Meuwc Ccièsrtjr GTourant De Anglo Iranian legde te op de olie der „Rose Proefprocedure vandaag voor de Engelse rechtbank Aden beslag Mary" Wist U Geen beperking, maar verdieping DONDERDAG 19 JUNI 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter <BU contract belangrijke korting) Drie en dertigste jaargang No 9459 Hooidredacteur: Dr. E. DIEMER Chei-Red.: H. W. I. ENSER1NE DirectieF. DIEMER CHRISTEUIR-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantvasticti It gbebfeoeti tngn hert in legljeaspcet" PROBLEMEN ROND DE LEIDSE SPOORWEGWERKEN ZIE PAG. 3 De Britten geen verkoop aan derden DE „ROSE MARY", met Perzische (geen rozen-olie) aan boord, is in de Britse haven Aden aan de ketting gelegd. Zoals men weet, voer de tanker onder de vlag van Honduras. De Italiaanse kapitein kreeg van een Engelse rechtbank in het protectoraat aanzegging, dat op zijn lading conservatoir beslag was gelegd. Nu zullen de Italiaanse eigenaars van de „Rose Mary" vandaag voor de rechtbank moeten verschijnen voor de eerste krachtmeting met de Anglo Iranian Oil Cy, sinds de Perzische premier Mossadeq de Britten dwong, de olievelden én rafiinaderijen van Abadan te verlaten. Duidelijk volgt uit deze gang van zaken, dat de Anglo Iranian zich nog steeds beschouwt als de eigenaresse van de Perzische olie. De circa 1000 ton olie. die de tanker vervoerde, mag vol gens de Engelse opvatting, niet buiten het gebied van het protectoraat worden gebracht. Inmiddels heeft ook een woordvoerder van het Britse min. van Buit. Zaken be vestigd, dat de Britse regering hierbij samenwerkt met de nglo Iranian Oil Cy. zulks dus om te voorkomen, dat de olie aan derden wordt overgedragen. De ka pitein van de „Rose Mary" verklaarde, dat hij bij het verlaten van de Perzische Golf op 27 Mei, zelf niet wist waar de olie tenslotte moest worden gelost. Hij kreeg eerst gedurende de reis instructies van zijn maatschappij, Aden aan te doen. Dit is voor graaf Ettore Delia Zonca van de Italiaanse oliemaatschappij „E.P.I.M.", die de „Rose Mary" had gecharterd aan leiding, de reders v.an de Rose Mary waarschijnlijk te laten vervolgen wegens contractbreuk, aldus Reuter. Graaf Zonca heeft er op gewezen, dat hij de tanker had gecharterd op basis „van een tijdcharter van drie reizen voor het vervoer van Perzische olie", gekocht door de Bubenbergmaatschappij te Spiez (Zwitserland). Deze olie zóu in Italië worden geraffineerd en daarna heruitge- voerd naar Zwitserland. De graaf achtte deze transactie legaal en een vergunning van de Italiaanse regering onnodig. Vol gens de overeenkomst is graaf Zonca de enige, die de Rose Mary instructies kan geven. Hij is echter de mening toegedaan, dat de „Teresita Compagnie" (de Itali aanse eigenaars van de tanker „Rose Mary", Red.) het charter heeft overge dragen aan de Anglo Iranian. Een woord voerder van de Engelse oliemaatschappij te Londen weigerde de waarheid dezer bewering te ontkennen of te bevestigen. Volgens A.P. zou de reder het aandoet) van Aden noodzakelijk hebben geacht, omdat aan de tanker „noodoperaties" moesten worden verricht. Direct nadat het schip gemeerd was, kwam de Anglo Iranian met haar eis, de vertegenwoor diger van de rederij weigerde en na de uitspraak van het Hof te Aden verscheen gewapende politie aan boord, die daar nu blijft, totdat het proefproces beëindigd is. Een „proefproces", omdat hoogstwaar schijnlijk meerdere verschepingen zullen volgjn, indien de Britten de tanker „Rose Mary" ongemoeid hadden door gelaten. Perzen eikennen veigissingen DE PLEIDOOIEN voor het Int. Hof van Justitie '.e Den Haag naderen hun einde. Premier Mossadeq heeft zijn trek, dat op Vrijdag was vastgesteld, uit gesteld tot Maandag. De Perzen hebben op de jongste zitting geantwoord op de lastige vragen, die hun door de president waren gesteld. Zij gaven toe, tal van gissingen te hebben gemaakt, o.a. betreffende het in een verklaring noemen van het Int. Hof van Justitie, gedateerd 1930, ofschoon dit lichaam eerst in 19' was opgericht. Ook erkende Hoessein Navab, die voor Mossadeq. die niet wezig was, het woord voerde, dat Franse vertaling, die aan het Hof wa; hand gesteld, onvolledig was. De presi- Nieuwe Ned. vinding tot heil van de machine Een Apeldoornse firma fabriceert thans een door het Rijksnijverheidslaborato- rium te Delft goedgekeurde schakelaar die de Apeldoornse technicus H. W. Mulder heeft uitgevonden om langs elec- tronische wijze electrische machines uit te schakelen, ingeval van overbelasting, breuk van een onderdeel enz- De heer Muldr bereikte met zijn vinding eet actiesnelheid van 1 /1000ste seconde. Iets dergelijks heeft hij geconstrueerd vooi motorrijtuigen, zadot het bijv. bij inrij den van nieuwe wagens onmogelijk is een bepaalde snelheid te overschrijden. Weer een meisje gevlucht voor emigratie Vannacht in Zoeterwoude opgespoord De 18-jarige Maria Assunta Heems kerk, wonende aan de Zwarteweg te Aalsmeer, heeft gistermiddag het huis verlaten, vermoedelijk met het doel zich te onttrekken aan emigratie naar Cana da. Het gezin Heemskerk zou vandaag pet K.L.M. van Schiphol vertrekken. Het meisje is vannacht in Zoeterwoude, waar zij bij kennissen verbleef, aangehouden. Huwelijk in Brazilië nog on verbreekbaar Het Braziliaanse parlement heeft na felle debatten het voorstel om de „on verbreekbaarheid van het huwelijk" uit dc grondwet te schrappen, met 18746 stemmen verworpen. Het voorstel tot er kenning van de echtscheiding heeft vooral van de zijde der R.K. bisschoppen hevige tegenstand ontmoet. Hervatting onderhandelingen DuitslandIsraël De del' atie van Israel bij de bespre kingen over de herstelbetalingen met Duitsland heeft opdracht gekri cn de onderhandelingen te hervatt dent mr Guerrero, nam tenslotte met de antwoorden genoegen. Overigens kwam de Belg, prof. Rolin eer aan bod, om de replieken te voeren De uitspraak of het Hof competent is, de Perzische oliekwestie in behandeling te ;n, zal nog wel weken op zich laten wachten. Vermelden wij nog, dat prof. Rolin toegaf, dat de beid. Britse pleiters geen enkele moeilijkheid uit de weg n gegaan en bekwaamheid en nuft hadden getoond bij de behandeling dezer zaak, welke hij een zeer moeilijke vond. Hetgeen als hulde aan zijn Britse tegenstander-confrère, prof. Rolin siert! Piloot gedood Weer een lesvliegtuig verongelukt Harvard stortte bij oefening te Gilze-Rijen neer Een Harvard lestoestel van de voortgezette vliegersopleiding, geves tigd op de vliegbasis Gilze-Rijen, is in de afgelopen nacht tijdens een oefenvlucht verongelukt. De leerling vlieger, de 21-jarige reserve korpo raal leerling-vlieger P. J. Verwoerd uit Waddinxveen, kwam om 't leven. Het ongeluk gebeurde omstreeks 2 uur tijdens een nachtelijke oefening. De vlie ger was bezig met een start- en landings oefening. Aan de rand van het vliegveld Gilze-Rijen, langs de rijksweg Tilburg Breda stortte het toestel op korte afstand van een woonhuis neer nabU het gehucht Huiten. Het vliegtuig brandde geheel uit. De leerling-vlieger is er nog in ge slaagd uit het toestel te komen, voor het viel. Op 300 meter hoogte sprong hij uit de Harvard, doch de parachute die slechts gedeeltelijk open ging, heeft deze val niet kunnen breken. Schepen gaan donker en stil door de zee INTERNATIONALE. VLOOTOEFENING"CASTANETS" 18-26 JUNI Gistermorgen om achit uur precies begon een grootscheepse oefeniing ter die lucht: Castanets, een ma- vaira strijdkrachten uit de Landen van de NATO. Gedu rende de voorafgaande 16 uur waren de oef e nconvooien uit Britse havens ver trokken. D< oefening wordt geleid van de com- marjdocentrale in Fort South wiek bij Portsmouth uit. Daar werd ook acht jaar geleden het bevel van generaal Eisenhower voor de invasie van Europa uitgevaa rdigd Het gaat er ditmaal om, dat de „blau we" partij, die de landen op het vaste land- en Groot-Brittanmië verdedigt, wordt bedreigd door de „rode" partij, deel van Noordelijk Europa heeft bezet. Onderdelen van de oefening zijn: operaties langs de kusten, die gedurende ach-: dagen van de oefening zullen aanvaiLLen op en bescherming van con-vooien en het gebruik van „rai ders". De schepen nemen, evenals in oorlogstijd, radiostilte in acht en varen verduisterd met uitzondering van de lichten die voor veilige vaart nood zakelijk zyn. September-manoeuvres In September worden opnieuw groot scheepse oefeningen gehouden. Dan zul len meer dan 150 schepen en honderden vliegtuigen van acht NATO-landen, onder welke ook Nederland, op de Noordelijke flank van Europa oefeningen houden. Ze beginnen 13 September en zullen 13 dagen duren. Het zal de eerste gecombi neerde oefening zijn waarbij de twee opperbevelhebbers van de NATO, admi raal McCornuck en generaal Ridgway, 1 .trokken zijn. De oefening zal staan onder commando van de Britse opper bevelhebber van de geallieerde strijd krachten in Noord-Europa, admiraal Sir Patrick Brind. Hij zal zijn hoofdkwartier In Oslo hebben. Kunstmest voor de Haagse bloemenkoningin De aanstaande Haagse bloemenkonine gin, de actrice Kitty Knappert, kreeg een groep Delftse studenten een brief in versvorm, waarin haar het beste wordt toegewenst voor een bloesemrijke en blijmoedige regering. Vele bloemen moe ten bloeien en daarom gaven de Delfte naren haar als geschenkeen potje kunstmest, met de verontschuldiging, dat ze helaas te krap bij kas zijn beter cadeautje. Motorrijder zwaar gewond bij botsing te Leidschendam Gistermiddag om half vijf raakte de heer A. va... Oosten uit de WilMbrordus- s tra at te Leidschendam op de Koningin Juli ana weg aiiaar met zijn motor een wielrijder, waardoor hij de macht over het stuur verloor en ov-r de kop sloeg Met een hoofdwond en ee hersenschud- d''T.g nv Tst hij raair het ziekenhuis St Antoniushove te Voorburg worden over gebracht. Zijn to «tan d is bevredigend. Veel gemeenteproblemen nog in de ijskast „De zaak van het brandweerwezen is het enige vraagstuk, dat op ons terrein het afgelopen jaar uit de ijskast werd gehaald en tot een bevredigende oplos sing gebracht. Het woningvraagsutk, de polltiekwestie en de zaak der gemeente- financiën liggen er nog steeds." Aldus de heer J. C. Haspels, burgemeester Bussum en voorzitter van de Ver. burgemeesters, wethouders en gemeente secretarissen „Groen van Prinsterer' de rede, waarmee hij het op de Witte Hei te Huis ter Heide gehouden congres deze organisatie opende. De heer Haspels wees voorts op de inmenging hogere organen in het benoemings beleid van de gemeenten, die tot zichtigheid noopt en constateerde, dat kleine gemeenten bij de huidige verde- van de gelden uit het gemeente fonds dikwijls de meest noodzakelijke uitgaven niet kunnen dogn. EEN WETSONTWERP is ingediend voor de bezoldiging van de Raad var State, de Alg. Rekenkamer en de Rech terlijke macht en van ambtenaren wiei bezoldiging bij de wet wordt geregeld (i.v m. gelijktijdig genot van pensioenen) DE FRANSE ASSEMBLéE heeft met 507 tegen 98 (communistische) stem men militaire credieten voor de Franse strijdkrachten in Europa ten bedrage 830 milliard franc goedgekeurd. Tot hiertoe en niet verder. Onder deze titel heeft de Stichting Rijksbehoud (Koningin Emmakade 187a, Den Haag) een brochure het licht doen zien, waarin een overzicht van de huidige monetair- economische toestand van Nederland wordt gegeven. Bacteriologische oorlogvoering Amerika heeit maling aan Maliks belofte Russische „spel" in de Veiligheidsraad De Veiligheidsraad opende het' debat aver de Russische beschuldiging, als zou den de strijdkrachten van de V.N. op Korea een bacteriologische oorlog voe- De Rus Malik, momenceel voorzit ter, had de vergadering belegd. In een Russische resolutie werd alle betrokken landen verzocht, het Geneefse protocol 1925 te ratificeren. Dit houdt in een algeheel verbod van bacteriologische oor logvoering. De Rus diende zijn voorstel in, zonder (erg „handig") melding te maken van de communistische beschuldi ging, dat de strijdkrachten der V.N. op Korea gebruik zouden maken van bacte riologische wapens. De Amerikaan Gross verklaarde, dat de bewering der Russen, dat zij zich aan het protocol van Genève houden, dood gewone „bedriegerij" is; kortom Amerika had absoluut geen vertrouwen in papie ren beloften van de Sowjet Unie. Hij herinnerde er aan. dat de Sowjet Unie een campagne voerde, waarin de Ver- bóndenen er van beticht worden, op Ko rea bacteriologische wapens te gebrui ken. Hierop werd Gross door de voorzit terMalik, tot de orde geroepen. Ma- lik betoogde, dat de ingediende resolutie niet naar de Koreaanse kwestie verwijst, welk onderwerp bijgevolg niet op de agenda staat. Anna Pauker naar Moskou vertrokken? De Roemeense minister van Buitenl. Zaken Anna Pauker, die sinds kort niet in de gratie van het Roemeense communistische Politburo staat, is gens de Neue Wiener Tageszeitung Rusland vertrokken. Het blad, hetwelk Roemeense vluchte lingen citeert, schrijft, dat mevi Pauker Roemenië onmiddellijk verliet toen het tijdschrift der Kominform op 6 Juni een artikel van de hand var Alexandru Moghio Ros, secretaris var het hoofdbestuur der Roemeense arbei derspartij, publiceerde. In dat artikel werd mevrouw Pauker beschuldigd van afwijkingen en o tredingen van de partijdiscipline Thans heeft het centrale comité de Roemeense communistische party radio-Boekarest opnieuw een aanval op minister Pauker gedaan; zij werd een „klasse-vfjand, verraadster en saboteuse" genoemd. De „Neue Wiener Tageszei tung" trekt hieruit de conclusie, dat Anna Pauker haar zaak te Moskou heeft verloren en dat thans „het laatste sta dium is aangebroken, namelijk dat van zuivering, proces en veroordeling". Het proces te Poesan thans begonnen Het proces voor een militaire recht bank te Poesan tegen 11 Zuid-Köreaanse parlementsleden, beschuldigd van sai zwering tegen de regering van Syngman Rhee, ving gisteren aan. Vertegenu digers van de commissie der V.N., de Amerikaanse ambassade en de legaties Frankrijk en Engeland waren i wezig. Er worden, in verband met proces, nog twee parlemeentsleden meerdere Durgers gezocht. De pers wordt niet bij toegelaten. Inmiddels is de Britse min. van fensie, Lord Alexander, uit Korea, ten onderzoek instelde, in Canada gearriveerd. Tegenover de pers verklaar de hij, dat de Britse critiek op het op treden der Ver. Naties in Korea en hel behandelen van het Koreaanse conflict ongerechtvaardigd is. Het Britse publiek was, volgens hem, slecht ingelicht over hetgeen in Korea geschiedt en hij hoopte, dat zijn, aan Churchill uit te brengen rapport, de gemoederen zou weten kalmeren. Onverdedigbaar, zegt Aches on Zweden: Onbewapende Cata- lina heeit niet geschoten" Het Russische protest wordt dooi Zweedse regering uitvoerig weerlegd Zweden wijst het Russische protest af- De Sowjets hadden beweerd, dat de Cata- lina boven hun gebied had gevlogen en ('t eerst) gevuurd op Russische vliegtuigen. In het Zweedse antwoord staat, dat beide Catalina's volkomen onbewapend waren en zij geen ogenblik dichter dan 15 zee mijl bij Russisch grondgebied kwamen. Een onopzettelijke vlucht in dichte mist boven territorium van de Sowjet Unie kan onmogelijk aanvaard worden als voorwendsel om een Zweeds vliegtuig neer te schieten. De vliegtuigen, aldus het Zweedse ant woord, zochten slechts naar mogelijke overlevenden of sporen van het Zweedse toestel, dat sinds 13 Juni wordt vermist Derhalve moeten ten stelligste de be schuldigingen, vervat in de Russische protestnota, van de hand worden gewe zen Ook gisteren zijn geen Zweedse vliegtuigen boven de Oostzee geweest. Duikers zijn er nog steeds niet in ge slaagd. het wrak van de Dakota te vin- Het Zweedse kabinet kwam wederom in spoedzitting bijeen en vandaag wordt het parlement in dit overleg betrokken. De min. van Buitenlandse Zaken, Oesten Angst of sympathie Evita's boeken lagen te beschimmelen La Plata staakt „ter verzoening" Gisteren is in de Argentijnse stad La Plata (een kwart millioen inwoners) een staking begonnen, die is uitgeroepen als „daad van verzoening" jegens Evita Peron, de echtgenote wan de president Men acht Evita beledigd door het fel;, dat een plaatselijke voetbalclub 2000 ex. van een boek van haar hand, een auto- biographie, in een vochtige kelder had laten besohimmeLen. De boeken werden gewonden door het regionale secretariaat van het algemeen vakverbond. Het vak verbond riep toen een staking tot mid dernacht uit, waaraan regeringsbureaux, banken, scholen en winkels deelnamen. In een rede voor duizenden arbeiders op een „verzoeningsibijeenkomst deelde een bestuurslidvan het vakverbond mede, dat elf bestuursleden van de voet balclub waren afgetreden. Paspoortinstructie is verouderd Minister Stikker heeft aan de Tweede Kamer doen toekomen een exemplaar zijn beschikking van 26 Mei 1952, aan gehecht de paspoortinstructie Nederland 1952. De vaststelling van een nieuwe pas poortinstructie is nodig, omdat de voor gaande, die van 1929 dateert, door aan vulling met vele afzonderlijke voor schriften weinig overzichtelijk was ge worden. Joegoslavië beperkt zijn stai in Soiia De Joegoslavische regering heeft be sloten, haar diplomatieke staf in de Bul gaarse hoofdstad Sofia te beperken tot slechts één attaché, zulks naar aanleiding van het verwerpen van drie Joegoslavi sche protestnota's tegen het ontvoeren van een Joegoslavisch onderdaan var terrein van de ambasade te Sofia. De Fokker S 14 de straaltrainerdie weldra voor dc oefening van Neder landse straaljagerpiloten in serie zal worden gemaakt. Op deze foto ziet men de chef-invlieger van de Fokker-fabrieken Gerben Sonderman op het punt de cockpit van de S 14 binnen te gaan. DAT het commun- Kamerlid Borst min. Mansholt heeft gevraagd of inderdaad in Denemarken het voedergraan goed koper is geworden dank zij import uit O.-Europa en of ook Nederland niet zo iets kan beginnen- DAT men van plan is de veerboot lus sen Middelharnis en Hellevoetsluis te vergroten in afwachting van de bouw van een brug naar Goeree, zoals min. Wemmers de Tweede Kamer meedeelt- DAT artsen uit Goes op het sportter rein aldaar een voetbalwedstrijd tegen predikanten van Zuid-Beveland speelden en de opbrengst aan het Rode Kruis goede kwam. DAT tegen een Braziliaanse zeeman, de eigenares van een café op de Zeedijk te A'dam een klap in het gezicht gaf, waardoor zij een oog moet missen acht maanden is geëist. DAT de luit.-koL der .nfai terie J. Dormolen uit Maastricht kol. H. Rustvul- ler opvolgt als garnizoenscommandant van Den Bosch en Vugat. DAT een moeder-i kinderen te Kolderven (Dr.), welker echt genoot onder een autobus werd gedood, thans de hulp heeft gekregen van een vrijgezel-ooievaar uit Nijeveen. DAT een visser in Grubbenvorst (L.) tweemaal achter elkaar een zeldzame prik (ook wel negenoog genoemd) op haalde, een voor de visstand schadelijke vis van 75 cm lengte. DAT dit jaar met* steun van de Unesco (tot een bedrag van f 150.000) 800 Euro pese arbeiders en ambtenaren met va- cantie gaan bij collega's in het buiten land, o.a. groepen van de R.K. Bouwvak arbeidersbond, de Alg. Bond van Ambte naren en het N.V.V. DAT in Emmeleroord een proef- en contrólebedrijf van de Ned. Alg. Keu ringsdienst voor Landbouwzaden en Pootgoed is geopend, en minister Mans- holt er de naam van dr G. J. Oortwijn Botjes, de ondervoorz. aan heeft ver bonden. DAT de wegens verduistering .ot een geldboete veroordeelde adj.-dir van de Leeuwarder gevangenis, F. W. A. V. in "*oger beroep is gegaan, evenals de off. vai Justitie in de zaak tegen de directeur A. J. de fa G. J. Oude Wol- bers te Borne voor bijna f 450.000. DAT jhr mr F. Beelaerts van Blokland, vice-voorzitter van de Raad van State, op 10 Juli de jubileumfeesten te Breda opent en minister Mansholt er een bloe mententoonstelling zal openen. DAT de gem. Alkmaar een bakstenen molen in de Eendrachtpolder (anno 1771) 1 zal kopen en voor f 5500 zal laten DAT J. W. H. Kalkman als opvolger van mr J. van Someren is geïnstalleerd als districtscomm. van De Ned. Padvin ders te Amsterdam. DAT de aanvankelijk vrijgesproken 58- j. boekdrukker J. B. uit Enkhuizen we gens verzwijgen van 10.000 aan inkom stenbelasting in hoger beroep te A'dam is veroordeeld tot ƒ1000 boete en 2 mnd. DAT architect W. M. Dudok uit Hil versum begin 1953 een driemaandse reis naar Amerika zal maken om lezingen te houden en het erelidmaats hap var Amerik. inst. van architecten in vangst te nemen. Unden, heeft zijn vacantie te Rome derbroken. om naar Stockholm terug te keren De Amerikaanse min. van Buit Zaken. Dean Acheson. verklaarde op zijn wekelijkse persconferentie diep ge schokt te zijn door het neerschieten van een Zweeds vliegtuig door Russische Mig's Hij noemde deze daad „onverde digbaar". Bevestigd wordt, dat ook het Deense min. van Defensie, de militaire vliegers order heeft gegeven te schieten, indien zij worden aangevallen. Deze order wa reeds eerder uitgevaardigd- Er gaan ge ruchten, dat Zweden overweegt dit ern stige incident voor de Veiligheidsraad te brengen. Sowjet-Unie waarschuwt Venezuela Russen kunnen geen voedsel kopen De Sowjet-Unie heeft de regering van Venezuela gewaarschuwd, dat vergel dingsmaatregelen getroffen zullen den t.a.v. het personeel van de Venezo laanse ambassade in Moskou, „indien geen einde wordt gemaakt aan de onwe'tige handelingen tegen de Sow jet-ambassade in Caracas". De Sowjet-Unie heeft 14 Juni de diplo- matieve betrekkingen met Venezuela verbroken. naar aanleiding arrestatie van twee Sowjet-diplomaten, die, voorzien van visa, uit Mexico Venezuela waren aangekomen. De staf van de ambassade werd daarop terug geroepen en Venezuela kreeg de mede deling, dat verwacht werd, dat ook de Venezolaanse staf in Moskou teruggeroe pen zou worden. „Thans," aldus de waarschuwing, wordt het gebouw der Sowjet-ambassade Caracas door politie met machine geweren omringd en de nog aanwezige personen kunnen zelfs geen voedsel inkopen doen." De spanningen in Zuid-Airika Nu ongeregeldheden te Oodendaals„rust" In de buitenwijken van het goudmijn centrum Oodendaalsrust (Oranje Vrij staat) is het gisteren tot ongeregeldheden gekomen, toen enkele blanken menigte inheemsen de nieuwe legden, volgens welke ook het bezit moeten zijn van een identiteits kaart. Een menigte van 3000 personen dreigende houding politie greep in en men begon met stenen te gooien. De menigte werd met stok slagen uiteen gedreven. Drie inheemse mannen en een vrouw zijn gearresteerd. Een aantal inheemsen werd gewond en een kwam om het leven. Eén blanke politieman werd gewond. De Zuid-Afrikaanse Verenigde Partij zal niet deelnemen aan processen het parlementaire Hof van Appèl, aldus heeft de leider dezer oppositiepartij, Strauss, verklaard. Dinsdag zijn de proce dureregels van het Hof gepubliceerd. De 100.000ste export- Volkswagen klaar Vanmorgen reed de 100.000ste voor export bestemde Volkswagen de fabrie ken te Wolfsburg (Did.) uit. Deze auto gaat naar de Amersfoortse importeur waarheen in October 1947 ook de eerste Volkswagen werd geëxporteerd. Voor het eerst in de geschiedenis van de Duitse autohandel is de 100.000ste auto van het zelfde type uitgevoerd. Regeringsverklaring Indonesië Onderhandelingen over Nieuw-Guinea In de Indonesische regeringsverklaring, heden afgelegd voor het parlement, geef: het kabinet-Wilopo te kennen, dat de onderhandelingen met Nederland o Nieuw-Guinea moeten worden voortgezet Eenzijdige opzegging der unie is in beginsel mogelijk, doch Ne derland zal dót nie: goedlkeuren, ook al heeft men de indruk, dat ook de Ne derlanders de unie zinloos achten. De kwestie - N ieu w - G u inea is niet eenvoudig, doch een internationale aangelegenheid. Bovendien moet Indonesië de macht hebben, er voor kunnen vechten, van daar dat de binnenlandse activiteiten bepalend zijn voor de bundeling van krachten. De laatste Jaren geven een teleurstel lend beeld, men Is niet dichter gekomen bij de verwezenlijking van de idealen van volkswelvaart, democratisch bestuur, regionale utonomie e.d. In vele geval len zal men niet aan de gekoesterde ver wachtingen kunner voldoen Men moet rekening houden met de beperkte ver mogens, o.m. ten aanzien van de des- kundigiheid van het personeel In ver band met het laatste is het aanknopen van betrekkingen met Rusland en andere vol ksdemocra" ieën niet eenvou dig. Bij loonsverhogingen en sociale voorzieningen moet men rekenen me: de draagkracht der bedrijven. Vooreerst moet men het begrotingstekort als een werkelijkheid aanvaarden en een uit weg roeken fai vehoging der productie Het is niet veraj»"voord een oplossing te zoeken door monetair operatieve maatregelen. De ganse gemeenschap moet meewerken aan de uitbreiding van de economische bedrijvigheid en de arbeiders mogen hun stakingsrecht niet eenzijdig gebruiken voor groepsbelan- g* De kernvraagstukken zijn economisch, rina nel eel - monoj Ine problemen, de ve.- lighe'd en de arbeidsvraagst ukken. Tenslotte waarschuwt de regertnc tegen de partiicontrovereen en de daar uit voorkomend absurde beschuldiging*, a. welke ons plegen te bereiken, is ook deze met grote aandacht gelezen. De schrijver heeft, zoals het in deze dagen gebruikelijk is. allerlei verkiezingslectuur onder ogen gekregen. Daarbij was ook A.R. pamflet. En in dat pamflet stond iets. waarover hij ons een vraag stelt. Nu willen wij vooropstellen, dat wij niet verantwoordelijk zijn voor de ver kiezingslectuur van enige partij. Men kan ook niet ter verantwoording roepen. Wel kunnen wij wellicht een kleine bij drage leveren om misverstanden of onjuiste voorstellingen weg te nemen. Wat vraagt onze briefschrijver ons? In het pamflet had hij gelezen: „Het laatste oord is niet aan wat de mensen be denken of willen, maar aan wat God wil. Gods wet is de hoogste wet ook in de politiek". Onze briefschrijver is het hiermede hartelijk eens. Hij wil nu echter van ons weten, of dit wel klopt met het „gebonden zijn aan de ordinantiën Gods in de consciëntie, beide van Overheid en onderdaan", zoals geformuleerd in het A.R. beginselprogram. hier toch eigenlijk geen sprake is van beperking voor wat betreft de gel digheid van Gods wet. Gaat het aan, zo wil hij weten, dat men eerst spreekt van Gods wet als de hoogste norm, ook in de politiek, om vervolgens van mening te zijn, dat het staatsgezag in de consciëntie aan Gods ordinantiën gebonden is? Wordt zo toch niet het eigen inzicht van de overheid naast en straks ook boven Gods wet gesteld? Wij zijn blij, dat de briefschrijver het stelt. Want hier komt ook het misver stand duidelijk aan de dag. Hij ziet in het resultaat van dat gebonden zijn in menselijke consciëntie uiteindelijk weinig anders dan menselijk bedenksel. Intussen ten onrechte, zo menen we. Het gaat er ons nu niet om, of de ge bezigde redactie m dit beginselprogram in alle opzichten gelukkig is en niet tot misverstand aanleiding kan geven. Wij menen te weten, dat in A.R. kring met betrekking tot enkele punten in het be ginselprogram naar een meer bevredi gende omsohrijving wordt gestreefd. Ondertussen evenwel doet men goed ook dit artikel niet anders te lezen dai bet gelezen wil zijn. IT wordt met deze binding in de consciëntie bedoeld? Stellig generlei beperking op de wet Gods. Dat blijkt ook uit het verband. Het artikel poneert allereerst, dat wij geen theocratie ken- zoals in Israël, en dat ten onzent de staat niet onderworpen is aan enige Kerk. Maar dan volgt ook terstond, dat overheid en onderdaan terdege gebonden zijn aan Gods ordinantiën. Van die binding geldt, dat zij er is in de consciëntie. Wie nagaat, wat met deze uitdrukking bedoeld is en wie haar leest heel het ruimere verband, die zal moeten erkennen, dat hier van een be perking toch moeilijk kan worden ge sproken. Integendeel, heel de zin van deze uitdrukking is. dat Gods wet zich rechtstreeks en ook niet te vermijden richt tot overheid en onderdaan beide. Beide zijn gehouden tot gehoorzaamheid aan Gods wet. In plaats van een beper king van de wet Gods zouden wij dan ook willen spreken van een verdieping, een accentuering ervan. Men brengt dit punt nog wel eens in verband met de vraag, of men zijn op vattingen, die men gelooft aan Gods Woord ontleend te zijn, aan anderen dwingend mag opleggen. Maar dat is toch een andere kwestie, hoezeer ook een beschouwing waard. Heel wat waar devoller echter dan een opleggen met dwang, gesteld al, dat dit in onze samen leving zou cunnen, lijkt het ons, dat de wet Gods werkelijk in de harten leeft. yOOR ons besef heeft men met het spreken van de binding in de consciëntie dit laatste ook zeer beslist willen zeggen. Het gaat er om, dat ons volk opnieuw wordt opgeroepen tot ge hoorzaamheid aan de wil van God, welke werkelijk ook in de politiek de hoogste wet is. Men kan wel zeggen, dat deze uitdrukking van die binding in de consciëntie niet in alle opzichten duide lijk is. Waarom echter zouden we ook niet eens wijzen op het mooie, het op de man en de vrouw af toesprekende, dat er in ligt? Onze briefschrijver stelde ons een vraag over een bepaald punt uit het AR. beginselprogram. Wij hebben ge meend. hem onze toelichting met te mogen onthouden. HU ware nog t« ver wijzen naar de zinsnede waarin het pro gram van actie deze gedachte onder woorden brengt. Welnu, daarin le.en we, dat deze party uitgaat „van het geloof, dat in de erken ning van Gods geboden als richtsnoer voor het staatsleven dc enige mogelijk heid Ligt voor het behoud en de zegen- rüke werking van gezag en vrijheid, van rechts- en levensorde". HET WEER IN EUROPA 55 li I Is VZW 7 18 WEERBERICHT Iets warmer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselende bewol king met vanavond nog en kele verspreide buien. Mor gen droog weer en iets war mer. Overwegend matige Westelijke to* Zuidwestelijke wind. (Opgemaakt te 10 uur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1