijgt van de Westduitse j Het verzoek van de landsminister regering. 'van Justitie der Nederlandse Antillen, Voor een algemeen ministerieel verbod de heer Lampe, voor ontslag, is ingewil- in fascistische organisaties is volgens ligd. Dit ontslag houdt verband met de de ministers geen wettelijke grondslag veroordeling van het Statenlid Eman aanwezig. i wegens belediging. Voorbereiding op Blue Alliance Ook in de winter oefeningen te velde (Van onze §-redacteur) Ergens in een donker Duits bos stond deze week een Nederlandse soldaat op wacht. Hij maakt deel uit van de troepen, die deelnemen aan de inter - geallieerde oefening „Grand Alliance". Een kleine oefening. Eén, waarbij de legeronderdelen grotendeels fictief waren, doch waarin de staven op volle kracht werkten. Aan Nederlandse zijde was dat de staf van het eerste legercorps onder leiding van de luit.-gen. A. J. C. Opsomer en de brigade generaal Le Fèvre de Montigny. de I oefeningen het hele jaar door te houden. am 'nr.tr in rin i..intro- W. Een voorbereidende oefening voor grote legermanoeuvres die onder de ni Blue Alliance van 1222 September as. in West-Duitsland worden gehouden en waaraan troepen uit Nederland, Engeland en België zullen deelnemen. Uit Neder land 40.000 man, die in N.A.V.O.-verband samenwerken onder Engelse leiding. Luit.-generaal Opsomer zei in een ge sprek dat hij met persvertegenwoordigi had: „Het is mijn dergelijke DAT de klok van de niet meer in ge bruik zijnde kerk in het oude plaatsje Ens op Schokland zal worden overge bracht naar de kerk die thans In aan bouw is in het nieuwe Ens, beoosten Schokland. DAT 17 personen wegens diefstal van 0.a. 40.000 zakken (in 13 jaar tijd) bij de Aankoopcentrale in Groningen thans door de Groninger rechtbank tot straf fen van 125 boete tot 8 maanden zijn veroordeeld. DAT de Nederlander Koos Vorrink, voorzitter van de P.v.d.A., in Düsseldorf het woord zal voeren op een gisteren geopend congres tegen het Stalinisme. DAT de rijksweg NijmegenMook op 25 Juli van 1 tot 7 uur voor verkeer in beide richtingen zal zijn afgesloten 1.v.m. de Vierdaagse. DAT het spoorwegverkeer Amersfoort A'dam v.v. gisteren door de ontsporing bij Birkhoven van 9 tot 3 uur was ge stremd. Plannen in de maak Toeristenklasse ook voor Europa De kans is groot dat de goedkope toe ristenklasse. die sedert 1 Mei reeds be staat voor de Noordatlantische route, op 1 April van het volgend jaar ook op een aantla Europese luchtlijnen zal worden ingevoerd. In October zal de Int. Lucht vaart Organisatie tijdens haar vergade ring in Nice trachten de laatste moeilijk heden uit de weg te ruimen. De lage tarieven zullen dan gelden voor de lijnen tussen Nederland. België. Zwitser land. Oostenrijk en Italië tot Rome en voor de verbinding EngelandFrankrijk. Nieuwe ambassadeur van Canada in Den Haag Thomas A. Stone volgt Pierre Dupuy op De Canadese regering heeft de benoe ming bekend gemaakt van de heer Thomas A. Stone, thans Canadees gezant in Zweden en Finland, tot ambassadeur in Nederland. Verwacht wordt, dat de heer Stone begin September zijn werk zaamheden in Den Haag zal aanvangen. Hij is de opvolger van Pierre Dupuy. De heer Stone is op 12 December in Chatham, Ontario, geboren en studeerde in Toronto en Parijs. Zijn diplomatieke carrière begon in 1927. toen hij ais derde secretaris werd verbonden aan d<? Cana dese legatie in Washington. In 1932 werd hij overgeplaatst naar de Canadese Ook in de winter. We moeten de staven jen de troepen ook aan die omstandig- De soldaten merkten van heel het oor logsbedrijf. dat zich uitstrekte over een, hen toch onoverzienbare afstand, weinig. Maar voor de officieren was het hard werken. Van Nederlandse en van Engelse zijde werd verzekerd, dat de samenwerking steeds beter wordt. Ook de uitrusting in de Nederlandse troepen is. vergele- sn met vorig jaar, sterk vooruitgegaan. De verhouding diensten strijdend ge deelte in het Nederlandse leger is thans één op vier. Dat wil dus zeggen, dat op iedere vier strijdende Nederlandse sol daten er één met de verzorging is belast. De opzet van de komende herfstma- noeuvres zal een andere zyn, dan die van vorig jaar. Men oefent in een groot ver band, terwijl tezelfder tyd ook vloot- en luchtmacht manoeuvreren. In militaire kringen vat men de komende manoeuvres als een hoogst ernstige aangelegenheid op. „De situ atie is zo, dat, wat thans fictief is, ieder ogenblik werkelijkheid kan worden" zo werd verklaard. Met die mogelijkheden houdt West-Europa bij oefeningen als die van deze week en die van de komende maanden, ernstig rekening. De niei legatie in Parijs en in October 1940 naar het gezantschap in Tokio. In September 1940 benoemde zijn regering nem tot tijdelijk zaakgelastigde van de Canadese legatie bij de geallieerde regeringen in Londen. Hij keerde in Februari 1945 naar Ottawa terug, werd in 1946 be noemd tot gezant in Washington en in 1949 tot gezant in Zweden. De heer Stone heeft als Canadees afgevaardigde de laatste Assemblée der Verenigde Na ties te Parijs bijgewoond, waar hij werd gekozen tot voorzitter van de administra tieve en budgetaire commissie. De heer Stone is gehuwd met Alex andra Ewing. Zij hebben een dochter. Ellen Alexandra. HET WEER IN EUROPA kans op regen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Over het algemeeen veel bewolking met plaatse lijk enige regen. Matige tot vrij krachtige Westelijke wirvd. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Zaterdag: zon 4.42 tot 20.49 uur; maan 1.37 tot 19.48 uur. Op 22 November N.M-

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1