Indonesië is bezig Aziatisch te worden en laat geen plaats voor Nederland Landgenoten trekken zich steeds meer terug in besloten kamp Wij hebben voor het badseizoen Woninginrichting J. Buis en Zoon RIJN- EN VEEN STREEK NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 DINSDAG 17 JUNI 1952 Indrukken na jaar van afwezigheid (Van een correspondent) DJAKARTA. Juni 1952. UITERAARD zijn de indrukken, die men krijgt, als men, na een jaar weggeweest te zijn, terugkeert in Indonesië, vele. De tijd gaat snel, zegt het spreekwoord en op het ogenblik is dit vooral op de Aziatische landen van toepassing. Het Oosten is losgeraakt van zijn apathie en is nu een en al dynamiek. Men staat versteld, als men ziet, hoeveel er hier in een jaar veranderd is. De mensen, die er tussenin leven, hebben er nauwelijks erg in. Zij zeggen doorgaans alleen, dat „alles hetzelfde" is, doch als men eens goed rondkijkt, bemerkt men wel anders. Nemen we nu bijvoorbeeld het beeld, dat Djakarta de hier teruggekeerde biedt. Als hij over Noordwijk wandelt (een overigens weinig gefrequenteerde wijze van vervoer), dan zal het hem op vallen, dat bijna aUe winkels in deze straat (of is het 'n gracht?) thans eigen dom van Ned. firma's zijn. Komt hij dan echter op Pasar Baru, waar een jaar ge leden 's ochtends altijd nog heel wat Ne derlandse dames liepen te winkelen, dan ontdekt hij, dat deze nu vrijwel geheel uit het stadsbeeld zijn verdwenen. Het zelfde is in tal van andere straten en wijken het geval. De Nederlandse groep trekt ziah als het ware steeds meer terug in een besloten kamp. Nu zullen er mensen zijn, die zeggen, dat deze houding principieel fout is. Zij zien dan echter over het hoofd, dat de fout hier niet bij de Nederlanders, i Ibij de Indonesiërs ligt. Goed er zijn nog heel wat Nederlanders, die Indonesische vrienden hebben, doch over de hele trekken deze zich toch steeds meer al wat Nederlander is terug. Zo komt het ook op overheidskantoren steeds meer voor, dat een ambtenaar die Ne derlands kent weigert zich tegenover Nederlandse bezoekers van deze taal te bedienen. Ook loopt van steeds meer Nederlanders in Indonesië de taak al Om een voorbeeld te noemen: Ned. advocaten worden niet meer toe gelaten. tot de balie. Zij, die er zijn kun nen blijven, maar nieuwe mogen er niet meer bijkomen. Dan zijn daar bijvoorbeeld de Neder landse ambtenaren in Indonesische staatsdienst. Van hen zijn er met de jaarwisseling, toen hun garantieperiode afliep, heel wat aan de kant gezet. Al leen een betrekkelijk kleine groep des kundigen is gehandhaafd. Dit dan nog vaak tegen de wil van heel wat lagere goden in het Indonesische ambtenaren apparaat Het is voorgekomen, dat een burgemeester de Nederlandse ambtena ren bij zijn gemeente ontsloeg en dat deze daarop door de centrale regering „onmisbaar" verklaard werden. De bur gemeester weigerde ze terug te nemen en nu heeft de regering ze elders inge schakeld. TV7at het leven van de Nederlanders in Indonesië ook veel moeilijker maakt, is, dat de Indonesische regering een aantal artikelen die door de Neder landers dagelijks gebruikt worden tot „luxe" heeft verklaard. Zo kostte een blikje melk een jaar geleden Rp. 2.25, terwijl het nu Rp. 3.25 kost. Men be grijpt, welk een zware last dit betekent, vooral voor de grote gezinnen. Nu moet men vooral niet denken, dat de salaris sen van de Nederlanders in gelijk© mate met de prijzen gestegen zijn. Het tegen deel is waar. Met de Nederlandse handel gaat het lang zo goed niet meer als een jaar geleden, en van opslag is dan ook doorgaans geen sprake meer. Daaren tegen beknibbelt men de employé's steeds meer op voorrechten, die zij had den, zoals vry vervoer e.d. Ook de gra tificaties en tantièmes worden kleiner, zodat in feit© de inkomsten verminderd zijn. Wat de veiligheid (of liever: onveilig heid) betreft, is er dit jaar niet veel veranderd. Plaatselijk, met name in de grote steden en in Oost-Java, is er wel een vooruitgang, doch daar staat dan b.v. weer tegenover, dat in Midden-Java d© onveiligheid is toegenomen, evenals in grote delen van West-Java. De Darul- Islam-affaire wordt officieus reeds als een onoplosbaar probleem beschouwd. In dit verband dient ook nog vermeld te worden, dat bepaalde groepen een streek dusdanig terroriseren, dat geen krant daarover durft te reppen. Iets der gelijks kwam een jaar geleden nog niet voor. Als voorbeeld willen we Semarang noemen, waar de bewust© terroriserende groep gevormd wordt door de Tentara Feladjar, een groep ex-miMtairen die thans weer naaT school gaat. Deze ont wapende vorige week nog de bezetting In een zware sneeuwstorm: Argentijns vrachtschip plotseling gezonken In een hevige sneeuwstorm is Vrijdag ochtend de Argentijnse vrachtvaarder Lucho IV voor de kust van Patagonië (de Zuidelijke punt van Patagonië) gezonken. De radio-telegrafist gaf nog een eiland op dat men in de sloepen zou trachten te bereiken. Het schip had 18 personen boord. Vliegtuigen hebben Vrijdag vergeefs het zeegebied waar de schipbreuk plaats vond en het eiland dat de bemanning trachten te bereiken, verkend. Er geen spoor van het schip of zijn opvaren den te bekennen. Oostduitse vertegenwoor digers naar Den Haag? De Oost-Duitse regering zou vo gens de „Kölnische Rundschau" diploma tieke betrekkingen willen aanknopen met Nederland, België, Zwitserland en Scandinavië. Als aanloop dienen handels missies gevestigd. Het A.N.P. vernam nader, dat er over deze kwestie geen enkel gesprek tussen Nederland en Oost-Duitsland wordt ge voerd. Wellicht leeft deze wens in Oost-Duitse zakenkringen. Voor het ge val zulk een wens tóch door de Oost- Duitse regering zou worden kenbaar ge maakt, kan verwacht worden, dat de Westerse mogendheden ook in dit opzicht één lijn zullen trekken. ZWITSERSE textielarbeiders, ten getale van 25.000, deden een „mars n Bern", als protest tegen werkloosheid verminderde productie in de Zwitserse textielindustrie. politiebureaux, omdat men iets tegen de agenten had Met veel goede woorden werden de jongens bewogen de wapens terug te geven, doch van optre den tegen hen is geen sprake. vergelijkingen t een jaar ge leden. Veel zin heeft dit echter niet. Méér heeft het, te trachten een conclusie trekken. Daarbij moet men dan in eerste instantie de hoofdlijn van wat veranderde voor ogen houden. En dat is, dat Indonesië steeds meer bezig is een Aziatisch land te worden. Dit is niet te stuiten. Velen hoopten en hopen nog op soort doorbraak van de Nederlandse cultuur in Indonesië. Hun redenering is, dat alle leidende Indonesische figuren Nederlandse opvoeding gehad heb ben, dat zij vaak zelfs in Nederland stu deerden, en dat zij zodoende dusdanig van de Nederlandse (of liever: West- Europese) cultuur doordrongen zijn ge raakt, dat zij, zodra zij daartoe de kans zien,* deze weer zullen gaan propageren. Dan, aldus deze optimisten, zou het Ne derlands op de middelbare scholen terug keren en zouden de Nederlanders in In donesië weer een bevoorrechte positie tussen de andere buitenlanders gaan in nemen. Degenen die zo redeneren, stellen zich echter ten enenmale buiten de werke lijkheid. Deze werkelijkheid is, dat de Nederlandse cultuur slechts vo'or een fractie van het Indonesische volk iets betekend heeft, en dat ook deze fractie haar thans nog verloochent. Deze wer kelijkheid is ook, dat er geen Indonesiër is, die niet wil. dat zijn land een Azia tisch land wordt, zonder Europeanen er in. Goed, de intelligentia zien wel in, dat men voorlopig nog buitenlandse des kundigen nodig heeft en dat zonder de buitenlandse maatschappijen en banken het economische leven geheel in elkaar zou storten. Doch ook hun wens is het. dat men het zo spoedig mogelijk zonder buitenlands kapitaal en zonder buiten landse deskundigen zal kunnen doen. Wat het afgelopen jaar of liever de afgelopen jaren hier gebeurd is. zal zich voortzetten. Steeds meer Nederlan ders zullen Indonesië voorgoed verlaten. Daar zal slechts een verhoudingsgewijs kleine groep nieuwelingen tegenover staan, en ook zij zullen meestal geen blij vers zijin. Voor de toekomst valt dan ook te verwachten, dat slechts de grootste buitenlandse bedrijven op de lange dtiur in Indonesië stand zullen kunnen hou den. En wat de buitenlanders betreft, hun aanbal zal navenant verminderen. Elisabeth B. Glaser vlieginstructrice: „Ik moet 18 landen bezoeken" Bette Glaser reist door Europa Amerikaanse pilote op zoek naar vrouwelijke collega's (Van een onzer verslaggevers) BETTE GLASER WAS EEN MAGER KINDJE van net drie jaar, toen haar vader haar meenam naar een vliegveld en haar op een rond vlucht tracteerde. Sindsdien droomde Bette van vliegen en ze nam zich voor deze droom te verwezelijken. Nu is mevrouw Elisabeth B. Glaser een knappe elegante vrouw en.een pilote eerste klas, instructrice te Los Angeles en afgevaardigde vari de Ninetynine Club op zoek naar col lega's in Europa. De „Ninetynine Club" is de populaire tam van de „International Organisa tion of Women Pilots", die in 1920 in Amerika werd opgericht met precies 99 leden. Thans zyn er 2500. Ieder lid moet actief vliegster zijn met een minimum in 300 vlieguren bij toetreding. Amelia Earhaert, de vrouwelijke Lind bergh, zoals ze wel genoemd werd, be hoorde tot de oprichtsters. MAAR nu Bette Glaser. Ze kon ook schoonheidsspecialiste, advocate of zakenvrouw zijn, zoals ze daar tegen over ons zat in de hall van Palace Ho- n vertelde van haar twee zoons, van n 18, van wie de oudste in Parijs studeert. „Daarom ga ik tijdens m\jn Europese trip driemaal naar Parijs", be kende ze lachend. Ze heeft daar ook een zeer vererende uitnodiging van Jacque line Auriol, de dochter van Frankryks President, zelf een enthousiast pilote, jr de 14de Juli als gast van de Pre sident door te brengen. De bedoeling van deze grote reis is om in de Europese landen afdelingen van de internationale organisatie te vestigen, zodat de vrouwelijke piloten over de ge hele wereld een band van vriendschap kunnen leggen. IN NEDERLAND zyn, zoals bekend, slechts twee actieve vrouwelijke pi loten, nl. de K.L.M. stewardess mej. La- tour en Ida Veldhuizen van Santen. Nog voor haar vertrek naar Kopenhagen, be gin volgende week, hoopt mevrouw Gla ser het contact gelegd te hebben, In Tur kije ontmoette zij Sabihe Gökcin, een van de medewerksters van Ataturk de emancipatie van de Turkse vr Deze Sabihe is majoor bij de Turkse Luchtmacht en leerde in 1932 vliegen in een bommenwerper. Maar over opleiding gesproken: „Ik ben enthousiast over wat ik op Ypenburg heb gezien en geloof, dat de opleiding hier heel deugdelijk is. Ik kan daar over oordelen, want op het vliegveld te Long Beach leid ik piloten, mannelijk en vrou welijk, op zowel voor het leger, als voor de zeemacht. Weet u, wie ook een leer- van me is geweest? Michael Zweig, K>n van de grote Stephan Zweig. Hy was een prima leerling en is nu een collega van me." „Mijn reis en mijn plannen?" „Ik moet 18 landen bezoeken en ben al in Portugal, Spanje, Frankrijk, Italië. Turkije, Griekenland, Zwitserland, Bel gië en Duitsland geweest. Van Frank fort naar Berlijn mocht ik het lijntoe- stel van de Pan American Airways vlie gen. Het deed me goed weer eens achter de stuurknuppel te zitten. Van hier ga ik naar Denemarken Zweden en Noorwe gen en dan naar Finland, waar ik tacten wil leggen met het Olympisch Comité. Ik heb bepaalde plannen, v ik nu nog niet over kan uitweiden, r ik hoop, dat U er nog van hoort". OOK Schotland, Engeland en tenslotte Canada staan nog op het reisschema, waarvoor mevrouw Glaser een jaar lof kreeg. Ze vertrok 13 Maart uit Angeles en hoopt in Januari 1953 terug te keren. Hier in Holland draagt ze de gouden vleugels met de oranje zón, het insigne der Nederlandse vliegers. Ze bezit ech ter de badges van alle landen, die ze be zocht en zoals ze zeide, ze beschouwt die als echte kostbaarheden, want in ieder land ondervond deze charmante gaste zoveel hartelijkheid, dat ze van haar Europese reis van dag tot dag geniet deze geschenken van haar collega's zyn er evenzovele herinneringen aan. Naar huis, oj onder behandeling in een Zwitserse kliniek? Dit is de vraag welke koning Talal van Jor danië kwelt. Hier maakt hij met zijn 5-jarig zoontje, prins Hassan, een tocht op het prachtige meer van Genève. Wel een omgeving om de zorgen te vergeten De Postillon heileelt Historische rit naar Soestdijk Naar de Nieuwe Leidsche Crt ïrneemt, zal op 28 Juni a.s., als de ten toonstelling Honderd jaar Nederlandse postzegels in Utrecht wordt geopend, opnieuw een koerier te paard, gekleed in de uniform van een eeuw geleden, dienst doen tussen Utrecht en Soestdijk. Het is de bedoeling dat deze functio- ans een gecalltgrafeerd boekje, dat een opdracht aan de Koningin en elf Neder landse postzegels n.l. de allereerste en de allerlaatste bevat, van de Stichtse hoofd stad naar het paleis Soestdijk zal bren gen. Op de tentoonstelling zal de directeur- generaal van de P.TT. de heer L. Neher, dit boekje overhandigen aan Prins Bernhard, die de tentoonstelling zal openen. Deze zal de koerier belasten met de bezorging van het kleinood op het paleis Soestdijk. De Hagenaar Piet van Trigt, leraar in de calligrafie aan de Haagse Academie voor beeldende kunsten vervaardigt het boekje. Het wordt gebonden door de Amsterdamse kunstenares mevr. Freck- Schreuder. Het boekje wordt geheel in bladgoud uitgevoerd. Neem geen lifters mee op de late avond Bestuurder werd met revolver bedreigd Dat het meenemen van lifters in de avonduren uiterst gevaarlijk kan zijn, ondervond een automobilist op de ryks- AmersfoortArnhem nabij Wouden berg. Daar stonden twee mannen die hun handen in de hoogte staken ten teken dat zij gaarne wilden liften, meldt het Alg. Dagblad. De autorijder stopte en de ten mochten mee naar Arnhem. On derweg zei een van de lifters, dat hij niet naar Arnhem moest, maar naar Zeist. Toen de bestuurder weigerde daar heen te gaan, kreeg hy plotseling een revolver onder de neus geduwd. De auto mobilist wist niet beter te doen dan naar Zeist te rijden. Daar verliet de ene man de wagen, de revolver nog in de hand. De andere reed mee tot Rhenen, waar hy zonder dreigementen uit de auto ging. De politie zoekt nu de beide kerels. Dramatische vlucht uit Oost-Duitsland In de rivier de Wakenitz, die bij Lü- beck de grens vormt tussen Oost- en- West-Duitsland, is Zondag een jongeman verdronken. Hij kon zich niet langer vasthouden aan een kano, waarmee vier andere vluchtelingen daarna de Weste lijke oever hebben bereikt. Een vrouw, die tot de groep behoorde, werd eerder op de vlucht door de Oost-Duitse poli tie neergeschoten. Zij kon niet verder en smeekte de andere hun weg te vervol gen. Voorts wordt nog een andere vlucht gemeld. De eigenaar van een steengroeve in Kaltennordheim in Thüringen heeft zich Zondag bij de politie te Fulda in Hessen gemeld. Het is hem gelukt zijn gezin van zes personen en het huisraad n vrachtauto veilig naar West-Duits land te brengen. Leraren ongerust over hun salarissen De Raad van Leraren bij het VR. en M.O. heeft de ministerraad dringend ver zocht nog voor de vacantie een vergade ring te doen houden tussen de regerings delegatie en de leraren-organisaties aan gaande de salarissen. Het overleg stag neert sedert 9 November j.L Ondanks herhaalde toezeggingen is er nog geen tweede vergadering gehouden, hetgeen het vertrouwen in de bedoelingen van de regering dreigt te ondermijnen. „Prefabs" pas kopen in Nieuw-Zeeland De aardbeienkweker A. D. Griffen, die veertig jaar geleden als emigrant uit Schotland naar Nieuw-Zeeland kwam, heeft driekwart deel van zijn kwekerij geschonken aan de gemeente Mt Roskill, waar hij woont, opdat daar grote sport velden kunnen worden aangelegd, ter nagedachtenis aan zijn ontslapen echt genote. Hij heeft het resterende gedeelte, een heuvelachtig gebied ter beschikking ge steld van de heer J. R. Notenbomer, directeur van een „wonlngfabriek" in Roden (Dr.). De heer Notenbomer mag op dit terrein woningen bouwen en heeft bereids de vier woningen, die hij als model had meegebracht, neergezet. De woningfa- briek wil de huizen verkopen aan emi granten die na aankomst direct de ge reedstaande woning kunnen betrekken. bekentenis Waf moeten nu zijn vereerders zeggen In Rome is, aldus de correspondent van de Vkrt., een nieuw boek ver schenen van Giovanni Papini: „Het zwartboek." Hierin geeft Papini een verslag van zijn bezoek aan Picasso, uit welk t&rslag we de volgende woorden van Picasso citeren: „De mensen zoeken in de kunst niet langer troost en geestelijke vreugde: de g eraffineer den, de rijken en niets nutten zoeken alleen nog maar het nieuwe, het vreemde, het originele, het buitensporige en schandelijke. Ik heb sedert het kubisme en ook al daarvoor deze kenners en critici be vredigd met alle wisselende dwaas heden, die mij door het hoofd schoten. Hoe minder zij ervan begrepen, des te meer bewonderden zij mij. Omdat ik smaak had in mijn eigen spel, in mijn eigen dwaasheden, kol der, rebussen en arabesken ben ik beroemd geworden én snel. Beroemd heid betekent voor een schilder: ver kopen, winst, fortuin, rijkdom En m ben ik, zoals u weet, beroemd en rijk Maar wanneer ik alleen ben met me zelf, heb ik de moed niet om me 11 beschouwen als een kunstenaar in de grote klassieke betekenis van woord. Giotto, Titiaan, Rembrandt Goya waren grote schilders. Ik ben alleen maar iemand die het publiek vermaakt, die begrepen heeft wat deze tijd tuil en die uit de domheid, ijdelheid en hebzucht van zijn tijd genoten alles heeft gehaald, wat er uit te halen viel. Het is een bittere bekentenis, pijnlijker dan zij wellicht schijnt, maar zij heeft tenminste de verdienste oprecht te zijn." Tribune in Valkenburg ingestort10 gewonden Een tribune met 500 juichende en stampende toeschouwers is Zondag in Valkenburg (L.) ingestort tijdens de nationale wegkampioenschappen wiel en. Ongeveer tien personen kregen wonder boven wonder slechts lichte ver wondingen. Zes van hen werden ter ob servatie in het ziekenhuis opgenomen. was een houten tribune die een lengte had van 35 meter en een hoogte an bijna twee meter. Een gevelsteen, die het GIJZE LAARSCHAP symboliseert, wordt op 28 Juni door burgemeester jhr mr C. J. A. den Tex van Bloemendaal onthuld in het Gestelse straatje aldaar, ter herinnering de gijzelaarsgemeenschap in Michielsgestel 1941. Voor het eerst in de geschiedenis is op Aruba de MILITAIRE WILLEMS ORDE uitgereikt en wel aan kapitein der mariniers J. Dourlein, wegens zijn moedig gedrag op Java van Mei 1946 tot December 1947. De heer J. STAPEL, directeur van het Ned. Instituut voor de Publieke Opinie te Amsterdam, is gekozen tot voorzitter van de „World Association for Public Opinion Research". Picasso doet een Nieuwsflitsen uit de omstreken BENTHUIZEN Schaken. De tussen Benthuizen en H.S.C. uit Hazerswoude gespeelde schaakwedstrijd eindigde aldus: Dokter De LeeuwJac. Harkes 01; J. van Beveren—G. Prins 0—1; H. Sprui- tenburgW. van Ofwegen 01; H. Mer- bes—L. van Gorkum 0—1; B. de Ruiter— J. P. Cok 0—1; K. Merbes—J. van Dorp 0—1; D. Kik—A. Ravensberg 1—0; P. A. van BeverenC. Verhagen 01; P. Vos J. Rins Th. Steenwijk—M. de Haan 1—0; S. v. d. Does—Nie v. d. Bosch 01; J. RisoJ. v. d. Haven 10; W. de RuiterA. v. d. d. Haven 10. De totaal uitslag is dus 3%—10%. Niet morgenavond Ds Mallan van Bruinisse gaat niet genavond voor de Geref. Gemeente zoals de kerkeraad ons abusievelijk eerst mededeelde, maar vanavond. KATW11K AAN ZEE Herv. school bestaat 60 jaar De Herv. school I zal op 1 September zestig jaar bestaan. Ze is de eerste Chr. school, die hier werd opgericht. Auto op trambaan geparkeerd. Een inwoner van onze gemeente had in het donker een onverlichte auto op de trambaan in de Tramstraat geplaatst. Een ernstig ongeluk kon door de oplet tendheid van de N.Z-H.-wagenvoerder worden voorkomen, maar een aanrijding niet. De autobezitter werd door de Leid- se kantonrechter veroordeeld tot f 3C boete of 10 dagen. Onderwtisbenoeming Met ingang van 1 September is aan d< VGLO-school, hoofd de heer A. Haas noot, benoemd de heer E. J. Lensink i^it Surhuizum. Duitse C.J.M.V.-ers op bezoek De heer Hulgens uit Essen (Duitsl.) diie voor enkele maanden in het Jeoigd- hiuis heeft gesproken over zijn werk lm het CJMV in Duitsland, hoopt op Jund met een groep CJMV-ers uit Essen een weekeinde in Kaïtwijk aan Zee door te jwengen. Hun verblijfplaats ls dan de bunker in de Zuidduinen Hoog en laag water Woensdag 18 Juni: hoog water 23.4 12.16 uur; laag water 7.40 en 20.17 NOORDWIJK Spreekbeurt Voor de afdeling Noordwijk aan van de Geref. Bond hoopt morgenavond om kwart over 7 te spreken ds W. van Tuyl Herv. predikant te Lopik. Voetbalwedstrijd Donderdagavond wordt een wedstrijd gespeeld tussen SJC III en een elftal samengesteld uit leden van de Noord- wykse damclub. Zuster Mennes gaat heen De wijkverpleegster zuster G. Mennes gaat binnenkort het Groene Kruis en tevens de gemeente verlaten wegens huwelijk; zij vertrekt naar Advertentiei een SPECIALE AANBIEDING in Bed-artikelen 1 PERS MATRAS, gebloemde tijk, Kapok kussen39. 1 PERS. MATRAS, gebloemde tijk, binnenvering Kapok kussen 5 Jaar garantie 69. 2 PERS. BINNENVERING MATRASSEN, met 2 Kapok kussens 5 jaar garantie 98.— DIVANBEDDEN, vanaf f 29.90 2 PERS. SPIRALEN, met garantie 32.50 PRIMA ZOMERDEKEN, pracht kwaliteit10. PROFITEER HIERVAN DIT IS GOEDKOOP SLUISWEG 25 TELEFOON 2964 KATWIJK AAN ZEE Advertentie abbenes Vrijdagavond 20 Juni om 7.30 uur D.V. hoopt de Heer A. WESTERLAKEN uit Abbenes een tydrede te houden over het onderwerp ,Een wonderlijke verlossing1' ALPHEN AAN DEN RUN Wedvlucht A.V.C. De Alphense Vrienden-Club hield concoursvlucht van Noyon af, afstand km. De duiven werden gelost met W.Z.W.-wind om tien uur. De eerste duif werd waargenomen om 2.16.55 uur, snel heid 73 km per uur. Het concours werd gesloten om 2.40 uur. Uitslag: 1 en 9 E. Wilgen; 2, 5, 8 en 11 D. G. Vaartjes; 16 J. Rooda; 4, 15 en 17 P. Sneeuw; 6 Th. Godthelp; 7 en 14 Joh. Costerus; 10 12 M. Bysterveld; 13 A. Groenendijk; 18 D. van Eik. „Crescendo" concerteerde Jaren ls ln onze gemeente geroepen m een muziektent en nu er een is, in ;n prachtige omgeving, wordt ©r slechts zelden een concert in gegeven. Waar en b.v. de Ohr. zangverenigingen met het eenvoudige geestelijke lied? Gisteravond was het de muziekver eniging „Crescendo", die een goed pro gramma uitvoerde. De belangstelling was niet groot, maar de aanwezigen Stelden de uitvoering wel op prijs. Wie volgt dit voorbeeld? Oud-Geref. Gemeente De gisteravond aangekondigde kerk dienst van de Oud-Geref. Gemeente Ls niet op Woensdag, maar op Donderdag avond. Aanbesteding De verbouw van het voormalige raad- huls van Aarlanderveen. dat ingericht zal worden als kantoor voor he: Alge meen Ziekenfonds Alphen en omstreken ls vorige week aanbesteed met het vol gende resultaat: Perceel I (massa, behalve het schil derwerk): Joh. Westmaas Jr ƒ26 850; Gebr. Den Ouden j 27.490; W. v. d. Bijl 29.600; fa Slingerland ƒ30.320; Stam en Visser te Nieuwkoop ƒ31.300; Ges man er Zoetemeyer ƒ34.590; Deeren- berg en Van Dijk ƒ34.985; Groen en Bregman, Benühuizen, ƒ35.400; perceel II (schilderwerk): Redegeld en Dongel- mams ƒ3985; fa Snoek ƒ4825 en fa Van Helmond ƒ5141. Alphense lasclub opgericht. Gisteravond werd in de bovenzaal Het Centrum een vergadering gehouden te komen tot de oprichting van een lasclub ter algemene bevordering van de lastechniek. De heer J. Oomen sprak daar namens de voorlopige commissie van de scheepswerf De Industrie. Na hem sprak de heer Kloppers, vertegen woordiger van de Ned. vereniging voor lastechniek. Deze zette het doel van de lasclubs in ons land uiteen. Zij streven betere en eenvoudiger werk methode. Er werd een voorlopig bestuur geko- ;n bestaande uit de heren E. Blom, A. Rietdijk H. Rozenboonj, J. den Hertog C. Kemp. De laatste spreker was de heer Van Maren, constructeur bij de fa Smit Co. te Nijmegen. Hij gaf ook voorlich- ng over de lastechniek. Architect Vis had een botsing. Onze plaatsgenoot de architect R. Vis kwam bij Apeldoorn met zijn motor in botsing met een auto. Zowel de heer Vis als zijn echtgenote, die op de duo zat, smakte tegen de grond. Zij brak haar been en kreeg kneuzingen. De heer Vis kwam er nog betrekkelijk goed af. Mevr. Vis-Gesman werd in een ziekenhuis te Apeldoorn opgenomen en de heer Vis werd naar zijn woning alhier vervoerd. HAZERSWOUDE Wedvlucht De Reisduif De postduivenvereniging De Reisduif hield een wedvlucht van Noyon af, af stand 302 km. Deze vlucht was tevens bondsconcours ten bate van de kan kerbestrijding. De duiven werden gelost om 9 uur met Z.W. wind en zwaar be wolkte lucht. De eerste duif bereikte 't 1.54.23, snelheid 1026 meter per minuut, de laatste prysduif werd gecon stateerd om 2.51.12, snelheid 859 meter per minuut. De uitslag was. W Veen 1, 6, 10; A. H. Fase 2, 13, 15, 18; W. G. de Jongh 3, 16; P. v. d. Mak 4, 17; C. Groen 5, 11; P. v. Klaveren 7, 12; M. D. van Vliet 8; C. van Veen 9; W. Blee- ker 14. De medaille, geschonken door de heer A. Krijgsman, won de heer Van Veen. TER AAR Wie wordt huisvuil-ophaler? W. zullen op 4 Juli aanbesteden Noordwijk ILlsse I Morgenavond kwart over 7 speelt Noordwijk I tegen Lisse I op het terrein Duinweg. OEGSTGEEST Zaterdag: collecte voor kinderhuls Het kinderhuis Prinses Beatrix te Groesbeek is een van de zeven tehuizen van de centrale voor practische hulp aan alleenstaanden van iedere leeftijd en ge zindte. De verzorging is in algemeen Chr. geest. Zaterdag wordt in onze gemeente voor de instandhouding van het kinder huis gecollecteerd. Men kan zijn gave ook zenden aan de centrale practische hulp te Groesbeek, gironummer 182788. Voor de blinden De collecte voor de blinden, die Zater dag werd gehouden, heeft 356.28 opge bracht. Dit is ƒ41 meer dan vorig jaar. R11NSBURG Spoedeisende raads vergadering Gisteravond kwam de gemeenteraad in spoedeisende zitting bijeen. Bij de inge komen stukken was een verzoek van de muziekvereniging Wilhelmina, waarin deze vroeg om een overkoepeling van de muziektent. B. en W. stelden voor om in beginsel medewerking te verlenen. Men zal te zijner tijd met een voorstel komen. De havengeldverordening, die op aan drang van Ged. Staten een administra tieve wijziging had ondergaan, werd op nieuw vastgesteld. De raad verleende 3. en W. machtiging om het kasgeld der ge meente, groot f 400.000, tijdelijk te beleg gen bij de boerenleenbank, nl f 200.000 voor een jaar tegen een rente van 2 pet en f 200.000 voor een half jaar tegen 1% pet. Het gemeentepersoneel kreeg een va- cantietoeslag van 2 pet van de jaarwedde met een maximum van f 75 voor ge huwden en f 50 voor ongehuwden. In de plaats van mevr. Langen-v. d. Vliet, die de o.l. school per 1 Juli gaat verlaten, omdat zij is gehuwd, werd be noemd mej. F. de Wit te Den Haag. In verband met de hogere kosten van de bestrating van de Sandtlaan werd de ge meentebegroting 1952 tenslotte gewijzigd. N.Z.H.-Schaaknieuwg Voor de bordenwedstrijd werden de volgende partyen gespeeld: A. de Vletter H. Kwestroo 10; P. Ph. OberG. v. Egmond 10; P. Brandsma—D. Tyster man 1—0; H. v. d. Westen—W. de Klui ver afgebr.; J. P. KwestrooJac. Noort afgebr.; H. W. Stigter—R. Tysterman 10; A. Rave-nsbergerH. Tijsterman 0—1. SASSENHEIM Wedvlucht. De Blauwband hield een wedvlucht met oude duiven van Noyon (Fr.) af: 313 km. In concours 104 duiven die werden gelost om 10 uur. Aankomst eerste duif 3 uur 9 min. 58 sec., snelheid 1256 meter per minuut, laatste duif 2 uur 53 min. 55 sec., snelheid 1080 meter per minuut. Uitslag: G. v. d. Zwart 1, 6; G. B. Roo- denburg 3, 15, 16, 19; L. J. Drost 5, 7, 9, 24; W. Buurman 10, 21; Th. v. d. Ploeg 12; J. Spaargaren 17, 18; J. v. d. Salm 20; P. C. Baartman 2, 14, 16; H. J. Krom 4, 25; C. Algera 8, 23; G. van Egmond 11; Th. Lindaard 13; H. van Niekerk 22. Uitslagen tennisvereniging. De tennisvereniging STV I speelde tegen de Aëronauten van Den Haag en won met 41. Aangezien SOBRI I uit Den Haag met 32 verloor van De Munnik I uit Leiderdorp, staat STV I nu definitief op de tweede plaats. De stand is nu: De Munnik 12 pt, STV I 6 pt., SOBRI I 4 p. en De Aëronauten 0 p. STV II verloor de eerste wedstrijd van de competitie met 41. Deze club moet nu promotiewedstrijden spelen tegen Te Werve I uit Rijswijk. VOORSCHOTEN Uit de Geref. Kerk In de plaats van de heer J. Gips, wie op zjjn verzoek ontheffing werd verleend, is benoemd tot ouderling in de Geref. Kerk de heer W. C. A. de Jong. ZOETERWOUDE Een feestdag voor de ouden van dagen Het comité Tocht voor ouden van dagen in onze gemeente hield voor de tweede maal de jaarlijkse autotocht. Bijna 200 ouden deden mee. Met drie bussen en 12 auto's trok men naar Schip waar de lunch wachtte. Het vlieg veld werd bezichtigd en daarna ging de karavaan naar Amsterdam. Daar werd rondvaart gemaakt in twee salon boten door de grachten. Dwars door de Haarlemmermeer ging at aan op De Vink, waar van koffie en versnaperingen werd genoten. Van dit samenzijn maakte de ere-voorzitter, bur gemeester Smeets, gebruik om allen, die medewerking verleenden aan de organi satie van deze dag, te bedanken. Wil de zaak ook in de toekomst naar wens marcheren, dan is er geld nodig. Daarom deed spr. een beroep op allen, om donateur of donatrice te worden van het comité. Namens de deelnemers sprak de heer H. van der Krocht een dankwoord. Toen men weer in Zc terwoude aankwam, werd men opgewacht door de voorzitter, dc heer C. P. J. Paardekoper en de St Jansfanfare. Onder vrolijke tonen ging het toen door het dorp. Vele honderden heetten de ouden welkom. Bescherming bevolking Vanavond om 8 uur wordt in het Pa tronaatsgebouw aan de Schenkelweg t vergadering gehouden om vrijwilligers te winnen voor een in onze gemeente te formeren luchtwachtdienst in het kader van de Bescherming bevolking. Er zul len enige films worden vertoond. Morgen raadsvergadering De gemeenteraad komt morgenavond om 8 uur bijeen. De agenda vermeldt o.a.: aangaan geldlening van ƒ50.000 met het vacantiefonds voor de landbouw; v huren van het voormalige brandspuit- huisje aan de Zuidbuurtseweg; wijziging gemeentebegroting 1951 en 1952; wijziging begroting 1951 van het waterleidingbe drijf; verzoek van R.K. school Zuid- buurt om geld voor het aanschaffen van een radiotoestel; eervol ontslag van H. J. Kouw, hoofd der o.l. school, i.v.m. zijn benoeming tot onderwijzer aan de open bare u.l.o.-school te Schagen; verzoek om subsidie van de Chr. landbouwwinter- school; idem R.K. kleuterschool; idem RJC. jeugdbeweging; idem Wit-Gele Kruis aan de Hoge Rijndijk; onteigening van de laan van M. van Leeuwen aan de Hoge Rijndijk; plaatsaanduiding van de borden, aangevende de kom der ge meente. (Advertentie) 32 JAAR verkopen wij al eerste kwaliteit Damesgoederen. Witte dubbel geweven zijden onderjurken, bijna onverslijtbaar, maten 40. 42, 44, 46, 48, 4.95. Witte interlock camisoles en directoires, alle maten, 1.98 per stuk. IJzereterke zijden werkkousen, dubbel geweven, alle maten 1.79. Damesblouses, alle maten 3.98. Dames nachthemden 4.98. a44 kaptein Alles a contant. rijnsburg

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 4