Het stroomloos maken van de bovenleiding soms noodzaak In Utrecht heeft men alle treinen aan een touwtje Ook op het water de Parijse organiste concerteerde in Pieterskerk Leidse Hervormden boden ds De Wit een bromfiets aan (MD® NIEUWE LEIDSCHE COUHANT 3 DONDEBDAG 19 JUNI 1952 Problemen rond Leidens spoorweg-werken (Van een bijzondere medewerker) Men behoeft geen Leidenaar te zijn om te. weten, dat er met de spoor wegen in en om de Sleutelstad iets gaande is. De oplettende treinreiziger weet er alles van, hoe er aan het nieuwe stationsgebouw en aan de ver hoogde baan wordt gezwoegd. De sfeer, die tussen Warmonder Leede en Vinkbrug rond de spoorbaan hangt, brengt menigeen er toe, zijn blik te [laten gaan over wat daar aan noeste arbeid is en wordt verricht. Nu de |fase is aangebroken, waarin de hoge baan in gereedheid wordt gebracht en de werktreinen met spoorstaven, funderingsblokken, portaalmasten en straks met de reusachtige draadrollen voor de bovenleiding nu eens „hoog", lan weer „laag" af en aan rijden, vraagt men zich vol bewondering af, hoe dat allemaal reilt en zeilt, zo tussen het normale treinverkeer. En als men dan nog hoort, dat zo nu en dan de electrische bovenleiding stroom loos moet worden gemaakt, om bepaalde werken te kunnen uitvoeren, dan krijgt de nieuwsgierigheid bijna de overhand. Welnu, zo verging het ook ons en wij hebben het bordje „verboden toegang" op de keukendeur bij N.S. genegeerd. Het stroomloos maken van de boven leiding kan men hier in Leiden niet zc maar doen op eigen houtje en als mer daar trek in heeft. Dan zou er heel de war lopen met het nauwgezet uisterend raderwerk van ons spoorweg bedrijf. Toch kan het nodig zyn. Dezer dagen werd bijvoorbeeld bij het viaduct Haarlemmertrekvaart een reusachtige leimachine opgesteld, die de palen moet slaan voor de ontlastingsvloeren, waar wij gisteren berichtten. Een kabel, nodig voor het overeind houden van de stellage, moest óver het electrische net van de huidige spoorlijn worden gebracht. Uit veiligheidsoverwegingen achtte men het gewenst, de stroom tijdelijk af te sluiten. Daarvoor was men dus aange- op een treinloze periode en dat niet veel op de druk bezette „oude lijn" AmsterdamRotterdam Het stroomloos maken van een klein lukje bovenleiding heeft gelukkig niet :ot gevolg, dat overal in den lande de •lectrische treinen stil komen te staan. Spoorwegen hebben daar wel degelijk i gedacht en daarom is het bovenlei- ingsnet verdeeld in een groot aantal icties. Elk van deze secties kan door liddel van schakelaars stroomloos wor- iden gemaakt. Dit geschiedt vanuit een ijftal centrale storingsbureaux, nl. te .msterdam, Rotterdam, Utrecht, Eind hoven en Zwolle. Wanneer dus voor de rt^ [Leidse spoorwegwerken een bepaalde sec- 1. [tie stroomloos moet worden gemaakt, it» igeeft men hiervan telefonisch kennis aan r- de storingsbureaux te Amsterdam en is [Rotterdam. Daar leest men op reusachti- lit jge tablaux met gekleurde lampjes af, ;t, welke schakelaars moeten worden ge- rd. draaid, om het betrokken netgedeelte van het verdere net af te sluiten. De Ij. beambte van het storingsbureau meldt dit aan Leiden en daar weet men nu, [welke schakelaars moeten worden ge- idraaid om het verlangde stuk boven- |leiding stroomloos te krijgen. Op deze manier kunnen de Spoorwegen Ook span- n- bingloosheid van het gehele net tussen Amsterdam en Rotterdam bij een draad- in breuk ergens in de buurt van Leiden et voorkomen, door het euvel tot de be trokken sectie te localiseren. Vernuftige apparatuur De Spoorwegen vinden al dat getele foneer tussen stations en storingsbureaux maar tijdverlies. Het nieuwste storings bureau dat te Zwolle is nu op de imeest vernuftige wijze ingericht voor Icentrale afstandsbediening. De beambte van deze post kan op zijn tableau uit de kleur der brandende lampjes eventuele istoringen direct afleiden en door het draaien van schakelaars zélf de betrok ken bovenleidingssectie stroomloos ma- |ken. Dit werkt aanmerkelijk vlugger; 't woordje „vlug" is nu eenmaal vetgedrukt in het woordenboek van de Spoorwegen. Veiligheid vóór alles i Ook bij de Leidse spoorwegwerken gaat men wat de veiligheid aangaat niet over één nacht ijs. Daarom wordt, ook al is zoals bij viaduct Haarlemmertrek vaart met het oog op het werk de sectie stroomloos gemaakt, de bovenlei ding foch aan beide kanten van het werk terrein nog eerts extra geaard. Mocht dus iemand per ongeluk de schakelaar omdraaien, dan kan er niets gebeuren. Ook zou het kunnen voorkomen, dat de kabel van de heimachine brak en op de bovenleiding viel. Dit zou gevaarlijk kun. nen zijn voor de arbeiders aan de hei machine. Daarom heeft men de stalen ka- bel extra geïsoleerd in een rubber slang, zodat kortsluiting is uitgesloten. Met alle eventualiteiten wordt dus* rekening ge houden de treinenloop zijn belast. „Trein- en lo- comotiefdienstregelingposten" heten deze bureaux eigenlijk, maar dat is voor onze tijd een te grote mond vol, weshalve men spreekt van het TLR-bureau. Op "posten houdt men aan de hand van tele fonisch binnengekomen opgaven de loop der treinen bij, door het op doorzichtig papier aantekenen van de positie der treinen op bepaalde tijdstippen. Doordat dit transparantpapier over de oorspron kelijke dienstregeling is gespannen, kun nen afwijkingen daarvan in één oogop slag worden geconstateerd. Vertragingen komen dus op deze manier dadelijk aan het licht. Tevens kan men hier nagaan, wat de gevolgen van die vertragingen zullen zijn op de loop van andere aan- Warboel.. Hoe men met al die werktreinen i Leidse spoorwegwerken laveert en venleidingen stroomloos maakt, zonder dat het normale treinverkeer daar menswaardige hinder van ondervindt, Ihebben wij ook in de keuken van N.S. ervaren. De wetgevende macht voor de [treinenloop zetelt in Utrecht. De dienst regeling van alle treinen ook de tra werktreinen is door kundige knob- jbels in Utrecht tot in de finesses uitge- [we^t en in al haar gecompliceerdheid op grafieken vastgelegd. Wat voor bui tenstaanders een warboel van magere er vette, van rode en zwarte, van getrok ken en gestippelde lijnen mocht schijnen, is voor de spoorman gesneden koek. Als alles nu maar volgens die grafieken ver loopt, is er geen wolkje aan de lucht. Maar en dat geldt wel in sterke mate voor een station als Leiden er kunnen zich omstandigheden voordoen, waarin de papieren niet hebben voorzien en dan komt het aan op persoonlijk ini tiatief. De stationschefs kunnen nu wel iswaar de treinenloop zelfstandig rege len, maar zij doen dit in overleg met de inspectiebureaux, die met de controle op sluitende treinen. Telefonisch worden nu opdrachten aan de stations gegeven over het al dan niet laten vertrekken van die aansluitende treinen. Het is duidelijk, dat ook het buiten dienst stellen van bovenleidingsgedeelten en het laten lopen van werktreinen voor de Leidse spoorwegwerken in nauw over leg moet geschieden met 't TLR-bureau. Geen peuleschilletje De touwtjes, waaraan de echt inspec tiebureaux hun treinen hebben, komen samen in een overkoepelende instantie te Utrecht, het Overkoepelingsbureau ge naamd. Daartoe beschikt het OKB (wij leven in de tijd van de afkortingen!) over mensen, die bij onophoudelijk tele- foongeratel het hoofd koel weten te hou den. Ook hier worden de treinen aan de hand van telefonische berichten gevolgd en wel door het prikken van gekleurde spelden in grafieken. Het OKB weet dus, wat er van minuut tot minuut op ons spoorwegnet gebeurt. Als op een Zaterdagmorgen tussen Leiden en Voorhout of tussen Valken burg en Schin op Geul de bovenleiding onklaar raakt, zal het OKB moeten in grijpen. Autobusdiensten moeten worden ingelegd om de reizigers te vervoeren, kraan- en ongevallenwagens moeten gerequireerd, locomotieven moeten hier voor beschikbaar komen, internationale treinen moeten worden omgelegd over andere routes enz. Daartoe is op het OKB precies bekend, waar het rollend materieel zich op elk ogenblik van de dag bevindt. Het heeft ook het oppergezag over dit materieel. Als dat nodig is, trekt men er aan een touwtje en haalt een locomotief uit Krab- bendijke, om een trein met bovenleidings- mesten voor Leidens spoorwegwerken te rijden Geen peuleschilletje, dat spoortje-spe- len-in-het-groot! Dat zal men op het TLR-bureau of het OKB wel vertellen... Agenda voor Leiden Donderdag Kleine Burcht, 8 uur: begin damwed- strijden om het kampioenschap var Leiden. Irene, Oegstgeest, 8 uur: CH Unie, spreker minister mr Mulderije. Alphen aan den Rijn, Martha- stichtiing, 7—10 uur: tentoonstelling t.g.v. 70-jarig bestaan. Vrijdag Alp hen aan den Rijn, Martfha- stichting, 10—12, 2—half 6 en 7—10 uur: tentoonstelling. Tentoonstellingen Volkenkunde. 105 uur: Vertrouwd bezit van vreemde herkomst (tot 1 Oc tober). Nachtdienst apotheken Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel- 20552. en de Haven-apotheek. Haven 18, tel. 20085. Leidse studenten gaan vazen Eind Juni hoopt een aantal studenten uit Leiden een tocht te maken met de VanderSteng in de Zeeuwse wateren. Het is een oefentocht; de studenten studeren zeegeschiedenis. Het schip vertrekt Vrij dagmorgen 27 Juni uit Rotterdam n; Zierikzee. De deelnemers krijgen les o getijstromen, peilingen, meteorologie, 5 enz. De oefening duurt drie dagen. Oud-Leidenaais 65 jaar getrouwd Op 27 Juli is het 65 jaar geleden, dat Franciscus Josephus Colla en Hendrika Elisabeth Kluivers te Leiden in de echt werden verbonden. Bruid en bruidegom, die resp. 88 en 90 jaar oud zijn, gingen hierna Leiden verlaten en in Amsterdam wonen. Daarna verhuisden ze naar Bos koop, waar ze nu al 55 jaar wonen. Advertentie De Colgate-labriek Op 2 Juli opent de burgemeester het gemoderniseerde gebouw Naar wij vernemen, zal de burgemees ter. jhr mr F. H. van Kinschot, op 2 Juli 's middags een machine van de N-V- Col gate-Palmolive Handel-MU in gebruik stellen en daarmee zal de nieuwe Leidse industrie dan haar gebouw, de voorma lige Edelachtbaar-sigarenfabriek, offi cieel hebben betrokken. Gedurende de achterliggende maanden is er wel een en ander gebeurd in het oude gebouw aan de Oosterkerkstfaat. Niet alleen werd de gevel aan de Zijl singel geheel verbouwd, maar ook in het gebouw vonden ingrijpende veranderingen plaats. Daar werden o.a- gebouwd een laboratorium, fabriekskantoren en een cantine- Zodoende ontstond een frisse omgeving, aangepast aan de eisen, die een modern bedrijf stelt Als de fabriek officieel in gebruik la genomen, betekent dit nog niet, dat dan ook alle machines zullen draaien. Met het installeren is nog enige tijd gemoeid, zodat het half Juli zal worden, voor het productieproces normaal zal zijn. Marthe Bracquemond en Jiswalda van Ittersum (sopraan) Op haar Zuidhollandse tournée deed de Parijse orgelvirtuose Marthe Bracquemond ook Leiden aan. Een paar honderd liefhebbers wisten gister avond de weg naar de Pieterskerk te vinden. Ze zullen, naar onze vaste overtuiging, zich hun gang niet hebben beklaagd. André Caplet („Onze Vader", „Ave Maria" en „Apostolieum")Deze muziek Grote belangstelling voor feestavond in de Burcht Een dominee doet altijd te weinig, moet altijd maar meer doen. En als zijn wijk zich dan zo snel uitbreidt als het Haagwegkwartier, komt een brom fiets goed van pas. Het excuus „te veel wind vandaag" kan niet meer aan gevoerd worden om gezellig thuis te blijven en zo kan dit geschenk het werk in de wijk ten goede komen. Aldus ds J. de Wit, toen hem gister avond in de Burcht een bromfiets werd aangeboden namens de wijkbewo ners, de onderafdelingen, de zusters van het diaconessenhuis en vele andere leden der Hervormde Gemeente van Leiden. dien steeds dikker werd, eindelijk was opgetrokken. Wat er achter dit nevelgor dijn klaar gemaakt is, deed spr. versteld staan. Lang zullèn mijn vrouw en ik, zo zei hij, ons deze blijde dagen herinneren. Ik hoop mijn ambtstijd hier in Leiden vol te maken. Er valt een overvloed van werk te verzetten en de mogelijkheid hiertoe bestaat mede dank zij een wijk- kerkeraad, waarop gerekend kan wor den, aldus de predikant. Tenslotte dankte spr. hartelijk voor dit geschenk en vooi de vele attenties die hij daarnaast ont vangen mocht en zei oen beroep te blij ven doen op aller medewerking, opdat de Rembrandtwijk een wijk wordt, die steeds meer met de dominee en de wijk- kerkeraad meeleeft. Het ensemble Sempre Avanti met Jong en Jolig gaf de avond een feestelijk ka rakter door een repertoire van pittige, frisse liedjes. Vooral de nummers „Dat is de kunst" en Tinusman vielen erg in de smaak. Door het toneelgezelschap van Sempre Avanti werd het stukje: „Meneer Pumps heeft een koe gevangen" opge- Bij het begin van de avond heette de voorzitter van het jubileumcomité, de heer J. de Geus, ds en mevr. De Wit en de directrice van het diaconessenhuis speciaal welkom en sprak zijn blijdschap over de grote belangstelling uit. Een apart woord van dank richtte hij tot mevr. De Wit, die veel voor de vrouwenvereniging heeft betekend. Toen de heer De Geus de bromfiets compleet met wegenkaart en benzinebus en een album met de namen van de schenkers overhandigde, sprak hij de wens uit, dat God dominee en mevr. De Wit en Rehoboth nog lang mag sparen. Spr. gaf de jubilaris de raad het vervoermiddel voorzichtig te berijden. Ds De Wit zei in zijn dankwoord blij te zijn dat de nevel, waarin hij nu al enkele maanden rondt-.stte en die boven- R.K. technische school begint 1 Septeiïiber Het is thans zeker, dat op 1 September het onderwijs aan de R.K. technische school, die aan de Van Zwietenstraat komt te staan, zal beginnen. De toestem ming voor de bouw is afgekomen en houdt er rekening mee, dat men zich tot het volgende jaar zal moeten behelpen. De theorielessen zullen voorlopig worden gegeven in de R.K. tekenschool aan de Paul Krugerstraat, tenvijl men voor de practijklessen de beschikking krijgt over een deel van de fabriek van Zaalberg aan de Veste straat. Jubileum-viswedstrijd van „Zaalberg" Niet minder dan 105 vissers uit 21 per soneelsverenigingen zullen Zaterdag deel nemen aan de jubileum-viswedstryd, die de visclub Zaalberg in de Nieuwe Vaart houdt. Na afloop, om half 5. zal Werk- mans Wilskracht de deelnemers naar taurant Cronesteyn begeleiden, waa prijzen zullen worden uitgereikt. Jaarvergadering Mij der Ned. Letterkunde De Maatschappij der Nederlandse Let terkunde hield gisteren in Leiden haar 185ste jaarvergadering. De voorzitter, mr A. Mout, sprak over het onvatbare in de litteraire kunst. Op voorstel van het bestuur werden tot lid benoemd (in verband met een halve eeuw lidmaatschap en bijzondere verdien sten) mevrouw A. van RhijnNaeff, prof. dr C. G. N. de Vooys, dr Frank Lateur, dr Herman Teirlinck en Alfons de Ridder De vergadering besloot de prijs van aan moediging, Lucy B. en C. W. van der Hoogt-prijs genaamd, aan de dichter J. W. Schulte Nordholt toe te kennen voor zijn verzenbundel Levend Landschap. Dr P. H. Ritter jr gaf nog een verhan deling over het onderwerp: „Litteratuur en Landschap". Prof. dr P. Minderaa te Leiden werd tot voorzitter gekozen. Het spel van Marthe Bracquemond ken merkte zich, behalve door een typisch Franse inslag, qua registratie en lucide opbouw, door fijne smaak en briljante intelligentie. De Franse musici beminnen vóór alles de sohone klank, zijn uiterst gevoelig voor timbres en streven intuïtief aar harmonische verhoudingen. Marthe Bracquemond bezit dit al-les in de perfectie. Maar zij stijgt bovendien in de voordracht boven dit voor de meeste normale gemiddelde uit. Haar spel is dikwijls sterk geïnspireerd en verrukt in de beste ogenblikken in de moderne werken! door een welhaast profetische gloed. Het programma stelde de toehoorders vrij hoge eisen en was berekend op behoorlijke muzikale ontwikkeling een ontwikkeld gehoor. Wij mogen dat wel: die durf, om de populaire platge treden paden te verlaten. Deze Franse organiste wenste haar Nederlandse publiek blijkbaar niet te onderschatten. Zij begon, nog wat stroef, met Buxte- hude (Praehidium en Fuga), maar ir diens Fuga in C was reeds alle aarzeling geweken. Dit werk van de altijd iets stroeve Liibeckse meester klonk kristal helder en fraai doorzichtig. De organiste eerde tevens ons land, door één van de schoonste orgelcompo sities van de Haagse conservatorium directeur Hendrik Andriessen, in haar programma op te nemen: zijn „Sonata da Ohiesa" (kerksonate), variaties op een wondermooi en devoot thema. De slepende climax wist zij met groot effect te realiseren, om in de finale een waar lijk indrukwekkende hoogte te bereiken. Men werd stil onder de stuwende vaart der klanken naar de stralende apotheose in het thema. Daarna ging het spel zo mogelijk nog crescendo. Een bijzonder mooi „Prélude" Louis Vierne, drie „Interludes litur- giques" (tussenspelen in de R.K. liturgie) waarvan het tweede uitmuntte door subtiele klaarheid en het derde droomvisioen geleek, en een compositie van de organiste zelf, namelijk het vierde deel uit „Ombres sur la Passion": „Tout est accompli" („Het js volbracht"), het klonk alles bewonderenswaardig. Moderne muziek, die de toegewijde hoorders door de sublieme schoonheid gevangen hield. Marthe Bracquemond ontwierp in haar eigen werk een aangrijpend schilderij (vanwege het sterk picturele karakter) van Golgotha, in al zijn verschrikking verlatenheid. Hoe treffend was hierin de diepe pedaallijn, die soms eenzaam, korte aanduidingen van een enkele stem, zijn weg ging. De organiste besloot met de „bevrij dingstoccata" („Toccata de la Libera tion"), door de componist, Louis de St Martin (organist van de Notre Dame) aan haai opgedragen na de bevrijding van Parijs. De sopraan Jiswalda van Ittersum bleek over een krachtige, welluidende stem en veel muzikaal begrip te beschik ken. Haar interpretaties waren meestal zeer verantwoord. Tenminste: in de nieuwere muziek. In twee aria's var Handel (één uit „Messiah") kon zij om minder bekoren. Nu is de muziek var de Engelse oratoriumgrootmeester vooi de ruimte van de Pieterskerk ook onge schikt. Vele détails gingen volkomen verloren. Maar in Andriessens .Magna res est Amor" en „Trois Psaumes' Meeuwisse (delen uit de psalmen 24, 22 en 56) zong zij met veel overtuigings kracht. Beter nog klonken de „Trois Prières" van de fijnzinnige componist interpreteert de Franse tekst (telkens besloten met het vrome „Ainsi soit il"), geniaal-eenvoudig. De zangeres voelde de mysterieuze sfeer nauwkeurig aan. Maar Caplets kunst, hoewel sterk verwant met de Middeleeuwse sfeer en dus passend in gobhische kerk, is toch niet volkomen berekend op een zo grote ruimte. Daar- zij te intiem Ondanks de minder goede acoustiek van de Pieterskerk echter, gaven deze „Prières", dank zij de keurige vertolking van zangeres n-iste beiden, veel te genieten. Joh. Dal was do bedoeling nietl Uit Amsterdam, waar de fabriek eerst was gevestigd, kwamen twaalf man mee naar Leiden. Thans werken reeds 14 meisjes en acht mannen uit Leiden i fabriek. Langzamerhand zal dit aantal worden uitgebreid tot de vroegere sterk te. namelijk 70 man personeel- Ook op het kantoor zijn enige Leidse meisjes te werk gesteld. Zaterdag A.R. avond met dr Schouten Zaterdag wordt in de Stadsgehoorzaal een bijeenkomst gehouden van de cen trale A-R-kiesvereniging te Leiden, waarin dr J. Schouten, de voorzitter van de A.R. partij, het woord hoopt te voeren. Naast dr Schouten zullen nog spreken de heren Chr. van den Heuvel en mr dr N. G. Geelkerken. De muzikale omlijstïng wordt verzorgd door de Chr. muziekvereniging Concordia. Er gaat een demonstratie aan de gadering vooraf. Van 6 tot 8 uur wordt een propagandatocht door de stad ge maakt. De stoet bestaat uit honderd fietsen en tien auto's. Omstreeks acht uur zal men dan dr Schouten bij het station afhalen. Hij heeft zich bereid verklaard met de stoet naar de Stads gehoorzaal mee te lopen De vergadering begïnt om half 9. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Neeltje d- v- I. Regeer Delmeer: Anna M. M. d- v. W. Roelandse en M. D- van Oort; Jacob z. v. J- de Mooij en J. v. d. Wiel; Peggy V. d. T. B. Goeij en C. I. Lotz;. Willem H. z- W. C. Karei en C. M. Vogels; Geertrui- da K. d. v. K Kuivenhoven en Bastinck. Gehuwd: E. Koopmans en G- J- Sprock; N. A. Bomhof en T. C. Wolters; Schetsberg en C- J. Rooyakkers; H- Zeist en S. Bodijn; A. H. W. van Vooren en E. M. Th- van Kesteren: ten Haken en M. J. la Lau: A. P de Wekker en W. de Groot; N. Kop en Tongeren; A. Luyendijk en M. van Reijden; H. Ciere en G. de Romijn; Robbers en W. Meijers; F. Flippo e van Meteren; M. L. Heruer en G. van Eijgen; B. van Gelder en C. C- Verkerk: L. C. van Zonneveld en M- H. P van den Bosch; F. Vermeulen en G- Geuke. Gemeenteraad ran Oegstgeest Beknotting van het vrije woord Onder voorzitterschap van de loco- burgemees*er. óe heer J. den Ouden, heeft de gemeenteraad gisteravond een korte vergadering gehad. Van de N.V. Bank voor Ned Gemeenten ontving de gemeente een aanbiedmg voor een geld lening van ƒ170.000 ten bate van de bouw van een RK. meisjesschool. De bedraagt vier procent en de loop tijd is 25 jaar. Dat een ieder met dit buitenkansje ingenomen was. bleek wel hieruit, dat het voorstel zonder één woord werd aangenomen. In de rondvraag merkte de heer B'.omsma op. dat 9tukken, die aan de raad gericht zijn. ook aan de raad moe ten wonden voorgeüegd. eventueel met een praeadvies van B. en W. om ze terug te verwijzen naar dit college, als blijkt dat ze voor hem beeemd zijn. Mr Valentgoed bestreed deze me ning. Niet het adres is beslissend, maar de p'.aarts. waar het stuk hoor'- Met ver keerde adresseringen zou de raad de wonderlijkste dingen kunnen beleven. De voorzatter sioo: zich bij mr Vaèent- goed aan. De heer Oosterom had zich er over verbaasd, dat de burgemeester als hoofd van de politie geen toestemming aan da politieke partijen had gegeven om met geluidswagens reclame te maken. Hij achtte dit een beknotting van bet vrije woord. Wethouder Den Ouden beweer de, dat dit een zaak is van het hoofd van de poMtie, waarin ddt de wethou ders naet had gemengd. De heer Bloms- ma verzocht de heer Oosterom een motie op te maken, waaruit zou blijken, dat de raad het besluit van de bur ge - mees-er betreurt. De heer Oosterom ver klaarde zich ten séotte bereid in een volgende vergadering, als de burgemees ter aanwezig Is. op de zaak terug te Don Giovanni voor K. en O. Belangrijke gebeurtenis op muzikaal gebied De muziekdramatische kunst werd in Nederland steeds stiefmoederlijk behandeld, en zo is ook de operalitteratuur voor de meeste muzieklief hebbers een zelden of nooit betreden domein gebleven. Wel tracht de Ne derlandse Opera sedert enkele jaren op zeer loffelijke wijze in deze toe stand verandering te brengen, doch haar activiteit moet zich uiteraard be perken tot enkele grote steden. Men kan dan ook slechts warme hulde brengen aan het bestuur van K. en O., dat het voor vele Leidenaars moge lijk maakte om in Den Haag in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen Mozarts meesterwerk Don Giovanni te gaan zien. Drinkwater Elf Gemeenten wordt duurder De stichting drinkwaterleiding De Elf Gemeenten zag zich genoodzaakt de prijs van het water met 40% te verhogen. Dit houdt verband met de investering van grote kapitalen, die zijn gemoeid met de vernieuwing van het buizennet. Sedert de oprichting van de stichting In Sep tember 1931 was de prijs practisch niet verhoogd. Dahlia- en fruitkeuring in September Evenals vorig jaar zal dc Leidse dahliavereniging „Johan Mater" In Sep tember een dahliatentoonstelling hou den. Gelijktijdig ls er een fruitkeuring van de amateur-fruitteeltclub „Prof ir Sprenger". Haags gerechtshof Chauffeur stal zakcentje in de duinen Voor diefstal van electrische kabel uit de duinen was een chauffeur uit Katwijk Zee veroordeeld tot een gevangenis straf van twee maanden, waarvan de helft voorwaardelijk. Hij was van dit vonnis in beroep gekomen bij het Haagse Gerechtshof. Samen met een vriendje was hij Duitse kabels gaan stelen „voor een zakcentje". U was een beetje ont spoord in die tijd, merkte de president op. Het rapport van het Ned. genootschap voor reclassering was zeer gunstig en er werd een voorwaardelijke straf geadvi seerd. De procureur-generaal schetste, hoe verdachte zich in café's aan drank te goed deed en meende, dat het vonnis moest worden bevestigd. De verdediger bepleitte een voorwaardelijke straf. Uit spraak 2 Juli. Opperman ontkent looddiefstallen Omdat hij onschuldig zou zijn aan de looddiefstallen, waarvoor hij in eerste instantie tot een maand gevangenisstraf was veroordeeld, was een opperman uit Alphen aan den Rijn in beroep gekomen bij het Haagse Gerechtshof. Hij erkende wel bij de verbouwing van de Chr HBS in Alphen te hebben gewerkt Hier was o m. lood van het dak gehaald, maar dat zou hy beslist niet hebben meegenomen. Wel zou hij lege cementzakken hebben verkocht, maar dit mocht Een opkoper verklaarde als getuige echter, dat hij wel lood had gekocht van verd. in de periode van Maart tot September 1951. Hij had de aankoop ook in het register genoteerd. Een andere getuige, collega van verd„ trok aanvankelijk zijn vroegere verkla ring in, dat hü verd. wel met zakken had zien lopen, waarin iets zat Toen de pro cureur-generaal echter met een vervol ging wegens meineed dreigde, bedacht hU zich. Dat is goed afgespoken voor de zitting, maar het ging niet op, zei de procureur-generaal en eiste bevestiging. Uitspraak 2 Juli. Enkele maanden geleden werd Don Giovanni aan het repertoire van de Nederlandse Opera toegevoegd; dat daar- een zeer belaugrijke stap voorwaarts werd gedaan, zal wel niemand betwyfe- len, die deze avond bijwoonde- Zeker, met alles was volmaakt, niet alle moge- lykheden werden gerealiseerd, op som mige punten kan men het met de muzi kale leiding oneens zyn, dit neemt niet weg dat de realisatie van dit meester werk der muziekliteratuur, door de Ned. Opera o.l.v. Joseph Kripps, op een hoog. ja op een internationaal niveau ligt Sinds de première van de Don Giovanni te Praag in 1787 is dit werk aan de meest uiteenlopende interpretaties onder hevig geweest; en zulks is begrypelyk. Immers volgens de titel is de opera een „dramma giocoso", een grappig stuk dus, een opera buffa. Doch de inhoud heeft elementen, die allerminst grappig zyn, al ontbreken typisch burleske elementen geenszins. uit de Spaanse literatuur afkomstige Don Juan-stof had nog by Molière en Goldoni een bijna uitsluitend komische belichting gekregen, Mozarts tekstdichter Daponte brak ten dele met deze traditie, (evenals Gluck reeds in 1872 had ge daan) door vooral in de tweede acte uit gesproken tragische momenten toe te voegen, met name de kerkhofscène en in de verschyning van de stenen gast. In Mozarts partituur zyn zowel komische als tragische elementen aanwezig; boven dien liet de componist by de Weense pre mière zelf al de tweede helft van de finale, een echt buffo-fragment, weg. In de vorige eeuw was men steeds meer geneigd op deze tragische kant de nadruk te leggen, in onze tijd accentueert men graag juist het komische karakter. Ook Kripps neigt hier sterk toe, het geen mede in de régie tot uiting kwam. Hy slaagt er evenwel byna steeds in de eenheid van styl te bewaren. Zyn Mozart-opvatting is beheerst, strak, dyna misch en tintelend, in" één woord klas siek, en niet romantisch. Zyn intenties werden zowel door het orkest als door de solisten en het koor in het algemeen be grepen en gevolgd. zo werd het mogeiyk dat vanaf de dreigende d-moll-passages in chromati sche styging van de ouverture een mysterieuze spanning werd geschapen die zelfs aan de meest komische scènes geladenheid verleende welke moest culmineren in de finale, waar de com mandeur in de gedaante van het stand beeld. als een verschyning uit een andere wereld, de grenzen van tyd en ruimte schynt te doorbreken om het oordeel over de ontembare en a-morele levens drang van de held uit te spreken. En toch ls dan de tweede helft van de finale, een stralend presto, waar de overige perso nen een moraliteit komen verkondigen die zelfs de componist niet au sérieux schynt te nemen, dan niet onlogisch; het behoort tot de geest van de 18de eeuw. Kripps heeft van het beschikbare mate riaal der Nederlandse Opera zeer veel weten te maken. Scipio Colombo creëerde Don Giovanni, die wellicht soms iets teveel met zyn burleske knecht Lepo rello gemeen had, doch die overigens alle kwaliteiten had van deze daemoni- sche levensgenieter. Zangtechnisch was hy uitstekend, evenals Donna Anna, vertolkt door Gré Brouwenstyn, die van deze rol een waarlijk onvergeteUjke creatie heeft gemaakt. Behoudens enkele zwakke momenten behoorde haar rol tot het beste wat we op operagebled hier te lande hebben gezien. Leporello, vertolkt door Erich Kunz, as voortreffelyk zowel in muzikaal als dramatisch opzicht, een echte buffo- figuur. Chris Scheffer maakte van de ondankbare, wat weinig dramatische an Don Ottavio iets belangryks, al hoede hy zich voor onzuivere intonatie. Gerard Groot gaf stellig relief aan de figuur van de commandeur, al bleef hy wat bescheiden in de finale. Nel Duval, die Zerllna's rol waarschyn- Ujk onverwachts moest vertolken, heeft- zangtechnisch stellig vele kwaliteiten, doch wist de Juiste toon niet geheel te vinden; zy bleef te geaffectéèrd en te weinig naïef voor dit boerenmeisje. Masetto werd door Jos Bureksen redelyk vervuld; Greet Koeman beschikt over vele mogeiykheden. al is haar stem- omvang beperkt De rol van Elvira ligt haar echter niet overal. Een woord van byzondere lof verdient - van der Vies voor de voortreffelyke mise en scène; costuums, décors, wisse- van décors, het was alles perfect in orde. Hoewel ln de ensembles soms enkele onregelmatigheidjes te bespeuren waren, heeft ook het koor oXv. H. van Wlellnk recht op onze lof. Het seizoen werd voor K en O. op byzonder geslaag de wijze met deze opera-opvoering af gesloten. J- van der Veen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3