BATAVUS gegaaas&sgg Minister Lieftinck moest nog een nederlaag incasseren De taak van de Kerk in de grote steden DE Toch is het zo 2 WOENSDAG 25 JUNI 1952 Bij hel scheiden van de mazkt Voorstel over materiële oorlogsschaden in Senaat van agenda afgevoerd "|\/TINISTER LIEFTINCK heeft gisteren bij zijn laatste ontmoeting met de -LtJ. Eerste Kamer nog een nederlaag moeten incasseren. Deze nederlaag bestond hierin, dat de wetsontwerpen op de materiële oorlogsschade en op de financiering van de wederopbouw door publiekrechtelijke lichamen van de agenda werden afgevoerd. Dit besluit werd door de Kamer met 20 tegen 15 stémmen genomen op voorstel van prof. Molenaar (V.V.D.). Advertentie) Prof. Molenaar had een motie inge diend, waarbij uitstel van de openbare beraadslaging werd gevraagd, omdat er onvoldoende tijd was geweest om de wetsontwerpen te bestuderen. Minister Lieftinck voerde aan, dat het bedrijfs leven reeds drie maanden gelegenheid heeft gehad om bezwaarschriften in te dienen. Bovendien zal het volgens hem „physiek.onmogelijk" zijn na 1 Juli nog overleg te plegen. „Ik zal er dan niet meer zijn, mijnheer de voor zitter", deelde hij mee. De minister kon echter niet precies vertellen waarom nader overleg niet meer mogelijk is. „In elk geval", herhaal de hij, „ik zal er dan niet meer zijn". De Kamer hield echter voet bjj stuk. Bodem-egalisatiefonds of hogere belasting Vraagstuk (in theorie) nu opgelost Het vraagstuk of door instelling van een Bodem-Egalisatiefonds ean oplossing k-an worden gevonden voor het vraag stuk van het verschil in bedrijfsuitkom- sten van landbouwbedrijven op goede en slechte gronden, is in theorie opgelost. De commissie-Vondeling, die daartoe enige jaren geleden werd ingesteld, geeft in haar thans verschenen rapport de voorkeur niet aan een dergelijk fonds, (maar aan een herziening van de grond belasting. Een betere taxatie van de grond zal leiden tot een grotere spreiding van de pachtprijzen, zo neemt de commissie aan. Zou de Overheid menen dat een ver wachte pacbtverhoging gedeeltelijk ten goede moet komen aan de gemeenschap een vraag van politieke aard, waar over de commissie geen oordeel wil uit spreken dan acht zij een herziening van de grondbelasting het eenvoudigste. De opbrengst wordt dan op 4 a 18 mil- lioen gulden geschat. Longbehandeling van t.b.c.- patiënten Staatssecretaris dr P. Muntendam heeft vandaag de gemoderniseerde medische afdeling van het Nederlands sanatorium te Davos, waar thans ook alles is inge steld op de grote longchirurgie, officieel geopend. Dokter Muntendam woonde o.a. een operatie bij, die verricht werd door prof. Brom uit Leiden en waarbij Zwit serse chirurgen en andere specialisten tegenwoordig waren. Door de chirurgie is de behandeling en genezing van ernstiger tbc-gevallen: vaker mogelijk. Deze behandeling heeft ingang gevonden. Gedeeltelijke longver- wijdering had in 1949 slechts in 4 pro cent cam de gevallen plaats tegen 34 procent in 1951. Contract getekend voor vijf patrouillevaartuigen Nadat onlangs in Washington een voor lopige overeenkomst werd gesloten voor de bouw in Nederland voor Amerikaanse rekening van vijf patrouillevaartuigen voor de Nederlandse vloot, werd gisteren dn Den Haag een verder uitgewerkt con tract getekend. De motie-Molenaar werd aangenomen met alleen de P.v.d.A., de communisten, en de heren Vixseboxse (C.-H.) en Re- gout (KVP) tegen. Zichtbaar verstoord pakte minister Lieftinck hierna zijn stukken bU elkaar en verdween ijlings uit de vergaderzaal voor het laatst in deze parlemen taire periode. Veergeld Weslerschelde Een andere motie was ingediend door de heer Kramer (P.v.d.A.). In dit stuk werden bezwaren geuit tegen het voor nemen van de regering tot verhoging van de veergelden op de Westerschelde. De motie werd echter ingetrokken nadat minister Wemmers, die het zwaar te verantwoorden had gekregen, de toezeg ging had gedaan, dat de voorgenomen tariefsverhoging in elk geval niet meer vóór het bijeenkomen van de nieuwe Kamers zal worden doorgevoerd. Zonder hoofdelijke stemming ging de Kamer accoord met de voorstellen om trent de belastingaftrek voor giften en de toelating van M.T.S.-ers tot de Tech nische Hogeschool. Het verzoek van de voormalige N.S.B.- burgemeester van Den Bosch, mr A. M. P. Thomassen, om in zijn pensioenrech ten te worden hersteld, werd door de senaat afgewezen. De voorzitter deelde mee dat hij over weegt de Kamer op 8 of 12 Juli bijeen te roepen voor de stemming over de wets ontwerpen in zake de bescherming van de bevolking en het ontwerp oorlogs strafrecht. Ned. Herv. Kerk en: te Dedemsvaart J. Blo- net te Goënga; te Vlissingen (toez., vac.- J. C. Sickesz) G. C. Tromp te Boskoop; te Poortvliet C. v. d. Berg, cand. te Hil versum. dankt: voor Rijssen P. J. Dors- te Schelluinen; voor Giessendam- Neder-Hardlnxveld H. Goedhart te Mid- delharnis. Geref. Kerken epen: te Blija, Tijnje en Wit- drs O. Jager, prop. te Delft. Chr. Geref. Kerken e dan kt: voor Middelharnis J. G. Minnen te Huizen (N.-H.), Geref. Gemeenten weetal: te Tholen cand. W. Hage te Den Haag en H. Ligtenberg te Rotter- Op Schiphol wil men wat vlugger gaan werken Nieuwe busverbinding Amsterdam CSSchiphol Van 1 Juli af zal de K.L.M., sami met de Ned. Spoorwegen, achtmaal per werkdag een rechtstreekse busdienst Amsterdam CSSchiphol gaan onder houden, bestemd voor luchtreizigers uit het Noorden, Oosten en Zuiden van ons land. De dienst geeft aansluitingen op de belangrijkste treinverbindingen. De bestaande busverbindingen van Rotter dam/Den Haag en Leidseplein naar Schiphol blijven bestaan. De K.L.M. streeft er verder naar de „afhandelingstijd" op het vliegveld, de tijd nodig voor o.a. de plaatsbewijzen- controle, wegen der bagage, te verkor en te brengen op een half uur. Ook justitie-autoriteiten liepen mee Protest Hervormde kerkeraad tegen processie in Breda Belangwekkende dissertatie over Haagse predikant P. Smits vanmiddag te Leiden gepromoveerd Toen het voornemen om de processie te houden bekend werd, heeft de kerke raad, op 19 Juni, in een onderhoud met loco-burgemeester Meijs protest aange tekend tegen deze als een overtreding van de Grondwet beschouwde omgang, een brief overhandigd, waarin werd gezegd dat de verhouding tussen Rooms- Katholieken en Protestanten in de knel komen. Dringend werd verzocht te (Advertentie) MOEDERLOZE FREULE GEVRAAGD bij de Kwasterover 't Was een historisch moment in de familie-annalen toen de schilder op een ochtend kwam zeggen: ,,'t Is gepiept, baron! Op de appelenzolder ni. En zon der U waren we verleden jaar al afgenokt.'" Voor het eerst sinds eeuwen in Oranjestad weer een omgang gehouden E ROOMS-KATHOLIEKEN van Breda hebben Zondag voor het eerst sinds eeuwen weer een openbare processie gehouden. Daartegen heeft gisteren de kerkeraad van de Ned. Hervormde gemeente ter plaatse geprotesteerd. De raad heeft zich in verbinding gesteld met de generale synode van de Hervormde Kerk en zal zich nader beraden over de houding die nu moet worden aangenomen met het oog op de komende viering van het zevenhonderd-jarig bestaan van Breda. voorkomen dat er verdeeldheid onder de burgerij zou ontstaan, doordat een deel van de bevolking gekrenkt wordt in zyn diepste overtuiging. Wat de principiële punten betreft, sloot de kerkeraad zich aan bij een brief van 9 April 1949 door het Contact in Overheidszaken der Prot. kerken ge richt aan de ministerraad. Een overdruk daarvan werd overhandigd aan B. en W. De volgende dag brachten de voorzitter van de kerkeraad en de gedeputeerde van de Herv. Kerk bij de Overheid een bezoek aan de bisschop van Breda. Nu de processie toch is gehouden, pro testeerde men bij het gemeentebestuur, dat de plechtigheid niet verboden heeft. Vele autoriteiten van de stad hebben meegelopen; ook justitie-autoriteiten. Vragen van Kamerlid: Politieke propaganda bij mijnen verboden Het Tweede Kamerlid Suunhoff (P.v. d. A.) heeft aan minister v. d. Brink ge vraagd of het waar is, dat de directie van de Staatsmijnen aan huurders van woningen, die het eigendom van de Staatsmijnen zijn, heeft verboden aan de gevels of achter de vensters verkiezings biljetten en dergelijke aan te brengen. De heer Suurhoff zou dit, als het inder daad gebeurd mocht zijn, beschouwen als een inbreuk op de grondwettelijke ge waarborgde vrijheid van politieke meningsuiting. „Mijn brave", lachte De Kwaste rover gulhartig, „zet de vermiste kwasten maar op de nota. Ik hou ze! En van houen gesproken. Trouwen ga ik ook. Mijn onster felijke liefde voor de Verf Van Vettewinkel wens ik te delen met een freuletje in de meest frisse kleu ren. Bij héir zal ik mijn Verveloos Verleden vergeten! Zo waar ik De Kwasterover heet: Ve kwast er over! Generaal-majoor P. I. Bont met pensioen De brigade-generaal P. J- Bont, in specteur van do Intendance, gaat op 1 met pensioen. Hij is benoemd tot generaal-majoor en zal Vrijdag tijdens ouderdag van het le reg. intendance kamp Zeeburg te Amsterdam afsoheid men, Zijn opvolger is de kolonel Inten dant H. Kromhout. Voorts is wegens het bereiken van de l-jarige leeftijd op hun verzoek eervol ontslag uit de militaire dienst verleend aan de kolonel H. F. Beenhakker (r.i. Joh- Willem Friso), de luit.-kol. U. de Stoppelaar (regt. zware inf. Chassé) en de kol. T. Stolz (inspecteur der Nationale Reserve). Voorts wegens langdurige dienst aan de luitenant-kolonels C- J. Mens (r.i. Joh. Willem Friso) en J- C. an Erp (r.i- Oranje-Gelderland), de kolonel A. Schurink (mil. administratie) de kapt. J. Kroon (ri. Oranje-Gelder land). Het is wel een zeer ongewoon onder werp, waarop ds P. Smits, voorganger van de Haagse afdeling van de Ver. van Vrijz. Herv. vanmiddag aan de Leidse Universiteit onder prof. dr W. Banning is gepromoveerd tot doctor in de theologie. Het proefschrift is getiteld: „Kerk en Stad" en het bevat een verhandeling over het vraagstuk van de steeds toenemende onkerkelijkheid. Daartoe is dit proef schrift een godsdienst-sociologisch onder zoek met inbegrip van een reliografie van de industriestad Enschede. In zijn dissertatie wijst de promovendus er op, dat de volkstelling van 1947 een niet on aanzienlijke vertraging van dit proces te zien geeft, maar dat er geen enkele reden is daarover optimistisch te zijn en te menen, dat het proces zelf tot stilstand geko men is. De schrijver ziet ;en nauw ver- jand tussen het nemende on kerkelijkheid an dat der ur banisatie, der verstedelijking. Daarom staat dr Smits eerst stil bij de vraag wat de reële posi tie en de eigen lijke functie de kerk in de stad is, waarbij geen mo ment de wederkerige beïnvloeding godsdienst en maatschappij uit het oog mag verloren worden. In de tweede plaats wil dr Smits uit de gewonnen resultaten de conclusie proberen te trekken welke nieuwe wegen de kerk dient te gaan, zowel om werkelijk kérk te w.orden als om veel effeciënter haar herkerstenings- arbeid te kunnen „richten" op de reële oorzaken van het proces der voortgaande onkerkelijkheid. In het eerste hoofdstuk tracht de auteur de positie en functie der kerk reël te zien vanuit het geheel der stedelijke samenleving. In het tweede hoofdstuk volgt dan een uitvoerig relio- grafisch onderzoek naar de positie functie der kerk in de Twentse industrie stad Enschedé. Hij koos Enschedé omdat hij deze gemeente dienen mocht, ook omdat deze stad behoort tot middelgrote steden die niet kent het ty pische grote stads-nomadisme en -ato misme en haar stedelijke samenleving nog altijd mede door haar geïsoleerde ligging in het Oosten des lands, opvallend is door allerlei agrarische trekken. In het derde en laatste hoofdstuk poogt de schrijver aan te geven voor welke nood zakelijke vernieuwingen de Ned. Herv. kerk in de stedelijke samenleving ge steld wordt. Dr Smits geeft in zijn proefschrift een waardevolle studie, in heldere betoog trant geschreven en verlucht met schat van statistisch materiaal. Het be en in het Engels gesteld resumé, uit voerige aantekeningen, een lijst van de voornaamste door de promovendus ge raadpleegde literatuur en een persoons register, terwijl hij er 19 stellingen aar toevoegde. Zijn boek zal stellig in brede kring de aandacht trekken. Ds Smits werd in 1906 te Vlaardingen geboren en was eerst op kantoor werk- i. Hij deed staatsexamen, studeerde te Leiden theologie en werd in 1935 hulp prediker te Eindhoven. 10 Jan. 1937 werd hij predikant te Havelte, waar zijn ganger, ds F. Oort, thans te Assen, hem bevestigde. Hy diende de gemeenten Huïzum en Enschedé en volgde 12 Nov. 1950 wijlen dr A. Trouw op als voorgan- van de Haagse afdeling van de Ver. Vrijz. Herv. Dr Smits is voorzitter de Barchemvereniging, bestuurslid de VPRO, leraar aan twee lycea in Den Haag en maakte 'ook deel uit de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk. is hoofdredacteur van het Vrijz. weekblad „Kerk en Wereld", schreef humanistisch Christendom" werkte mee aan de Christologische Stu diën en aan de Ned. Geloofsbelijdenis prof. Sevenster. (Advertentie) Cütwexc** Als i 13 i de uitgaven het Chr. Paed Studiecentrum sprekingen, gehouden op de conferentie va hoofden van scholen in Januari jl„ ondc de titel: De taak van het hoofd ener zie leuwende school. Van het erf van School en Kerk Beroepingswerk dam-West. te Leiden cand. W. Hage Vrijzinnigen bereid tot kerkelijk gesprek Het kerkelijk gesprek kan alleen tot resultaat leiden warneer er waarachtig heid en duidelijkheid aanwezig zijn. Men moet openstaan voor elkanders getuigenis willen geloven dat het de ander ernst aldus ds J. van Rossum uit Emmen zijn rede over Het Kerkelijk Gesprek de jaarvergadering van de Vereniging n Vrijz. Hervormden in Nederland, gisteren te Vlissingen gehouden. Ds Van Rossum verwachtte van kanselruil meer resultaat dan van het kerkelijk gesprek, omdat de gemeenten dan een predikant van andere richting zelf kunnen horen. In de bespreking werd er op gewezen dat de wezenlijke boodschap van het Evangelie op de voorgrond dient te staan. De vrijzinnigheid zal het zonder de ont moeting met de rechtzinnigheid niet klaarspelen, aldus verschillende sprekers. De komende synode der Geref. Kerken Een voorstel om een korter Avond- maalsformulier op te stellen zal de gene rale synode der Geref. kerken, welke in Augustus in Rotterdam begint, bereiken van de classis Dordrecht. Het voorstel is overgenomen door de particuliere synode van Zuid-Holland-Zuid. Verder heeft de p.s. van Zuid-Holland- Zuid voorgesteld dat de generale synode de nieuwe Bijbelvertaling zal doen be oordelen om daarna zo mogelijk te be vorderen dat ze in de kerken in gebruik wordt genomen. Dezelfde pa. zal de generale synode met aandrang verzoeken geen beslissin gen te nemen over de plaats van de diakenen op de meerdere vergaderingen, zolang in de discussie over de ambten er de grenzen der ambtsbevoegdheid niet meer klaarheid is gekomen. wijzer te Bergambacht. Ds T. Baas, hulpprediker van Ned. Herv. Gemeente te Maasbommel voorheen Indisch predikant in Stovil, Amboina, Saumlakki, Amboina, Makas sar, Tual en Menado, is op 42-jarige leef tijd plotseling overleden. Doopsgezinde sociëteit vergaderde Onder voorzitterschap van mr H. Craan- dijk kwamen de zestig bestuurders van de Algemene Doopsgezinde sociëteit Maandag en gisteren te Haarlem bijeen. Tijdens deze vergadering werden da heren H. van Bilderbeek, S. L. Verheus, J. W. Hilverda en S. A. Vis tot proponent de ADS aangesteld. Zij ontvingen allen reeds een beroep naar een gemeente. Ds S. H. N. Gorter werd wederom be noemd tot hoofdredacteur van het Alge meen Weekblad, in de redactie werd voorts ds H. W. Meihuizen uit Den Haag benoemd. Voorstellen om verbetering aan te bren- ;n in de pensioenregeling van de predi kanten en predikantsweduwen werden aanvaard. Aan voortzetting van de sa menwerking met andere kerken en groe pen in oecumenisch en vrijzinnig-Pro testants verband hechtte de bestuurders vergadering haar goedkeuring. Een tiental afgevaardigden van de Nederlandse broe derschap zal het vijfde Doopsgezinde wereldcongres, dat te Bazel van 915 Augustus wordt gehouden, bijwonen. De studenten aan het Doopsgezinde Seminarium werden toegesproken door de curator ds J. J. G. Wuite van Utrecht. Tijdens de derde zitting hield prof. dr W. Leendertz een referaat over de vraag: Zijn wij ondogmatisch? Eerste carididaatsexamen Zweeds in Groningen Gistermiddag slaagde aan de rijks universiteit te Groningen mej. J. K. Büohli te Groningen voor het candddaats- ven Zweeds. Dit was de eerste maal sedert d'e instelling van het lectoraat in de moderne Scandinavische talen, dat dergelijk examen aan de Groningse universiteit werd afgelegd. NOTARIEEL EXAMEN. 's-GRAVENHAGE, 24 Juni. Geslaagd: H J M Kuljpers, te Lisse. le gedeelte. H J A Stuijt, te Castrlcum, 2e gedeelte, B F Prel- ler, te Ughelen, le gedeelte. L C H Veger, Rotterdam; Geslaagd voorbereidend kerkelijk ex: de heren J -Kuipers, R'dam; H K Stauttener, Den Haag; G J F Versteegh, Voorburg en W A Bos, Middelburg. Geslaagd: doet. Ned. recht:: mej. J. A. Sonneveld, Den Haag. AMSTERDAM, 24 Juni. Geslaagd: doet. ex. geneeskunde: J M Schreurs, mej. A A Erlks, mej J J Janse, M J G A Waelen, H F Holthuis, E W Kranenburg, mevr J de Munck-Bijlsma, mej. M J M Michels, van de Welie, H Kan, G Th J Bakker L A Notschaele. M M J E Russel, mej. J C Weekhout, S I de Miranda, mej A A Visst O G Muntinghe, R D Guda, L J Kw M J Botman en Ien mej G F M Boersma, Amsterdam, mej W A Brujjn, Bla- Padmos: doet. Amsterdi de heer L E H d Werf. Sant- Advertentie) GRONINGEN, 24 Juni Geslaagd: doet. ex- Engels K M R Gootjes, Baflo: doet. ex. scheikunde F H D Akkermaan, Den Haag: cand. ex. wis- en natuurk. (e) F J Buma, - - (f) H C Volger, Groningen. - "- 'ragd: doet. ex. len, Utrecht, A Sangster, id., R L Entjes, id., H J P v d Meerendonk, id.. G J M v d Velde, Hilver sum: econ. doet. ex. Indologie: A Fanoy. Maarssen; cand ex. rechten: mej E M H v d vel, Eindhoven, A M G Bernard. Utrecht, J Ph Nikkels, Utrecht: prop. ex. theolo- H Faber, Utrecht, H Gort. id.. J Kooien, «wrf, B Meyndert, Bergschenhoek, G West- land, Huizen (N.-H.), J M Vlijm, Hollandse Rading, H Jongerdem. Baarn. No. 31 Slot en bagagedrager aan frami Het lied der aethergolven DONDERDAG 26 Juni 1952. HTVERSUM I (402 m). KRO 7.00 Nieuws 7.15 Gram. 7.45 Morgen gebed 8.00 Nieuws 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw 9 35 Gram. NCRV: 10.00 Gram. 1.00 Nieuws 1.20 Pianoduo 1.35 Zangrecital. NCRV: 2.00 Promenade orkest en soliste 2.45 Voor de vrouw. 3.15 Gram. 3.30 So praan, bas, cembalo en cello •4.00 Bijbelle zing 4.30 Harpenensemble 5.00 Voor de Jeugd. 5 25 Viool en piano. 6 00 Nieuws 6 15 Zangvereniging.- 6.40 „Op de stelling". 6.50 Gram. 7.05 „Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord" 7.20 Bariton en orgel. 7.40 Radiokrant. 8.00 Nieuws 8 10 Amusementsmuziek 8.50 Reportage 9.10 Gram. 21 35 „Het Wespennest" 21.55 Buiten- -A10 43 Gram. HILVERSUM AVRO: 7 00 Nieuws 1 7.30 Gram. VPRO: 11.15—'12.00 (298 m). i Ochtendgym-nas- 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws 8.15 Gram. 9.00 Morgen wijding 9.15 Gram. 9.25 Voor de huisvrouw ik toch maar eens boffen, vrouw. „Nee," lachte Jan, „dat laatste gaat wel. Ze Vier maanden in Delft en nu is hij reeds de vriend hebben tenminste r.og nooit vergeten ons werk op van de zoon van een groot-industrieel. Ik geloof, 27 en vertel eens wat van Delft en de professors, wel in z'n bedrijf gebruiken, wanneer hij eenmaal Na een poosje verbrak de oude Reising, die Zijn se werkelijk allemaal 20 verstrooid, als men ingenieur"-" inmiddels was gaan zitten, de stilte. 4? nroppenbladen vertelt?" „Dat is een mooi „welkom thuis", Jan, maar Aar. tuinder" »Je kunt wel aan hem merken. dat hlJ niet genoeg plaats. AW Hat niet ooed eennee is mencde de meer op 't pad woont," mengde de tuindersvrouw De feestdagen gingen gauw om, veel te snel „Alsof dat niet goed genoeg is, mengae ae olifinrt.v Jp 7i*t hlppkiPR». „aar Jan en Ida's zin. Meestal gingen ze 's mid dags samen een eindje fietsen en de avonden bracht Jan ook meestal bij z'n buurman door. De beide ouders hadden wel iets gemerkt aan tweede zoon, die verloofd maakte om naar z'n meisje te gaan, in het ge sprek. ,,'t Is best, maar wie de kans krygt anders te worden, die r ruim Verstoorde Jeugdliefde hun dochter, maar ze hadden slechts geglim lacht. Alleen had Meijer op Oudejaarsmorgen, toen het tweetal samen naar de stad ging om inkopen te doen, tegen z'n vrouw gezegd: „Laat ze maar gaan, ik zou niet weten, aan wie ik m'n dochter beter zou toevertrouwen dan aan Jan. En hij is zelf wel zo verstandig, dat hij eerst een positie verovert." Enkele dagen na Nieuwjaar vertrok Jan; Ida Dat 's een kamerkleur," verklaarde Jan. „In zou hem naar het station brengen voor de avond stad is het bruin van je handen en gezicht tram van acht uur _Ze waren op de fiets. door MAARTJE ZELDENR1JK aangrijpen Gerrit bromde nog wat en liep toen zonder groet de deur uit. Ook de anderen verdwenen, als gewoonlijk op Zaterdagavond, één voor één. Ten slotte was Jan nog met z'n ouders in het achter huis overgebleven. „Trek je maar niks van je broers en zusters aan, Jan," zei de oude Reising met enige verbitte ring in zijn stem. „Ze hebben hier niks te vertel len. Zolang ik nog leef, ben ik baas in huis en jij bent hier altijd welkom, dat weet je toch zeker gauw af. Dat is één van de dingen, die ik Is 't niet waar, moeder, voor onze Jan staat de de gezonde buitenlucht". deur ook altijd open, hè? „Ja", bevestigde Meijer, „dat is het nadeel van „Natuurlijk," antwoordde de vrouw en er stadsleven. Maar van de zomer ga je maar klonk enige tederheid m haar stem. De jongen eens naar Scheveningen, dat is niet zo ver af van werd er geroerd onder. Ja, het was toch zn ouder- Dejfti niet? Overigens moet je maar zoveel moge lijk huis, het waren toch z n vader en moeder. Hij wandelen of fietsen, als je daarvoor tenmin- «V stond op en drukte beiden de rimpelige vereelte ste nog hebt En hoe gaat het met de stu- handen. „Jullie bent beste mensen was^alles, wat ^ies? Moeilijk?" „Och, 't valt nog al mee. Natuurlijk is het blok- Toen ze op de Purmerenderweg reden, legde Ina haar hand op z'n arm en keek hem aan. „Over drie kwartier ben je al weer weg, Jan", zei ze zacht. Hij wendde zich naar haar toe. Bij het schijn- de volle maan zag hij tranen in haar .,Maar lieve kind, dat moet je je niet zo aan trekken. Met Pasen ben ik toch immers weer hier?" „Het is nog zo lang, dat duurt drie maanden. Zaterdag tot Ialles, wat hij antwoordde, doch de oudjes verstonden hem. doen"rUDezrStWmethz-nbvrouw m dMhtoVhel «ïdóch 'de colleges zijn werkelijk interessant K^Tje"tusTentllds"^! eens achterhuis op hem te wachten. Wat een verschil, -n de leraren zijn over het algemeen duidelijk. Maandag overkomen?" dacht hij, op 't moment, dat hij het propere huis ..guf Je d«nkt wel, dat je het zult redden? jan dacht aan de Zondagen bij Van der Ham en van Meijer binnenstapte, wat een verschil, hier "Dat JS zeker- In ieder 8eval Wl1 lk het- de dagen, dat hij hier was geweest. Waar was hij of thuis. Doch hij had geen gelegenheid om te Meijer lachte. „Zo mag ik het horen. Dat is nu liever? mijmeren, want de tuinder trad met een joviale wat anders dan „ik hoop dit en ik hoop dat." Wils- „Kom, kom", monterde hij op, „ik zal je iedere lach hem'tegemoet. kracht, ruggegraat, dat ontbreekt de tegen- week trouw schrijven. Dat is toch ook goed? Ik „Daar hebben we onze student!" zei hij op z'n woordige jongelui maar al te dikwijls. En wat vind het ook naar, dat ik nu weer zolang van je gewone luchtige manier. „Hoe gaat het, jonge- ga je doen, als je eenmaal zover bent?" gescheiden ben, maar het gaat ten slotte om m'n man, hoe gaat het? Daar doe je goed aan, dat je Jan vertelde van z'n kennismaking met Van dei toekomst, om een levenspositie. Denk daar eens je oude buren nog es opzoekt. Pak een stoel, Jan, Ham, de grote fabrikant. Wellicht kon hij hem aan." muziek 11.55 Piar Hawaiiani 12.25 ,In 1.15 ,BU het eeuwfeest r__. :egel" 1.25 Lichte muziek 2.05 „Majoor •"rans", hoorspel 2.55 Gram. 3.00 Voor de heken. 4.00 Amateursprogramma 4 50 Gram. 5 00 Voor de Jeugd 5.30 Militaire causerie. 5.40 Marinckapel 5.45 Regeringsuitzending: Mr H. van Andel: „Hollandia, Nleuw-Gul- nea's hoofdstad" 6.00 Nieuws 6.15 De ronde van Frankrijk en tenniskampioenschappen 6.30 Lichte muziek 7.00 Gesproken brief uit Londen 7.05 Ronde Tafel Parlement 7.25 volksmuziek 10.20 Ge Nieuws 11.15 Sport 1130—12.00 Lichte muzlel ENGELAND, BBC Home Service, 320 m. 12.00 Intermezzo 12.05 Causerie 12.30 Voo de arbeiders 12.65 Weerberichten 1.00 Nieuw 1.20 Filmprogramma 1.55 Sport 2.00 Voor de scholen 3.10 Sport 3.40 Hoorspel 4.10 Cau serie 4.25 Sport 5 00 Voor de kinderen 5 55 Weerberichten 6 00 Nieuws 6,15 Sport 620 Militaire muziek 7 00 Hoorspel 7.30 Dans muziek 8.00 Klankbeeld 8 30 Gev. program ma 9.00 Nieuws 9.15 Causerie 9.30 Kamer muziek 10.30 Wetenschappelijk overzicht 10.45 Parlementsoverzloht 11.00—11.03 Nieuws ENGELAND, BBC Light Programma. 1500 en 247 m. 12 00 Parlemenitsoverzicht 12.15 Dansmu ziek 12.45 concert 1.45 Voor de kinderen 2.00 Voor de vrouw 3 00 Sopraan en viool 3.30 Voor de soldaten 3 45 Dansmuziek 4.15 ..Mrs Dale's Dagboek" 4 30 Causerie 4 45 Militair orkest 5 30 Orgel 6 00 Lichte muziek 6 30 Sport 6.45 Hoorspel 7 00 Nieuws 7 25 Sport 7.30 Gev. programma 8 00 Gev. muziek. 8.45 Hoorspel 9.15 Piano 9.30 Gev. programma 10.00 Nieuws 10.15 Dansmuziek 11.00 Voor dracht 11.15 Orgel 11.56—12.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 11.45 Klassieke muziek 12.30 Weerberichten 12 34 Voor de landbouwers 12 42 Gram 1250 Koereen 12.55 Gram 1.00 Nieuws 1 15 Gram. 1.30 Planorecital 2.00 Engelse les 2.15 Gram 2.30 Franse les 2.45 Gram. 3.00 Voor di vrouw, 3-45 Verzoekprogramma Tussen 4.0 en 5.30 Ronde van Frankrijk 4.00 Gram 4.15 Concert 5.00 Nieuws 5.15 Voor de kin deren 6.15 Gram. 6.30 Voor de soldaten 7.00 Nieuws 7.40 Koorzang 8.00 Concert 1000 Nieuws 10.15 Verzoekprogramma 10.55—11.00 Nieuws. BRUSSEL 484 m. 12.05 Gram. 100 Nieuws 1.10, 2.01 3 45 en 4.30 Gram 5.00 Nieuws 3.15 muziek 650 en 7.30 Gram. 7.43 Nieu\ Hoorspel 10.00 Nieuws 10.10 Gram. Nieuws. FRANKRIJK, Nat Programma, 249 en 12.30 Operamuziek 1.00 Nieuws 1.20 Opera muziek 2.05 Pianorecital 2.25 Hoorspelen 5.10 Orgelconcert 5.55 Gram. 6.30 Amer" uitzending 7 01 Lichte muziek 758 Grs concert 1115 Gram. 11 45—12.00 Niei Advertentie l 0m Zunrbrandan op de maag te blussen: Eén o 1 twee Renales nemen. En zo kunt U dan weer zonder zorgen alles eten wat U graag lust; zonder vrees voor die brandende pijn. Kijk eens o heen hoe tientallen mannen en vrov het gebruik van Rennies tot een vaste gewoonte maken. En met succes. Zij weten niet meer wat. brandend maag zuur is 1 TTAGEL valt uitsluitend in buien en meestal bij onweer in het warme gedeelte van het jaar. Is de tempéra- tuur onder het vriespunt, dan komt echte hagel niet voor, hetgeen ver band houdt met de wijze waarop hagelstenen ontstaan. Het zal sommige van onze lezers wellicht verbazen dat grote hagel stenen niet maar eenvoudigweg be vroren waterdruppels zijn die uit de wolken zijn komen vallen, maar dat aan de vorming daarvan een groei proces ten grondslag ligt. Als kleine bevroren deeltjes vallen de hagel korreltjes uit de wolkenlagen die op zeer grote hoogte drijven. De groei die zij daarna doormaken is dan te vergelijken met de ijsafzetting waar onder vliegtuigen te lijden hebben. Want in de wolken komen tot ver boven het niveau van 0* C. (dus be neden het vriespunt) waterdruppel tjes voor, die dus onderkoeld zijn. Het vallende korreltje groeit nu voor al door het opvangen van deze onder koelde druppeltjes, die zich als ijzel laagjes op hem vastzetten. Dan wordt de reeds aangegroeide hagelkorrel door opwaartse luchtstromingen ge grepen en tot grote hoogte opgestuwd. Daarna valt hij opnieuw, doch weder om wordt hij omhoog gevoerd. En steeds neemt de hagelkorrel in om vang toe, gelijk een gastronoom, die men te lang laat tafelen. Dit spel van vallen en stijgen kan geruime tijd aanhouden, tot de hagel steen een dusdanige grootte heeft be reikt, dat de opwaartse luchtstromin gen hem niet langer in zijn val kun nen belemmeren en hem de vrijheid moet worden gelaten onze hoofden te teisteren. Dat dit geen pretje is, weet ieder die kan meespreken over hagelstenen „zo groot als duiveneieren". In den regel schuilt in de weergave der af metingen wel enige overdrijving, maar er zijn betrouwbare berichten van ware keien, die naar beneden zijn komen zetten. De grootste hagelsteen, waarop Nederland zich kan beroe men, schijnt in 1918 te zijn gevallen en had een middellijn van 10 cm Dat is nu wel aardig, maar te Cette moet in 1844 een hagelsteen gevallen zijn, die 5 kg woog! Trouwens, nog niet zo heel lang geleden het was in 1935 is in Spanje een hagelsteen ge vallen die 1,5 kg woog, een gewicht, dat het nodige ontzag moet inboeze- Toch moet men zich minder ver bazen over het feit dat een dergelijke klomp ijs naar beneden valt, dan wel over het verschijnsel dat een zwaar voorwerp herhaaldelijk in het lucht ruim op en neer moet zijn gegaan eer het gewicht van dien aard werd i'.at de opstijgende stromingen er geen vat meer op kregen. Een buitje dus, om nooit te vergeten! Ja, nu we zo over buien keuvelen en de zomer op een enigszins vochtige wijze zijn intrede heeft gedaan, moe ten we ter geruststelling van toekom stige vacantiegangers ook eens zien hoe het in andere gebieden is. Want hier moge het dan wel eens regenen, er zijn streken, die een jaarlijkse regenval hebben van 125.000 ton water per ha! Daarover morgen. (Nadruk verboden).

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2