Door de barre Pyreneeën het vergeten Andorra Tussen hitte en sneeuwballen ligt maar één ritje naar Candidaten van het leerlingstelsel ambachtsschool kregen diploma Ds Kuiper te Sassenheim begon 25 jaar geleden zijn loopbaan Aantal aanvragen voor nieuwe gymzalen nu al te groot Vijf lagere scholen geven straks weer voldoende sportonderwijs NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 WOENSDAG 25 JUNI 1952 Wij lijden verder door Europa (Van onze bromfietsende reporter Goos Kamphuis) ANDORRA, 21 Juni. TV UIG EN ONHERBERGZAAM zijn de Pyreneeën, waardoor een lange en met stenen bezaaide weg ons, steeds hoger en hoger, naar het vergeten, kleine staatje Andorra zal voeren. U neemt het ons toch niet kwalijk, dat wij voor deze keer de bromfiets aan de voet van de bergen hebben laten staan en dat wij met een klein postbusje deze reis maken. Naarmate het busje hoger stijgt, worden de ravijnen dieper: gapende kloven vol woest gesteente, waar tussendoor beekjes en watervalletjes glinsteren. Wolken. Een half uur geleden zagen wij ze aan de onderkant: wit en grauw liggen ze als pluiswol en kapok rond de besneeuwde toppen. Nu rijden we er door. Flarden kille en nattige mist slaan kapot op de voorruit. De chauffeur moet turen, om de bochtige weg omhoog te vinden. Het leven om ons heen is nu versteend. De rode en witte Margrieten zijn niet meer te zien. Dertien honderd, vijftienhonderd, tweeduizend meter hoog zitten we nu. En daar doemt uit de mist een der hoogste en merkwaardigste douaneposten van Europa voor ons op: „Alto, Andorre Control". Franse, maar als de ouders de behartigd. Verder is het de kerk, die de geboorten en de huwelijken regis treert. Militaire dienstplicht bestaat er niet. De Andoranen worden er vrij in ge laten, of zij in Spaanse of Franse krijgs dienst willen treden. Officieel moet wel elke Andoraan een geweer met munitie in huis hebben, om bij binnenlandse onlusten het vaderland te verdedigen, maar ik geloof niet, dat er één man is in dit liefelijke staatje, die zich hieraan houdt. En men neemt nie mand dit kwalijk, zoals men eigenlijk nie mand iets, op doodslag en diefachtigheid, leugen en bedrog na, iets verwijt. De winkeltjes zijn open zo lang de eigenaar het zint, de handel met alle landen is vrij, men kan er zelfs met guldens beta len op een terrasje; niemand is er rijk en niemand is er arm, zodat een sociaal probleem niet bestaat. Men leeft van landbouw en wat veeteelt en iedereen hangt maar één partjj aan: die der An doranen. Een raad van oudsten zou men kun nen beschouwen als de ministerraad. Dit alles is nu wel een beetje simpel gezegd, want natuurlijk heeft ook Andorra, zoals elke levende gemeenschap, zijn moeilijk heden. Maar erg gecompliceerd zijn de mensen hier niet. Zij spreken hun eigen taaltje, een kruising van Spaans en Frans en zij leven hun eigen bestaantje daar hoog in de Pyreneeën als in een arends nest, dat aan het oog is onttrokken. Wat een verschil! Zo uit de zonnigheid i lichte stadjes vol schilderachtige, woestheid van de Pyreneeën. Maar zowel het een als het ander heeft zijn bekoring. Hier dan zo'n straatje, waarin U duizend kleuren telt.... Europa plaatst ons voor typische tegen stellingen. In Orange en in Perpignan, in Sète en MontpeUier aan de Middellandse Zee wisten we niet, waar we een scha duwplekje konden vinden, koel genoeg om bij te komen van de hitte. En hier staan we met dikke kleren aan een mid del te zoeken om weer warm te worden. We hebben zelfs" in een balorig mo mentje sneeuwballen gegooid op de hel lingen van de Pyreneeën, toen de wagen stoppen moest met een gloeiend gewor den motor. Nu rijden we Andorra binnen: een klein staatje, dat alleen maar be staat uit een stuk of wat huizen, onregel matig gestrooid tussen de bergen, op de grens van Spanje en Frankrijk. Misschien heeft U nooit van Andorra gehoord. Het is ook geen land, dat dikwijls op de voor pagina van Uw krant komt. Er wonen minder mensen dan in Pijnacker, name lijk maar 6000, het heeft geen leger, alleen maar enkele gendarmes en, als men de Andoranen zélf mag geloven, hebben zij practisch geen problemen. Wij hebben Andorra gevonden in een vallei, schoner en indrukwekkender dan wij ons hadden voorgesteld. In het val lende avondlicht, dat zich tussen de enorme bergen een weg baant, ziet An dorra er uit als een plekje, dat je slechts schoorvoetend mag naderen. Zóveel vrede van doodstille dennebomen en een dommelend kerkje met wat huisjes daar omheen te vinden het lijkt een onmo gelijkheid in deze rumoerige en schreeu werige wereld. Er klimt een klokgeluidje uit het dal omhoog; een zilveren triangel, die nog even, maar dan op een halve kracht terugkeert van de bergen. Dit is Andorra en meer niet. Een kerk met huisjes en verderop misschien nog een kerk, maar geen steden en geen dorpen met elk een eigen bestuur en een eigen probleem. Andorra zit tussen moeder Spanje en veder Frankrijk in, maar dan als meerderjarig en zelfstandig kind, dat wel met nauwe banden aan de ouders is gebonden, maar verder alles doet, waar het zelf plezier in heeft. Advertentiej DE CYCLE STAR is verkrijgbaar bij Firma VAN ZIJP, Haarlemmerstraat 295 Leiden Familieberichten uit andere bladen GETROUWD: B. P. Baron van Verschuei n Jkvr M. S. Huydecoper, Zeist. BEVALLEN: Mevr. Odusen-Gerbrandy, d Laitum-Krah. Shillong India: Mevr. Bakels- Chr. L. A'dai Sydney. OVERLEDEN: J. Buitenweg. .1. Maasdijk; Hoofd 54 j.. Willes cop: T. Slpkema, v.. 69 j Zeist; H. Winkelman, m.. 64 j.. Schiedam: mr W. F. F. Baron van Verschuer, m.. 61 j.. Marienwaard: D. J. v. der Vijver. m„ arts, 74 J., A'dam: H. B. v. Enst-Noteboom. v.. 80 j.. Amersfoort: R. Cruyff. m.. 71 j.. Haar lem- J. Broersma, m., 49 j.. Naarden; mr dr J. Coopman. m.. 58 J A'dam: S. Tienhoven, v.. 7 dg.. Aerdenhout; A. Stokvis, v.. Eind- kinderen thuis willen houden is dat ook goed. Andorra zélf heeft geen regerings- bureaux; op de Spaanse en Franse mi nisteries worden haar zaken behandeld T\AAR in Andorra hebben wy ook eens -L' de gelegenheid benut, om ons een maal te laten serveren; een prettige af wisseling in de dagelijkse zorg voor onzt kampmaaltjjd. Vier obers kwamen er aar te pas, om ons in het enige grote hotel van Andorra te bedienen. Misschien kwam het, omdat wjj de enige gasten waren die dag, misschien hoorde het In elk geval waren deze obers gesneden uit het allerbeste hout, voor zover de obers iets met houtsnijwerk te maken hebben. Met Franse hoffelijkheid Spaanse elegance onthaalden zij ons op doperwtjes, al geef ik toe, dat dit geen gerecht is om er een reis naar Andorra voor te maken. De rekening was niet hoog als de Pyreneeën, maar voor or kampeerdersbegrippen toch wel Spaans gepeperd Nu hebben we dus ook achter de Pyre neeën gekeken. Achter de ruige, woeste bergen wereld lag een vriendelijkheid, die ons verraste en goed heeft gedaan. Nu weer terug naar de bromfiets. En op de bromfiets langs de Middellandse Zee naar de spaghetti. Je weet nooit, waar zo'n bromfiets je brengt Koud en mistig is het bij het tweeduizend meter hoge douane ion tussen Frankrijk en An dorra: een klein vergeten staatje midden in de ruige Pyreneeën, waarheen Johan Bodegraven e bromfietsende reporter zijn gereisdper autobus. Want de brommer doet veel, maar klimpartjf is toch te gortig. Een volk, dat leeft, bouwt aan zijn toekomst In de Leidse ambachtsschool werd gis teravond aan ongeveer vijftig candidaten van het leerlingenstelsel, die gedurende enkele jaren een vakopleiding in het be drijf hebben gevolgd, een diploma uitge reikt. Er werd weer op gewezen, dat ons land vakbekwame mensen nodig heeft. De bedrijven gaan selecteren en dat be tekent, dat alleen de jongelui, die wat in hun mars hebben, aan bod komen. Deze realiteit zij voor hen een stimulans om steeds verder te werken. Geslaagd zijn: Timmeren: G. van Breda, A. Driessen, G. den Dubbelden, H. Elfering, J. van Goozen, C. Hendriksen, M. Hiensch, D. Kroon, A. Langeveld, C. Luk, T. van Manen, Th. Neyenhuis, A. v. d. Poel, T. van Velzen, H. Wijsman. Meubelmaken: J. Hilliger, A. Koele- wjjn, P. Loogman, L. J. de Jeu, J. de Jong. Schilderen: N. v. d. Meer. Machinebankwerken: G. ter Beek, L. v. d. Berg, A. Boer, W. de Bruin, H. Buitendijk, D. Guyt, A. Lagendijk, P. Leune, C. Ligtvoet, W. Montanus, N. van Oosterom, J. Ouwehand, M. C. Pet, J. van Rooyen, C. Rjjsbergen, H. Schalk, H. J. Tuinhof de Moed, F. Vink, J. Waal, P. Waar, Th. de Wit, J. Zwanen burg. Tekenaar (machine): P. Bardelmeyer, J. de Groot (de laatste: constructie). Draaier: J. van Leeuwen, J. Teljeur. ElectrotechniekJ. van Dijk, W. Vaar tjes, H. Varkevisser. Fijnbankwerken: H. van Ginkel. Namens het bestuur voerde de heer P. Herfst het woord. Hij zei, dat ei vredigende resultaten zijn geboekt. De leerlingencursus in het bedrijf mag zich over grote belangstelling van de patroons en de ouders verheugen. Vakbekwaam heid is in deze maatschappij onontbeer lijk geworden. Het diploma is niet alleen in het belang van de jongens, maar ln dat van heel ons volk. De kern van de toespraak van houder Van Schaik was: Een volk, dat leeft, bouwt aan zijn toekomst. Verder spraken nog de heren H. van der Wlldt, examinator, Brilman, directeur vai ambachtsschool, en Van Breda, namens de ouders. Na afloop van de uitreiking werden de werkstukken bezichtigd. Geref. Gemeente beroept De Geref. Gemeente alhier heeft in de vacature van ds Rijksen een beroep uit gebracht op candidaat W. Hage, theolo gisch student aan de school te Rotterdam. Morgenavond bijzondere samenkomst in Gerei, kerk Zoals wij in het kort al hebben ge meld, Loop; ds P. D. Kuiper, Geref. pre dikant te Sassenheim, op 26 Juni te her denken, da; hij 25 jaar geleden zijn pas torale loopbaan begon. Ds Kuiper werd op 2 October 1900 te Hoogeveen geboren, waar zijn vader, ds L. Kuiper, predikant was. Kort daarop vertrok het gezin Kuiper naar Enkhui- waar het enkele jaren woonde. De volgende plaats was Delft; hier volgde ds Kuiper het lager onderwijs. In Den Haag bezocht hij het gymnasium. Zijn theologische studie voltooide hij aan de Iedereen in de Sleutelstad en de omgeving nodigen wij hartelijk uit, vanavond naar de Beestenmarkt te komen, om daar de verkiezings uitslagen te beluisteren en af te lezen op de grote biljetten, die op deze planken zullen worden aangebracht. Vóór zeven uur hopen we al uit slagen van kleine gemeenten te melden. Dat geschiedt evenwel niet in technicolor, zoals sommigen misschien zouden denken. Foto N. van der Horst Leidse jeugd was uil Gisteravond kwamen, net voordat de regen begon te vallen, de leerlingen van de vijfde klassen van de openbare scho len van een mooi uitstapje terug. Bij de Wilhelminabrug wachtte het muziek gezelschap De Post. Met dit corps voorop leden de bussen langzaam naar het Stad huisplein, waar de stoet werd ontbonden. Gistermorgen vertrok de grote groep kinderen met negen bussen van de Bees tenmarkt. Eerst werd de bloemenveiling te Aalsmeer bezichtigd. Over Hilversum ging het naar Soest. In deze omgeving werd de dag hoofdzakelijk doorgebracht En op buitengewoon prettige wijze. Een van de bussen brak bij het rijden op een parkeerterrein een veer. Op dit ogenblik bevond zich geen kind in de bus. Een „collega" verving het vervoer middel. Speelterrein en zweminrichting legden beslag op de kinderen (en ook wel op het personeel). Op de terugreis wachtte in Zeist nog een verrassing. Zaalberg geeft 11 pet Op de algemene vergadering van aan deelhouders in de N.V. Koninklijke Ned. fabriek van wollen dekens voorheen J. C. Zaalberg en Zoon zal worden voorgesteld het dividend te bepalen op 11 (vj. 10' De winst over het boekjaar 1951 overtrof belangrijk de winst over 1950. theologische hogeschool te Kampen, waarvan hij thans curator is. In 1927 deed ds Kuiper zijn intrede te Oud-Loosdrecht Hier werd hij in bet amb: bevestigd door zijn vader. Zijn in- tredetekst was psalm 20:8: Deze vermel den van wagens en die van paarden, wij zullen vermelden van de Naam des Heren omzes Gods. Op 20 October 1929 vertjond ds Kuiper ch aan de Geref. Kerk van Sassenheim. Hij werd hier wederom door zijn vader bevestigd. De intredetekst was toen 2 Cor 12: 10b: Maar als ik zwak ben. dan ben ik machtig. In de jaren, die volgden, breidde het lidmaten tal van de Geref. Kerk zich gestadig uit, zodat de kerke- raad zich genoodzaakt zag een tweede predikant te beroepen. In 1943 kwam ds F. E. Hoekstra, die vijf jaar predikant deze gemeente is geweest. Ds H. van den Berg deed in November 1949 zijn i'.rede. Ds Kuiper heeft in 1947 drie maanden Engeland vertoefd, waar hij de Geref. Kerk van Londen diende. In 1951 maakte emigrantenreis mee naar Canada. Hier heeft hij vele emigranten bezocht. Sinds 1946 is hij godsdienstleraar ara het Ghr. lyceum te Leiden. Ook op kerkelijk gebied vervult de predikant verscheidene functies. Zo is hij voorzitter van de Ge- Het kostte zweet.. Leiden mag van een unicum spreken..... (Van een onzer verslaggevers) T^AN HEER VRIEND, chef van de afdeling onderwijs ten stadhuize, hoorden we, dat de bouw van de twee gymnastiekzalen aan de Van Vollenhovenkade en de Van de Sande Bakhuyzenlaan heel wat voeten in de aarde heeft gehad. Niet zozeer in de Leidse als wel in de Haagse. Hoe lang Leiden op de Haagse deuren geklopt en gebeukt heeft, kon hij niet meer nagaan, maar het was op een zeker ogenblik zo, dat de betrokken stukken op de afkeuring van de minister van wederopbouw lagen te wach ten en mede door de aanwezigheid van de heer Vriend op het nipper tje voor „verstoffing in de kast der dromen" konden worden gered. We hadden geen uur later moeten zijn. dat de gymnastiekwerktuigen in een af zonderlijk vertiek, achteraan de zaal worden ondergebracht, zodat ze geen ruimte aan de grote zaal onttrekken. Last van radiatoren heeft men ook niet, want er komt hete-luchtverwarming Beide zalen hebben verder twee douche ruimten. De lengte van de gebouwen is achttien meter, de breedte 10.5. Tot 1 Januari 1951 was het niet r jk om van overheidswege toewijzing te krijgen voor de bouw, van gymnastiek lokalen cn -zalen. Dit hield enerzijds verband met het beschikbare bouw volume, anderzijds met de niet bepaald rooskleurige financiële positie van ons land. Gedurende en na de oorlog was het dus niet mogelijk op dit gebied bouwactiviteit te ontwikkelen, met het gevolg dat de toestand er bedenkelijk ging uitzien. Er werden wel scholen ge bouwd, maar men wist reeds bij voor baat dat de kinderen daarvan van vol doende sportbeoefening verstoken zouden blijven. Vijf nieuwe scholen kwamen zonder gymnastiekgelegenheid te zitten. Dat wil zeggen: dertienhonderd kinde- De enige mogelijkheid was nog om ii toe met de kinderen naar buiten te gaan. Maar gymnastiek in de open lucht stuit nu eenmaal gauw op bezwaren. Het gemeentebestuur moest ln dit alles berusten, al was men er van overtuigd, dat er zo spoedig moge- HJk een eind aan moest komen. Toen dan ook bekend werd, dat de minis ters van onderwijs en wederopbouw hadden besloten de bouw van gym nastieklokalen niet meer aan banden te honden, hebben B. en W. onmid dellijk gepoogd een bouwvergunning los te krijgen. Aanvankelijk was dit niet gemakkelijk, want het bleek spoedig, dat Den Haag deze bouw toch zo veel mogelijk wilde beper ken. Op 2 April 1951 keurde de gemeente rad de plannen goed. Twee zalen zou den worden gebouwd in de Professoren- wijk. In December 1951 werd er mee be gonnen. Het plan was ontworpen door de Leidse architect Landman. De gemeente raad trok voor de bouw der zalen een bedrag van f 165.000 uit en voor de in richting een bedrag van f 10.500. Het is de bedoeling ze op 1 September officieel te openen. Voor de opening zal een aan trekkelijk programma worden opgesteld. Zeer terecht, want Leiden mag op dit punt van een unicum spreken. Tal van plaatsen, die wellicht niet minder om vangrijke plannen voor de dag kwamen, grepen er helaas naast. De nieuwe zalen een teken van doorzetting. Wat de scholen aangaat, zijn de zalen bestemd voor de R.K. school aan de Franchimontlaan, de open bare aan de Lorentzkade, de Her vormde aan de Van Vollenhoven- kade, de in aanbouw zijnde Gerefor meerde aan de Burggravenlaan en de openbare aan de Kernstraat. De Kernstraatschool dateert wel van vóór de oorlog, maar werd toch zon der gymnastiekzaal gebouwd. In de avonduren zullen allerlei sportver enigingen van de gebouwen gebruik kunnen maken. Het aantal aanvra gen is echter zo groot, dat de heer Vriend vreesde niet alle te kunnen Inwilligen. Tevens kunnen er ouder avonden ln worden gehouden. De samenkomsten moeten wel verband houden met het onderwijs- Men zal tóch wel een zekere beperking ln acht moeten nemen. Wij vroegen de heer Vriend nog, of er bij de nog te bouwen scholen wel loka len voor sport zullen komen. Een defi nitief antwoord kon hij niet geven, dat moest worden afgewacht, hoe de financiële en economische situatie ons land zich ontwikkelt Op dit ogen blik zijn er weinig kansen, want ook de in aanbouw zijnde openbare school aar de Damlaan zal het straks zonder sport- gelegenheid moeten stellen. Eén van de twee gymnastiekzalen, die thans in de Professorenwijk worden gebouwd ten behoeve van vijf lagere scholen en verschillende sportverenigingen. Men kan wel spreken van een unicum in ons land. Foto N. van der Horst Beperking Bij de vestibule van de gebouw vindt men was- en kleedlokalen apart jongens en meisjes. Van belang is. Ferd'nand, de onverbeterlijke Eindexamens H.B.S. voor meisjes Aan de H.B.S. voor meisjes te Leiden jn voor het eindexamen afdeling M.M.S. geslaagd: J. A. van Davelaar, Wassenaar; E. A. Dil, Zoeterwoude; M. E. van dei Graaf, Voorburg; A. J. Heykoop, Leider dorp; M. van der Kaaden, E. A. Kallen- born, H- Klihler, A. Kuiper, allen Leiden; H. M. Ledeboer, Oegstgeest; M. A. J. G. de Liagre Böhl, E. I. van Looy, E. J. Schneider. A. Snellen, P F. M. Sormani, allen Leiden; J. J. A. Veerman, Noord- wijk aan Zee; G. A- Verhey van W(jk, M. J. Verwer, beiden Lelden; T. C. Voorn, Wassenaar; M. N. de Vries. Leiden. Cannoo, Leiden; E. Cuiper, Lei derdorp; I. van Deventer, C. Ewijk, A. B. de Graaff, beiden Leiden; J. R. Helfrich, Oegstgeest; I- S. Hooftman, Boskoop; L. L. van der Kaaden. J. W. Kanbier, beiden Leiden; A. Knapper. Voorburg; D. Kollewijn, J. Kooreman, J. B. Kranenveld. allen Leiden; K. Kwak. Haarlem; P. H. Lagendijk, E. Lourens, M. Molijn, C. M. Overdiep, allen Leiden; A. H- M. Scheffer, Voorburg; A. J. Schip per, Leiden; M. E. de Tombe, Oegstgeest; A. W. Verschoor. Wassenaar; J. A. P Waringa, E. E. van Weerlee en H. S. van der Wiel, allen Leiden. PassageJbureau DeN.V. Crans en Co te Den Haag heeft gisteren in het pand Nieuwe Rijn 7 een Leids kantoor gevestigd. Daar kan men boeken voor de meeste scheep- luchtvaartmaatschapijen in binnen- buitenland. ook voor emigratie. De heer E. W. Wichers Rollandet is met de lei ding van het kantoor belast Het assu rantiekantoor Rollandet en Co, voorheen het Kort Rapenburg, zet zijn zaken onder eigen naam op Nieuwe Rijn 7 voort Er was gistermiddag zeer grote belangstelling. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Helena F., dr v. B. Schroef H. F. Bleiji; Piet zn v. J. van Hooven C. J. Teegelaar; Mildard A., dr van G. H. Huizing en C. V. Westhoff; Willem. J- de Vreugd en J. de Mol; Pieter. J. C. van der Meij en L T. van der Neut; Arend J, zn v. H. Troost en C Broekhuizen; Jacob J., zn v. A. v. Aalst en G. Hassefras; Harmen Jzn van J. Kosto en J. M. van der Kaai; Wille- mijntje N., dr van B. van Ees en P. J. Noort. OVERLEDEN: M. C. van der Linden, huisvr. v. De Kooker. 43 jr; G. C. Maan. man. 28 jr; J J M Derks, zoon, 6 d. GEHUWD: G. Laman en J. Parmen- tier. ref. predikratenvereniging. medewerker het Geref. weekblad, terwijl hij werd benoemd tot afgevaardigde voor de Ge nerale Synode, die in Augustus te Rot terdam hoopt samen te komen. Morgenavond zal in de Geref kerk ter gelegenheid van dit zilveren jubileum een bijzondere samenkomst worden gehou den. Agenda voor Leiden Woensdag Stembureaux, 85 uur: verkiezingen Tweede Kamer; 712 uur: N.L.C. publi ceert de uitslagen. Sociaal-medische dienst 10 uur v-m.i atletiekwedstrijden; 3 uur: voetbal SMD —politie; 7 uur: prijsuitreiking in da cantine; daarna feestavond- Hoogl. kerk, half 8: avondstilte. Levendaal 1, half 8half 9: zitting commissie voor de prijzen- Donderdag Herv. tehuis voor ouden van dagen, Kaarsenmakersstraat, 3—half 5 receptie 125-jarig bestaan. Harmonie, maatavond 3-Oct ober op tocht .Leidse Meesters", heren half 8. dame» half 9. Consultatiebureau Rijnsburgerweg 70, half 9: ledenvergadering vereniging tot bestrijding der tuberculose. Vrijdag Foyer, 8 uur: 167ste jaarvergadering Kon. Genootschap „Mathesis Scientia- rum Genitrix". C.V. Tieleman en Dros» 11 uur: aan deelhoudersvergadering. Tentoonstellingen Volkenkunde. 105 uur: Vertrouwd bezit van vreemde herkomst (tot 1 Oc tober). Nachtdienst apotheken Apotheek Herdingh en Blanken, Hoge- woerd 171, teL 20502. en apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel- 20136 't Is hier geen China I Een Chinees koopman, die te Leiden woont, had op de Leidseweg te Voorscho ten gefietst zonder licht. Lachend ver telde hij de kantonrechter, dat men in China zonder licht mag rijden. Het O M. wees de zoon van „Das Land de» Lachelns" er op, dat dit in Nederland is verboden en.geld kost- Het eiste f 4 of twee dagen. De kantonrechter was het de boete eens. Intern, diabetici-congres ver wacht 250 deelnemers Aan het internationale congres, dat zoals bekend is van 7 tot en met 12 Juli te Leiden wordt gehouden, uitgaande van de International Diabetes Federation, zullen ongeveer 250 personen deelnemen. Behalve de Nederlandse deelnemers worden bezoekers verwacht uit België, Canada, Denemarken, Frankrijk, Duits land, Groot-Brittannië. Italië, Joego slavië, Noorwegen, Portugal, Spanje, Noord-Amerika, Uruguay, Venezuela en Zuid-Afrika. Het congres heeft een twee ledig karakter, een zuiver medisch en medico-sociaaL Aan de bijeenkom- waarbij de medico-sociale onder werpen zullen worden besproken, wordt deelgenomen door de vertegenwoordigers van de nationale verenigingen, die de belangen der diabetici behartigen, en hun medische adviseurs. De aan dit con gres verbonden tentoonstelling, waar diverse gegevens en statistieken worden geëxposeerd van de nationale verenigin gen. alsmede van speciale voedingsstof fen voor diabetici en medicamenten, is gedurende het congres te bezichtigen in het Acad. Ziekenhuis. De komst van ds Haan Zondag krijgt de Leidse Evang. Luther- e Gemeente dus een nieuwe predikant (vac. ds Smit Duyzentkunst). Het is ds Haan, die verschenen Zondag afscheid heeft genomen van de Gemeente te Pur- merend. De Intrede vindt plaats om 7 uur de bevestiging 's morgens om half 11 ln de morgendienst gaat voor ds J. J. F. Herrmann van Bodegraven. Nu ook damessalon Het kappersbedrijf L. van Tongeren heeft thans ook een damessalon. Deza S l^le:ir"ddas fieopend op Leven-

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3