Bij de Pasha van Marrakech, de oude leider, die veel invloed heeft Matte, lusteloze begroeting van een man zonder initiatief Woningbouw Zoeterwoude wordt belem merd door Den Haag Meisjesbondsdag in het teken van de verkiezingen Over politieke scheidsmuren heenkijken en samenwerken Er kwam weer geld binnen voor de woningbouw NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 19 JUNI I9SI Werktuig van de Fransen (Van onze correspondent Alfred van Sprang) MARRAKECH (FRANS-MAROKKOJuni 1952. DE FRANSE majoor-bestuursambtenaar in het oude gebouw, waarin het Bureau Régional ondergebracht is, knikt. „U wilt dus een interview met de Pasha?" „Ja.... als 't tenminste voor Zaterdag kan". Meteen neemt hjj een van de drie telefoons voor hem op zijn schrijftafel op en geeft het verzoek aan een van zyn medewerkers door. Een minuut of vijf later ratelt de telefoon terug. „De Pasha kan u om half twaalf ontvangen". Verwonderd kijk ik hem aan. Een blik op mijn horloge overtuigt van, dat het nu vijf voor elf is. Het is een uitzondering, dat een interview met een leider van formaat in een handomdraai geregeld kan worden. Dat het mogelijk is, getuigt van de voortvarendheid, waarmee de Fransen de zaken hier aanpakken. En van de niet te onderschatten invloed, welke zij op een machtig man als de Pasha van Marrakech hebben. Pasha Si El Hadj Thami El Glaoul is Cnrnrrtnnicmc* officieel slechts de vertegenwoordiger UOmiHUai&me van de Sultan van Marokko in het ge bied van Marrakech. In het kader van het Franse protectoraat is dat een positie van weinig ooncrete macht In de prac- tük beschikt hij echter over buitenge woon grote invloed, welke zich ver uit strekt buiten zijn gebied. Het is een publiek geheim, dat zijn verhouding met de Sultan veel te wensen overlaat. Enkele millioenen Berbers beschouwen hem in plaats van de Sultan als hun politieke leider. De Fransen laten uiter aard niet na. hiervan in het beteugelen van het nationalistische streven van de Sultan ruimschoots te profiteren. De oude stad We duiken de oude stad in. Smalle straatjes met aan weerskanten huizen van geelachtig leem. Arabieren op ezeltjes banen zich schreeuwend een weg door de drukte. Vrouwen, met sluiers voor, doen inkopen in de kleine winkeltjes. „Hier is 'V' wijst de Franse luitenant, die als tolk zal optreden. We staan voor een van de toegangspoorten, die er veel in Arabische steden zijn. Een stuk of wat Arabieren zitten er naast op de grond wat te praten. Er is niets dat op een paleis wijst. We passeren een tweede poort. Een waker kruipt, slaperig van zijn schapenvacht overeind en salueert. Na een derde poort komen we in een stille tuin met veel bomen en bougain villes. Daar staat een soort paviljoen met een schaduwrijke voorgalerij. Op stoelen en bankjes zit er een aan tal mannen: notabelen en leiders van stammen, die tot de entourage van de Pasha behoren. Een ceremoniemeester gaat ons voor naar de werkkamer van de Pasha: een bescheiden vertrek met veel tapijten en doeken aan de wanden en vier grote, antieke klokken. Daglicht komt er niet binnen, omdat er geen vensters zijn. In de muur verborgen lampen verspreiden een indirect licht. De Pasha De Pasha zit achter een groot bureau met inktstel, wat boeken, een papier- snijder en een speelgoedtank van groen blik. Er li£t geen enkel stuk papier op. „Sabah El Khir...." zegt hij op een bijna niet te volgen fluistertoon en steekt zijn hand uit zijn djelabba: het traditionele kledingstuk, waaronder hij een Westers, blauw overhemd en een das met rode spikkels draagt. Een prach tig bewerkte ponjaard van zilver aan een zijden koord hangt als sieraad over zijn schouder. ..Excellentie....", groet ik terug. De pasha wijst zwijgend en bijna lus teloos naar twee leren fauteuils. We gaan alle drie zitten. Er heerst een druk kende stilte. De pasha ziet er moe en lijdend uit met zijn magere, scherp- getekend gezicht en zijn koele ogen in diepe kassen. HU is een oud man: ergens tussen de vijf-en-zeventig en tachtig. Precies weet niemand de leeftijd, omdat er geen geboorteregisters bestaan. Initia tief gaat er niet meer van hem uit. Hij is de oude, invloedrijke leider, naar wie velen in eerbied luisteren. Als zodanig is hij een belangrijk werktuig voor de Fransen. Automatisch Het interview begint. De luitenant-tolk verbreekt de stilte door uit te leggen wie ik ben, De Pasha knikt alsof het hem niet aangaat. Dan vertelt hij, wat ik wil. Weer knikt de Pasha zonder enige interesse. Het gesprek gaat in het Arabisch, daar de Pasha wel Frans verstaat, maar er zich niet goed in kan uitdrukken. „Hoe is de toestand in uw gebied?" steek ik van wal. „De toestand is volkomen rustig.... het volk is tevreden.... ze hebben werk en ze worden goed bestuurd". De woorden komen er zonder enig gevoel uit Het klinkt min of meer als een stem van een gramafoonplaat. „Wat is uw mening over het Franse bestuur?" Het is natuuUrlijk een vraag, waar in het bijzijn van een vertegenwoordiger van dat bestuur geen sensationeel ant woord op te verwachten is. „De Fransen hebben hier veel^ tot stand gebracht Ze hebben bevloeiings werken, wegen, spoorlijnen, enz. aange legdze hebben scholen en hospitalen gebouwdallemaal voor het welzijn van het Marokkaanse volk". Pro-Fians Het zou een alinea uit een Frans pro pagandageschrift kunnen zijn. Maar de Pasha staat ook bekend als een van de krachtigste propagandisten van Franse bestuur. Toen de Fransen met de pacificatie van Marokko bezig waren, hebben de stammen onder zijn bestuur zich onmiddellijk aan de zijde van de Fransen geschaard. Sindsdien is hy de Fransen door dik en dun trouw geble ven. In zijn hart natuurlijk nationalist, is hij er van overtuigd, dat de belangen van Marokko het best gediend worden door een geleidelijke evolutie in blij vende samenwerking met Frankrijk. In die geest spreekt hij ook met de vele leiders van stammen, die geregeld bij hem komen om advies. Zijn woorden vinden weerklank tot in de kleinste Berber-dorpen in het Atlas-gebergte Ook zijn zoons (hij heeft er verschei dene bij verschillende vrouwen) beho ren tot de vrienden van Frankrijk. We komen op de politiek. „Wat denkt u van Tunis?" „Het is zuiver een kwestie van munistische agitatie daar...." „En het nationalisme?" „De communisten maken gebruik van het nationalisme om invloed te krijgen. De nationalisten gaan op hun beurt veel hand in hand met de communisten hun uiteindelijke doel te bereiken". „Maar communisme is toch in strijd et de islam?" „Communisme is tegen elke gods dienst „Heeft Marokko veel communisten „Neemaar als de grote, Westerse machten het communisme niet vernieti gen, kunnen we niet voorkomen, dat het zich ook hier zal wortelen". een na de ander beginnen de vier klokken twaalf uur te klingelen. „De tijd van de Pasha is zeer kost baarfluistert de luitenant me Het klinkt ietwat overdreven. Graag ik nog wat langer met deze oude leider willen praten. Het is echter een duidelijke wenk, dat het interview hier moet eindigen. We staan op. Het af scheid is even mat en lusteloos als de begroeting. Het bezoek laat de Indruk achter van een ontmoeting met een man, ïan het einde van zijn leven staat. In diplomatieke kringen beweert men, dat de Fransen hem royaal belonen voor zijn trouw. Hoe het zij: de Pasha van Marrakech is mede Frankrijks parade paard om buitenlandse bezoekers te overtuigen van de rechtvaardigneid van de Franse argumenten om het protecto raat voorlopig te bestendigen. In dezelfde geest als Nederland destijds de Sultan van Pontianak naar voren geschoven heeft. Er is meer overeenkomst. Evenals indertijd in Indonesië is ook hier een kleine minderheid van veelal naar persoonlijke macht en welvaart strevende intellectuelen en semi-intel- lectuelen, die verandering wil. Ook hier is een overgrote meerderheid, die geen mening heeft, maar onbewust voelt, terieel vooral een beter en zekerder bestaan te hebben als de Fransen aar de macht blijven. Er Is ook hier eer moederland, dat de band niet wil ver breken vanwege de milliarden aan in vesteringen en de aanwezigheid vai honderdduizenden Fransen. En ten slotte is er ook hier een buitenwereld, die haar belangen op economisch en strate gisch gebied in deze kritieke tijden in gevaar vreest te zien komen als Ma rokko plotseling op eigen benen komtt* staan. In theorie zou die kleine min derheid niets in te brengen moeten hebben tegen die overweldigende meerderheid. De moderne geschiede nis heeft echter bewezen, dat die theorie in de practijk niet altijd op gaat. Een van die voorbeelden is^ donesië. Er zijn echter enkele om standigheden, die Frankrijk meer kans geven zijn invloed in Marokko te behouden dan Nederland destijds in Indonesië. De Fransen zullen ech ter wat water in de wijn moeten doen. Als ze dat tijdig doen, ziet de Franse toekomst er hier niet al te somber uit. (Nadruk verboden). Raad deelde tal van subsidies uit Met algemene stemmen besloot de gemeenteraad van Zoeterwoude, die gisteravond bijeenkwam onder voorzitterschap van burgemeester H. J. J. A. Smeets, een lening 50.000 aan te gaan met het vacanticfonds voor de landbouw, tegen 4!4 De aanbesteding van de bouw der woningen vond dezer dagen plaats. De laagste inschrijver was de firma De Lange te Oegstgeest met 199.800. Zoeterwoude zal echter nog vijf maanden moeten wachten, voor het tot bouwen kan overgaan, deelde de directie van de Wederopbouw mee. Ook al omdat bij de nationale woning leningen voor 65.000 met voorkeur voor Zoeterwoude was ingeschreven, was de burgemeester naar Den Haag gereisd, om de stagnaties uit de weg te ruimen. Hi) erkreeg de toezegging, dat het plan van Zoeterwoude met voorkeur zal worden bekeken. de de Tussen de zomerse, fleurige jurken van duizend meisjes viel gisteren Nieuwe Kerk aan het Spui in Den Haag de keurige klederdracht op deelneemsters uit Bunschoten en Spakenburg. Na afloop van de bondsdag der Chr. Geref. Meisjesverenigingen verlaten zy arm-in-arm de kerk. In het midden een van de sprekers, ds J. H. Velema uit Zwolle, die tot 1951 predikant was in Bunschoten-Spakenburg. In de Nieuwe Kerk in Den Haag Christen geplaatst in het isolement, ten zegen van de mensheid Van een onzer verslaggevers) DE DOORBRAAK moge dan na de oorlog veelvuldig besproken zijn, zij blijft nog -ten volle actueel en de vele Chr. Geref. meisjes, die dit onderwerp gistermiddag op haar Haagse bondsdag voorgezet kregen, hadden er alle aandacht voor. Ds J. H. Velema uit Zwolle, die redacteur is van het jeugdblad in deze kring, behandelde het in een stevig gefun deerd referaat, dat ongetwijfeld de M.V.'s in het nieuwe seizoen stof tot studie zal bieden. Si el Hadj Thami el Glaoui, Pasha van Marrakech, een oude, wijze man en warm vriend van Frankrijk, met grote invloed onder de Berbers Het behoeft geen betoog dat in deze kring de doorbraak en de doorbraak- mentaliteit werden afgewezen. Ds Velema zei echter te menen dat velen reeds on bewust zijn geïnfecteerd door de „door- braakbacil", de tijd zal bet effect daar van openbaar maken. Op de achtergrond van de doorbraak zag de spreker: een vals eenheidsstreven, de constellatie van deze tijd, waarin de mens in het middelpunt staat en waarin geroepen wordt om een denken van de situatie van nü uit, en ten derde de theo logische fundering, de theologie van Karl Barth (antithese God-mens, beginselloos heid, verhouding Kerk en wereld). Tegenover de doorbraak stelde ds Velema de waarde van het isolement van het verbond. Wel is het waar dat de Christelijke organisaties in het verleden vaak moesten opknappen wat de plicht was van ieder Christen persoonlijk: te gemakkelijk ook concludeerde men uit de groei van Christelijke instellingen dat God toch wel dankbaar mocht voor Christelijk Nederland. En ds Velema erkende dat voor sommigen de „beginse len" de plaats hadden ingenomen geloof, en dat het isolement hun lief werd óm het knusse isolement. En tóch het isolement, aldus ds Velema: God Zelf heeft ons apart gesteld ter wille zonde en opdat wij In ons isolement ten zegen zouden zijn voor de mensheid Jezus Christus is Wèt beginsel, ook voor politiek, maatschappij en opvoeding. Onze persoonlyke verhouding tot de Here be paalt ons leven. Dan gaan wij geen „vlag gen zwaaien", maar dan z(jn we die onze roeping verstaan, „profetessen Gods". was dit een bondsdag die wel in het teken stond van de verkiezingen volgende week, ook door de toespraak mevr. W. A. Prins-Kleyn, uit Am sterdam, 's morgens had gehouden. De presidente van de bond, mej. T Dijkstra, had aan het begin van de mid dag de zieken door de radio een groet ge bracht. Ds M. W. Nieuwenhuijze, Den Haag-Centrum, sprak een slotwoord, Een aantal predikanten gaven ook dit jaar weer van hun belangstelling blijk. Volgend jaar wil men de bondsdag i Leeuwarden houden. Albert Heyn weer 8 pet Het netto winstsaldo van de Albert Heyn N.V. te Zaandam bedroeg in 1951 I 2.26 millioen tegenover f 1.80 millioen 1950. Er wordt 8 pet dividend in tanten voorgesteld (v.j. 8 pet, waarvan pet in contanten en 5% naar verkiezing 1 aandelen of contanten). De omzet nare toe tot f 102.7 millioen (vj. f 84.5 mil lioen). De directie meent ook voor 1952 bevredigend resultaat te mogen wachten. Wie vond tas met f 11.000? Door een kantoorbediende van een groot tounngearbedrijf is gistermorgen publieke telefooncel in Amster dam achtergelaten een bruinled. acten- tas, inhoudende een bedrag aan geld, groot ongeveer ƒ11.000. Door het touringcarbedrijf is de eer lijke vinder een beloning van tien pro cent van het bedrag toegezegd. Hoofdinsp, Brandweerwezen P. L. van Boven overleden Gisteren is in Den Haag 54 jaar oud overleden de hoofdinspecteur voor het brandweerwezen de heer P. L. van Boven, hoofdeomraandeur en hoofd van het bureau Brandweer van de afdeling Openbare Orde en Veiligheid van het departement van Binnenlandse Zaken. De heer Van Boven werd vorige week Woensdag in een ziekenhuis opgenomen voor het ondergaan van een operatie. Eerste Kamer De Kweekschoolwet aanvaard Schoolgeldverlaging en industria lisatieplan eveneens (Van onze Parlementsredacteur) De Eerste Kamer heeft gisteren zon der hoofdelijke stemming de nieuwe Kweekschoolwet aanvaard. In zijn ant woord zeide minister Rutien o.a., dat op de Friese kweekscholen het Fries als integrerend deel van het leerplan zal worden opgenomen in de vrye-studle- uren. De communisten verklaarden zich tegen de wet. Zonder enige tegenstem werd de ge zinsreductie voor schoolgeld lager onder- kort antwoord van minister Rutten aanvaard. Ook het debat over de openlegging de achtergebleven gebieden voor indus trievestiging werd voortgezet. Albregts deelde Tilanus op verkiezingsvergadering Vorming van Geref. Politiek Verbond en Middenstandspartij betreurd „Tj-R ZIJN POLITIEKE SCHEIDSMUREN, maar in een tijd van veel zorg •t^moet men over de muur heenkijken, elkaar de hand reiken en op zo breed mogelijke basis samenwerken tot zegen van het volksleven", zo ver klaarde de heer H. W. Tilanus op een te Amsterdam gehouden propaganda-avond van de Christelijk Historische Unie, die onder meer werd bijgewoond door mr H. Mulderije, de minister van Justitie en mr W. F. Schokking, lid van de Raad van State. - Minister Brabant alle aandacht zal worden be steed. T.a.v. het Land van Maas en Waal worden concrete plannen verwacht. Met betrekking tot Goeree-Overflakkee heeft ten departemente van Verkeer en Wa terstaat een onderzoek plaats inzake de mogelijke verkeersverbeteringen. De drie begrotingswijzigingen, waar mee de nodige gelden voor de ontwik kelingsplannen worden gevoteerd, den tenslotte zonder hoofdelijke stem ming aanvaard. De heer Tilanus, die een overzicht gaf van de dertien verschillende partijen, die bjj deze verkiezing candidaten hebben gesteld, betreurde in het bijzonder de vorming van het Geref. Politiek Ver bond, en van de Middenstandspartü. Na de aandacht te hebben gevestigd op het belang van deze verkiezing, waarbij niet alleen de Tweede Kamer opnieuw zal worden geformeerd, maar ook de Eerste Kamer vernieuwd zal worden, ging hij uitvoerig in op de binnenlandse politiek, die in sterke mate van de buitenlandse politiek afhankelijk is. „Buiten Europa heerst onrust, maar ook in Europa zien we, hoe de ene treiterij gevolgd wordt door de andere. Dit legt een zware ver plichting op aan West-Europa", zo stelde spreker vast. De heer F. H. v. d. Wetering, die het Christelijk Historische beginsel besprak, noemde de politiek in wezen een stuk christelijke gehoorzaamheid. Evenals mi nister Mulderije dezer dagen heeft ge daan, verwierp ook deze spreker het staatssocialisme principieel. Hü zette uit een, dat de C.H.U, op grond van het be ginsel voor het gehele volk opkomt. De heer Van de Wetering was van mening, dat de Amsterdamse effectenbeurs in onbetekenend vlak is gekomen door „het gescharrel met de rente, de dwaasheid van de goedkope geldpolitiek en de wet op de dividendbeperking". Ook meende hU dat hierdoor buitenlands kapitaal was weggejaagd en de werkgelegenheid werd bedreigd. Hy releveerde de onlangs gevallen uitspraak van rechtsherstel, na gedurende enige dagen de han del ter beurze werd gestaakt, zyns in ziens was een en ander niet geschied bulten schuld van de regering, die in 1945 reeds een duideiyke beslissing had moeten nemen. De heer Van de Wetering wekte op vertrouwen te hebben in de C.H.U., die strydt en gestreden heeft alle belangen van het gehele volk. Meisje dat Zaanse aannemer beroofde, veroordeeld De Amsterdamse rechtbank heeft gister morgen de 19-jarige mej. T. M. W. L. de K. uit Soest, aan wie ten laste was ge legd, dat zij een Zaanse aannemer op 7 April jJ. in de hoofdstad van zijn porte feuille met ƒ800 zou hebben ontdaan, conform de eis veroordeeld tot 12 maan den, waarvan 8 voorwaardelijk. Boven dien moet zij zich onder toezicht stellen van de reclassering. Zowel de voorzitter als de raad zagen in deze affaire echter een onbillükheid ten opzichte van de kleine gemeenten speciaal voor Zoeterwoude, omdat er hier blük van heeft gegeven gel den voor de woningbouw beschikbaar te willen stellen, gezien het resultaat de voorkeurlening. De heer Van der Ploeg vroeg, wat B. en W. nu gaan doen laakte het optreden van de directie Wederopbouw en Volkshuisvesting. By zyn woorden sloot de heer C. J. van Leeuwen zich aan en wees aan de hand de berekening van de huurprys op de onbiliykheid ten opzichte van de klei ne gemeenten vergeleken met de grotere plaatsen, terwyi zy toch niet duurder bouwen dan de kleine gemeenten, waar op de onkosten voor de woningbouw orden gebaseerd. De voorzitter zei, .dat het ministerie moeilyk van een genomen besluit zal terugkomen. B. en W. zullen echter doen wat mogelük is. De voorzitter deelde mee, dat het brandweermaterieel, dat sterk was ver ouderd, by verkoop ƒ997.50 had opge bracht. De buizen voor de vernieuwing het waterleidingbuizennet Weipoort Nieuweweg zyn aangekomen. Voor de aanbesteding zal spoed worden betracht. Het buizennet in de Dorpsstraat is reeds verlegd en de sloot achter de Schenkel- weg gedempt. Het spuithuis in de Zuid- buurt, dat aan de dienst is onttrokken, werd voor 53.50 per jaar verhuurd aan de heer J. C. van Leeuwen voor de tyd van vyf jaar. Het spuithuis in de Weipoort wordt op slagplaats van gemeentewerken spulthuizen in Gelderswoude en Vliet komen voor opruiming in king. De R.K. school Zuidbuurt ontving gel den voor het aanschaffen van leermidde len, een projectie-apparaat en een radio. De heer H. J. Kouw, hoofd van de O.L. school, werd eervol ontslag verleend per 26 Augustus in verband met zyn benoe ming tot onderwyzer aan de U.L.O. school te Schagen. De Chr. landbouwschool te Haarlemmermeer kreeg over 1950 een subsidie voor 15 leerlingen ui gemeente: de kleuterschool van de pa rochie H. Kruisverheffing een verhoogde bydrage per leerling tot 14. De R.K. jeugdbeweging van de parochie St Joan nes de Dooper werd 250 subsidie toege kend voor de opleiding van jeugdleiders. Het Wit-Gele Kruis aan de Hoge Ryndyk kreeg een verhoogde subsidie van ƒ1.50 per gezinshoofd. Raad van Sassenheim Sportpark en plantsoenen worden bemest met compost Een agenda, die niet minder dan 21 punten bevatte, wachtte gisteravond de gemeenteraad van Sassenheim, die byeenkwam onder voorzitterschap van burge meester jhr mr R. Sandborg van Boelens. Volgens enkele raadsleden was de agenda veel te groot, ook gezien het feit, dat er in twee-en-een-halve maand geen vergade ring was gehouden. Fleurop-Interflora 25 jaar Van 1 tot 7 Juili wordt te Parys net jubileum congres van de internationale organisatie Fleurop-Interflora gehouden, waaraan de afgevaardigden van ca. 25 landen zullen deelnemen- De Fleurop- Interflora is een wereldorganisatie, die een ierter in de gelegenheid stelt zyn familie, vrienden en bekenden in 77 ver schillende landen bloemen te zenden. Er zijn 19 000 bloemenzaken aangesloten, die samenwerken, hun eigen imaginaire geldeenheid de „Fleurln" hebben, een in 6 talen gestelde bloemendictionnaire be zitten en die U aan de hand van een lijst met bloemennamen op elk wille keurig tijdstip zeggen kunnen, welke bloemen er in de verschillende landen i verkrygbaar zijn. De heer Breda (Prot. Chr.) stelde 'voor de vereniging „Simavi" een subsidie van f25 te verlenen om haar zegenrijk werk onder de Indonesische bevolking te steu- Dit voorstel werd door de meeste raadsleden aarzelend ontvangen, daar zy vreesden, dat ook andere verenigingen dergerijke aard om subsidie zouden verzoeken. De heer Beye (PvdA) deelde echter mee, dat wanneer dit voorstel niet werd geaccepteerd, hij voortaan zijn goed keuring aan subsidie voor geitenfokver- enigingen enz. zou onthouden. Toen het voorstel in stemming werd gebracht, werd het met 83 verworpen. Een ander punt, dat vele tongen deed >eren, betrof de gasgenerator, die voor gemeenschappeiyk gebruik in de bezet ting door Hillegom, Lisse en Sassenheim was aangeschaft voor f 15J10. Sassenheim zou f400 hieraan betalen. Helaas werd de generator reeds vóór de aflevering door de Duitsers gevorderd en de schade wordt niet vergoed door Financiering Wederopbouw. Hoewel met tegenzin, stemden de leden er in toe, dat deze er fenis van de bezetting wordt aanvaard en dat de f400 voor rekening der gemeente komen. Wethouder M. J. J. M. Malenberg werd herkozen als lid van de Raad van com. missarissen van de N.V. Electriciteitsbe- drijf Hillegom-Lisse-Sassenheim. De sub sidie voor de Chr. kleuterschool R.K. Fröbelschool werd nader geregeld. Voorts achtten B. en W. het noodzakelyk, dat de diverse scholen in deze gemeente van een bliksembeveiligingsinstallatie worden voorzien. De firma IJsselmuiden zal deze aanbrengen voor f6480. Tevens zullen in de scholen enkele handbrand- blusapparaten worden geplaatst. Het be stuur van het R.K. lyceum Sancta Maria kreeg een subsidie voor vyf leerlingen f43.45, terwyl er tevens medewerking werd toegezegd aan het schoolbestuur var St Pancratius voor het aanschaffen var lees- en hulpmiddelen. De kosten hier voor zyn begroot op f700. Het gemeente- personeel kreeg een vacantie-uitkerlng van totaal f1800 en het personeel ge- meentebedryven van totaal f""" Met ingang van 30 Juni werden in vaste dienst van gemeentewerken aangesteld: P. Luyk, C. G. Immerzeel en J J. Burg- meyer. Dit besluit werd genomen nadat de raad 45 minuten in geheime zitting had vergaderd. Van de N.V. Bank van Ned. Gemeen ten werd een aanbieding qntvangen vooi het aangaan van twee geldleningen: f261.322 voor de financiering duplexwoningen in complex-Hortus tegen 4 pot per jaar en een looptyd van 25 jaar; f88.000 voor acht woningen aan de Jullanalaan, deel uitmakende van de 62 in aanbouw zynde woningen, waarvn reeds 54 worden gefinancierd met geldleningen, gesloten met medewerking van de industriëlen. De raad ging op de aanbieding in. Van het R.K. schoolbestuur Sint Pan- l verzoek binnengekomen aldus De Tel. en nieuw schoolgebouw te stichten ulo wegens de onhoudbare toestan den in de Don Bosco school. Dit gebouw zal dan verryzen aan de Sint Antonius- laan. In principe ging de raad met dit verzoek accoord. By de halte Parklaan (gemeentehuis) il een abri worden geplaatst, waarvan de kosten voor 2/3 voor rekening van de NZH zullen komen. De kosten voor de gemeente bedragen f 270.50. De heer Wes- seling (KVP) vond, dat de NZH misbruik maakt van haar monopolie, door de ge meente ook te laten betalen in de kosten abri. Deze regeling schijnt ech ter te bestaan en men zal er niet aan kunnen ontkomen, antwoordde de voor zitter. De heer Duyndam (Prot. Chr.) stelde voor ook een abri te plaatsen by de halte Kerklaan. In verband met de werkloosheid tracht de D.U.W. zoveel mogelyk geschikte werkverruimingsobjecten te verkrUgen. Met een N.V. is contact opgenomen over het uitzeven van compost uit onze vuil nisbegraafplaats. Het verkregen compost kan worden gebruikt voor de bemesting het sportpark en de plantsoenen. De kosten van het gehele object (2500 m3) zullen voor de gemeente f 10.040 bedragen. De prys van een m3 op de velden werkte compost komt dan op ongeveer f 4.05. Ten gerieve van de beide tennisvereni gingen zal er op de tennisbaan een oefen muurtje worden aangebracht, waarvan de kosten f 606 bedragen en by het Club gebouw van de Chr. korfbalvereniging T.O.P. zal een toilet worden geplaatst, de kosten f736 zyn. Tevens werd besloten tot de aankoop van grond van Gebr. Homan voor het complex ningen, dat zal verryzen aan de Rusthof laan. De prijs bedroeg, inclusief de niet onbelangrijke bedryfsschade, f7.575. Ver der werden de exploitatievergoedingen van de lagere scholen vastgesteld e vergoeding voor de vakonderwijzers 1951. Aan het bekroningsfonds van Flora 1953 werd f25 geschonken. Na de opening memoreerde de burge meester het bezoek van da commissaris der Koningin aan onze gemeente op 21 Mei. Tevens sprak hij waarderend het comité, dat zich jaarlyks met de tocht van de ouden van dagen belast en welke tocht Dinsdag zo uitnemend is geslaagd, vooral door het défilé voor H.M. de Koningin. Nu ook speelfilms voor de televisie De Nederlandse Televisie Stichting mag nu ook speelfilms gaan vertonen, al is zy niet van plan van deze overeenstem ming met de Ned. Bioscoopbond veel ge bruik te maken. De honorering moet van geval tot geval worden bekeken. Over algemeen wil de televisie het accent biy- leggen op rechtstreekse uitzending, Tegen de heer M. van Leeuwen aan de Hoge Ryndyk zal de onteigeningsproce-j dure opnieuw aanhangig worden ge-j c maakt in verband met het onteigenen de laan. Tenslotte keurde de raad' goed, dat er borden worden geplaatst, die de bebouwde kommen in de gemeente g aangeven. De voorrangsborden, by de Schoutenbrug en de Stenenbrug, zullen nu ook worden gezet. I d Visum voor Spanje nog 1 f 9 duurder e Het verbrijfsvisum voor Spanje (gelddj >or 90 dagen en voor drie in- en uit. 2 reizen) is met ingang van deze week is prijs verhoogd van f23.40 tot f 32.50} r Volgens het Spaanse consulaat is dezi d prijsverhoging het gevolg van het feit, j, dat Nederland aan Spanjaarden reedi T lang f31.50 voor een Nederlands visum v berekende. Een en ander kan hei toerisme tussen bedde landen ongunstig 1, beïnvloeden. r De kosten van de doorreisvisa, f3.90 v ij een geldigheid van drie dagen en g 7.80 voor zeven dagen, zijn nog ongeJ p wijzag d. k Padox en Panagro in 1951 d De N.V. Panagro bleef zich in 1951 of huizen- en scholenbouw toeleggen. De t afdeling utiliteitswerken kon eveneeni d belangrijke orders boeken. Tèn gevolge d aanvankelyk tekort aan orden was de omzet over 1951 iets lager dan di 1950. De resutlaten waren nietterai gunstig. Na ruime afschryvingen serveringen kon aan de moedermaai schappij wederom een bevredigend di' dend worden uitgekeerd. Bij het beoordelen van de vooruitzie! n voor 1952 en volgende jaren zal rekening dienen te houden met de ii vloed van de toegenomen concurrent de daardoor optredende verscherpt prijsvorming. Het per 30 Juni 1951 geëindigde boek jaar van de N.V. Padox was niet gunstig - voornaamste oorzaak hiervan wai gelegen in de moeilijkheid om tegen lonende prijs een redelijk voldoende om zet te behalen. Men heeft het wenseiyil geacht het winstsaldo geheel te bestem* men voor afschrijving en reservering, i Omtrent de gang van zaken gedurend het lopende boekjaar kan worden meega deeld, dat de N.V. Padox tot het eind 1951 nog met een omzettekort hai te kampen; omstreeks de jaarwisseling trad echter een aanmerkelijke verbetef ring op. Evenals in vorige jaren heef: ter financiering van de grondstoffeni voorraad en de lopende orders de N.V Padox een crediet in rekeningcouran verschaft. Met het oog op de sterk interne positie dezer vennootschap ka deze financiering volkomen verantwoor worden geacht. Deze gegevens ontleenden wy verslag 1951 van de N.V. Nationaal Grond bezit N.V. te Den Haag. Friezen formuleren nu[ hun eisen Verplicht Fries op school binnen acht jaar Oplossing van de hangende Frii kwesties is alleen mogelijk als gang van de cursus September verplii Fries onderwijs op de kweekschool ko: aldus verklaart de Raad van de Frii Beweging. De raad eist dat de Friese lagere middelbare akten worden gelijkgestel met andere L.O.- en M.O.-akten er een overgangstyd van acht jaar v vastgesteld, binnen welke termyn alle typen scholen in Friesland vejplii tweetalig onderwys wcyrdt ingestel met voor de lagere school zoveel mogi lyk Fries als basistaal. De staten deze provincie moeten zeggenschap kri gen over het Friese onderwys. De eed, belofte en verklaring in h( Fries moeten worden toegestaan. De tai moet in alle ambterijk en rechtsverkei binnen de grenzen van de provincie g< lykgerechtigd worden met het Nedi lands. Met minder is de Raad niet tevredei Ook Deense vliegers mogen schieten Indien zij worden aangevallen Naar aanleiding van de beschieting v de Zweedse Catalina heeft het Deen! ministerie van defensie de Deense mil taire vliegers order gegeven onmiddelli te vuren, indien zy worden aangevalle Zy behoeven in een dergeüjk geval ni eerst instructies af te wachten. Prof. dr Jan Romein naar Nederland Prof. dr Jan Romein, die aan de Gadji Mada universiteit te Djokja gedocee heeft, zal zich 5 Juli a.s. inschepen Nederland. Hy sprak de geruchten tege dat hy teleurgesteld zou zyn. Van de studenten, aan wie hij een tentamen nam, kregen er slechts 3 onvoldoende hy denkt met dankbaarheid aan Djok terug. Hy hoopt over zes maanden werk gereed te hebben over de geschi denis van Azië in de twintigste Deviezenpot opnieuw versterkt Volgens de weekstaat der Nederlanj sche Bank van 16 dezer is de deviezej voorraad opnieuw versterkt en 68 millioen tot 1326 min, zodat god en deviezen thans samen ƒ2629 min 1 dragen, een nieuw record. De bankb^ jettenomloop verminderde met 32 i tot ƒ2849.6 min, terwijl het tegoed de schatkist met 57 min tot ƒ674,3 steeg en dat der handelsbanken met f) min tot ƒ60,5 min. Andere saldi meerderen met ƒ30 min tot ƒ151,5 i De geldmarkt was mild, ruim vloedig. Daggeld onveranderd pet. j

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 4