Jliettine £eihsrf)(> GToimtnl Praatje met Sowjet-coach De kansen van generaal Eisenhower zijn weer aanmerkelijk gestegen Stellig zal hij in de slag om de fel betwiste zetels zegevieren Dr Schouten wil eerst over één punt opheldering Wist U „Te fatsoenlijk" c ofruimeVg DONDERDAG 10 JULI 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441 Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week ADVERTENTÏËN: 0.18 per millimeter (By contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINK DirectieF. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en OmsfreJcen .Stantoasttcl» Is ahtbfeorn tngn tiert tn tcgfjenspoet" Drie en dertigste Jaargang No 9477 Republikeinse Conventie geen theeuuitje" DE STRIJD tussen Taft en Eisenhower op de Republikeinse Conventie te Chicago woedt voort. Het spookbeeld doemt op van een partij, welke door haar eigen interne razernij verscheurd wordt. Ervaren waar nemers houden vol, dat Eisenhower de slag om de betwiste zetels zal winnen. In dat geval kan hij rekenen op zijn verkiezing tot candidaat voor het presidentschap der Ver. Staten. De verkiezing van de candidaat zou niet vóór heden aanvangen. Eisenhower boekte een belangrijke over winning, doordat de Partijconventie zich met 607 tegen 531 stemmen uit sprak ten gunste van de, 17 leden tellende delegatie van Eisenhower- aanhangers, uit de staat Georgia. Met deze uitspraak maakte dus de Conventie het besluit der „commissie voor de geloofsbrieven", welke de delegatie, bestaande uit aanhangers van Taft, de wettige had genoemd, ongedaan. Deze uitspraak is vrijwel fataal voor de kansen van Senator Taft, aldus Reuter. Stalin, de weg naar overwinning op het Westen ligt. Resumerende, het programma wijst eer in de richting van internationale samenwerking, waarvoor Eisenhower de laatste weken had gepleit. Dus minder in de richting van Taft, dat Amerika uit sluitend op eigen verdedigingskracht moet steunen. Wat de kwestie der burgerrech ten betreft, worden verdere stappen aan gekondigd, om zich te verzetten tegen iedere discriminatie op het gebied godsdienst of landsaard. Volgens een officieuze berekening heeft Taft, na de besluiten der commissie, 527 afgevaardigden achter zich en Eisenho wer 452. Zoals men weet. is de vereiste meerderheid 604 zetels. Dit is het resul taat. na de verdeling der zetels van Texas en Louisiana. De „commissie voor de ge loofsbrieven" had namelijk 13 zetels van Louisiana toegewezen aan Eisenhower; 2 zetels, die niet betwist werden, bleven voor Taft. Maar oorspronkelijk waren alle zetels voor Taft. Voornoemde com missie heeft, wat Texas betreft, 22 zetels aan Taft en 16 aan Eisenhower toegewe zen. Nog verluidt dat de gouverneur van Pennsylvania zijn, totnutoe neutrale dele gatie van 70 kiehmannen, zal geven aan generaal Eisenhower. Terwijl de Republikeinse oud-president Hoover zich onomwonden heeft uitge sproken voor de candidatuur van Taft, heeft Paul Hoffman, de voormalige admi nistrateur van de E.C.A., als compromis in de stryd, de candidatuur van Earl Warren, de gouverneur van Californië voorgesteld. Dit voor het geval noch Taft noch Eisenhower de strijd winnen-. In middels heeft de Republikeinse partij een programma voor de buitenlandse politiek opgesteld,- hetwelk reeds door Taft en Eisenhower beiden is goedgekeurd. In de beginselverklaring wordt het bestuur van Truman heftig aangevallen. De partij wil een politiek van samen-werking met be vriende landen om de vrijheid in de we reld te herstellen. Zij eist meer aandacht voor het Verre Oosten, waar volgens Admiraal Creasy vehêlt Overtocht Prinselijk gezin in Mei '40 Mijn kwam vlak bij schip tot ontploffing De Britse admiraal Sir George Creasy, die onlangs aan boord van zijn vlagge- schip Vanguard een bezoek aan Rotter dam heeft gebracht, heeft in het maand blad Alle Hens van de Kon. Marine ver teld hoe hij op 14 Mei 1940 het Prinselijk gezin uit IJmuiden naar Engeland over bracht. Hij schrijft o.a.: „Wij vertrokken zodra het Prinselijk gezin aan boord was. Tijdens deze gehele periode had de haven een reeks van luchtaanvallen doorstaan en deze bereik ten een hoogtepunt, toen wy de kabels loswierpen. Ik was midden in het vaar water, toen een vliegtuig voor het schip neerduikend, iets liet vallen, dat kenne lijk een mijn was die ontijdig tot ontste king kwam en aan stuurboord in ondiep water ontplofte, daarbij een prachtige waterzuil opwerpend, die mijn brug klets nat maakte. Gehoorzaam aan de oude wet „stuur naar de laatste aanslag' stoomde ik de haven uit, dicht onder stuurboordswal van het vaarwater blij vend. Vele jaren later werd mij verteld, dat de volgende dag twee magnetische mijnen aan bakboordkant van het water ontploft waren. De oude wet had haar waarde bewezen. We stoomden met grote snelheid de kust uit, maar minderden daarna tot 10 mijl om het Prinselijk gezin zo weinig mogelijk hinder te doen ondervinden het trillen in hun verblijfplaatsen en op een redelijk tijdstip de volgende r gen in Harwich aan te komen. Onze o tocht verliep kalm, zonder incidenten. Na mij de eer vergund te hebben met haar te ontbijten, ging Hare Koninklijke Hoog heid om 9.30 uur te Harwich van boord en reisde met een extra-trein naar Steeds meer zetels voor Eisenhower Evita Peron, de echtgenote van het Argentijnse staatshoofd, is opnieuw on derzocht! De artsen bevonden, dat haar gezondheidstoestand niet bevredigend is en hebben haar absolute rust voorge schreven. Dit werd gisteren, in het eerste offi ciële communiqué over de gezondheids toestand van Evita medegedeeld. Peron's blonde vrouw is sinds vorig jaar November niet meer de oude ge weest. Op 6 November 1951 heeft zij een zware operatie ondergaan, waarvan zij ook thans nog de gevolgen ondervindt. De aard van haar ziekte is nooit officieel bekend gemaakt, maar over het algemeen is men van mening, dat Evita lijdt aan een bloedziekte. Voor het laatst is Evita in het openbaar verschenen op 4 Juni j.i-, toen Peron's tweede ambtsperiode werd óji-geluid. Baronesse Michiels van Verduynen bij koningin Elizabeth Baronesse Michiels van Verduynen, weduwe van de enige tijd geleden over leden Nederlandse ambassadeur te Lon den, is gisteren door Koningin Elizabeth op Buckingham Palace te Londen audiëntie ontvangen. Boksbeugel tegenover zijden zakdoek Acheson vooral heeft het bij de Repu blikeinen verkorven. Op de Conventie heeft het bekende Senaatslid McCarthy uit Wisconsin het volgende gezegd: e min. van Buit. Zaken, Acheson, heeft de communisten met een geparfu meerde zijden zakdoek aan de voordeur het gezicht geslagen, terwijl de com munisten onze vrienden aan de achter deur bewerken met koperen boksbeugels ploertendoders." Als vrienden, zo volgde McCarthy, my verwijten, dat ik in de stryd tegen het communisme te ben, dan beweer ik, dat er voor het ge zond verstand een grens is aan vriei lykheid en fijngevoeligheid. En die gi ligt daar, waar oneerlijkheid en verraad beginnen. Suikerzoete zinnen zijn prach- oor theeuurtjes in Washington, i dit hier, de Nationale Conventie in Chi cago, is om de drommel geen theeuurtje! Ikekeer terug tot de godsdienst Generaal Eisenhower heeft tijdens eer onderhoud met afgevaardigden van d« staat Nebraska gewaagd van de drin- "e noodzaak terug te keren tot dt godsdienst en de deugdzaamheid in all« regerin-gsafdelingen. Een van de oor zaken, dat de Fransen zo zijn afgedwaald dat zij zich er op beroemen, dat de helft van hen atheïst is, zo voegde Eisen hower er aan toe. Toen een der aanwezige journalisten, aldus het verslag van AFP, aan iemand uit Eisenhowers omgeving om een nadere verklaring betreffende deze uitspraak vroeg, antwoordde deze: „De Frans-Ame rikaanse vriendschap is zo hecht, da Frankrijk en de Ver. Staten gerust critiek op elkaar kunnen uitoefenen en- er zier in hebben-". Thans officiële verklaring Evita Peron is nog steeds ziek De heer en mevrouw Eisenhower 'k Weet niet hoe het in m'n zak kwam De Engelse spion Marshall staat terecht In de prachtige, klassieke Old Baily- rechtzaal te Londen is gisteren het sen sationele proces begonnen tegen de 24- jarige Britse radiotelegrafist, die zoals men zich zal herinneren geheime ge gevens aan de Sowjet-diplomaat Koes- netsof zou 'hebben overhandigd. Marshall had verklaard, onschuldig te zijn. Nadat de pers- en publiek tribunes op verzoek van de openbare aanklager. Sir Reginald Butle, waren ontruimt, merkte deze op: „Ofschoon iedereen hoopt, dat er geen oorlog zal komen, is Rusland een potentiële vijand in de zin der wetDrie kwartier later mochten publiek en pers terugkomen. Marshall verklaarde hardnekkig, dat hij niet wist hoe het geheime document dat zich in zijn zak bevond toen hij werd gearresteerd, daarin was gekomen. De aanklager reageerde op deze verklaring met te zeggen: „Ik noem dit een onwaar. schijnlijk verhaalOver de inhoud van het document werd niets gezegd. De verdediger. Howard, verklaarde, cat er in het geheel geen bewijs is. dat Marshall de inhoud van det document aan iemand heeft medegedeeld. Vervol gens verzocht hij de jury. alle politieke vooroordelen uit hun gedachten te ban nen. De zitting zou vandaag worden voortgezet. Nieuwe Kamers vergade ren op 15 Juli Zoals bekend komen de nieuwe Kamers Dinsdagmiddag 15 Juli bijeen voor verenigde vergadering in het gebouw de Tweede Kamer. De opening van deze bijeenkomst is thans vastgesteld op kwart H* De heer en mevrouw Tall West-Berlijn straks potdicht Radio-Berlijn thans toch door Oost-Duitsers ontruimd Vrouw met drie kinderen door Russische soldaten over de zonegrens gesleept Nu de 300 kw sterke Oost-Duitse krachtzender gereed is gekomen, kreeg het Oost-Duitse personeel van het oude Radio-Berlijn van zijn lastgever bevel het gebouw, dat in de Britse sector ge legen is. te ontruimen. Na een, zelf ge kozen blokkade van vier weken, hebben 33 Oost-Duitsers de studio verlaten. Voorts zou de Oost-Duitse regering voornemens zijn, per 1 Augustus de grens tussen Oost- en West-Berlijn ge heel te sluiten. In de West-Duitse Bonds dag hebben de socialisten felle critiek geleverd op de rede van Adenauer, in zake de verdragen met het Westen. In Oost-Berlijn begon de tweede conferen tie der Oost-Duitse Socialistische Een- hiedspartij (S.E.D.), met veel rode vlag gen. Hierbij was ook. aldus D.P.A., de Nederlandse communist, Gerben Wa ge n a a r, aanwezig. Wat het thans ontruimde radiogebouw te Berlijn betreft, dit stond sinds 12 Juni onder Britse bewaking. Personen moch ten het vrijelijk verlaten, dooh voor he: betreden was een speciale vergunning nodig. Generaal Tsjoeikof had tegen de Engelse eis van een pas, geprotesteerd. Radio-Berlijn zendt thans n-iet meer in de Engelse sec:or uit. maar bezit een nieuwe zender in de Sowjetzone. Slechts een kleine Russische bewaking is ach tergebleven. Het was de sociaal-democratische lei der, Franz Neumann-, te Bonn, die met de mededeling kwam, dat de comm ten voornemens zyn over enige weken West-Berlijn volkomen af te sluiten. Dan zal om geheel Berlijn een veiligheids zone van 50 km breedte worden aange legd. Russische soldaten, aildus A.P. hebben gisteren de grens met West- Duitsland overschreden en drie West- Duitse kinderen ontvoerd. De ontvoer den zijn de 7 jaar oude tweeling Heinz Erioh en Claus Peter Hartman-n ei 6-jarige Joachim Reiser. Joachim's der ging omstreeks het middaguur de Oostelijke zone om de kinderen op te halen, maar zij was 's avonds nog teruggekeerd. Frau Reiser en de drie kinderen worden in Salzwedel vastge houden. Op de, hierboven genoemde confe rentie der Oost-Duitse Eenheidsparty heeft Walter Uibricht nieuwe maatrege len aangekondigd voor de versteviging verdediging van de grenzen der Sowjetzone. De leden der Oost-Duitse i'.Tydkrachten. aldus heer Uibricht, „moe ten van haat vervuld zijn tegen de Ame rikaanse, Britse en Franse imperialisten". Kustbrigades demonstreren in Katwijk aan Zee Verscheidene kustbrigades van de Ne derlandse Bond tot het Redden Drenkelingen zullen Zaterdagmiddag half vier op hun jaarlijkse bond-sst-rand- dag demonstraties geven op het Zuider- Rusland kan in Israël olie boren Levi Eshkol, de Israëlische minister 'an Fin-, heeft gisteren te Jeruzalem verklaard, dat hij welwillend staat tegen over een eventueel aanbod van Rusland om deel te nemen aan boringen naar olie De minister deelde mee, dat de nieuwe oliewet. welke in eerste lezing met 53 tegen 6 stemmen in het parlement werd aangenomen, bedoeld is, om Israëlische en buitenlandse beleggers gelijke kansen te geven. Twee helicopters maken vlucht over de Oceaan Voor de eerste maal in de geschiedenis van de luchtvaart zullen de volgende weex twee helicopters een vlucht de Atlantische Oceaan maken. De Ame rikaanse luchtmacht heeft daarvoor twee Si-korsky-toestellen uitgerust met extra- benzinetanks. De vliegtuigen zullen de afstand van de vliegbasis West-over in de staat Massachusetts over Labrador Groenland en IJsland naar Wiesbaden in Duitsland naar schatting binnen twee etmalen volbrengen. De Sikorsky's zijn bestemd voor een lucbtreddings-brigade van de Ameri kaanse luchtmacht. De kabinetsformatie Ontworpen program aanvaardbaar voor P.v.d.A., K.V.P. en C.H.U. (Van onze Parlementsredacteur) VANDAAG HEEFT dr Drees de brieven ontvangen, waarin de vier frac ties, die aan het overleg rond de kabinetsformatie hebben deelge nomen, hun standpunt met betrekking tot het ontworpen regeringsprogram hebben neergelegd. Dr Schouten heeft vanmorgen om elf uur persoonlijk het A.R.-antwoord gebracht en tijdens een onderhoud van ruim een half uur op één punt uit het program nadere opheldering gevraagd. Van de A.R. is dus nog geen definitieve standpuntbepaling bekend. Uit het feit. dat ..slechts" op één punt opheldering is gevraagd, kan men aflei den, dat dr Schouten zich met de rest van het program kan verenigen. Dr Drees heeft hem gezegd, dat hij over die ophel dering nog even wil nadenaen Mogelijk moet hij, vóór ze gegeven wordt, nog met andere fractieleiders over dat punt spreken. Om half elf vanmorgen bracht de heer Tilanus het christelijk historische ant woord. waaruit bleek, dat voor zijn frac tie het program een aanvaardbare grond slag heeft om deel te nemen aan de regering. Ook de PvdA is tot een soortgelijke uitspraak gekomen, gelijk mr Donker de formateur vanmorgen reeds telefonisch meedeelde. Hij bracht het antwoord om ongeveer kwart over twaalf. Het KVP-antwoord werd per motor koerier bij prof. Romme te Overveen gehaald. Het arriveerde tegen half een. Hieruit bleek, dat ook voor de KVP het program een aanvaardbare basis vormt Dor deelneming aan de regering. Nader beraad Dr Drees heeft het, in verband met de door de AR-fractie gevraagde opheldering omtrent een enkel punt Drie ernstigeN ongelukken Militair aangereden en overleden De 21-jari-ge soldaat H. A. Brummel- huis uit O 1 d e n z a a 1. gelegerd op de vliegibasis Twente, is bij het oversteken va-n de hoofdweg in Lonneker met zijn fiets door een auto gegrepen en ove leden. Op de rijksweg B o x t e 1E i n d h ven onder de gemeente Liempde is de voetganger Chr. van Breugel uit Michielsgestel door een personenauto aangereden en op slag gedood. Or het sta!.ionsem<placemenit te Utrecht is gisteravond de 27-jarige rangeerder De Munck over een biels gestruikeld en onder een goederentrein terechtgekomen. Hem werden beide benen en een arm afgereden. Zyn toestand is zorgwekkend. DAT op hun verzoek eervol ontslag is verleend aan mr C. Th. M. Baron van Hövell tot Westerflier als griffier van het kantongerecht te Boxmeer (1 Aug.); aan P. van Sonsbeek, belastingdirecteur te Utrecht (1 Dec.) en aan dr E. F. Jacobi als directeur rijkstuinbouwschool te Bos koop (1 Sept.). DAT de A'damse gemeenteraad aan drie woningbouwverenigingen in totaal f 10 millioen heeft geleend voor de bouw van ruim 700 woningen in Tuinstad- Slotermeer te A'dam-West. DAT op 19 Juli in de Domlnicanerkerk te Maastricht een internationale tentoon stelling van kunsthandwerkproducten wordt geopend. DAT het nieuwe gebouw van het Ad viesbureau voor Autogene Lastechniek aan de Sionstraat in R'dam officieel is geopend. DAT de A'damse raad de behandeling de heffing van een „nachtelijke par- Waar moet Taft straks op zitten? DAT de eerste secretarissen van het Joegoslavische gezantschap in Den Haag. Popovic en Konjavic, naar Belgrado zyn overgeplaatst en tot eerste secr. van het Zwitserse gezantschap is benoemd dr W. Bossi. DAT de Australische ambassadeur A- Stirling gisteren de gast van de commis saris der Koningin in Limburg, mr F. Houben, is geweest en het eregedenkboek van de stad Maastricht heeft ontvangen. DAT de nieuwe vleugel van het Zui derzeemuseum te Enkhuizen volgende week voor het publiek wordt opengesteld. DAT Nederland reeds 200 van de 1000 bestelde spoorwagons aan India heeft ge- DAT op 19 Juli het kinderkoloniehuis Rivierhuis te De Steeg van het Centraal Genootschap wordt heropend. DAT C. van Westreenen (C.H.U.) uit Nijmegen tot gedeputeerde van Gelder land is gekozen in de vacature wijlen mr W. F. F. Baron van Verschuer. DAT vanmorgen op het strand te Castricum de cadavers van twee dol fijnen (lengte 3 m) zijn aangespoeld, die c.oor personeel van de visfabriek te Beverwijk werden weggehaald. DAT Chr. v. d. Heuvel uit Leiden giste ren in Amsterdam herkozen is als voor zitter van de Ned. Chr. Boeren- en Tuin- dersbond. DAT tot directeur van de G.G.G.D. in Amsterdam is benoemd K. Ittman. arts te Wijhe (Ov.). DAT in de legerplaats bij Nunspeet een modern ontspanningsgebouw plaatsen voor 780 man in gebruik is ge- DAT thans ook in Nijmegen (na Gro ningen en Arnhem) een trolleybusdienst is geopend- DAT in Utrecht op 58-j. leeftijd overleden Lr C. Koning wetenschappelijk directeur va laboratorium, DAT de commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr L. A- Kesper. aan P J. Oud een afscheidsmaaltijd heeft Aangeboden, waarbij o-a. ook de burge meesters van Den Haag en Leiden aan wezig waren. DAT gisteren te Wageningen de ge restaureerde maalderij van het proefsta tion voor maalderij en bakkerij in ge bruik is genomen. het kat. Luchtvaart- gewenst geoordeeld, nog eens met de vier fractieleiders gezamenlijk een be spreking te hebben. Deze zou, zo mo gelijk, reeds hedenmiddag om drie uui worden gehouden. Zou dit, i.v.m andere afspraken van een der fractie leiders niet kunnen, dan zou toch zc spoedig mogelijk daarna de bijeen komst worde-, gehouden. Waar werd oprechter trouw Nenni naar Stalin te Moskou Radio-Mos kou heeft de aankomst Nenni, de leider der Italiaanse linkse socialis ten, gemeld in de Russische hoofdstad. Uiteraard heeft dit in Rome aanleiding ge geven tot aller lei speculaties. De mogelijkheid wordt geop perd, dat de Sowjetfunctio- narissen deze gelegenheid PIETRO NENNI zullen aangrij- om tegenover Nenni een exposé te geven van zijn verhouding tot de munistische partij. Het Kremlin streven naar een nauwer samengaan de Italiaanse socialistische party (P.S.I.). Beide par tyen zyn verbonden door een oud pact, volgens hetwelk zy in grote trekken de zelfde politiek steunen, zonder hun on derlinge afhankelijkheid prys te geven. Reuter tekent hierbij aan, dat Nenni zich reeds tweemaal verontschuldigd heeft voor het niet-bezoeken van Mos kou, teneinde de StalLnprys in ontvangst te nemen. Margaret Truman lunchte met Churchill Margaret Truman, de dochter van de Amerikaanse president, heeft gisteren ia Londen met de Britse premier. Winston Churchill, geluncht. Met deze lunch :s Margaret een week van bezoeken begon nen. Gisteravond dineerde zij ten huize van het echtpaar Fairbanks, het Britse filmpaar, en vandaag zou zij deelnemen aan een tuinfeest in Buckingham-Palace- Voor morgen staat een bezoek aan Shakespeare's geboorteplaats, Stratford on Avon, op het programma en Zaterdag zal Margaret een show in Londen gaan zien- Als de inlichtingen van de Ameri kaanse ambassade juist zijn. vertrekt miss Truman Dinsdag uit Engeland met onbekende bestemming. Militair adviesbureau voor wetenschappelijk onderzoek Bij legerorder is bekendgemaakt, da: per 1 Juli jl. is opgericht he: militair adviesbureau voor wetenschappelijk on derzoek. Dit bureau is opgenomen in de samenstelling van de speciale staf van het hoofdkwartier van de generale staf. Het komt in de plaats van de technische staf. die met ingang van 1 Juli is op geheven. een zeer merkwaardig ar tikel, dat de Indonesische hoogleraar Supomo heeft geschreven. We hebben er in ons blad een en ander uit aangehaald. Het komt hierop neer, dat Indonesië reden heeft om van dr Drees niet al te veel te verwachten. Waarom niet? Omdat de heer Drees in de houding van Indonesië teleurgesteld is Dr Drees voelt zich teleurgesteld en gegriefd. En waarom? Omdat hij een burgerlijk fatsoenlijk man is. Merkwaardig en tekenend dit artikel. Een passage nemen we hier nog over: „Dr Drees is de exponent van het type der Nederlandse bourgeoisie, die de zedelijke normen in de persoonlijke ver houding die tusen twee individuen in de Nederlandse samenleving bestaan, aan wendt als maatstaf en ter waardering van de ontwikkeling van de houding van de Indonesische leiders en het Indo nesische volk ten aanzien van de Neder- Op basis van het criterium .;burgerlijk fatsoen, dat statisch en dogmatisch van aard is en dat in de kringen van de Nederlandse bourgeoisie in Nederland het gangbare is. vindt Drees Indonesië de Indonesische leiders der delegaties die bij de R.T.C. en de Unieconferentie on derhandelen, waarschijnlijk oneerlijk". Tj^EN vrij lange passage, die we hier overnamen is tamelijk ingewikkeld gesteld. Maar men neme de moeite haar te lezen. En desnoods leze men haar een tweede keer, want zelfs in de Indonesi sche affaise, waarin we toch heel wat zijn tegengekomen, hebben we zelden zulk een wrange u.tspraak gelezen. Hier wordt dr Drees kwalijk genomen dat hij zo fatsoenlijk is. We zagen dit standpunt aangeduid als macchiavellistisch. En dat is het tot-en- met. Macchiavelli was een Italiaans theoretisch politicus van enkele eeuwen geleden die leerde dat men in de staat kunde het met begrippen van fatsoen en eerlijkheid bepaald niet te nauw moest eer het staatsbelang in het geding was. Een verderfelijke leer die echter in deze rede van de Indonesische hoogleraar weer onverbloemd wordt be- In zijn betoog is het niet Indonesië dat te laken is, maar Drees die alleen maar te fatsoenlijk is. Zo fatsoenlijk dat hij thans meent In de houding van Indonesië teleurgesteld te moeten zijn. T^EN zonderlinge gang van zaken: de socialist Drees gegriefd over de ont- ikkeling in Indonesië, terwyl die ont wikkeling toch alleen maar revolution- is, ook in haar afwijzing van bur gerlijke fatsoensbegrippen. De teleurstelling van dr Drees zal een ter pijnlijke zyn. Te pijnlijker omdat hij met de zijnen zo dikwijls is gewaar schuwd. dat de gang van zaken in Indo- werkelijk zulk een ontwikkeling ;men. Men heeft indertijd niet wil len luisteren. Thans is men teleurgesteld gegriefd. Een perspectief zien we: moge van socialistische zijde thans ook duidelijk beseffen, dat spreken met aanhangers van zulk een immorele staat kunde bitter weinig zinvol is. Comité wenst wijziging statuten Meer democratie bij de A.V.R.O. gewenst Het voorlopig comité van actie uit de A.V.R.O.-leden heeft gisteravond na af loop van een vergadering in Utrecht verklaard te streven naar een spoedige herziening van de statuten in democra tische zin. Het comité vindt het volstrekt onjuist, dat de mening van de 200.000 "00.000 leden in de algemene vergadering vertolkt wordt door de slechts 40 a 60 aanwezigen. Eén herziening van de sta tuten is reeds in 1950 door de voorzitter, dc heer De Clercq, in uitzicht gesteld, ingezonden ontwerp is geen reactie van het bestuur ontvangen. Op de vraag of gestreefd wordt naar de terugkeer van de heer Vogt, had het comité geen commentaar. Bij de leden de A VRO. werd er op aangedron gen lid te blijven. Weer ontslag van 200 arbeiders bij H.K.I. De directie van de Hollandse Kunst zijde Industrie te Breda heeft weer het besluit moeten nemen tweehonderd man personeel ontslag aan te zeggen. De om standigheden in de rayon-industrie in binnen- en buitenland nopen ook de Hol landse Kunstzijde Industrie, de productie aan te passen aan de huidige behoefte, waardoor ontslagen niet konden uitblij ven. De ontslagen vallen ten dele op lange, ten dele op korte termijn. HET WEER IN EUROPA Rapporten van hedenmorgen 7 uur 3 c X E g E E ES ij II" x S"5- 7% 2 ifa 7 Z Stockholm Helsinki Londen Kopenh Adam GenCve Parus Nice Berlijn Wenen onbew. onbew. licht bew. ZZW 4 NNW 4 WZW 1 ZZW 2 windstil N 1 windstil windstil windstil windstil 27 0 28 0 23 0.1 22 0 21 0.1 28 0 23 0 29 0 29 0 25 0.1 WEERBERICHT Iets warmer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden. Zwakke tot matige wind tus sen West en Zuid. Iets war mer. (Opgemaakt om 10 u.). 4.33 tot 20.57 uur; maan r. Op 14 Juli L.K. Zaterdagmorgen 9 uur begint onze van kwaliteitsartikelen WIJXP.LlS »ek Kaiserstraat) speciale étalages

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1