ORANGE: een stukje Nederland in het Rhönedal Een merkwaardige ontmoeting op een terrasje Schuurbehandeling van exportbollen laat te wensen over RIJN- EN VEENSTREEK NIEUWE LEIDSCHE COUHANT 4 WOENSDAG 18 IUN1 1MB Op de bromfiets door Europa (Van onze bromfietsende reporter Goos Kamphuis) ORANGE, 16 Juni. A CHTER DE BOERDERIJ, waar ik me met mijn schrijfmachine heb ge- nesteld, zoudt U aan weinig dingen Frankrijk herkennen. Als ik door het roestige erf-hek over het weiland uitkijk, komt het idee in me op, dat ik bijna twaalfhonderd kilometer heb gebromfietst om een landschap te vinden niet anders dan dat van Broek onder Akkerwoude: boerderijen met wat populieren, een hinnekend paard, koppels gulzige kippen met bazige hanen, een boerin, die aardappelen schilt in de schaduw van de es doorn. Maar als vanavond de zon gedraaid is boven het Rhóne-dal, zal ook Orange een ander décor krijgen: dan bulten daar in de verte machtige bergen op. Dan zal de Mont Ventoux te zien zijn, tweeduizend meter boven Vaucluse. Van de gelijkenis op Nederland blijft er dan niet veel meer over. Trouwens, het is ook alleen maar de omgeving, die gedachten aan Neder land oproept, want Orange zelf lijkt op geen stad en geen dorp van ons vaderland Toen Johan Bodegraven en ik voor het eerst het stadje bezichtigden, dat in de historie aan ons Oranjehuis is verbon den, hebben wij om te beginnen een half uur lang in zwijgende bewondering geze ten op een terrasje voor het 22Ö0 jaar oude Romeinse Amphitheater, een ver een kleurrijk geflaneer vol gratie en hof felijkheid, langs de kleine winkeltjes, die bijna altijd geopend zijn. Met een vestigingswet en een keurings dienst van waren schijnen de Fransen minder te maken te hebben dan de Ne derlanders. Er zijn zaakjes, waar U zowel Het stadhuis van Orange, waar op 29 Juli a.s. H. M. de Koningin ontvangen zal worden tijdesn Haar bezoek aan het Zuid-Franse plaatsje.dat zo nauw verbonden is met weerd, maar recht overeind gebleven bouwwerk uit de oudheid. Practisch de hele bevolking van Orange, n.l. acht dui zend mensen, kunnen in dit theater, dat voor muziek en openluchttoneel nog steeds wordt gebruikt, plaats nemen. En dit stokoude amphitheater met de Ro meinse triomfboog aan de ingang van het stadje mag dan al veel indruk op ons gemaakt hebben, als U ze niet samenziet in het geheel van dit bejaarde plaatsje, verliezen zij iets van hun glans. Vienne, een stadje even voorbij Lyon, waar wij een vorige keer over nacht hadden, was óók oud, maar daarbij onbeschrijfelijk vies, op een paar brandschone hotelletjes na. Alles voor „La Reine" IEDEREEN in Orange praai over het aanstaande bezoek van HM. Ko ningin Juliana aan het stadje, dat vroeger aan het Huis van Oranje heeft behoord. Als een winkeljuf frouw hoort, dat wij Hollandse repor ters zijn, luidt het: „Ah, la reine Juliana", met die grappige klemtoon op de laatste lettert Iedereen weet immers, dat de Koningin eind Juli naar Zuid-Frankrijk zal komen, om kennis te maken met de bevolking. De Franse bladen hebben er over ge schreven en foto's gepubliceerd en in het oude Romeinse theater zullen op voeringen gegeven worden, die bijge woond door de Vorstin der Nederlan den, een bijzondere luister zullen dra gen. Er komt versiering uit Parijs, de muziek zal niet ontbreken, schijnwer pers zullen de stad in feesttooi zetten en heel de bevolking zal op de been zijn, om irt de hulde aan de Koningin de vriendschap voor het kleine Ne derland te vertolken. Jh^N WIJ? We hebben het Rhónedal gezien, de bruggen van Lyon, de Romeinse tempel van Augustus en Livia in Vienne, we hebben Avignon bezocht, met zijn eeuwenoude stads muren en de beroemde brug van het beroemde liedje, we hebben de wijn geproefd in Beaune en de knoflook in Valence, we zagen qfe Alpen blik keren in het Oosten en de druiven- velden in het Westen tot aan de Loire liggen, we zagen, al bromfietsend, het sterrenbeeld verschuiven en nog steeds liggen er nieuwe werelden voor de banden van de twee brom mers. EXAMENS CHR. KWEEKSCHOOL. Voor het gisteren afgenomen exame voor onderwijzer slaagden aan de Chr. Kweekschool te Leiden de heren: H. M. Turkeniburg, Voorschoten; J. Wiersinga, Voorburg; W. M. Boer, Wassenaar; N. Corsel, Valkenburg; A. J. Heemskerk, Degstgeest; een cand. werd afgewezen. DE HEER N. A. VAN ZIJP T In Leiden is op 62-jarige leeftijd over leden de heer N. A. van Zijp, directeur van N.V. Rijnlandse Exploitatie Maat schappij, van de N.V. Leidse Handels maatschappij voor onroerende goederen. Piins Willem van ORANGE ■jan ORAXGE is uoor elke Neder- lander een menigte van herinne ringen verbonden. Elk schoolkind leert het verhaal van de kleine Wil lem, die op het slot Dillenburg van een bode hoorde, hoe hij erfgenaam was geworden van het prinsdom Orange en naar Brussel moest ver trekken om te worden opgevoed tot een waardig drager van die eervolle naam. Niet vele jaren later werd de naam Oranje onverbrekelijk met Ne derland verbonden. De naam is oeroud, in de Gallische tijd heette de stad Arausio, hetgeen later verbasterde tot Orange. Een Willem van Oranje leeft voort in de oude riddersagen en werd vooral be kend door zijn strijd tegen ae Moren. Toen later een Willem van Oranje de bevrijder der Nederlanden werd, maakte de langdurige vrijheidsstrijd het de Oranjevorsten onmogelijk veel aandacht te besteden aan het Prins dom. dat bijna chronisch verpand was om de gelden op te leveren voor het op de been houden van grote legers, die de Nederlanden beschermen moes ten tegen Spanjaarden, Duitsers en Fransen. In 1713 werd het vorstendom definitief bij Frankrijk ingelijfd. De bekende staatsman Daladler is afkom stig uit Orange. Daar, in Vienne sloeg een onplezieri ge geur van eten en mensen en slech te afvoerbuizen uit elk huis. Hier, in Orange is het prettiger en ook veel gezelliger. Er is een pleintje om de hoek van iedere straat en elk plein tje is een staalkaart van terrasjes. De straatjes, op de hoofdstraten na, zijn erg kort en erg smal en zij lo pen uit in straatjes, die nog nauwer en nog korter zijn. En het is ook hier weer opvallend, hoeveel charme er onderdak heeft in deze oude huizen met hun verweerde en vergeelde ge veltjes. De Franse vrouwen en meisjes weten zich te kleden tot in de kleinste dorpjes, dus toch zeker in Orange. Het Zater dagse beeld van Orange biedt dan ook (Aduertenttej DE CYCLE STAR Is verkrijgbaar bij Firma VAN SIJP, Haarlemmerstraat 295 Leiden Een merkwaardige ontmoeting op een terrasje in Orange: Nederlandse zeeman (rechts) vertelt aan Johan Bodegraven e gever zijn belevenissen.... boter als aardappelen, sardientjes als pe-' trolie, gebak, brood, vlees, schoensmeer, tandpasta, citroenen, wijn, bier, brandzalf kunt kopen en waar U bovendien uit de handpomp voor het huis benzine tankt voor de bromfiets. Twee van dergelijke winkeltjes naast elkaar is geen zeldzaam heid. Heeft de eigenaar i<ts waar U om vraagt, niet in huis, dan verwijst hij U hoffelijk naar zijn buurman wiens waren hij niet draalt evenzeer aan te prijzen als die van hemzelf GEMEENTE LEIDEN Officiële publicatie STEMMING TWEEDE KAMER De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat op Woensdag 25 Juni 1952, van des morgens acht uu des namiddags vijf uur, de stemming ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zal plaats hebben. De kiezer wordt herinnerd aan de plichting, bedoeld in artikel 79 der kies wet: Hij, die volgens het kiesregister be voegd is tot de keuze mede te werken, is verplicht zich binnen de voor de stem ming bepaalde tijd aan te melden bij het stembureau van het voor hem aangewe- :n stemdistrict. Voorts wordt gewezen op het bepaalde in artikel 128 van het Wetboek van Straf recht: Hij, die opzettelijk zich voor ander uitgevende, aan een krachtens wet telijk voorschrift uitgeschreven verkie zing deelneemt, wordt gestraft met ge vangenisstraf van ten hoogste een jaar. LEIDEN, 18 Juni 1952. De Burgemeester van Leiden, F. H. van Kinschot. AFSLUITING VERKEER Burgemeester en Wethouders Leiden brengen ter openbare kennis, dat ingaande heden, de Korte Paradijssteeg, voorlopig voor de duur van vier weken, voor alle rijverkeer gesloten zal zijn. Ook tocht II klonk als een klok Vierhonderd Leidse ouden naar Groenendaal Alleen de mensen en het aantal auto's waren anders, maar overigens is de tweede tocht van de Leidse ouden van dagen niet anders geweest dan de eerste. De weersomstandigheden waren, als op 10 Juni, ideaal. De organisatie klopte weer en de stemming was ook al gelijk. Op het vastgestelde tijdstip ronkten 66 personenauto's en 5 autobussen de Burg- gravenlaan af. De dienaren van Herman dad stonden overal langs de route gereed om de stoet, op weg naar Groenendaal, te helpen. Het was echt knus onder de bladertooi in Groenendaal. Ranja en koffie stonden in de gunst. Een kwink slag hier en een lach daar completeerden het beeld van gezellighed. Het comité lid de heer J. Brouwer dankte de auto bezitters, de politie en alle anderen, die 400 ouden een dag gaven, waarover nog een jaar lang gepraat zal worden. De heer H. W. de Nie drukte de dank van de ouden van dagen uit. Aan alles komt een eind. Zo ook aan deze dag. die precies op tijd op het punt van vertrek eindigde. Van de Burg- gravenlaan verspreidden zich de tocht genoten gisteravond om even over zes naar alle hoeken en gaten van de stad. Zendingsschool sloot cursusjaar Rede van dr Dankbaar De sluiting van het cursusjaar van de Zendingshogeschool heeft dezer dagen plaats gevonden. Voor studenten, cur sisten en genodigden hield dr W. F. Dankbaar, die gedurende de afwezigheid van dr E. Jansen Schoonhoven het rec toraat waarneemt, een sluitingsrede. Spr. begon met een overzicht te geven van de onderwerpen en vragen, die op Zendingswetenschappelijk gebied de laatste tijd aan de orde waren en stond daarna stil bij de lotgevallen van de Zendingshogeschool in het afgelopen stu diejaar. Voor de Zendingscolleges stonden acht theologische studenten ingeschre ven. De cursus voor onderwijzers en verpleegsters werd door twaalf deel nemers gevolgd en de beknopte cursus voor artsen en echtgenoten door 23 deel nemers bezocht. In het hospitium woon den dertig studenten, onder wie zeven buitenlanders, die allen op de een of an dere wijze het geboden onderwijs in de Zendingsvraagstukken en de Vrijdag avond-lezingen volgden. De avond werd gesloten met een korte liturgische godsdienstoefening, die door de theologische student de heer C. B. Bot werd geleid. Zondag zendingsmiddag op Oud-Poelgeest Zondagmiddag a.s., om half 4, wordt door de classicale zendingscommissie in de classis Leiden der Ned. Herv. Kerk, plaats van het aangekondigde week end op Oud-Poelgeest, een zendingsmid dag georganiseerd, die voor ouderen er jongeren toegankelijk is. Het openings woord zal worden gesproken door ds A. M. Knottnerus van Oude Wetering. Daarna spreken ds J. H. Grolle Ut/recht over „Israël herovert z'n plaats in de wereld" en mej. zr Kolopita uit Bolaang Mongondow Celebes) over Zending in mijn land", 's Avonds wordt het lekenspel „Mozes" van Philip Lamb opgevoerd. De toegang is vrij. Alleen de uitgang wordt een bijdrage gevraagd ter bestrijding van de onkosten. Haagse politierechter Zijn schoonvader bestolen. Een opperman uit Rijnsaterwoude be kende voor de Haagse politierechter zijn schoonvader bankbiljetten en ander geld te hebben ontstolen. Hiervoor had hij een kastje opengebroken, waarin zich een koffer bevond. In deze koffer was een geldkistje. De buit was ruim f 1000. Reeds eerder was verd. veroordeeld. Hij stond op goede voet met zijn schoon vader. Met het geld had hij o.a. oude schulden betaald. Vier maanden i waardelijk en f50 of 10 dagen luidde de eis. De boete werd verminderd tot f25. voor de rest ging de rechter met de werd een fabrieksarbeider uit Koude kerk aan den Rijn bij verstek en conform de eis door de Hgagse politierechter vei oordeeld tot f25 boete of vijf dagen. Koopman wilde aan zyn trek komen. Een 25-jarige koopman uit Alphen aan den Rijn kocht bij iemand in Rijnsater woude oud papier. Hij vond de prijs aar de hoge kant en om toch aan zijn trek te komen, stal hij en passant een dames mantel, een binnenband en een jute zak. Hij is een oude cliënt van mij, ze" officier van Justitie. De man heeft heel zwaar strafregister. De eis was maanden gevangenisstraf, waarvan helft voorwaardelijk met een proeftijd drie jaar en onder toezichtstelling het Ned. genootschap voor reclas sering. Conform de eis werd verd. ver oordeeld. Nieuwsflitsen uit de omstreken KATWIJK Vier-vis-stedcnrit Drie bestuursleden van de K.M.C. men deel aan de vier-vis-stedenrit, ..aarvan we al een verslag publiceerden. De heren J. Hoppenbrouwer, Chr. Ver- plancke en H. A. v. d. Anker Jr. reden in de oude Au&'.in van de heer Hoppenbrouwer. Zij behaalden de tweede prijs met zes straf punten (eerste prijs vijf strafpunten) en sleepten een zilve- haring in de wacht. De heer H. Lammens met Pontiac, verwierf een bronzen haring (elf strafpunten). Wedvlucht met oude duiven De posMud venclub deed mee me: een wedvlucht met oude duiven van Noyon, afstand 309 km. In concours waren 62 dieren. Gelost werd om 10 u. met "WZW wind. Eerste duif 13.56.23 uur, laatste 14.43.43 uur. De prijswinnaars waren als volgt: N. J Verkalk 1, 16; J. van Schaifc 2, 3; A. Grimbergen 4, 10, 12; A. J. Degens 5, 13; P. Varkev-isser 6; L. Noort 7, 14; A. Ravensbergen 8; J. Star 9; H. van Rijn 11; Kr. Schaap 15. Stichting 1940—1945 De Inzamelingsactie van de Stichting 1940—1945, begin Mei gehouden, heef' ƒ4850 opgebracht. KATWUK AAN DEN RUN Nauwe Kerkstraatadres aan gemeentebestuur Voor het drukke verkeer is de nauwe Kerkstraat wel zeer gevaarlijk geworden. Bovendien is de bestrating op sommige plaatsen, vooral vlak langs de trottoirs, in minder goede staat, waardoor voor rijwielen het slipgevaar niet gering is. Meermalen gebeuren er ongelukken, ge lukkig van minder ernstige aard tot nu toe. Tot overmaat van ramp staan soms grote zandauto's half op het trottoir ge parkeerd. die de doorgang nog mee: /"VRANGE heeft ook een Nederlandse vice-consul, docteur Echenoz, wiens bureau men, komend door een smal poor tje, ziet aangeduid door het Nederlandse wapen. Zo'n vice-consul heeft, vooral in het zomerseizoen, als vele Nederlandse jongelui op de bonnefooi naar het Zuiden liften, een niet altijd even aantrekkelijke baan. Toen wij bij hem aanbelden, was hij niet thujs en er stond toen reeds een zeeman met een baard van een week, kapotte schoenen en een deken over de schouder op hem te wachten. „Ik ben van Marseille komen lopen" zei hij. „Honderd kilometer in drie dagen. Ik heb mijn boot gemist en een lifter als ik met een baard en een ongewassen gezicht" krijgt niet gauw een kans om mee te rijden'. Het was een merkwaardige ontmoeting en omdat de man kennelijk stond te bib beren van de honger, namen we hem mee naar een terrasje, om hem zwarte koffie en verse broodjes voor te laten zetten. „Nou ja", mompelde onze vriend met een volle mond „het is wel eens goed voor je lichaam, om een poosje niet te eten. En het slaapt goed in hooibergen. In het gras moet je nooit gaan liggen, dat wordt 's morgens nat van de dauw. Den- nenaalden zijn ook prima, die geven warmte af. Hij was een typische zwerver. Ge trouwd geweest weliswaar, maar „trou wen is eigenlijk niks voor een zeeman". In het Vreemdelingenlegioen gestreden in Afrika, in Indië gezworven, op allerlei schepen van allerlei nationaliteiten ge monsterd en nu, uitgehongerd met twee Nederlandse bromfietsers aan een tafeltje in Orange, bij een mok zwarte koffie en wat brood. Hij verklaarde, in jaren niet zo gezellig gebabbeld te hebben en nam joviaal afscheid, zwaaide zijn dekentje op de rug en slofte het pleintje af, jeai Orange in, op weg De Tulp vergaderde Ei komt een inlichtingendienst (Van een speciale medewerker) De schuurbehandeling van de tulpen is nog steeds niet wat je noemt. Van de bui tenlandse broeiers werden ook dit seizoen weer klachten ontvangen en dat komt de afzet uiteraard niet ten goede. In de ledenvergadering van de „De Tulp" werd dan ook bekend gemaakt, dat er een inlichtingendienst komt, die kwekers en han delaren b(j voortduring op de hoogte houdt. Dat is één. Verder is er dezer dagen een boekje van de pers gekomen, getiteld „Door nög betere kwaliteit van tulpen bloemen naar een grotere export" van de hand van prof. Van Slogteren; staat er een voorlichtingsfUm op stapel en overweegt men een keuring te velde, waaraan certificaten voor zuiverheid, gezondheid en soortechtheid zün verbonden. Verder wordt overwogen om een houd baarheidskeuring in te stellen voor nieu- der «lopjes t «en onbekende bestemming, maar onder rlnge vergoeding te verrichten. De voorzitter, de heer G. v. d. Marei, liet het in zijn openingswoord al duide lijk uitkomen, dat men over de huidige gang van zaken niet bijster tevreden is. De voorbehandeling van de voor export bestemde bollen is bij veel firma's lang niet up to date. Men gelooft het wel en bovendien is er vaak geen goede* outil lage. Mochten de kwekers en exporteurs ondanks de genoemde extra voorlichting er nog onverschillig tegenover staan, dan kon het wel eens gebeuren, dat er een keuring in de schuur 'komt. De inlichtingendienst gaat uiteraard geld vragen. Door een ruimere subsidi ering uit de vakheffing wordt dit moge lijk gemaakt. Ook de voorlichtingsfilm „Hoe het wel en hoe het niet moet" kan worden vervaardigd, dank z'u een belang rijk bedrag uit de vakheffing. Deze film zal ter beschikking gesteld worden van alle vergaderingen van vakgenoten. De rolprent geeft aanschouwelijk onderwijs omtrent hetgeen moet gebeuren als de bollen in de grond zitten, in de schuur liggen en in de boot gaan en: hoe de af nemer moet handelen als hij de zending heeft ontvangen. De keuring te velde met een certificatenstelsel zal moeten geschie den door een plaatselijke organisatie. Enkele bekwame kwekers zullen worden aangezocht om de keuringen tegen ge- soorten. „De Tulp" heeft de commis sie voor nomenclatuur bereid gevonden een reeks proeven te Wat de financiën aangaat: er was dit jaar een batig saldo van ruim ƒ500, dat men ter beschikking zal stellen van Flora 1953 voor het aankopen van prijzen. Optimisme De directeur van de keuringsdienst, de heer Limburg, bracht een uitvoerig i slag over de virusbestrijdingsdienst kon een optimistisch geluld laten horen. Men kan de ziekte door opzuiveren der partijen voortdurend terugdringen en de medewerking van de kwekers is over het algemeen groot. Met het oog op virus, aldus de heer Limburg, mogen we gerust zeggen, dat ons product aan de hoogste eisen voldoet. Het Augustaziek werd dit jaar heel weinig waargenomen. Het is de keuringsdienst opgevallen, dat bij verscheidene kwekers in sommige partijen het ondereind enorm groot is. Men heeft geadviseerd deze ondereinden voor inlevering te bestemmen. Een stig verschijnsel is de toenemende zuiverheid der partijen wat soortecht heid aangaat. Men komt bijvoorbeeld partyen Pr. Elizabeth tegen waarin NOORDW1JKERHOUT Geslaagd Onze dorpsgenoten de heren F. M. M. Bëokes en P. Brama zijn geslaagd voOr et examen gemeente-administratie. OEGSTGEEST Vanavond raadsvergadering De gemeenteraad komt vanavond ln spoedeisende zitting bijeen. Besproken vorden het voorstel van B. en W. tot het aangaan van een lening met de bank voor Ned. gemeenten van f 170.000 tegen 4% ten behoeve van de bouw van R.K. meisjesschool. Vooral voor kinderen zijn de gevaren groot, temeer omdat er drie scholen de straat staan en van twee zijden school kinderen de straat moeten oversteken. Dit heeft de hoofden van de scholen doen besluiten een schrijven aan het gemeen tebestuur te richten, om dit met klem te verzoeken maatregelen te treffen. A.R.C.-wcdstrijden Doordat Quick Boys Zaterdag de beker finale moet spelen, is er wijziging ge komen in het programma der nederlaag wedstrijden. Zaterdagavond om 7 uur komt nu Overmaas uit Rotterdam e laatste wedstrijd, die dan tegen de Kat- wijkers gaat, wordt op nader te bepalen datum gespeeld. Zoals gemeld, beginnen hedenavond de lagere elftallen met de wedstrijden ARC 2ALphia 2 en ARC Alphda 3, terrein Steenstraat. Arm verbrijzeld In de kistenfabriek van de heer G- aan dis Valkenburgseweg had gistermid dag een ernstig ongeval plaats. Een nog jeugdige arbeider raakte met een arm' in een der schaafmachines, waardoor deze totaa-l werd verbrijzeld. Hij werd terstond naar het academisch ziekenhuis -ervoerd. Hei. slachtoffer zal de arm moeten missen. De arbeider was gdste- or het eerst in de faibriek werk zaam. KATWIJK AAN ZEE Orgel van de Oude Kerk Het houtwerk van hét orgel in de Oude Kerk werd de laatste tijd door houtworm aangetast. Aan de kerkorgel fabrikant A. Standaart te Schiedam is opgedragen, het mooie instrument gron- herzien. Deze firma is hiermede In-middels begonnen en denkt ongeveer drie weken nodig te hebben. Ondanks de reparatie blijft het orgel goeddeels bespeelbaar. Damclub K.W.Z. Hier volgen enige uitslagen van zomer wedstrijden, die gespeeld werden door de Katwijkse damclub K.W.Z. Groep A: J. DubbelaarJae. van der Plas 0—2, J. van Rijn—Jac. van der Plas 2—0, T. van Beelen—L. Dubbelaar 1—1. Groep B: L. Brouwer—'Y. de Wilt aflgebr., Jac. de BestA. van Duiven voorde 0—2, P. Meijvogel—'B. van Rijn 20. Spreekbeurt Voor de Geref. Bond! spreekt morgen» avond om 8 uur in heti Unigebouw ds Dorsman van Scheldudnen. Hoog en laag water Donderdag 19 Juni: hoog water 0.45 en 13.18; laag water 6.38 en 21.16. LISSE Uitreiking NLC-beker Vanavond vindt in die Witte Zwaan de prijsuitreiking plaats van de wedstrijd) om het sohaakkampioénschap van Lisse. Voor het diaconessenhuis In een bijeenkomst werd eeni actie op touw gezet ten bate van het dliaco- nessenhuis te Leiden. Het bestuur van de plaatselijke afdeling werd ails volgt samengesteld: ds G. Jongeboer, voorzit ter; Joh. Mijnders, secretaris; W. Mon- fcagne, penningmeester; P. van Leeuwen en J. v. d. Spek, lid. Een twintigtal per sonen uit verschillende Kerken zal het bestuur terzijde staan en als blokhoofd optreden. Zij zuilen in hun blok mede werkers zoeken voor de te voeren inza melingsactie. Op 2 Judd komt men in de vergaderzaal van de Geref. kerk op nieuw bijeen om de actie te bespreken. RUNSBURG Spreekbeurt Ds P. J. Dorsman, Hervormd predikant Lening te Zwammerdam Ambtswoning te Alphen gehuurd In de gisteravond te Zwammerdam gehouden raadsvergadering werd besloten lening aan te gaan ter consolidatie de uitgaven voor de vier reeds ge bouwde woningen. Voorts werd besloten f 20 000 aan overcomplete kasgelden uit te lenen. Het perceel Hazeveld 3 te Alphen aan den Rijn werd gehuurd voor ambtswoning, omdat in de gemeente Zwammerdam een ambtswoning ont breekt. ALPHEN AAN DEN RUN De middenstandstentoon stelling De voorbereidende werkzaamheden oor de middenstandstentoonstelling zijn vlot verlopen. Ruim veertig plaatselijke middenstanders zullen deelnemen De tentoonstelling, die tevens beurs is. wordt gehouden van 4 tot 12 Juli, in de Laura- week. De tent is 1400 m2 groot en komt r op het St. Jorisplein met de ingang de kant van de Schoolstraat. De tentoonstelling zal attractief zijn door de monstraties, korte filmpjes en 'n strijkje- De middenstandsactie brengt ongetwij feld de nodige bedrijvigheid in onze ge- ïte en zal wellicht een gunstig eco nomische resultaat hebben. „Mobiel" blijft mobiel De Chr. toneelclub Mobiel heeft zich al vroeg bezonnen op het komende winterseizoen. Zij heeft in studie ge- Hl Vandaag is Morgen, een oorspron kelijk toneelstuk van de Engelse schrijver Herbert Bates, in de Nederlandse ver taling van Jan Oyen. Dit boeiende stuk, dat door het beroepstoneel is vrijgege- speelt zich af dn een Engels land huis en geeft een beeld van de spannin- in Engeland in de oorlog 19401945. Het zal waarschijnlijk begin volgend jaar de leden van de Chr. Oranjevereni ging worden opgevoerd. Voor October heeft de C.O.V. enkele familie-avonden georganiseerd, waarop men kan genieten van ernst en luim in voordracht, zang en muziek. Op deze avonden hoopt Mobiel na de pauze een historische schets voor het voetlicht te brengen. Werkzaamheden aan hefbrug over de Gouwe De werkzaamheden aan de opritten van de brug over de Damse Rijn bij Gouwsluis zijn thans zo ver gevorderd, dat volgende week de oprit van de hef brug over de Gouwe, die aansluiting geeft op de Zuidelijke oprit van de Rijn brug opgehoogd kan worden. Hiervoor words het verkeer enigszins verlegd. De rijksstraatweg zal over de lengte van de oprit ongeveer 1.20 m hoger worden. Ook het rijwielpad wordt tijdelijk om gelegd Vriendschappelijke match Op het voetbalveld van de vereniging Koudekei'k had een ontmoeting plaats tussen twee elftallen, van de CJMV" Samuel (Koudekerk) en Jonathan (Al phen a. d. Rijn). De wedstrijd had niet veel spannende ogenblikken. Reeds en- kele minuten nu he. begin doelpuntte Koudekerk: 10. De rust ging in met een 20 voorsprong voor Koudekerk. Na de rust wisten de Alphenaren gauw hun| achterstand weg te werken. Koudekerk vermocht niet meer te doelpunten. Beide ploegen moesten een strafschop nemen. van Alphen mislukte, terwijl Koude kerk met opzet naast het doel trapte. Toen scheidsrechter Colijn voor het einde floot, was de stand 22. Burgerlijke stand Geboren: Johannes, z. v. Nic. Hooge- ;en en J. Keinemans; Willem C., z. v. A. Hoogeveen en M. Dorrepaal. Overleden: Reindert Eijkelboom, 50 j., echtgenoot van C. Hanse. Doorlichting bevolking De doorlichting van de bevolking op tuberculose zal morgen. Vrijdag en Maan dag plaats hebben in het .raadhuis. De schoolkinderen worden groepsgewijze geholpen. 10c/c andere rose variëteiten voorkomen! Het B.V.S. had de mening van hert be stuur gevraagd over het tulpenareaal. Men had geadviseerd dit niet uit te brei den. Prof. Van Slogteren wees in een toespraak voor de zoveelste keeT op het grote nut van later verzenden. Na de bestuursverkiezing moesten de heren G. v. Rijn, H. Arendshorst en Th. Hoog plaats maken voor de heren H. v. Doorne, 's-Gravenzande, P. M. Philippo, Sassenheim, en P. Nelis, Heemstede. KOUDEKERK AAN DEN RUN De Jonge Kerk bijeen In de koo reaal vergaderde de Jonge Kerk, ornd'er leiding van haar voorzitter, Poort. Na het zingen van gez. 911, :n 4 heette die voorzitter de aanwezi gen hartelijk welkom. Hij sprak daarna zelf over „Het Avondmaal". Spr. wees op de bangheid, maar ook op de gemak zucht om aan het Avondmaal deel te in. Het H.A. is een hiulipmidd&l om te komen tot de beloften Gods. Maar het ls ook te beschouwen als een geneesmid del, dat door God gegeven wordt. Het belangrijkste is, dat God het geeft als levensmiddel, dat we telkens weer nodig hebben, wamt het geloof moet verankerd zijn in Jezus Christus, uiit Wie we leven. Het H.A. word: ge vierd ter gedachtenis aan Jezus' lijden en sterven, maar ook aan Zijn opstan ding. Het is ook een teken des Verbonds: te komen in verbondenheid met Chris tus en in Hem met allien, die Zijn Naam belijden. In de pauze verkocht mej. Stroo ver scheidene uitgaven van de jeugdraad. Er werd nog gespioken over de moge lijkheid om met' de Jonge Kerk Maasland te Koudekerk een weekeinde te houden. OUDE WETERING Vergadering A.R.-Kiesvereniging. Morgenavond om half 8 wordt in de lokalen achter de Geref. Kerk gadering van de A.R.-Kiesvereniging ge houden. Mr Van Smeden te Hoofddorp zal spreken over: ,.Anti-revolutionnair be ginsel in de practische politiek". TER AAR Keuring en herkeuring maten en gewichten Op 23 Juni van 10 tot 12 en van 13 tot 16 uur wordt in de Chr. nat. school te Aardam zitting gehouden voor de keuring en herkeuring van maten, ge wichten en meetwerktuigen. Belangheb benden moeten er voor zorgen, dat de voorwerpen schoon, droog en roestvrij worden aangeboden. Geref. Kerk De keakeraad van de Geref. Kerk heeft de volgende candidal en gesteld: voor ouderling de heren C. van Vliet Nzn. en J. M. van Vliet; voor diaken de heren A. H. Gerling en T. Kroon. SASSENHEIM Jubileumtocht ouden van dagen De tocht van de Sassenheimse ouden van dagen droeg dit jaar een bijzonder karakter, omdat men voor H.M. de Koningin in Soestdijk zou defileren. In de Wilhelminalaan, de Emmalaan, de Julianalaan en de Beatrixstraat stonden 77 personenauto's en 2 bussen. Het was een aardig gebaar van de Chr. kleuter school de kleuters op de hoek Kerklaan- Parklaan op te stellen om de oudjes uit geleide te doen. Via Aalsmeer en Hil versum kwam de stoet in Soestdijk. mevr. Van Klaveren, bood de Koningin een bouquet bloemen aan. De oudste deelnemer, de heer C. van Velzen, overhandigde een Sassenheims product, nl. een bord van de aardewerkfabriek „Veisen". Voor de prinsesjes was er' ook iets. Op de terugweg wachtte in Hilversum de koffietafel. De heer Otto vertoonde film van de tocht van vorig jaar. Langs Weesp en Schiphol kwam men in Groenendaal. Het bestuur bood daar een diner aan. De voorzitter van de Oranje vereniging, de heer F. Boot, dankte de autobezitters voor hun spontane mede werking en wees er op, dat dit de 25ste tocht was. Zij, die niet mee konden, hadden een verrassing ontvangen. Hartelijke woorden werden ook ge sproken door de burgemeester, jhr mr R. Sandberg van Boelens. De dank van de deelnemers werd op humoristische wijze j vertolkt door de heer Van der Meij. Om half tien kwam men weer in Sassenheim, j grote menigte stond te wach- ten, terwijl „Crescendo" bij de Oude Haven een paar nummertjes muziiek presenteerde. VOORSCHOTEN Oorlogstuig Van politiezijde verzoekt men ons nog maals er op aan te ^pingen geen uig in de vui'lnuWmimer te dep Men breng; daardoor het leven van anderen in gevaar. Mooht men nog pro jectielen, granaten of Iets dergelijks in zijn bezit hebben, dan brange, men Vie zo spoedig mogelijk bij de politie. Dtf kan nni nog zonder strafvervolging. Burgerlijke stand GEBOREN: Arie P.. zn van P. de Wit en G Haijtema Pr. Beatrixlaan 17. ONDERTROUWD: J. H. Blanken, 26 j. Pr. Margrietlaan 26. en C. G. Polane, 21 j„ idem. OVERLEDEN: F. W. T. Hunger, 78 j.. echtg. ran C. Geenssens, Veurseweg f" J. Rraggaar, 76 j., echtg. van J. van Leeuwen, Pauwenstraat 9: P, R. Drees, 3 j., zn van J. C. Drees en C. M. van de~ Bosoh, W. de Zwijgerlaan 82. WARMOND Ouden défileerden langs de Koningin De ouden van dagen hebben weer ee onvergetelijke uitgaansdag gehad, met als hoogtepunt een défilé voor HM- de Ko; ïr.gin te Soestdi.ik. Met 40 auto's en autobussen ging i naar het Bosplan bij Amsterdam, waar een kopje koffie werd gedronken. Daarna volgde het bezoek aan het paleis te Soestdijk. Op het bordes stond de Ko ningin in gezelschap van prinses Marijke. Door zuster Tempelaar werd aan de Ko ningin een bloemstuk aangeboden i vorm van een zeilboot. Tijdens het défilé stonden ook de burgemeester e voorzitter van het comité, de heer H. W. Nijman, op het bordes- De ouden van dagen brachten de Koningin een harte lijke ovatie. Daarna werd'naar Zeist gereden, in het Jagershuis de lunch werd gebruikt en menig woordje van dank werd ge sproken. Vervolgens gebruikte men de thee te Kudelstaart en omstreeks half 8 arriveerde men weer in Warmond. Bij de tol hadden de beide muziekkorpsen zich opgesteld en onder vrolijke tonen werd de kom der gemeente bereikt. Daar waren honderden aanwezig, om de ouden vafli dagen welkom te heten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 4