1V 4 t> 't J ^7?lo6 ({lette Leidse en Brugse Hervormden hebben met elkaar te maken In het rampjaar 1584 vluchtten vele Bruggenaren naar het Noorden Vele Mathesianen kregen gisteravond een diploma Sta niet stil op de Steenstraat! Kleurig en fleurig défilé marcheerde door Leidens straten N.V. TRIO - Leiden - NIEUWE LEroSCHE COURANT ZATERDAG 28 IUNI 1952 Met tianen zaaien.. Morgen worden in de Pieterskerk de contacten vernieuwd (Van een onzer verslaggevers) Morgenochtend om tien uur wordt in de Pieterskerk een bijzondere gods dienstoefening gehouden, die verband houdt met het eeuwfeest van de Waalse bibliotheek in onze stad. In deze dienst hoopt voor te gaan ds IJ. van der Schoot, Hervormd predikant te Brugge in België. Na afloop van de dienst zal de Belgische predikant in de kamer van de kerkvoogdij aan1 de kerkeraad van de Leidse Hervormde Gemeente een Hugenotenkruis en het Bruggese Martyriologium aanbieden. Aan ds Van der Schoot worden dan namens Leiden giften overhandigd voor de instandhouding en uitbrei- ding van de kerkelijke arbeid in deze Belgische plaats. 1 fel tegen deze grondwet en verbood het afleggen van de eed van trouw op de wet, „die op misdadige wyze dwaling en waarheid gelijkelijk beschermt." In 1830 maakte België zich van Neder land los. De Belgische Protestanten had den toen weinig goeds meer te verwach ten. Velen namen de vlucht. De predi kant zag zich ook genoodzaakt naar Sluis uit te wijken. Pas in 1853 kon het synodael comité voor evangelisatie in België, waarvan de bekende ds H. van Maasdijk voorzitter was, zich het lot aan trekken van de zonder herder ronddo lende schapen. De Bijbelcolporteur A. J Stillemans, ouderling van de Vlaamse Gemeente te Brussel, werd naar Brugge gezonden en slaagde er met Gods hulp in de Gemeente, geslonken tot een klein kuddeke, weer te verzamelen rondom het Evangelie van Jezus Christus. De haat van de R.K. geestelijken ging zo ver, dat men op een Zondag in al de kerken tegen de Protestanten predikte. De arbeid van colporteur Stillemans werd op wonder lijke wijze gezegend. Aan de kerkeraden en predikanten in Zeeuws-Vlaanderen werd een circulaire gezonden om bij hen belangstelling te wekken vóór het evan gelisatiewerk in Brugge. In 1884 leed het voornemen om een huis te huren schipbreuk. Ook het gebruik van de Anglicaanse kerk op vr(je uren werd geweigerd. Twee Jaar later ging men over tot de aan- I Tussen Brugge en Leiden bestaat historische relatie. De val van Brugge in 1584 bracht een grote stroom van vluch telingen naar het Noorden en deze uit tocht is van essentiële betekenis geweest voor het stichten van de Waals-Hervorm de Gemeente van onze stad. Niet alleen Protestanten, die Frans spraken, weken naar ons land uit, maar ook veel Neder lands-sprekenden. Ter gelegenheid van het eeuwfeest besloot de kerkeraad van de Gemeente te Brugge een deputatie naar Leiden te zenden. Na een corres pondentie tussen beide kerkeraden werd de morgendienst van de Pieterskerk aan ds Van der Schoot afgestaan. Wjj kwamen onlangs in het bezit van een aantal gegevens omtrent het ontstaan en de historie van de Evangelische Her vormde Kerk van Brugge. Het is ons een genoegen deze aan onze lezers, in het bijzonder de Leidse Hervormden onder hen, ter gelegenheid van morgen in de vorm van een artikel door te geven. Wy hopen, dat de bedoeling en het karakter van deze dienst er beter door begrepen zullen worden. Activiteit Werden reeds van 1520 af Lutherse ge schriften bij honderden onder de Brugse poorters verspreid en begon de Doperse gezindheid sedert 1530 binnen te dringen, pas in 1552 werd te Brugge de Calvinis tische gemeenschap opgericht, onder lei ding van Pierre le Roux en Philibert de la Haye, die in het Frans predikten, en Jansheer Lambert en Karei de Koninck, j die in de landstaal het Evangelie verkon digden. Dank zij het verzet van de stede lijke overheid tegen de kerkelijke inqui- sitie.konden de verspreiders van Calvijns leer een grote activiteit ontwikkelen, vooral in de periode van 1562—1566, waarin geen enkele terechtstelling plaats vond. De periode van Alva betekende ook voor de jonge Brugse Gemeente een tijd van zware beproeving. Maar na het ver trek van deze despoot kwamen de Her- vormingsgezinden hoe langer hoe meer op het voorplan en werd Brugge een Protestantse stad. Toen op 19 Maart 1578 j het stadsbestuur in handen der Calvinis ten kwam, was de vrijheid van geloofs- j overtuiging verzekerd. Een jaar later sloot de stad zich aan bij de Unie van Utrecht en nog een paar jaar later werd de koning van Spanje afgezworen. De Reformatie nam hand over hand toe. In 1579 vormden Brugge en Sluis nog één classis, in 1581 werden het twee afzonder lijke classis en in 1682 werd besloten, dat al de andere leden vein de Brugse classis één classis zouden vormen, maar de stad Brugge een eigen classis zou hebben, om dat de Hervormden binnen de stad al zes kerken hadden. Toen kwam het rampjaar 1584. De Spaanse veldheer Parma wist op 20 Mei 1584 de stad Brugge tot over gave te dwingen. Hjj vond er zes gro te kerken ingericht voor de Her vormde eredienst. Op 17 Augustus 1585 werd voor eeuwen de genade slag gegeven aan het Belgische Pro testantisme: de val van Antwerpen. Duizenden verlieten de gewesten. In Brugge hield slechts een kleine kring stand. De Roomse contra-reformatie trad in volle werking. Een donkere tijd van jammerlijk verval op allerlei gebied brak voor België aan. Waarheid en dwaling I Toen in 1815 door de grondwet van 't j Verenigd Koninkrijk der Nederlanden de vrijheid van godsdienst werd gegaran- I deerd, konden ook de in Brugge wonende I Protestanten weer ademhalen en onge hinderd samenkomen in de kerk aan de Ezelstraat (de tegenwoordige Anglicaan se kerk). De R.K. clerus verzette zich Een dokter nodig De Zondagsdienst der huisartsen j Leiden wordt morgen waargenomen door de dokters Jansen Langezaal, Nieuw - i zwaag, Postel en Veldhuizen. Welke apotheek De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Za- terdag 28 Juni 13 uur tot Zaterdag 5 Juli 8 uur waargenomen door apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406, en de Zui- der-apotheek, Lammenschansweg 4, tel. 23553. Familieberichten uit andere bladen vr. HlestandDoornbos vr. Boer—Hoek. d R'd. »rt—Mesdag, d. Haarlem, koop van het thans nog in gebruik zynde perceel aan de Witte Leertou wersstraat. Op 20 Juni 1886 werd het lokaal in gebruik genomen. Enige jaren geleden werd de evangelisatie- post Brugge een deel van de Kerk. Brugge heeft nu een echte Hervorm de Gemeente. De eerste predikant is ds IJ. van der Schoot, die morgen dus in Leiden hoopt voor te gaan. Het contact met de 'Hervormde Ge meenten van West-Zeeuws-Vlaanderen is levendig. Vooral het bloeiende jeugdwerk aldaar, zich concentrerend in het vor mingscentrum Hedenesse by Cadzand, stimuleert de jongeren in de Gemeente om met blijdschap te leven vanuit de be vrijding door het geloof in Jezus Chris tus, de Heer en Zaligmaker. Of er nog eens een grote Gemeente in Brugge zal komen? Wy hebben die vraag niet te beantwoorden. Eén ding is belang rijk: te weten dat al deze arbeid niet ijdel is in de Heer. Wie met tranen zaait, zal eens vreugderijk oogsten. Koningin op Leidse stadhuis Gistermiddag zetten zich een bijen koningin en vele volgelingen op de Bree- straatse gevel van het stadhuis. De bijen zwerm trok veel bekijks. Ferd. Timmermans be speelt het Leidse carillon Ter gelegenheid van de verjaardag van Prins Berohard hoopt de bekende Rot- terdiajmse en Schiedamse stadsbeiaardier Ferd. Tkrumeimans Maandagavond 8 uur op het carillon van het Leidse stadthuis een concert van vaderlandse liederen te geven. Di; tijdstip is gekozen om velen in de gedegenheid te stellen te luisteren. Het programma is: 1. Feestmars Ferd'. Timmermans; 2. drie Valerius-ldederen: a. Com nu met samg, b. Bede voor 't Vaderland, c. Waer dat men sioh al keerd of wend; 3. Me nuet W. A. Mozart; 4. a. Mijne Moeder taal L F. Brandts Buys, b. Zan.gersliedi J. A. Hiller, c. Reidansje C. van Rennes; 5. a. Lippense volkslied, b. Lippe-Det- modd-mars L. Siede; 6. Hollandse Feest dag (vier 'boerendansen) Ferd. Timmer mans; 7. a. Mars en beiaardiHed' (uit de Rubenscantate) Peter Benoi.t, b. Klokike Roelarrat J de Stoop. c. De Gilde viert E. Hullebroeok; 8. Vlaamse dans Oscar van Durme; 9. Impromptu Ferd. Tim- 10. Wilhelmus. Het eenvoudige, maar aan sfeer en liturgische waarde zo rijke kerkgebouw van de Evangelisch Hervormde Gemeente aan de Witte Leertouwerstraat te Brugge, waarin ds IJdo van der Schoot elke Zondag het Evangelie verkondigt. Het is maar een klein kuddeke, die Gemeente. Maar intens in zijn peestelyk en kerkelijk leven. Advertentie n BETROUWBARE BROMFIETS Een erepenning voor een leerling uit Leidschendam In de foyr van de Stadsgehoorzaal werd gisteravond de jaarvergadering gehouden van het genootschap M.S.G. Aan deze vergadering was een diploma-uitreiking v bonden. Namens het departement Leiden van de maatschappij voor nijverheid handel reikte dr ir Llndenbergh aan de leerling P. J. Oostwouder uit Leidschendam een erepenning met oorkonde uit in verband met bijzondere ijver en volharding onder moeilijke omstandigheden betoond. De aanwezigen beloonden de heer Oost wouder met een hartelijk applaus. G. A. Bouwmeester, Noordwijkerhout, J. Dijkstra, P. van Egmond, Rijnsburg, H. Elfering, Sassenheim, H. v. d. Hart, L. M. Huygens, Alphen, J. H. Kloos, Oegstgeest. B. Laros, Noordwijkerhout, Th. T. van Manen, H. Meijer, Leider dorp, G. Ooms, Valkenburg, F. Th. Reeuwijk, Lisse, C. J. Roest, Warmond, H. A. de Rooy, Alphen, W. Slootweg, Valkenburg, H. Spies, Sassenheim, G. Turkenburg, Voorschoten, N. Verhoef, Sassenheim, H. Verlind. H. Th. Wijsman, A. Zuyderduin, Voorschoten. Negen af gewezen. Het genootschap, aldus ir De Jong in zijn jaarverslag, telt thans 7 leden van verdienste, 2 buitengewone leden en 481 gewone leden. Spr. gaf een uitvoerig overzicht van de gebeurtenissen aan de school in het afgelopen schooljaar. Aan het einde van de cursus waren er 187 leerlingen l.n.o. en 350 leerlingen u.l.n.o. Enkele leerlingen moesten de school verlaten wegens militaire dienst. De heer De Jong betreurde het, dat aan leerlingen van een u.ts. geen uitstel van eerste oefening wordt verleend om hen in staat te stellen hun studie te vol tooien. Hij hoopte, dat hierin op korte termijn verbetering zal worden gebracht. In de vacature dr J. v. d. Handel werd tot bestuurslid gekozen dr K. W Taco nis, in de vacature ir P. de Gruyter werd gekozen ir J. J. G. van Hoek en in die van dr ir Lindenbergh ir J. Schreuder. Herkozen werden de heren R. Hilbrands en ir D. Boogerd. Na de uitreiking van de diploma's heeft de directeur van de school, de heer Van der Hoogt, de leerlingen nog toege sproken. Ook voerde iemand namens de leerlingen het woord om bestuur, direc teur en leraren te bedanken. De geslaagden zijn: Electrotechniek: N. J. Minekus, Den Haag, J. Neuteboom, Th. G. Overmeer, J. W. Ruppert, Amsterdam, A. Severij- nen, I. Starre, W. Verver, Sassenheim, G. de Vries. Vijf afgewezen. Werktuigbouwkunde: W. F. Arbouw, H. Droog, J. A. Geerts, Sassenheim, H. Ginjaar. Oegstgeest, E. A. Th. 't Hart, P. Kooreman, B. G. Moll, M. Mühlbauer (met lof), P. J. Oostwouder. Leidschen dam (met lof), N. Schelling, J. A. Stig- ter, S. v. d. Vegte, A. de Water, Voor schoten, C. A. G. Voorham, Den Haag. Eén afgewezen. Bouwkunde: A. J. Bavelaar, P. Boot, Noordwijk, L. van Duyl, J. Q. de Graaf, D. J. v. d. Nat, A. P. A. v. d. Neut, Sas senheim, A. Owel, A. van Riet, D. Sievig, Schevëningen, J. Smit, J. J. Wittenaar. Vijfde klas Bouwkunde: W. F Berk hout, Noordwijk, J. Q. Beugelsdijk, Noordwyk, W. G. Vijfde klas Werktuigbouwkunde: Andela, Rotterdam, Th. C. Angeva Wassenaar, C. J. I. Berg, Sassenheim, G. v. d. Berg, W. G. v. d. Berg, J. Bergman. J. C. v. Berkel, P. Blom, Alphen a/d Ryn, J. Ph. N. Bodrij, G. J. v. d. Boom, Den Haag, C. A. Bronk, L. Bruinsma, Velsen, H. F. G. v. Deursen, A. van Dor- molen, J. W. Eigeman, J. G. A. v. Gent, Op Zaterdag- en Zondagavond Velen uit Leiden en omgeving is het blijkbaar nog niet bekend, dat men op bepaalde uren van de week op sommige punten van de stad niet langer mag stilstaan dan de politie zulks nodig oordeelt. Op de Steenstraat bij voorbeeld mag men zich op Zaterdag- en Zondagavond niet ophouden zonder dat dit noodzakelijk is. Prof. mr R. Feenstra opvolger van prof. mr J. C. van Oven Hoogleraar in het Romeins recht en zijn geschie denis aan de Leidse universiteit Tot opvolger van prof. mr J. C. van Oven. hoogleraar in het Romeins recht en zyn geschiedenis, is benoemd prof mr R. Feenstra, hoogleraar in oud-vader lands recht aan de Rijksuniversiteit van Utrecht. Robert Feenstra werd op 5 October 1920 te Batavia geboren, waar zijn vader advocaat was. Twee jaar later verhuisde het gezin naar Utrecht, waar vader Feenstra al gauw bij de rechterlijke macht terecht kwam. Thans is hij president van het Amsterdamse ge rechtshof. De moeder van prof. Feenstra dit zij terloops vermeld is botanica en een dochter van de bekende Amster damse hoogleraar in de zoölogie prof. dr C. Ph. Sluiter. Na enkele jaren verhuisde het gezin Feenstra naar Amsterdam, alwaar Ro bert Feenstra de lagere school en het Barlaeus-gymnasium doorliep. In 1938 werd hij aan de gemeentelijke universi teit ingeschreven als student in de rech ten. Dat de heer Feenstra eerst in 1945 zijn meesterstitel behaalde, vindt zijn oorzaak in twee feiten: de oorlog en de prijsvraag, uitgeschreven door zijn uni versiteit. Gevraagd werd een kritische uiteenzetting van de moderne litteratuur omtrent de oorsprong en de draagwijdte in het Rominse recht van de regel dat eigendom eerst door prijsbetaling op de koper overging". De moeiten van de heer Feenstra werden beloond met de hoogste prijs: een gouden medaille. Wat de oorlog betreft: in 1943 dook de Agenda voot Leiden Zaterdag Gehele dag: Anjer-colle 7—12 Artikel 39a van de verordening straat- politie gemeente Leiden luidt: Het is op Zaterdag en op Zondag, alsmede op al gemene feestdagen verboden: a. zich op e r door de burgemeester aan te wijzen openbare wegen langer op te hou den dan voor het gebruik van deze we gen als verkeersweg nodig is; b. zich op de in sub a bedoelde wegen op te houden strijd met een door een ambtenaar van politie in het belang van de openbare orde gegeven last, zich van die wegen te verwijderen en gedurende een door die ambtenaar aangegeven aantal uren ver wijderd te houden. Eerlijk gezegd, ook wij droegen hier- an geen kennis, zelfs niet voor zover het de Steenstraat betreft. En deze om geving is toch niet direct onbekend ter voor ons. Weet U, wie het wèl we- De jongelui, die op Zaterdag- en Zondagavond hun schreden naar de veel geliefde Steenstraat en Stationsweg rich ten! Het verbod is uiteraard vooral met het oog op hen, die zonder doel langs deze straten flaneren, in het leven geroe- Goede en getrouwe burgers staan evi wel stomverbaasd, als de politie hen op attenteert, dat zij zich schuldig r ken aan een overtreding. Wanneer dat attent maken op een tactische wyze ge schiedt, kan het wel niet anders, of deze burgers zullen zich graag aan het gezag van de politie onderwerpen. Enige soepelheid mag in dit geval ech ter wel worden gevraagd. Daartoe L rede aanleiding, zoals ons bleek uit oog getuige-verslagen, die ook de politie be- Heemskerk, Gouda, Bob Hermans, Am sterdam, L. J. v. d. Holst, Wassenaar, H. Honegger, H. G. van Houten, G. M. Huy gens, Alphen; J. J. Jonker, Wassenaar, J. v. d. Kaay, J. M. v. d. Kloot, Rotter dam, J. Kloots, P. J. de Lange, J. G. M. van Langen, Zuidermeer, D. Laterveer, J. A. van Leeuwen, Koudekerk, H. P. Losekoot, Zwolle, T. Y. Mol, J. J. v. d. Nat, F. W. Olthof, J. Oprei, Delft, P. C. Regensburg, Den Haag, W. F. v. d. Rest, Den Haag, A. v. d. Reyden, J. de Rooy, Boskoop. K. Rozier, H. Schilder, P Sluys, H. J. Smittenaar, P. C. v. Teylingen. C. P. v. Teylingen^ S. P. L. Verdegaal, Noordwijkerhout, W. Th. van Weeren, J. P. F. de Wit, Purmerend, B. Zuyder- Voorschoten, M. J. Griffioen, A. L. C. duin, Voorschoten. Zestien afgewezen. Amsterdamse huisvrouw schreef een brief HET GEHEIM VAN OMO-SOP (OMO-Nieuwsdienst). LEIDEN, 28 Juni paar keer op en neer hijsen in OMO- sop en ik heb schoon goed en zwart water - schrijft een enthousiaste huisvrouw uit Amsterdam. Zij slaat de spijker precies op de kop. Kernachtiger kan het prachtige resultaat van OMO's fantastische werking en stoere waskracht haast niet in woorden worden uitge drukt. Natuurlijk zijn er huisvrouwen, die zo'n eerste keer een beetje vreemd staan te kijken van dat donkere sop. Maar Is het bij even nadenken niet volkomen duidelijk, dat die langzame kleurveran dering uitsluitend wordt veroorzaakt, omdat het vuil UIT het wasgoed IN het d. Bosch, Alkemade, i sop is gevloeid en daarin onverbiddelijk wordt vastgehouden? En dat dus het wasgoed schoner is naarmate het sop donkerder wordt? Een overtuigender be wijs, dat OMO doet wat van OMO ver wacht wordt, kan men moeilijk verlan gen- De (begrijpelijke) vraag is gesteld of met dat donkere sop nog iets anders kan worden gedaan. Natuurlijk! Klop het nog maar eens op- U staat versteld hoeveel schuim er weer ontstaat, schuim met waskracht genoeg voor bijv. de bonte Dit alles kan alleen OMO. het enige wasmiddel, welks onovertroffen sop de huisvrouw feilloos laat zien hoeveel vuil uit de was is gevloeid en hoe stralend helder het goed „na een paar keer op en neer hijsen" inderdaad kan zijn. O. 24. Ferd'nand haalt even iets uit de ijskast Speeltuin „Groenoord", 25 uur: „kermis". Overdekte. 10 uur n m polowedstrijd dames DESLWV. Stadhuis. 5 uur: ontvangst i.v.m. eeuw feest Waalse Bibliotheek; daarna recep tie. InGtituizt voor het Nabije Oosten. 9 u. n.m.: ontvangst van de deelnemers aan het derde internationale Assyriolognsche Congres. Maandag Stadhuis, 2 uur: gemeenteraad. Volkenkunde, 8 uur: gamelanuitvoe ring groep C Montessorischool Oegst geest. Sportweek, Stadhuisplein. 7 uur: brandweerdemonstraties, Gehoorzaal 8 uur: boksen. Instituut voor Nabije Oosten, 10 uur: opening Ass. congres, door ds H. J. Rei- nink. half 6 ontvangst stadhuis. Zijl, half 8: polowedstrijd L W.VDie Haghe (dames). Leiderdorp: gebouw Hervormde jeugdraad, 3 uuropening bazar voor inrichting en meubilair. Tentoonstellingen heer Feenstra onder als ambtenaar ter gemeentesecretarie in Herwijnen (Be tuwe i. welke functie hij een jaar ver vulde. Aan de Vrije Universiteit kreeg hij gelegenheid clandestien z'n tentamina af te leggen, en tijdens ons bezoek aan prof. Feenstra gewaagde deze met zeer grote dankbaarheid voor de meer dan prachtige hulp. die hij v^n deze univer siteit. en in het bijzonder van zijn leer meesters aldaar, de professoren Oranje, Rutgers en Diepenhorst, mocht onder vinden. In September "45 behaalde de heer Feenstra zijn meesterstitel aan de Vrije Universiteit cum laude. Hierna volgde mr Feenstra het win terseizoen '45'46 aan de universiteiten van Bern en Lausanne, alwaar onder meer prof. Meylan hem verder inwijdde in de Romeinse bronnencritiek. Van 19461948 was hij vervolgens werkzaam als assistent von prof. dr H. R. Hoetink in Amsterdam voor Romeins en oud vaderlands recht. Van '48'49 was mr Feenstra verbonden aan de juridische afdeling (alg. zaken) van de Nederlandsche Bank. om in 1949 laude aan de gemeentelijke univer- kend zijn. Het betreft hier enkele onaan gename ervaringen, door niets vermoe dende burgers opgedaan. De feiten werden ons door degelijke en betrouw- inwoners van onze goede stad mede gedeeld. Iedere Nederlander wordt wel geacht, de wet te kennen, maar als een onderdeeltje van die wet niet zo erg lo gisch is, althans niet voor de gewone burger, dient men dat „kennen" maarl niet al te hoog aan te s'.aan. Omdat het[ Volkenkunde. 10—5 uur: VertrouwO leven toch al zo ingewikkeld is en omdat I bezit v: toch al zo veel moeten weten. iober) vreemde herkomst (tot 1 Oc- p*-;è ft y>' Hoofden links!" is zojuist gecommandeerd en keurig groetend trekt de schermdeputatie voorbij het (onzichtbare) bordes van het stadhuis, als onderdeel van het sportdefilé. Foto N. van der Horst SPORTWEEK INGEZET Fluks en Concordia kregen de uitgeloofde prijzen Met flair en heel vaak in tip-top verzorgde kleding en keurig in de maat trok gisteravond het sportdéfilé voorbij het bordes van het stadhuis, waar B. en W. met genoegen de rijk aan kleuren geschakeerde stoet voorbij zagen trekken. En op datzelfde bordes troonde de jury, die de weinig benijdens waardige taak had, de uitgeloofde prijzen toe te kennen. Een moeilijke taak, omdat de Leidse sportverenigingen ditmaal haast zonder uitzondering beter voor de dag kwamen dan voorheen. Jammer genoeg, waren er nog enkele clubs, die met een heel kleine deputatie meenden te moeten volstaan. Precies op tyd vertrok de stoet :t terrein aan de Zoeterwoudse Singel. Voorop ging K. en G., een corps, dat steeds meer de aandacht op zich gaat ves tigen. Het was voor de achter dit gezel schap marcherende groepen dan ook een lichte last om keurig in de maat te blij- Aardig was het, dat er zoveel varia- a de stoet zat. Na K. en G. kwamen Excelsior (gymnastiek), L.T.C. (gym nastiek), H.V.L. (handbal), schermers (sters) en Fluks (korfbal), dat een zeer sprekende uitbeelding van een korfbal- veld met zich droeg. Imponerend Imponerend was de deputatie van Jahn. Allereerst, omdat het tambour- en pijperscorps van deze vereniging zich steeds beter gaat weren en dan, omdat er zeker 300 leden, van groot tot klein, meeliepen. Het zou te ver voeren, om al de 25 deelnemende verenigingen op te nen. Er waren judo-ers, gymnasten, voetballers( te weinig in getal!), wiei ers cn aan het slot van de stoet ook Toegegeven, alles was niet even cor rect. Niet allen waren er van doordron gen, dat een défilé zwijgend dient te ver lopen. De jury lette daar onder meer streng op en het is best mogelijk, dat een keurig in de kleding gestoken cn even keurig marcherende groep daardoor bui- n de prijzen viel. Een speciale vermelding verdient de groep van de sportvereniging Endegeest, die een heel aardig bedachte en goed uit gevoerde uitbeelding van een voetbal veld en spelers met zich voerde. Deze groep was heel dicht bij een prijs. De uitslag De jury. bestaande uit de heren L. Questroo. W. Caro en J. C. F. Coers. kwam ten slotte met de volgende uitslag te voorschijn. De prijs voor de beste uit beelding van een tak van sport werd toe gekend aan de korfbalvereniging Fluks en de prijs voor de beste algemene in druk (kleding, marcheren, richten, zwijg zaamheid enz.) viel ten deel aan de gym nastiekvereniging Concordia. Duizenden sloegen de kleurige stoet van de trottoirs af gade. De politic dient lof voor de wijze, waarop ze de afzetting zorg droeg. Begrafenis van J. C. Lut Op Rhijnhof vond gistermiddag de teraardebestelling plaats van de heer J. C. Lut. oud-procuratiehouder bij de tex tielfabriek Van Wijk, bij welke fabriek hij 44 jaar werkte. De heer Lut is op 11 Juni te Granada in Spanje overleden. Onder de aanwezigen bevonden zich o.a. de heer W. F Verhey van Wyk, adjunct directeur. enige afdelingschefs en perso neelsleden. De heer P. van der Luit dankte namens de familie voor de grote belangstelling. siteit aldaar te promoveren tot doctor in de rechten, op een proefschrift geti teld: „Reclame en Revindicatie", met als ondertitel: Onderzoekingen omtrent de rol in de ontwikkelingsgeschiedenis van het recht van reclame gespeeld door den Romeinsrechterlijken regel omtrent eigendomsovergang en prijsbetaling bij koop (Inst. 2.1.41). Promotor was prof. mr H. F. W. D. Fischer, hoogleraar te Leiden en Amsterdam. Dit proefschrift bevat zowel Romeins als middeleeuws en later recht (oud-Italiaans, oud-Frans en oud-vaderlands recht. Datzelfde jaar werd dr Feenstra be noemd tot hoogleraar aan de rijksuni versiteit te Utrecht, met als leeropdracht de inleiding in oud-vaderlands recht. Cp 9 October 1950 hield prof. Feenstra zijn inaugurele oratie, getiteld: „Verkennin gen op het gebied der receptie van het Romeinse rcht". Prof. Feenstra is secretaris van de redactie van het Tijdschrift voor Rechts geschiedenis. een rechtshistorisch blad, dat in 1918 o.a. door prof. mr E. M. Meijers werd opgericht en artikelen bevat in alle talen, tot zelfs in 't Latijn. Voorts is prof. Feenstra secretaris-pen ningmeester van de Vereniging tot uit gaaf van de bronnen van het oud-vader lands recht De benoeming gaat in per 15 Septem ber 1952. G.A.B. Leiden Stijging werkloosheid in de metaalnijverheid Op 21 Juni stonden bij het arbeidsbu reau Leiden ingeschreven 1748 werkloze mannen, waarvan 261 op DU W-objecten tewerkgesteld en 23 wachtgeld ontvingen. Hoewel in vergelijking met de vorige week het totaal gelijk bleef, deden zich wel enige verschuivingen voor. Tegen over een daling in de bedrijfsklasse voe- dings- en genotmiddelenindustrie, waar een zestigtal arbeiders tijdelijk werk vond in de groenten- en vleesconserven- industrie, stond een styging in de metaal nijverheid tengevolge van voortdurende afzetmoeilijkheden in een aantal bedrij ven behorende tot de lichte metaalindu- Het aantal werkloos ingeschreven vrou wen daalde tot 126; hier bestaat een vrij aanzienlijke vraag naar secretaressen en huishoudkundigen voor inrichtingen. Aandeelhoudersvergadering van Tieleman en Dros In de gewone algemene vergadering van aandeelhouders van de C.V. Tiele man en Dros waren 270 aandelen ver tegenwoordigd. Her. jaarverslag, de ba lans en de verlies- en winstrekening werden goedgekeurd. It J. H. Hol te Den Haag werd herbenoemd aüs com missaris. Het is e van kolenbergplaatsen. BETON KOLENHOKKEN onverwoestbaar tnhoud ca 8 hl met separatie Telefoon 21747 21748 Geslaagd voor het Chr. kleuteronderwijs Van de opleidingscursus voor het Chr. kleuterschool te Leiden, directeur de heer P. Herfkens, zijn voor dc akte A geslaagd de dames J. Kiel. C. Ligtvoet, E. Mulder, J. Schouten, J. C. v. d. Werff, A J Willebrand en H. M. Zwart, allen te Leiden, A. W. Glasbergen, Oegstgeest. J. Hespen, Wassenaar. N. Huisman. Leider dorp, J. van Leeuwen, Nieuw-Vennep, A van der Schee, Katwijk aan Zee, C. J. H. W. Slingerland, Nieuwkoop. A. Snel, Lisse. G. de Vogel, Hazerswoude en M. J. Voorwerk. Alphen aan den Ryn. Voor de akte B zyn geslaagd de dames G. Meerburg. Leiderdorp. A. N. Snel. Leider dorp en S. Waardhuizen, Leiden. Chr. kweekschool Voor het eindexamen van de Chr. kweekschool te Leiden (laatste groep) zijn geslaagd de dames J. P. Keus te Lei derdorp. J. Kuyken te Voorburg en K. HU* der Bijl te Alphen aan den Rijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3