Jlieume £riitsrt)e GTimrant STEMT A.R. LIJST 3 Vijfhonderd vliegtuigen der V.N. hebben krachtcentrales vernietigd Slechts brandende puinhopen met torenhoge vlammenzuilen Amerika omsingeld door rode wolvenbende Wist U Nationale politiek DINSDAG 24 JUNI 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- eD Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week ADVERTENTIÊN: 0.18 per milllmete» (By contract belangryke korting) Drie en dertigste iaargang No 9463 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Choi-Red.: H. W. F. ENSERINR Directie: F. DIEMER CHR1STELUR-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .StantoasUdj !s ghebleoets aign bert in legfjcaspott" Advertentie) HET ZIT IN DE LUCHT Massale luchtraid langs de Jaloe ■JVJTEER DAN 500 bombardementsvliegtuigen der Verbondenen hebben de vijf voornaamste waterkrachtstations van Noord-Korea totaal vernietigd. Deze hydro-electrische installaties voorzagen ongeveer geheel Noord-Korea en een deel van Mandsjoerije van stroom. Als gevolg hier van is thans in Noord-Korea de electriciteitsproductie ten minste met 90 procent verminderd. Alle 500 vliegtuigen, op vijf na, keerden op hun bases terug. Deze grootscheepse aanval der Verbondenen, behorende tot de zwaarste serie luchtaanvallen in de Koreaanse oorlog, wordt be schouwd als een rechtstreekse druk op China, nu de bestandsbesprekin gen te Pan Moen Djon vrijwel zijn doodgelopen. Meer dan anderhalf uur lang hebben de 500 Amerikaanse bommenwerpers gedaverd boven heti complex van dammen en krachtstations, die tot de grootste ter wereld behoren. Het merkwaardige feit doet zich voor, dat er slechts vijf Geallieerde toestellen verloren gingen, ofschoon circa 200 Mig-straal jagers op de vliegvelden langs de Mandsjoerijse zijde der Jaloe stonden opgesteld. taire dienst werden geprest, toen de Ver bondenen in Zuid-Korea voor de Roden moesten terugtrekken. Overigens duurt de ondervraging der gevangenen van het eiland Koje nog steeds voort Van de 80.000 zijn er tot dusver 35.000 Chinezen en Noord-Koreanen ondervraagd, die al len verklaarden terug te willen keren. Aan A.F.P. ontlenen wij nog, dat deze centrales anderhalf jaar geleden door de Geallieerden waren gespaard, toen zij zich bij de Jaloe bevonden. Zij waren vóór de tweede wereldoorlog door de Japanners gebouwd. Zo zijn dus in an derhalf uur tijds de centrales brandende puinhopen geworden, waaruit torenhoge vlammenzuilen opsteken. Wij vestigen er de aandacht op, dat ook Mandsjoerije, voorwat elect rische energie betreft in hoge mate afhankelijk was van de cen trales aan de Jaloe en op Noord-Korea. De schade is enorm, aangezien de bouw der centrales bijna 100 millioen dollars heeft gekost. Uitgestrekte gebie den van Noord-Korea en Mandsjoerije waren gisteravond in diepe duisternis gehuld. In Tokio, aldus Ass. Press, is men van oordeel, dat dit massale bombarde ment een gevolg is van een politiek be sluit. Echter heeft vice-admiraal Turner Joy, tot 22 Mei hoofd van de V.N.-onderhan- delaars op Korea, te San Diego (Cali- fornië) in een interview verklaard, dat als er meer kans geweest was op het sluiten van een wapenstilstand,' deze iuchtaanval achterwege zou zijn geble ven. Hij zeide: „Ik ben daar nu weg, maar ik kan alleen verklaren, dat_het een nieuwe phase in de oorlog is", wijl Dean Achesor., de Amerik. minister van BuitenL Zaken, thans te Londen be sprekingen voert met zijn Westelijke collega's, is dus deze „nieuwe phase" de strijd op Korea begonnen. En behalve de kwestie Duitsland, staat ook op het Londense program: Het Verre Oosten, Korea en Indo-China. Het nieuwe offen sief der Verbondenen, in de lucht, loopt dus op deze „overwegingen" inzake Korea vooruit. Ook aan het front te land, vooral i Westelijke sectoren (Tsjorwon), werd de laatste tijd veel feller gevochten. Op hoog niveau wordt thans getracht de kwestie der krijgsgevangenen op Korea, vrijwel een doodgelopen geval, wee gang te krijgen. Amerika en Engeland willen de krijgsgevangenen, die niet te rug willen, overbrengen naar een neu traal gebied. India wil zich daar echter niet toe lenen. Waarschijnlijk wil Nehroe geen moeilijkheden hebben met de Rus- Voorts verluidt, dat circa 27000 geïn terneerde Zuid-Koreaanse burgers met ingang van 1 Juli zullen worden vryge- laten. Onder hen bevinden zich mar die door de Noord-Koreanen tot mili- Oiiiciële verklaring van Talal: „Ik zal spoedig naar huis gaan" De premier van Jordanië, Tewfik Pasja, heeft een onderhoud gehad met koning Talal in diens hotel te Genève. Hierna had Tewfik Pasja een samenkomst met Noeri el Said Pasja, premier van Irak, hetzelfde hotel. Tewfik Pasja wilde ov geen van beide conferenties iets zeggen, maar het is bekend, dat zy verband hiel den met de constitutionele crisis in Jor danië en de voorgestelde terugkeer van Tatal naar Amman in de nabije toekomst. In zyn (eerste) officiële verklaring zijn aankomst in Zwitserland zei koning Talal: „Ik zal spoedig naar huis terug keren Inmiddels wordt uit Amman bericht, dat het paleis van koning Talal aldaar voor diens terugkeer in gereedheid wordt gebracht in overeenstemming met de al gemene opinie in de Jordaanse hoofdstad, dat hij daarheen zal terugkeren. De Raad van Drie, welke is ingesteld om de taak des konings te vervullen, zal in functie blijven tot de medische autori teiten de vorst gezond verklaren. Piet Bruin 2 jaar in jeugdgevangenis Voor verduistering van ruim een ton De 22-jarige voormalige ambtenaar va Publieke Werken te Amsterdam Piet Bruin is vanmorgen door de Amsterdam se rechtbank wegens verduistering van 113.000 veroordeed tot twee jaar gevan genisstraf, te ondergaan in de Bijzondere Strafgevangenis voor Jongelieden te Zutphen. Er was vier jaar met aftrek ge- eist. Hoewel de verduistering, die in Mei *51 werd ontdekt, is gepleegd door het ver valsen van kwitanties, werd de officier van Justitie in de subsidair ten laste ge legde „valsheid in geschrifte" niet ont- vankelyk verklaard, omdat in het uitle veringsverzoek aan Frankrijk alleen de uitlevering was gevraagd wegens duistering in dienstbetrekking". zon man eens candidaat was Zo zag het laboratorium in het fabriekscomplex van Philips te Eind hoven er uit na de ontploffing, die daar gisterochtend plaats had. De materiële schade wordt op circa een millioen gulden geschat. Persoon lijke ongelukken deden zich echter niet voor, daar er nog niemand aan het werk was. Het regent ontslagen Ook in Roemenië steekt het Tito-isme de kop op Wie sympathiseert met Anna Pauker is strafbaar door een landelijke zuivering van „kapi talistische, contra-revolutionnaire" ele menten. De enorme zuiveringsactie is begonnen na de arrestatie van de voormalige mi nister van Financiën, Vasile Luca, en de de felle Anna Pauker. ïuwe leider van de Roemeense communisten, Gheorghe Cheorghiu-Dej, heeft in talloze steden en dorpen het ontslag van honderden partij- en rege ringsfunctionarissen bevolen. Volgens de berichten zijn alleen al duizenden „anti-Marxisten" ontslagen. Naar verluidt ontslaat Gheorghiu-Dej alle personen, die van vriendschap met of sympathie voor Anna Pauker en haar groep verdacht worden. de voornaamste beschuldigin gen tegen de ontslagen communisten is,' dat zij er niet in geslaagd zyn „kapita listische elementen" voldoende hoog in Schijnaanval met een atoombom New York toneel van de operatie Om de voorbereidende burgerlijke ver dediging te beproeven, heeft een vlieg tuig gisteravond een schijnaanval met •en atoombom op New York gedaan. De .explosie" zou, indien zy echt ware ge weest, 97.000 mensen hebben gedood en 112.000 gewond. De oefening wordt van daag herhaald. Het publiek wordt niet gealarmeerd. Straaljagers zullen vandaag proberen het aanvallende vliegtuig te onderscheppen. Zondag wordt via de televisie, een film over de werking der luchtverdediging vertoond, aldus Reuter. Ugo Luca gaat er weer heen Na Sicilë wordt Sardinië van rovers gezuiverd Generaal Ugo Luca, die twee jaar ge leden aan het hoofd van duizenden poli tiebeambten en soldaten een eind heeft gemaakt aan de terreur van Salvatore Giuliano en diens bandietenbende op Sicilië, is aangekomen in ihet woeste -bergland van Midden-Sardinië, dat eeuwenlang een toevluchtsoord is ge weest voor bandieten, die met de malaria de gesel van het eiland vorm den, om een eind te maken aan het •banditisme op het eiland. Jeugdraad Madurodam per televisie Vrijdagmiddag installatie in Den Haag de belastingen aan te slaan, en dat zy- zelf voorstanders waren van een herste van het kapitalisme. Inmiddels is Anna Pauker hoogstwaar- schynlyk in feite hoewel niet in naam ontslagen als Roemeens minister var Buitenl. Zaken. In berichten uit Boekarest wordt ver klaard, dat zij sinds einde Mei geen enkele belangryke regeringsfunctie richt heeft. Jongen werd bij ruzie in brand gestoken Een ruzie tussen drie jongens in een smederij te Achterveld (U.) heeft aan een knaap van 15 jaar het leven gekost, meldt de Vkrt. De twee andere jongens van 16 en 17 jaar maakten zich tijdens de afwezigheid van de smid zo kwaad op de 15-jarige, dat zij hem met benzine overgoten en in brand staken- De jongen rende brandend naar het woonhuis van de smid, waar de vlammen met moeite werden gedoofd. In het ziekenhuis is de I veren by het *bordecs Eisenhower geen isolationisme" Volk na volk in slavernij gedompeld, zonder dat één enkele Russische soldaat viel AMERIKA ZAL EEN naargeestig en weerloos land worden, omsingeld door de woeste wolventroep van het communisme, indien het zich terugtrekt in een „isolationisme". Dus wanneer Amerika zich losser zou maken van~Europa. Deze voorspelling werd gedaan door niemand min der dan generaal Eisenhower, die voor radio en televisie, te Dallas, een uitvoerig exposé gaf van zijn program. Veel, wat hij zeide, was een critiek op de buitenlandse politiek van zijn rivaal Taft. Als wy kort formuleren, wat Eisen hower wil en hoe hy de wereldsituatie dan komen wy tot de volgende pun ten: 1. Hy schetst het aggressieve com munisme als sluw, ja, zelfs goddeloos, zoals het streeft naar vernietiging alle democratische vrijheden. De Ver. Staten willen vrede, en alle voorstellen inzake een „preventieve" oorlog dienen uitgebannen te zyn. 2. Krachtige steun dient verleend aan alle bestaande pacten organisaties, zoals Atlantisch Pact voor de veiligheid in Azië en Stille Oceaan. 3. De wereld móet irzekering hebben van Amerika, dat dit land nooit onverschillig kan staan, te genover een, in slaverny gebracht, volk. Opgebouwd moet worden een gees- teiyke en militaire kracht en op basis daarvan, moet Amerika het Kremlin eer plan aanbieden om de wereld te bevry- ;n van de last der bewapening. Het program, dat Eisenhower voor staat, betreft voorts: vermindering var de veel te zware belastingdruk, tegen gaan van inflatie enverdrijven var het pessimisme. Eisenhower zette kern achtig uiteen, waar het de communisten om te doen is. Zy willen, aldus de ge neraal, Amerika afsnyden van de bron der vitale grondstoffen, waarvan de Amerikaanse economie afhankelyk jongen i Een deal van, het tefevurieprograamnva m Vrydiag a.s. zad gewijd zyn aam de jeugdgemeenteraad' van Maduirodam, rv weet), op deze dag op het stadthuis van Den Haag door burgemees- Schokkimig zal .wonden geïnstalleerd Daartoe zullen deze week in- de minia- "iad enoige filmopnamen worden ge maakt. Vrydagavond zullen de loco- burgemeester en de vyf wethouders het stadje i-n de televisie-studio in Bus- suim voor het voetiliobt komen. De in- s^aillai'ide ten stadlbuize zelf zal door Radio Nederland Wereldomroep geluidsband worden opgenomen, lri het bijzonder voor een uitzending West-Indiië. waar grote belangsteMi-ng bestaat voor -het geihele project va-n Ma- diu-rodaim. De te installeren raad zal Vrljdagnnld- - per speciaal voertuig arri- het stadihuis a wonden overleden. I aan de zyde van de Groenmarkt Reeds hebben zij, zonder dat één kele Russische soldaat enig letsel heeft opgelopen, het ene volk na het andere in slaverny gebracht. De communisten zyn reeds al te dicht by de bevoor radingsbronnen, waarvan ons bestaan afhangt. Hun strategie is voort te gaan met insluiting, totdat zy tenslotte onze economie en onze vrijheid kunnen ver nietigen. Amerika, zo resumeerde Eisenhower, moet toegang hebben tot de uithoeken elk continent voor goederen-import, waarvan in de V.S een tekort bestaat, zoals tin, wolfram, mangaan, kobalt, chroom en uranium. De nieuwste (53.330 ton) Ame rikaanse Oceaanreus United States" stoomt, begeleid door een escorte van kleine schepen, de Hudson op. Het schip, dat in snelheid de „Queen Mary" en de „Queen Elizabeth" overtreft, zal wellicht de volgende maand zijn eerste reis over de Oceaan maken. Brief aan minister Mansbolt Tuinbouw bezorgd over export van tomaten Opnieuw instelling van gemengde commissie gevraagd In een brief aan minister Mansholt heeft de Stichting voor de Landbouw haar ernstige bezorgdheid uitgesproken over het feit. dat de Belgische regering de invoer van Nederlandse tomaten heeft stopgezet. „Hoewel niet gezegd kan worden, dat de Belgische regering formeel in stryd heeft gehandeld met het protocol, accen tueert deze handelwijze weer in het by- zonder de onbevredigende wyze, waarop thans de export naar België geregeld is", aldus de brief. „Volkomen eenzydig kun nen door België maatregelen getroffen worden, die een belemmering van de in voer veroorzaken". De Stichting vraagt opnieuw de aandacht van de minister voor de instelling van een zogenaamde gemengde commissie, zoals deze b.v. ook bestaat voor West-Duitsland, om in ge zamenlijk overleg tussen België en Ne derland de te treffen maatregelen te be spreken. Menten weerlegt nota van minister „Slechts zeven posten van de lange schadestaat van f 3,5 millioen, die Ik heb ingediend, zyn my vergoed. Over die n posten ten bedrage van ongeveer f 250.000 zijn de staat en ik het een worden, maar over de andere posten kon den wij geen overeenstemming berei ken". Dit heeft de heer Menten klaard, nu de nota van minister Mulde rye het wil doen voorkomen alsof de schaderegeling tot een eind is gekomen, meldt de Vkrt. De heer Menten zegt verder, dat hy volgens de wet binnen zestig dagen in beroep moest gaan by de beroepscommis- ran het Commissariaat Oorlogsschade zyn recht te verkrijgen in andere vorderingen op de staat. .Kr is dus geen sprake van, dat ik finale kwyting heb gegeven, zoals staatssecretaris Kranen burg heeft meegedeeld. Ik heb slechts stukken getekend voor het kleine deel de schadevergoeding, waarop d staat mijn recht heeft willen erkennen' "ildus de heer Menten. Nieuwe vrachtvliegtuigen: de Snijders en de Damme T^WEE vrachtvliegtuigen Doortas nC! Ra Hio rfo het type Dou-glas_ DC 6a. die de K.L.M. i loop van 1953 hoopt te ontvangen, zullen worden genoemd naar wylen generaal C. J. Snyders en naar dr ir M. H. Damme. twee figuren die zich voor de burger luchtvaart grote verdiensten hebben worven. DAT het stoffelyk overschot van de Eng. telgrafist J. W. Bailey, een van de slachtoffers van de ramp in 't Marsdiep, in de Noordzee is gevonden. DAT op een kristaltentoonstelling van 114 Aug. in Groede (Z.) een collectie van de Koningin te zien zal zijn, o.a. een bokaal van Prins Maurits en de bokaal, door Truman aan Kon. Wilhelmina ge schonken t.g.v. Haar gouden regerings jubileum. DAT de 17-j. handdrukker C. M. van Berlo, St Annastraat te Gemert, sinds Zondag vermist wordt en men een on geluk vreest. DAT het echtpaar Pigmans-Kop in de Kruisstraat in Den Bosch op 5 Juli de 60-j. bruiloft viert. DAT minister Mulderye in een wets ontwerp heeft voorgesteld de behande ling van rechtszaken te bespoedigen door nieuwe regels omtrent de onbevoegd- verklaring van de rechter. DAT de 70-j. J. G. te Ospel-Nederweert (L.) vyf uur lang in doodsgevaar heeft verkeerd toen hij tijden/ het uitdiepen van een 4 a 5 meter diepe put met zyn laarzen in het drijfzand werd gezogen en tenslotte met een dragline bevrijd is. DAT het Tweede Kamerlod Nederhorst (P.v.d.A.) aan dc ministers In 't Veld Wemmers heeft verzocht de hervatting van het werk aan de Oude IJssel spoedig goed te keuren, waardoor 100 arbeiders direct aan de slag zouden kunnen. DAT de regeringsvoorraden voeder- granen en veekoeken eind Mei resp. 440.000 ton (v.j. 300.000 ton) en 150.000 ton (v.j. 90.000 ton) bedroegen, hetgeen blijkt uit het antwoord van minister Mansholt op vragen van het Tweede Kamerlid Borst iComm.). DAT 19 Amerik. meisjesstudenten op reis door Europa thans een week in land vertoeven, o.a. in Den Haag, Leiden en Delft. Dat de wereld volgens dr Paul Rykens van Unilever gedwongen zal worden r der boter te maken, daar men geen nodige offers aan land voor de veeteelt zal kunnen brengen terwyl byv. palm olie voor de even voedzame margarine kan worden gebruikt. DAT in de Eilandraad van Bonaire cri tiek is geoefend op de nieuwe druk van de Winkler Prins-encyclopaedie. daar Bonaire er onjuist in zou zijn beschreven. DAT de textielfabriek Schrader, Schneider en Tyert en Co. te Delden (meer dan 100 man personeel) met een schuldenlast van ongeveer f 1,5 millioen in staat van faillissement is verklaard. DAT D. Jansen te Djakarta, insp. vs de Kon. Rott. Lloyd voor Indonesië, b noemd is tot ridder O.-N. DAT vandaag twee landingsvaartuigen uit Nieuwediep naar Nieuw-Guinea ver trokken en de 58 m. lange scheepjes spe ciaal voor de grote reis zyn uitgerust met mast. raas en razeil. DAT mr J. A. U. M. van Grevenstein, pLv. commissaris voor de emigratie naar Z.-Afrika is vertrokken om daar de emi- gratiedienst te organiseren. DAT de oranjerie van de buitenplaats Meer en Berg te Heemstede wordt afge broken en weer opgebouwd in het Open luchtmuseum te Arnhem. DAT de Groninger tricotage-industrie dit jaar geen 2 pet vacantietoeslag zal uit keren wegens de slechte financiële toe stand, doch de arbeiders protestvergade ringen zullen beleggen. DAT het 32ste regt. infanterie van 30 Juni t.m. 3 Juli aan Je IJssel zal oefenen. DAT de Stichting voor de Landbouw n minister Staf heeft verzocht het luchtvervoer van tuinbouwproducten via Ypenburg te vrijwaren van belemmering door militair vervoer. DAT de Duits-Joodse besprekingen •er de schadeloosstelling waarschijnlijk morgen in Wassenaar weer beginnen. Een van de hoogste onderscheidingen op het gebied van de luchtvaart is de Genei-aal Snijders-medaille, welke eens in de drie jaar wordt toegekend. Tot nu toe is deze gouden medaille nog slechts vier keer toegekend: in 1932 aan gene raal Snyders zelf. in 1935 aan dr A. Plesman. de president-directeur van de K.L.M., in 1938 aan dr Damme en in 1950 aan Prins Berahard. Aan de Prins uitgereiktmedaÜle °P 4 December 195QRapporten van hedenmorgen 7 Naar Prins Bernhard is reeds vliegtuig genoemd; thans komen er ook toestellen met de namen Snyders Damme rest nog dr Plesman "Ï^ANDAAG beginnen we met een citaat uit het blad „Tijd en Taak". Dat is een blad, dat, voor zover het aan politiek doet. de P.v.d.A. vóórstaat. Welnu, in dat blad schryft een medewerker: ..Ook onze partij (dus de P.v.d-A.) is niet feil loos. Ik voor mij althans vind, dat wy ons wel een6 te veel op de stoere man nenborst beuken, in de trant van: Dat hebben wij gedaan! Daartoe zyn wy in Tot zover- dit citaat. Een heilzaam citaat, dunkt ons. En tegelyk een woord, dat gunstig afsteekt tegen heel wat, dat men in deze dagen ons in de socialisti sche verkiezingslectuur diets wil maken. In die verkiezingslectuur is het. alsof aan de P.v.d.A. alleen goeds te danken is. Wanneer dat zo is, begrijpen we niet, waarom er in de laatste dagen nog zo gul met verkiezingskoekjes moest wor den gewerkt en waarom de laatste dagen plotseling allerlei mogelijk bleek, dat tevoren door dezelfde P.v.d-A. en haar ministers met klem werd afgewezen. De socialistische branie neemt soms stuitende vormen aan. In een pamflet van die zijde lezen we: „Weet U. aan wie het te danken is, dat reeds in 1948 Nederland het land was met het laagste sterftecyfer ter wereld?" En volgens de pamflettist is dit dan te danken aan minister Mansholt "piJNLIJK wordt in dit soort socialis- x tische verkiezingslectuur gemist een heen wy zing naar hoger beginsel. Dat kan deze party als zodanig ook niet bie den. Zij is in de volle zin menselijk en als zy van oordeel is, dat er iets gun stigs is bereikt, kan zy als party dit ook alleen met mensen in verband brengen en alleen die mensen daarvoor danken. Bij al haar ophef van hetgeen bereikt werd dus een door-en-door arme party! Dezelfde P.v.d.A., die zoveel ophef maakt over het bereikte, weet, wanneer dat pas geeft, ook wel gelegenheid te vinden om op te merken, dat zy in de afgelopen jaren niet alleen het roer in handen heeft gehad. Dat is zo. Er is op het socialisme een remmende invloed uit geoefend al boden verscheidene partijen geoefend al boden niet allen tegen net socialisme een belijnd verweer. De socialisten hebben in deze jaren slechts ten dele hun zin kunnen kry gen. En het is daarmede, naar onze stel lige overtuiging, dat verband houdt, dat in bepaalde opzichten het perspectief niet nog somberder is. Men kent de droeve klachten van mi nister In 't Veld over de woningbouw. Eerst toen er een schier algemeen pro test oprees tegen het al te geringe, dat hy op dit gebied in het uitzicht meende te moeten stellen, bleek het mogelijk de bouwproductie op te voeren. Socialisti sche verdienste schuilt hier bepaald niet in. Waar zo kort voor de verkiezingen de actie der P.v.d.A. zich in h$t byzonder schynt te richten tegen één bepaalde par tij, meenden wy goed te doen. in het nummer van heden ruimte te geven aan de heer R. Goszen, adj.-secr. van het A.R. Centraal Comité, voor een antwoord. rpEGENOVER de socialistische politiek, met haar vérgaande overschatting van de staatstaak en haar onderschatting van de volkswerkzaamheid, stellen wij, dat het by de verkiezingen gaat om de verhoging van de volkskracht Niet het „De staat moet het doen", maar de weer- baarmaking van geheel ons volk ten overstaan van de geweldige arbeid, die verricht moet worden dat is het wat bij deze verkiezingen moet worden be- feite een. nationale poli tiek. Een nationale politiek is geen poli tiek, waarbij het volk almeer bevoegd heden legt in handen van de staat, poli tieke zowel als economische, maar dat is een politiek, waarin het volk in zijn geheel wordt opgewekt, zichzelf te zijn. En een volk. dat zichzelf wil zyn en zich zelf niet wegcijfert ten gunste van staats- aimacht en staatsoverheersing. is ook een volk, dat bevorderen kan een krachtig en gezond beleid en een sterke regering. De verkiezingen betekenen een beroep op geheel het volk om mogelijk te maken een waarlijk nationale politiek. Tegen over de doorwerking van de revolution- naire ideeën met haar verslappende uit werking kome men op voor versterking van de Chr. grondslagen voor geheel ons volk. Het is een streven, dat in brede steuning verdient I Voor de ouden JJET MODERNE leven is ingewik keld. Het schynt ook wel eens aanleiding te geven tot misverstanden. Ons kwam ter ore, dat er oudjes zijn die menen, dat ze op Drees moeten stem men, niet omdat ze de P.v.d.A. zo n goed hart toedragen (integendeel soms), maar omdat ze bang zyn dat anders hun oude dag-verzorging in het gedrang komt. Dit misverstand, dat in feite een onjuistheid is, behoort te worden weggenomen. De oudjes doen goed te bedenken, dat hun belangen by de Prot.-Chr. partijen zeker even veilig zyn als by vader Drees. Zomin als men Oud stemt alleen omdat men niet meer tot de jongeren behoort, in behoeft men Drees te stemmen om zorgen ontheven te zyn. Ieder zie er op toe. dat ook op dit punt in eigen om geving geen misverstand blyve bestaan. HET WEER IN EUROPA Voorstel van regering Handelsnamen mogen niet misleiden Om misleiding van het publiek door het gebruik van een bepaalde handels naam te voorkomen, hebben de ministers Mulderye en Albregts aan de Tweede Kamer voorgesteld de wyziging die ty- dens de bezetting werd aangebracht in de handelsnaamwet thans te handhaven. Tegen het gebruik van handelsnamen il, indien de plannen van de ministers doorgaan, worden opgetreden wanneer de daardoor gesuggereerde nationaliteit kennelijk onjuist is. Ook komt het her haaldelijk voor dat onbeduidende zaken min of meer grootscheepse handels- voeren, zoals „crediet- en hypo theekbank" of „industrie". De ministers willen nu aan de Kamers van Koophan del de bevoegdheid verlenen in dergelyke gevallen de rechter om wyziging van de handelsnaam te verzoeken. 8 gd S; ze 4 II II lil las 1 s 5a 1 lx Stockholm regen zw. bew. zw. bew WNW 4 windstil 20 0.4 20 0 Genève i'arfl» onbew. licht bew. W i wlndsUl windstil 17 0 26 0 23 0 Berlijn regen WNW 6 18 1 Locarno licht bew. wlndsUl 28 0 WEERBERICHT Iets warmer Tot morgenavond verwacht - Half tot zwaar bé- wolkt, overwegend droog W weer. Zwakke tot matige Westelyke ;ot Zuidweste- L lyke wind. Iets warmer. (Opgemaakt te 10 uur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1