Nog vier dagen en dan is de Braakman afgesloten Labouroppositie keurde jongste bombardementen af Juin wekt sensatie door critiek op Amerika Jeugdliefde Toch is het zo 2 DONDERDAG 25 JUNI 1952 1350 Hectaren nieuw land En is er een eind gekomen aan het bestaan van een 500 jaar oude inham ALS ALLES VOLGENS DE PLANNEN verloopt, is .de Braakman vol gende week afgesloten. Dan zal er een eind zijn gekomen aan 't bestaan van deze ruim 500 jaar oude inham van de Westerschelde in Zeeuwsch- Vlaanderen. De afsluiting levert 1300 ha nieuw land op, schept betere afwateringsmogelijkheden voor Belgisch en Nederlands gebied, maakt de dijklengte 25 km korter, komt tegemoet aan een goede planologische ont wikkeling van Zeeuwsch-Vlaanderen, is een eerste poging om te komen tot afsluiting van de Westerschelde (die misschien over 200 jaar een feit zal zijn)stelt in staat een zoetwaterreservoir te vormen en geeft aan Zeeuwsch- Vlaanderen, dat er arm aan is, recreatiegebied. Aldus somde ir H. A. M. C. Dibbets, hoofdingenieur-directeur van de Rijks waterstaat, ons dezer dagen de punten op die tot de afsluiting van de Braak man hebben doen besluiten. Na zes jaar voorbereiding is in November j.l. het werk aan de dijk aanbesteed en in Fe bruari begonnen. De afsluiting begint Zaterdag a s. en wordt Maandag vol tooid. Zij geschiedt anderhalve maand eerder dan het plan was. 180.000 m3 zand De Braakman (of Brakman) ls ont staan door de watervloed van 1440, waarbij zes dorpen verzwolgen werden. De laatste eeuw is de Braakman erg ,,opgeslijkt" en zijn vele polders gewon nen, de laatste in 1893, de Koninginne- polder. Aan de mond, achter 1400 meter „voorland" aan de kant van de Wester schelde, wordt Zaterdag, water en we der dienende, de helft van het 110 meter brede sluitgat gedicht met een ponton die dienst heeft gedaan bij de kunstma tige invasie-haven in Normandië na 6 Juni 1944. De tweede ponton volgt Maan dag aan de Westelijke kant. Daarna moet er zand worden aangevoerd om de cais sons op de plaats te houden. Daarvoor is 90.000 kubieke meter zand per week nodig. Veertien dagen na de 6luiting, wanneer het extra hoog water is, moet blijken of er zand genoeg is aangevoerd. Die hoeveelheid moet dus minstens 180.000 kub. meter bedragen. Acht sleep boten en drie of vier zuigers zullen bij de sluiting zijn ingeschakeld. Model-Braakman In de Noordoostpolder is bi Voorst een model van de Braakman gelegd op een schaal van 1 45. Men heeft er proeven genomen en de werk bazen geïnstrueerd. Bij de Braakman zelf is een model op schaal 1 100 aan wezig. Zoals gezegd, zal de Braakman 1350 ha grond opleveren en wel met een pro ductieniveau van 70 pet, hetgeen wil zeg gen dat de 1350 ha overeenkomt met 1000 ha goede grond. Er blijft 250 ha water over. De vermindering van 25 km zeedijk past in het streven van de Nederlandse Regering om de lengte van deze dijken 1900 km in de loop der tijden terug te brengen tot 500 km. Er is een sluis de Oostkant gebouwd, maar uitslui tend voor afwatering. De eerste twee jaar na de sluiting zal er geen sprake zijn van regelmatige ver kaveling. Het is de bedoeling door de Braakman een nieuwe weg Biervliet- Hoek aan te leggen. Van het plan om een dorp in het nieuwe land te stichten, is afgezien. De gronden zullen geschikt zijn voor de tuinbouw; er zal een tuinbouw school komen. Er komt op het zandge bied een bos van Staatsbosbeheer, ten gunste van de recreatie. Vermoedelijk zullen er ongeveer hon derd niet al te kleine bedrijven op het nieuwe land verrijzen. De totale kosten de inpoldering werden in 1949 ge schat op 7% millioen gulden. ]aloe-conilict in het Lagerhuis Eden Deze massale aanval heeit communistische voordelen weer geneutraliseerd 'N HET ENGELSE LAGERHUIS vond het debat plaats over Korea, in - verband met het bombardement op de krachtstations bij de Jaloe. Na mens de oppositie kwalificeerde Attlee deze daad als een zware „blunder" en hij eiste een verklaring der conservatieve regering over de mate, waarin zij er over geraadpleegd is. De min. van Buit. Zaken, Eden, antwoordde, dat de krachtstations volkomen wettige militaire doelen zijn, waarvan er vier niet eens in de buurt van de Mandsjoerijse grens liggen. De Labour- rebel Bevan waarschuwde voor het gevaar van een derde wereldoorlog, ^s er geen politieke oplossing wordt bereikt. Geen onderzoek naar ramp bij Schiphol Fout lag in landing van Zwitsers vliegtuig Naar de oorzaken van het ongeluk, dat op 14 December bij Schiphol komen aan het Zwitserse vliegtuig HB-ILO, zal door de Raad voor d< Luchtvaart geen onderzoek worden inge steld. Een commissie uit de raad, die deze beslissing heeft genomen, is met de vooronderzoeker van oordeel, dat het ongeluk is veroorzaakt door de wijze waarop de bemanning van het toestel de naderingsvlucht heeft uitgevoerd. Hierbij wordt in aanmerking genomen, dat de landingshoogte, die de Swiss Air voor Schiphol heeft vastgesteld, niet veilig is. Van enige nalatigheid of fout van het grondpersoneel op Schiphol is niets ge bleken. evenmin als van een storing in de technische hulpmiddelen op dez# luchthaven of in het vliegtuig zelf. Alle twintig inzittenden van het toe stel wisten zich. zoals men zich zal her inneren ,in veiligheid te brengen. Finnen gaan Nederl. limonade drinken Gisteren vertrok uit Amsterdam de kustvaarder Marvic (750 ton) met boord 720.000 flesjes limonade, die Nederlandse industrie naar Finland zendt om daar t.g.v. de Olympische Spelen te worden verkocht ten bate van de organi satie van Finse oorlogsinvaliden. Viji Ned. bestelauto's, alsmede zes auto's var de Franse en een van de Belgische z -termaatschappij, gaan naar Finland mee om daar vooi^ het transport te zorgen. Onderhandelingen zijn gaande om Fins-Nederlandse limonadefabriek Finland te stichten. De Finse bond van oorlogsinvaliden telt na twee oorlogen tegen Rusland 84-000 leden, wat op nog geen 4 millioen Finnen een groot aantal is. Met de kust vaarder Marvic vertrok gisteren ook deel van de Nederlandse equipe op de Olympische Spelen. Het zijn een aantal zeilers, die met hun boten een „lift" heb ben gekregen op de Marvic. Het zijn Jan H- H- de Jong, met de Finnjol, Bob Maas. met het staartjacht BEM 2, W. P. van Duyl, met het draakjacht Thalatta, en W. de Vries Lentsch jr, met het 5% meter jacht De Ruyter 1. De MarVic blijft gedurende de spelen in de haven van Helsinki liggen om de Nederlandse athleten aldaar een pied terre te verschaffen. Restauratie van „Veendam" in het najaar? Het zou in de bedoeling liggen het ss. Veendam (15.652 ton) van de Holland- Amerika-lijn te gaan restaureren meer het op 31 October uit New York in Rotterdam zal zijn teruggekeerd. Maasdam is dan reeds in de vaart. De uit 1923 da.erende Veendam zou ingrijpend vernieuwd worden. Er zouden bijv. nieuwe machines komen, terwijl ook de salons, passagiersverblijven etc. algeheel zouden -vorden veranotrd. De Veendam zou een van de pijpen verliezen en een „één-pijper" worden. Staatsmijn Beatrix thans officieel Bij K. B. is thans officieel bepaald, dat de steenkolenmijn bij Vlodrop, waarvan de ontginning zal geschieden van staat- wege, de naam zal dragen van Staatsmijn Beatrix. Opnieuw 15 jaar geëist wegens roofmoord Voor wurging van echtgenoot weer 6 jaar gevraagd Tegen de wed. C. K. uit Mierlo-Hout (N.-Br.), die op 22 October haar echtge noot P. v. d. Bogaard door wurging om het leven heeft gebracht, is gisteren voor het Bossche gerechtshof bevestiging van het rechtbankvonnis (zes jaar gevange nisstraf) geëist. De vrouw had haar man, die beschon ken thuis was gekomen, in een vlaag van drift bij de keel gepakt en hem, toen hij op de grond gleed, zo lang vastgehouden tot hij gestikt was. De verdediger voerde thans aan dat de man zelf de grootste schuld had, omdat hij zijn vrouw diep vernederd had en haar sternen liet sjou- Ook tegen W. van der S. uit Werken dam, die op 4 December 1950 een roof moord heeft gepleegd op de meer dan 70 jaar oude Jan v. Mol, werd gisteren het Bossche hof bevestiging van rechtbankvonnis geëist. Dit vonnis 15 jaar gevangenisstraf. Verdachte had zijn slachtoffer met voorbedachten rade neergeslagen en beroofd van een porte feuille met 7.000. Rechtspositie ambtenaren wordt bekeken Binnenkort is nu de instelling te ver wachten van een staatscommissie, die aan de regering advies zal moeten uit brengen over de vraag, naar welke be ginselen in de toekomst het rechtsposi- tiebeleid ten aanzien van de ambtenaren dient te worden bepaald. Zulks in ver band met de ontwikkeling van het ar beidsrecht, waaronder begrepen is de sociale verzekeringswetgeving. Eden erkende, dat Engelend niet ge raadpleegd was over de actie, maar hU voegde er aan toe: „Nu de beslissing ge- ;n is moeten wij, ofschoon betreu rende, dat wij er niet in gekend zijn, bondgenoten volledig steunen. Het massale offensief diende om de voorde len, welke de communisten in de loop der bestandsbesprekingen hebben be haald, weer te neutraliseren. Immers de Roden zijn met hun millioen man en 1000 straalvliegtuigen, thans wel in staat een groot offensief te beginnen. Attlee sprak van een „grote psycho logische fout" en achtte de kans op een wapenstilstand verminderd, en de al gemene brand in het Verre Oosten dich terbij gebracht. Bevan. de Labourrebel verklaarde met nadruk, dathet Britse volk geen steun zal geven aan een oorlog tegen China. Hij viel Lord Alexan- lan, die gezegd had, de V.N. te steu- „Het kabinet moet als geheel het odium voor deze verklaring dragen of hij (Lord Alexander) moet aftreden". Shinwell, min. van Oorlog in de vo rige regering, vroeg zich af, of een com missie van stafchefs niet kan worden ingesteld, waardoor, alle in de Koreaanse oorlog betrokken landen, op de hoogte worden gehouden. De perschef van het Amerik. min. Buit. Zaken McDermott, had meegedeeld, dat Amerika de Britse regering niet ov het bombarderen der krachtcentrales a; de Jaloe had geraadpleegd. Het debat geëindigd, zonder dat er over de kwestie werd gestemd. Oefening Castanets „Aanval" ondernomen op Nederlandse kust Bij de oefening Castanets hebben oor logsschepen van de „blauwen" zich gis teren in de Noordzee samengetrokken voor een verwachte aanval van de sche- pen en vliegtuigen der „roden" op de Nederlandse kust. Aangenomen werd dat de „rode strijdkrachten" Dinsdagavond Texel hadden veroverd. Vandaar uit den zij waarschijnlijk een aanval op de kust ondernemen. TOT RIDDER O.-N. is benoemd R. Woldring te Haren (Gr.), voorzitter de Ver. tot Stichting en Exploitatie Chr. Vacantiekoloniehuizen in Neder land. Pinay sust de gemoederen „Frankrijk uit de Ver. Naties als V.S. de Noord-Afrikaanse politiek niet steunt" MAARSCHALK JUIN, de opperbevelhebber der Geallieerde landstrijd krachten in Europa, heeft grote sensatie verwekt in Franse politieke kringen. Hij verklaarde namelijk, dat Frankrijk desnoods niet zou aarzelen de Ver. Naties te verlaten, indien Amerika niet meer begrip toont voor de positie der Fransen in Noord Afrika. Kort na deze opzienbarende uitlating, die de regering in verwarring bracht, werd de maarschalk op het bureau van premier Pinay ontboden. Pinay verzocht zijn ministers geen openlijke commentaar op de opmerkingen van Juin te geven. Later gaf de premier aan verslaggevers te kennen, dat de rede van maarschalk Juin niet juist was weergegeven. Aange zien deze gesproken had op een gesloten bijeenkomst, waren zijn woorden niet voor publicatie bestemd. Dit doet niets af aan het feit, dat de maarschalk op de bijeenkomst der Franse Overzeese Vereni ging gezegd had: „Ik zeg tot U Ameri kanen, dat als gij geen begrip toont voor onze positie in Noord-Afrika. Frankrijk de V.N. zal verlaten. De minister van Buitenl. Zaken, die de moed heeft zulks te doen, zal als een man van grote repu tatie de historie ingaan". Ten aanzien van het Verre Oost, zeide Juin. dat de Amerikanen daar de strijd te lang gezien hebben als een koloniale oorlog. Dit geldt speciaal voor Indo- China. En op Korea zijn de Amerikanen er vaak in geslaagd de V-N- in een be lachelijke positie te brengen (in de Franse tekst staat dit volgens A.FP. niet). Zy kozen de weg van onderhands- Duitse gruwelverhalen over Ned. kampen „Eerst Hollanders bestraffen vóór we samen vechten" Gruwelverhalen, over de behandeling die Duitse oorlogsmisdadigers in Neder landse kampen hebben ondervonden, gaan opnieuw in groten getale door de Duitse pers. Voor het grootste deel zyn ze geba seerd op de bekende brochure van dr H. 'an der Vaart Smit, die zoals men weet toestanden beschryft zoals die kort de bevryding in de kampen zyn voor gekomen. De Neue Deutsche Kurier (München) schryft dat Nederland moet worden ge dwongen „zyn eigen misdaden te bestraf- m het Duitse privébezit van 2% mil liard terug te geven". Een provinciaal blad, Ludenscheider Nachrichten, spreekt „nauwelyks uit te denken kwellin gen" die éérst bestraft zouden moeten worden „wanneer wy Duitsers thans toekomstig Europees leger zij aan met Hollanders de Westeuropese cultuur moeten verdedigen.." En de Ost West Kurier (Frankfort) beweert dat in derland „gemoord is op een wyze, waarby de oorlogsmisdaden, waarvoor Duitsers zyn veroordeeld tot de galg, verbleken. (In Duitsland is men toch wel erg ver geetachtig wat eigen daden betreft. Red.) j in de nieuwe #,all-metal"-verpakking maar het bombardement aan Jaloe, toont met welk resultaat. Beide oorlogen, zowel die in Indo-China als die Korea, worden ten behoeve der vrye wereld en de Ver. Naties gevoerd, met dit verschil, dat wij Fransen in Indo- China de Ver. Naties niet belachelyk maken. De reacties en commentaren zyn ver deeld tussen verontwaardiging, dat de maarschalk als officier in actieve dienst, zich heeft vermeten een politieke rede- ing te houden en voldoening het feit. dat Juin uiting gaf aan de ge voelens, dat Frankrijk door Amerika ir Noord-Afrika niet voldoende wordt ge steund- Velen zien er ook afkeuring ir Schumans beleid. Besluit van minister ongeldig Bedrijfspensioenfonds niet verplicht (Van een onzer verslaggevers) De civiele Kamer van de Haagse recht bank heeft uitspraak gedaan in het pro ces tussen „Noordmetaal" en het „Be drijfspensioenfonds voor de metaalnij verheid" over de vraag of de scheeps werven en er bybehorende industrieën in het Noorden van ons land verplicht zyn deel te nemen aan het pensioen- De rechtbank besliste, dat hét besluit van de minister van 14 November tot verplichte deelname ongeldig was. De minister was niet bevoegd dit besluit te Over het standpunt van de eisers, dat de vakraad (3 werkgevers- en 3 werk nemersorganisaties) niet representatief zou zijn, omdat de Noordelijken hierin niet vertegenwoordigd zijn, zei de recht bank dat dit meer een beleidskwestie is, die zich onttrekt aan de bevoegdheid van de rechter. Wel werd geconstateerd dat over het gehele land gezien het overgrote deel van de in deze bedryven werkzame personen vertegenwoordigd is. Van het eri van School en Kerk Beroepin gswerk Ned. Herv. Kerk 'roepen: te Genemuiden A. den Hartogh Ce Sohenpenzeel (G-lid.); te Hui zien (N.H.) vac.-J. Zwijinenibur©, H. G. Abma te Rotterdam-Del£sh«ven; te Wa- een drs J. Keoekes, prop. te Utrecht; te Reeuwijik camd. C. v. di Berg te Hil versum; te Delft (sfudentenipreddkaint) W. P. ten Kaïte, luchtmachtorediilkiainit om bet vliegveld Deelen. B e di a ni k tvoor Lage Vuruinscihe (toez.) D. J. v. d. Graaf te Leerbroek; voor de benoeming tot hulpprediker te Nieuwveen (Z.-H.) J. v. de Hoek. thans pastoraal medewerker aldaar. Geref. Kerken ïdianikt: vooc Uolk W. Dieperalooifc Geref. Gemeenten Beroepen: te Dordrecht caaid:. W. Hage te Den Haag. Examens Geref. Gemeenten By het toelatingsexamen aan de theolo gische school der Geref. Gemeenten te Rotterdam werden van de acht candida- ten zeven afgewezen. Toegelaten werd alleen de heer C. Molenaar, ouderling te Hérkingen. Ernstig predikantentekort in Engeland Aartsbisschop Fisher, hoofd van de Anglicaanse kerk van Engeland, heeft de gemeenten om gebed gevraagd voor het ernstige tekort aan predikanten, waar door onmisbaar werk op het platteland, in de steden en in het leger moet bly- ven liggen en ook op de zendingsterreinen komt men predikanten tekort. Er is bo vendien geld te weinig voor de opleiding van theologen. Radiostations in dienst van het Evangelie In verscheidene delen van de wereld worden radiostations aangetroffen, die uitsluitend in dienst van het Evangelie staan. Zo vindt men in Quito, in Zuidamerikaanse staat Ecuador, de be kende zender „De stem van de Andes" en in de V.S. zijn vyf dergelyke zenders. In Tanger is een radiostation, speciaal met het oog op het zendingswerk. Op de Philippynen is een Chr. radio-station, dat geheel Japan, China, Rusland, India en de duizenden eilanden in de Stille Zuid zee bereikt. Dit zend het gehele etmaal, in 35 talen uit en wekelyks komen dui zenden brieven van luisteraars binnen, die meer van het Christendom willen weten. In de V.S. is het voorgekomen, dat naar aanleiding van een uitzending, in één week 50.000 brieven zyn ontvan gen. Prof. dr J. Clay zal Dinsdag a.s. xljr afscheidscollege geven als hoogleraar aan d< Gem. Universiteit te Amsterdam. Ondanks emigratie toch dienstplichtig Soldaat wegens desertie tot twee jaar veroordeeld De soldaat H. J. H.p die na 12 Septem-1 ber niet meer van inschepingsverlof was teruggekeerd, Is' gisteren door de Krygs- raad te velde West in Den Haag tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. Er was anderhalf jaar geëist. De militair bevond zich, toen de oproe ping kwam, in Zweden, waar hy een vaste betrekking als bollenkweker had. Zyn vader wendde zich tot de burge meester en deze zocht contact met het departement. Daarby bleek dat men by duurzame vestiging in een ander land vrystelling kon krygen. Verdachte had de oproep ook nog besproken met de Nederlandse consul in Zweden, maar die weigerde de zaak te behandelen, omdat de oproep niet over hem was gelopen. In Maart van dit jaar had de soldaat zich by de marechaussee gemeld en was hij gearresteerd. De krijgsraad wilde met de emigratie geen rekening houden. Promotie ds P. Smits met lof Drukbezochte receptie in Leiden De belangryke dissertatie van de Haagse predikant bij de Ver. van Vrijz. i Hervormden, ds P. Smits, over het onder werp: Kerk en stad, was voor de Senaat de Leidse Universiteit aanleiding ds Smits het praedicaat met lof toe te ken- zoals de rector-magnificus, prof. dr J H. Boeke, gistermiddag aan het einde m de plechtigheid meedeelde. Dr Smits had zijn dissertatie, waar- /er wy gisteren reeds het een en ander meldden, te verdedigen tegen beden kingen van de heren prof. dr J. de Zwaan, prof. dr L. J. v. Holk, prof. dr P. A. H. de Boer, dr F. v. Heek en van zyn promotor, prof. dr W. Banning. Na dat prof. Banning de promotie had ver richt sprak hy een woord van gelukwens tot dr Smits, die hy huldigde als een man van wetenschap, die aan de kerk en de wetenschap verplicht is op de inge slagen weg voort te gaan en die zich niet mag laten afleiden door journalistieke arbeid, die een mens vaak van zyn studie aftrekt. Prof. Boeke bracht de geluk wensen van de Senaat over. Na de plechtigheid volgde een druk bezochte receptie. Onder hen, die dr en mevr. Smits en de ouders vaa dr Smits de hand kwamen drukken zagen wij een tiental Leidse hoogleraren, benevens mevr. dr N. A. Bruining, presidente van de Ver. van Vrijz. Hervormden te Den Haag en mej. da C. Burgersdijk uit Naar- den; voorts de Haagse Herv. predikanten, ds C. Aalders, dr W. Aalders. ds G. van Leeuwen en ds A. P. v. d. Haas, ds J. Appel, Ned. Herv. predikant te Enschedé, dr P. Glas, voorganger van de Ned. Prot. Bond in Den Haag, ds J. F. Kruyt, idem van de Ver. van Vrijz. Herv. in Den Haag, dr H. Faber, voorganger Ned. Prot. Bond te Wassenaar en de Ned. Herv. predikan ten ds D. J. Miedema te Tzummarum, ds G. Scheper te Naaldwijk, ds A. Stapert te Moordrecht en dr A. de Wilde, te O. en N. Niedorp, alsook notaris R. Remmelts te Den Haag, voorzitter van het hoofd bestuur van de Ver. van Vryz. Hervorm den in Nederland. kunde op proefschrift, getiteld „Collateral Circulation in Stenosis of the great vessels" mej IR M Collister, geb. te Hornchurch (Engeland) en thams wonende te Leiden. Idem tot doctor in de Godgeleerdheid op proefschrift, getiteld „Kerk en Stad" de heer P. Smits, geb. te Vlaardingen en thans wo nende te^ Den Haag. De promotie geschiedde Idem tot doctor in de letteren en wijsbe geerte op proefschrift getiteld „L. W. King's Babylonian magic and sorcery being „The thans wonende te Leiden. AMSTERDAM (V.U.) Op 4 Juli zullen promoveren: J L Yntema. geboren te Leeu- geb te Zaltbom op het proefschrift Stru< a halfvier in het AMVJ- heer E P Be vereen, Leiden. Geslaagd voor I het doet. ex. Indonesisch recht mej. F v d Meyden, Bloemendaal. AMSTERDAM (Gem. Untv). 25 Juni Geslaagd: cand rechten: J F M Mekel, Hil- »um en P Rehorst. Den Helder; Cand lomie: J N Spruit, A'dam: J C van Nieu- ihuizen, Utrecht en P Vergroesen. A'dam, Het lied der aethergolven VRIJDAG 27 JUNI 1952 HILVERSUM I. 402 m. NCRV: 7.00 Nieuws 7.18 Gewijde muziek f.45 Een woord voor de dag 8.00 Nieuws 15 Gram 8.55 Voor de vrouw 9.00 Voor de :ieken 9.35 Gram 10.30 Morgendienst 11.00 Planorecital 11.30 Gi solisten 3.00 Gram 3.20 Blokfluit-ensemble 3.40 Voordracht 4.00 Kamermuziek 4.30 Voor dracht 4.50 Gram 5 00 Verzoekprogramma nniskampioenschappen 6.25 iziek 6.50 Planotrio 7,15 F ig: Verklaring en toelichi 0 Radiokrant 8.00 Nieuws 8 izikaal radiodrama 9.1C lis", hoorspel 10.30 Voc „ïphigenla' zoekt een mble 10.46 Ja, Ida dacht er aan. Wel was ze dikwijls, te- genover haar enkele vriendinnen, heimelijk trots In uflir,'00 op haar buurjongen, die zo ver weg studeerde, voor „insejeur". Maar in de vele uren, dat ze alleen was, kon die gedachte haar toch niet beko ren. Dan wenste ze wel eens, dat hij maar ge- /Welnee, dat geeft voor deze keer niets." „Heus niet?" „Werkelijk niet, zullen we 't doen. „Ja, graag." Jan merkte de opgetogenheid in die twee woor- gen hem aan nestelende, „alleen een beetje ge duld, Jan." Hij lachte kort. „En dat zeg jij, die nog geen kwartier geleden mopperde, dat het zo'n lange tijd was tussen nu en Pasen?" „Ja, maar soms verlang ik zo erg naar je, Jan." hij, terwijl hij Verstoorde MA ART JE ZELDENRIJK „Mijn lieveling!" „Jan, je smoort me!" „Weet je wel, Ietie, dat je heel mooi bent? Ik dan gaan hier of daar ergens ken verscheidene, of nee, laat ik niet jokken, maar ik ken toch enkele meisjes, die ongeveer zo oud zijn als jij. Echte dames, en ze verbeelden zich dat ze knap zijn, maar ze halen niet bij jou, Iet." „Wat zijn dat voor meisjes, Jan?" „Ah!" hij lachte uitbundig, „daar spreekt „das ewig Weibliche" hoor! Jullie zijn, wat dat aan gaat, ook allemaal hetzelfde." „Wat is dat?" „Dat is Duits. Het betekent „het eeuwig vrou welijke". Ik bedoel daarmee dat alle vrouwen, zitten, tot kwart voor negen, en dan gaan we te- zonder uitzondering, dadelijk bij zoiets enigszins rug." nieuwsgierig of onbewust jaloers zijn." Na een minuut of tien stopte Jan, haar bij de „Maar mag ik dan niet weten.." /KunTe*he"us KTftïïeïgÏÏ arm grijpend. „Ho maar ve/der hoeft hie., lelie, ...Natuurlijk. schat, het zijn dezuster. van m'n eens komen'" we zijn ver genoeg van de stad af en als we op vriend Van der Ham, vier stuks. Ik zal er eens over denken Ietie" zei hii de terugweg bandenpech zouden krygen, kan ik „Zijn ze aardig?" peinzend. „Misschien kom ik dal wel liet moa? loch n°ï ®P ziin- zodat ik de laatsle tram ..Allemaal mispunten, op één na. zegden de fietsen aan de b.nnenkant van de "Da, gaaTwel, ze is alieen maar een beetje wal StSr' "U' Je kUn' gi&ef zS?£?DeTom"ePnieuwe wintermantel "'jEven?» Iet. Wacht" hij trok zijn winterjas uit en legde „Ja. verwend, zal ik maar zeggen, die omgekeerd op het gras „ga hierop zitten, „O. Ben ik ook eh.. bedorven?" die kan er beter tegen." „Jij?" Hij kuste haar. „Jij bent het liefste „En jij zelf dan?" streefde ze tegen. meisje, dat ik ken." „O, heb maar geen zorg. 't Is het fijnste weer, „En als er nu nog eens een komt, die liever is wat je maar denken kunt, geen zuchtje wind en dan ik?" ook geen vorst. Je zou vannacht wel buiten kun- „Die zijn er niet, Iet. O, je moest eens weten, nen slapen, zo zacht is het." hoeveel ik van je houd." Hij boog zich over haar heen en zoende haar. Toen de student op het balcon van de tram „Hè, lieveling, waren we maar zover, dat we zo stond en haar een afscheidszoen gaf, zei ze zacht- altijd samen., hè? Hij sloeg z'n arm om haar jes, met een hoogrode kleur: „Ik geloof toch dat Ga je dan met de tram van kwart'over negen?" heen en trok het meisje zacht naar zich toe. het maar beter is, als je vóór Pasen niet komt, Er 'klonk een blijde klank in haar stem. „Dat komt nog wel", troostte ze, zich dicht te- Jan." de tuin gebleven was. Dan zou hij op dï maar- vader s spul kunnen komen en vader langzamer- hand wat kalmer aan kunnen doen. Dan was hij altijd bij haar en zouden ze kunnen trouwen. Maar nu.. Het duurde immers nog zo lang! Zeker nog vijf jaren en dan moest er nog niets tussen komen, ziekte of zoiets. Nee, het was toch niet altijd plezierig, dat Jan zo ver weg was en tel kens zo'n lange tijd! Nu duurde het weer tot Pasen.. Alweer zoveel Zondagen alleen! Dit vertelde ze hem. „Ik ben soms echt jaloers, als ik Zondagsmiddags de buurjongens en -meis jes samen zie lopen, en ik ben altijd alleen.. En omdat ik alleen ben, moet ik thuis blijven." „Je hebt toch je vriendinnen", trachtte hij te troosten. Ja, vriendinnen had ze, maar die hadden alle- ru|T' maal verkering. Je kon toch niet altijd de derde „Jawel, maar dan ben ik middernacht pas in Delft" „Heb je dat niet eens voor me over?" -Natuurlyk, dat weet je wel, maar...." Hij onderbrak z'n zin en stond bovenaan de Beemster- dyk, eensklaps met een ruk stil. Zy sprong even eens van haar fiets. „Wat is er?" vroeg ze verwonderd. „Weet je wat, Ietie? Ik ga nu een tram later en we gaan nu nog even een eindje langs de dyk fietsen; 't Is zacht weer. Goed? ïklng 11.00 Nieuws 11.15—12.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM n. 298 m. VARA: 7.00 Nieuws 7.15 Ochtendgymnas- ek 7.33 Gram 8.00 Nieuws 8.18 Gram 8.50 15 Gram VPRO: 10.00 10,05 Morgenwijding zang „Kindere VARA:1 .15 Voc 12.00 20 Schooln dracht 11.30 Planorecital AVRO" :stconcert 12.33 Sport 12.50 Gi vs 1.15 Orgelspel 1.30 Dansmu; loekbespre- king VARA: 4.00 Gi 4.30 Voor de jeugd auserle met inkrijk 6.00 an?", klankbeeld VPRO: 7.30 „G« Ijheid" 7.50 Berichten 8.00 Nieu Boekbespreking 8.15 Kamerkoor en orgel 8.30 dr lux" 8.4C abaret 9. jservatiehuis" 9.55 Bultenlar cht 10.10 Lichte muziek VPRO: „Vandaa '45 Avondwijding VARA: 11.00 Nieu .15—12.00 Gramofoonmuziek. ENGELAND. BBC Home Service. 330 m 12.00 Lichte muziek 12.25 Voor de arbeid. 1.00 Nieuws 1.10 Gram 1.55 Sport 2.00 Voor :holen 3.00 Sport 3.30 Critie! Orkestconcert 4.55 Sport 5.00 Voor 6.00 Nieuws 6.15 Sport 6.20 Opera- ik 7 00 Gev programma 7.40 Causer 8,00 Klankbeeld 8.45 Lichte muziek 9 ïws 9.15 Amerikaanse nieuwsbrief 9.30 programma 10.00 Planorecital 10.45 Par- entsoverzicht 11.00 Nieuws. ENGELAND. BBC Light Programme .00 Parlementsoverzicht 12.15 Orgelspel 5 Schots orkest 1.45 Voor de kindr 2 00 Voor de vrouw 3.00 Lichte muziek 3 30 Voor de soldaten 3 45 Lichte muziek 4.15 Mrs Dale's dagboek 4.30 Verzoekprogi 5 00 Uitwisselingsprogr: tinent 5.30 Lichte mu Hoorspel 7.00 Nieuws 7 25 Sport '7 30 Get programma 8.00 Verzoekprogramma 8 4; 6 30 Spoi 30 Nieuws 10.15 Lichte muziek 11.0 icht 11.15 Strijkensemble 11.56 Nie FRANKRJK. Nationaal Program 12.30 Orkestconcert 1.00 Nleut nerikaai 8.02 „Jenufa' 7.10 Zang 7.58 Gi 11.33 Gram 11.45 Nieuws. BRUSSEL. 324 1.55 Israëli- itzending Nieuws 7.40 Filmmuziek 7.50 RadiofeuiUet 8.00 Filmmuziek 8.15 Orkestconcert (Kun kaleldoscoop) 10.00 Nieuws 10.15 Gram IC Nieuws. BRUSSEL. 484 m. 12.05 Orkestconcert 1.00 Nieuws 1.10 Jazz- iuziek 2.30, 3.30, 3.45 Grar i 7.45 Niei 5,00 Nieuws 5.15, 6.: 8.00 Orkestconcert 9.15 Gram 10.00 Nie 10.10 Kamermuziek 10.50 Nieuws TELEVISIE LOPIK Donderdag 26 Juni: K.R O. 20 15—2145: 1. Weeroverzicht: 2. Actualiteit: 3. „Goede nieuws; 5. "pén cm regen op eetn oppervlakte van 1 ha weegt 100 ton. Wie er aan twyfelt, mag zelf even de moeite nemen het na te rekenen. Vaak is de regenval het hevigst in die streken, waar het aantal regen dagen het geringst is, en veelal neemt het aantal regendagen toe, naarmate men zich van de evenaar verwydert. Hierop zijn echter tè veel uitzonde ringen om er een geldende regel van te kunnen maken. Er zyn 'b.v. stre ken in de Sahara en de Gobi, waar het nooit of te nimmer regent, maar er zyn daar ook gebieden aan te wijr zen, waar de regen ééns in de drie of vier jaren haar zegeningen over het land giet. Als tegenhanger van deze droogte- gebieden moeten de Khassi heuvels in Assam, ten Zuiden van het Himalaya- gebergte worden genoemd. Daar is de jaarlykse regenval maar liefst 1250 cm. Dit getal op zichzelf is voor de meesten niet veelzeggend, doch wan neer u zich één ha land voorstelt en u indenkt, dat daarover per jaar 125 000 ton water wordt uitgestort, of wel elke dag 350 000 liter, dan heeft u enig begrip van de vochtigheid daar te lande. Hoe de grond in staat is dergelyke vloeden onophoudelyk te verwerken, is niet te bevatten, want, wat in Nederland in een geheel jaar aan regen valt, komt daar gemiddeld per dag naar beneden. Maar dit is niet het enige natte gebied op aarde. Een goede tweede is de Waialeale berg op de Hawaiï- eilanden, waar de jaarlykse regenval 118.000 ton per ha is. En dan Cherra- punji in Bengalen niet te vergeten met 107.000 ton. Deze plaats kent trouwens ook nog „natte zomers", want van 1 Januari tot 31 Augustus, dus in 8 maanden tyds, viel daar in 1938 134.000 ton water per ha, over eenkomende met een dagelijkse over stroming van méér dan V» millioen liter per bunder! Wie herinnert zich nog de „wolkbreuk", waarover Am sterdam zich op 9 Augustus van het vorige jaar te beklagen had? Welnu, de natte zomer van Gherrapunji stortte dagelyks gemiddeld drie van dergelijke wolkbreuken over het land uit, 8 maanden achtereen! Wie vindt, dat hy zich nog over enkele Nederlandse regenbuitjes moet be klagen, zegt het maar. Met deze voorbeelden voor ogen moet u kunnen genieten van uw vacantie, hoe die ook uitvalt. En, mocht u het ongelukkig treffen, wees dan bly in deze tyd te leven, zodat u in staat hern met de moderne camera de zonnige momenten van uw vacantie vast te leggen. Eigemiyk is de camera, of het klek- toestel, zoals we haar nu noemen, niet zo héél erg modern, want de be ginselen daarvan kende men reeds vele eeuwen vóór het fototoestel tot ontwikkeling Jcwam. Dat zullen we morgen zien. Nadruk verboden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2