Jlieuiuc jTcitoriic Gtimrant ul 't Zweedse vliegtuig opende eerst vuur op Russische Migs... het 't Haagse Hof stelt Perzië lastige vragen Regering wil Ambonnezen geen militaire status geven Wist U WOENSDAG 18 JUNI 195* BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week AD VERTE NTIËN: f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Drie en dertigste Jaargang No 9458 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERIN* Directie: F. DIEMER CHR1STEL1JR-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staalvast! cft is gljeftfcoea uga bert In tegljeaspatT ORANGE - een stukje Nederland Stalin in de leer bij Göbbels Protest-nota uit Moskou door Koning Gustaaf waardig beantwoord T^E HEFTIGE BEROERING in Zweden over het neerschieten door Rus- i-f sische straaljagers van de onbewapende „Catalina" duurt nog steeds voort. Opnieuw werd voor het gebouw van de Russische ambas sade te Stockholm gedemonstreerd en poogde de politie de gemoederen in toom te houden. Gustaaf Adolf heeft bij een bezoek aan een oplei dingsschool voor het leger in Noord-Zweden, de gevoelens van zijn onderdanen als volgt onder woorden gebracht: Wij allen zijn onwrikbaar besloten ons gewapenderhand te verdedigen, als wij worden aangeval len. Wij zijn een vreedzaam volk en bedreigen niemand, maar wij leven in een wereld, waarin met de mogelijkheid van gewapende conflicten rekening moet worden gehouden. Ons wachtwoord moet zijn: eenheid, i solidariteit, groepsgeest en tucht. Intussen heeft Ruston*! een tegen offensief' geopend, want de Sowjetmin. ran, Buiit. Zaken, Wisjineky, deed de Zweedse ambassadeur in- Moskou een protest r.foékomen tegen „de grove schen ding der Russische territoriale wateren door een Zweeds vliegtuig op 16 Juni". Dit zijn wij zo van het Kremlin gewend. De Russische no:-a beweert, dat twee Mag-siiraadijoigers heb Zweedse toestel sommeerden maar een vliiegvedd te vol gen, da-t de Zweed het eerst Ihet vuur opende, waarna de Mngg terugschoten, waarop het Zweedse vMeg>ïudig in- zee was gevallen. Het schier famdastdsch-leugen- :«Chiltige dezer zienswijze druipt er af. Kam men vaan de Russen een ruiterlijke bekentenis verwachten? Een geheel andere menbailiiitel'b toont Zweden ons. Immere Zweden heeft openlijk aam de Sowjet Unie excuus aangeboden voor het feit, dtaiti een Cata- Mma-vliegituiig, op zoek maar een ver miste Zweedse DaGcota vorige week Vrij dag boven Russisch gebied1 heeft gevlo gen. Maar dat was drie dagen, voor dat de andere Catalina, die eveneens naar de vermiste Dakota zocht, door Russische jagers boven de Oostzee werd neergeschoten. Het was op 13 Juni, dat deze Catailima, boven Russisch gebied' vloog, en de erkende vergissing vond ptoets, -oen maar de verloren gegane Da kota, wend gezocht. In, geen geval geldt dit excuus dus de Catalina, die op 16 Juna door Russische jagers boven de Oostzee werd aangevallen. Hen protest der Sowjets is dus volkomen misleidend. Inmiddels zal Zweden, zoals reeds ver meld. zijn waakzaamheid in de lucht ver scherpen. volgens het advies van de op- perbelhebber, generaal Nils Svedlund. Voorlopig zullen er echter niet „meer" mannen voor de militaire dienst worden opgeroepen, maar dit zal veranderen, als de Russen hun aggressie voortzetten. Pre mier Erlander houdt Koning Gustaaf Adolf telefonisch op de hoogte van de situatie. De Koning brengt momenteel keren, ingeval een crisis in de betrek kingen tussen Zweden en de Sowjet Unie mocht ontstaan. Tot het Russische „tegenoffensief" be hoort ook het volgende: De Sowjet- ambassadeur wenst in verbinding te wor den gesteld met de bemanning van een Russische treiler, die enige tijd geleden een haven van Gothland binnenliep. Het was een treiler uit Letland, met een bemanning van vijf koppen, die om asyl had gevraagd. Naar verluidt, zouden deze vijf mannen uit Zweden naar een Wes telijk land zijn vertrokken. Vermelden wij nog, dat volgens een Zweedse woord voerder de Zweedse luchtmacht het nodig vond te verklaren, dat zij deOostzee nog steeds als haar eigen gebied be schouwt! De verdwenen Dakota is nu ook op gespoord. Duikers pogen thans het op 20 meter diepte liggende toestel te lich ten. Van de acht bemanningsleden is nog geen spoor gevonden. Woningblokken met 8 etages in R'dam B. en W. van Rotterdam bieden de raad een voorstel aan voor de bouw van 7 hoge woongebouwen met 756 woningen en 49 garages in de Kleinpolder-West. De bedoeling is ieder gebouw negen woon lagen te geven, met toepassing van ge metselde bouwmurcn als hoofdconstruc tie. Van de 108 woningen in elk gebouw zijn er 99 met drie kamers (vier bedden) en 9 met twee kamers (twee bedden). De gemiddelde weekhuur is geschat op 12,éO bruto. B. en W. stellen tevens voor de bouw te laten uitvoeren door de laag ste inschrijver, Van Vliet en van Dulst's Bouwbedrijf te Rotterdam, voor een be drag van 8.247.000 rond. Voor de uitvoe ring van het plan willen B. en W. een crediet van ƒ11.114.000 beschikbaar stel len. De Zweedse Catdlina-vlieboot, jagers beschoten werd. Deze foto welke door Russische Mig-straal- werd genomen onmiddellijk nadat het vliegtuig met de neus op de golven plofte. Op de voorgrond de 7 leden van de bemanning die met rubbervlot hun toestel wisten verlaten en door het Duitse schip Munsterland werden opge pikt. Twee van de 7 inzittenden het vliegtuig waren door kogels gewond. Mossadeq heeft geen hoop het olieconflict met de Britten te winnen ALS HET CONFLICT tussen Perzië en Engeland over de olie niet, op voor beide partijen bevredigende, wijze geregeld wordt, dan wordt Perzië straks nog straatarm. Er is nu reeds een begrotingstekort van 3 milliard rials (f70 millioen). De jaarlijkse uitgaven voor personeel en on derhoud van de genationaliseerde oliemaatschappij wegen zwaar op de be groting, vooral nu de buitenlandse handel zo aanzienlijk verminderd is. En intussen zijn voor het Int. Hof van Justitie te Den Haag nog steeds de partijen aan het woord over de kwestie, of het Hof bevoegd is inzake het olieconflict een oordeel uit te spreken. De President van het Hof heeft aan Mossadeq nog een en ander te berde het einde der zitting, waarin de Brit Sir Eric Beckett zijn pleidooi beëindigde, de Perzische delegatie enige vragen gesteld, die in het Perzische kamp beroering ver wekten. Hij herinnerde er aan, dat de Perzische delegatie een document heeft overgelegd, over de wet van 1930, wai Perzië de bevoegdheid van het Hof kent, betreffende verdragen na 1930. staat in het betreffende document „het Internationale Hof van Justitie" hetgeen toen echter niet bestond, want toen fun geerde het Permanente Hof van Intern. Justitie, onder de auspiciën van de Vol kenbond. De President wenste nu te weten, hoe deze vergissing kon zijil ont staan. Ook was nergens een datum ge noemd, waarop de wet van 1930 tot stand zou zijn gekomen en nergens was mel ding gemaakt van de ratificatie dezer omstreden wet. De Britten hadden reden tot voldoe ning. omdat juist de Perzen zich steeds op de wet van 1930 hadden beroepen. De Perzen krijgen gelegenheid deze vra gen rustig te beantwoorden en vanmid dag zou prof. Rolin voor Perzië ander maal het woord voeren. Het wordt dus een interessant juridisch" duel op hoog niveau. Vermoedelijk zal ook premier Hommerson niet in vrijheid Vanmorgen heeft de officier Justitie bijd e Amsterdamse Rechtbank na een herhaalde korte behandeling de zaak Hommerson ontslag van deze Zaar.se journalist gevraagd uit de gijze ling. De rechtbank heeft echter beschikt dat hij niet uit de gijzeling wordt ont- De Curagaoee journalistenvereniging heeft een telegram aan Hommerson ge zonden, waarin zij hulde betuigt. Voorts zond zij een bloemenmand aan. mevrouw Hommerson. Het Zweedse spionnageproces Enbom kreeg 7300,- voor zijn verraad Tijdens de voortzetting van het Zweedse spionnageproces te Stockholm in een stampvolle rechtszaal, bevestigde |Enbom zijn tevoren afgelegde bekente nis. Enbom verklaarde, aanvankelijk in de verondersrtefyling te hebben verkeerd, dat de inlichtingen, welke hij de Russen verstrekte, bestemd waren voor dagblad artikelen. „Daarom was ik niet zo nauw keurig bij het informerenver klaarde hij, onder .gelach van de verslag gevers op de tribune. „Maar zelfs al had ik geweten, dat het uivere spionnage betrof, dan zou ik het verk toch hebben gedaan". Erabom had de inlichtingen in de jaren '41—'48 gegeven, omdat hiij een Duitse inval vreesde en de Zweedse officieren „tamelijk onbetrouwbaar" vond. Verder had' hij een bruine koffer ontvangen met een radiozender er in, te zarnen met een pistool. Maar toen hij de zender in elkaar had gezet en de zendsleutel' lindiuikte. schoot er een steek vlam uit .het apparaat, waardoor het toestel voor een deel veiikoolde. Enbom vertelde, in het geheel onge veer 10.000 Kronen (7300 gulden) te heb ben ontvangen. Een klein deel hiervan 'had- hij aan zijn broer geleend. Vliegende schotels De Amerikaanse luchtmacht is een onderzoek begonnen naar het bestaan van de vliegende schotels", zo onthulde generaal Vandenberg, chef-staf van de Amerikaanse luchtmacht, in een artikel in het weekblad „Look". Krantenbericht Tweeduizend ex-KNIL'ers mogen echter in een burger bewakingskorps DE REGERING is niet bereid om de tijdelijk in ons land vertoevende Ambonnese oud-K.N.I.L.-militairen de militaire status te geven. Om j echter passende arbeid te kunnen verschaffen aan die Ambonnezen, die niet voor 'n burgerberoep willen worden opgeleid, zullen maximaal 2000 van hen worden ondergebracht in een tijdelijk op te richten Burgerbewakingsdienst. Ambonnezen die een vakopleiding hebben voltooid, zullen in kampbedrij- vén en werkplaatsen te werk worden gesteld, bijv. als timmerman, kleer maker, schoenmaker of in bedrijven voor de metaalbewerking. slissing der regering. Over het Ambon nese Burgerbewakingskorps zegt de ge neraal dat de leeftijd gesteld wordt op 25-50 jaar en dat slechts in zeer bijzon, dere gevallen ook niet-oud-K.N.I.L.-mi- litairen die in de woonoorden wonen, kunnen worden aangesteld by het korps. Voor het korps moet een overeenkomst worden getekend voor de voorlopige duur van een jaar. De bestaande vakopleidingen voor een burgerberoep worden uitgebreid. De cur sussen staan voor alle leeftijden open. Een premieregeling voor bijzondere pres taties zal spoedig bekend worden ge maakt. In de kampbedrijven en werk plaatsen zullen ongeveer 1500 man em plooi kunnen vinden: Verder kunnen oök in de interne kampdiensten, bijv. de- keuken, de admi nistratie, krachten worden aangesteld. De bezoldiging zowel in de werkplaatsen als in de interne diensten zullen over eenkomen met die van wachter by het Bewakingskorps. De Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland, McCloy, heeft met Adenauer het Westelijke antwoord op de jongste Russische nota over Duitsland besproken. McCloy was, na een kort verblijf in de Ver. Staten, weer te Bonn teruggekeerd. Vermoedelijk zal hij over een maand voorgoed naar Amerika teruggaan. Als zijn opvolger wordt bij herhaling Walter Donnelly genoemd, thans Hoge Commis saris der V.S. in Oostenrijk, De ministers Staf en Beel hebben het Tweede Kamerlid Bruins Slot (A.-R.) thans geantwoord op de schriftelijke vragen die hij over deze zaak gesteld had. Zij wijzen hem op het tijdelijke ka rakter van het verblijf der Ambonnezen in Nederland. Ernstige bezwaren.bestaan er om deze personen in de vredesdien- sten van de Kon. Landmacht te plaatsen. Voor de meeste-n zou er in de K L. geen geregeld werk in militair verband zijn met natuurlijk ernstige gevolgen èn voor de betrokkenen èn voor de krijgstucht èn voor de begroting. De hoofdleider van de Ambonnese woonoorden, de generaal-majoor P. Scholten, heeft aan de leiders van de kampen mededeling gedaan van de be- Chinees schoot vriend in Zaandam dood Diens vrouw licht gewond De 36-j. Koger steenkolenhaindelaa'r Jaap Kok is gisteravond tegen midder nacht doodgeschoten door de 42-jarige manufacturer Y. C. C.. Chinees van ge boorte. in de A. F. de Savornin Lohman- straat te Zaandam. De echtgenote van Kok kreeg een schampschot in de bo- De aanslag is gepleegd voor de win- =1 van de Chinees, nadat het echtpaar huisvrienden van de manufacturier de echtgenote van C. had thuisgebracht een gezamenlijk bioscoopbezoek. De ees, die in de deuropening stond, heeft de familie Kok een verwijt ge- ikt. Toen het echtpaar wilde vertrek ken. loste C. twee schoten, waarvan één de heer Kok dodelijk trof. C. vluchtte na zijn daad naar het Boomgaardpad, waar hij de fabrieksar beider Vleeshakker een groot bedrag bood een nacht onderdak. V. ging daar op in. Later heeft C. zich bij de po litie gemeld. Onderweg heeft hij zijn re- •olver weggeworpen. Als motief moet ja-louzre aangevoerd worden. Doordat de heer Kok niet ge groet had, loste C. de schoten, vermoe delijk mede doordat hij in de loop var de avond Ln een opgewonden stemming was geraakt over het lange uitblijven van zijn, vrouw. De politie heeft de re volver later op he; dudveniplat achter de woning van de Chinees gevonden. Het slachtoffer was vader van een kónd. De diader woont reeds tien jaar in ons land; I öooh is niet genatuinaillseerd. I Een blik op het dek van het Duitse stoomschip Munsterland, waar de Zweedse vliegers eindelijk gelegenheid kregen om wat op verhaal te komen van hun sensationele en gevaarlijke avonturen. In 1955 een personen auto van de DflF De D.A.F. automobielfabriek in Eind hoven zal in de eerste helft van 1955 be ginnen met de serie-productie van lichte personenwagens. Reeds eind 1953 zal de D.A.F. tien prototypes van deze zuinige, eenvoudige vierpersoonswagen (4 cylin der kopklepmotor van 1'2 1. cylinder- inhoud) op de weg brengen. Een jaar lang zullen deze tien wagens worden be proefd en in 1955 komt ae Nederlandse personenauto op de markt. De fabricage van deze wagen sluit aan op het productie-programma van de mili taire voertuigen. De president-directeur van de D.A.F., de heer H. van Doorne, deelde dit gisteren mede bij de aanbe- stedjng van 8000 m2 nieuwe kantoor ruimte, waarmee het bedrijf wordt uitge- Arbeiders vonden 100 gouden munten Twee arbeiders, de gebroeders In 't Veld. vonden naast het huis van boer Herweijer te Maasdam een aarden kruik en een tinnen kan. beide gevuld met sa men ongeveer honderd gouden munten. Zij waren bezig te graven voor de water leiding. toen zij deze vondst deden. De haast onkenbaar door zand i slik nge i tot t plaatje afgesleten. Daar de meeste uit de achttiende eeuw dateren, is het mogelijk dat de eigenaar ze in de roerige tijden van de Franse overheersing heeft erborgen. Anderhalve eeuw lagen ze vergeten in hun onderaardse schuilplaats. Gisteravopd is de 21-jarige kleer maker G. van K. uit Sliedrecht op de Stationsweg aldaar DOOR EEN PERSO NENAUTO GEGREPEN en meegesleurd. Later op de avond is hij overleden. DAT Ned- landbouwdeskundigen gis teren op de Nieuw-Amsterdam een stu diereis van drie maanden door de VS. zrijn begonnen i.v.m. graslandverbete- ring. voederproductie en plantenziekten in de tuinbouw. DAT de comm. voor de verzoekschrif ten evenals min. Beel van oordeel is, dat aan de vroegere N.S.B.-burgem. van Den Bosch, mr A. M. P. Thomassen, geen herstel in pensioenrechten moet worden verleend. DAT in het bestuur van de Volksbond tegen drankmisbruik zijn gekozen M. C. Schmidt te Voorburg en F. W. Drijver, dir. van de Incassobank te Harderwijk. DAT de kosten van het gezinsverbruik van 15 Maart op 15 April even hoog bleven (20 pet hoger dan dn 1949, het zelfde percentage als 30 Jan.). DAT 17 van de 19 strocartonfatorieken in het Noorden de productiebeperking ook in Juli op 40 pet handhaven, en de prijs aanzienlijk zal dalen. DAT de sleepboot Loire (1350 ipk) en de havensleepboot Kinderdijk (de vierde van deze naam) aan L. Smit en Co in Schiedam zijn overgedragen en er nog een zeesleepboot van 2000 ipk (de Oost zee) en een van 1000 ipk besteld zijn. DAT de clandestiene zender Dakota in Dedemsvaart is ontdekt en ae eigenaar, een reeds als aetherpiraat bekende win kelier is gearresteerd. DAT een garagehouder aan de Loolaan te Apeldoorn een bromfietsbar heeft ge opend, waar bromfietsers zelf hun tank kunnen vullen en dan binnen kunnen betalen. DAT er geen postkantoor in de uit breiding van het gerechtsgebouw aan de Prinsengracht te A'dam komt, naar min. Muldeiije op vragen van het Kamerlid Stokvis (comm.), meedeelt. DAT een Friese aannemer uit Roorda- huizen plannen uitwerkt om in het Friese merengebied een logiesrentrum te vestigen yan bungalows die op tonnen drijven. DAT de 50e jaarvergadering van de Alg. Ned. Geheelonthouders Bond op 21 en 22 Juni in Groningen wordt gehouden. DAT tegen de 36-j. H. S., directeur van een melkinrichting te Veenendaal, lü jaar is geëist, daar hij als autobestuurder „onder invloed" een wielrijder had dood gereden. DAT de 24-j. tremmer M. M. uit LJmui- den. die in Zuid-Amerika aan boord van de Hecuba de hofmeester dusdanige mes steken toebracht, dat het slachtoffer over leed, ontslagen werd van rechtsvervol ging en ter beschikking van de regering is gesteld. DAT kol. E. Lindeboom morgen het commando van het R.I. Joh. WiLlem Friso in Assen zal overdragen aan kol. H. J. Hubregtse. brengen, althans wanneer hij fit genoeg is. om de zitting bij te wonen. Premier Mossadeq heeft, volgens A.P. aan een Italiaanse zakenman, graaf Delia Zonca gezegd, dat hij weinig hoop heeft de kwestie voor het Hof in Den Haag te winnen. De „Rose Mary" met Perzische olie van Abadan op weg naar Italië, volgens Reuter, in de haven van Aden aangekomen. Zoals bekend, is deze Per zische olie bestemd voor een Italiaanse maatschappij, om geraffineerd te worden. Hierboven ziet men de bijzondere „verpolitiekte" terreinsituatie in de Oost zee. De ligging van Zweden en Finland tegenover de Sowjet-Vnie. De laatste dagen zijn twee Zweedse toestellen, namelijk een Dakota en een Catalina, de Oostzee neergestort. Met zekerheid weten wij nu. dat de Zweedse Catalina, ie vermiste Dakota, met 8 kop- boord, op zoek was, door de Russen beschoten werd. Een onderzoek nog uitwijzen of dit ook met di Dakota het geval is geweest. De mate- be,wijzen, dat-ook hier de Russen aggressief optraden, onder het schending van Russisch gebied, moeten nog worden bijgebracht. Lokt Moskou thans doelbewust incidenten uit? De zaak is hoogst ernstig, waar de Zweedse lucht macht reeds heeft verklaard, voortaan zullen terugschieten. Zweden, buiten het Pact gebleven, ofschoon wel voorstander Scandinavisch pact, ervaart, hoe zelfs betrekkelijke „neutraliteit" in deze phase van de machtsstrijd, uitgesloten is. Een hagelbui Anderhalf millioen gld. schade in Betuwe Rijkstuin- en landbouwconsulenten schatten de door een hagelbui in ae Betuwe aangerichte schade aan de fruit- op anderhalf millioen gulden. In het gebied van Ommeren, Lienden en Kesteren is 520 ha boomgaard bescha digd. Hiervan was 225 ha van 75 tot 100 procent vernield. Met de bladstand is het droevig gesteld. Wat de landbouw betreft. 150 ha is vry- vel geheel vernield. De aardappelen en bieten herstellen nog wel voor 80 procent, de graangewassen zijn verwoest. Het getuigenis zingen? Om hetzelfde als het gaat bij de politiek. Om het oefenen van invloed. Om het uitoefenen van macht. Wij hebben het nooit begrepen, wanneer dit wordt gecritiseerd. Wij zou den het alleen kunnen begrijpen, wan- zich op hetzelfde ogenblik terugtrekt in de eenzaamheid en voortaan de politiek laat voor wat zij is. Het gaat er om, hoe straks de ver houdingen zuUen liggen in de volksver tegenwoordiging. Daar vallen honderd zetels te verdelen. Niet minder en niet meer. En op een zetel kan slechts één man of één vrouw komen te zitten. Het gaat om honderd personen voor die hon derd zetels. Het is de bedoeling, dat die honderd personen gedurende vier jaar die honderd zetels bezet houden. Alweer: men moet dit niet al te tragisch opvatten: ze mogen ook wel eens het Kamergebouw verlaten; ze mogen ook wel eens gaan onderzoeken wat er onder het volk leeft; en ze mogen dat volk ook wel eens gaan verteUen wat ze in het Kamergebouw zoal hebben ge daan. Dat alles is zelfs heel nuttig. Maar ondertussen; tenzij ze het heel erg bont maken, houden ze gedurende vier jaren deze zetel, houden ze de plichten en de rechten van de volksvertegenwoordiger. behoort dan het oefenen van invloed. De volksvertegenwoordigers zullen een woordje mee moeten spreken over de zaken van 's lands belang. Ze zullen een scherp oog moeten houden op het rege ringsbeleid en ze zullen hun best moeten doen, dat in dat regeringsbeleid het goede wordt bevorderd en dat het verkeerde er uit wordt geweerd. En daarin zullen ze temeer kunnen slagen naarmate ze in de volksvertegenwoordiging meer mede standers vinden. Dat is de bedoeling van de verkiezin gen. Daarom is er ook alle reden om zich af te vragen, of de partij, welke men zou willen stemmen, ook werkelijk kans heeft straks van de volksvertegenwoor diging deel uit te maken. Is die kans er niet of is zij uiterst twijfelachtig, dan riskere men zijn stem niet. Men geve dan zijn stem aan die partij, die het naast staat en waarvan, naar het zich laat aan zien, wél personen zullen worden ge- Het is ons bekend, dat er mensen zyn, die daarover anders oordelen. Zij zyn van oordeel, dat het uitbrengen van een stem betekent het afleggen van een gétuigenis. En zij achten het een kwestie van secun daire aard, of dat getuigenis ook zal resulteren in een zetel in de volksver tegenwoordiging. overtuiging het stem stellig een getuigenis, het is een daad van het geloof. Maar wy achten het hiermede in genen dele strijdig, wanneer men tevens over weegt, welke gevolgen dit getuigenis zal hebben. En een stem heeft gevolgen. Vier jaar lang. Zowel voor wat betreft de personen die men kiest als ten aanzien van de personen die men niet kiest. Geeft men zijn stem aen iemand die men op zichzelf sympathie mag toedra gen, maar die niet gekozen wordt, dan brengt men, alle sympathie ten spijt, hem niet in de volksvertegenwoordiging. Men onthoudt echter gelijk zyn steun aan wie men dan wat minder sympathie toe draagt, maar die wèl in de volksver tegenwoordiging komt en wiens getuige nis straks in de volksvertegenwoordiging men nu door het uitbrengen van zijn stem al zou kunnen versterken. Het gaat in het stemhokje om het getuigenis. Inderdaad. Maar het gaat straks in de volksvertegenwoordiging niet minder om het getuigenis. De lezers cn lezeres begrijpt wel, waarom het ons hier gaat. Het gaat ons thans in het bijzonder om diegenen, riie ditmaal menen hun stem niet te moeten geven aan de A.R. lijst, doch aan die van het Geref. Pol. Verbond, welke de lijst is van een aantal vrijgemaakte Gerefor meerden. TIENVOUDIGE berekening doet reeds -Lj zien. dat deze lijst de kiesdeler, •elke ditmaal geacht wordt te liggen in de buurt van de 52.000, niet halen zal. Even duidelijk is. dat de stemmen, op deze lijst uitgebracht, aan de A.R. lijst j juist een zetel kunnen kosten. Deze zetel, i die toch moet worden toegekend, zou dan j kunnen toevallen aan een partij, die van I het Geref. Pol. Verbond heel wat verder mm verwijderd is dan de A.R. Partij. §s£5 Duidelijk is, dat dit sterk betreurd zou moeten worden. Een herinnering aan I Groen van Prinsterer, als waartoe men in dit verband wel komt, moet reeds I daarom onzuiver uitvallen, omdat de zaken toen nog wel wat anders lagen dan thans. He; treft ons hoe 'ook de heer Tiianus in zyn redervoeringen zijn leedwezen over de vorming van deze pare ij pleegt uit te spreken. Er z.Jn, zo is onze indruk, onder de vrijgemaakte Gereformeerden verschei- denen, die geen genoegzame reden aan wezig zien om aan dc A.R. lijst hun stem en steun te onthouden. Ook al kunnen zij critiek hebben, zij beseffen gelukkig de betekenis hiervan, dat ook straks in de volksvertegenwoordiging het getuige nis zo krachtig mogelyk dient te worden gehoord. Moge hun woord in eigen kring ruime weerklank vinden. HET WEER IN EUROPA Kapitein J. Dierks van het Duitse stoomschip Munsterland dat de Zweedse vliegers aan boord nam. Vertraging in bouw van kruiser De Ruyter De proefvaart van dc in aanbouw zyn- de kruiser De Ruyter zal drie maanden later geschieden dan aanvankelijk was gedacht. In plaats van in December zal de kruiser eerst in Februari dc Nieuwe Waterweg uitvaren om te bewijzen, dat hij aan dc gestelde verwachtingen vol doet, zo meldt het Alg. Dagblad. De oorzaak van de vertraging is te late aflevering van de electrische kabels, die op de kruiser in totaal een lengte hebben van ongeveer zes kilometer. li !i 11 li! s Is Kopcnh A'dam motregen' zw. bew. ZZO 2 ZW 6 ZO 7 Z 6 19 0.1 19 U5 17 0 22 0 Parüs Niet zw. bew. windstil O 6 27 0 26 1 licht bew. mist N' 1 Z 1 25 0 19 Enkele buien Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veranderlijke bewolking met enkele regen- of onweers buien. Overwegend matige wind tussen Zuid cn West. Iets koeler. (Opgemaakt te ZON EN MAAN Vrijdag: Zon 4.19—21.03; maan 1.46— 18.52. Op 22 Juni N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1