GNJenws uit de Raad van Alphen Rijn werkte lange agenda af %ijn- en eenstreek aan den Huisvuil en dorpsverlichting waren punten van gesprek Men ging maar moeilijk accoord met gunning van bestrating Geslaagde sportdag Hervormde jeugdraad Valkenburgs raad nam enkele belangrijke besluiten NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 DINSDAG 1 JULI 1952 Schoolzaken Keuringsdienst subsidie zwembad dansen in Avifauna de bedrijven Alphens raad deed gisteravond een nil 35 punten bestaande agenda op z^jn ge mak af. Na twee uur en een kwartier viel voor de laatste maal de hamer waren alle voorstellen goedgekeurd of aangenomen. De mededelingen bevatten o.m. de af wijzende beschikking van Ged. Statén op het beroep van de Prot. Chr. raads- meerderheid, gedaan op eén artikel yit de drankwet om Avifauna eén dansver- gunning op Zondag te wéigeren. De heer Brouwer zei naméns deze meerderheid, dat men aanvankelijk meende volledig in het ongelijk gesteld te zijn. Nadere bestudering van de gron den en argumentatie van Ged. Staten zul len echter van deze groep verdére c weging wat thans te doen staat vragen en t z.t. wordt op deze zaak wellicht teruggekomen. De heer Ruijssenaars wees er op, dat door de fa Mullens, dié de patétes frites kraam bij Avifauna heeft, in strijd met het besluit van de raad, op Zondag wordt verkocht. Wat men de een (de directie van Avifauna) geweigerd heeft, gebeurd nu toch. Hoewel er bij spr. geen prin cipiële bezwaren leven, meent hij dat de besluiten behoren te worden uitgevoérd. Hij vroeg of B. en W. bereid zijn maat regelen te treffen. De voorzitter zei, dat B. en W. de zienswijze van de heer Ruijssenaars delen. Maar het raadsbesluit is door G.S. nog niet goedgekeurd. De standhouders staan nog zonder status en daaróm is hi treffen van maatregelen vrijwel niet m< gelijk. Over de subsidie van Alphens zwem bad sprak de heer v. d. Meent. De tarieven voor de volksklasse vond hU aan de hoge kant. HU stelde een be spreking met het bestuur van Al phens zwembad voor. De heer Kroon was het wel eens met de vorige spr., maar verlaging der tarieven zal de toeloop op warme dagen nog groter maken dan ze reeds is. Vergroting van het bestaande of bouw van een tweede zwembad Is nodig, een ziens wijze, die, naar de voorzitter mede deelde. reeds de aandacht heeft van B. en \V. De punten 5 en 6, betreffende school zaken. werden goedgekeurd. Punt 7: de definitieve vaststelling van de vergoe dingen aan de bijzondere scholen ovei 19421947, bracht een uitvoerige be schouwing van de heer Ruijssenaars een zaak, rakende de R.K. school de Paradijslaan, waarbij, naar sprekers mening, ter gemeente-secretarie eer foutieve berekeningenreeks werd ge maakt, met pijnlijk gevolg voor de school. Spr. zei teleurgesteld te zijn, daar volgens de letter en niet naar de geest der wet was gehandeld. Wethouder Dekker gaf een uitvoerige repliek op wat hij een onprettige kwes tie noemde, maar waarin formeel het ge lijk aan de kant der gemeente was Ook de punten 8 tot 18 raakten alle schoolzaken. Bij het voorstel tot de bouw van een rijwielbergplaats voor de Oran- jeschool, had de heer Gesman graag tevens een begroting van de kosten ge zien, maar dit bleek geen voorschrift te zijn. Mevr. NaberSieger werd met alge mene stemmen gekozen tot lid van de commissie van toezicht gem. Nijverheids school voor meisjes. Het voorstel, be treffende de bouw van een Chr. lagere landbouwschool, werd zonder discussié goedgekeurd. Punt 20 was een voorstel tot wijzi ging van de salarisverordening, waar door het mogelUk zou worden één directeur te benoemen aan het hoofd van de w. en l.-bedrUvcn en ge meentewerken. De heren RuUsse- naars en v. d. Lee vroegen, of ze zich, door hieraan mee te werken, vast legden aan een benoeming van één functionaris voor bedoelde diensten. Dan zouden ze tegen stemmen. De heer v. d. Akker zei niet mee te kunnen gaan met het voorstel, waar het betrof de vaststelling van een maximum salaris, plus toelage. Het afwijzend ad vies werd door B. en W. terzijde gelegd; het hield in het maximum-salaris zó te stellen, dat toelagen niet nodig waren. Burgemeester Witschey zei aan het adres van de eerste sprekers, dat hier geen binding was, maar slechts een voor uitlopen op de mogelijkheid, dat een der gelijke functionaris benoemd zou wor den; dan is men klaar. Medegedeeld werd, dat uitstekende sollicitaties binnen waren gekomen en dat B. en W. spoedig met een voorstel betreffende de benoe ming hopen te komen. Wat de opmer king van de heer v. d. Akker betreft, werd gezegd, dat het college de verant woordelijkheid blijft behouden. Het rijksbureau voor ambtenarenzaken en Ged. Staten zijn hierover ook gehoord en deze staan achter het standpunt van B. en W. Een maximum-salaris kan nooit zo hoog gesteld en goedgekeurd worden (daar kwam de redenering op neer) als salaris plus eventuele toelage. Dit was ook de mening van de heer Geerlof, die eveneens de bespreking in G.O. had bijgewoond en. gezien de situatie, met het voorstel kon meegaan. De heren v. d. Akker en Nyman wilden geacht worden te hebben tegengestemd. Het voorstel tot wijziging van de ver ordening keuringsdienst voor vee en vlees, kring Alphen aan den Rijn, kreeg de heer Slootjes als tegenstemmer, we gens onvoldoende tijd om de zaak door te nemen. De heer Brokaar had ook bezwaren. De slagers, die door de hoge prijzen hun omzet terug zien lopen, krijgen door de hogere keuringskosten nieuwe lasten op gelegd; voor de burgerij zal het levens middelenpakket duurder worden. De exploitatie van de keuringsdienst moet zo efficiënt mogelijk zyn. Ja, zei de voorzitter en dat is nu juist de bedoeling van het voorstel: de dienst een gezonde financiële basis te geven. En om de nood van de slagers mogen de belangen der gemeente niet verwaar loosd worden. Wethouder v. d. Berg zei nog, dat de kosten in de kring Alphen in vergelij king met anderen kringen zeer laag zijn. Na re- en dupliek volgde aanneming. Het voorstel tot aankoop van een 9-retortsoven voor de gasfabriek, maakte de tongen nog losser. De heren Jansen en Rogaar zagen in, f'at dit voorstel nodig is, anders komt de gasafgifte in Wethouder Deerenberg zei, dat de oven 7, die verlies brengt, thans is uit geschakeld. maar als tegen de winter méér gas nodig is, dan komt men in moeilijkheden. Als de zaak met Leiden voor elkaar is, dan zal Alphen toch de eerste tijd zelf ook nog voor aanvulling moeten zorgen. De heer Geerlof had graag de raad en de commissie van bij stand vollediger ingelicht gezien. De voorzitter zei, dat dit voordelige aanbod maar spoedig geaccepteerd moet worden. Er zitten meer muizen op het spek. De situatie met Leiden is nog niet zo heel erg helder. Spr. hoopte, dat de heer Ploeger, waar nemend directeur der bedreven, die zich teveel heeft gegeven, spoedig hersteld zal zUn. Het voorstel werd toen aangenomen. De heer Njjman was er tegen, zonder nadere moti vering. Naar aanleiding van het voorstel tot wijziging van de verordening op de hef fing van vermakelijkheidsbelasting, w bij voor kermisvermakelijkheden op tionale feesten reductie zal worden leend, bepleitte de heer Kroon dezt beperken tot de werkelijke nationale feestdagen, opdat geen subsidie aan kérmis verleend wordt. De heer v. d. Lee wilde juist een hoge heffing, opdat geen kermis-exploi- tanten naar hier komen. Onze nationale feesten ontaarden steeds meer. Uit de discussie bleek de behoefte de vaststelling van data voor nationale feestdagen door de overheid (30 April werd door de weersinvloeden minder ge schikt geacht). Komt hier niets van, dan zal wellicht ingegaan worden op eer suggestie van weth. Dekker om in eer bespreking van gemeentebestuur, oranje verenigingen en hoofden van scholen te komen tot vaststelling om dagen voor plaatselijke, zo mogelijk algemene fees ten. Bij het voorstel tot verkoop van bouwgrond aan de fa Van Hemsbergen, waarbij straataanleg nodig bleek, be pleitte de heer Jansen aandrang bij de bouwers om aan reeds gereed zijnde straten te bouwen. Er volgde nog een besloten zitting. longe fietser overreden Vanmorgen vond in de Julianastraat een verkeersongeluk plaats, waarbij de 12-jarige S. R. uit Bodegraven ernstig werd gewond. Op het moment dat de gemeentewagen, bestuurd door de heer A. Ambachtsheer, een stilstaande bak fiets en vrachtauto passeerde, wilde de jongen er met zijn fiets nog tussendoor. Hoewel er ruimte genoeg was, raakte hy de vrachtauto, verloor de macht over het stuur en viel. Een der wielen ging over zijn fiets en over zijn benen. De jongen kreeg wonden aan zijn linker onderbeen en brak zijn rechter-boven- •been. Dokter J. van Eek verleende ge neeskundige hulp. R. werd daarna naai het Aoad- Ziekenhuis te Leiden vervoerd. Groene Kruis 50 jaar. Het Groene Kruis in Alphen bestaat 50 jaar. Dit was voor het bestuur leiding om met drie filmvoorstellingen de leden der afdeling nader tot de be stuursleden te brengen. De voorstellin gen in de middag waren maar matig be zocht, waaraan de tropische temperatuur wel niet vreemd zal zijn geweest, 's Avonds waren er meer belangstellen den. Dokter Van Kooten, de voorzitter, gaf een overzicht van hot werk, dat het Groene Kruis verricht en over de orga nisatie. Hij deelde mee, dat na het hou den van veel vergaderingen nu delijk overeenstemming was bereikt met de t .b.c.-bestrijdingsorganisatie, waar door deze kleine vereniging per 1 Januari in het Groene Kruis zal worden opge lost. Zuster Burger zal dan worden aan gesteld als controlerend wijkzuster voor de t.b.c.-bestrijding. Dan zal het Groene Kruis ook in aanmerking komen voor de rijkssubsidie. Er werden films vertoond over het Groene-Kruiswerk en de t.b.c.-bestrij ding. Personeel firma Boot naar Kromhout. Het personeel van de scheepswerf en de motorenfabriek van de firma Boot zal Zaterdag een bezoek brengen aan di motorenfabriek van Kromhout in Am sterdam. 's-Middags worden twee voet balwedstrijden gespeeld tegen Amster damse collega's, waarna men gezamenlijk zal dineren. De middenstandstentoonstelling De ALphense middenstandstentoonstel ling en verkoopbeurs, die van 412 Juli wordt gehouden, zal Vrijdagmiddag, uur, door burgemeester Witschey worden geopend. Wedvlucht Alphense Vriendenclub Zaterdag werd van Orleans af (510 m) een concoursvlucht gehouden. De duiven werden gelost om half 8 per N.N.O. wind. De eerste duif kwam aan 17.30 uur. Door het warme weer en de felle zon keerde slechts 10 der vogels op de hokken terug. Uitslag: 1 E. van Wilgen; 2 Joh. Cos'erus; 3 en 5 J. Röoda; 4 P. Sneeuw. De uitslag van de concoursvlucht, ge houden van de Moerdijk af, in de ju niorenafdeling luidde: 1 en 3 H. Groe nendijk; 2 A. Godthelp; 4 en 5 Th. G. v. d. Ekhout; 6 N. van Wilgen; 7 M. Bosman Verkeersexamen Bijna 300 leerlingen van lagere scho len en van de gemeentelijke nijverheids school deden gisteren verkeersexamen. Zij moesten onder het wakend oog van de politie en onder auspiciën van de ver eniging voor Veilig Verkeer een bepaal- route in de gemeente afleggen. Ge start werd aan het eind van de Stations straat. Met veel animo hebben zowel leerlingen als examinatoren gewerkt ondanks de wanmto HAZERSWOUDB Oefening van de E.H.B.O. Tydens de. Zaterdag op het terrein aan de Voorweg gehouden voetbalwed- strijd deden zich enkele ongevallen" Deze waren geheel volgens de plannen van de plaatselijke EHBO op gezet. Zo raakte de 34-jarige A. R. in een sloot, brak zogenaamd een been liep een hersenschudding op. Ook ont stond een ..vechtpartij", waarbij de 17- jarige A. D. knock-out werd geslagen. Mevrouw C. H. viel bij het zien daarvan flauw. Dokter P. J. Meyst en zuster Boer hadden de leiding, toen de „toe vallig" op het terrein aanwezige EHBO- ers htm werk deden. Wedvlucht De Reisduif „De Reisduif" hield een wedvlucht var Orleans; afstand 504 km. De duiven wer den gelost ora 7 uur en 30 min. met moo: weer en N.O. wind De eerste duif be reikte zijn hok om 4 uui snelheid 892 meter per min.; de laatste prijsduif werd geconstateerd snelheid 796 meter per minuut. De prijzen werden als volgt behaald: C Groen 1.3: A. H. Fase 2.8; P. van der Male 4; W. G. de Jongh 5; W. v. Veen 6; W Bleeker 7; P. van Klaveren 8. De heer M. Krijgsman stelde voor deze vlucht een medaille beschikbaar, die werd gewonnen door C. Groen. Voetbal. Op een terrein, welwillend afgestaan door de heer M. A. Compier, zal Donder dag om 7 uur een voetbalwedstrijd ge speeld worden tussen leden van de K.A.B. en de koorzangers van het Zwaantje. Raad van Koudekerk aan den Rijn De gemeenteraad van Koudekerk, die gisteravond onder voorzitterschap van wethouder Molema, besloot na enige dis cussie, gevolgd door stemming, geen 25 toe te kennen aan de Vebo voor een prUs. De tljdelUkc wyziging van dc regeling inzake ziektekostenvergocdlng van het gemeentcpersoneel werd goedgekeurd. Simavi kreeg niet de gevraagde subsidie. Het voorstel van B. en W. om het op halen van huisvuil en haardas weer te gunnen aan A. van Harekamp, bracht vele tongen in beweging. De heer Smit merkte op, dat hij klachten had verno men over de wijze van ophalen, voor namelijk hierover, dat H. niet alles wenst mee te nemen, wat de mensen hem aanbieden. Opgemerkt werd, dat dit ook niet hoeft. Bedrijfsvuilnis valt er buiten. Sommige leden merkten op, dat H. zich wel wat soepeler kon tonen, temeer om dat dc gemeente, met de bepaling, dat hij het huisvuil in een gesloten wagen dient op te halen, ook de nodige soepelheid be tracht. B. en W. zeiden toe, ernstig met H te zullen spreken en er bij hem op aan te dringen de uiterste soepelheid te be trachten. Weth. van Vegten wees er op, dat deze soepelheid ook bij het publiek dient gevonden te worden. Vervolgens wijzigde de raad de ge meentebegroting 1951 en 1952. Hieruit bleek o.a. dat het aandeel van de ge meente in de aanlegkosten voor het rijwielpad 11.711 bedraagt. Bij de rondvraag stelde de heer Smit de vraag of het met de verlichting niet anders kon dan tot nu toe. Hij merkte op, dat men van de mooie installatie, die de gemeente bezit bij-na niets merkt. Ook andere raadsleden drongen er op aan meer lantaarns constant te laten branden, la -.teams bij te plaatsen en vooral ster ker lampen te gebruiken. Weth. Van Vegten wees op het verzoek van de overheid en de lichtfabrieken, om zo zuinig mogelijk te zijn met stroom. Daartegenover stelden de Raadsleden de etalageverlichting in de steden terwijl de heer Geerlof wees op de onvoldoende verlichting van sommige punten in de Hoge Waard. De heren Heemskerk en Van Veen spraken in gelijke zin. Wat er reeds is. moet zo goed mogelijk functdon- neren. B. en W. zegden toe met de me- RUNSATERWOUDE Rode Kruis. De collecte voor het Rode Kruis heeft f65.17 opgebracht. TER AAR Rondwandeling De muziekvereniging Arti et Religioni hield gisteren een muzikale rondwande ling door de gemeente. Er was grote be langstelling voor. De muziek werd ge geven ter gelegenheid van de verjaar dag van de Prins. Collecte De collecte voor het Prins-Bernhard- fonds heeft f 60 opgebracht. Afbraak Met de afbraak van de oude pastorie werd gisteren een begin gemaakt. Visakte De politie verzocht ons er nog eens op te wijzen dat men niet mag vissen zon der hengelbewijs of visakte. Het nieuwe visaktejaar is nu begonnen. Van de 200 hengelaars hebben er nog maar 52 een bewys of akte. De gemeente-secretarie deze zaak open Burgcrlyke stand GEBOREN: Hermanus F., z. v. M. J. Bezuijen en E. J. Akkermans; Johannes G., z. v. Th. J. Koot en W. M. de Groot. OVERLEDEN: T. Lekkerkerker, 83 j., Voetbal. Op het terrein van Koudekerk zullen Donderdag 7 uur de adspiranten van Koudekerk spelen tegen die van H.C.L. NOORDWVKERHOUT Burgerlijke Stand. GEBOREN: Jacobus H M, z van J A Geerl-ings-Nederstigt; Johanna M T M. d van C J Peters-Nederpel; Adrian T, z van A Spigt-Van den Berg; Cornelis J M, z van J G Kortekaas-Ruigrok. ONDERTROUWD: G van der Wolf, 23 j en C M Gort, 23 j; A Waasdorp. 24 j P A Looijestijn, 26 j. O EGSTGEEST Officier Kon. Mari.ie Onze plaatsgenoot de heer L. C. Nieuwkoop is aan het Kon- Instituut v de Marine in Den Helder geslaagd v< officier. RUNSBURG Driemaal uit woning gezet Een inwoner van onze gemeente had zonder een woonvergunning zijn intrek in een huis genomen. Op last van de burgemeester zette een wachtmeester van de rijkspolitie de man uit het huis. Maar de man bracht daarna het meubi- in de woning. Voor de tweede maal werd hij toen uit de woning gezet. Avonds was met behulp van de buren het slot van de achterdeur verbroken en men het meubilair weer naar bin- gebracht. Na de derde uitzetting was de vroegere bewoner met vrouw en kin dereen niet meer teruggekeerd. Dit alles bracht de man voor de Leidse kanton rechter, die hem ƒ15 boete of vijf dagen oplegde. Schaakclub N.Z.H. De uitslagen van de bordenwedstrijd van de N.Z.H.-schaakclub zijn: J. P. KwestrooD. Tijsterman 10; A. de Vletter-r-H. Tijsterinan 01; H. Kwestroo L. J. Goudriaan 01; G. van Egmond— De Vletter 0—1. Naar Rynsburg. Met ingang van vandaag is de wacht meester der rijkspolitie J. A. Huteman te Zunderen (gemeente Wiets in N.Br.) overgeplaatst naar Rijnsburg. Voor drenkelingen. De gemeente zal dreggen plaatsen by de Trambrug en dc Langevaartbrug. VOORSCHOTEN Vanavond concert De harmonie St Lauren-tius geeft van avond om 8 uur in het Burgemeester- Berkhoutpark een concert onder leiding van de directeur, de heer L. Th. Janssen. LEIMUIDEN Korte raadsvergadering Drie leden van de Leimuidense ge meenteraad woonden de gisteravond ge houden vergadering niet bij, namelijk de heren G. A Visser, B. Loosbroek en W. Vonk. Voorzitter was burgemeester Bak huizen. Hij deelde mee, dat Ged. Staten de gemeentebegroting 1952 hadden goed gekeurd. Enkele afschrijvingen werden op verzoek van Ged. Staten anders ge regeld De Raad besloot vervolgens gelden be schikbaar te stellen voor enkele voor zieningen in de consistorie der Geref. half 1. Opfrlssertje De vijftienjarige L. J. H. friste zich gis teren in de vaart langs de ringdijk wat op. Hij nam echter de diepere vaargeul en bleef onder. De heer Van der Ster„.uLmnnMu ^,no. haakte hem er met een lange autohaak senheim; ÏTchrTG^Tde"Jong, adjunct- Ult- j directeur van gemeentewerken van Nieu- BurgerlUke Stand j weramstel. C.J.M.V.-voetbaltoumool. Nieuws van en voor Katwijk KATW11K Prachtschlp Spoorloos verdwenen «"„S»5"nvif?a<r de markt en dat redde de besomming dan ook. want ondanks de zakkende koers maakten Leen Blok en zijn i nen voor een 12-daagse reis nog ƒ24.000. De Maria van Hattum moest met veel minder tevreden zyn en kreeg voor 1000 kisten, gevangen in 12 dagen, precies 10.000 minder. Kabeljauw van de Norma Vandaag was de Maria van Hattum present met een grote vangst dikkoppen: 1500 ijskabeljauwen en 560 stuks stijve en bovendien nog 410 kisten varia. Van de loggers waren de KW 9 (van Maan dag), de IJM 129 en de IJM 209 aan de markt, waarvan de KW 9 140 kisten di versen aanvoerde. Woensdag wordt de Eveline verwacht, tegelijk met de Her man en de Thorina, die resp. 19 e Juni vertrokken zijn. Naar wy vernemen is de 20-jarige J. H., werkzaam op het kantoor van de ge meente-ontvanger, sinds Zaterdag spoor loos verdwenen. Het schijnt, dat hij wat geld heeft meegenomen ten nadele de gemeente, maar een groot bedrag kan dit nooit zyn. H. kwam uit het Noorden des lands en was te Katwyk Binnen op kamers. HU was nog niet lang meentedienst. Wie wordt directeur van gemeentewerken? De gemeenteraad zal Donderdagavond hebben te beslissen, wie als opvolger wylen de heer G. Reus directeur van meentewerken zal worden. Het door het college voorgestelde drietal bevat de vol gende namen: 1. P. C. Priester, technisch hoofdambtenaar 1ste klasse bij het mi nisterie van Wederopbouw en Volkshuis vesting te 's-Gravenhage; 2. G. Schram, directeur van gemeentewerken te Sas GEBOREN: Johanna M. H.. d. van J. v. d. Weyden en D. P. Wijfje,; Petro- nella W. A. d. van G. H. v. d. Zwaan en P. C. M. Turk; Teuntje A. J. C., d. van P. van Harten en K. Hart. GEHUWD: Th. M. J. Vlasman, 24 j., en A. B. Sassen, 23 j. OVERLEDEN: G. N. Kleyn, 7 mnd. WOUBRUGGE Zo jong zo gemeen Het paard, dat voor een hooiwagen was gespannen, werd op het land van de weduwe Kroes zodanig door een 19-j. knecht gestoken, dat het moest worden afgemaakt. Raad van Alkemade De ieer De long uit commissie van bijstand Openbare Werken onderhandse aanbesteding te Alkemade hadden de be- ningen strafing van het Westeinde met het ste- gunnen aan de fa v. d. Pol te Heemstede - reeds zijn intrek genomen en wegdek van de Hoogmadeseweg, voor f 520 591 en dezelfde firma op te •elke laatste bovendien van een teerdek dragen de bestrating- en rioleringswer- wordt voorzien aanbesteed. Laagste in- ken, die bij de bouw horen, voor f 19.050, schrUver was Versluys uit Bodegraven werd aanvaard. met f 35.043,50. I Wel maakten enkele leden bezwaar te nen het feit. dat alle woninwn in Oiirii Gisteren stelden B. en W. de raad voor £en het feit- dat alle woningen in Oude het werk te gunnen, maar ze stuiten op I Wetering worden neergezet. Daar echter tegenstand. De heren De Jong 1 r,07° hn'"" aa" aadsgdaal js sag |gj vliet gingen niet accoord met de gehou den inschrijving. Er werd daarna Ibet voorstel gestemd en het gevolg dat het met 6 tegen 5 stemmen werd worpen en daarna teruggenomen. Het voorstel om de bouw van 52 l Kerk- Ideze bouw een onderdeel i 1 het plan Alphen aan den Rijn Er heerste gisteravond op het terrein an het Chr. lyceum aan de Steenstraat te Alphen aan den Rijn een gezellige drukte. Tal van leden van de by de C.J.V.F. en het C.J.M.V. aangesloten ver enigingen en clubs waren daar bijeen ge komen, om deel te nemen aan de wed strijden, die vanwege de Herv. Jeugdraad in georganiseerd. Het prachtige zo merweer bracht vele toeschouwers op de been. Of dit alom pure belangstelling menen we in twijfel te mogen trek ken, gezien de onsympathieke wijze van optreden van sommige lieden. Er waren die het de organisatoren moeilyk maakten, maar wat o.i. erger is: Bert Britsemer, wonende aan de Kortsteekter- weg, kwam, toen hy na afloop van de avond in de allerbeste stemming huis waarts zou gaan, tot de allesbehalve pret tige ontdekking, dat „men" de lamp en de dynamo (beide splinternieuw) van z'n fiets had afgehaald. Ergerlijk! Mooie prestaties Het uitgebreide programma werd, dank j een goede organisatie, in vlot tempo afgewerkt. Er werden soms mooie pres taties geleverd. De stemming was prima. Aan het eind van de avond werd er een gecostumeerde voetbalwedstrijd tussen Noorderkwartier I het elftal, dat als overwinnaar uit dc competitie van de CJ.M.V.-jongensclubs te voorschijn was gekomen en een leiderselftal. Het ging i toe de verwikkelingen die zich voordeden, wekten veel hilariteit. Tenslotte de prijs uitreiking door ds C. J. Lambour. De prijzen bestonden uit diploma's en me dailles. De winnaars waren: Jongens: hardlopen 60 m t/m 13 jaar: 1. S. Blom; 2. J. Rynsburger; 3. H. Reyneker; 80 m 14 en 15 jaar: 1. J. Vroege; 2. Sj. v. d. Wyngaard; 100 m 16 jaar en ouder; 1. M. van Arkél; 2. H. Verschuur; 3. R. de Feyter; 800 m boven 15 jaar: 1. J. Postmus; 2. De Jong; 3. W. Griffioen; 4. J. Westmaas; ver-springen t/m 13 jaar: G. Vroege (4.15 m); 4x100 m estafette boven 15 jaar: 1. Bethel; 2. 0.D.I.; hinkstapsprong 15 jaar en ouder: 1. A. Verhagen 8.80 m); 2. J. Kaspers (8.70 m); kogelstoten: 1. N. v. Wilgen (8.73 m); 2. A. Verhogen (8.24 m); 3. Van Doorn (7.92 m); touwtrekken t/m 15 jaar: 1. Brittenrust; 2. Hou koers-A; 16 jaar en ouder: 1. Jonathan; 2. Bethel; 3. O.D.I.; vèrspringen 16 jaar en ouder: 1. H. Ver schuur (4.73 m); 2. J. Kaspers (4.30 m); 3. H. Dirkzwager (4,28 m); 4x60 m esta fette: 1. Jonge Strijders; 2. Hou koers-A. Meisjes: hardlopen 60 m t/m 13 jaar: 1. N. de Blanken; 2. R. Velis; 3. J. Blom; 80 m 14 en 15 jaar: 1. J. Verhorst; 2. L. v. Beek; vèrspringen t/m 13 jaar: 1. L. v. Beek (3.63 m); 2. W. de Blanken (3.60 m); 3. L. Kruit (3.Ö0 m); 4. R. Velis (3.46 m); 4x60 m estafette: 1. Mirjam-B; 2. De Zonnebloem; kastiebalwcrpen: 1. E. Binnendyk (30.80 m); 2. H. Rijswyk (26.30 m); 3. L. v. Beek (25.50 m); slin gerbal: 1. K. Groeneveld; 2. L. Hoogen- doorn. De prijzen van de voetbalcompetities gingen naar C.J.L.C. Luctor, wisselbeker en medaille; C.J.M.V. „Béthei", lauwer tak; Noorderkwartier I (jongensclubs Oosthoekdorp), wisselbeker en medaille; C.J.C. Jonge Strijders, medaille. De lauwertak, beschikbaar gesteld door de fam. Van Hanswyk voor de gecostu meerde voetbalwedstrijd werd toegekend aan Noorderkwartier I. 104 woningen, valt hier niets veranderen. Voor de financiering van de bouw en de daarbij behorende werken werd een geldlening ad f 600.000 tegen 4% af te lossen in 40 jaar, aangegaan met de fa Staal en Co in Den Haag. By de besprekingen bleek, dat de he ren Kerkvliet en De Jong enigszins ont stemd waren over de gang van zaken in de commissie van bijstand voor Open bare Werken. Naar hun mening werd er te weinig geluisterd naar de uitgebrach te adviezen en de heer De Jong meende dan ook als lid van deze commissie te moeten bedanken. De heer Kerkvliet bracht B. en W. hulde voor hun streven naar opheffing van het woningtekort. De gehele raad was voor een effectief toezicht op de bouw van de 52 woningen en voor inzage van rapporten over deze bouw. Tijdens de vergadering stelde de bur gemeester de raad op de hoogte van het engeval, dat het lid Versteege is over komen. Met een gebroken dybeen moest deze in het ziekenhuis worden opgeno men. In de rondvraag kwam de demping van het Zuideinde nog eens ter sprake. De voorzitter meende, dat de tuinders uit Roelofarendsveen actief behoren te worden en dat zij over vele kleine be zwaren moeten heenstappen. Bij de rondvraag sprak de heer P. v. d. Velden zijn misnoegen uit over de be handeling van punt één der agenda, waarbij het voorstel van B. en W. werd afgestemd. Spr. motiveerde, waarom hij zijn stem aan het voorstel had gegeven, namelijk omdat dit in een openbare ver gadering is behandeld en de cijfers be kend zyn geworden. Hij betreurde ech ter de gang van zaken, want bij een volgende openbare aanbesteding kan nu de laagste inschrijver zijn aanbestedings som niet handhaven. Bovendien is het voor andere aannemers een klein kunstje onder deze aanneemsom te blijven. Naar aanleiding van dit betoog stelde wethouder Van der Poel voor over te gaan in geheime zitting. Na heropening deelde de burgemeester mee, dat punt één van de agenda werd ingetrokken. Wederom werd punt 1 aan de orde ge steld. Men ging terstond tot stemming over. Het voorstel bestrating Westeinde en reconstructie Hoogmadeseweg werd nu met zes stemmen voor en vijf tegen De heer Van Scheppingen Zaterdag wordt een voetbaltournooi gehouden op het Katwykveld door ver schillende C.J.M.V-groepen uit de kring Katwyk. De inzet van het tournooi is een beker voor de beste club en een kleinere beker voor de club, die op de tweede plaats komt. De wedstrijden beginnen om half drie. KATW11K AAN DEN RllN Concert. Onder grote belangstelling gaf gister avond de Harmonie in de muziektent aan de Turfmarkt een concert ter gelegenheid van de verjaardag van Prins Bernhard. Ongeval. Een Leidse wielryder kwam met grote vaart uit de Van Egmondstraat richting Leiden. Op hetzelfde ogenblik naderde een auto in de Ry'nstraat, doordat de wielryder geen voorrang verleende, volg de een aanrijding. Hy liep verwondingen op. Tulnbouwconsulentschap Op 1 Augustus hoopt de heer S. van der Peet, assistent van de rijkstuinbouw- consulent, naar de proeftuin te Heems kerk te vertrekken, waar hij dezelfde functie zal vervullen. Zijn opvolger is de heer J. Vendel, voorheen verbonden de proeftuin te Heemskerk. Hij heeft c genomen in het huis van de heer J. van Kampen. Zwemmen in binnenwater By de nieuwe brug in de Provinciale weg is zo langzamerhand een volledig badcentrum ontstaan', vooral voor jon gelui, die in het Kanaal zwemmen en in het gras zonnebaden. Van de zijde der politie wordit er op gewezen, dat het verboden is te zwemmen of te baden in het binnenwater van de gemeente Kat- wijik. Dus ook daar mag niet gezwom men wonden. Men is dus gewaarschuwd. Wie een bad wil nemen, kan naar het strand gaan. KATWllK AAN ZEB Geslaagd. „.v°gr het examen Mulo A slaagde mej. Hoog en laag water Visserijgolfjes Warmte doet zich gelden Het warme weer is in het algemeen geen beste omstandigheid voor de vis handel en dat was gisteren dan ook in IJmuiden sterk te merken aan de prij zen, die mede door de ruimere rondvis- aanvoeren behoorlijk duikelden. Vooral de wyting en de schelvis en in mindere mate ook de kabeljauw kregen een paar hevige tikken, zodat b.v. de beste wy ting van ƒ17 tot ƒ10 zakte en de grote schelvis niet meer dan 30 opbracht. De voor export in aanmerking komen de kabeljauw, waarvoor vorige week graag ƒ100 per regel werd neergeteld, hield zich nu met moeite staande op 85 tot zelfs 60 en de kleinere variëteiten moesten met ƒ40—ƒ35 tevreden probe ren te zijn. Ook de schol was beduidend minder en de handschol (schol II) boek te, als ze-goed was. nog maar net ƒ20, terwijl de middenpryzen in de overige soorten de ƒ15 nog maar net haalden. Met schol III was het byna huilen. Ze varieerde van ƒ80—ƒ10. Ook de tong wisselde sterk: van 2.50 voor de grotere naar 1.35 voor de groot middel en 90 cent voor de slips. Makreel wisselde nogal wat van kwaliteit en maakte daardoor veel lagere prijzen dan de vorige week. Het beste van het beste boekte nog 14, maar de kleintjes gingen voor ƒ10 van de hand en wat niet aan de eisen voldeed, dook de pufschuit in. De kleine verse haring van de SCH 7 zat tussen de 17 en 15 per 50 kilo. In i uit Binnen kwamen de KW 65, KW 163, KW en de KW 67. Naar zee vertrokken de KW 69, KW 35, KW 31, KW 89, KW 64, KW 169, KW 128, KW 12. KW 92, KW 84, KW 17, KW 41, KW 104, KW 12, KW 16, KW 21. Twee concurrenten er bU De Allan Water en de Postboy, die wegens reparatie een paar weken uit de vaart zijn geweest, zullen morgen overmorgen weer aan de slag gaan. kerk, waardoor deze als tijdelijk les lokaal kan worden gebruikt. De voor zitter deelde mee, dat het ministerie een voorschot van 31.000 verleent in de ver betering van de woningwetwoningen. Nu zullen de huren der woningen per 18 Juli belangrijk omhoog gaan. Ged. Staten keurden het raadsbesluit, waarbij rietland en water aan de heer J. Dorlas werd verkocht, goed. Hier zal nu een jachthaven worden gebouwd. De Raad besloot een kasgeldlening aan te gaan van ƒ100.000 tegen 2 Vastgesteld werd daarna de begroting van het woningbedrijf over 19511952. De heer De Ryk vroeg naar het brug getje achter de huizen aan het Noord einde. De voorzitter zei, dat deze zaak spoedig in orde zou komen. Met z'n allen op stap De ouden van dagen van Leimuiden en Rijnsaterwoude gaan Donderdag weer met enkele autobussen en Luxe auto's op stap. De route is: Heemstede, Bloemen- daal, Limanen, Öergen en terug over Egmond aan de Hoef en Castnicum. Na tuurlijk wordt hier en daar gerust. Men vertrekt uit Rijnsaterwoude om 12.15 u. en uit Leimuiden om 12.45 u. Door motor meegesleurd. De heer De Prie, die Zaterdagavond met zyn vrouw aan de rechterkant van de weg langs de ringvaart liep te wan delen, werd door een motorfiets van Van der Tol uit Aalsmeer gegrepen en mee gesleurd. Het slachtoffer werd met een schedelbasisfractuur in het St Elisabeths ziekenhuis te Leiden opgenomen. Bilderdam zonder licht. In het wegdek by de brug over de Drecht was Zaterdagavond een gat ge slagen, waardoor een storing in het licht- net ontstond. De vlammen sloegen uit de grond en de bewoners van de Noordzijde zaten zonder licht. Monteurs van de licht fabrieken herstelden de storing. Rode Kruis. De collecte voor het Rode Kruis heeft f 155.50 opgebracht. Bovendien werd door enige bedrijven nog f32.50 bijge- SASSENHE1M Chauffeur verloor aanhangwagen Een chauffeur uit IJmuiden kwam in Maart op de Parklaan tot de ontdekking, dat hij zijn aanhangwagen had verloren. Die was losgeraakt en in een land te rechtgekomen. Voor de Leidse kanton rechter verklaarde een wachtmeester van de rijkspolitie, dat het oog en de trekhaak van de wagen waren versleten en dat ook de reminrichting niet in orde was. Ook de patroon van de chauffeur moest terecht staan, omdat hij zijn chauffeur met zo'n vrachtauto had laten rijden. De eigenaar kreeg ƒ30 boete of 10 dagen; de chauffeur 45 boete of 14 dagen. Wederom zes nieuwe woningen Gisteravond kwam de gemeenteraad van Valkenburg onder voorzitterschap van burgemeester Van der Harst bUeen. Onder de ingekomen stukken bevond zich mededeling van de N.V. Bank van Ned. Gemeenten, dat met een bedrag van 35850 door houders van rentespaarbrieven en obligaties van de nationale woning bouwlening 1952 voor Valkenburg voorkeur was uitgesproken. Ook was er een erzoek binnengekomen van het paardenmarktcomité om de staangeldenverorde ning te herzien, omdat hJ. de tarieven te hoog lagen. ten worden. Hij heeft ook contact ge zocht met kerkelijke en politieke verte genwoordigers. De ontspanning kan op velerlei wyze gevonden worden en ver schillende suggesties zyn al gegeven, zo als: een openluchtbioscoop, een open luchtspel of een toneeluitvoering door een bekend gezelschap op de wyze, zoals dat byv. door de NCRV gegeven wordt» Spr. zei, dat hier een taak ligt voor ker- kelyke en burgerlyke autoriteiten en van velen heeft hU al medewerking toegezegd gekregen. Toen de heer J. v. d. Mey dan vroeg of B. en W. in principe tegen een draai molen zün, antwoordde de voorzitter, dat het begrip „vermakelijkheden" zo rek baar is. „Als we zeggenwe gaan er een kermis van maken, dan zyn B. en W. daar unaniem tegen. Wel is er gezonde ont spanning nodig, maar dan in opvoedende zin. Er moet samen iets opgebouwd wor den. De traditie zal in stand gehouden worden, maar we zullen fraohten dit op waardige wjjze te doen. Binnen niet al te lange tyd zal er een vergadering bUeen geroepen worden van predikanten, opvoeders, bestuursleden van culturele verenigingen, het paarden- marktcomité enz. en daar zal men pro heren met concrete voorstellen te komen. Men is het er algemeen over eens, dat er wat gedaan moet worden, maar dan moet iedereen er ook wat aan hebben". Tenslotte verenigde de raad zich met de volgende besluiten: 1. de aard der verma- kelUkheden zal worden bepaald door B. en W.; 2. het karakter der vermakelijk heden moet opvoedend en onderhoudend zUn. Verscheidene leden spraken er hun voldoening over uit, dat de besprekingen in deze zin gevoerd waren. Hierna ging de raad over in geheime zitting. Onderscheidingen. en W. hebben deze kwestie bestu deerd en zyn van oordeel, dat gezien de tarieven in negen verschillende ge meenten en de beschikbare plaats ruimte, er niet kan worden gesproken een onredelyk hoog tarief; hét col lege vond dus geen aanleiding wijzigings voorstellen te doen. De raad ging hier mede accoord. Het nieuwe raadslid, de heer R. Ouds hoorn, legde hierna de vereiste eden af am dus de plaats in van de heer P. an Eede. B. f el over te f r arbeiders- en twee middenstandsw igen ter besteding van de nog reste rende herbouwplichten. De vier wonin gen zullen gebouwd worden aan de Kat- wükerweg en de twee aan de Burg. Lot- systraat. De bouw kan worden gefinan cierd uit de woningbouwlening. Met vreugde nam de raad kennis van dit voor stel. Wel vonden enkele leden 't jammer, dat het huis op de hoek van de Burg. Lotsystraat geen winkelpand kon worden. Aan de heer G. Ouwersloot werd met ingang van 1 Mei jl. het veerhuisje ver huurd tot 1 Augustus 1957. Het gemeen- tepersoneel ontvangt een vacantietoeslag over 1952. Met de herbestrating van het schoolplein en de Kerkweg, het leggen van een trottoir aan de Broekweg en 't gedeeltelyk verbeteren van de Castehveg zal het herbouwplan 1940 geheel zyn uit gevoerd. Het dorpsbeeld zal daar aan zienlijk-by winnen. Voor deze werkzaam heden gelden de gebruikelUke herbouw- faciliteiten. Tegelyk zal deze gelegenheid worden benut om de dorpsriolering, die in de Castelweg nog ontbreekt, te com pleteren. Ook aan deze voorstellen kon de raad zyn volledige goedkeuring hech- Een wUziging in de begroting 1951 gaf de voorzitter aanleiding op te merken, er op de post „Onvoorziene uitgaven" overschot kon worden genoteerd van ƒ17421.36. Het is een verblUdend teken, dat, mede daardoor, de begroting 1951 ander beeld vertoont dan haar voor gangers. Bij de behandeling van het onderwerp „Vermakelijkheden Paardenmarkt 1952" hield burgemeester Van der Harst aller eerst een uitvoerig relaas over datgene, wat zich het vorige jaar rondom dit vraagstuk had afgespeeld. Toen is de dis cussie weinig verheffend geweest. Eerst het besluit: „geen vermakelykheden"; week daarna het besluit: „wel ver- makelUkheden, maar, by wyze vein proef, voor een jaar." Wederom heeft nu het paardenmarktcomité contact gezocht met de voorzitter van de raad. By een gedeel te der bevolking is vrees voor bandeloos heid en ontucht. De tegenstanders van het vorige jaar zullen niet tevreden ge steld zijn door het feit, dat in 1951 alles rustig is verlopen. Moeten we het volk „brood en spelen" geven, zonder ons als overheid te be kommeren over de vraag, welk brood en welke spelen worden geschonken? Bur gemeester Van der Harst meende, dat hier in opvoedende zin gewerkt zal moe- Wederom hebben vyf personen het ereteken voor orde en vrede onvangen. Voor het begin van de raadsvergadering heeft Burgemeester Van der Harst een kortte toespraak gehouden, waarin hy de betekenis van deze onderscheidingen uit eenzette. „In moeilyke en gevaarvolle omstandigheden hebt gy getoond uw plicht te verstaan. Na uw terugkeer in Nederland heeft men zich wel eens spot tend uitgelaten over uw prestaties. U hebt moeilijkheden ondervonden bij het zoeken van een betrekking. U hebt geen beloning verwacht voor datgene, wat gij in de tropen hebt gedaan, maar gy hebt ook niet gedacht, dat het hier zo moeilijk kon worden. Deze rechtstreekse persoon- lyke waardering van onze Landsvrouwe zal u echter goed doen. We hopen, dat u zult voortgaan in de houding, waarin u dit ereteken hebt verdiend", aldus de burgemeester. Hierna reikte de burgemeester de on derscheidingen uit aan de heer G. C. Bol zyn zoon, die inmiddels naar andere oorden is vertrokken, en aan de heren G. van Dyk, G. Vis, A. Visscher en C. A. de Vries. BurgerlUke stand. Geboren: Ritzke B., d. v. C. Varkevis- t en J. Groot: Cornelis J., z. v. S. H. Corsel en E. J. Stam,

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2