Mieuwe geihsctje ÖTeuranl Sneltrein Amsterdam-Bazel door in Frankrijk ontspoord hitte Brit als „toeziende voogd" bij Mark Clarks staf Dr Drees roept ronde-tafel conferentie bijeen Drie boerderijen in O.-Brabant in de as gelegd Wist U WOENSDAG 2 JULI 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week Drie en dertigste Jaargang No 9470 Hoofdredacteur: Dr. E. D1EMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken tanteastlcfj It ghrblrom myn bert ia tegljenspoet" Eed wordt misbruikt ZIE PAGINA 5 RAILS WAREN UITGEZET Vier personen gedood en 18 anderen (onder wie Nederlanders) gewond De emigrafie naar Amerika Ieder jaar kunnen er 3136 Nederlanders heen DOORDAT DE SPOORSTAVEN ten gevolge van de hitte waren uit gezet, is de stampvolle sneltrein AmsterdamBazel gistermiddag omstreeks half vijf bij Thionville in Oost-Frankrijk gedeeltelijk uit de rails gelopen. Vier personen kwamen om het leven en 18 personen werden reeu net gewond, van wie 11 ernstig. Onder de gewonden bevinden zich enkele Nederland Nederlanders. Ernstig gewond werd de 43-jarige mevr. H. van Maris uitl Voor het eerst mogen ook burgers uit Bennebroek. Haar moest in het ziekenhuis te Thionville een arm worden!üe volgende acht Aziatische landen naar t i i/j i i ce VS. emigreren: Birma. Ceylon, Cam- afgezet. In hetzelfde ziekenhuis zijn met lichte verwondingen opgenomen Dodj3i Indonesië, Korea, Laos. Pakistan de Apeldoornse architect J. Minekus met zijn 4-jarig dochtertje Ida en en Vietnam. Het jaarlijks contingent voor de 13-jarige Frangoise Hummel, dochter van de Franse consul te Amster-| elk dezer landen is honderd. dam. Hun toestand was vanmorgen bevredigend. meter meegesleurd en verbrijzeld. Het naastliggende spoor werd losge woeld en vormde een groteske boog in de lucht. immigratiewet uit de verschillende landen jaarlijks naar ae Ver. Staten mogen emigreren. Engeland heeft het hoogste aantal, n.l. 65.361 en Het ongeluk gebeurde in een bocht, toen de trein met een snelheid van onge veer honderd kilometer door het hitte trillende landschap raasde, machinist ontdekte plotseling dat de luchtdrukremmen niet meer goed func- tionneerden en minderde ogenblikkelijk vaart, maar de achterste drie rijtuigen van de trein, die tot het Amsterdamse gedeelte behoorden, waren al uit de rails gelopen en kantelden op een wissel. De 24-jarige Algerijn Hemni, die op het baanvak aan het werk was, werd door een der ontspoorde rijtuigen getroffen en was op slag dood. De trein kwam ten slotte bijna vijfhonderd meter verder op het station van Hettange-La Grande tot stilstand. Grofe verwoesting Uit de ravage steeg een ontzettend gekerm op. Inderhaast toegeschoten ooggetuigen trachtten te redden, wi< er te redden viel. Van de laatste wa gens die ontspoorden, waren de wie len afgerukt. De dwarsliggers w: over een afstand van meer dan vijftig Haarlemmer vermoord door a.s. schoonzoon De Haarlemse politie heeft het onder zoek naar aanleiding van de vondst van een lijk in het Spaarne beëindigd en is tot de slotsom gekomen, dat de 53-jarige scheepsbouwer J. Dikmans op de avond van 23 Juni is doodgeslagen met een hamer door de 24-jarige slagersknecht H. S., die omgang had met een dochter van Dikmans. Voor zover de politie kan nagaan ren de vrouw en de twee dochters het slachtoffer niet op de hoogte het misdrijf. Zij zijn wel verhoord, doch niet aangehouden. Wel is nog een vriend van de andere dochter medeplichtig. De zaak heeft zich qls volgt toegedra gen: Op de avond van 23 Juni kreeg de scheepsbouwer, die op een woonschuit in het Spaame woont, ruzie met H. S. Deze heeft hem buiten de boot klappen met een hamer toegebracht, waardoor Dik mans is overleden (hersenbloeding is als doodsoorzaak vastgesteld). S. beweert dat zijn a.s. schoonvader hem heeft aange vallen en dat hy uit noodweer heeft ge slagen. De 18-jarige J. B., vriend van de andere dochter, heeft toen samen met S. de voeten van de scheepsbouwer by el kander gebonden en hem een prop in de mond gestopt, waarschijnlijk omdat zij er niet zeker van waren dat D. was overleden. Ze hebben het lichaam met stukken y'zer verzwaard en in het water gegooid. De vrouw van Dikmans heeft dezelfde avond nog aangifte bij de politie gedaan van de vermissing van haar man. Duclos weer op vrije voeten De Franse communistenleider Duclos. die ruim een maand op beschuldiging van samenzwering tegen de veiligheid van de staat, in de Santé-gevangenis van Parijs werd vastgehouden, is voorlopig in vrijheid gesteld. Dit besluit houdt in, dat de vervolging tegen Duclos is inge trokken en alleen weer kan worden in gesteld, als de Nationale Vergadering de parlementaire onschendbaarheid van Duclos heeft opgeheven. Het hof te Pa rijs voerde aan, dat niet bewezen is dat Duclos werd gearresteerd tijdens het plegen van een misdrijf. André Stil, de hoofdredacteur van het orgaan l'Huma- nité, werd niet op vrye voeten gesteld. De aandeelhoudersvergadering van VAN DEN BERGH'S EN JURGENS' Fabrieken heeft dr J. F. van Moorsel benoemd tot lid van de directie. Het slot- dividend wordt op 14 Juli betaalbaar gesteld. voor ambtenaren 'ser echt iets voor hem Toen de onmiddellijk opgedaagde po litiemannen, spoorwegarbeiders en an dere redders vijftig personen uit deze verwoesting bevrijd hadden, bleken drie passagiers te zijn overleden. Het waren mevr. Paule Laurent, de echtgenote van de adjunct-stationschef te Bar-le-Duc, wier man zelf werd gewond, Thedy Auschwand uit Zurich en de 65-jarige Zwitser V. Theynissen. De meeste ge- wondén waren van Franse nationaliteit. Een deel van de trein was om 9 uur uit Den Haag vertrokken en reed via Brussel en Namen naar Luxemburg. Het andere deel vertrok uit Amsterdam en reed via Utrecht-Eindhoven-Maastricht- Luik naar Luxemburg, waar de beide delen aan elkaar gekoppeld werden als één trein naar Bazel te rijden. De ontsporing had plaats 15 minuten nadat de trein uit Luxemburg was trokken. Hettange is het tweede Franse station na het passeren van de Frans- Luxemburgse grens op weg naar Metz. Het baanvak Luxemburg-Metz werd ge heel versperd. De express Bazel-Luxem- burg werd via Longwy omgelegd. Nog twee ongelukken Bij Bielefeld in Duitsland ontspoor den gisteren vier rijtuigen van de ex press-trein Keulen-Helmstedt, door dat ten gevolge van de hitte de rails krom waren getrokken. Drie passa giers werden licht gewond. De ver binding Keulen-Hannover zou niet voor vandaag vrij zijn. Dit was het tweede treinongeluk in Wést-Duitsland in 24 uur tijd. Maandag werden op het station Neuss 30 reizigers gewond bij een botsing tussen twee Hitte-slachtolieis in Nederland Gisteravond is de 19-jarige Rïienk Schaafstra bij het zwemmen in het ka naal achter de grasdrogerij te Midden- meer (Wieringermeer) verdronken. Aan de Waaloever onder Lent in Nij megen zijn een pak kleren en een fiets gevonden. Men vermoedt dat de eigenaar bij een bad in de rivier is verdronken. De éénjarige Cornelia Oudhuis uit Monnikendam is in een sloot ge raakt die rondom de boerderij van haar ouders loopt, en verdronken. Op de rijksweg bij K a p e 11 e op Zuid- Beveland is gisteravond de 64-jarige boer J. J. van Iwaarden uit Heinkenszand door een militaire jeep aangereden en gedood. Bij het zwemmen in het Rijnbad te terbeek is de 22-jarige Van B. uit Arnhem verdronken. Gisteravond liep het anderhalfjarige jongetje M. V. in de Wijde Doelen ie recht onder een vrachtauto, Het ventje werd op slag gedood. n 26-jarige loodgieter, die op het dak een huis op het Surinameplein te sterdam aan het werk wsa, is gisteren op straat gevallen en overleden. In de Doelstraat te Haarlem viel gisteren een baby van 15 maanden van familie Huyboom uit het raam van de bovenverdieping op straat. Enige tijd later is het kin<jj overleden. Penningmeester maakte geld voor uitstapje op De leden van de personeelsvereniging van een der grootste Apeldoornse bedrij ven werden vorige week bitter teleurge steld toen zij ontdekten, dat de f 1800, die zij voor hun jaarlijkse uitstapje had den opgespaard, geheel waren verdwe nen. De penningmeester, de 38-jarige H. G. W., beweerde aanvankelijk dat hij het geld had verloren, maar al spoedig bleek dat hij de som ten eigen bate had aange wend. De man is gearresteerd. De directie heeft besloten de kosten van het uitstapje voor haar rekening te nemen. Gisteravond vertrok prof. Lieftinck van Schiphol naar Amerika, waar hij besprekingen zal voeren in verband met zijn benoeming als vertegen woordiger van de Wereldbank in Turkije. Hier ziet men prof. Lief tinck op de valreep, wuivertd naar de belangstellenden o.w. vele leden van de Ministerraad, die hem uitge leide deden. Duizenden kleine schelpjes zijn met de vloed meegekomen en liggen i felle zon te drogen. Ze zijn die hitte niet gewend, denkt kleine zus e klateren de waterpareltjes uit het kindergietertje. De operaties in Korea Labour kreeg geen kans controverse tussen Engeland en Amerika te vergroten ^ELWYN LLOYD, de Engelse onderminister van Buit. Zaken, heeft thans »•- officieel meegedeeld, dat er een Britse hoofdofficier zal worden be noemd tot plaatsvervangend stafchef op het hoofdkwartier van de Amerik. generaal Mark Clark op Korea. Hiermede opende Selwyn Lloyd het debat over de Amerik. bombardementen op de krachtstations aan de Jaloe. Zoals men weet, heeft de Labouroppositie hierop heftige critiek geleverd. De be treffende L»bourmotie, tegen de conservatieven gericht, werd echter met 300 tegen 270 stemmen verworpen. Tweede phase ontwikkelt zich veidei Programbespreking met fractieleiders van alle grote partijen, behalve de V.V.D. (Van onze Parlementsredacteur) VANMORGEN HEEFT de kabinetsformateur, dr Drees, zijn (voorlopig) regeringsprogram, waarover hij gistermiddag en -avond heeft nage dacht, op papier gezet. Het is geen volledig uitgewerkt program, doch bevat alleen hoofdpunten en grote lijnen. Dit program heeft hij toegezon den aan de fractie-voorzitters mr L. A. Donker (P.v.d.A.), prof. C. P. M. Romme (K.V.P.), dr J. Schouten (A.R.) en de heer Tilanus (C.H.). Deze vier zijn uitgenodigd om morgen (Donderdag) 2 uur gezamenlijk bij dr Drees te komen, teneinde dat program te bespreken. dat ook Wij hebben de steDlïge indruk, dat het geen program is, dat kam worden aan vaard óf verworpen, maar dat het doel de ronde-tafelconferentie is, in on derlinge gedachten wisseling zo mogelijk een algemeen aanvaardbaar geheel te komen. De formateur heeft met opzet geen gedetailleerd program opgesteld, omdat hij het onjuist vond, dit te doen, en daar door toekomstige ministers reeds te binden, voor hij hen zou hebben gepolst. Aan dit „polsen" is dr Drees uiteraard nog niet toe: hij heeft met nog geen enkele candidaat-mdmister gesproken en zal dat vooreerst ook niet doen. Eerst moet er klaarheid zijn over de uit te stippelen koers. Het zal onze lezers zijn opgevallen. Conventie van Bonn en E.D.G. Door Amerik. Senaat goedgekeurd De Amerikaanse Senaat heeft het be langrijkste verdrag, de conventie van Bonn, goedgekeurd en wel met 77 stem men voor en 5 tegen. De Conventie oe- hoeft nog de bekrachtiging door Enge land, Frankrijk en West-Duitsland, alvo rens van kracht te worden. Voorts heeft de Senaat met 71 tegen 5 stemmen het militaire verdrag goedgekeurd, (E.D.G. hetwelk West-Duitsland koppelt aan hi stelsel voor Europese verdediging. Hij de stemming over het militaire verdrag gerde de Senaat de „interpretatie" Senator Hickenlooper te aanvaarden, gëns welke vooraf machtiging var Congres vereist zou zijn, voor verdere militaire uitvoering er van. De Ned. Spoorwegen hebben op nieuw besloten de ouderwetse tram (BELLO tussen Bergen Binnen en Ber gen aan Zee op te heffen, doch ook thans is de gemeenteraad weer in de bres ge sprongen voor het behoud van voermiddeL eer de WO van mr Oud Eigenlijk ligt dit voor de hand. Wie het hoofdartikel, dat in dit zelfde blad is opgenomen, leest, kan ontdekken, dat ook wij de tirade in de verklaring van het VVD-hoofdbestuur, dat het vorige kabinet onder vafcbewe- gdmgdruk stond, wraken Het ldigt dan ook volkomen in de lijn, wanneer dr Drees aldus zou hebben geredeneerd: Het sociaal-economisch beleid is geba seerd geweest (en moet dit blijven) op het overleg tussen de vakcentralen on derling, tussen werkgevers en de werk- ners in de Stichting van de Arbeid tussen de regering en deze lichamen. De VVD nu heeft in haar verklaring juist dit punt aangevallen. Dus is onder deze omstandigheden een gesprek, waar in ook de VVD zou worden betrokken, volkomen nutteloos. Hetgeen echter niet wil zeggen, det he; onmogelijk is, d later siaddum toch nog op ee andere wijze contact met de WD zal moeten worden gezocht. Het spreekt vaneelf, dat óf voo i het overleg van dr Drees met de vier fractielijders, sommige fracties de be hoefte zullen gevoelen, hun standpunt nader te bepalen. Namens de oppositie had Philip Noel i Baker een motie ingediend, waarin af keuring werd uitgesproken over het falen der regering, om met de Amerika nen, de bombardementen vooraf te be spreken. Als argument gold, dat deze massale luchtactie aan de grens van het Chinese Mandsjoerije tot uitbreiding van het conflict kan leiden. Indertijd, toen Labour nog aan het be wind was. was tussen Washington en Londen afgesproken, dat die bombar dementen slechts zouden worden uitge voerd. indien de bestandsbesprekingen niets zouden uitlopen of in het geval van vijandelijke aanval op grote 'j schaal. Toen I kreeg Churchill I het woord, diei begrip vroegJ, voor het einde- loze geduld der Amerikaanse onderhande laars bij het vervullen van de plichten der Ver. Naties. De ze bombarde mentenmoesten op dit tijdstip wel worden uitgevoerd, omdat in Juli de zware moessonregens de operaties zouden bemoeilijken. Gene raal Mgrk Clark, aldus Churchill, had een telegram gestuurd, waarin deze ver zekerde persoonlijk niet op de hoogte te zijn geweest van de bombardementen bij de Jaloe, toen hij met Lord Alexander confereerde. Vandaar, dat hij Lord Alexander niet van tevoren op de hoogte had kunnen stellen. Churchill gaf toe, dat het meer en règle zou zijn geweest, indien Engeland van tevoren op de hoogte was gesteld. In de loop van het debat had Churchill nog verklaard, dat de houding van de linkerzijde der Labourpartij, die een eigen motie van afkeuring bekok stoofd had, „ontbloot was van wijsheid en voorzichtigheid." Maar Michael Foot, de woordvoerder der Labourrebellen, schreeuwde onder gejuich van zijn aan hangers: „Er is een verandering van politiek op Korea, die een zeer beslis send karakter draagt." Inmiddels heeft de. reeds genoemde min. van Defensie, Alexander, in het Hogerhuis verklaard, dat de Noordelij ken thans numeriek tweemaal zo sterk zijn als de Geallieerden op Korea, deze zijn beter in vuurkracht en bewe gelijkheid. Malik, de huidige Russische voorzitter van de Veiligheidsraad, heeft gedreigd zijn veto uit te spreken over elk plan om een onpartijdige commissie een on derzoek te laten instellen naar de be schuldiging der communisten, als zou de V.N. op Korea een bacteriologische oor log voeren. De Raad heeft geweigerd, communistisch China en Noord Korea uit te nodigen, deel te nemen aan de besprekingen over de beschuldiging we gens de bacteriologische oorlogvoering. Slechts Rusland gaf zijn stem aan het voorstel. Derhalve zal Malik de zittin gen .zwygend" bijwonen, totdat het ogenblik voor de stemming gekomen is. Marine schaft straks de Firefly's af De Firefly-vliegtuigen, die de Marine- luchtvaartdienst in gebruik heeft, voor namelijk voor de bestrijding van onder zeeboten, zullen vervangen worden door modernere vliegtuigen, die beter zijn uit gerust voor de bestrijding van het duik bootgevaar. Er is nog geen beslissing genomen over het type toestel dat zal worden aange kocht. Genoemd wordt o.a. de Engelse Gannet. I (De Fairey Firefly is een twee-per- soons marine-jager en verkenner, heeft een geheel metalen constructie en is uit gerust met een 2000 pk Rolls Royce mo tor. In Engeland is dit type in gebruik, eveneens bij de marine-luchtvaart. Er zijn twee uitvoeringen Red.). Nieuw Egyptisch kabinet Onder leiding van Sirry Pasja Egypte heeft weer een nieuw kabinet. Premier Sirry Pasja heeft het reeds aan Koning Faroek voorgesteld. Hierin neemt de premier Buitenl. Zaken en Oorlog en Marine opzich. terwijl zijn schoonzoon, dr Moham. Hasjem Pasja de belangrijke portefeuille van BinnenL Zaken beheert Behalve Sirry Pasja was gisteren ook dr Barakat Pasja, voormalig president van het opperste gerechtshof bezig met een onderzoek naar de mogelijkheid van eer. nieuw kabinet, maar zijn besprekingen liepen opniets uit. Tegenover Reuter ver klaarde Sirry Pasja, dat het een misver stand was, als zou hij zijn opdracht aan Koning Faroek hebben teruggegeven. Het eerste wat Sirry Pasja nu te doen staat, is een nato te ontwerpen voor de komen de algemene verkiezingen. Droogte en gebrek aan water... Gevolg van schietoefeningen van de genie in kurkdroog land /~\NGEVEER DE HELFT van de buurtschap De Rul bij het Oostbrabantse V-/ dorp Heeze is gisteravond het slachtoffer geworden van een brand die drie boerderijen in de as heeft gelegd. De brand moet ontstaan zijn ten gevolge van schietoefeningen, die militairen van het le regiment genie troepen uit Den Bosch gisteren in de buurt hebben gehouden. Negen mili tairen die hielpen blussen, moesten, bevangen door de warmte en de rook, naar het ziekenhuis worden gebracht. Het vuur werd om een uur of zes ontdekt door de boerenzoon Willem van der Loo. Een phosphorgranaat zou naast de schuur zyn ontploft en een vonken regen sloeg in het openstaande dak. De vrij sterke, droge wind joeg de vlammen door het hooi. naar de boerderij en de stallen, die rieten daken hadden. De brandweer van Heeze werd gealar meerd, doch de druk op de waterleiding was te gering. Eindh'oven werd opgebeld met het verzoek aan het waterleiding bedrijf om de druk te verhogen. Maar toen dit was gebeurd, stonden ook al de aangrenzende boerderijen van Harry Palen en van de kinderen Van den Hurk vlammen. De brandweer had de slangen aange sloten op de Kleine Dommel, maar stond DAT enkele personen gisteren brand wonden opliepen door de ontploffing van een carbidketel op de scheepswerf van Holland-Nautic in Haarlem. DAT de pijprokersclub De Gesellighe Kampkring te Purmerend aan de Intern. Bond van Pijprokersclubs heeft verzocht het jaarcongres 1953 in Purmerend te houden. DAT het Apeldoorns Bloemenfestijn. waarbij o.a. zaaibloemen en een open lucht-aquarium met een 25 meter hoge uitkijktoren te bezichtigen zijn, Zaterdag wordt geopend. DAT de onderdirecteur van de Amster- damsche Bank, A. Abas, Dinsdag in Am sterdam zijn 40-jarig jubileum bij deze bank viert. DAT bij de Waalbrug te Nijmegen een auto over de kop is geslagen en de be stuurder (vermoedelijk een autodief) werd gewond, maar spoorloos is ver dwenen. DAT in de eerste zes maanden van dit jaar in de Amsterdamse haven 2201 (v.J. 2082) zeeschepen zijn binnengelopen met een gezamenlijke Inhoud van bijna 13 roilllóen m3 (v.j. 11,4 mllflioen). DAT zes Braziliaanse regeringsver tegenwoordigers Maandag in ons land besprekingen komen voeren pver vereen voudiging van de faciliteiten voor het luchtvervoer. DAT het Ned. schip Klipfontein we gens broeiing in de lading wol de haven van Teneriffe (Canarische Eilanden) is binnengelopen en de broei spoedig kon worden bedwongen. DAT tegen de 27-jarige fabrikant zon- ?r vaste woonplaats G. S. B„ die van twee artsen in totaal ƒ12.000 zou hebben erduisterd, voor de Amsterdamse recht bank 12 maanden, waarvan 3 voorw. is DAT het Noorden opnieuw een ijzer gieterij heef' doordat het bedrijf van de N V. Gieterij Noord-Nederland te Fox ham In Hoogezand-Sappemeer na 7 Jaar van reorganisatie weer is gaan draaien. DAT de stenen glooiing van de oude zeedijk langs het IJsselmeer ten Oosten van Lemmer wordt afgebroken en de stenen bij het onderhouden van de Af sluitdijk gebruikt zullen worden. DAT 600 balokers vandaag en morgen de jaarvergadering van de Ned. Bak- kersbond bijwonen, die t-g.v. het 100-j fc.staan der Dordrechtse Bakkerspa- Sroonsver. in Dordt wordt gehouden. ry machteloos. Hulp uit Eindhoven en Geldrop kon slechts het woonhuis van Van den Hurk en een nabijgelegen boer derij van W. van der Weert redden. De boerderijen en woonhuizen met meubilair van M. van der Loo en Harry Palen gingen geheel verloren. Van de boerderij van de kinderen Van den Hurk bleef het woonhuis behouden. Verder werden nog schuren van M. Verbeek, L. Heesakkers en J. Raasens een prooi het vuur. De totale schade wordt op ruim twee ton geschat. Tien personen werden dak- Een van de getroffen boeren, L. Hees akkers. heef: volgens de Vkrt de mili tairen nog van te voren gewaarschuwd niet te dicht bij de boerderijen te komen, ~nc\.t alles kurkdroog was. Het gemeentebestuur van Heeze zal trachten de schade vergoed te krijgen in het ministerie van Oorlog. Andere branden In Enschede heeft een felle brand het: gezin Damer (acht personen) aan dg Ribbeltsweg dakloos gemaakt. De be woners konden zich ternauwernood red den. Woning, huisraad en kleding gingen verloren. Alleen het nachtgoed dat de bewoners droegen, is gered. Vermoede lijk is kortsluiting de oorzaak. Verzeke ring dekt de schade. Een zesjarig kind, dat met lucifers speelde, heeft brand veroorzaakt in Sant poort. Een schuur en daarna een woon huis werden in de as gelegd. Van de inboedel kon vry'wel niets worden gered. De PORTIER VAN HET KONINKL. PALEIS te Amsterdam, J. H. C. Perfors, heeft de gouoden eremedaille de Huisorde van Oranje gekregen. Op zoek naar mededaders TN HET hete Den Haag is de heer Drees bezig met zijn formatie. We zijn nog in het stadium van de voorlopigheid, er worden wat oriënterende gesprekken ge voerd en er wordt gewerkt aan de opstel ling van een program. Dat dit intussen een belangrijk stadium is, kan ook hieruit blijken dat er veel be dorven kan worden. De heer Oud heeft dat ervaren. Het bestuur van zijn partij heeft een verklaring in het licht gegeven die gewerkt heeft als roet in het eten. Nu is het op zichzelf al merkwaardig, wanneer in een stadium als dit een partij bestuur een verklaring afgeeft, betrek king hebbend op de formatie. De opstel lers van de verklaring hebben dat blijk baar ook wel begrepen, want ze besluiten haar met de opmerking dat de Kamer fractie tenslotte de verantwoordelijkheid draagt. Inderdaad, waarmede we ech'er niet beweerd willen hebben dat nu de Kamerfracties maar met verklaringen moeten komen. We kunnen ons ook moeilijk indenken, dat de Kamerfractie van de VVD met deze verklaring van haar partijbestuur werkelijk gediend is. Die verklaring was mogelijk bedoeld als ruggesteuntje en wellicht ook als een druk op de forma teur. Ze werkt nu meer als een druk op de Kamerfractie en in de verhouding tot de formateur heeft ze bepaald niets ver beterd. T~)AT LAATSTE is te begrijpen. Een kabinetsformatie is in ons goede land een merkwaardig ding. Die formatie vraagt koopmanschap. Een koopman moet goed kunnen praten maar mag niet spoedig het achtereind van zyn tong laten zien. Hy zal proberen een hoge prijs te vragen maar weet tegelyk dat. hoe hoger hij zyn prys stelt, des te groter de kans is dat de onderhandelingen wor den afgebroken. Welnu, de verklaring van de WD was van dien aard, dat het niet eens tot on derhandelingen gekomen is. Daartoe heeft stellig ook medegewerkt dat de ver houding tussen de heren Drees en Oud al moeilijk ligt. De heren Drees en Schouten en ook de heren Drees en Tilanus zyn, principiëel bezien zeker niet minder grote tegen standers dan de heren Drees en Oud, maar de verhoudingen liggen hier ge makkelijker. Wij brengen dat zonder meer ook juist met de scherpere princi piële distantie in verband. Een gesprek is hier mogelijk, omdat men duidelijker weet wat men aan elkaar heeft. Waarbij dan nog gevoegd kan worden een per soonlijke waardering. "T^E INHOUD van de WD-verklaring was zeker niet minder in staat om de situatie te bemoeilijken dan de tamelijk bazige toon. Die verklaring oefende cri tiek op de samenwerking van de drie grote vakcentralen en knoopte daaraan maar terstond de conclusie vast dat onder de druk van deze drie samenwerkende vakcentralen geen behoorlijk kabinet kan worden gevormd. Die druk van de vakcentralen is in WD-mond geen onbekend onderwerp. In het betoog van de heer Oud ter inlei ding van zijn motie tegen het voor-vorige kabinet vormde ze al een belangrijk on derdeel en toen reeds wekte ze de toorn van de heer Drees op. Wij zijn er van overtuigd, dat er voor die toorn toen en nu aanleiding bestaat. De druk van de vakcentralen is een WD-caricatuur voor de loffelijke sa menwerking. niet slechts van de drie vak centralen. maar van alle daarvoor maar enigszins in aanmerking komende organi saties in de sociaal-economische sector. TJET IS dan ook niet toevallig, dat in -1"1- een commentaar van het liberale blad Het Vaderland op de WD-verklaring het accent heel anders komt te liggen. Daar wordt verteld van het moeizame leven dat het vorige kabinet heeft geleid. Bin nen het kabinet kon men vaak nauwelijks tot overeenstemming komen en niet zel den heeft men alleen toegegeven om een crisis te voorkomen. Zo dit al kan wor den toegegeven, wat heeft dat te maken met een vermeende druk van de vakcen tralen? Het is intussen, na de duidelijke reactie van de formateur op de WD-verklaring begrijpelijk, dat een deel der liberale pers een verzachtende invloed tracht uit te oefenen. Tact moet nu te meer goedmaken wat tactloosheid heeft bedorven. Een staaltje van deze tact lazen we in het Alg Handelsblad, dat schrijft: Gesteld nu eens dat mr Oud straks de weigering van de formateur zou beantwoorden met een weigering van zijn kant om alsnog de for mateur te bezoeken? En dan laat het blad de tekenende zin er op volgen: „Gelukkig kunnen wij daaraan toevoegen dat wij een dergelijk optreden van de heer Oud geenszins verwachten" Met andere woor den: een uitnodiging van de formateur zal mr Oud niet onwelkom zijn. T~)AT is verstandiger taal dan Het Vaderland zich veroorloofde in zijn reeds aangeduide commentaar. Dit blad schryft, dat de WD-verklaring vertolkt heeft, wat zeer velen in de kringen van de KVP, AR en CHU en zelt: in de recht se groeperingen van de PvdA reeds lang gevoeld hebben. Wij betwijfelen echter of die .zeer velen" in deze partyen. zo zy al mochten bestaa.n er behoefde aan gevoelen op deze manier ingeschakeld te worden Ge noemde partijen zyn oud en wijs genoeg om voor zichzelf te spreken. Waarom hen tot medeplichtigen te maken? Pi het RADIOTELEFOON. VERKEER MET 1ERAEL kan gesch.edcn ZUi« ^ar>S ,Ned tiJd); 07-0012.00, 14.30 16.00 uur WEERBERICHT Koeler Tot morgenavond verwacht De Bilt: =35, Veranderlijke bewolking en enkele plaatselijke buien. Meest matige Westelijke tot t Noord-Westelijke wind. Voor- I, al in het Oosten en Zuid- Oosten van het land belang rijk koeler. (Opgemaakt te 10 u.) ZON EN MAAN Donderdag: :on 4.24—21.02; maan op 17.06, onder 0J1 uur. Op 7 Juli VM.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1