Jliemuc geihscfft(taant Koningin raadpleegde vandaag leiders van Tweede-Kamerfracties Elbe-gebied onder direct Russisch militair bestuur Wist IJ VRIJDAG 27 JUNI 19S2 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441, Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.per maand; 0.47 per week ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Drie en dertigste jaargang No 9466 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staatwactlct f« gbebfcvea ogn bert ia Ugbeaspoet" BRITSE MEDE ZEGGINGSCHAP IN KOREA „Het geheim van het Voorhout" Als eerste werd niet prof. Romme, maar mr Donker (P.v.d.A.) ontvangen (Van een onzer verslaggevers) MET HET OOG op de aanstaande kabinetsformatie heeft Koningin Ju liana vandaag in het paleis aan het Langë Voorhout in Den Haag reeds de voorzitters van de grootste zes fracties uit de Tweede Kamer ont vangen. Nadat de Koningin vanmorgen even voor negen uur per auto uit Soestdijk was aangekomen, werd als eerste geraadpleegd mr L. A. Donker, de fractievoorzitter van de P.v.d.A. De laatste jaren was het gebruikelijk dat Hare Majesteit eerst de K.V.P.-leider prof. Romme en pas daarna de socialisische fractievoorzitter ontving, maar gezien het feit dat de K.V.P. Woensdag wat het aantal stemmen aangaat van de eérste plaats is verdron gen door de partij van de heer Drees, heeft de Koningin ditmaal de volg orde omgedraaid. Het onderhoud met mr Donker duurdeklaren uit het feit dat het paleis Noord van omstreeks negen uur tot kwart voor tien. Daarna arriveerde prof. Romme. Toen de fotografen hem verzochten even te poseren, antwoordde de K.V.P.-fractie- leider gehaast: „Nee, nu niet, ik ben al te laatDe heer Romme kwam om streeks half elf terug en liet zich toen ge duldig fotograferen. Enkele minuten tevoren was dr J. Schouten, de A.-R. fractievoorzitter, reeds gearriveerd. Na hem ontving de Koningin achtereenvolgens de heren Tilanus (C.- H.), mr P. J. Oud (V.V.D.l, G. Wagenaar (Comm.), ds Zandt (S.G.P.) en Weiter (K.NP.). De beide laatste fractieleiders brachten vanmiddag na 2 uur aan de Ko ningin hun advies uit. Omstreeks 4 uui keerde H.M. terug naar Soestdjjk. De heer Schouten arriveerde per taxi en de heer Tilanus te voet, maar de com munistische heer Wagenaar in een „slee' van een auto met een eigen chauffeur er een eigen persfotograaf. Het is de gewoonte dat fractieleiders hun advies ook nog schriftelijk uitbren gen. Men verwacht, dat de kabinetsforma teur op zijn vroegst morgenavond zal worden aangewezen. Andere adviseurs Gistermiddag raadpleegde Hare Majes teit reeds de voorzitter van de Eerste Kamer, mr J. Jonkman, de voorzitter van de Tweede Kamer, mr L. G. Kortenhorst, en de vice-president van de Raad van State, Jhr mr F. Beelaerts van Blokland. De Koningin was om tien minuten voor drie bij het paleis aan het Lange Voor hout aangekomen. Zij was gekleed in het zwart en droeg een witte hoofdbedek king. Onder de oude bomen op het Voor hout verdrongen zich belangstellenden. Vacantievierende Amerikanen maakten van de gelegenheid gebruik om de Ne derlandse vorstin eens van dichtbij te zien en te fotograferen. Groepjes kinde ren zaten op de stoep van het paleis te zonnen. Met een streng gebaar zorgde een lakei af en toe voor vrije doorgang. Dat de Koningin haar adviseurs thans in het voormalige verblijf van Koningin Emma ontvangt en niet meer zoals vroe ger in het paleis Noordeinde, is te ver- Nadat de uitslag der Kamerverkie zingen bekend was geworden, arri veerde tegen 3 uur H.M. de Koningin in Den Haag, waar zij in het paleis van wijlen Koningin Emma aan het Lange Voorhout, terstond begon met het horen van haar adviseurs. Dit waren achter eenvolgens de voorzitter van de Eerste Kamer, mr J. A. Jonkman, {links), de voorzitter der Tweede Kamer, dr L. G. Kortenhorst, (midden), en de vice-president van de Raad van State, jhr mr F. Beelaerts van Blokland geheel rechts). Daar tussen jhr \V. F. K. Bischoff van Heemskerck, eerste stalmeester van de Koningin. Mossadeq straks premier af? Steeds weer kapers op de oliekust Volgens Ass. Press zal premier Mossa deq definitief zijn regeringsfunctie neer leggen, zodra het nieuwe parlement in zitting bijeenkomt. De Majlis is nog niet bijeengeroepen, omdat de geloofsbrieven der verschillende, in December gekozen leden, nog steeds niet zijn goedgekeurd. Over de politieke plannen van Mossa deq, aldus A.P. uit Teheran, is verder niets naders bekend. Een rechtsgeleerde uit Cairo, Constan- tine Zarris, begeeft zich naar Rome om met de Italiaanse petroleummaatschappij E.P.I.M. te confereren over het nade rende rechtsgeding te Aden, betreffen de de kleine tanker „Rose Mary", met de lading Perzische olie aan boord. Ge noemde E.P.I.M. vertegenwoordigt te Teheran ook de International Enterprise Corporation, waar een Amerikaan de lei ding heeft. Er is sprake van Amerikaan se belangen bij transacties met de gena tionaliseerde Perzische oliemaatschappij. De Rus Kislenko verlaat Japan Geen vertegenwoordiger meer toegelaten Zoals eerder gemeld, staat de Japanse regering op het standpunt, dat de Sowjet- vertegenwoordiging haar wettige status verloren heeft sinds er een Japans vre desverdrag tot stand kwam. hetwelk niet door de Sowjet Unie ondertekend werd Thans wordt bericht, dat de Russische vertegenwoordiger in Japan, generaal Kislenko, vandaag via Hongkong en Pe king naar de Sowjet Unie terugkeert. Da Costa Gomez: Dan maar zonder Suriname I Mr dr Da Costa Gomez, voorzitter va 'de landsregering van de Nederlandse Antillén, heeft persoonlijk de wens uitge sproken, dat de besprekingen, die op de Ronde Tafel Conferentie werden gevoerd, zo snel mogelijk voortgang zullen hebben. In het uiterste geval desnoods zonder Suriname. Prins Bemhard bezocht de Zigeunerkoning Prins Bernhard, in gezelschap van zijr moeder, Prinses Armgard, en acht andere gasten, heeft een bezoek gebracht aan een voorstelling van het circus Geant te Utrecht. In de pauze was het gezelschap de gast van de circusdirecteur annex Zigeunerkoning Bouglione in diens salon- Het zijn weer drukke dagen voor de Koningin, nu er opnieuw een regering moet worden gevormd. Hier ziet men onze Landsvrouwe aan het paleis aan het Lange Voorhout. Nieuwe Sowjetmaatiegelen Bewoners naar het achterland geëvacueerd; huizen en boerderijen bezet Eerste impressie einde wordt klaargemaakt voor het Inter nationaal Academisch Instituut. Men kan dus voortaan niet meer spreken van „het geheim van het Noordeinde", als men het heeft over de geheimen rond de formatie opdracht. De Beweging van Europese Federalis ten heeft er in een manifest aan diegenen, die bij de samenstelling van het nieuwe kabinet betrokken zijn, op aangedrongen het vraagstuk van de Europese één wording tot het kernpunt van het rege ringsprogramma te maken. Dit zou tot uitdrukking moeten komen in de voor dracht van ministers, uiteraard allereerst in die voor minister van Buitenlandse Zaken mogelijk gesteund door eer staatssecretaris voor Europese samenwer king maar ook in die voor de andere portefeuilles, zo wordt gezegd. Mej. mr Tellegen ridder Nederlandse Leeuw Benoemd is tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw: mejuffrouw mr M. A. Tellegen, directeur van het kabinet der Koningin, te Den Haag. SPANJE, Wes; Duitsland en Indöa zullen Faroek als Koning van Egypte en van die Soedan erkennen. HET GRENSGEBIED van de Sowjet- zone in Duitsland, langs de beneden loop van de Elbe, is onder direct Rus sisch militair bestuur gesteld. Er zijn, aldus D.P.A., uit de Sowjet-Unie nieuwe pantser-, artillerie- en infanterie-eenheden aangekomen. Op de dammen van de Elbe zijn schijnwerp-batterijen in stelling ge bracht, waarmee de rivier des nachts ver licht wordt. Vroeger stond hier grens politie opgesteld, die thans door Russische militaire eenheden is afgelost. De Russen ruimen in het, énige kilo- ters diepe „niemandsland" bomen en der gelijke objecten op, om een goed schoots veld te krjjgen. Bewoners van dit Elbe- I gebied kregen order, onmiddellijk naai het achterland te evacuren en de Rus sische troepen hebben de ontruimde boerderijen en woningen bezet. De Britse troepen hebben sinds enige dagen stel lingen aan de Westelijke zijde van zonegrens bezet. Dit geschiedde, n; incident, waarbij, zoals eerder gemeld, 43 West-Duitsers naar Oost-Duitsland den ontvoerd, die later door de Russen weer werden vrijgelaten. Volgens de Westelijke autoriteiten de omvang der Russische strijdkrachten in Oost-Duitsland nog dezelfde zijn ge bleven, en wel omstreeks 300.000 Vandaag ontving H. M. de Koningin de voorzitters der Tweede Kamerfracties. Dit zijn v.l.n.r.: de heren mr L. A. Donker, prof. mr C. P. M. Romme en dr J. Schouten. En dat ging zo maar door. Belgische aetherpiraat geknipt Misdadig spel met SOS-tekens werd thans ontmaskerd Een 27 jarige radio-technicus van de Belgische kust-radiodienst is dezer dagen te Brussel aangehouden in verband met valse S.O.S.-berichten over „in nood ver kerende schepen", welke sedert Augustus van het vorige jaar herhaaldelijk tot on nodig uitvaren van reddingboten ook Nederlandse aanleiding hebben ge geven. Bij het onderzoek, dat werd ingesteld, gaven deskundigen als hun oordeel te kennen, dat degene, die de valse S.O.S.- berichten uitzond, in Oostende moest wonen. Alle in de haven van Oostende liggende schepen, de jachten inbegrepen, werden aan een nauwkeurige controle onderworpen. Ondanks dit scherpe onder zoek bleef de dader onvindbaar. De uitzendingen duurden nooit langer dan een halve minuut en hierdoor was het vrijwel onmogelijk met succes pei lingen te verrichten. De uitzendingen ge schieden in de Engelse taal, meestal op de 182 meter band. doch soms ook wel op 600 meter. Uit de wijze van seinen kon worden opgemaakt, dat men hier te maken had met een kundig radiótechnlcus en niet met een amateur. Vorige week ontstond verdenking tegen Noel Nayelle, een employé van het radiostation te Oostende. De leiding van het station plaatste de man over naar ae radiopost Middelkerke, waar hij werd A'dam wegens "dïefsfaT'met^braak belast met een reparatie aan boord van sieraden aldaar tot 2(4 j is veroordeeld -- mailboot Tijdens zijn verbluf aldaar „at honderden boeren voor de derde Bolsward het „hooimaalfeest" waarbij men rijst met rozij- derden radio-amateurs ingeschakeld. Deze laatsten bleven dag en nacht bij hun toestel om de aetherpiraat te kunnen localiseren. Vanmorgen heeft de technicus. Noéi Nayelle, bekend verantwoordelijk te zijn voor 't uitzenden van valse S.O.S.-seinen. Generaal Leclerc (posthuum) maarschalk Philippe Leclerc, is door de Franse Na tionale Vergadering m©6 algemene stem men, posthuum, tot maarschalk Frankrijk bevorderd'. Oude man dood in een weiland gevonden Opnieuw drie slachtoffers van het verkeer De 67-jarige W. is dezer dagen dood in een weiland te Har mei en aangetrof fen. Hij lag op enkele tientallen meters van een paard en wagen. Hij is aan een schedelbasisfractuur overleden. De 20-jarige motorrijder Alberti uit Veenendaal moest gisteravond nabii de Buurtlaan plotseling uitwijken voor een auto, waardoor hij de wandelaar De la Mar greep. Beiden werden naar het ziekenhuis gebracht, waar Alberti is overleden. De 88-jarige H. Roodt te Blokker (N.-H.) is aldaar door een motor aange reden en kort daarop overleden. De heer K. te Hoogland (U.), die door een auto werd gegrepen op de vorige week geopende nieuwe weg Eem- nes—Hoevelaken, is inmiddels overleden. LORD MOUNTBATTEN. de opper bevelhebber der Britse vlootstrijdikrach ten in die Middellainrise Zee, werdi op het eiland Brioni door maarschalk Tito van Joegoslavië ontvangen. DAT de A'dammer G. T., die zijn 25-j. zoon enkele jaren voor mil. dienst liet onderduiken op zijn schip, tot 2 mnd. voorw. is veroordeeld. DAT in Eede (Z.) een loods met 15000 kg vlaslokken van M. van Bellegem door kortsluiting is afgebrand. DAT de 41-j. beroepsinbreker H. B. uit „Dat moet wel een hele „Piet" zijn.. zond hij Dinsdag j.l. een S.O.S.-bericht i maal uit. Een peilstation nam dit bericht op,1 vierden, waarna Woensdagavond zijn aanhouding I nen at. volgde. o- DAT in hoger beroep 15 mnd is geëist Bij de opsporing waren de laatstetegen de eerder tot 2(4 j. veroordeelde maand de recherche, de radiodiensten 2l-j Arnhemse drummer J. H.. die by van het leger, peilinrichtingen van de I een juwelier, een neef van hem een ruit Rijkswacht, radiospecialisten en hon-| insloeg en er met sieraden vandoor ging DAT de Wegenwacht op alle wegen, die i.v.m. de TT-race vannacht en mor gen overbelast zullen zijn. uitgebreide service zal verlenen. DAT in Arnhem in hoger beroep 4 j. (bevestiging rechtbankvonnis) is geëist tegen de 38-j. tegelzetter J. P. aldaar, die vorig jaar 12 inbraken pleegde en al 18 maal is veroordeeld. DAT men van 1 Juli af kan telefoneren a de kust DAT de burgem. van Venetië in A'dam een gondelfeest in Venetiaanse stijl mee maakte, georganiseerd door de studenten, die hun lustrum vierden. DAT de Zondag tijdens een kerkdienst te Winschoten ontsnapte 35-j. gevangene E. C. G. uit Groningen, die nog 2 jaar te goed heeft, gisteren in Bolsward is ge arresteerd en met diefstallen inmiddels zijn strafblad weer had verlengd. De Veiligheidsraad Russisch voorstel verworpen Over bacteriologische oorlogvoering De Vei'Hgjheidsraejd heeft het Sowjet- voorstel, om alle staten uit te nodigen, 'het protocol van Genève, betreffende het verbod van bacteriologische oorlogvoe- •ning te 'bekrachtigen, verworpen. Affleen de Sowjet-Unie steunde vóór. Tien lan den onthielden zich vam stemming. De vertegenwoordiger der Ver. Staten, Ernest Gross, zei, dat de uitslag der stemming een bewijs was van de „ver achting, welke de tien raadsleden, die nie: vóór het Russische voorstel hebben gestemd', aan de dag hebben gelegd de vergeefse poging der Sow jets, hun standpunt door een list te doen zegevieren". „Tevens is hierdoor aangetoond, dat de eenheidi deranti-comnnundstisohe lan den niet te breken is, ongeacht de Rus sische pogingen, om zulks door het te weegbrengen van verwarring, het zaaien van verdeeldihedd en he; uitoefenen van terreur te bereiken", aldus verklaarde Gross. Hij zei voorts, dat de openbare Oiiing der Ver. Staten en van de Vrije landen een afschuw heeft van het ge bruik van bacteriologische wapens. Deze landen doen krachtige pogingen om het gebruik van dergelijke wapens onmo gelijk te maken. De vertegenwoordiger van Neder land. de heer D. J. von BaKuseck. verklaarde, dat zijn land zioh van stem ming had onthouden, omdat hij geen reden zag, dit vraagstuk na 27 jaar plot seling te berde te brengen. „De ontwa peningscommissie moet hierover spre ken'. aldus Von Balluseck. DAT de Raad van Amsterdam ook het tweede verzoek van de A'damse Chr. Middenstandsver. om een verklaring dat de oprichting van een Chr. school voor winkelpersoneel nodig is, niet inwilligde. DAT bij de gisteren gepubliceerde ver gelijking van de stemmenuitslagen met de verwachting van het N.I.PO. een foutje geslopen is, daar de KN.P. niet 0,7. maar 2,7 pet verwierf (NIPO-ver- wrehting 1 pet). DAT het echtpaar S. J. Puls-Van der Veen in het teuis van bejaarden aan de Bloemgracht te Zaandam de 60-j. brui loft viert. DAT minister Wemmers blijkens zijn antwoord aan het Tweede-Kamerlid Stokvis (Comm.) nog geen definitieve toezegging heeft gedaan over de ver vanging van de veerboot Anna Jacoba- polder-Zjjpe door een grotere, maar wel een onderzoek gaande is. Men acht het niet uitgesloten, dat de uit breiding der faciliteiten voor de Russi sche landmacht in het grensgebied, verband kan staan met de Russische zomermanoeuvres, die langs de grenzen van Oost-Duitsland worden gehouden. Mr Oud was nog één middag burgemeester Mr P. J. Oud, sinds enkele weken bur gemeester-af, was gistermiddag weer voor enige uren ..burgemeester" Oud, toen hij officieel afscheid nam van de ge meenteraad en de burgerij van Rotter dam. Mr. K. P. van der Mandele noemde hem dan ook. toen het cadeau van de Rotterdammers werd aangeboden: „bur gemeester". In aanwezigheid van vele autoriteiten, onder wie de commissaris der Koningin mr L. A. Kesper, burgemeester Schokking van Den Haag en diens Amsterdamse col lega d'Ailly sprak mr Oud woorden afscheid dankbare woorden voor vele dat verricht mocht worden sinds 1938, toen hy aan het hoofd van de Maas stad kwam te staan. Mr v. d. Mandele bood als geschenk der burgerij een reiskoffertje met geld een reis aan. Tot laat in de middag trok ken vele deputaties aan de heer en mevi Oud voorbij. Geldboeten voor 41 mede werkers van Een-Nul De Haagse kantonrechter heeft 41 medewerkers aan de door de Stichting Een-Nul voor donateurs georganiseerde .Gratis Voetbalprijsvraag" veroordeeld tot geldboete variërend van 2 maal 20 tot 2 maal 100 gulden boete wegens het deel- ;n aan de organisatie en het openlijk propageren van deze prijsvraag. Aan twee medewerkers van de Stichting werd bovendien twee weken hechtenis voor waardelijk opgelegd. De NEDERLANDSE JEUGDGE MEENSCHAP heeft besloten tot toelating van de Christelijke Jonge Boeren- tn Tuindersbond met 6500 leden. HET WEER IN EUROPA Rapporten van hedenmorgen 7 uur li li l s o 2 cf It I li il5 Stockholm Londen Kopenh. A'dam Parijs Berlijn Frankfurt Locarno zw. bew, licht bew. licht bew. onbew. licht bew. onbew. zw. bew. licht bew. ZW 2 windstil ZO 4 ZZO 2 NNO 2 NW 2 windstil NO 4 NSW 6 ZZO 1 22 0 25 0 18 0 16 0 26 0 27 0 18 0.3 22 0 20 1 31 0 WEERBERICHT Vrij warm Tot morgenavond verwacht De Bilt: Over het algemeen weinig bewolking en droog weer. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Verantwoorde lijkheid "j~\E UITSLAG van de verkiezingen zal het gesprek waarlijk nog wel even gaande houden. Wij achten hem zeker van voldoende belang om op enkele pun ten nog wat nader in te gaan. Eerst dan meer in het bijzonder de beide grootste partijen: P.v.d.A. en K.V.P. De beide grootste partijen! Zij staan nu immers vrijwel gelijk. De P.v.d.A. is naar stemmental zelf de allergrootste. En al behoeft dit, zoals we gisteren reeds schreven, in aanmerking genomen de gehele uitslag, nog niet te betekenen dat de formateur uit deze partij komt, haar groei zal niet te verwaarlozen conse quenties hebben. Consequenties zowel naar binnen als naar buiten. Hoe heeft de P.v.d.A. gewonnen? Ener zijds van de communisten, anderzijds van confessionele partijen. Het zal er nu voor haar op aan komen, deze winst op de juiste wijze te „verwerken". Gemakkelijk lijkt dit ons niet, juist omdat de winst uit twee zo verschillende richtingen is gekomen. Aan de ene kant hebben de socialisten teleurgestelde communisten tot zich ge trokken. Dat moet betekenen een radi calisering van de P.v.d.A. De vroegere communisten hebben hun vuurrode partij niet verlaten om nu in een extra-bur gerlijk milieu binnen te stappen. Dat zal de leiding van de P.v.d.A. willen beden ken. En zoals tenslotte elke politieke winst een partij ook haar zorgen kan verschaffen, zo zal dit in het bijzonder met deze ex-communistische aanwas het geval zijn. 'T'E ZWAARDER zullen deze zorgen moeten Wegen, aangezien anderzijds de winst is gekomen van de confessio nele partijen, in het bijzonder nu ook van de K.V.P. Het bestuur van de P.v.d.A. heeft zich na het bekend worden van de uitslag gehaast, gelukwensen te doen toekomen aan de doorbraakchristenen binnen deze partij. Daar was ook wel reden voor. Niet zonder enige grond noemt het par tijbestuur deze verkiezingen de verkie zingen van de doorbraak. Alleen maar, dit brengt weer zijn eigen zorgen met zich, zorgen, die bepaald niet lichter te dragen zijn door de ex-com munistische aanwas in de andere hoek. De nieuwe doorbraak-christenen, die nu de stap naar de P.v.d.A. hebben onder nomen. zitten nu onder hetzelfde poli tieke dak met de teleurgestelde ex-com munisten. En beide groepen, eenmaal ge wonnen, zal de P.v.d.A. niet willen ver liezen of zelfs kopschuw maken. Nogmaals, in het politieke leven is niet elke winst uitsluitend winst, zomin als elk verlies automatisch verlies is. Er is een verlies, dat de verhoudingen ver heldert, en er is een winst, die van par tijleiders de voorhoofden lichtelijk kan rimpelen. sr wat betreft de consequenties binnen. De groei heeft ook con sequenties naar buiten. De P.v.d.A. is nu naar stemmental de grootste partij ge worden. Maar deze groei schept een nieuwe verantwoordelijkheid. Een pertjj kan in ons staatsbestel op een gegeven ogenblik zo groot worden, dat zy zich nauwelijks meer kan bewe gen. Het moment kan aanbreken, waar op zjj in het bijzonder niet meer kan kiezen: of meedoen aan het regerings beleid of oppositie. De keuze moet dan zijn: meedoen. Hierin schuilt zowel een element van kracht als van zwakheid. De K.V.P. weet van die zwakheid niet minder mee te praten dan van die kracht. Het ziet er naar uit, dat de P.v.d.A. dezelfde ervaringen zal moeten opdoen. Maar meedoen aan het regeringsbeleid betekent behalve het naar voren schui- van van eigen wensen ook een zich schikken in een samengaan met anderen. In ons land met zijn veelheid van par tijen, van welke er géén de meerderheid bezit, doch thans twee zo groot ziin, dat die grootte weer een eigen verantwoor delijkheid jegens het geheel oplegt, komt de politieke samenwerking altijd neer op een compromis. Minister-president Drees heeft kort voor de verkiezingen nog doen uitkomen, dat hij dit inzag. Niet zonder grond ook kondigde de socialistische pers reeds een beleid aan. dat mede door het socialis tisch inzicht wordt bepaald. En mr Don ker, de fractievoorzitter van de P.v.d.A., heeft reeds laten weten, dat h(j juist met betrekking tot de kabinetsformatie wel enige complicaties verwachtte, compli caties, samenhangend met de Nederland se situatie, maar waaraan de P.v.d.A. zich Juist nu moeilijk zal kunnen ont trekken. nrO heeft zich dan ook een groei vol- trokken voor wat betreft de ver antwoordelijkheid dezer partij. Eens, toe-n zij nog S.D.A.P. was, was zij uit sluitend oppositiepartij. Er was een tijd, waarin zij ook niet anders wilde zijn. Vóór de verkiezingen van Woensdag hebben de socialisten in hun pers de confessionele partijen verweten dat zij in oude tijden wel gestemd hebben tegen socialistische moties. Alsof dat niet was toegestaan! En alsof dat vooral daarom niet wes toegestaan, omdat toen de S.D.A.P. tegenover de andere partijen in een verhouding stond, te vergelijken met de situatie van de communisten thans! Reeds om deze reden had het weinig zin, deze oude koeien uit de sloot te halen. Wilde men dat in elk geval doen. dan behoorde men ook aan die omstandig heid te herinneren. Inmiddels ls het beeld wel veranderd. De P.v.d.A is thans de grootste partij in JNederland. Wij kunnen ons de voldoening in socialistische kring wel indenken, ook al behoeft men nog niet zover te gaan ais prof. Romme, die dadelijk met een gelukwens klaarstond. In 's lands belang willen wij intussen de hoop uitspreken, dat de P.v.d.A. zich bewust zal zijn. welke verantwoordelijk- d'l; Zuid cn West. Vannacht h*id deze groei met zich brengt En una iets minder koud. Morgen interesseert dan zeker niet in dé laatste overdag ongeveer dezelfde Plaats dc verantwoordelijkheid naar bui ten: jegens het Nederlandse volk voor zover dit socialist ls en voorzover niet. In een volgend artikel iets over de gewezen grootste partij: de K.V.P. ZON EN MAAN Zaterdag: Zon op 4.22 en onder 21.04; (Advertentie) SMYRNA SALONTAPIJT I 130 x 200 98.— Hoogpool kwaliteit BULTHUIS Botermarkt 23 70 Mille boete geëist tegen papierfabriek f* voor d' '«"limiach. politierechter te Amsterdam een aantal boeten tot een totaal van 69.600 geëist *11 Papierfabriek, die door de I tuchtrechter was veroordeeld tot boet-n *1? teru*b«taling vin 850 000.—zijnde het geschatte voordeel dat genoten zou zijn uit overtreding-n van de pry zen beschikking. De zaak werd 1 aangehouden tot 4 Juli

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1