Bijbelgenootschap kreeg nieuwe voorzitter in J. C. H. Heldring Bouw schuilkelders nog dit jaar beginnen Jeugdliefde NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 DONDERDAG 19 JUNI 1952 Kerk en School Drieduizend industriëlen gevraagd om geldelijke steun (Van onze Amsterdamse correspondent) TN DE PLAATS van prof. dr F. W. Grosheide is gisteren door het Ned. -*- Bijbelgenootschap als voorzitter gekozen de heer J. C. H. Heldring, een Amsterdams zakenman met internationale relaties, voorheen lid van het hoofdbestuur en bestuurslid van vele christelijke instellingen. Prof. Grosheide installeerde de nieuwe functionaris met de opmerking, dat de naam Heldring in de eregalerij van het N.B.G. voorkomt en vele herinne ringen oproept. In de tegenwoordige periode Is het van veel betekenis, dat een financier de hamer in handen wil nemen. Prof. Grosheide en de aftredende on dervoorzitter dr W. G. Harrenstein wer den tot buitengewone leden van het hoofdbestuur benoemd. De nieuwe voorzitter huldigde zijn voorganger als een centrale figuur met buitengewone verdiensten. H\j heeft het genootschap vele jaren met wijsheid ge leid. De algemeen secretaris, baron van Tuyll van Serooskerken, zegde een ver laging van de prijs der Bijbels in de nieuwe vertaling toe, zulks op 1 Oct. a.s. Het financieel verslag gaf de penning meester, mr W. F. Sillem, aanleiding tot de mededeling, dat het hoofdbestuur 3000 circulaires heeft verzonden aan Neder landse industriëlen met verzoek het N.B.G. geldelijk te steunen. Het bedrijf van het N.B.G. is wel financieel gezond, i T\ TT 1 JF 1 zeide de penningmeester, doch er is veel U6 Jrl.6rV017TlCl6 Jl\6rK 611 kapitaal nodig om het, mede in verband met de kosten der nieuwe vertaling, ge zond te houden. Bij de bestuursverkiezing werd in de vacature, ontstaan door het bedanken van de heer Korthals Altes, gekozen de heer J. C. H. Heldring. In de plaatsen van de hoofdbestuursleden prof. dr F. W. Grosheide, dr W. G. Harrenstein en mr Th. A. Versteeg, koos de vergadering prof. dr G. C. Berkouwer, prof. mr W. F. de Gaay Fortman en ds Joh. Prins. ook geen tijd meer voor. Het is een ramp voor ons volk, dat het op deze wijze zijn Bijbel kwijt raakt en daardoor Jezus Christus en de rechtvaardigma- king door het geloof. In Indonesië gaat 't tussen communisme, Mohammedanis- en het Christendom met de Bijbel. Wie zal het winnen? Wij beleven de schande, dat in Den Haag een moskee wordt gebouwd. Deze zorgwekkende ver schijnselen gaven spr. aanleiding tot de oproep: „terug naar de nieuwe Bijbel", dat betekent de kracht, de genade en de rijkdom des geloofs. Terug uit de boeken naar het Boek Tenslotte wekte dr W. G. Harrenstein op tot krachtige propaganda om de Bij bel door te geven aan honderdduizenden die van het Woord Gods vervreemd zijn. de Chr. school Besproken op conferentie Confess. Vereniging „Terug tot de Bijbel" In de middagvergadering sprak ds A. K. Straatsma de vergadering toe over 't onderwerp „Terug tot de Bijbel". De Bijbel, aldus spr., wordt bij velen door de krant verdrongen. Men heeft er (Van r verslaggevers) Universiteiten meer zelfstandig Nauwere samenwerking De derde door minister Rutten voor gestelde onderwijswet thans eveneens ingediend na de ontwerpen voor het V-H.O. en het Alg. Middelb. Onderwijs behandelt het Hoger Onderwijs. Het ontwerp sluit vrij nauw aan bij het voorstel van de commissie-Van der Pot. De voornaamste punten uit het onder werp zijn in het kort de volgende. De Rijksuniversiteiten en de Tech nische Hogeschool krijgen rechtsper soonlijkheid, worden dus uit de Rijks dienst gelicht, en krijgen eigen vermogen en eigen inkomsten. Bepaalde bevoegd heden blijven echter aan de centrale overheid voorbehouden, zoals het benoe mingsrecht van hoogleraren en lectoren; bepaalde besluiten betreffende het ver mogen worden aan goedkeuring onder worpen. Een Hoge Academische Raad zal een nauwere samenwerking tussen alle uni versiteiten en hogescholen bevorderen. De raad zal adviseren over een ontwik kelingsplan voor het H.O., dat elke vier jaar door de ministers van Onderwijs en Landbouw (voor de hogeschool in Wa- geningen) zal worden opgesteld. Een bestuurswijziging zal het mogelijk maken dat de president-curator bezol digd wordt. In de doelstelling van het H.O. komt duidelijk tot uiting dat de opleiding mede gericht is op het bevorderen van maat schappelijk verantwoordelijkheidsbesef en de persoonlijke vorming der stu denten. Voor collectieve voorzieningen t.b.v. studenten (gezondheidszorg bijv.) moe ten gelden op de begroting van de uni versiteiten worden uitgetrokken. In bepaalde nader aan te wijzen stu dierichtingen zal de studie met een baccalaureaatsexamen (een jaar na het candidaats) kunnen worden afgesloten. Wie tweemaal voor eenzelfde examen is afgewezen of een examen niet binnen tweemaal de daarvoor door de faculteit vast te stellen normale studieduur heeft afgelegd, kan van verder examen doen worden uitgesloten. Door het instellen van nieuwe organen als interfaculteiten en sub-faculteiten wordt de starheid van het faculteiten systeem doorbroken. Hoogtijdag voor de Luthersen In de prachtige bossen van Hoekelom De jaarlijkse Lutherse kerkdag heeft gisteren een grote schare belangstellen den uit alle delen van ons land Lutherse buitencentrum Hoekelom bij Bennekom getrokken. Dr Landheer van Amsterdam sprak over Geneeskunde en geloof. Er zijn mi sen, die bij de genezing de nadruk leggen op het geestelijke, terwijl de genees kunde zich richt op het verstandelijk den ken. Tussen deze twee begrippen behoeft geen tegenstelling te zijn. Het verstand mag niet gebruikt worden tot het critiseren van Gods Woord, ook niet om het mysterie var dood en leven op te lossen, doch wel om de geneeskunde te bestuderen. Spr. vreest wel op de bijeenkomsten, „waarin opgezweept wordt tot extase en gehoopt wordt op een plotselinge genezing van een onge neeslijke ziekte", het geloof wordt ge schokt indien de genezing uitblijft. Even min is de geneeskunde blind voor geeste lijke invloeden. De beste oplossing een ernstige zieke, die door zijn lijden geestelijk uit het evenwicht is geraakt, is de zielszorg. Spr. hoopte, dat de tijd mocht komen dat godsdienst en weten schap hand in hand zoudet gaan om zc de beste resultaten op te leveren tot heil van de zieke. Mev.ouw B. NL. van Oort-Wegelin Rotterdam sprak voorts over: De beteke nis van het geloof voor een ieder per soonlijk. Bij de aanvang van de namiddagver gadering uracht dr K-eider de groeten over van de Luthers Kerk in New York, waarna prof. Boendermaker het Paesspel van M. Nijhoff inleidde, dat werd uitge voerd door de lekenspelgroepen van de Luth. Kerken te Deventer en Arnhem. Ook op de jaarlijkse conferentie de Confessionele Vereniging in de Herv. Kerk is de huidige problematiek van het onderwijs aan de orde gesteld Het was ditmaal dr D. N. van der Neut, uit Zeist, vice-voorzitter van de Herv. Raad voor Kerk en School, die hierover heeft gerefereerd. Hij heeft uiteengezet, dat de kerk een profetische taak heeft ten opzichte van elk levensgebied, dus ook op het terrein van het onderwijs. Dr Van der Neut betoogde, dat de geest van de Schoolstrijd, met zijn lijden, strijden en bidden, aan de Herv. Kerk als kerk is voorbijgegaan. In die tijd, toen de kerk zweeg, hebben de Chr. or ganisaties profetisch, apostolisch werk gedaan en anno 1952 zal de Herv. Kerk daarvoor dankbaar moeten zijn, aldus dr Van der Neut, die het echter ontstel lend vond, dat er Herv. predikanten zijn, die schrijven geen waarde te kunnen uur godsdienstonderwijs op de openbare school. Zou de Herv. Kerk de oprichting van elke Chr. school aanvaarden, alsmede de erkenning daar door de Overheid, dan laat zij de wettelijke kaders van de neutrale staat de neutrale school onaangetast." kerk kan echter in het neutrale vis i de Overheid niet berusten en zij 'kan- mag zich ook niet neerleggen bij de historisch gegroeide situatie, want sprekers mening wordt hier van de nood deugd gemaakt. Zou de Herv. Kerk zich uitspreken voor een der geestelijke schooltypen, zo betoogde spr., dan dit neerkomen op de principiële erken ning van de wettelijke kaders, hetgeen de organisaties wel kunnen doen. Dr Van der Neut zeide de Chr. school an harte te kunnen aanvaarden, niet als verworvenheid, doch als een zegen oefende critiek op een uitspraak prof. dr H. N. Ridderbos, die geschreven heeft, dat de Herv. Kerk is opgetreden als pleitbezorgster voor de openbare school. Spr. achtte dit zonde tegen het negende gebod. Zweden kochten auto met klompen leeg fpOEN VOOR EEN RESTAURANT in de Wieringermeer, waar een dezer dagen een gezelschap Zweedse toeristen een maaltijd gebruikte, een vrachtauto beladen met klompen stopte, werden spoedig onderhande lingen gevoerd en na korte tijd gingen de klompen in Zweedse handen over. Onder grote belangstelling van in woners van de Wieringermeer hielden de Zweden een hardloopwedstrijd op klompen, waarbij hun door de jeugd gratis nuttige adviezen werden ver strekt. Wanneer bijvoorbeeld een te ruime klomp in „de sprint" uitvloog, werd deze met behulp van een bosje gras op de juiste maat gemaakt. Beioepingswerk Geref. Kerken Aangenomen: naar Hornhuizen- Kloosterburen cand. T. Siebesma te Tjuchem-Meedhuizen, die bedankte voor Ten Post. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Aangenomen: naar Zwijndrecht W. d. Lingen te Alkmaar. Chr. Geref. Kerken Bedankt: voor Haarlem-Centrum M. Baan te Dordrecht. Ook diakenen naar de clases en synoden? Conferentie voor Zuid-Holland in Schiedam In Schiedam werd gisteren de provin ciale diaconale conferentie in Zuid-Hol land van de Geref. Kerken gehouden. Prof. dr D. Nauta uit Amsterdam behan delde „het rapport der Deputaten de plaats van de diakenen in de kerke lijke vergaderingen". In het rapport wordt de mening uit gesproken, dat diakenen van de kerkeraad behoren deel uit te maken, krachtens de eenheid der ambten. Niettemin heeft ieder ambte zijn eigen taak en roeping. Zo is er alleszins aanleiding voor elk der ambten afzonderlijke vergaderingen houden, terwijl algemene zaken in de „brede" kerkeraad besproken mc worden. De Bijbel verschaft geen licht over de samenstelling van de kerkeraad. en het is zelfs de vraag of deze in de oude Christengemeente bestaan heeft. De benaming „brede" en „smalle" kerkeraad kan als ingeburgerde uitdrukking handhaafd worden, waarbij dan de brede kerkeraad de eigenlijke raad uitmaakt. Ten aanzien van de vertegenwoordiging in meerdere vergaderingen is de kwestie wat moeilijker. Tot nu toe is er diakenen in classis, particuliere en gene rale synode geen plaa's ingeruimd. Maar als diakenen In de kerkeraad een roeping en plicht hebben, dan bestaan deze ook in de meerdere vergaderingen, hoewel practische overwegingen hierin matiging betracht moet worden. In de middagvergadering sprak prof. dr K Dijk ever: „De dienst der barm hartigheid is kerktaak". PROMOTIES TE LEIDEN. Gepromoveerd tot doctor in de lettere wijsbegeerte op proefschrift „Onder over de ontwikkeling van het tekenen laagstaande oligophrenen" mevrouw S tijn-Egge, geboren te Bergen (Noorwe en wonende te Oegstgeest. 1 In de geneeskunde rBJGMI Idem op proefschrift „Diagnost; pie van het steriele huwelijk" c Kok. geboren te Lelden en woni Delft; idem h: de Haag; A J Wissink, Den Haag en H C G L Lelden: idem j: de heren H E C 6f M J RadstakeDaansen, Oegstgeest: de heer F C Braakman, Den Haag. Doet laude): de heer M Jeuken. Haag Doet ex klassieke letteren: de J. J M Taeymens, Leiden. Cand ex( geschie denis: de heer G J Gerscheld; Lelden. Cant' ex klassieke flstteren (oude talen): mej h M Cortel. Rotterdam LEIDEN. 19.Juni. Geslaagd doet. ex. Ned recht de heren R J J Jansen, Amsterdam. i Vogelaar. Den Haag. E Schilder. Den Haag - - •-Voogt. vorderd tot arts de heren The Soey Liang. P F M Klessens en A W Wenstedt, A'd« Geslaagd: arts-ex. le ged mej H Staalsti 1 H Bottema. C M Winhel. J A Ook Vrijzinnige studenten naar de Wereldfederatie De Ned. Chr. Studenten Ver. heeft be sloten mede te werken tot de aansluiting van de Vrijz. Chr. Studenten Bond bij de Wereldfederatie van Christen-studenten. Daar van elk land slechts één organisatie lid kan zijn, zal er waarschijnlijk „Nederlands comité tot aansluiting bij de W.S.C.F." worden opgericht. Verder blij ven de N.C.S.V. en de V.C.S.B. geheel zelfstandig. STENOGRAPHIE NOUVELLE (systeem Colomb). De heer Th. P. Olgers Ten Katestraat 74, Amsterdam heeft in het Frans een vereenvoudigd systeem van stenographle-Groote uitgegeven. (Advertentie) HAMEA Hamea Crème - Gezonde huid Hamea Gelei- Gave handen Zestigste diaconale conferentie „Waarlijk dienen kan alleen in de kerk" (Van een onzer verslaggevers) „Voorwaarde voor het ware dienen is het waarachtig kennen van God en van broeders. Daarom is dienen alleen mogelijk in de Kerk van Jezus Christus", aldus prof. C. Veenhof in een referaat op de Jaarlijkse Centrale Diaconale Con ferentie der Vrijgemaakte Geref. Kerken te Kampen. De conferentie herkoos de heer J. H. Veenkamp uit Amersfoort als voorzitter koos als nieuwe leden van het comité de heren Logt, uit Zwolle, en Josse. uit St Laurens. Vervolgens bood prof. Veenhof het ge denkboekje: „Om wèl te doen", verschc- ter gelegenheid van de zestigste Centrale diac. conferentie der Geref- Kerken aan, waarbij hij er aan herinner de, dat ook wijlen prof. B. Holwerda een bijdrage er voor had toegezegd. Middags refereerde prof. Veenhof. Gods Kerk, aldus spr., is geen idee, doch het concrete volk Gods. de nieuwe natie de huisgenoten Gods. Deze Kerk is haar wezen zichtbaar en spr. achtte al het spreken over de „onzichtbare kerk" een vloek van het moderne Chris tendom. De Kerk wordt tevens zichtbaar door de dienst van hen. die er toe be horen. De taak van de kerk ligt niet in innerlijke belevenissen, doch in de za kelijke verhouding, waarin zij staat tot Christus. Daarom is het leven van de kerk dienen, zoals ook het werk van Christus kan worden samengevat in het woord „dienen". Hij geeft Zijn rijkdom zelf weg en gaat werkelijk onder ons staan als een „werknemer" onder ons, de „werkgevers". Christus heeft zichzelf voor ons overgegeven en daarin hebben wij zijn navolgers te zijn, aldus prot Veen hof, opdat Hij zo gestalte in ons krijge. Indien het werkelijk dienen onder niet wordt gevonden, is de „voortgaande reformatie" een vloek, want leven en inhoud van de gemeente Gods is de radi caal opofferende dienst, zo besloot spr Dr P. J. Verdoom hoogleraar in Rotterdam Dr P. J. Verdoorn uit Den Haag, die vertoonden is aan het Centraal Plan bureau, is benoemd tot buitengewoon (hoogleraar in een nieuwe leerstoel aan de Econ. Hogeschool te Rotterdam, voor het vak Marktanalyse en bedrijfs- statistiek. Nijmegen krijgt gebouwen voor medische iaculteit Minister Ruitten heeft zij® goedkeuring gehecht aan een plan voor de eerste gebouwen van de medische faculteit te Nijmegen op het landgoed HeyendaeL Ministers plan-Schuman bijeen In Den Haag geen accoord bereikt over plaats en taal De ministers van Buit. Zaken van Frankrijk, West-Duitsland, Italië, België, Nederland en Luxemburg zullen, naar uit gewoonlijk welingelichte krin gen te Parijs is vernomen, in de laatste week van Juni in de Franse hoofdstad bijeenkomen om hangende kwesties met betrekking tot de Europese steenkool- en staalgemeenschap te regelen. Deskundigen van de zes landen, die de vorige week in Den Haag bijeen zijn ge weest. zijn er niet in geslaagd tot oplossing te komen van twee van de be langrijkste kwesties, nl. waar de bureaux van het gezagsorgaan zullen worden ge vestigd en wat de officiële talen zullen zijn. De Fransen wilden de bureaux Parijs hebben, daar zulks samenwerking met de andere Europese en Atlantische organisaties zou verge makkelijken. De Duitsers hadden hier bezwaar tegen omdat het Duitse publiek de indruk zou kunnen krijgen, dat Frankrijk de overheersende mogendheid was. De Italianen stelden Turijn terwijl België, gesteund door Nederland en Luxemburg, de voorkeur «af aan Luik. Van Galen (uit Korea) komt Zaterdag in Nieuwediep De torpedojager Van Galen, die heeft deelgenomen aan de actie in de Koreaan se wateren en via Zuid-Amerika en d< Ned- Antillen is thuisgevaren, komt mor gen ter rede van Den Helder en meert Zaterdagmorgen om half elf af in buitenhaven van Nieuwediep. Hierna het schip voor verwanten en vrienden van de bemanning toègankelijk. HET TWEEDE-KAMERLID BEER- NINK (C.H) heeft min. v. d. Brink ge vraagd om maatregelen tegen verhoging van het Amerikaanse invoer recht op breeuwwerk en strik touw. jK groet U, dierbaar Nederland, land vol van ambtenaren, >1 woningnood en grondtekort, aar 't voor de jeugd te moeilijk wordt i 'k nooit een cent kon sparen. Ik groet U, dierbaar Nederland, land van mijn kinderjaren. Ik groet je, bos en hei en strand. ie voor 't laatst je duinenrand blijf er lang op staren.... Wat was je rijk, mijn Vaderland! Wat heb je veel gegeven. 'k Verlies vandaag een dierbaar pand en 'k voel heel sterk de hechte band die bindt voor 't verder leven. Ik neem jou mee. mijn Vaderland! Jouw taal, cultuur en zede. Ik blijf jouw kind en stamverwant en 'k zing jouw lied naar oude trant ook ginds, aan vreemde rede. ROBBIE RADAR. WEK DE GAL IN UW LEVER OP E3ke dag n uw ingewanden aoen si teert uw voedsel niet, Y verstopt, wordt htimeii de plar LETJE! !a&\' en loom. Nee Iddel, onovertroffen om de gal te do« romen. Eist Carter's Leverpilletjes. Emigrant Opnieuw verlieten 2500 emigranten ons land Vandaag vertrok het m s. Fairsea uit Amsterdam met 1800 emieranten boord naar Australië. De Fairsea vaart onder Panamese vlag en is door de Ne derlandse regering gecharterd. Gisteren vertrok uit Rotterdam naar Canada de Groote Beer met 750 emigranten. Oud-iliegalen zonder 'n blanco strafregister Mogen niet emigreren Is het waar dat aan oud-illegalen, die bijv. thans willen emigreren, de daarvoor benodigde papieren worden geweigerd, omdat zij geen „schoon strafblad" heb ben, ofschoon de in de oorlog trokkene opgelegde straf deze eerder tot aanbeveling dan tot schande moest strek ken? Deze vraag heeft het Eerste Kamerlid Molenaar (V V.D) aan Mulderije schriftelijk gest%ld- Prof. Molenaar vraagt of het w dat in de strafregisters nog steeds aangetekend de straffen, die door de Duitse rechtbanken aan Nederlandse verzetsstrijders zijn opgelegd. Hij vraagt of de minister bereid is opdracht te ge ven. deze strafregisters MinisterSoms heelt een inspecteur te zwijgen Hoewel het in het algemeen op de weg ligt van het Rijksschooltoezicht commissies van beroep voor te lichten, kunnen zich toch omstandigheden voor doen, waarin de inspecteurs L O. zich van getuigenis kunnen onthouden, ten aanzien van hetgeen wetenschap aan hen, als zodanig, vertrouwd. In elk concreet geval blijve dit te hunner beoordeling. Dit ning van minister Rutten. gegi schriftelijke vragen van het Eerste-Ka- merlid De Vos van Steenwijk (VVD.) Zwaar weer boven de Franse wijngaarden De wijngaarden in het gebied nabij Bordeaux (Frankrijk) zijn gisteren ge teisterd door hagelstenen ter grootte kippeneieren. In St. Etienne (midden- Frankrijk) liepen kelders onder, tenge volge van zware regen- en hagelbuien. In de meest bedreigde steden van ons land Het is de bedoeling dat nog dit jaar ordt begonnen met de aanleg van openbare schuilplaatsen in de zogenaam de A-gemeenten (de meest bedreigde steden in oorlogstijd). Verder komen voor de bouiw van schuilplaatsen in aan merking de volgende B-gemeenten: Alk maar, Ede. Gouda, Nykerk, CJps, Slie- drecht en Woerden. Bij de aanleg is ge rekend op een aantal van 100.000 per sonen en de regering acht dit aantal groot genoeg. De kosten worden geheel aan de ge meenten vergoed. Een schuilplaats voor 50 personen zal ruim f 13.000 kosten, voor 100 personen tegen de f 20.000. Dit wordt meegedeeld in. de van antwoord aan de Eerste Kamer over de vier wetten ter bescherming Pertinente leugens, aldus Romme De K.V.P.-leider zet enkele dingen recht „Alle voortekenen wijzen er op dat in de dagen die ons nog scheiden van de verkiezingen een bewjist anti-katholieke actie zal worden gevoerd vooral van liberale en socialistische zijde". Deze uit spraak deed prof. Romme te Deventer waar de voorzitter van de katholieke Kamer-fractie sprak voor 500 belang stellenden, aldus lezen we in de Vkrt, waarvan hij zelf politiek hoofdredac teur is. In de liberale pers suggereert mer de katholieken de baantjes willen hebben in evenredigheid van hun. aantal, waar aan dan smalend wordt toegevoegd dat zij niet eens de juiste bezetting hiervoor hebben. .Het is niet zo dat we de eman cipatie als afgedaan kunnen beschou wen", aldus prof. Romme, „want de wer kelijkheid ligt totaal anders. Noch in de Nederlandse staat noch in de maatschap pelijke samenleving vervullen katholie ken functies, die in verhouding staan met onze sterkte. Voor het inhalen van deze achterstand waarvoor een complex van oorzaken is aan te voeren, is hand having van de onmisbare politieke een heid der katholieken nodig". Met grote verontwaardiging wees prof Romme de pertinente leugen van de neu trale en zogenaamd onafhankelijke pere van de hand als zou „Romme bezig zijn een kabinet te formeren en candidaat- ministers te polsen". Hierin zit de venij nige suggestie:' Zie je wel dat de Katho lieken gevaarlijk zijn. Nu reeds met voorbijzien en verwaarlozing van rechten van de Koningin zijn z baantjes aan het verdelen, aldus de fractievoorzitter. In een socialistisch weekblad werd hem dezer dagen het gezegde ir schoenen geschoven dat het Nederlandse volk zijn calvinistisch karakter zou heb ben gewijzigd in een Rooms. „Ik heb al leen gezegd dat de Katholieke Neder landers een wezenlijk deel vormen in de Nederlandse gemeenschap. Al deze be wuste verdraaiingen en halve leugens maken het noodzakelijk dat we staatkundige eenheid bewaren", aldus riep prof. Romme uit. „Groie Drie" zal het Verre Oosten bespreken Op 27 Juni wordt de conferentie der ministers van Buit. Zaken der Westelijke „Grote Drie" in Londen geopend. Voor naamste onderwerpen zijn: Het Verre Oosten, Korea en Indo-China. Jean Le- tourneau, de Franse premier in Indo- China, momenteel in Washington, is de belangrijke bijeenkomst Acheson, Eden en Schuman bij te De drie ministers zullen tevens het definitieve ontwerp van het Westelijke antwoord op de jongste Russische nota over Duitsland bespreken. Het lied der aethergolven de jeugd 5.15 Kinder mbelrecital 6.00 Nieuws 6.1 „De ultkijkpos ïserie 7.15 Regerings l 8.15 Omroeporkes 22 Een koele trek kwam over het gelaat van het meisje, dat zich eerst zo vertrouwelijk tot Jan had gewend. Hij bemerkte het en voegde er aan toe: „Maar ik beloof je, dat ik op hem zal let ten en indien het blijkt, dat je gelijk hebt, zal ik al het mogelijke doen, om Gerard te onttrek ken aan zijn invloed." Een dankbare glimlach beloonde dit antwoord. De twee andere meisjes, die elk bij een raam zaten, hadden niets van dit intermezzo gemerkt, daar zij al hun aandacht besteedden aan de man tels der dames, die men passeerde. Gerard was naar Leiden gereden en stopte nu voor een res taurant tegenover het station. Hij schoof het raampje van de chauffeursplaats open en vroeg: „Wat denken jullie van een dansje, jongens?" Jan schrok er van. Dansen en dat nog wel op Zondag- Als ze dit thuis eens wisten... en Ida Maar ja. hij zat nu eenmaal in 't schuitje en kon moeilijk spelbreker worden. Bij de anderen vond het voorstel van Gerard grote bijval en weldra was het zestal gezeten aan twee tafeltjes. Nauwelijks zaten ze ofdaar kwam Eduard van Waelsdorp naar hen toe, met een vriendelijke buiging naar de dames en een joviale klap op de schouders der beide heren. „Hé," zei Gerard verwonderd, „Ik dacht, dat jij vandaag dineren moest bij je tante in Rijs wijk?" „Dat dacht ik eerst ook, mijn waarde, ant woordde Van Waelsdorp onverstoorbaar, „maar een telefoontje meldde ons vanmorgen, dat de barones niet goed geworden was, zodat het diner vanavond niet doorging. Zodoende trachtte ik, ar me vrijgezel, me hier wat te verstrooien. Is het getolereerd, dat ik bijschuif?" Zonder het antwoord af te wachten, nam hij een stoel en ging zitten, doch toen de muziek een wals inzette, stond hij op en boog voor Suze. Deze, hoewel met zichtbare tegenzin, stond op en weldra zweefde het tweetal op de maat van de muziek over de glanzende vloer en waren zij ras tussen de andere paren verdwenen. Gerard nam galant z'n jongste zuster mee, terwijl een heer van de naburige tafel deze dans aan Dina verzocht. Zodoende bicven Bep en Jan over. ,,Nu is het feitelijk mijn plicht jou ten dans te vragen," wendde Jan zich verlegen tot het meisje, „doch aangezien ik niet dansen kan..." „Het geeft niets," lachte Bep. „Ik praat op het ogenblik liever een beetje met je, als je wilt. Vertel me eens, wat denk je van de verontschul diging van onze Van Waelsdorp?" „Ik denk, dat het er dik op ligt, vind je niet. Ik was er toevallig bij, dat Gerard hem Vrij dagavond inviteerde om bij jullie thuis te dine ren. Gerard heeft het hem al meermalen ge- Verstoorde door MA ART JE ZELDENR1JK. vraagd, doch geregeld heeft hij een verontschul diging. Dan is het weer barones die en die, laatst zelfs een gravin ergens in Gelderland op een kasteel. Nu, als je daar Zondagsavonds dineren moet, loop je toch niet om vijf uur 's avonds in Delft met een medestudent. Ik heb hem toen zelf in de stad gezien. In de week is hij niet van Gerard af te slaan en Zondags geeft hij stee vast niet-thuis." „Als ik hem zie," zei Bep, „moet ik altijd den ken aan een Octopus, aan een poliep. Brrr. Ik heb een afkeer van hem. Neem me niet kwalijk, dat ik zo ongegeneerd mijn mening zeg, maar ik houd er niet van om die onder stoelen en ban ken te steken. Ik ben er vast van overtuigd, dat hij een slechte invloed op mijn broer uitoefent." Enkele ogenblikken heerste er stilte, terwijl het tweetal naar de dansende paren in het mid den der zaal keek. Tussen de paren door zag Jan één moment de lange Van Waelsdorp. In dat éne moment was zijn blik op het tweetal aan het tafeltje gericht, hetgeen Bep niet zag, om dat ze verstrooid voor zich heen keek. En nu kreeg Jan ook een onbehaaglijk gevoel over zich, dat hij echter onmiddellijk weer van zich af schoof. Wat drommel, wat had hij feitelijk met die aristocraat te maken? Dat hij hem enkele malen zag, was natuurlijk niet te vermijden, maar overigens bemoeide hij zich toch niet met hem. Wel nee, wat had hij met die knul uit te staan? Een nieuwsgierige blik was het spottend? bracht hem weer tot de werkelijkheid terug. „Pardon," verontschuldigde hij zich, „ik vrees, dat ik geen aangenaam gezelschap ben, doch ik heb nooit met andere dames omgegaan. Mijn zusters en mijn buurmeisje kan men natuurlijk niet als „dames' beschouwen." De vrouw in Bep vermoedde dadelijk, dat er iets tussen dat buurmeisje en hem bestond- „Vertel eens iets van je zusters en... dat buur meisje?" verzocht ze. „Daar valt niet veel van te vertellen." zei hij lachend, „m'n zusters zijn gewone alledaagse tuin dersdochters." „Hoeveel heb je er?" „We zijn met ons elven thuis. Feitelijk nu met minder, want een paar zijn er getrouwd. Ik heb vier broers en vier zusters. M'n oudste zuster is al jaren getrouwd en loopt tegen de veertig; m'n jongste zusje is ruim twintig. Ik ben de jongste uit het nest." „Daarom mocht je zeker wat anders worden dan tuinder?" Het gelaat van Jan werd weer hard. „Nee, dat heb ik te danken aan m'n vader, die me naar de H.B.S. stuurde, ondanks de kosten en de zure gezichten van m'n broers en zusters, die liever gezien hadden, dat ik meehielp in de tuin. Maar voornamelijk heb ik het te danken aan m'n buurman, die alle kosten voor deze studie be taalt. Hem ben ik veel verschuldigd. Bij mij thuis zouden ze deze dure studie, van jaren, nooit kun nen betalen." „En dat buurmeisje?" vroeg Bep schalks- Jan kleurde. „O. zei hij, zo gewoon mogelijk, .dat is een speelgenoot uit m'n jeugd. Ze is tien dagen ouder dan ik. We zijn samen opgegroeid." Bep zou graag nog wat meer willen weten van dat buurmeisje, maar de anderen kwamen terug en namen weer plaats. Nadat men wat gedronken had, stapte het zes tal weer op, daar het tegen etenstijd liep en her nog een flink kwartier rijden was naar Wassenaar Eduard, hoewel nogmaals door Gerard geïnvi teerd, had weer een verontschuldiging klaar en bleef in Leiden. solisten 9.00 „Oss zoals het leeft en wi klankbeeld 9.50 Lichte muziek 10.15 „O toekomst van Nederland", klankbeeld 10 35 Gram 10.45 „Het Christlijk Oosten Nieuws 11.15—12.00 Metropole-orkest. HILVERSUM n. 298 m. VARA: 7.00 Nieuws 7.15 Ochtendgymnas tiek 7.33 Gram 8.00 Nieuws 8.18 Gram Voor de huisvrouw 9.05 Gram VPRO: „Thuis" 10.05 Morgenwijding VARA: Schoolradio 10.50 Gram 11.15 Radiofeullli 11.35 Sopraan en plano AVRO: 12.00 Orgel en accordeon 12.33 Sport en prognose 12.4f Gram 1 00 Nieuws 1.15 Reportage 1.20 Dans muziek 2 00 Kookpraatje 2.20 Gram 2.5( Voordracht 3.10 Gram 4.00 Zangsolister orgel 4 35 Voor ik VPRO: heid" 7.50 Berichten 8.00 Nieuws 8.05 Boei bespreking 8.10 Planotrio 8.30 ..De Europes eenwording" 8.40 „Leven op aarde" VARA: 9.00 Amusementsmuziek 9,35 ..Het hangt de muur en het tikt" 9.55 BuitenL overz 10.10 Gev programma VPRO: 10.40 daag" 10.45 Avondwijding VARA: 1100 Nieuws 11.15—12.00 Gramofoonmuzlek. ENGELAND. BBC Home Service. 330 m. 12.00 Lichte muziek 12.30 Voor de arbeiders 1.00 Nieuws 1.10 Gram met anecdotes 1.55 Schoolradio 3.00 Sport 4.40 Rhyth- ek 7. ziek 5.00 Voor de kindei 6.15 Sport 6.20 Gram 6.30 Dansmu- 10 Amusementsmuziek 7.40 Hoorspel ENGELAND. BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 Parlementsoverzicht 12.15 Planospe: 12 30 Sport 1.35 Gram 1.45 Voor de kinderer 2.00 Voor de vrouw 3 00 Sport 3.30 Voor de soldaten 3 45 Lichte muziek 4.15 Mrs Dale's dagboek 4.30 Orgelspel 5.00 Uitwisselings- amma met het vasteland 5.30 Sport 6 35 6.45 Hoorspel 7,00 Nieuws 7 25 Spor 7.30 Gev programma 8.00 Verzoekprogram ma 8.45 „Further up the Pole" 9.15 Discussie 0 Nieuws 11.00 Voordra 12.00 Nieuws FRANKRIJK Nationaal Prograr 7.10 Kanver Galantes" iding 6.30 Amerikaans muziek 7.58 Grar 8.02 „Les Indes Nieui BRUSSEL. 484 m. 12 05 Gram 1.00 Nieuws 1.10. 2 30. 3.00 en .00 Gram 5.00 Nieuws 5.15 Gram 6.30 Om- oepkoren en solisten 9.15 Gram 10.00 Nieuws 0.10 Strijkkwartet 10 50 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 11.45 Gram 12.34 Omroeporkest 12.50 Koer en 12,55 Omroeporkest 1.00 Nli Voordracht 6.20 Grt 7.40 Fill 6.30 Voo ïuziek 7.50 Radiofeull. 8,15 Symphonle-orkes ïton 8.00 Filmi n soliste 10.00 Nieuws 10.15 nlversitelt 1030 Gram 10.55 Nieuws. TELEVISIE LOPIK Vrijdag. V.A.R.A. 10.45—21.45: „Europa Scheveningen". de bevolking, die volgende week in openbare behandeling komen. Het ligt nog steeds in de bedoeling >or 50 000 personen openbare schuil plaatsen nabij drukke verkeerspunten te laten bouwen en voor 50.000 personen sohuilgelegenheden te vinden door een verplichting tot openstelling bij lucht alarm van kelderruimten in grote ste vige getoouiwen. Financiële voorzienin gen daarvoor kunnen worden getroffenh de tijd van paraatheid. Het ziet er naar uit, zoals de ministers Beel en| Teuling schrijven, dat het volgende Ka binet het voorlopig geraamde bedrag!" van 5 millioen zal moeten verhogen tot {"V f 11,2 millioen. 1; Enbom blijkt zeer t gevaarlijk spion i Met ontstellende plannen i, De Zweedse communistische journalist''' Johan Fritjof Ernbom, die zoals wij o gisteren meldden beleend heeft voor f de Sowjet-Unie te hebben gespionneerd, verklaarde gisteren op rustige toon, L samengezworen te hébben, om de ver- L sterkingen in Boden in handen te krij-L gen. (Boden is een belangrijke defensie- L post tegen het Nrd-Oosten!). „Ikdaoht",^ aldus Enibom, „dat er een derde wereld- [b oorlóg op handen wasd Naar Enbom's schatting zouden 200pi communisten voldoende zijn geweest om h Boden te veroveren, om wapens en mu- ts nitie voor sabotage te verkrijgen. Een o dergelijk plan had Enbom beraamd voor b een andere verdedigingsstelling in het 5 Noorden van Zweden. Verder had En"h bom plannen, om de algemene motoilisa-c tie te saboteren. Na de getuigenis werd F het proces achter gesloten deuren voort- F Amerikanen schonden jt „luchtcorridor" Amerikaanse autoriteiten te Berlijn c hebben toegegeven, dat een Amerikaans' DC-47 vliegtuig op 21 Mei j.L de lucht- corridor tussen Berlijn en West-Duits- land enige tijd per abuis heeft verlaten, 'u Een hierop betrekking hebbend Rus- j sisóh protest, het eerste van deze aard 1 aan de Amerikanen, was op 26 Mei j.L t aan de chef van de Amerikaanse lucht- j strijdkrachten in Europa, brigadier- it generaal Williams, gezonden, doch er is li geen verklaring gegeven, waarom dit f protest eerst vandaag is bekendgemaakt, 1 tegelijk met het Amerikaanse antwoord er op. Tegen de bemanning waren „discipli- 1 naire maatregelen" getroffen, aldus het Amerikaanse antiwoord aan de Russen- De Russen blijven verklaren, dat zij de j Westelijke Geallieerden voor de gevol- L gen volledig verantwoordelijk stellen, j Volgens Reuter houden Russische jagers aan weerszijden der corridors (het zijn l' er 3, elk 20 myl breed) oefeningen met I scherp. Toch is het zo T\E strijd in de natuur is hard en meedogenloos. Zelfs in een klein druppeltje slootwater loeren ontel bare microscopisch kleine wezentjes, voorzien van de vreselijkste verdel gingsmiddelen. Zij gaan hun prooi te lijf met speren, pijlen, tangen, weer haken en harpoenen, of zij trachten hem listiglijk in een fuik te lokken, waar het dier aan hun ongenade is overgeleverd. Weer anderen pogen het slachtoffer met vergiften te ver lammen of door electrische schokken weerloos te maken. Hoe verwonderlijk vindingrijk leder dier ook voor aanval en verdediging is toegerust, uiteindelijk valt toch iedere soort weer aan een ander ten offer, waardoor het evenwicht in de natuur bewaard blijft. Maar hoe bewonderend velen ook staan tegenover dit miraculeuze stel- sél dat ons steeds weer voor nieuwe raadselen plaatst, de weergaloze wreedheid die in de natuur de boven toon schijnt te voeren, is hun een on- verdragelijke gedachte en lijkt hun moeilijk te rijmen met de geest der schepping. Laten wij deze, op de biologie ge baseerde, overwegingen ook wiet bio logische tegenargumenten mogen be antwoorden. Welnu, pijn heeft ver schillende waarden. En ook al zijn bepaalde insecten zeer .fijngevoelig" in dien zin. dat zij in staat zijn de fijnste indrukken van de buiten wereld waar te nemen, dan mag daar nog niet uit worden afgeleid, dat deze dieren ook zeer gevoelig zijn voor pijn. Zo verdragen insecten die van een hoog ontwikkeld zenuwstelsel zijn voorzien, de vreselijkste kwetsuren en verminkingen zonder het minste teken van onbehagen en zelfs zonder zich in hun bezigheid te laten storen. Zonder verklaarbare reden beginnen soms groene sprinkhanen zichzelf langzaam en onerschillig op te eten. Eerst beknagen zij de klauwen en poten, dan komt bij de wijfjes de legboor aan de beurt en vervolgens beginnen zij aan hun eigen achterlijf. Ook een betrekkelijk hoog ontwikkeld insect als de veenmol, die door de spade in tweeën was gesneden, con sumeerde op zijn gemak de verloren achterhelft. En mieren, wier achter lijf ontbreekt, tonen zich daardoor in het minst niet geschokt en werken met de voorste helft ijverig verder aan hun taak. Zelfs afgesneden mie renkoppen bijten zich nog in de vijand vast. En hommels, wier voorste kopdeel werd afgesneden, keerden direct naar een bloem terug en trachtten daaraan verder te zuigen, ook al was zulks onmogelijk. De onverschilligheid waarmede al dergelijke kwetsuren worden aan vaard en de gedragingen, welke daar op volgen, noopt ons tot de conclusie dat dergelijke dodelijke letsels en verminkingen bü insecten niet ge paard gaan met gewaarwordingen, die wij als pijn kenmerken. Laat dit echter geen vrijbrief zijn om de insecten maar naar hartelust te maltraiteren! Er zijn slechts enkele gevallen, waarin doelbewuste ver minking van een dier is toegestaan. Daarover morgen. Nadruk verboden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2