Mettttic fciits rfje ÖTouraitt DE KABINETS- FORMATIE Hoover: Republikeinen, vangt elkaar toch geen verkiezingsvliegen af Huidige stand: Taft 530 stemmen en Eisenhower 427 Onderzeeboten van geheel nieuw type op stapel Naast de studie de toepassing Wist IJ Q ZATEHDAG 5 JULI 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441 Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal, 2.per maand; 0 47 per week ADVERTENTIÊN: 018 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Drie en dertigste Jaargang No 9473 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRlSTELIlR-NATlONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantuastlct) Is ghtblroea «ngn hert ta teghtnspoct" Een Huis vol verwarring IN DE VER. STATEN begint de verkiezingscampagne voor een president op kookhitte te geraken. In grote haast werd het Republikeinse partij bestuur. dat in Chicago voorbereidingen treft voor een Nationale Con ventie, in het „Conrad Hiltonhotel" bijeengeroepen. Zulks voor het aan horen van een zeer speciale boodschap van oud-president Herbert Hoover. Hij is de enige ex-president <^er Ver. Staten, die nog in leven is. Zijn boodschap had ten doel, te pogen een verzoening tot stand te brengen tussen de groep Taft en de groep Eisenhower, welke Republi keinse rivalen elkaar binnen de partij tot het uiterste bestrijden. Taft en Eisenhower zijn namelijk gewikkeld in een heftig geschil over de vraag, aan welke kant de 38 gedelegeerden staan, die de staat Texas naar Chicago afvaardigt. worden, indien de strijd tussen Taft en Eisenhower op een dood punt geraakt. Toch maakt Taft tothutoe de meeste kan sen, want ook Porto Rico zal op de Con ventie te Chicago vertegenwoordigd zijn door 3 gedelegeerden, die vóór Taft stem men. zodat zijn stemmenaantal ieder ogenblik toenemende, op het moment dat wij dit schrijven, reeds 530 bedraagt. De essentiële punten van het Republi keinse verkiezingsprogram zijn nu be kend- Wat de buitenlandse politiek be treft, wordt door de Republikeinen ern stige critiek uitgeoefend op de Ver. Na ties, omdat die in gebreke zouden zijn gebleven, de aangesloten leden van de V.N. aanwijzingen te geven voor meer daadwerkelijke steun in de strijd op Korea. Het program belooft aan vrijheid lievende landen militaire en economische hulp, maar zulks wordt door de Demo craten eveneens toegezegd. Met de partijconventie in Chicago be gint a.s. Maandag de eerste ronde in de verkiezingsrace, namelijk de voorverkie zingen. welke tot de benoeming van de Republikeinse partijcandidaat moeten leiden. Op 21 Juli komen de Democraten bijeeen, om hun candidaat te kiezen. Daarna begint de nog fellere strijd, tot in November over de aflossing in het Witte Huis wordt beslist. Een deel van de Republikeinse partij in Texas heeft vóór Eisenhower gestemd, maar een ander deel, hetwelk met Taft sympathiseert, heeft op onverbloemde wijze voor hem haar voorkeur te kennen gegeven. Hoover tracht nu een oplossing te vinden voor de ontstane verwarring, welke uiteraard zeer nadelig is voor de Republikeinse verkiezingscampagne Na het beroep van oud-president Hoover, aldus het betreffende Reutertelegram, heeft Senator Taft aan generaal Eisen hower aangeboden, het geschil over de delegatie van Texas te regelen, door de afvaardiging te splitsen in 22 aanhangers van hemzelf en 16 van Eisenhower. Dit aanbod werd echter door Senator Lodge verworpen. Tenslotte heeft het Republikeinse na tionale comité toch 22 van de omstreden stemmen van Texas aan Taft toegewezen en 16 aan generaal Eisenhower. Zulks geschiedde met 60 tegen 41 stemmen. Taft heeft hier de winst geboekt. Eisenhower verklaarde, dat duidelijk geble ken is, dat de groep van Sena tor Taft haar wil poogt op te dringen aan de partijafgevaar digden. Volgens een (niet-offi- ciële) telling, is de stand nu als volgt: Taft 527 stemmen; Eisen hower 427 stem men. Anderen 131 stemmen; en 121 die zich tot geen candidaat verplicht hebben. Er blijft dus nog ruimte voor allerlei moge lijkheden. Zoals men weet, heeft een can didaat op de Nationale Conventie ten minste 604 stemmen nodig. Steeds weer gaan er stemmen op, dat generaal Douglas McArthur, Republikeins candidaat voor het Presidentschap zal Vragen van Kamerlid Mr Stikker bezorgd over nauwe federatie? „Het Protestantse Holland geen R.-K. provincie" Het Tweede Kamerlid Goedhart (PvdA) heeft ^an minister Stikker vragen gesteld over een beschouwing in het Londense blad The Observer, waarin o.a. wordt ge zegd; „Hoewel de Nederlandse regering het verdrag in zake de Europese Defensie Gemeenschap heeft ondertekend, heeft mr Stikker zowel jegens Frankrijk als jegens Engeland zijn bezorgdheid tot uit drukking gebracht, die hij zou voelen bij elk nauwer aanhalen van de betrekkin gen. Het Protestantse Holland verlangt ei niet naar een kleine provincie te worden in een federatie die beheerst wordt door Rooms-Katholieke mogendheden". De heer Goedhart heeft minister Stik ker verzocht deze uitlatingen ondubbel zinnig tegen te spreken, indien zij onjuist zijn. Eerste K.L.M.-toestel op weg Emigrantenvlucht naar Zuidelijk N.-Zeeland Het eerste Nederlandse emigranten vliegtuig, dat op het Zuidelijk eiland var Nieuw-Zeeland zal landen, is vandaag van Schiphol naar Christchurch vertrok ken. Het is de K.L.M.-skymaster Schie dam met 57 passagiers aan boord, n.l. 25 jonge vrouwen, die zich bij hun resp. echtgenoten gaan voegen, 21 manner hun resp. vrouwen of verloofden vo reizen en 3 gezinnen. Eén van de vrouwelijke passagiers heeft een bruidsjurk in haar bagage. Onmiddellijk na aankomst van de „Vlie gende Hollander" zal zij in haar nieuwe vaderland in het huwelijk treden. Op deze eerste emigrantenvlucht naa Zuid-Nieuw-Zeeland heeft dr A Plesman een oorkonde, bestemd voor de burge meester van Chrischurch, meegegeven. HERBERT HOOVER Grijsaard meegelokt en berooid Vijftien jaar voor moord in Enschedé Twee roofmoordenaars, die op 18 Febr. in Enschedé de 65-jarige kolenhandelaar J. B. uit Zutphen met een riem hebben gewurgd, waarbij de buit bestond uit een bedrag van nog geen f 10 en een onver koopbaar goud horloge, zijn gisteren door de Almelose rechtbank tot 15 jaar gevan genisstraf veroordeeld. Er was 20 jaar ge ëist. De veroordeelden zijn de 30-jarige J. v. S. en de 23-jarige K. S., beiden uit Zutphen, die als lokvogel is opgetreden om het slachtoffer tot een autotocht met de moordenaars te bewegen, werd over eenkomstig de eis tot anderhalf jaar ver oordeeld. Voerman ernstig gewond Groentenwagen in Dordt door trein gegrepen Op de onbewaakte overweg bij de Zui- dendijk te Dordrecht is vanochtend een groentenwagen door een goederentrein gegrepen. De wagen werd totaal vernield en het paard op slag gedood. De bestuur der, de heer A. de Geus uit Dordrecht, werd ernstig gewond. De man had gewacht tot een trein uit de richting Dordrecht was gepasseerd. Hij wilde toen de overweg oversteken, maar had geen erg in de goederentrein, die uit de richting Moerdijk kwam. Pas op voor agenten van Vreemdelingenlegioen Wie eenmaal tekent, kan niet meer terug Nu het vacantieseizoen weer is aange broken, is het wellicht niet overbodig er nog eens op te wijzen dat het onverstan dig is zonder geldig paspoort of zonder voldoende geldmiddelen zoals door lifters en kampeerders nogal eens ge beurt naar Frankrijk te gaan. Dit wordt daar beschouwd als landloperij en is strafbaar. In Frankrijk schijnen wervingsagenten werkzaam te zijn, die jongelui trachten te bewegen tot dienstneming in het Vreemdelingenlegioen. Het leven in het legioen wordt veelal romantisch afge schilderd, maar leidt tot bittere teleur stellingen. Soms wordt de indruk gewekt dat men door dienstneming gevrijwaard wordt tegen de gevolgen van overtredin gen tegen de Franse wettelijke voor schriften Pogingen om verbintenissen van minderjarigen ongedaan te maken, hebben slechts in enkele gevallen succes gehad. Onder gécn beding tekene men papieren of formulieren waarvan men de inhoud niet begrijpt. Mocht men toch in moeilijkheden geraken, dan wende men zich tot de Ned. ambassade te Parijs of een consulaat. Ouders in Nederland die vermoeden dat hun kinderen in handen van wer vingsagenten zijn gevallen of uit eigen vrije wil dienst genomen hebben, dienen zulks onverwijld ter kennis te brengen van het ministerie van Bui ,t:0 Zaken in Den Haag. «Om te beginnen 4000 a 5000 man" Tunesië vraagt Nederlandse arbeidskrachten Op grofe landbouwbedrijven is plaats voor hen, die met modem materieel kunnen omgaan (Van onze correspondent Alfred van Sprang) TUNIS, Juli 1952 TN VERBAND met het grote tekort aan gespecialiseerde arbeiders zouden de Franse autoriteiten het toejuichen als zich meer Nederlandse werk krachten in Tunesië kwamen vestigen. In het bijzonder op de grote, ge mechaniseerde landbouwbedrijven bestaat sterke behoefte aan mensen, die met modern materieel weten om të gaan. Franse arbeiders hebben weinig belangstelling voor Tunesië. En andere nationaliteiten beschikken niet over de kwaliteiten, welke de Nederlanders zo geschikt maken. „Er is om te beginnen zeker plaats vijfduizend man..." zei een voor de leidende figuren in het Franse landbouwwezen en de vertegenwoordiger grote groep olyvenplanters, toen ik met hem over de mogelijkheden sprak. „En later waarschijnlijk voor veel meer." Het gaat in de eerste plaats om gespe cialiseerde arbeiders als bestuurders van tractoren en bulldozers, ervaren mon teurs en metselaars. In veel bescheidener mate uiteraard kan men ook administra teurs gebruiken, die de leiding over een geheel landbouwbedrijf op zich kunnen De plaatsen zijn beschikbaar op Franse boerderijen, waar vooral graan en olij ven, maar ook andere producten ver bouwd worden. Men geeft de voorkeur aan gehuwden. Woongelegenheid is op de bedrijven aanwezig. Een permanente verblijfsvergunning wordt na overleg van een arbeidscontract onmiddellijk ver strekt. Kennis van de Franse taal ver dient aanbeveling, maar is geen vereiste. Goede lonen De lonen vallen in de volgende klas- n: bestuurders van tractoren Fr. 20.000 (ƒ220.—) tot Fr. 25.000 275.—) en monteurs Fr. 30.000 (ƒ330.tot Fr. 35.000 (ƒ385.per maand met vrij wo- verstrekking van op de boerderij aanwezige levensmiddelen voor eigen ge bruik. De levensstandaard is lager dan in Nederland, het prijspeil echter hoger. Het klimaat is uitstekend, met uitzonde- Bughici volgt Anna Pauker op Volgens het Roemeense nieuwsbureau Anna Pauker, de Roemeense min. van Buit. Zaken, thans ook ontheven van deze functie. Zij zal worden opgevolgd door Simion Bughici, gewezen ambassa deur van Roemenië in Moskou. (Zoals eerder vermeld, werd Anna Pauker kort geleden heftig becritiseerd wegens rechtse en linkse afwijkingen van de communistische partylyn. Zij werd dan ook uit het politieke bureau der partij geroyeerd). Eens werd van de thans 58-jarige Anna Pauker beweerd, dat zij op zo goede voet met maarschalk Stalin stond. Zij kon hem opbellen, wanneer zij maar wilde. En wat Stalin betreft, hij zou vijf jaar geleden van haar gezegd hebben „dat zij de knapste vrouwelijke communist buiten de Sowjet Unie" was. De val van Anna Pauker is groot, nadat zij eens het, op een na, machtigste lid van het Roemeense „Polit"-buro was. ring van drie zeer warme zomermaanden. Nederlanders zyn in het kader van de Franse politiek om het Europese ele ment in Tunesië te versterken zeer wel kom. Er hebben zich echter tot nu toe nog maar heel weinig Nederlanders ge vestigd. Gratis grond voor Nat. monument op de Dam Elipsvormige zuil van 20 meter hoogte B. en W. van Amsterdam stellen de raad voor een gedeelte van het midden- Damterrein kosteloos beschikbaar te stel len voor plaatsing van het nationaal mo- Dit monument komt daar, waar thans een plantsoen het voorlopig monument omzoomt. Op 27 Maart 1950 hebben w« van het definitieve monument een uitvoe rige beschrijving gegeven. Het middel punt er van zal zijn een twitig meter hoge in doorsnee elipsvormige zuiL De kosten worden begroot op f 385.000, waarvan de nationale monumentencom missie f 150.000 heeft beschikbaar gesteld. De regering heeft er onlangs mee inge stemd dat het nog ontbrekende geld be schikbaar wordt gesteld uit een door de oorlogsomstandigheden ontstaan fonds. Meer kaas naar Amerika Het Amerikaanse ministerie van Land bouw beeft de invoerquota voor blue moid. Edammer en Goudse kaas van 4,7 millioen tot 6 millioen pounds verhoogd. De individuele machtigingen voor in voer van kaas worden evenals tevoren vastgesteld door het land van oorsprong. De individuële importeurs mogen over de te 4 maanden van het tijdvak 1952/53 derde van hun jaarlijkse quotum in- en De minister kan van tyd tot tyd de regeling wijzigen. De invoer van kaassoorten zal beperkt worden tot de hoeveelheid, die weid in gevoerd in het kalenderjaar 1950. Een nieuwe krachtbron gereed qP DINSDAG 8 JULI zal dr E. L. Kramer, directeur-generaal voor de energievoorziening, de nieuwe Amer- centrale te Geertruidenberg namens minister Van den Brink openen. Deze nieuwe electriciteitsfabriek van de Frov. Noordbrabantse Electriciteits Mij heeft een capaciteit van 100.000 kw, terwijl de oude fabriek, die ook blijft bestaan, 125.000 kw kan leveren. Niet alleen Noord-Brabant kan van deze verhoogde stroomlevering profiteren, maar in vallen van nood ook een groot deel het land, zoals het gebied van Den Haag en van Leiden, die in het kadei landelijk koppelnet, dar men het volgend jaar gereed hoopt te hebben, reeds nieuwe centrale in verbinding s P.N.E.M. bouwt behalve de Amer- centrale nog twee Donge-centrales cn kosten van deze drie fabrieken zijn totaal op f85 millioen geraamd. Van Roessel voor IV2 ton naar Italië Kees Rijvers verlaat St Etienne Nader vernemen wij. dat de Willem II- speler Jan van Roessel, die enkele dagen geleden voor onderhandeling met de Genuese profclub Sampdoria naar Italië geweest, hoogst waarschijnlijk op het hem gedane aanbod zal ingaan. Het transfer bed rag zal. naar men aanneemt, ver van de f 150.000 afliggen. Om trent zijn niet-opstellen in de Neder landse Olympische voetbalploeg, waar wij gisteren melding maakten, nog het volgende. Het is wel duidelijk, dat deze onderhandelingen de Keuze-Com- e van de K.N.V.B. hebben doen be sluiten hem niet meer in het Nederlandse elftal op te nemen. Men acht het ken nelijk onverenigbaar een voetballer, die -stdaags zijn amateur-status zal ver zen, nog op het by uitstek amateu ristische althans dat behoort het te jn Olympische voetbaltournooi voor is land te laten uitkomen. Kees Rijvers, de oud-NAC-speler, die x>r de Franse profclub St Etienne is gaan spelen, zal het volgend seizoen van club veranderen. Hij weet nog niet welke kleuren hij zal moeten verdedigen, aldus het A.D. Thans reeds een nood toestand In Cairo en Alexandrië De nieuwe Egyptische premier, Ho?s- :ein Sirry Pasja, heeft nog geen dag de teugels van het bewind in handen, of Alexandrië en Cairo is de noodtoe stand afgekondigd. Versterkte politie patrouilleert in de hoofdstraten en overal zijn extra veiligheidsmaatregelen geno om orde cn rust te handhaven. Vol- ruime tijd gens Reuter is men daar voor het ogen- gehouden, kw blik in geslaagd. Voorshands blijven wij onwetendheid, welke nieuwe directe moeilijkheden tot het afkondigen van de noodtoestand aanleiding hebben gegeven. Het 49ste Russische veto Spanning in Veiligheidsraad over «Korea" vergroot In de Veiligheidsraad heeft de Sowjet Unie, bij monde van Jakob Malik, haar 49ste veto uitgesproken. Ditmaal tegen het Amerikaanse verzoek voor een partijdig onderzoek van de communisti sche beschuldiging, als zouden de Geal lieerden op Korea zich aan bacteriologi sche oorlogvoering schuldig maken. Aan het einde van het debat (waaraan Malik niet had willen deelnemen), verzocht Sir Gladwyn Jebb, de Britse voorzitter, geen veto te willen uitspreken en zich van stemming te onthouden. Zulks met het doel de kloof tussen Oost en West niet te verbreden. Na de stemming diende de Amerikaan se afgevaardigde Gross, een nieuwe reso lutie in. Hierin werd verklaard, dat de Veiligheidsraad, gezien de houding van Rusland, diende te concluderen, dat de beschuldigingen „zonder grond en vals" waren. Tevens vroeg Gross aan de Raad, het verspreiden van dergelijke valse be schuldigingen. welke het gezag der V.N. op Korea ondermijnen, unaniem te ver oordelen. Malik antwoordde, dat de nieuwe Amerikaanse resolutie even las terlijk was als de voorgaande cn de Sowjet Unie zonder enige aarzeling de nieuwe resolutie zou verwerpen. De Rus herhaalde, dat bij de debatten vertegenwoordigers van communistisch China en Noord Korea aanwezig dienden te zijn. De adj.-dir. van Sociale Zaken te Amsterdam, des A. Kaan, zal half Juli NA-AR TRIëST vertrekken om daar voor de V.N. negen maanden op te treden als adviseur voor sociale aangelegenheden van het EngeLs-Amerik. bestuur. Te Saumer in Frankrijk is de N e- derlandse vacantieganger P. Botman uit Hoorn bij het zwemmen verdronken. Drie sigaarvormige buizen „Gevaarlijkste model ter wereld" uitgevonden door Nederlandse ir Gunning DE VIER ONDERZEEBOTEN van het bouwplan 1949, die voor de Ko ninklijke Marine op stapel staan, worden, zoals nu pas bekend is ge maakt, gebouwd volgens een volkomen nieuw principe. In plaats van de bij alle onderzeeboten ter wereld gebruikelijke enkelvoudige cylindervorm, krijgt het nieuwe type de vorm van drie sigaren. In de bovenste buis zijn de verblijven van de bemanning en de bewapening aangebracht, in de on derste twee de voortbewegingsapparatuur. De grote nog geheime snelheid en een uiterst moderne bewapening maken deze onderzeebaten tot de gevaarlijkste ter wereld. De kosten bedragen, zoals reeds eerder gemeld, ongeveer f 12 millioen per stuk. De eerste van de vier onderzee boten zal in 1955 gereed zijn. type, dat in Nederlandse Bijbelse boodschap voor het leven van en in de staat? Uit de Bijbel dienen de richtlijnen te worden gezocht. Wanneer men daarbij in rekening brengt de his torische situatie waarin wij leven, be tekent dit op die Bijbelse boodschap in genen dele een inbreuk. Zweren bij de profeten mag lof verdienen met het zweren bij hun graven is dat zeker niet het geval. Aan die realisering van een Christe lijke politiek zal een Christelijke partij belangrijk kunnen medewerken. Zij zal er de bij uitstek aangewezene voor zijn. Minder nog dan waar ook is hier het standpunt van de doorbraak ons duide lijk Erkent men. dat de Bijbel een eigen geluid doet horen, ook met betrekking tot de staat en het verdere leven; be denkt men verder, dat het er in de poli tiek toch om te doen is. de gedachten, welke men voorstaat, in werkelijkheid om te zetten: overweegt men voorts, dat voor de omzetting van gedachten in werkelijkheid de partijen in de politiek het aangewezen strijdmiddel zijn, dan is het verzet tegen de Christelijke party als zodanig ons volkomen duister. Tenzij maar dan komt er iets anders Ti de hoek men in de Bijbel geen richtlijnen meent te mogen zoeken voor het leven van staat of maatschappij. Of ook: tenzij men van mening mocht zijn, dat de Bijbel toch niet een eigen en dus ander geluid doet horen. De onvrijheid gaat ovei rode tegels... Radio Moskou heeft vandaag be kend gemaakt, dat in de Russische hoofdstad op het ogenblik geëxperi menteerd wordt met gekleurde stra- Het plaveisel van verschillende straten is blauw of rood gemaakt, ter afwisseling van het grijs, dat de inwo ners van Moskou danig de keel uit begint te hangen. Met een variatie op de titel van een boek van de communistische auteur Theun de Vries zouden we willen zeggen: De onvrijheid gaat over rode Marinekringen revolutionnair wordt ge noemd, is een vinding van de Nederland se oud-marine-ingenieur ir M F. Gun ning, thans verbonden aan de Verenigde Nederlandse Scheepsbouwbureaux. Geen enkele zeemogendheid beschikt r over het nieuwe model onderzeeboot Nederland had reeds voor de oorlog een zeer goede naam op het gebied onderzeebootbouw. In een tijd, dat geen enkele marine er aan dacht onderzee boten zonder escorte over de oceanen te zenden, voer de K 13 in 1926 geheel al leen om Kaap de Goede Hoop via Austra lië naar het toenmalige Nederlands-Indië. De K 18 overtrof deze prestatie nog door in 1934 via het Panama-kanaal Stille Zuidzee naar Indië te varen. Ook het tussen 1933 en 1940 tot ontwikkeling gebrachte snuiverapparaat, dat tijdens de bezetting door de Duitsers werd buit ge maakt, getuigde van de Nederlandse vin dingrijkheid. (Alleen is het jammer dat men de uitvinder hiervan, de kapitein luitenant ter zee b.d. J. J. Wichers t< Wassenaar, 16 jaar op een officieel blijk erkentelijkheid heeft laten wachten. Red.) In de laatste wereldoorlog werden steeds zwaardere eisen aan de onderzee boten gesteld. Soms waren deze eisen tegenstrijdig, zodat men steeds moest zoeken naar een bevredigend compromis. Ingenieur^ Gunning, die zich reeds ge- dit probleem had bezig in de oorlog tot de clusie, dat gebroken moest worden de enkelvoudige cylindervorm. Zijn idee werd na de oorlog door de Koninklijke Marine onderzocht in samenwerking met '-1 van instanties. 15.000 Tekeningen Na jarenlange voorbereiding voor één onderzeeboot moeten 15.000 a 20.000 tekeningen worden gemaakt werd het nieuwe model aanvaard de uitwerking opgedragen aan de hoofdafdeling materieel van het Mi nisterie van Marine. De traditionele enkelvoudige cylinder- Drm. een lange sigaar, waarvan beide uiteinden zijn toegespitst, is vervangen door een driecylindertype. Van bovenaf gezien bestaat de nieuwe onderzeeër uit één lange cylinder, met aan weerszijde schuin daaronder twee iets kortere cylin- DAT de Oldenzaalse bakker T. W. D., die na afloop van een bruiloft in dron kenschap zijn auto bestuurde en de mo torrijder G. J. Koertshuis (vader van 7 kinderen) doodreed, veroordeeld is tot een half jaar en intrekking van het rijbewijs voor twee jaar. DAT ter vertrouwelijke kennisneming door de leden ter inzage is gelegd een verslag betreffende de restituiie van tij dens de oorlog uit Nederland wegge voerde effecten. DAT de K.L.M een oorkonde van ver dienste heeft ontvangen van het cultu reel instituut van El Salvador (Midden- Amerika). DAT de Groningers hun gasverbruik in de komende dagen tot het uiterste moeten beperken wegens tegenslag in de reparatie aan een der gashouders DAT mr G. E. van Walsum in zijn functie van burgemeester van R'dam voor het eerst naar buiten is getreden aoor het nieuwe gedeelte van het zie kenhuis aan de eBrgweg te openen. DAT tegen de 40-j. Italiaan F. R. en ae 45-j. procuratiehouder F. W de P uit Hilversum, die getracht hebben een ver zekeringsmaatschappij voor f 54.500 op te lichten door vermissinb van juwelen voor te wenden, in A'dam 9 mnd is ge- eist. DAT aan de 40-jarige Ned. Mij voor Havenwerken te A'dam het praedicaat Koninklijke is verleend. DAT tot burgemeester van Oploo (N.- r.) is benoemd drs G. J. A. Schampers, hoofdcommies bij de Dienst Publieke Werken te Nijmegen. DAT in de week van 22 t m. 28 Juni 41 gevallen van kinderverlamming wer den aangegeven, waarvan 19 in Noord- Brabant en 11 in Limburg. DAT de Oostenrijkse festivalstad Salz burg m.i.v. 19 Juli driemaal per w per K.L.M. te bereiken zal zyn. DAT op 16 Juli „Wonderland", soort amusementepark voor de jeugd, Amsterdam geopend wordt. DAT te A'dam 5 personen zijn aange houden, die betrokken zijn bij diefs ai van een partij zuidvruchten ter waarde can f 10 000 en zy zich verrieden door grote uitgaven. Bijbel te worden opgespoord. Een be langrijk werk en tevens een heel moei lijk werk. Zó belangrijk en tegelijk zó moeilijk, dat men gemakkelijk kon ko- zowel tot overschatting als tot onderschatting van de ..beginselen" In het laatste schuilen heel wat meer ge- n in het eerste, maar het eerste dient ook te worden vermeden en heeft de onderschatting mogelijk ook wel in de hand gewerkt. Een Christelijke politiek is in feite niet anders dan een voortdurend onderzoeken hetgeen de Bijbelse boodschap, gezien de historische situatie waarin God ons laat leven en die bepaaldelijk niet buiten Hem om is ontstaan, ons te zeggen heeft de inrichting van het leven, ook het leven van en in de staat. Daarom behoren in een Christelijke politiek studie en practische toepassing ook hand in hand te gaan. Zy, die deze politiek hebben toe te passen, doen dit naar eigen goeddunken, ook niet met uitsluitend gebruik van hun ver stand of van een mogelijke politieke feeling, maar als uitvoerders van een hoge opdracht en slechts nadat zij ver stand en feeling onder de tucht van die hoge opdracht hebben geplaatst. TTET is èn studie èn toepassing. Be- -L-1 halve het één ook het ander. Hier schuilen zeker nieuwe moeilijkheden. Niet zelden hoort men de klacht, dat er wel mooi gepraat kan worden over be ginselen, maar „wat heeft men er aan?" En dit waarlijk niet alleen in materialis tische zin van „wat levert het op?" Van het beginsel geldt nog alty'd de ders. Alle cylinders zijn aan de uiteinden!omschrijving, welke prof. Anema eens toegespitst. Een tekening in doorsnee zoujvan de voorwaarden gaf: Het moet hart een driehoek te zien geven, waarin zich 1en hoofd toespreken en men moet e in iedere hoek een cirkel (de doorsnede r van een cylinder) bevindt. hoofd toespreken e kunnen werken. Onze indruk is. dat veler waardering snel zal toenemen, wanneer ook aan deze laatste voorwaar de ruimschoots aandacht wordt geschon ken. Er schuilt bij die toepassing nog wel een andere moeilijkheid. Hier komt n.l. duidelyk uit. dat de boodschap wel Bij bels is, maar dat het opsporen van de richtlijnen door mensen moet geschieden. Vandaar vaak een plotselinge verschei denheid, die wel eens de schijn van rijk dom kan geven, maar die toch juist aan de toepassing tal van problemen in de weg legt Geen atoom-concuirentie De onderzeeboten worden, zoals be kend, gebouwd by Wilton-Feijenoord (twee) en bij de Rotterdamse Droogdok Maatschappij (twee). Zij meten ieder on geveer duizend ton. Bijzonderheden over bewapening, snelheid e.d. worden niet vrijgegeven. Vice-admiraal Stam heeft verklaard, dat dit nieuwe model onderzeeboot A voorlopig geen concurrentie heeft t duchten van de door atoomkracht aar gedreven onderzeeboot. „Naar myn mening zal het nog menig jaar duren 'oe^wifj^9 kan ZÜ spoedig be- voordat men met een atoom-onderzee- in", aldus de vice-admi- In het buitenland bestaat nieuwe model grote belangstelling. Meer behoudzuchtige geesten hebben hier daar uiting gegeven aan hun twijfel o de mogelijkheden van deze niet-traditio- nele bouw, maar vice-admiraal Stam is van overtuigd, dat de Nederlandse tech nische deskundigen de verwachtingen zullen verwezenlijken. HET WEER IN EUROPA Rapporten van hedenmorgen 7 uui 8 s a ÏS c E ocE s; c E x 5" =2 5 Q 5 zS Stockholm Helsinki <openh. A'dam Genève Parijs Nice ïerlijn -«carno cnbew. licht bew. licht bew. licht bew. cnbew cnbew. or.bew. N 6 NW 7 NO 4 N 4 NO 7 windstil NNO 5 NNW 4 NO 2 windstil NO 1 24 1 24 0.3 22 0 20 0 36 0 54 0 34 0 2b 0 33 0 32 0 WEERBERICHT Zonnig weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Zonnog, warm en droog weer met een matige tot vrij krachtige wind tus sen Noord-Oost en Oost. (Opgemaakt om tien uur). (Advertentie) denkelijk zyn. Want het gaat er in de politiek, ook in de Christelijke politiek, om, dat er iets wordt bereikt. Het gaat om iets, dat gerealiseerd behoort te wor den. dat realiteit behoort te worden. En verschil van inzicht kan tot gevolg heb ben, dat de onderling verschillende be schouwingen elkaar opheffen, op elkaar een verlammende werking uitoefenen, en dat uiteindelijk niets wordt bereikt. Daarom is in de Christelijke politiek onderlinge samenwerking en onderlinge waardering een eis van de hoogste orde. Ook hier: geen handhaving om zichzelfs wille. Of om het anders te zeggen: ook in de Christelijke politiek is de liefde het voornaamste gebod. En wie weten wil. wat die liefde kan uitwerken in de verhouding tot de ander en dus ook in de realisering van een Christelijke poli tiek. welnu, die leze er ook in dit op zicht zijn Bijbel maar op na. Maar het wordt tyd. dat we nu nog iets naders gaan zeggen over de eisen, te stellen aan een Christelijke partij. Ge lukkig kan daar alweer een Zondag over heen gaan Fa D. KRET en Zn. Zonnig weekeinde Krachtige stijgingen van de lucht druk boven het Noordzeegebied heb ben er toe geleid dat zich daar een nieuw gebied van hoge luchtdruk ont wikkelde. Daarmede samenhangend stromen de warme luchtmassas. die tijdelijk utt ons land werden verdreven weer langzaam naar het Westen. In ver band daarmede zullen de temperatu ren weer geleidelik omhoog gaan, vooral in het Zuiden van het land. Het ziet er dan ook naar uit, dat het weekeinde in het Noorden van het land vrü warm, in het Zuiden warm en overal zonnig zal z\jn De kans op neerslag is gering, aldus deelt het K.N.M.I. mede. ZON EN MAAN. Zondag: Zon 4 28 tot 21 uur: Maan 20.50 tot 2.25 uur; Maandag: Zon 4.20 tot 21.00 uur; Maan 21.32 tot 340 uur. Op 7 Juli V M. F

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1