Jlietiwe geitecffe ÖTounml Toeristen, duiven en water Taitianen bestrijden Eisenhower met „non-stop" redevoeringen Verbitterd vechten de candidaten voor elke stem Wist U Billijke critiek f! fl li! I WOENSDAG 9 JULI 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441 Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal, 2.— per maand; 0.47 per week ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Drie en dertigste Jaargang No 9476 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STEL11R-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantsastldi It glirlfevn tngn hert In tegfienspoet" Spanning in Chicago stijgt met de minuut Al weer Van Goghs ontdekt Echt! Vals! Echtl VaV Toch echt! Nee vals gen kartonnen „blik"-vangers met het woord Taft, die onder de felle televisie lampen rustig op hun plaats bleven, en toe waren er incidenten, zoals dat de vier meisjes met parasols, waarop wij reeds doeldén. Tijdens de rede van Senator Kern, liep een man uit New Jersey zomaar het mid denpad op met een spandoek „Californië wil McArthur". Een aanhanger verneur Warren zette de man achterna en verscheurde het spandoek. Hoe rustig hierbij vergeleken verloopt een verkie zingscampagne in Nederland! Kwaliteit zeer goed Virginia-sigaretten van Nederlandse tabak Enkele dagen geleden zün de eerste sigaretten van Nederlandse Virginia- tabakken vervaardigd, meldt H.V.V. Zij blijken van zeer goede kwaliteit te zijn en doen zelfs in de verste verte niet denken aan de Consi's en «eigen teelt" uit de oorlogsjaren. De sigaretten zullen nog niet in de handel komen. Zij zijn alleen gemaakt orp belanghebbenden te overtuigen van de mogelijkheden die er schuilen in de Nederlandse tabakscultuur. Zoals men weet, wordt reeds geëxperimenteerd in het Westland (waar de beste resultaten zijn geboekt), Kennemerland, Ameron- gen en het Land van Maas e nWaal. DE RACE EISENHOWERTAFT wint met de minuut aan spanning. Enerzijds meldt Reuter, dat Taft in de verdediging is gedrongen en Eisenhower in de aanval is. Maar de supporters uit het kamp van Taft hopen nog steeds, dat hun candidaat toch bij de eerste stemmingsronde de meerderheid zal behalen van 604 stemmen. Waarschijnlijker is, dat hij, bij het eerste treffen, een vijftigtal stemmen beneden de 604 zal blij ven. Op de Republikeinse Conventie te Chicago was de „commissie voor de geloofsbrieven" in een smoorhete hotelzaal bijeen. Circa J000 mensen slingeren daar, warm en vermoeid, elkaar de politieke beschuldigingen naar het hoofd. De kwestie der betwiste zetels is opnieuw aangesneden. De delegatie van Taft organiseerde „non-stop redevoeringen" van kwartier, teneinde de aanhangers van Eisenhower te beletten aan woord te komen. Wel een bewijs van de verbitterde stemming. Weliswaar heeft generaal Eisenhower, zoals wij gisteren hebben vermeld, bij de eerste stemming de overwinning behaald, maar beide candidaten zullen moéten vechten voor elke stem, die zij willen veroveren. Aan de oproep van Senator Styles Bridges, om de eenheid Republikeinse partij te bewaren, wordt geen gevolg gegeven. Vandaar dat toch gevreesd wordt voor een nederlaag der Republikeinse partij en zulks einde betekenen van het „twee-partijen stelsel", zoals totnutoe in de Ver. Staten het geval was. Terwijl Senator Bridges sprak, liepen vier in het wit geklede meisjes met parasols, waarop in grote letters „I Like Ike" stond, langzaam het spreekgestoelte. Zij werden echter j door de zaalwachters verwijderd. Op de tweede dag der Nationale Con ventie was dus .alle aandacht gevestigd op de „commissie voor de geloofsbrieven". Deze moest besluiten nemen over be twiste afvaardigingen; uit Florida 18 af gevaardigden, Georgia 17. Kansas 1, Louisiana 13, Mississippi 5, Missouri 1. en Texas 38. De „commissie voor de geloofs brieven" is samengesteld uit 53 leden, één uit elke staat en elk gebied. In deze com missie hebben aanhangers van Taft een meerderheid van 3 tegen 2 op de aanhan gers van Eisenhower. Beslotten werd de delegaties Georgia en Florida, die geheel uit hangers van Taft zijn samengesteld, als de wettige te erkennen. Eveneens sprak de commissie zich uit, voor de, uit 5 aanhangers van Taft be staande, delegatie uit Mississippi, was dus een streep door de rekening Eisenhower, Echter heeft de leider Eisenhowers campagne prompt verklaard, dat hij tegen de beslissing over de dele- gatie uit Georgia bij de voltallige ver gadering beroep zal aantekenen. Voor de vergadering der „commissie voor de ge loofsbrieven" werd verdaagd, zonder tot een besluit te zijn gekomen over de dele gaties van Louisiana en Texas, kende ge noemde commissie de betwiste Tetel var Missouri toe aan een aanhanger var „Ike". Inmiddels heeft de secretaris van de 70 leden tellende delegatie uit Pennsyl vania meegedeeld, dat volgens zfjn ming 55 leden van zijn delegatie, bfj eer^ ste stemming Eisenhower zullen steunen. Volgens de jongste berekeningen is de verhouding momenteel: Taft 540 stemmen, Eisenhower 439, anderen 107, bewist of nog niet bepaald 120 stemmen. Ratelslang en schildpad Herbert Hoover, de voormalige Repu blikeinse President, heeft te Chicago opzienbarende rede gehouden. Het Noord Atlantische leger beschouwde hij als een schim, een mythe, omdat de wil van het Europese continent om zich te verdedigen, veel te zwak is. Volgens hem dienen de Ver. Staten vooral hun aandacht te schen ken aan het luchtwapen. Amerika moet klaar staan een ratelslang" terug te slaan bij iedere communistische aggressie en niet als schildpad terug te kruipen. De zes West- Europese landen waren zich veel te wei nig bewust van het gevaar van het ogen blik. Hij stelde voor een algehele her ziening van de buitenlandse politiek, veel krachtiger houding dan Amerika tot mitoe tegenover het aggressieve nisme aan de dag heeft gelegd. Strohoeden en blikvangers De volgelingen van Eisenhower trach ten op allerlei manieren uiting te geven aan hun- overtuiging, dat „Ike" de grote man is. Op de Republikeinse Conventie verschenen volgelingen van Eisenhower met strohoeden, getooid met rood-wit- blauwe linten, waarop met grote letters' „Ike" stond. De mannen van Taft lieten zich evenmin onbetuigd. Sommigen droe- Twee arbeiders maakten val van 12 meter Met zware inwendige kneuzingen ziju twee arbeiders, de 36-jarige C. Muusse uit Koog aan de Zaan en de 29-jarige P. Sloot uit Purmerend, gistermiddag het gemeentelijk ziekenhuis te Zaandam opgenomen, nadat zij in de fabriekshal van de N.V. machinefabriek fa P-. M. Duyvis en Co te Koog aan de Zaan een 12 meter hoge stellage waren geval len. Een batting van de stellage brak, i door het gehele gevaarte dat door de arbeiders gebruikt werd bij de ver wing van dedaklichten naar beneden viel op de betonnen vloer. De technische dienst van de arbeidsinspectie had 14 da gen geleden de stellage goedgekeurd. De 38-jarïge kraanmachinist T- H. Put- jens uit Roosteren Is gisteren op de cokesfabriek van de staatsmijn Maurits in Lutterade om het leven gekomen, toer hij met zijn hoofd bekneld raakte tusser de kraan en de kraanbaan. Ook Zutfen heeft een nieuwe burgemeester Tot burgemeester van Zutfen ls be noemd de heer S. de Jong, wethouder van Enschede. De nieuwe burgemeester werd 26 Sep tember 1901 Terhorne (Fr.) geboren. Jaren lang was verbonden het lager der wijs. Van- 1938—1945 wa< de heer D( Jong tevens voorzitter var SDAP, hoofd v<an een open bare lagere school in Enschede. In 1945 werd' Onderwijs. Culturele Sport, in 1946 lid .retbouder v; aangelegen lied en f-r Prov. Staten, waarvoor hij bedankte, toen hij werd benoemd tot lid der Eerste Kamer als opvolger van prof. Kranen burg. Slagregen en grondverschuiving Spoorbaan bij Sittard versperd door slik en stenen In stiaat te Geleen kwam het watei gisteiavond een metei hoog te staan /TEWELDIGE SLAGREGENS, die zich gisteravond tussen zes en acht uur tijdens een hevige onweersbui boven Limburg ontlastten, hebben in het Zuidelijk deel van deze provincie overal waterschade en grondver schuivingen veroorzaakt. Er viel zoveel regen, dat het hoofdspoor Maas tricht—Sittard geheel versperd raakte door slik en stenen. De lyn kwam bij Geulen en Bunde onder water te staan en werd bedekt met van de heuvels meegesleurde leem. Meine Pot naar het Huis van Bewaring Naar wij vernemen is één van de da ders van de overval op de Indonesische luitenant-kolonel Harjono, Meine Pot, van de Cellenbarakken te Scheveningen overgebracht naar het Huis van Bewa ring aan de Casuariestraat. Men is to deze maatregel gekomen na het ontdek ken van een contact tussen Meine Pot en Colson, de andere dader, om te trach ten de gevangenis te ontvluchten. Reeds eerder zou Colson, naar één der ochtendbladen vanmorgen meldde, een ontvluchtingspoging hebben ondernomen. Van de zijde van het departement van Justitie is dit echter tegengesproken. Men vraagt zich af hoe de beide gevangenen, die sedert het begin van hun gevangen neming streng geïsoleerd zijn gehouden, contact met elkaar hebben kunnen krij gen. De verdediger van Pot en Colson, mr G. Veldhuis -te Naarden, deelde ons mee, een onderzoek naar de geestesver- mogens van dè beide verdachten te heb ben aangevraagd. Van Roessel blijft bij Willem II De Willem Il-midvoor Jan van Roes sel, die vorige week in^, Genua een aan bod van circa 150.000 gulden had gekre gen om als prof. in Italië te voetballen, heeft na een onderhoud met Willem II- bestuur en zjjn trainer dr Fadrahono be sloten dit aanbod af te wijzen en als amateur bjj Willem II te blijven voet ballen. Televisie-operateurs en kakatoes werken om het hardst mee i televisie-uitzending over Artis te doen slagen. door Het reizigersvervoer werd van tien voor zes tot tien voor acht met bussen onderhouden totdat spoorwegverkeer met beperkte snelheid weer mogelijk was. Ook elders kwam stagnatie in het ver keer voor. In de zeer diep onder het maaiveld liggende tunnel onder de spoorweg te Geleen kwam een meter water te staan, waardoor het vervoer naar de Staatsmijn Maurits ernstige hinder ondervond. De twee vaste pomp- installaties waren niet bij machte de watervloed weg te werken. In de Steeg- straat te Geleen steeg het water tot een meter hoogte en honderden kelders lie pen vol. Ondergelopen kelders waren er ook in Maastricht, waar hulpploegen met em mers schoon schip moesten maken. Blik seminslag in de telefooncentrale stuurde het telefoonverkeer in de Limburgse hoofdstad gedeeltelijk in de war doordat een aantal nummers tijdelijk werd uit geschakeld. In Kerkrade sloeg de blik sem in een huis met geen ernstiger ge volg dan dat de schoorsteen naar be neden duikelde. Om half acht was in Een kwitantieloper had 200 schilderijen Waaronder 30 valse of echte Van Goghs Een doodgewone kwitantieloper var een horlogemaker in Breda had eer hobby: hij verzamelde schilderijen er. prenten, alsmede blauw porselein. Niet minder dan 200 schilderijen waren in bezit en dertig daarvan schreef hij aan Vincent van Gogh. Die dertig den thans geëxposeerd in Kunslzaal Den Deyl achter het Mastbos in Brabant. Een deel ervan, aldus het A.D., draagt de handtekening „Vincent", een enkele een jaartal. De kwitantieloper, Barend den Houter, is in 1940 overleden. Kunstken ners hebben de werken onderzocht en oorspronkelijk geloofde men inderdaad te doen te hebben met originele Van Goghs. Later kwam men tot de conclusie, dat alles vals was. De inrichters van de ten toonstelling zjjn met deze conclusie niet tevreden en maken nu door deze expo sitie de kwestie openbaar. Men neemt aan dat het werk uit de beginperiode van Vincent van Gogh is. In kunstenaars kringen is men hiervan echter in het ge heel niet overtuigd. De vraagd inzake vals of echt is dus weer eens in het ge ding. En ook de vraag hoe een arme kwitantieloper aan zo'n collectie schilde rijen kwam. Een secretaris van het C.G.T. gearresteerd De regionaal secretaris van het com munistische vakverbond C.G.T. is giste- te Toulon gearresteerd, wegens sa menzwering tegen de binnenlandse vei- ldgheid van de saat. Maastricht 63 mm regen gevallen en op het vliegveld Beek 40 mm. Het noodweer ontstond doordat de koele lucht, die ons land binnendringt, de warme lucht in de hogere luchtlagen omhoogtilde. Heerlijk, zo'n doublure 1 Televisiecamera's reden een dierentuin In Artis vertelde dr Portielje van zijn dieren en toonde het kloppende vlooienhart (Van een onzer verslaggevers) IN HET TELEVISIE-PROGRAMMA, gisteravond door de N.C.R.V. ver zorgd, werden de camera's in een directe uitzending gericht op de levende have van Artis. De heerlijke zomeravond was werkelijk ideaal voor de uitzending van uit déze prachtige tuin. En de dieren werkten ook al mee om het geheel te doen slagen, want de pinguins zwommen, dat het een lust was, de aalscholvers doken als nooit te voren en de pelikanen sperden, vlak voor de camera, hun brede snavels open om het voer, door de oppasser met gulle hand geworpen, op te vangen. water, krioelende doorzichtige diertjes, waarover explicaties werden gegeven. Bijzonder interessant was de blik, die werd geworpen op een watervlo. Zelfs de heel kleine hartkloppingen waren dui delijk te constateren. Deze televisie-uit zending was prachtig van opzet en uit voering. Helaas jammer, dat het beeld af en toe nog wel eens bewoog, v door het aan scherpte leed. Ook kwam het voor dat het beeld niet accordeerde met het geluid. Toen dr Portielje b.v. iets vertelde over een biggetje dat hij op dat moment in zijn armen hield, was hy al bijna het einde van zijn betoog, eer het beeld het aanschouwelijk maakte. Behoudens deze kleine „vlekken" deze uitzending het aanzien ten volle waard en zijn ons de enorme mogelijk heden van televisie in dienst van hi onderwijs wel duidelijk geworden. Kind liep moeder na en verdronk Het dochtertje van het echtpaar De Vries uit T w e 11 o (Gld.) is gisteren in de IJssel verdronken, toen het de moeder naliep, die in het zwembad een bak n De 51-jarige J. van Haar uit Rott a m is voor de ogen van zijn echtgenote in de Rijn verdronken. Tijdens een v: tiereisje per motor had hij een duik in de rivier genomen. In Eindhoven is het stoffelijk c schot 'opgehaald van de 70-jarige A. P., die reeds enkele dagen werd vermist. Tanker met rode vlag vertrokken Krachtig Amerikaans protest In aansluiting op ons bericht van gis teren m.b.t. het tankschip, dat Dene marken aan Rusland zou leveren, kun nen wy thans melden, dat de 13.000 ton grote schuit „Apsheron" gistermiddag onder rode vlag uit Kopenhagen is ver trokken. Een krachtig Amerikaans protest iï op deze gebeurtenis gevolgd en de Deen se regering is onmiddellijk begonnen, een antwoordnota op te stellen. De Deense minister van Buit. Zaken, Ole Björn Kraft, verklaarde: „Ik hoop, dat de Amerikanen geen uitvoering ge ven aan hun dreigement, alle econo mische en militaire hulp stop te zetten..." Vanmorgen is een commissie, waarin 12 Amerikaanse ministeries en instellin gen vertegenwoordigd zijn. te Washing ton begonnen, de toestand te bespreken. Deze commissie zal dan Harriman van advies dienen: de uiteindelijke beslissing wü meldden het reeds berust ech ter by president Truman. Later werd uit Washington gemeld, dat de commissie (nog niet officieel!) heefl aanbevolen, de hulpverlening aan Dene marken voort te zetten. Vermoedhjk zul Harriman vandaag nog zyn advies geven aan Truman. Door de Papegaaienlaan leidde dr A. F. J. Portielje een troepje kinderen naai de kamelen, waar hij zijn aandachtig ge hoor vertelde van het ..schip der woes- en zijn gedragingen. Hij zette de kinderen tussen de vetbuLten en liet hen onder deze twee meter hoge dieren door kruipen, Vervolgens ging de sympathieke die renvriend met zyn jeugdige bezoekers andere verblyven en zag de kijker de struisvogels, pinguins, pelikanen en aalscholvers. Van ieder dier werden de bijzonderheden van bouw en levensom- standigheden leerzaam opgesomd. Bui-I tengewoon aardig was het bezoek aan de kinderboerderij, waar de jongens en meisjes zich vry tussen de eveneens vrye dieren bewogen. Zo kwamen ook enkele bewoners van het zeeaquarium aan de beurt om nader bekeken te worden. Tussen deze bedrij ven door reed de opnamecamera binnen in een vertrek waar een jonge kat zich had ontfermd over een aapje. De dieren hadden wat last van de warmte van de grote lampen die zo plotseling op hen werden gericht. Tot slot kwam de nieuw ste afdeling van Artis, waarover wy gisteren reeds schreven, op het tele visiescherm. Deze afdeling, die weldra ook voor be zoekers zal zijn opengesteld, werd ge wijd aan de micro-organismen, welke in een waterdruppel leven. Onder de microscoop bewogen zich op de glaasjes, in een halve millimeter DAT burgemeester Boot van Hilversum 19 Juli met zyn gemeenteraad naai zyn vroegere standplaats Ede reist oir ten behoeve van het Rode Kruis een voet- balwedstryd te spelen tegen de Edese gemeenteraad. DAT de KLM-vrachtdienst A'dam Johannesburg met een dag is versneld, zodat de machine die Dinsdags van Schip hol vertrekt reeds Donderdags in Johan nesburg aankomt. DAT Jhr ir E. O. Prisse te A'dam als voorzitter van de Ver. van Gasfabrikan- n is opgevolgd door C. Ruter te R'dam. DAT van 9 tot 23 Augustus in Epe een oud-Hollandse markt wordt gehouden, de standhouders in oud-Hollands costuum zullen rondlopen. DAT de Ned. kustvaarder Oldambt (200 ton) uit Groningen by het Deense schiereiland Agger aan de grond lopen, maar de bemanning niet in gevaar verkeert. DAT Aduard (Gr.) deze week zijn 750- jarig bestaan viert en E. J. Baron Lewe van Aduard, ambassaderaad in Tokio, de laatste telg van de burchtbewoners al daar, namens het geslacht Lewe een ge denksteen heeft aangeboden. 4381 wo- DAT de Prov. Zeeuwse Electriciteits My een toestel heeft ontworpen, waar- meer 12 mud gladiolenbollen tegelijk kun-] nen worden gedroogd. DAT de huishoudster J. H. RL van D„ die by verschillenode oude boeren in totaal ruim f 1300 heeft gestolen, in A'dam is gearresteerd. DAT H. van Everdingen uit Culemborg een Morris-auto heeft gewonnen doordat zyn duif in een wedstryd in 18 uu afstand St Vincent-Culemborg (1046 km) heeft afgelegd. DAT tegen de 55-j. huisschilder H. L. die reeds 12 maa] veroordeeld is en thans een 60-j. Utrechtse weduwe voor f5000 heeft opgelicht door zgn. huwelyksplan- nen, in Utrecht 2 jr is geëist. DAT op 3 Augustus by de Oranje-Nas- saumynen in Heerlen de 2000ste jubilaris wordt gehuldigd, daar sinds de oprichting 1923 man hun zilveren en 77 hun 40-j. jubileum hebben gevierd. DAT de 23-j. Paulus Jacobus Ruiten berg uit Dordrecht sinds 20 Juni, toen hij enkele café's had bezocht, wordt vermist. DAT de veilingkistenfabriek van de firma W. in Grave (N.-Br.) door onbe kende oorzaak is afgebrand. Oud-directeur Vogt wenst geen protest-acties AVRO-personeel nam afscheid van voormalige chef De scheidende A.V.R.O.-directeur,de heer W. Vogt, heeft gistermiddag scheid genomen van het personeel deze omroepvereniging. Tijdens deze bij eenkomst, die niet door het bestuur werd bygewoond, herinnerde de heer Vogt aan zyn reeds eerder afgelegde verkla ring, dat hy heengaat zonder bitterheid. Hy zei, dat de meningsverschillen tussen bestuur en directie zowel over het pro grammabeleid als over de propaganda- voering ontstonden. De directeur had toen niet meer de vrijheid, die hy meen de te moeten hebben en daarom had hij ontslag genomen. Hy' hoopte, dat de niïuwe leiders een eerlijke kans zullen krygen. De heer W. Vogt, oud-directeur van de A.V.R.O. verzoekt ons mede te delen, dat hij zich distancieert van protest-acties naar aanleiding van zijn aftreden. Het A.V.R.O.-bestuur behoort z.i. een eerlijke kans te krijgen zijn in zichten over de programma's al: anderszins door te zetten. Protestacties doen de A.V.R.O. slechts schade. De heer Vogt zal in tie eerstkomende vergadering van het bestuur der Ned. Radio Unie afscheid nemen als technisch commissaris. Bekend tambour-maïtre getrouwd Gisteren is te Arnhem het huwelijk vol trokken tussen de bekende tambour- maitre van de drumband der Grenadiers en Jagers, sergeant-majoor W. Ph. Reyn- ders en mej. Chr. van Holten. De heer Reynders bleek in Arnhem al grote populariteit te genieten als destijds in Den Haag. getuige de grote belangstel ling die voor dit huwelyk bestond. Morgen weer naar New York terug Zal „United States" nóg een record breken? Gisteren is de „United States" om uur 's middags te Southampton aangeko men. Het schip werd door de Britten enthousiast ontvangen. Een armada kleine schepen en sleepboten was zeereus tegemoet gevaren en vliegtuigen van de R.A.F. doken ter begroeting. Een woordvoerder van de „United States" verklaarde gisteren, dat ging zou worden gedaan, het record op de Oost-West route, dat in 1937 door het Franse schip Normandië werd gevestigd, te breken. De Normandië deed drie da gen, 22 uur en zeven minuten over de afstand; het schip had een gemiddelde snelheid van 31.20 knopen (57 km). Mor gen vertrekt de „United States" naar New York. De Alg. Verg van Ned. RESERVE- OFFICIEREN houdt Vrydag en Zaterdag in Breda haar 35ste jaarvergadering WEERBERICHT Opklaringen Tot morgenavond verwacht De Bilt; Droog weer met flinke opklaringen. Zwakke tot matige wind hoofdzake- lyk tussen West en Zuid. Warmer. (Opgemaakt om 10 uur). WAANNEER wij iets gaan schryven over Christelyke partijformaties, dan wil len wij voor alle dingen gaarne beden ken, dat critiek gemakkelijk is. Zo gemakkelyk ook, dat diegenen, tot wie deze critiek zich allereerst moet richten, haar des te gemakkelyker naast zich neerleggen. Maar tot wife moet die critiek zich eigenlijk richten? Daarvoor schynen wel in de eerste plaats de besturen en de vertegenwoordigers in aanmerking te komen. Evenwel, nu behoeft men nog niet van oordeel te zyn. dat er op deze mensen niets aan te ïerken valt, om toch te willen toegeven, dat zulk een critiek op besturen en vertegenwoordigers in elk geval eenzydig en deswege ook on- billyk is. Want wat is een politieke partij? Het is niet maar een beginselprogram of iets dergelyks. Het is een organisatie van mensen. Die mensen zyn wij zelf. We kunnen het ten minste zyn en we be horen het ook te zyn. Critiek op de party is dan ook critiek op onszelf. Men zegge nu niet, dat men onschuldig is, wyl men zich onthouden heeft. Want dat betekent al critiek. Critiek mag dan ook pas daar verbeteren en slechts van de grenslijn, vanwaar men daarin niet is geslaagd. Dan heeft men ook recht van spreken. worden. Want politiek is een bezigheid van mensen. Zeker, er vallen aan hen hoge eisen te stellen en ze zullen zich met hun politieke bezigheid altijd hebben te plaatsen onder hoge toets. Maar on volkomen zal het blyven. Men kan in een bepaalde situatie ook niet altyd zo handelen als men zelf wel zou willen. Het kan nodig zyn dat zekere belangen worden afgewogen. Dat is altijd ondankbaar werk en het moet vaak een onprettige indruk maken. Maar het is onvermijdelyk. En uist op zulke punten zy men met zyn critiek voorzichtig. Wij willen een voorbeeld geven ook om daarbij te doen uitkomen dat heel het politieke beeld wel iets is veranderd, wat weer tot nieuwe moeilykheden heeft geleid. Wij denken aan de wyze waarop fractie als die der A.R. party (min ïeer geldt deze critiek ook verwante partyen) wordt samengesteld. de klacht, dat de samenstelling van deze fractie op onjuiste manier geschiedt. By die samenstelling zo lykt het wel, laat men zich niet alleen en zeker niet uitsluitend leiden door de overweging, dat daarin ook werkelijk de bekwaamste lieden komen te zitten, maar en dat is dan de klacht er schijnt nog wel zoveel waarde aan te worden gehecht, dat daar- terecht komen mensen, die geacht kunnen worden bepaalde stromingen of richtingen of modaliteiten, kerkelijk, sociaal, economisch en wat dan ook, te vertegenwoordigen. Maar, aldus de critiek, de samenstel ling wint er niet door aan gehalte. Er schuilt waarheid in deze klacht, dit temeer, nu de politiek minder dan jit een liefhebbery is. maar een uiterst moeilyke bezigheid, die alleen de be- kwaamsten kunnen verrichten. Scherp dient hier de selectie te zyn en steeds scherper dient zij te worden. Toch is het wel duidelyk, dat hier matiging geboden is, want bekwaamheid moge zeer belangryk zijn, er zit ook iets heel moois in, wanneer de fractie een weerspiegeling is van de gevarieerdheid partij. Te zwaarder is de verplich- van diegenen die vooral als ver tegenwoordigers van een richting of op vatting gekozen zyn om zich met alle ijver en toewyding aan hun belangrijke arbeid te geven en hun activiteit zo weinig mogelyk te versnipperen. heid bevat, maar waartegenover weer enige billykheid in het geding moet wor den gebracht. Men heeft critiek op de samenstelling ener fractie, omdat daarin generlei ver andering is gekomen. Wij menen dat deze klacht juist is. Zy is te ernstiger voor een party die een zetel heeft ingeboet en waaraan de kans om een nieuwe man in baar vertegenwoordiging te zien, nu ontging. Gelukkig zal straks de waar schijnlijke uitbreiding van de Tweede Kamer hier enige correctie kunnen brengen. De gronden voor deze klacht zijn zo duidelyk, dat we ze nog nauwelyks be hoeven aan te voeren. Daarom geven we maar liever weer een billykheidsover- weging, die toch ook dient te gelden. Dat is deze dat het lidmaatschap van een vertegenwoordigend lichaam in onze dagen de volle mens vergt. Het is eigen- lyk niet meer doenlijk, dit werk te doen naast allerlei ander werk. Een volksver tegenwoordiger moet zich daarop instel len en allerlei andere arbeid afstoten. Het is niet gemakkelijk dit werk los te laten. Dit alles kan men betreuren, maar het feit is niet anders. Daarom: men lake het dat een fractie aan zichzelf gelyk is gebleven en ook wij achten het dringend noodzakeiyk dat aan dit punt een vol gend maal goede aandacht wordt ge schonken. Maar men staat sterker wan neer men alle motieven heeft overdacht. Er zijn nog wel enkele punten waar critiek mogelijk is en waar de billyk heid helaas minder een woordje mee spreekt. Daarover een volgend maal. HET WEER IN EUROPA Rapporten wan hedenmorgen 7 our 8 s g« as 2 is S tl Hl Stockholm Helsinki jonden ïSS? Nice Berlijn Wenen Locarno geh. bew. zw bew. xw bew! onbew. 28 0 23 0 22 0 23 0 26 0 32 0 25 3 29 O 27 0 27 0 31 ZON EN MAAN Donderdag: zon 4 32 tot 20.57 uur; maan 1.38 tot 8.21 uur. Op 14 Juli LJC.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1