ïlieuuie £ri»isrt)c GTouranl Watersnood teistert Australië Eisenhower behaalde te Chicago de zege bij eerste stemming Zijn rivaal Taft toonde zich verliezer een goed McCloy protesteerde persoonlijk bij generaal Tsjoeikof Ook Anti-Revolutionnairen verlenen medewerking aan formatie Minderheid in fractie blijft huiverig t.a.v. Nieuw-Guinea-paragraaf hun Wist U ZATERDAG 12 JULI 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week AD VERTE NTIÊN: 0.18 per millimetei (By contract belangrijke korting) Directie: F. DIEMER CHR1STELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Drie en dertigste jaargang No 9479 .Staatvastldi Is efcrfrltvta «ngn bert In tcgljeasport" Ik kwam, ik zag, ik overwon Flessenmelk een cent goedkoper Met ingang van Zondag a.s. worden de ithans geldende maximum-consumenten prijzen voor flessenmelk en melkproduc- |len met een cent per liter verlaagd, zo peelt het ministerie van Landbouw. Voedselvoorziening prijs wordt gebaseerd. Diligence bracht post naar Koningin Duizenden brieven en een ruiker uit Breda EISENHOWER werd reeds bij de eerste stemming Republikeins can- didaat voor het presidentschap der Ver. Staten. Op een dramatisch hoogtepunt in de verbeten strijd tegen Tolt, behaalde hij aanvankelijk slechts 595 stemmen, dus negen te kort voor de absolute meerderheid, lie verwerkingskosten 'fager^zijn^gebleken Maar op dat kritieks moment bracht ds delegatie uit Minnesota een die waarop de bestaande maximum- ommezwaai teweeg, want 19 stemmen, eerst op riarola btassen uitge bracht, werden „Ike" in de schoot geworpen. De grote soldaat, de over winnaar van de tweede wereldoorlog, won ook hier het pleit. Onder stormachtig gejuich in de Convention Hall te Chicago, volgde de ene delegatie na de andere het voorbeeld van Minnesota. Zo geschiedde het, dat het bittere strijdtoneel der Republikeinen veranderde in een feestelijk oord van huldebetoon, want allen gingen eendrachtig achter Eisenhower staan. De generaal begaf zich daarna van zijn hotel naar dat van Taft. om elkaar thans weer hartelijk de hand te drukken. Joviaal lachend baande „Ike" zich een weg door de uitbundig gestemde menigte. De televisiecamera's vereeuwigden dit typisch Amerikaanse moment der ver zoening. Taft toonde zich een kranig verliezer. J „Ze komen", riep de Koningin gister middag om vier uur geestdriftig, toen ztj Be klanken van een posthoorn had op- bevangen en snel liep ze naar het bordes van het paleis Soestdük om de postkoets op te wachten die het Koninklijk gezin Buizenden brieven bracht uit de feestende beste Breda. Getrokken door vier prachtige appel schimmels rolde de koets even later de paleistuin binnen met Jan van Wulpen pp de bok als koetsier en Gerrit de Weert Us palfrenier. De diligence stopte keurig troor het bordes. De drie passagiers, de Jeugdige Paultje van Woensel en Hetty Bliepen, begeleid door mej. Stans Prin sen, een doohter van de onlangs over leden burgemeester van Breda, stapten Uit en boden de Koningin een bouquet baarse orchideeën aan en een ruiker an jers in de kleuren van de stad Breda: rood en wit. Het eerste bouquet als hul- 0e voor de vorstin van de Beneluxpart- ners, het andere als een groet van de keven eeuwen oude Oranjestad. De jeug- lige postrijders hadden de ruikers de dag jevoren van minister Mansholt in ont- krangst genomen. .Komen jullie maar boven", zei de koningin hartelijk en gastvrij. Met de Prinsesjes Irene, Margriet en Marijke voorop stapten de twee meisjes met hun begeleidster het paleis binnen. De pos tiljon en zijn helper kregen intussen een partversterking. Kort geding tegen de staal Gedetineerden eisen bij rechter vrijheid psychisch gestoorden te lang in Huis van Bewaring j Voor de president van de Haagse recht bank zal Maandagochtend in kort geding worden behandeld de zaak van een aan tal gedetineerden in het Huis van Bewa ring te Utrecht, die „ter beschikking van pe regering zijn gesteld", tegen de staat Her Nederlanden en de minister van Ju- Ititie. Vele van deze mensen verblijven reeds jnaanden, soms zelfs al een jaar, in de Huizen van Bewaring, omdat de asyls en fle partculiere inrichtingen die hen moe ien opnemen, geen plaats bieden. Zij ver langen nu hun onmiddellijke invrijheid stelling. Hun raadsman, mr F. B. Keulen uit lltrecht heeft medegedeeld dat de dag Vaarding reeds is uitgebracht. De groep, die het kort geding aan hangig heeft gemaakt, bestaat uit min of meer psychisch gestoorden, van wie de Rechter verpleging heeft bevolen. De fiinister van Justitie moet altijd zo spoe- ig mogelijk beslissen of de terbeschik king gestelden in een rijksasyl dan wel In een particuliere inrichting worden ge plaatst. Daar de huizen van bewaring jeen verpleeginrichtingen zijn, is voor de betrokken gedetineerden een onhoudbare toestand In gezelschap van de violiste Elise Cserfalvi is de Nederl. pianist Felix de Nobel gisteravond per K.L.M. naar Dja karta vertrokken om in Indonesië con- perten te geven gedurende enkele weken. dus Dwight D. Eisenhower de legers van de vrije wereld heeft ge leid, gekozen tot candidaat der Republi keinse partij. Hij is er in geslaagd de strijd te winnen van een Taft, die ten slotte toch de machtige partij-organisatie achter zich had. Ike heeft Senator Richard Nixon van Californië aangewezen als de partijcandidaat voor het vice-president- schap. De 39-jarige Nixon behoort tot Tafts aanhangers en de adviseurs Eisenhower kozen juist hem om jeugd en prima persoonlijkheid. Zoals gemeld, was het pleit bij de ste stemming reeds beslist. Dit nu is bijzondere er van, daar algemeen reke ning werd gehouden met dc kans op dan één stemming. Stuk voor stuk, zijn de stemmen voor Senator Taft weg gesmolten, zodra de aanhangers van Taft afkomstig uit de staten Pennsylvania, Massachusetts. Maryland en Tennessee, zich achter Eisenhower hadden ge schaard. Staat voor staat en, in alphabe- tische volgorde, werden de delegaties op geroepen haar stem uit te brengen. Eisenhower kwam ten slotte met 845 stemmen uit de bus, tegen Taft 280, Warren 77 en McArthur 4 stemmen. Het tragisch om te zien, hoe Taft in uur tijds door zijn aanhangers in de steek werd gelaten en zijn stemmentotaal wegsmolt als sneeuw voor de zon. Eisenhower zelf was in de vergader zaal niet aanwezig, maar wachtte in zijr hotel, samen met zijn echtgenote „Mamie" zijn drie kleinkinderen (kinderen var i zoon. majoor John Eisenhower). Zo wel Reuter als Ass. Press leggen de na druk op de enorme geestdrift en het ge schreeuw, hetwelk in het reusachtige amphitheater losbrak, toen de uitslag be kend werd. Men stampvoette en zwaaide met banieren. De Republikeinen hebben ten slotte de candidaat gekozen, die in November grote kans maakt, om voor het eerst sinds 20 jaar een Republikeinse President op het Witte Huis te brengen. Eisenhower spreekt In de rede, waarmede hij zijn benoe ming tot Republikeins candidaat heeft aanvaard, legde Eisenhower de plechtige gelofte af, de partij naar de totale over winning te zullen leiden. De generaal, zich tot Taft wendende, verklaarde, dat hij gekomen was om een vriendschaps- bezoek te hrengen aan „een zeer groot Amerikaan". U hebt mij, namens millioe- Amerikanen geroepen, een grote kruistocht te leiden, die voor de vrijheid in Amerika en in de gehele wereld. Ik, aldus de generaal, ben bekend met de verantwoordelijkheid voor het leiden van een dusdanige kruistocht, hierbij kenne lijk doelende op de strijd tegen de Duit sers. De doelstellingen der Republikeinse kruistocht, zo vervolgde hij, zijn duide lijk, namelijk de vervanging van een regering, die op iedere Amerikaan de lasten heeft gelegd van verspilling, cor ruptie, gevolgen van het feit, dat de Democratische partij te lang aan de macht is geweest. In de strijd, die nu volgt, zal ik overal in den lande van man tot man met de Amerikanen spreken. En hij besloot met de woorden: De ontvoering van de Duitse advocaat Sfr eraf versperringen en gewapende gienswachteis waken voor Beilijnse veiligheid JOHN McCLOY, de Amerik. Hoge Commissaris in Duitsland, heeft per soonlijk bij het hoofd der Russische controlecommissie, generaal Tsjoeikof, geprotesteerd tegen de ontvoering van de anti-communistische 'Duitse jurist, dr Linse, naar de Sowjetzone van Berlijn. Wij hebben hier- fvan eerder melding gemaakt. Generaal Tsjoeikof, aldus Reuter, toonde iZich verward, toen plotseling de Amerikaan McCloy hem om verantwoor ding vroeg. Hij zette uiteen, dat deze schandelijke ontvoering was uitge voerd in samenwerking met de Oost-Duitse autoriteiten. Tsjoeikof ant- iwoordde, dat hij enkele dagen niet in Berlijn was geweest en derhalve lonkundig van het gebeurde was. Maar.... hij zegde een onmiddellijk onderzoek toe. Hjj betoogde, dat het ondenkbaar idat mocht een ontvoering in de Weste lijke zone gepleegd zün, de daders on bestraft gelaten zouden worden. McCloy treedt als Amerikaanse Hoge Commis saris in Duitsland af en de technische hogeschool van Berlijn heeft hem de titel „ingenieur honoris causa" ver- jleend. Bij een gehouden afscheidsreceptie was ook de commissaris der Russische {controlecommissie, Dengin, aanwezig. De toestand in Berlijn wordt steeds onbehagelijker. In alle wijken van West- Berlyn, grenzende aan Oost-Duits gebied, werkt men nu aan de oprichting van straatversperringen, teneinde verdere ontvoeringen, als die van de jurist Linse, te voorkomen. De Westelijke dantcn hadden eerst bezwaar tegen deze maatregel gemaakt, doch op aandringen van de West-Berlijnse burgemeester Reu ter, hebben zij thans toegestemd. Met pistool en gummistok gewapend, staan de West-Berlijnse grenswachten nu te genover Oost-Duitse grenswachters met pistolen, geassisteerd door Russische schildwachten, die in het bezit zijn van automatische geweren. Vermelden wy nog, dat de West-Duitse regering asyl heeft gegarandeerd aan buitenlandse politieke vluchtelingen, waarvan cr 200.000 in West-Duitsland zijn. Hiervan verblijft de helft in het, aan Tsjechoslowakije grenzende Beieren, dat vele Sudeten Duitsers en Sileziërs herbergt. Ameland krijgt nu een fJa twee phasen officieel vliegveld |"\7"AN de mededeling, dat de A.R-fractie Op Ameland bij Ballum zal een 70 ha V zich bereid heeft verklaard tot steun groot vliegveld worden aangelegd. a°n de kabinetsformatie, zal in brede Binnenkort zal met de werkzaamheden kringen met voldoening kennis worden worden begonnen. De gronden, eigendomgenomen. Natuurlijk in de eerste Plaats van de gemeente, zullen vlak gemaakt en i «°<>r «er velen binnen deze parUj. Stel- gedraineerd moeten worden. Daarna zal do°r !?e.r ve*en daarbui* er gras worden ingezaaid. Voorlopig zal ten. Wij denken daarbij met name aan het vliegveld, als het gereed is, voor 1ce V H. Unie. lichte vliegtuigen dienst kunnen doen. Zll allen stemden overeen in de hoop. Verwacht wordt dat het vliegveld ca' er wegeni zouden kunnen worden ge- Ameland over circa anderhalf jaar in vonden om deze medewerking mogelijk gebruik zal kunnen worden genomen. Het te maken. Met lede ogen hadden talrijken plan bestaat om ten behoeve van zwaar- bespeurd hoe de A.R. invloed op het cere vliegtuigen een betonnen start- en legenngsbeleid in verscheidene belang- landingsbaan aan te leggen. sectoren een geringe was gebleven. Het vliegveld zal voorzien In de be-1 ?l,]ks temeer omdat het er veel van weg hoefte aan de verbinding met de vaste bad, dat de machtigste partners in het wal wanneer het vervoer te waterregeerkasteel zich aan de bezwaren van stagneert. In het verleden hebben de anderen weinig gelegen lieten liggen, luchtstrijdkrachten herhaaldelijk Een lachende, zegevierende Eisenhower! Dr Drees bereikt veilig derde phase „Wij bevinden ons in een tijds gewricht, waarvan wij hopen met Gods hulp, de vrede voor de mens heid en onze kinderen te kunnen verzekeren. Indien wij er in slagen, dat de huidige aanvallers door onze krachtige houding worden afge schrikt, dan zal de weg naar de ware vrede verzekerd zijn." Taft heeft Eisenhower hartelijk gelukgewenst met zijn benoeming en beloofd alles te zullen doen, wat in zijn vermogen ligt, om hem te steunen in en na de verkiezingscampagne. Tienduizenden hebben Eisenhower toegejuicht en een lijfwacht van politieagenten had er de handen vol aan, de overwin naar naar zijn hotel terug te geleiden. Het Democratische kamp Nu de strijd in het Republikeinse kamp beslist is, bereidt men zich te Chicago voor op de Conventie van de Democrati sche partij, welk op 21 Juli zal beginnen. Hier zal de strijd gaan tussen de volgen de candidaten: Averell Harriman, Sena tor Kefauver, Senator Russell en Senator Robert Kerr. Zoals bekend, heeft Tru- kl?°b.areS?tSen%ohuvem?urnsfe^eem 9«>ndslag van het ontworpen regeringsprogram medewerking kan wor- Uit Illinois, aanvankelijk verklarende, j den verleend aan de formatie van een kabinet. Deze beslissing van de Russen onderdrukken in Oostenrijk persvrijheid De Amerikaanse Hoge Commissaris in Oostenrijk, Walter J. Donnelly, heeft in, de Geallieerde Bestuursraad van Wenen de Sowjet-autoriteiten cr van beschul digd, de persvrijheid in Oostenrijk te on derdrukken. Donnelly vestigde er de aandacht op, dat de controle op de Oostenrijkse pers uitsluitend tot de competentie van de Geallieerde Bestuursraad behoort. De Russen negeren de Raad echter en heb ben in het afgelopen jaar 103 bladen, in de Sowjet-zone verboden, waarvan 68 permanent. Bovendien zijn ruim 100 boe ken verboden en 30.823 bladen en ruim 3000 boeken geconfiskeerd, zonder dat de Bestuursraad er in is gekend, aldus Donnelly. (Van onze Parlementsredacteur) DR DREES KAN thans beginnen aan de derde phase van zijn kabinets formatie. De tweede phase is gunstig verlopen: ook van anti-revo- lutionnaire zijde is, na lang wikken en wegen, meegedeeld, dat op de dat hij geen nationale functie ambieert, zou zich nu weer wel candidaat willen stellen voor het presidentschap. Reacties in Euiopa Strijdmakkers en collega's op het hoofdkwartier der Geallieerde strijd krachten in Europa, de S.H.A.P.E., heb- uitbuadige toast uitgebracht op :es van hun oude „Ike". In Eisenhowers woonplaats Abilene in Kan- heerste enorme vreugde. De inwoners dansten op straat, de sirenes van de brandweerkazerne loeiden, muzikanten marcheerden en bliezen een overwin ningsfanfare. De West-Europese pers is met Eisen hower als candidaat zeer ingenomen. Al gemeen beschouwt men zulks als een „grote opluchting voor het gehele Euro pese vasteland". Op de New Yorkse beurs stegen de noteringen op de effectenmarkt, later volgde een lichte daling, zoals ook op de markt voor landbouwproduc- A.R. Tweede Kamerfractie is een meerderheidsbesluit: een deel van de fractie heeft ten aanzien van een bepaald punt uit het program bezwa- behouden. verschil van mening bestaat met be- Een en ander bleek uit het antwoord, dat dr Schouten gistermiddag om kwart voor vijf aan de kabinetsformateur handigde, nadat de fractie, tezamen met de heren prof. Anema en mr Rip, resp. voorzitter en secretaris van de Eerete- Kamer-fractie tiweé uur lang in hel Kuyperhuis had vergaderd. In onze commentaar van gisteren op perden w-y de veronderstelling, dat „het punt", waarom het ging, niet Nieuw- Guinea zou zyn. Nadere informaties doen ons er echter toe overhellen, dat het toch de Nieuw-Guinea-paragraaf is geweest, die sommige AR-kamerleden wat z1 op de maag ligt. Voorop willen wij stellen, dat er geen sprake van is, dat er tussen de AR-leden onderling ook maar enig De uitverkoop is begonnen en wil men de advertenties geloven, dan is vrijwel alles voor niets te koop. Onze fotograaf kiekte vanmorgen om half drie deze slapende wachters voor de ingang van een modemagazijn. Kennelijk zijn zij op de beste koopjes uit, maar men zou kunnen zeg gen: zij krijgen het niet cadeau! trekking tot de te volgen koers in het toekomstige Nieuw-Guineabeleid. De regel is neergelegd in het verkie zingsprogram: onverkorte handha ving van de Nederlandse souvereini- feit. Alle Kamerleden onderschrijven dit standpunt tenvolle en wan een concrete beslissing zal moeten worden genomen, zullen zij allen daarnaar handelen. Ministeriële vrijheid Men neemt in politieke kringen echter aan, dat er verschil van mening is ont staan over de vraag, of dit AR stand punt nu ook met zoveel woorden In het regeringsprogram behoorde te worden opgenomen. In het program komt eer uit minstens drie alinea's bestaande pa ragraaf over Nieuw-Guinea voor, waar in ongetwyfeld is neergelegd, dat de status quo moet worden gehandhaafd, om de doodeenvoudige reden, dat voor een ander beleid in de nieuwe Staten- Generaal. evenals in de oude, geen twee derde meerderheid te vinden is. standpunt, dat ook uit anderen hoofde door dr Drees feitelük wordt gedeeld. Een en ander zou dus neerkomen voortzetting der tijdens het bewind het thans demissionnaire kabinet gevolg de politiek. Maar daarnaast schynt ult- drukkelyk voor iedere deelnemende frac tie (en dus ook voor de in het kabinet zitting krijgende ministers) volle vrijheid van handelen te z(jn neergelegd, indien door toedoen van Indonesië omtrent Nieuw-Guinea een beslissing genomen zou moeten worden. Men zal zich her inneren, dat in de regeringsverklaring, waarmee het kabinet-Drees, geboren Romme, voor de Tweede Kamer scheen, de üskast-theorie werd beleden: de regering had geen standpunt, doch zou geen enkele beslissing nemen dan nadat de Staten-Generaal een uitspraak zouden hebben gedaan Wy hebben de indruk, dat deze üskast-theorie is ver laten: de regering zal eventueel (met alle vrijheid voor de deelnemende minis ters) wel een standpunt innemen, wan de omstandigheden daartoe drin gen, hetgeen dan normaal door de Sta- DAT in de vacature-mr G. J. P. Cam- melbeech als lid van de prov. staten van Noord-Brabant benoemd is verklaard B. Diesbergen te Eindhoven. DAT het wetsontwerp waarbij twee Amerikaanse duikboten voor vyf jaar Nederland worden geleend, thans door president Truman is getekend. DAT W. Rikkers te Putten, die doof stom is, Woensdag zyn 45-jarig jubileum als lid van de vrijwillige brandweer hy bij het loeien van de sirene wordt gewaarschuwd door een buurman, die een brandende lucifer voor het i DAT de Europaweek, die in Juli te Maastricht door de Beweging van Euro pese Federalisten zou worden gehouden, uitgesteld tot September. DAT de historische Ned. begraafplaats te Brazzaville in Frans Equatoriaal Afri ka, die enkele jaren geleden dreigde te verdwijnen, thans wordt gérestgureerd. DAT het Kon. Onderwijsfonds voor de Scheepvaart van 4 tot 8 Augustus zyn 28ste vacantiecursus houdt op de instruc tievaartuigen Prinses Juliana en Prins Hendrik. DAT Utrecht als de eerste van de grote steden zal beginnen met een grondige reiniging van de hoofdgasbuizen (15 km), waardoor de gasdruk verbeterd zal wor- DAT de reeds eerder gearresteerde Groningse kunstmesthandelaar G. D. thans heeft bekend in Maart zijn pak huis in brand te hebben gestoken (schade ƒ250.000) en in verdovende middelen te hebben gehandeld. DAT de Ned. Chemische Vereniging op 30 Augustus in A'dam de honderdste geboortedag van de Ned. scheikundige Nobelprijswinnaar J. H. van 't Hoff zal DAT mr Th. J. A. M. van Lier te megen. die voor de P v d A. zitting krygt in de Tweede Kamer. Maandag afscheid neemt als directeur van het Gew. Ar beidsbureau te Nijmegen. DAT Nederland op 1 Juni volgens het C.B.S. 10.369.814 inwoners telde. DAT in R'dam 22 nieuwe sportvelden, 3 speeltuinen en 2 schoolwerktuinen wor den aangelegd en wellicht nog dit jaar wordt begonnen met de bouw van een zwembad in Zuid. waarvoor in totaal ƒ1 millioen nodig is. DAT gistermiddag een brand, vermoe delijk ontstaan door het overspringen van een vonk bij klinkwerk, heeft ge woed in het Griekse schip Anna L. Con- dylis (7200 ton) in een dok te R'dam. DAT het bericht als zou de directie van de Staatsmynen verkiezingsraam biljetten in de woningen van haar per soneel hebben verboden, door minister Van den Brink is tegengesproken in zijn antwoord op vragen van het Tweede- Kamerlid Suurhoff (P.v.dA.). DAT by de N.A.T.O.-oefeningen, die onlangs zyn gehouden, geen andere militairen zijn omgekomen dan bij de ramp met het Britse marinevaartuig, volgens het antwoord van minister Staf op vragen van het Tweede-Kamerlid Haken (Comm.). DAT op 26 Juli de eerste buis wordt gelegd voor de drinkwaterleiding in de kom van de gemeente Duiven (Gld.). ten-Generaal zal moeten worden beoor deeld. Met name schynt dr Drees •ooral ook met het oog op het, niet door hem gedeelde, meerderheidsstandpunt zyn eigen partij niet in het pro gram te hebben willen opnemen, zo kan worden aangenomen, een zinsnede, waar- iu reeds vast zou komen te staan, met Indonesië of anderszins over Nieuw-Guinea en de status van dit gebiedsdeel niet zou kunnen worden onderhandeld. Een deel van de AR-fractie, waar- schfjniyk onder aanvoering van prof. Gerbrandy, zou een dergelyke zinsnede wel opgenomen willen zien. (Zie vervolg op pag. 2). Meisje en twee mannen overboord geslagen Ontploffingen op Ned. schip Myfem bij Franse kust anderen 1 De voldoening wordt maar matig ge temperd. doordat een minderheid in de A.R.-fractie een afwijkend standpunt blijkt in te nemen. Immers moet men wel aannemen, dat het hier in feite gaat om een procedure-kwestie. Wij veroorloven ons in dit verband, onze lezers te ver wijzen naar de verhelderende uiteenzet tingen van onze parlementaire redacteur nog moeilijk heden rijzen in de nieuwe phase, welke nu is ingezet: de phase van de ver deling en bezetting der ministerszetels. Maar wij hebben zo de indruk, dat cit toch geen mislukking meer zal op leveren. Daarvoor hebben de formateur en de fractieleiders te breed cn te ernstig over hot program geconfereerd en daar voor hebben zy te duidelijk getoond, dat zij een overeenstemming op hoge prijs stellen. Over het regeringsprogram kunnen wij ~.s geen oordeel vormen om de eenvou dige reden, dat het nog niet is gepubli ceerd. De betrokkenen houden het goed geheim en dat is begrijpelijk, omdat in ons goede land een kabinetsformatie een tere aangelegenheid is, waarin spoedig ceel bedorven kan worden. Hier en daar kan men wel een enkele veronderstelling lezen, maar boven het karakter van een eronderstelling komt dit toch niet uit. Daarom willen we ons ook nu nog niet an speculaties te buiten gaan. Het is genoeg, te weten, dat formateur en fractieleiders langdurig hebben beraad slaagd en wat belangrijker is dat dit beraad aanvankelijke resultaten heeft opgeleverd. I^IET onvermakelijk was het de laatste - weken kennis te nemen van een deel der liberale pers. Deze scheen zich immers nogal bezorgd te maken over de A.R. en waarschuwde zelfs al tegen „roer-om-politiek". Nu willen wij niet beweren, dat men van die zijde op het punt van de „roer-om" niet enige ervaring heeft, maar het lijkt ons toe, dat de liberalen het aan de A R. kunnen overlaten, eigen standpunt en houding te bepalen. standpunt is nu geworden: mede werking aan de samenstelling van het r.ieuwe kabinet. Een kabinet-Drees Men mene niet dat het een socialistisch kabi- cet -is. Een kabinetsformatie is in ons land. dat alleen maar minderheidspartijen kent, altijd een compromis. Zeker, in ledental is thans de socialistische party de grootste en de heer Drees is formateur. Maar, zoals wij het dezer dagen lazen in een blad dat over het algemeen de ge dachte van het socialisme is toegedaan: de Pv.d.A. alleen kan niets beginnen, oy kan niets beginnen, net zo min als de K.V.P. of de A.R. partij of de CK. Unie iets alleen kunnen beginnen. Ze kunnen wel samen iets beginnen Twee ontploffingen hebben gisteren het hebben gevonden. De eerste twee phasen leven gekost aan drie opvarenden van de °P de weg naar de formatie zijn nu ach- Nederlandse kustvaarder Myfem. die;ter de rug: die van de formulering van met een lading kolen op weg was van'het program en van de amenderingen Cadiz naar Rouaan. joaarop. Er is reden om met belangstel de verdere be- Twee leden van de bemanning vierjarig dochtertje van de kapitein Van Genderen namen op het dek bad, toen ruim 3 door een ontploffing werd opengereten. Het meisje werd evenals de 26-jarige ongehuwde machi nist H. Schaar uit Vlaardingen en dt gehuwde machinist Hagoort uit Rotter dam overboord geslingerd. Hun lichamen zijn nog niet gevonden. De Myfem. die niet ernstig werd beschadigd, heeft de reis voortgezet. Het ongeluk gebeurde ter hoogte Port Jerome by de monding var Seine. De Myfem werd in 1951 gebouwd en meet 472 b.r.t. Hy is eigendom van de transport- en handelmaatschappy Lyn- zaad N V. te Rotterdam. Het schip in Londen verzekerd en bevracht door Kamp's Scheepvaartkantoor te Groningen- De bemanning telde tien koppen. Tweede Haagse lening, nu van f 20 millioen Inschrijving op eerste was een groot succes De inschrijving op de Haagse gemeen telening van f 10 millioen, rentende 3% pet is een groot succes geworden. Er is voor zulk een bedrag ingeschreven, dat bij de toewyzing een belangTyke ver mindering noodzakelijk was In ver band hiermede stellen de emdttenten op Maandag 21 dezer de inschrijving open tweede tramche van f20 millioen, tot de koers van 90% pet. Hiervan is reeds f9 millioen op inschrijvingsvoor- waarden geplaatst. Koel weekeinde jN de hogere luchtlagen zijn boren de Oceaan de laatste dagen belang rijke wijngingen in de algemene cir culatie opgetreden, die ook grote in vloed hebben op het weersverloop in ons land. meldt het K.N.M.I. in De Bilt. Koude polaire lucht, afkomstig van Groenland, stroomde in de afgelopen dagen via het zeegebied b\j IJsland naar de Britse eilanden en de Noord zee. De koude lucht zal de warmte in Europa ver naar het Zuiden en Oos ten terugdringen. Het koufront, dat met regen gepaard gaat, lag vanmor gen juist over het Noorden en Westen van ons land. Na het passeren van de frontale zone nadert een zwakke rug van hoge luchtdruk, die vergezeld gaat van opklaringen, maar langs de Zuidpunt van Groenland passeerde een nieuwe storing, die in betekenis toeneemt en in de krachtige hoogte stroming snel in de richting van Schotland zat trekken. Het koufront dat vandaag het rasteland van West- Europa binnendringt luidt een periode koel en tamelijk veranderlijk 20.54 ling de uitslag uc_ moeiingen: de eigenlijke samenstelling van het kabinet, tegemoet te zien. Braziliaans toestel met 31 mensen verongelukt Een Braziliaans militair vliegtuig is gisteren, met 26 passagiers en een be manning van vyf leden aan boord, naby Salvador (Babia) in zee gestort. Men vreest, dat vele inzittenden, waaronder vrouwen en kinderen, om het leven zyn gekomen. Een vliegtuig, dat later over de plaats van de ramp vloog, meldde, dat er ver scheidene lijken dreven, terwijl overle venden naar de kust zwommen. Chrysler sluit fabrieken De Chrysler Corporation is voorne mens Maandag de fabrieken te sluiten in verband met de staking in de Ameri kaanse staalindustrie. HET WEER IN EUROPA Rapporten van hedenmorgen 7 uur Zürich WEERBERICHT Koel weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veranderlijke be wolking met plaatselyk en kele buien. Zwakke tot ma tige. morgen later op de dag tydeiyk wellicht krachtige wind tussen West en Zuid- West Koel weer. maakt om 10 uur). (Opge- in. ZON EN MAAN Zondag: zon 435 tot 20.55 uu 23.17 tot 12.40 uur. Maandag: zon an 23.32 tot 14.02 14 Juli L.K. 4.36 tol uur. Op

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1