Solex Kabinetsformatie voor driekwart geslaagd Pinay, struikelblok voor De Gaulle W 1952 GOEDKOPER RIJDEN Over de betekenis van de V. U. voor het nationale leven Mooie vloeren zonder werk Toch is het zo 2 VBIIDAG 11 JULI 1952 Wringt de schoen voor de A.-R. bij de buitenlandse politiek? (Van onze Parlementsredacteur) GISTERAVOND WAS HET ZO, dat dr Drees met de eerste en tweede phase van zijn kabinetsformatie voor drie kwart en voor een belang rijk deel ook van het nog ontbrekende kwart was geslaagd. Immers hadden de P.v.d.A., de K.V.P. en de C.H.U. reeds te kennen gegeven, dat het ont worpen regeringsprogram (dat inmiddels een derde druk had beleefd) een aanvaardbare basis bevatte om deel te nemen in de regering, het ontbre kende kwart werd gevormd door de Anti-Revolutionnairen, wier woord voerder, dr Schouten, nog op een enkel punt nadere opheldering nodig had, voor hij eventueel ja of neen zou kunnen zeggen. Om deze opheldering op dit ene punt (de andere punten brachten kennelijk voor dr Schouten geen moeilijkheden meer met zich mee) indien mogelijk te verschaffen, riep dr Drees de vier fractie leiders gistermiddag tegen drie uur op nieuw in Ronde Tafel Conferentie samen. Dit onderhoud duurde ongeveer vijf kwartier. Na afloop deelde dr Schouten de formateur mede. dat hij, zo enigszins mogelijk hem vandaag nog mededeling zou doen van zijn definitieve standpunt. Uit deze gang van zaken kan men af leiden, dat het niet bepaald om een on dergeschikt punt gaat. Men kan toch veilig aannemen, dat de A.R. fractielei der zelfs na het beraad-van-vijf er nog eens rustig over wilde nadenken en het 't Verklaarde uitzicht ryCTATORIAAL bestuurde partijen hebben dit voordeel dat zij naar buiten een krachtige eenheid schijnen. Wat een tucht, wat een partijdiscipline! De nazi's en fascisten hebben daar be paald monsterachtige voorbeelden van gegeven. Maar, o weeals het cement, waarmede de muren dezer burchten wer den opgebouwd, los Idat. Het Russische communisme, dat zijn vertakkingen heeft in tal van landen, wordt dictatoriaal bestuurd. Wie zich niet houdt aan de strenge regels van het spel, wordt aan de dijk gezeterger nog: de kerker gaat voor hem of haar open. Anna Pauker heeft dat zojuist nog ervaren. Is er bin nen een totalitaire machtspartij echter een grote groep, die in verzet komt tegen het „Gefehl ist Befehl", dan krijgt men het verschijnsel van een afsplitsing, dan ontwikkelt zich een nevenpartij, de „re bellen". In Joegoslavië werd Tito als het ware de uitvinder van het „Tito-isme", omdat geleid door nationale gevoelens en gronden, de „orthodoxe" principes van het Stalinisme niet langer konden wor den gevolgd. In de Britse Labourpartij kwamen de rebellen van Bevan in ver zet tegen de dictatuur van het partij bestuur. Afsplitsingen hebben zich in de politiek steeds voor- gedaan. Vóór de con structie van de Partij van de Arbeid, toen er nog sprake van de Sociaal-demo cratische Arbeiderspartij, was ook daar een zelfstandig opererende linkervleugel. Wie dit overziet, zal er zich niet zo over verwonderen, dat zich thans ook in de Gaullistische gelederen in Frankrijk, een splitsing heeft gemanifesteerd. Het is interessant, hier iets uitvoeriger bij stil te staan. Vooral, omdat generaal De Gauüle in de Franse premier Pinay een concurrerende „sterke man" gevonden heeft maar ook een struikelblok op zijn weg naar het doel. De Gaullisten heb ben zich steeds op het standpunt gesteld, in geen geval een regering te steunen, die de radicale wijziging van de grondwet niet voorstaat. Er zijn in Frankrijk tal van regeringen geweest, zich kenmerken de door een slap beleid, waardoor chaos dreigde. Zulks heeft tengevolge gehad, dat naast de communisten ook een De Gaulle de wind in de zeilen had. Maar, als nu een Pinay zich een krachtig leider toont, heeft het dan zin a tort et a travers deze regering de steun te onthouden? Hiertegen nu zijn de dissidenten van generaal De Gaulle in verzet gekomen. Een aantal van zijn volgelingen heeft de partij verlaten, omdat zij van oordeel zijn, meer verantwoordelijkheid te heb ben tegenover hun kiezers dan tegenover het Gaullistische „orthodoxe partijbe stuur". Wij hebben er al dadelijk resul taat van gezien, want immers deze Gaul listische „rebellen" hebben premier Pinay geholpen bij het verwerven zijn „motie van vertrouwen", toen Nationale Vergadering met 267 tegen 2161 stemmen het wetsontwerp inzake de glijdende loonschaal goedkeurde. Inmiddels verdient de aandacht, dat Edmond Barrachin, die fungeert als lei der der Gaullistische rebellengroep in de Nationale Vergadering, verzekerd heeft, dat de circa 30 man. die zich afgeschei den hebben, toch niet van plan zijn een nieuwe politieke partij te vormen. De leuze is, kort geformuleerd, losser van De Gauille, maar geen binding aanl Pinay! Maar De Gaulle's houding tegen over de huidige regering, zich maar steeds buiten alles te houden en rück sichtslos tegen alles te stemmen, heeft de instemming der rebellen niet. Is er tus sen de rebellen -n De Gaulle zelf niet eens zoveel principieel verschil, voor wat de binnenlandse politiek betreft, ten aan zien der buitenlandse treft wel een „stok paardje". De rebellen hebben grote be zwaren tegen de vorming van een Euro pees leger, als daar geen politieke Euro pese federatie aan vooraf gaat. Ten aan zien van Tunis moet Frankrijk zich niet aan tegenstrijdigheden schuldig maken. Men ontkomt niet aan de indruk, dat de Gaullistische dissidenten vooral een meer practische, nuttigheids-politiek wil len voeren en de klove met de kiezers niet verbreden, door alles wat Pinay tot stand brengt, door dik en dun heen, af te kammen. Psychologisch begrijpelijk, om dat juist Pinay er in geslaagd is. een re gering te vormen, in staat met vaste kracht tegenover de communisten op te treden. Dit moet de Franse staatsburger, gesteld op orde en rust, naar de zin zijn. Gaan de Gaullisten en bloc dus syste matisch voort, de regering Pir.ay te be strijden. dan zullen zij de gunst van hun kiezers verspelen. Het is vooral om die reden, dat de rebellen de gelederen van generaal De Gaulle verlaten hebben. Zulks hoeft echter nog geenszins te be tekenen, dat zijn eens zo machtige partij nu tot totale verschrompeling ge doemd is. Tenslotte: de gedemonstreerde zwakte der communisten bij de jongste „greep naar de macht" werkt verwaterend op de rcchts-extremistische Gaullisten, nu Pinay de situatie volkomen meester bleek te zijn. Vandaar, dat hij ook met gemak zijn motie van vertrouwen gekre gen heeft. ligt dus ook geheim iets loslaten, avond wilde gebruiken om hier en daar onder zijn politieke geestverwanten nog :ns de meningen te peilen. Om welk punt het echter gaat, is alsnog duister. Het program van dr Drees een geheim stuk. Ieder punt daaruit is Niet om Nieuw-Guinea? Niettemin geloven wij, dat het dit maal niet gaat, gelijk bij de vorige formatie, die door prof. Romme tot een goed einde werd gebracht, en waarbij hij de Anti-Revolutionnairen in ieder geval kreeg tot aanvaarding van het program, om de kwesties Nieuw-Guinea en het Moerdijk kanaal. Wat dit laatste punt betreft: wij n ons al heel erg vergissen, hitrover in het ontwerp-program ieti voorkomt. Daarvoor ligt deze aangelegen heid nog veel te veel open en hangt ei veel te veel mee samen dan dat er eer afgerond geheel met een voor de toe komst vastliggend standpunt voor kar worden neergeschreven. Ook de kwestie Nieuw-Guinea kan het aar onze mening niet zijn. Met een mar als dr Drees, die wat dit aangaat onge twijfeld „rechts" staat, is op dit punt op zakelijke basis (en het gehele program ademt een meer zakelijke dan specifiek socialistische geest) ongetwijfeld eenstemming te bereiken. Doch daar komt iets bij: het door dr Schouten opgewor pen punt heeft geen van de andere frac tieleiders aan het wankelen gebracht. Ook niet de heer Tilanus van de C.H.U. En ook deze fractie is, blijkens de motie, .ngediend in de beruchte „nacht van Oud", die leidde tot de kabinetscrisis in het begin van het vorige jaar, wars van afstand van souvereiniteit over Nieuw- Guinea. Een standpunt, dat later is be- 'estigd door een uitspraak van hoofdbe stuur en algemene vergadering van de Onder deze omstandigheden kun- ij ons niet voorstellen, dat de C.H. fractie accoord is kunnen gaan met eei zinsnede over Nieuw-Guinea, die niet ii overeenstemming zou zijn met het door de algemene vergadering der Unie bij acclamatie aanvaarde standpunt. immers zou zonder meer verraad zijn de kiezers. Onder deze omstandigheden zou voor beide Prot.-Christelijke fracties het probleem precies gelijk liggen. Aan vaardbaar voor de C.H.U. zou dan ook Van hef erf van School en Kerk g 19 belangrijke verbeteringen ST>\ R. s. STOK Y STOKVIS ZONEN N.V. HEEM/ENAF produet aanvaard- ar voor de A.R. Op welk gebied moeten wij dan „het punt", dat opgehelderd moest worden, zoeken? Misschien op het terrein der buitenlandse politiek, met name hoever het toekomstige kabinet kan gaan met de bevordering van de politieke eenwording van West-Europa? Hier ligt inder daad een complex van problemen, dat voor vele Anti-Revolutionnairen niet bepaald gemakkelijk is. Mis schien zal de naaste toekomst leren, op welk punt de schoen heeft ge wrongen. Wel mogen wij aannemen, dat in de A.R.-fractie de wil om in deze kabinets formatie zo veel mogelijk mee te spelen, heeft overheerst. En wij hebben de in druk, dat ook bij dr Schouten deze wil gisteren nog volledig aanwezig was. Het geen ons alleen maar zou verheugen. Want wij achten het onder de gegeven omstandigheden een landsbelang, wan neer de Anti-Revolutionnairen in de Staten-Generaal hun vertegenwoordigers niet alleen voor, maar ook achter de re geringstafel hebben zitten. Dit alles -wil echter niet zeggen, dat, anneer dr Schouten voldoende ophel dering heeft gekregen en hij dus ook aan dr Drees heeft kunnen meedelen, dat hij de zijnen het ontworpen program een aanvaardbare basis vinden om aan de re gering deel te nemen, dan de formatie van dr Drees definitief is gelukt. De eer ste phase het peilen der meningen heeft hij met succes afgehandeld. De •eede phase de opstelling van het program en het vragen van instemming was gisteravond op een oor na gevild. De derde phase, het verdelen van de ministerszetels en het polsen van perso- zaak, waarop alles nog spaak kan lopen. Overigens is de ge degenheid, waarmee dr Drees de hele for matie tot nu toe heeft behandeld, een waarborg, dat „addertjes onder het gras" zoveel mogelijk zullen worden vermeden. Aangenomen kan worden, dat over de getalsverhouding der deelnemende par tijen reeds een en ander in de besprekin gen met de fractieleiders is gezegd. Het komt ons voor, dat bij het kiezen van de personen de fracties niet meer zullen meespreken. Misschien wel de fractie leiders, maar ook dan toch in veel min dere mate dan het geval is geweest bij het opstellen van het program. Met ingang van 1 Januari NCRV gaat schooluitzendingen nog aantrekkelijker maken Eens in de veertien dagen een les met (soms gekleurde) filmstroken De Ned. Chr. Radio Vereniging, die twintig jaar geleden de eerste radio vereniging was die schooluitzendingen in haar programma opnam, gaat deze uitzen dingen met ingang van 1 Januari 1953 nog meer aanpassen aan de mogelijkheden van het huidige onderwijs door de school- projector m te schakelen. Verschillende scholen bezitten tegen woordig een filmprojector (Advertentie) -mmiA moderne toverlantaarn. Het voordeel van dit stilstaande beeld heeft men behouden, maar het tijdrovende plaatjesinzetten en het lastige bewaren en de kans op breken zijn er bij vervallen. De NCRV gaat bij haar schooluitzendingen filmstroken verstrekken, zodat het gesproken woord gelijktijdig onderstreept wordt door het vertoonde beeld. Daar niet. alle scholen over een projector beschikken blijven de gewone wekelijkse schooluitzendingen op Maandagmiddag bestaan doch daar naast zal eenmaal in de veertien dagen, op Vrijdagmiddag, een les gegeven wor den met filmstroken. Ook in kleuren Iets nieuws is daarbij dat de NCRV af en toe filmstroken in de natuurlijke kleu ren zal verstrekken. Dergelijke stroken bestonden nog niet. Hier moest dus pio nierswerk verricht worden dat uiteraard kostbaar is. Doch men is ei de bezwaren op te vangen, zodat zich voorstelt in het nieuwe jaar een eerste les met. kleurenfilmstrook te geven over Zwitserland. Andere onderwerpen die zich daarvoor lenen 2ijn bijv. de schilderkunst van Rembrandt of lessen over planten en dieren. (Van een onzer verslaggevers) De voorzitter van de jaarvergadering van de Vereniging voor Hoger On derwijs op Geref, Grondslag, curator mr J. Verdam uit Amsterdam, mocht gisteren op de tweede Vrije Universiteitsdag te Leeuwarden vele autori teiten en V.U.-vrienden begroeten. Tot de gasten behoorden mr J. Algera, wnd. Commissaris der Koningin in Friesland, afgevaardigden van het ge meentebestuur van Leeuwarden, van de Theol. Hogeschool der Geref. Kerken te Kampen, van onderscheiden kerken en vanzelfsprekend tal van hoogleraren der universiteit. Vele belangstellenden moesten zich met een staanplaats in de grote zaal van de „Harmonie" tevreden stellen. Mr Verdam heeft in zijn openings woord gewezen op de noodzaak van po sitief Christelijk Hoger Onderwijs en de betekenis van de VU tot ver over de landsgrenzen. In dit verband heeft hy herinnerd aan de benoeming van prof. Berkouwer te Grand Rapids en de hoop uitgesproken, dat deze hoogleraar aan de VU zal blyven arbeiden, met welke wens de vergadering met een hartelijk applaus haar instemming heeft betuigd. Bij de behandeling van het jaarverslag heeft de heer H. Algra uit Leeuwarden, in verband met de opleiding van leraren in de moderne talen, de wens tot uitbouw van de litteraire faculteit naar voren ge bracht. Mr Algera, sprekend namens het Prov. Bestuur van Friesland, was dankbaar dat zovele Friezen hun opleiding dbn de VU hebben ontvangen, van wie er zelfs thans een hoogleraarszetel bezetten. In de plaats van de heer J. Wilschut uit Rotterdam is tot lid van het college van directeuren gekozen dr J. de Nooy, wethouder van Utrecht. Prof. dr H. N. Ridderbos uit Kampen, heeft vervolgens gesproken over het on derwerp: „Blijvende verantwoordelijk heid". Met grote klem heeft spr, betoogd dat de verantwoordelijkheid van de Ge reformeerde gezindte voor de vrije uni versiteit blijft voortbestaan, ook al schijnt de reformatorische gedachte aan kracht te verliezen. Wij zullen dit verantwoor delijkheidsbesef dienen te versterken en moeten tonen dat wij staan voor deze onze taak, niet in het negatieve meit cri- tiek en polemiek doch in bewust posi- Referaat prof. Koksma Prof. dr J. Koksma, hoogleraar aan de VU, heeft in een uitvoerig referaat de betekenis van de Vrije Universiteit voor het nationale leven aangetoond. Met een herinnering aan de „Friese kwestie", zeide spr. midden in zijn onderwerp te zijn gekomen. Menigeen zal zich afvragen wat heeft de Vrije Universiteit te maken met de eedskwestie? Bedoelt u misschien dat de hoogleraren van de juridische fa culteit hier de oplossing moeten bren gen? Wat dit laatste betreft merkt prof. Koksma op dat het deze faculteit niet tot oneer zou strekken indien zij ,in deze principiële kwestie het verlossende woord zou sprekern Na te hebben toegelicht wat onder universiteit moet worden verstaan, zeide spr. dat het hoger onderwijs het nationale leven voedt en sterkt. Verdere opbloei in het nationale bestaan zien wij verge zeld gaan van een opleving in de weten schap, want de moderne universiteit heeft contact met het volk. De teit wenste spr. dan ook te zie panent van het nationale leven. Bij de oprichting van de VU, aldus prof. Koksma, stonden twee idealen ogen. Het herstel van de oude vrijheid voor hoger onderwijs en daarnaast dit te plaatsen op de grondslag van Gods openbaring. Nietig begonnen is zij ge groeid en. ondanks tegenstand bestaat de VU -nog en wel bijna compleet als versiteit. De betekenis van de Vrije Uni versiteit is nationaal, hetgeen volgens spr. ook wordt uitgedrukt door de hou ding van de overheid tegenover onz« universiteit. Ds F. Guillaume uit Amsterdam-West heeft het slotwoord gesproken, getiteld „Het blijft een wonder". Aan het welslagen van de Vrije Uni versiteitsdagen hebben ook leden var hej. studentencorps meegewerkt door hun bijdragen. Mej. E. J. Bik heeft enige piano-soli doen horen en de heer W. G. Eilander heeft gedeclameerd. Fusie Oranje-Garde en Chr.Oranjeverenigingen? Mr P. Wessels uit Rijswijk tot voorzitter benoemd Onder leiding van ds H. van Andel uit Den Haag, heeft de Bond van Chr. Oranjeverenigingen in Nederland gisteren te Utrecht zijn jaarvergadering gehouden. Het aftredende bestuurslid de heer J. A. Steinz uit Delft is tot erelid benoemd. Tot bestuurslid werden gekozen mr P. Wessels uit Rijswijk, die ds Van Andel als voorzitter opvolgt. C. M. Schooriheim Jr uit Utrecht en J. M. Schotborgh uit Rijswijk. De contributie is bepaald op f6 per 100 leden met een maximum van f30 per afdeling. De voorzitter heeft mede gedeeld dat in principe is besloten tot fusie met de Oranje-Garde. Het plan moet echter nog nader worden uitgewerkt. De heer C. A. Schilp uit Utrecht heeft ver volgens het onderwerp: „Het historisch spel" Ingeleid. Spr. was van mening dat er van vele Ned. historische stukken slechts weinig artistiek verantwoord kun nen worden geacht. (Advertentie) Uw vloer glanst met X-OL zonder j boenen. Slechts t eenmaal aan brengen per 3 maanden. Dèt is iets voor U! Een goede drogist heeft het I Beioepingsweik Ned. Herv. Kerk Bedankt: voor Reeuwijk cand. C. d- Berg te Hilversum. Beroepbaar: cand. Th- C. Baljé. Duh'liastraat 26, Leiden; cand. H. v. Koe verden, Wolter 'Beukelslaan 49, Utrecht; cand. J. v- d. Schee. Tweede Kiefhoek straat 5, Rotterdam-Zcand. A. Boertje, Berkelselaan 106-b. Rotterdam-N. Chr. Geref. Kerken Tweetal: te Ouderkerk aan de Am- stel cand- P. N. Ribbers te Apeldoorn en cand- M. Vlietstra te Hoogeveen. Beroepen: te De Krim cand- M. Vlietstra te Hoogeveen: te Baarn cand. P. N. Ribbers te Apeldoorn: te Nieuw poort cand. H. C. v. d. Ent te Baren- drecht. Geref. Gemeenten Tweetal: te H.-I. Ambacht cand. W Ha ge te 's-Gravenhage en H. Ligtenberg te Rotiterdam-W.; te Nieuwerkerk a. IJssel cand. W. Hage te 's-Gavenhage F. Tieleman te Ierseke- Beroepen: te H.-I. Ambacht, Nieu werkerk a. d. IJssel, Aagtekerke, Goes, Kruiningen en Oostkapelle cand. W. Ha- ge te 's-Gravenhage; ie Öapelie aan den IJssel H. van Gilst te Elspeet. Zomercongres van Chr. Ger. Studentenbond Baarn Zij uilen zijn dr A J Bronkhorst, Ned Herv. pred. te Den Haag en ds B van Smeden uit ver: „De positieve en ne- n Karl Barth, zowel op led". Ir. W L Ii de Christen - academicus". Ds A Hilbexs uit Enschede rloosde Bijbelse uitspraken"; Melden uit Rotterdam over: en de Chr. Geref. Kerken van de Chr. Geref. studeni (Advertentie) Geref. synode te Bandoeng Op 1, 2 en 3 Juli j.l. is te Bandoeng de vierde synode der Geref. Kerken in In donesië gehouden, waarop vertegenwoor digers van het ministerie van Godsdienst zaken en van de Batakse, Soendanese er Protestantse Kerken te Bandoeng aanwe zig waren. Commissies werden ingesteld voor zendingszaken, opstelling van i krekorde en liturgische formulieren voor financiële aangelegenheden. Men besloot gevolg te geven aan de uitnodi ging om vertegenwoordigers te zenden naar de eerstvolgende vergadering der synode van de Geref. Kerken in Neder- •echtsgeleerdheid op proefschrift „Eer voorlopig onderzoek naar de economisch! vooruitzichten in Nederlands Nieuw Guinea' mr R J Stratenus. geb. te Leersum en thans wonende te 's Gravenhage. Iden op proefschrift „De rechtsgrond var vnlge 2. N. alkylnaphtalenen" de J Stofberg, geb. te Amsterdam: op pi schrift: „Pectine-omzettingen en pee fermenten in doyenne boussoch peren" de heer C. Weurman, geb. te Soerabaja en mf lof op proefschrift „Theoretical aspects x-ray crystal structure analysis" de he< J. A. Goedkoop, geb. te Velzen. dagen zijn tlendui De algemene vergadering van de V- voor Chr. Mulo zal op 23 en 24 Dec. „Krasnapolsky" te Amsterdam jubileum ^er'ver Prof. M. A. van Bouwdijk Bastiaanse, hoofd van de afd. Verloskunde en Gy naecologie van de Universiteit van A'dam, heeft gisteren in Leeds het ere-doctoraat in de rechten ontvangen. De plechtig heid werd bijgewoond door Koningin Moeder Elizabeth en de „Princess Royal". De promotie geschiedde door prof. Claye uit Leeds en vond plaats ter gelegenheid van het 13e Britse congres voor Verlos kunde en Gynaecologie. Het lied der aethergolven 0 ZATERDAG 12 JULI 1952. HILVERSUM I (402 m). VARA: 700 Nieuws. 7.18 Gram. 8. Jieuws. 8.18 Gram, 8.55 Voor de lod", klankbeeld. 3.00 Amat king 3.15 Gram. 4 15 „Vai VPRO: 7.30 et en soliste. 9.45 Voor recht. 10.05 Gram. 10.40 Lichte muziek. 11.00 ieuws. 11.16 Orgel. 11.30—12.00 Gram. 41 dig ben aan broers, die mij van mijn prilste jeugd gis je je. Als je zelf niet bereid bent om je ver- Nee ze weet er niet van, maar dat doet ver- af in de wielen hebben gereden, wil ik toch wel loving met die juffrouw Van der Ham ongedaan der niets ter zake Wij weten wel zoveel, dat jij een antwoord geven op die idiote beschuldigingen te maken, dan zullen^ wij ^daar morgen in het geheim verloofd was met_Ida, al J~ tijd, dat je nog dat Ida de van jullie. Want ik neem aan, dat Kor ook voor boekje van jou opendoen." Delft studeerde. Wij'weten ook, Gerrit gesproken heeft. Welnu, hoe jullie „Je moest het hart i je lijf hebben", sis- verscheidene malen aanzoeken heeft afge- dat praatje komen, dat ik met Ida verloofd ben te Jan, terwijl hij in woede zijn sigaret uitkneep. --- 1 -- >--i 2|-:— JKor lachte onverstoorbaar. „Dat hart hebben raad slagen en dat zij tenminste jou altijd trouw is ge- of was, nog wel in het geheim, is mij bleven Ook nu nog. Het meisje leeft stil haar ei- sel. Inderdaad heeft er wel iets bestaan tussen wij toevallig wel. Jij hebt je woord eenmaal ge gen leventje, en wie in de Beemster niet blind is, kan zien, dat ze langzamerhand verkwijnt. O, nee, je hoeft ons niets te vertellen. Eerst was het: de studie moet achter de rug zijn. Toen: ik moet eerst mijn uitvinding voltooid hebben. Ida had ge duld en heeft steeds maar gewacht. Waarop? Het blijkt nu, dat ze gewacht heeft op iemand, die op een gemene manier zijn eenmaal gegeven woord heeft gebroken. Iemand, die zich bovendien nog verbeeldt een heer te zijn. Nu, broer ingenieur, je mag dan centen hebben en, dank zij je kop en je geluk, een boel vrienden en bekenden, maar een njets betekenende jeugdliefde. Ik neem aan, wij schamen ons voor je, al zijn wij dan maar dat ju]ije vroeger ook wel eens met een meisje Verstoorde Jeugdliefde MAARTJE ZELDENR1JK en wij, jongens zorgen, dat je je woord gestand houdt. Onverschillig, of je nu de beroem de uitvinder géwordén bent. Een man een man, een woord een woord. Ida wacht nog steeds op je, ze houdt van je en jij bent verplicht om.." Met een dreun .kwam Jan's vuist op de tafel. „En nu is het genoeg" riep hij razend van woede 'uit. „Denk jullie, dat ik in mijn eigen huis me de les laat lezen? Zelfs niet door m'n broers. D'r uit! En geen woord meer. Ik zou niet graag m'n handen aan jullie vuil maken!" „.j H ,uai JU111C V1UCBC1 UVJzv -.-z.o .„v.„Dat zou ook heel onverstandig zijn", antwoord- doodgewone arbeiders van de grond. Als niets ujt de Beemster of Purmerend uit geweest bent. de Gerrit, die tot nu toe nog altijd gezwegen had, komt tot iets, kent iets zichzelve niet. We heb- Maar daarin ligt dan maar niet meteen een ver- ben vanavond best gezien, dat je allesbehalve ge- lovj^g. Wanneer Ida op my wacht, moet ik zeg- sticht was over ons onverwachte bezoek Als we gen> dat ik dat erg jammer vind en het betreur, je hier thuis getroffen hadden, zouden we zeker datdit misverstand is ontstaan. Het spijt niet op dat feest gekomen zijn, want daar wisten ergi maar ik veel op dreigende toon. „We weten wel, dat je heel wat in je knuisten hebt, maar dat riskeren we nog wel, zie je? We geven jou drie dagen om je verloving te verbreken en naar de Beemster wij niets van. We wilden jou echter spreken Ida niet de liefde, die te komen. Doe je dat niet./ als man en vrouw moet hebben. Die episode „Dan zullen wij wel de nodige maatregelen i Ida. En nu moesten wij er vanavond nog getui- js voorbij. Enfin, jullie weten nu, dat ik met juf- men", vulde Kor aan op bijtende toon. „Aju!" gen van zijn, dat jij je verlooft met een ander, fr0uw Van der Ham verloofd ben; doe ze de groe- Het tweetal opende de deur en verdween door deftige dame, terwijl je je verloving met Ida ten in de Beemster en deel daar mee, wat je de gang. De zware buitendeur viel niet eens verbroken hebt Nou, een fijne meneer ben je, dat moeten we zeggen." en siga-' mMHWIHMBMHHHHHViiHHHHHHHHHHiVHHIHHHIHHIHHpPHHMV rettenkoker op. Hij staki een sigaret aan en keek „Voor ons ook", antwoordde Kor onverstoorbaar geruime tijd nadenken. Waar bemoeiden zij zich beide broers minachtend aan. Na korte tijd ge- „maar dat nemen we ditmaal maar eens op de mee? De Beemsterse tijd was voorbij; hij paste rookt te hebben zei hij: koop toe. En als jij denkt, dat je je zo gemak- niet meer in die periode. Hij had hier zijn werk „Hoewel ik helemaal geen verantwoording schul- kelijk van de Beemster kunt losmaken, dan ver- en zijn kennissen. Hier hoorde hij. Jan zuchtte, stak opnieuw een sigaret op en bleef 30 Gewijde muziek. 7.45 Morgengebed. 8.00 Jieuws. 8.15 Gram. 9 00 Voor de huisvrouw 1.35 Gram. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gi 1.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.03 Gran 2.33 Pianoduo. 12 55 Zonnewijzer 1.00 uu 2.00 Boekbespreking. 2.10 Klein orkest ioliste. 2.30 Dameskoor. 2.55 Kroniek eren en Kunsten. 3.53 Omroeporkes 90S Journalistiek weel muziek. 6.40 Regerings op de Westerse Defei - nkrljk. 7 25 Ai nding: „Zoeklic: Act 8.00 Nieuws. 8.08 „Heiligei de Hel". 8.18 „Lichtbaken". 838 Gram. 9 00 Cabaret. 9.40 Operettemuziek. 10,30 „Wij li ENGELAND, BBC Hom 12.10 Gev. programma. 1 00 Nieuws. 1.10 Gev. prograr Orgel 6. li 7.4: Sport. 2.15 Gei Hoorspel. 4.00 Schots orkest. 5 00 Voor kinderen. 5.55 Weerber 6 00 Nleu- Sport. 6.25 Gev. muziek. 7.15 Intervie Parlementsoverzlcht. 8 00 „Muslc Ha.. Nieuws 9 15 Hoorspel. 10.45 Avondgebedi 11.0011.03 Nieuws ENGELAND, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Sport. 12.20 Amus.muz. 1.00 Spo em. 11.5812.00 Nieui FRANKRIJK. Nat. Progr. 347 en 10 Gram. 12.30 Concert. 1 00 Nii Symphonie- progi Zangrecital. 2.00 Nie concert. 3.35 Gram. 4 05 Gi 4 50 Klassieke en moderne muziek 5.55 Gi 6.10 Idem 6.30 Amerik. ultz. 7.02 Concer 8.02 Noordse muziek. 8.35 Gran* 11.41 BRUSSEL 324 m. 12.30 Weerber. 12 34 Gram. 1.00 0 Knapenkoor 2 30 Bt Nieuws L15 Gi lalalka en piano 3 00 Gram. 3.32 Idi Kamermuziek. 4.25 Gram. 4 30 Idem. 4.45 E gelse les. 5.00 Nieuws 5.15 Gram 5.30 6 15 Idem. 6 30 Voor de soldaten. 7 00 Nleuv '40 Voordracht. 7.50 Gram 8.00 Amus.mi 1.30 Accordeonduo 9.40 Gram. 9 50 Acci Iconduo 10.00 Nieuws. 10 15 Amusork. 11.00 Jieuws. 11.05—12.00 Verzoekprogrami BRUSSEL 484 m 12.05 Omroepork. 1.00 Niei Verzoekpro 5.00 Grar luws. 5.10 Am s.ork. 7.40 Gram. 7.45 Nieu\._ S Omroeporkest 10:00 Nieuws 10.fl) Dat ziek 10 50 Nieuws. 11.00 Gram. 11 „De ontwikkeling n losophisch denken". yVLuqcCin beveiligt U en Uw kinderen ter- wijl U slaapt tegen muggebeten. C J I er. Der H R Finken, n J de Groc end. A Klai geslaagd R'dam. E M 1 m. C F A Knol. Hilve W/"E HEBBEN ALLEN wel eens van de straalbreking van het licht ge hoord. We willen daarmee zeggen, dat een lichtstraal, die van de ene stof in een andere doordringt gebroken wordt en dus geen rechte lijn vormt. Als gevolg hiervan kennen we" het welbekende verschijnsel van de in het water gestoken stok, die een knik schijnt te vertonen en van de steen op de bodem van een vyver, die dich ter bij de tegenover liggende oever schijnt te zyn dan iy werkelijkheid het geval is. En om dezelfde reden is de schijnbare diepte van een gracht kleiner dan de werkelijke ei* lijkt een zich onder water bevindend voorwerp dichter bij het oppervlak dan in wer kelijkheid het geval is. Deze en an dere voorbeelden kennen wij allen uit het dagelijks leven. Maar lichtstralen worden niet alleen door het water gebroken, maar ook door andere vaste en vloeibare stof fen en gassen, bijv. door onze damp kring. Om deze reden kan een ster die zich juist onder de horizon be vindt, nog juist voor het oog zicht baar worden, omdat de lichtstralen door de dampkring naar de aarde toe gebogen worden. Hetzelfde is natuur lijk het geval met de dichtstbijzijnde ster welke wij kennen, n.l. de zon. Als de zon ondergaat, is zij voor ons nog zichtbaar, terwijl zij zich in werkelijkheid reeds onder de kim be vindt. Door de straalbreking zien we haar ongeveer 2 minuten langer dan we haar strikt genomen zouden mógen zien. En dit is niet alleen het geval bij ondergaande zon, maar het ver schijnsel doet zich uiteraard even eens voor bij het aanbreken van de dag. Als de zon in werkelijkheid boven de horizon uitkomt, hebben haar stralen ons al bijna 2 minuten lang gekoesterd. We krijgen dus da gelijks een „overwicht" van bijna vier minuten, iets waar we toch zeker niet ontevreden over mogen zijn, want in een lang mensenleven betekent dit bijna 2000 uren extra zon. Jammer dat de meesten onzer de goeden niet te na gesproken deze zonne- toegift geheel verslapen. En als vanzelf zijn we dan beland bij de zomerslaap, want dit is in de natuur een veel vaker voorkomend verschijnsel dan de winterslaap, die ons in Noordelijke streken van som mige dieren bekend is. Daarover morgen. (Nadruk verboden). Academische examens Slhorst, Aerdenhout. D i idem de heren. S W van Iterson, Lei- H van Alphen. Zotermeer, B Ridder. R'dam. S v d Wind. R'dam, J M J A Mikx. Haag. J Ligtthart. R'dam, I P Quarles Gesl doet. ex. Ned. recht mej. H C Kooy- lan, Schev., idem de heren C B E Gram- erg. Lelden. L J N Kuijper kunstgeschiedenis mevr Leiden. Gesl. doet, ex. errekunde de heer C J van Houten, Lel- AMSTERDAM, 10 Juli. (Gem. Univ.) Ge slaagd voor cand geschiedenis C v d Kieft i J A de Wolf, A'dam; cand. Engels A Nust. 2lden: cand. Frans J v d Harst, Purme- :nd: cand. Ned. mej. E de Vita. mej. H G houfour en A Kraak en C J Meyer, Am- erdam; doet. geschiedenis mej. J Oets. 'dam; doet. Frans mej. H M Rochat en H Schogt. N J Berkelaar en Q I M Mok. pp Koopm Kingma, J v d Berg e Amsterdam: prop. theologie L J R Ort, P Oskamp, mej N Wiersma, M Keyser, mej I Goldhoorn, cum laude, C Vijfhuizen. J H Broeke. mej A M Volkers. S de Jonge. akker. H A Winkel. J f a en J Boeker: cand. th Gort tzeniu: nomle D Woudhuysen. J H Bulter en M Koker. Amsterdam: cand. economie N W D C Hertzberg. O van Wengen en D Dol. Amsterdam; doet ex. pol. en sociale weten- ichappen A Mispelblom Meyer, Amersfoort. AMSTERDAM, (G.U.), 9 Juli, Bevorderd rts-examen le ged. mej. L Marsman, mej. A an Hemert, mej A J M Doorman, A'dam, lej M Zeeman. Purmerend en de heren J Nolen, Naarden, F G Bouman, Benne- roek. H S M de Raat. Medemblik eh B S ulstra, Amsterdam. DELFT. 9 Juli. Geslaagd voor het ln- .enieursexamen voor civiel ingenieur: J van Althuis. A'dam. H B Baardman. R'dam. C H Benther Jutting. Haarlem. P R de Bie. R'dam. K P Blumenthal. Bilthoven. J A J Blijlevens, Breda, J G Bouwkamp, met lof, Heerlen, J C Buijze. Papendrecht, K P J Cappendük, R'dam. H J Dalmijn. R'dam. van Dam, R'dam, H van Dijk, Gronfr,- D Engelkamp, Zutphen, J W B Ense- Deventer, A Feddes. Leeuwarden, J M se. Goes. W Geerts, Zaandam, N W van Gelder, Bilthoven, T Groot, Wormerveer, H •kate, Velp, W J Heljnen. Gennep, R r, A'dam. J C Keiler, A'dam, A J G Klomp. R'dam. G D Kloosterboer. Gorssel, K Knop. R'dam, R Kolk, Leeuwarden, K H de Kruijk, R'dam. J Lamers. Winterswijk, H B Luljendijk. Nieuw-Helvoet. J J H Meul- man. A'dam. P J Mol. Breda, G A Molen broek. R'dam. J Mulder. Hillegersberg. H J M Mullink, Oudewater, G C Olthof, Zutphen P I Rocchl, A'dam. F Schippers, R'dam, J R Schrage, A'dam, E S sluis. :soctcl 111:M Snijders. A'dam. G H C Theunlssen, Maas tricht, H C Voskamp, Hillegersberg, M van Waard. Haarlem. G W Weiman. Utrecht. W C Wildervanck, Amsterdam. W C Wijntjes, Schaarsbergen; Voor het cand. ex. bouwk. ingenieur: R F Bauer, Schiedam. J H W Elemans, Ravenstein, A 5 Galis. Groningen, H F Hellenberg, Haarlem, P H A Starmans, Utrecht. C L Temminck Groll. A'dam. H W Warreman. Hilversum. C de Wit. Gorredijk: bouwk. ingenieur: T G Faber.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 8