Jliemue jTdhsrtjc GTourant Waar zwervers tot rust komen West-Duitse Hof muilkorft de kitsende neo-Nazistiscke Rijkspartij Alle openbare bijeenkomsten propaganda verboden en Sowjet-propaganda in Ver. Staten vanaf heden verboden Afscheid Arbeider moet zich geen nummer voelen Wist U WOENSDAG 16 JULI 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal, 2.— per maand; 0.47 per week ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bjj contract belangrijke korting) Drie en dertigste jaargang No 9482 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIIK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantpasttcfi fs ghtbltoea tngn hert ia tegljeaspoet" Hangende een algeheel verbod: HET WEST-DUITSE Constitutionele Hof heeft met ingang van vandaag alle dagbladen en verdere propagandistische organen van de neo- Nazistische Rijkspartij verboden. Ook mogen geen openbare bijeenkom sten gehouden worden. Deze maatregel is een voorlopige, in afwachting van de uitspraak over het verzoek der West-Duitse regering, de partij geheel te mogen verbieden. Dit verbod geldt ook voor onderafdelingen en mantelorganisaties der officieel geheten Socialistische Rijkspartij. Het gerechtshof te Karlsruhe behandelt namelijk de vraag der regering of het verbieden van de partij in overeenstemming is met de grondwet. De definitieve uitspraak zal niet vóór September plaats vinden. Tijdens de zittingen heeft de partij poogd het publiek en de rechters te be ïnvloeden door massavergaderingen door onrust onder het volk te zaaien, aldus A P. Aan Reuter ontlenen wij, dat 144 Bondsdagleden van Socialistische Partij, het Centrum en de Beierse Partij, het West Duitse Constitutionele Hof hebben verzocht, de conventie van Bonn in strijd met de grondwet te verklaren. Wij herinneren er aan, dat een soortgelijk verzoek reeds tot het Hof was gericht, strekkende het verdrag voor een Euro pees leger (E.D.G.) ongrondwettig te verklaren. Deze leden beweren, dat het gehele stelsel van verdragen, inclusief het E.D. G. slechts bedoeld is om deelneming van Duitsers aan een legermacht te regelen, de militaire dienst weer verplicht te stellen, hetgeen niet mogelijk is zonder grondwetswijziging. Voor een grond wetswijziging heeft Adenauer een meer derheid van tweederden in de Bondsdag nodig en deze bezit hij op het ogenblik niet. Worden genoemde verdragen on wettig verklaard, dan zal dit zeker het aftreden van de regering Adenauer ten gevolge hebben en nieuwe algemene verkiezingen noodzakelijk zijn. Gezien al deze omstandigheden, dringt ook de Britse regering aan op spoedrati- Chauileur had geen rijbewijs Vier Naaldwijkers te water gereden kletiter van drie van vier jaar, die op dè bus stonden te wachten, werden gisteravond om half zeven op de Grote Achterweg in Naaldwijk door een auto /geschept" en in de vrij brede sloot langs de weg geworpen. De auto, waar van de chauffeur de macht over het stuur was kwijtgeraakt doordat hy bij het passeren van een motorcarrier in 't grind terechtkwam, bleef op de rand van de sloot hangen. De vier drenkelingen konden door de chauffeur en toestormende Naaldwijkers op het droge worden geholpen. Een der vrouwen had een vleeswond opgelopen en het driejarig kind moest met een ge broken dijbeen in het ziekenhuis wor den opgenomen. De chauffeur was een jongeman van 18 jaar, die niet in het bezit van een rij bewijs was en de auto even had geleend. In Hongkong achterhaald Smokkelgoud 620.000) op Nederlands schip De politie in Hongkong heeft op het Nederlandse schip Tjiluwah van de Kon. Java-China Paketvaart Lijnen enkele uren voordat het schip naar Indonesië zou vertrekken, 145 kg goud met een waarde van f620.000 in beslag genomen. Volgens de "politie is dit de grootste aan haling sinds zij een campagne is begon nen tegen de smokkelhandel in goud en verdovende middelen. Het goud was op een vernuftige manier verborgen tussen machinedelen" in de machinekamer van het schip. Oorlogscorrespondent Koster terug uit Korea Kapitein B. M. Koster, die een jaar lang als oorlogscorrespondent bij het Ned Detachement Verenigde Naties op Koren heeft vertoefd. is vanmiddag met het K.L.M.-vliegtuig „Eindhoven" op Schip hol aangekomen. Kapitein Koster vertelde, dat het Ned. detachement thans bestaat uit een batal jon van 750 man en is versterkt met Zuid- Koreanen. Het bevindt zich niet meer op Koje, waar het twee en halve maand heeft gelegen, maar is op weg naar het Ulltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllll Skyrocket: 2100 km per uur Het geluid zal nu u>el direct komen. ficatie der verdragen, zo mogelijk in de laatste week van Juli. In Bonn verluidt, dat einde dezer week de benoeming zal afkomen van Walter J. Donelly als Ame rikaanse Hoge Commissaris in Duitsland. Zodra aan de bezetting een einde komt. zal hij de eerste na-oorlogse Amerikaan se ambassadeur in Duitsland zijn. Een reis naar de Olympische Spelen in Helsinki was de hoofdprijs van een teken- en opstelwedstrijd, die in Japan onder de jeugd werd gehou den. Van de 100.000 inzendingen wa ren die van de 13-jarige jongen Ohtami en- het 12-jarige meisje Sugiyama. het beste. Hier ziet men het tweetal op weg naar Helsinki. Zij zullen als ..verslaggevers" voor het kinderhoekje van de ,A sahi Press" optreden. Voorlopig geen tomaten naar Ierland De Ierse autoriteiten hebben ingaande 24 Juli de invoer van tomaten uit Neder land tot nader order gesloten. Deze maat regel is genomen ter bescherming van de eigen productie. Kamerlid stelt vragen Oefening in Limburg totaal mislukt? Is het juist, dat een driedaagse oefening de omgeving van Venlo en Roermond volgens de betrokkenen als totaal mis lukt moet worden beschouwd? Deze vraag heeft het Tweede Kamerlid Rit meester (V.V.D.) schriftelijk gesteld aan minister Staf. De oefening was een onderdeel van de herhalingsoefeningen, die van 16 Juni tot en met 4 Juli door enige Q-bataljons werd gehouden in de kampen Wittenberg Oirschot. De heer Ritmeester vraagt o.a. af, waarom deze oefening is gehouden bij Venlo en Roermond, terwijl de oorlogsbestemming van de bataljons Deventer en Zutphen is. Mocht de reden zijn dat bij deze beide laatste plaatsen tegelijkertijd belangrijker oefeningen van andere eenheden werden gehouden, dan had de heer Ritmeester het juister ge vonden de Q-bataljons eerder of later op te roepen. De „Piet Hein" in Korea met succes in actie De Nederlandse torpedobootjager „Piet Hein" heeft op Korea bij de beschieting an het gebied van Yangdok een spoor wegtunnel met succes gebombardeerd. De Noordelijken hebben te Pan Moen twee dagen uitstel verzocht, en verkregen, bij de bestandsbesprekingen. Nieuw lid Prov. Staten van Zuid-Holland In de vacature, ontstaan door het ont slag nemen van ir A. L. H. Roebroek te i-Gravenhage, is benoemd verklaard als lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland dr mr J. A. M. van Staaij (K.V.P.) te s-Gravenhage. De Amerikaanse orders zijn thans verdeeld In een officiële verklaring heeft de speciale vertegenwoordiger van de Ver. Staten in Europa, William H. Draper, gisteren de verdeling van de Ameri kaanse orders bekend gemaakt. Amerika heeft in Europa, en vrijwel uitsluitend in de landen van de NATO. militaire orders geplaatst voor een waarde van 684 millioen dollar. De ver deling is als volgt: Nederland voor 38 millioen dollar. Denemarken 6 mil lioen, Frankrijk 335 millioen, Griekenland 11 millioen, Italië 129 millioen, Luxem burg 0.3 millioen, Noorwegen 6 millioen. Groot-Brittannië 60 millioen en België 46 millioen dollar. Japannertjes naar Helsinki Sportverslaggevers van 11 en 12 jaar jLS echte krantenmensen gaan twee Japanse kinderen naar Helsinki om in het kinderhoekje van een groot Japans dagblad te schrijven en te tekenen over de Olympische Spelen. Zo rustig alsof het de gewoonste zaak van de wereld was, stapten gistermiddag op Schiphol uit K.L.M.-toestel TokioAmsterdam. De 11-jarige Ohtani, een jongen uit Kyoto, en de 12-jarige Sugiyama, meisje uit Tokio, bogen ceremonieel driemaal voor hun begroeters glimlachten. Een tolk, de heer Vos uit Delft, die in Leiden Japanse letteren doceert, loste alle taalmoeilijkheden op. „We hebben een prijs gewonnen bij een grote teken- en opstelwedstrijd, die ieder jaar rond. Moederdag wordt ge houden". vertelde Ohtani, die netjes zijn grijze hoedje had afgenomen. „Honderdduizend kinderen hebben daaraan meegedaan. En omdat wij de winnaars z\jn, heeft de chocolade firma die de wedstrijd uitschreef ons deze reis naar Helsinki aangeboden. De Asahi-pers heeft ons toen aange steld als verslaggevers." Als bewijs van dit laatste droegen de beide „journalisten" op de linker- bovenmouw een band, waarop te lezen stond „Press Asahi". Tijdens de luchtreis had Ohtani al heel verdien stelijke tekeningen gemaakt van d< gezagvoerder, de stewardess, en zijr kersvers nieuw Hollands vriendinne tje, een meisje uit Delft, Om half één vannacht vlogen de twee verslag gevers verder. Plezierjacht gebouwd van dienstmateriaal Haarlemse hoofdbrandmeester gearresteerd De hoofdbrandmeester J. W. H. van Haarlemse brandweer is od last van officier van Justitie gearresteerd. H„ die commandant is van de groep „beroepsbrandweerlieden", wordt verdacht, verduisteringen te hebben ge pleegd. Daar het onderzoek nog in een beginstadium verkeert, staat omvang van deze verduistering nog niets vast. Het vermoeden bestaat, dat H., die op het terrein van de brandweerkazerne een plezierjachtje bouwde, daarbij mate riaal van de brandweer heeft gebruikt. Ook zouden beroepsbrandweerlieden hem in hun diensttijd daarbij hebben ge holpen. In hoeverre dit laatste als lief hebberij of als onregelmatigheid moet worden beschouwd, zal het onderzoek moeten uitwijzen. Ontvangsten der Koningin te Soestdijk H.M. de Koningin zal morgen ten pa leize Soestdijk ontvangen de ambassadeur Australië, de heer A. Stirling, ter overhandiging van zijn nieuwe geloofs brieven. Daarna zal de Koningin ontvangen dt Jose Enrique Camejo Argudin y Garcia Hernandez ter overhandiging van zijn ge loofsbrieven als gezant van Cuba. De Kabinetsloimatie Dr Drees sprak vandaag met dr Schouten (Van onze Parlementsredacteur) Vanmiddag om twee uur heeft de kabi netsformateur, dr Drees, een onderhoud gehad met de Anti-revolutionnaire frac tieleider dr J. Schouten. Evenals gister morgen met prof. Romme ging het on derhoud o ver de toekomstige zetelver deling en de aanvaardbaarheid daarvan, zowel uit politiek oogpunt als uit een oogpunt van persoons-bezetting. Gistermiddag, tijdens de huishoudelijke vergadering van de Tweede Kamer, heeft dr Drees gelegenheid genoeg gehad, met partijgenoten tc spreken, o.a. met de fractieleider mr Donker. Het ligt dan ook de hand, dat er geen afzonderlijk gesprek met deze over de zetelverdeling meer nodig is. De heer Tilanus, de c h. fractievoorzitter, zal waarsohijnlijk dezer dagen voor een soortgelijke bespreking op het Plein 1813 worden genodigd. Aangenomen kan worden, dat de KVP een zetel minder in het nieuwe kabinet krjjgt en daarmee terugvalt op 5 minis ters. Evenzeer kan als vast worden ver ondersteld, dat de Pv.d.A. 5 ministers behoudt. Hoe de rest wordt verdeeld staat nog allerminst vast. Er is gedacht aan 2 A.R., 2 C.H. en een partijloze, maar deze verhouding hangt nog geheel in de lucht en is o.a. afhankelijk van de vraag hoe de deeltjes van de leg-puzzle ten slotte in elkaar zullen passen. Er gaat gerucht, dat bijv. prof. Romme het op prijs zou stellen, dat aan de A.R drie ministerszetels zouden worden toege- Prinses Wilhelmïna in de Vogezen Prinses Wilhelmina is gisteren per vliegtuig uit Nederland in Mulhouse (Frankrijk) aangekomen. H.K.H. ging daarna naar Gérardmer in de Vogezen, waar zij enkele dagen rust zal nemen. Amerikaanse voorlichting achter het IJzeren Gordijn wordt tevens gestaakt HET AMERIK. MINISTERIE van Bult. Zaken heeft de Russische am bassade te Washington bevolen, de publicatie en verspreiding van vlugschriften in de Ver. Staten stop te zetten. De daad bij het woord voe gende, werd de publicatie van een tijdschrift in de Russische taal, hetwelk „Amerika" heet, in de Sowjet Unie opgeschort. Beide maatregelen zijn een gevolg van het feit, dat de Russen aan de verspreiding van het periodiek „Amerika" moeilijkheden in de weg leggen. Dit tijdschrift was in de Sow jet Unie zo populair, dat van ieder nieuw nummer de gehele oplaag in en kele uren was uitverkocht, wanneer de Russische regering er zich niet in mengde. Exemplaren van het blad brachten op de zwarte markt tweedehands veel op dan de oorspronkelijke prijs van ïoebel. Nog wordt meegedeeld, dat de verspreiding van het driemaandelijkse tijdschrift „Arabisch Amerika" in Nabije Oosten zal worden gestaakt, al dus A.FP. In een nota verklaart het Amerik. mi nisterie. te allen tijde bereid te zijn, de verspreiding van voorlichtingsmateriaal te hervatten, zodra de Russen voor engehinderde distributie dezlfde garan ties verlenen als Amerika totnutoe voor de Russische pamfletten heeft toege staan. Het hier genoemde periodiek „Amerika" verscheen in 1946 in eer lage van 50.000 per maand, maar gelei delijk was dit cijfer teruggelopen tot 13.000. veroorzaakt door de Russische menging, waartegen Washington her haaldelijk geprotesteerd had. Tengevolge dezer restrictie, ziet de Amerik. regering geen rechtvaardiging meer, de Sowjetlezers te blijven Eeiste bediijiscommissies geïnstalleerd Aan welke kant van de tafel moet het leidinggevend personeel zitten? Het is van het grootste belang, dat de arbeider, die als gevolg van de in- j dustrialisatie veelal zijn levensverhoudingen geheel ziet veranderen, ook bij de moderne gecompliceerde bedrijfsvoering inzicht heeft in de econo mische en sociale gang van zaken binnen de onderneming en begrip heeft voor de betekenis van zijn aandeel in het geheel, waardoor hij zich niet langer een nummer voelt, maar een integrerend deel in het gehele pro ductieproces. Deze woorden sprak vanmorgen de staatssecretaris van So ciale Zaken, mr dr A. A. van Rhijn, toen hij de eerste bedrijfscommissies voor de ondernemingsraden (voor de textielbranche, de vleeswarenindus- trie, het slagersbedrijf en de schoen- en leerindustrie) installeerde. zien van een „waarheidsgetrouw beeld van het leven in Amerika, bijdragende tot vergroting v3h het wederzijdse be grip tussen beide volken", aldus de for mulering van Ass. Press. Toestand Eva Peron „onveranderd" Diep medeleven van de massa pISTEREN zijn de nieuw-gekozen Ka- ners der Staten-Generaal haar werk zaamheden begonnen. Hiermee is onher roepelijk geworden het feit. dat wij een aantal mensen niet meer zullen ontmoe- n de groene bankjes in een der beide vergaderzalen. Wij willen van enkelen in het openbaar afscheid nemen. Niemand zal het ons euvel duiden, wanneer wij ons beperken tot niet teruggekeerde leden de Prot.-Christelijke fracties. Waar- allerminst gezegd wil zijn. dat wij de niet-terugkerenden uit andere par tijen niet verder het allerbeste wensen. In de Eerste Kamer zijn niet terugge keerd mr J. A. de Wilde en prof. dr R. H. Woltjer. In de Tweede Kr uier moeten missen de heren mr W. F. E. baron der Feltz en H. J. W. A. Meijerink. st markante figuur Hij heeft ons land zeel veel jaren op politiek en staatkundig terrein ge diend. Hij werd reeds lid van de Tweede Kamer in 1918 en bleef dit tot 1948. twee maal onderbroken door een minister schap. n.l. van 1933 tot 1937 (Binnen landse Zaken) en van 1937 tot 1939 (Financiën). Bovendien is hij van 1919 tot 1931 wethouder van 's-Gravenhage geweest. De laatste jaren, van 1948 tot kort geleden, was hij lid van de Eerste De heer De Wilde was, én als Kamer lid én als minister, een persoon van ge zag. Iemand, die zich heus de kaas niet van het brood liet eten. Hij had een originele betoogtrant, waarnaar politieke Dagelijks verschijnen er nu officiële vriend en vijand met aandacht luisterden, communiqué's over de toestand van j In de na-oorlogse tijd was hij een man, mevrouw Peron. Het laatste luidt: „Toe-; die „het klappen van de zweep kende." stand onveranderd". Haar echtgenoot, doorkneed als hij was in het parlemen- generaal Peron, de President van Argen-j ta're werk. Als minister was hij wel ge- tinië, verscheen gisteren weer niet op heeJ a?de" dan gij? latere tegenstander zijn bureau, nadat hij Maandag, na vier Pr0'" L»e"inck. Hy bad de gewoonte, dagen afwezigheid, dacht zijn arbeid te "j" ""'"""f kunnen hervatten. Uit vele reacties bly kt, j van zijn voorstellen dat ernstig rekening wordt gehoudenn<>s be|dcr uitee„„„e en onder. met de verergerde gezondheidstoestand streepte. Hy ging niet, gelijk minister van Evita Peron. In Cordoba namen Lieftincic, in op alle. soms pietluttige, leden van het provinciale bestuur eenvragen die hem werden gesteld. Zijn be- minuut stilte in acht, ter ere van togen hadden daardoor een veel meer Peron. Te La Plata, hoofdstad afgerond en helderder karakter. De laat- de provincie Buenos Aires, rijden ste jaren liet zijn gezondheidstoestand vandaag geen taxi's, aangezien te Lujan zeer te wensen over. Daarbij paste_-eker Hij vond de ontwikkeling van de ge meenschapsgedachte binnen de onder neming van zeer groot nut en mede daarom juichte hij de instelling der on dernemingsraden, die deze gemeen schapsgedachte zullen bevorderen, dan ook hartelijk toe. Tevoren had prof. dr F. J. H. M. van der Ven, voorzitter van de commissie ondernemingsraden van de Sociaal-Eco nomische Raad enige mededelingen ge daan over de stand der voorbereidende werkzaamheden. Hoger personeel Een neef van Koningin Elizabeth van Engelandde 27-jarige Gerald Lascelles, is gisteren in het huweii&c getreden met de 33-jarige artiste Angela Dotvding. Hier ziet men het jonge paar in een straffe wind de Londense St Margarets kerk verlaten. gelegde contacten de overtuiging heb ben gesterkt, dat zowel de organisaties van werkgevers als die van werknemers ten volle bereid zijn hun medewerking aan de verwezenlijking der onderne mingsraden te geven. Spr. bracht naar voren, dat, naast de ontwikkeling die in het organisatieleven der werknemers gaande is in de richting van bedrijfs- taksgewijze organisatie, zich in de laatste tyd organisaties hebben gepresenteerd van bepaalde groepen van hoger en lei dinggevend personeel, wier plaats niet wordt betwist, maar die hun plaats in het georganiseerde overleg nog niet heb ben gevonden en dus bij de vorming der bedrijfscommissies ook min of meer bui ten spel staan. Dit klemt temeer, daar sommige groepen werkgevers aan deze groep personen plaatsen wensen in te ruimen in de bedrijfscommissies, terwijl de arbeidersorganisaties daarentegen menen dat dit personeel naar geestes gesteldheid eerder aan de andere zyde van de tafel thuishoort. Prof. Van der Ven achtte het enigs zins voorbarig te stellen dat deze contro verse zal leiden tot het fiasco der pari taire gedachte. Met een behoorlijke dosis objectiviteit en nuchterheid moet er wel iets op te vinden zijn, zo meende hU. Truman„Ik heb mijn tijd uitgediend".1 President Truman heeft verklaard, dat zijn besluit, om zich niet weer candidaat te stellen voor het Presidentschap der Ver. Staten, onherroepelijk is. Oppositie boycot Belgische Kamer Toen de Belgische Kamer gistermiddag haar vergadering opendé, waren alleen de leden der Christelijke volksparty, die de regeringspartij is, aanwezig. De oppo sitie had namelijk de vorige week ver klaard, niet meer aan de beraadslagingen te zullen deelnemen, zolang het voorstel over betaling van boeten, wegens colla boratie, niet in behandeling wordt ge- DAT de Ned. kustvaarder Rokin (397 ton), die zich gisteren in nood bevond, ■eilig in Norrköping (Zweden) is aange komen. DAT 't comité van actie van A.V.R.O.- leden Maandag een onderhoud zal neb ben met het dagelijks bestuur van de A.V.RO. DAT de landbouwschuur van S. J Leeuwenburg te Dubbeldam door hooi- broei is afgebrand en de schade (f 110.000) door verzekering wordt gedekt. DAT de Staatscourant van gisteren o.a. bevat 'n beoordeling van de uitkeringen bij werkloosheid, een wijziging van de beschikking genees- en verbandmidde len verplichtingsverzekerden, en go*a- keuring van het wachtgeldreglement voor het agrarisch bedrijf. DAT het op diepte brengen van een deel der rijkszeehaven in Den Helder voor f 4.7 millioen is gegund aan de N.V A. Prins J.H.Zn te Sliedrecht. DAT de Canadese Radio-Omroep voor taan voor Nederland uitzendt op de gotl- Ungten 16.84 meter, 17.82 meter, 19.58 meter en 15 32 meter Cs avonds 5.45 tot 6 en 7.15 tot 7.45 uur). DAT 5 Indonesische jongelui met de Summersetshire naar Nederland '.yn ver trokken om op de De Ruyterschool te Vlissingen tot derde stuurman .e wjrden opgeleid. DAT de landsminister van Economische Zaken der Ned. Antillen, Kamer. in Augustus naar Nederland komt om een samenwerking tussen Antillaanse zaken lieden en Ned. technici tot stand te brengen. DAT het ledental van de Ned. Reisver- eniging vorig jaar van bijna 54.000 tot bijna 69.000 is gestegen en een batig saldo van f 137.000 (v. j. f 118.000) werd ge boekt. DAT op 29 Augustus ln R'dam het 50- jarig jubileum van de scheepswerf Dc Merwede in Hardinxveld (600 man per- tot minister Joekes heeft gewend ora soneel) wordt gevierd terwijl tevens de oplossing te verkrijgen voor dc directeur J A v. d Vlies t g v zjjn gou-1 D.U.W.-arbeiders die in de Seven den jubileum wordt gehuldigd. |Peel zijn ontslagen. DAT het bronzen kruis is toegekend aan de Britse sergeant-vlieger A. C. Spingate. die tijdens de bezetting in f riesland voor de Ned. geheime dienst beeft gewerkt. DAT dezer dagen is overleden gen - maj. titulair der artillerie van het K.N. I:L. O. L. Brewer van Vrijenes, die zeer bekend was door zijn optreden in 1904 in Atjeh. DAT de hele Olympische hockeyploeg in Helsinki het huwelijk heeft bijgewoond van de zoon van de Finse gezant. Wim v. d. Vlugt, die in Finland het hockey heeft geïntroduceerd- DAT op Schouwen-Duiveland een ware plaag van zilvermeeuwen heerst en thans op deze vogels intensief Jacht wordt ge- DAT het geboortehuis van de 17e eeuwse dichter Jacob Cats in Brouwers haven wordt gerestaureerd. DAT de Kath. Arbeidersbeweging zich 110 de meer rustige sfeer Kamer. "DROF. WOLTJER trad veel minder op de voorgrond. Geboren in 1878. was hij sedert 1904 hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam en doceerde Grieks, Griekse geschiedenis, antiquitei ten en palaeographie. In 1937 werd hij lid van de Eerste Kamer, voor de Anti- Revolutionnaire Party, - daartoe eekozen door de Provinciale Staten van Friesland en Noord-Holland. Als voorzitter van de Onderwijsraad was hij een man, die meer dan wie ook. op de hoogte was van onderwijszaken. Wij hebben wel eens heeft getracht olie uit Perzië naar Europa .'horen zeggen, „dat hy er griezelig veel" heeft er te Rome over ge-!van wist- z'jn redevoeringen, die slechts het gebrek hadden, dat zij te lang wa Beslag op „Rose Mary" met een maand verlengd Raadselachtige verdwijning van processtukken De voorzitter van het Hooggerechtshof te Aden heeft het door de Britten geëiste beslag op de olieladdng van de tankboot „Rose Mary" met een maand verlengd. Graaf Ettore de la Zonca, die als eers! klaagd, dat belangrijke documenten zijn Egyptische advocaten, die hem in Aden vertegenwoordigen, op raadsel achtige wijze verdwenen zijn. Twee treinongelukken eisen zeven doden Twee treinongelukken hebben in de afgelopen dagen 7 doden en ongeveer 50 gewonden tot gevolg gehad. Gistermiddag om half 4 Ned. tijd stortten twee personenrijtuigen nabij Hieflau (Oostenrijk) in de Enns, na botsing van een personentrein met een rangerende locomotief. Drie reizigers kwamen om het leven en 46 werden ge wond, waarvan 5 ernstig. Vier Egyptenaren werden gedood gewond, toen een Egyptische trein bij Tantah in de Nijldelta ontspoorde. Russisch protest Tegen schending door Brits vliegtuig met athleten Het Finse dagblad HufvudstadsbladetF bracht het bericht, dat een Engels motorig transportvliegtuig met Britse athleten aan boord vandaag de verboden Russische zone by Porkola heeft gevlogen. Porkola is de Russische verdedigings basis in Finland, die bestuurd wordt door de Russen en waarover de Finnen geen enkele zeggenschap hebben. Het blad meldde, dat de Finse autoriteiten het incident aan de Russische en Britse autoriteiten hebben gerapporteerd en dat een onderzoek reeds is begonnen. Aanhoudend koel weer I?EN brede Westelijke tot Noordwes telijke luchtstroom heeft een groot deel van Europa overspoeld met koele van IJsland afkomsige lucht. In ver band daarmede is de temperatuur in Engeland, Frankrijk, Duitsland en onze omgeving al dagen achtereen beneden normaal en het ziet er niet naar uit, dat daarin spoedig verande ring zal komen. Daarentegen hand haaft zich het warme zomerweer in Zuid-Europa. Uit Italië werden plaat selijk temperaturen van 38 gr. ge meld. Ook in Zwitserland en Oosten rijk was het gisteren warm, maar ook daar zal de temperatuur gaan dalen, meldt het K.N.M.l. in De Bilt. Een nieuwe storing, die zich piste- ren nog bij de Zuidpunt van Groen land bevond, heef nu Schotland reeds bereikt en zal in de komende 24 «ur vergezeld van regen ons land pas seren. Na het voorbijtrekken van de storing zal opnieuw vrij koude polaire lucht ons land binnenstromen. Het einde van het koele weer is dan ook nog niet in zicht. WEERBERICHT te diep groeven, waren doorwrochte meesterstukken, die niet zelden terug grepen op de verre oudheid. WIJ STAPPEN nu over naar de Tweede Kamer. Daar nemen wij eerst af scheid van baron Van der Feltz. Veel zul len wU van hem niet zeggen. Ni t om de persoon van deze Christelyk-Histori- sche volksvertegenwoordiger en aristo craat. Integendeel, maar eenvoudig om het feit. dat het hier waarschijnlijk slechts een tijdelijk afscheid betekent. Wanneer de Kamer-uitbreiding doorgaat en wij hebben de stellige indruk, dat die er komt dan is de heer Van der Feltz een van de eersten, die weer zitting zal kun nen nemen. Wel tegen z'n eigen zin. omdat hjj immers, evenals de andere leden van de fractie, waartoe hij behoorde, tegen die uitbreiding gekant is. Op 8 Juli j.L werd hij zeventig jaar. Deze leeftijd zou-men hem niet geven. In de fractie trad hij niet zozeer op de voorgrond. Maar het zal hem steeds in onze gedachten doen houden, dat hij de eerste rechterlijke ambtenaar (hy was officier van Justitie te Middelburg) is geweest, die zich in bezettingstijd niet wilde laten dwingen tot de toepassing van het door de Duit sers verordineerde „recht". TEN SLOTTE de heer Meijerink Deze zachtmoedige man, die sedert 1937 in de Anti-Revolutionnaire fractie de In dische (later Indonesische) zaken behar tigde, heeft na de oorlog een uitermate moeilijke periode beleefd. Hij kende Indië niet alleen van de buitenkant, gelijk zo veel andere na-oorlogse politici. Jaren lang was bij directeur van de Christelijke Hollands-Inlandse Kweekschool te Soera- karta. Hij heeft vele Indonesische jonge ren onder zijn hoede gehad. Hij wist. wat er leefde, Hoe de Indonesische gedachten- gang was. Hij wist ook, hoe dSarop met liefde en tegelijk met beslistheid moest worden gerageerd. En hij heeft gezien, hoe zijn geliefd „tweede vaderland door terreur en door verkeerde politiek werd verscheurd. Dit alles heeft hem veel ver driet gedaan. I Nog steeds heeft hij vele vrienden in I Indonesië. Ook onder hen. die lijn recht tegenover Nederland hebben ge staan en misschien nog wel staan De heer Meijerink was geen man. die bijzon der veel in de openbaarheid trad Zijn kracht ligt veel meer in het onderhouden van persoonlijke contacten en het op deze wijze beïnvloeden van mensen. Want hij heeft, ook in de bewoners van de eilan den rond de evenaar, steeds in de eerste plaats mensen gezien, wier zieleie\ea hij trachtte te begrijpen. "\7"AN al deze voortreffelijke volksver- tegenwoordlgers. die werkten, ieder op zijn eigen terrein, nemen wij nu af scheid. Zy behoren allen tot de ..oude garde". Zij hebben allen iets betekend. Zij hebben allen in bepaalde omstandig heden grote of minder grote invloed uit geoefend. Zij zijn en blijven voorbeelden voor het jongere geslacht, ook al mogen sommige denkbeelden zich in de loop der Tijdelijk regen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veel bewolking met voornamelijk in de Noorde lijke helft van het land tijdelijk regen. Later echter nog enkele verspreide opkla ringen Matige, tijdelijk krachtige wind tussen Zuid- Stockhi West en Noord-West. Van-i nacht iets minder koud, morgen overdag I Kupenh ongeveer dezelfde temperaturen als van- A'dam daag. (Opgemaakt om 10 uur). jaren wijzigen. God geve hun gezegende HET WEER IN EUROPA Pary. ZON EN MAAN Donderdag: zon 4 40 tot 20.31 Op 22 Juli N-MJaSrïc? 1 00.16 tot 17.56 i Berlön I NW I N 1 NNW

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1