Kolenhandel ziet toekomst a'°" A™;t°hT "d" „zwart" in Blauwe Gillette Mesjes GD, Toch is het zo! 2 DINSDAG 17 JUNI 1952 „Als publiek nu niet koopt, zitten we straks zonder" (Van een onzer verslaggevers) De brandstoffenhandel ziet de. toekomst somber in. Er zijn namelijk op het ogenblik veel te veel kolen in de pakhuizen. Door de uitzonderlijk zachte winter hoopten zich de hoeveelheden brandstof in de magazijnen reeds op. De contractueel verplichte afname van anthraciet, cokes en eierkolen heeft in vele bedrijven een uiterst gevaarlijke toestaiid doen ont staan. De groothandel heeft tot een half mil- Hoen gulden aan voorraad en de klein handel investeerde kapitalen, die tussen de twintig en dertigduizend gulden be lopen in het zwarte goud. Het gevolg is, dat er geen opslagruimte meer is en dat verschillende kolenhan delaren voor de vraag staan, of zij bodig geworden leden van hun personeel niet moeten ontslaan, om zelf het hoofd boven water te houden. De oorzaak van alles noemen zij: de weinige kooplust, die het publiek heeft. In tegenstelling tot andere jaren, toen er des zomers geregeld ingeslagen werd, heerst er nu in de kolenpakhuizen een macabere stilte. Er komen geen bestel lingen binnen, omdat iedereen wacht op het najaar. De brandstoffenhandelaren vragen zich af, of er dan nog kolen zullen zijn. Zij voorzien n.l., dat, noodgedwongen, export van kolen de ontspanning zal moeten Nieuwe regelingen na 1 Juli Verbetering voor werk lozen buiten de wet Staatssecretaris Van Rhijn heeft de gemeen tebesiuren dank gebracht de arbeid, door hen en hun ambtenaren verricht in de werkloosheidszorg, die op 1 Juli voor een groot gedeelte zal vallen wegens het in werking treden van de Werkloosheidswet. Op 1 Juli vervallen de overbruggings- regeldng en de sociale bijstandsregeling en treedt een nieuwe soclale^voorzienir.g voor werklozen in werking als sluitstuk op de nieuwe wet. Deze nieuwe sociale voorziening derscheidt twee groepen: A. Werkloze werknemers, die buiten de werking van de Werkloosheidswet vallen (zoals huis personeel, personen met een salaris ho ger dan f 6000 en bepaalde groepen grensgangers) en B. Werkloze werkne mers die 21 weken uitkering volgens de Werkloosheidswet of volgens groep A hebben ontvangen. Verbeteringen Er zijn enkele verbeteringen aange bracht in de nieuwe regeling. De uitke ringen voor groep A vormen een percen tage van het loon (gebonden echter aan maximum grenzen); de uitkeringsduur is gebracht van 13 op 21 weken; de maxi mum grenzen zijn met f 1 per dag ver hoogd voor kostwinners en met 85 cent - voor de anderen. De fcinderbijslagrege- ling blij fit ongewijzigd. De uitkeringen voor groep B gesohie- den naar vaste normen, die verhoogd zijn. Ook is de wijze van 'berekening herzien. Voorheen liepen de normen in de vijf gemeente-klassen voor gehuwden van f 26,50 tot f 30.90 Thans zal de uitke ring in alle gemeenteklassen voor ge huwden bedragen f 27,60 verhoogd met de werkelijke huishuur. De gezinsledenbijslag is uniform vast gesteld op f 4,02 per week (voorheen variërend van f 2,76 tot f 4,02). Zoals men weet, is voor hen die op 1 Juli reeds werkloos zijn en daardoor niet onder de werking van de Werkloos heidswet vallen, een overgangsregeling getroffen. Voor Enbom levenslang geëist De 33-j. Zweedt journalist Frittjof Enbom heeft gisteren voor de Stock- holmse rechtbank bekend, schuldig te zijn aan spionnage. Ook bekende hij een poging te hebben gedaan om het Zweedse defensie-systeem te ontwrichten. De eis luidde: levenslange gevangenisstraf. Enbom is de voornaamste beschuldigde in een spionnageproces tegen 7 Zweedse communisten. Het proces, dat zoals wij meldden gisteren is begonnen, wordt in het openbaar gevoerd, behalve wanneer militaire geheimen ter sprake komen. Na aanvankelijk inlichtingen over het Duitse militaire vervoer via Zweden te hebben doorgegeven, heeft Enbom, vol gens de tenlastelegging, van 1943 af ge gevens verstrekt over de Zweedse ver dedigingswerken langs de Finse grens en andere militaire installaties. Haring oI kuil Vliegende schotels niet alle verklaard Amerikaanse luchtmacht stelt onderzoek in De Amerikaanse luchtmacht is een onderzoek begonnen naar het bestaan van de „vliegende schotels", zo onthulde generaal Vandenberg, chef-staf van de Amerikaanse luchtmacht, in een artikel in het weekblad „Look". Hü verklaarde hierin, dat „vele van de gevallen, waarin men „vliegende scho tels" waarnam, op bevredigende wijze zijn verklaard. Maar andere zijn dit Baron Michiiels van Kesscnaoh, de burgemeester van Maastricht (de eerste Nederlandse stad die door Amerikanen werd bevrijd')heeft aan PRESIDENT TRUMAN een boek met foto's en gra- imofoonipliaten met opnamen van Maastreecihi'.ex Staar aangeboden. brengen, die uitblijft op de binnenlandse Ook verwachten zij een stopzetten van de kolenimport. Het gevolg zal zijn, dat men tegen de winter zonder kolen zit of dat de aanvoer stagneert. Daarom waarschuwen zij het publiek nogmaals in zijn eigen belang. Koopt kolen. Als de winter invalt is het n schien te laat! De Amerikaanse luchtmacht heeft thans aan Van Doorne's Aanhangwagen- fabrieken (D.A.F.) te Eindhoven op dracht gegeven tot levering van ruim tankwagens voor het vullen van vliegtuigen. Met deze tanks, die een inhoud van 9400 liter zullen krijgen, kan met een snelheid van 2200 liter per minuut wor den getankt. Tevens kreeg deze fabriek van de Amerikaanse luchtmacht een bestelling 81 zeswielige terreinvoertuigen met aangedreven wielen, die voorzien worden van een olietank, groot 2800 liter. Het chassis van deze wagens is gelijk dat van de terreinvoertuigen waar- het Nederlandse leger een zeer grote opdracht bij de D.A.F. heeft lopen. Tal van fabrieken uit vijf verschillende landen van het Europese contingent h« ;n naar deze opdracht meegedongen. De wagens zullen aan verschillende landen, die bij het Atlantisch Pact zijn aangesloten, worden afgeleverd. De order omvat een bedrag van ongeveer vier en een half millioen dollar. De be taling geschiedt geheel in Amerikaanse dollars en levert dus voor Nederland belangrijke deviezenwinst op. Een bloemenzee in Bellevue (grafici vierden gouden jubileum van hun bond In vijftig jaar werd het aantal leden vijftig maal zo groot (Van een onzer verslaggevers) HONDERDEN LEDEN van de Ned. Chr. Grafische Bond waren vandaag in Bellevue te Amsterdam bijeen om met vreugde en dankbaarheid het gouden jubileum van hun organisatie te vieren. Van het in een bloe menzee herschapen podium kon vanmiddag de bondsvoorzitter, de heer J. A. Conjong, een welkom toeroepen aan de vertegenwoordigers van vrij wel alle bij het C.N.V. aangesloten organisaties en aan een groot aantal andere gasten, die deze hoogtijdag voor de Christelijke vakbeweging mee kwamen vieren. geleken bij de 100 ledéh van 1902 een grote vooruitgang, maar toch ligt hier TRANSPIREERT VEEL? De nare gevolgen voor Uzelf en an deren kunt gij bestrijden door plaat- lelijk betten (deppen) HELDERE 'aeiitof I |o' pJei?,V4 I I 'Ukk.n I 's Morgens was er een wijdingsure waarin os J. Go 11 h e 1 p, Ned. Herv. predikant en zelf afkomstig uit het gra fische bedrijf, voorging. Ir. zijn meditatie „Hem zij de heerlijkheid" wees ds Godthelp heen naar boven van waar ook de zegen kwam. die zo rijkelijk rusttte op het werk van de N.C.G.B. Een kwartet onder leiding van Meindert Boekei ver leende muzikale medewerking. De heer Conjong herinnerde vanmid- ag in zijn openingswoord op de feest- vergadering aan de moeizame arbeid van de pioniers in de bond. Hij noemde hierbij lamen van vrienden Wattel, Van Ingen Scher.au. Boone en Hofman. Gedu rende een stilte va-, enkele minuten werden de overleden bondsleden her dacht. Deze voortrekkers hadden het niet makkelijk. Enerzijds werd hun ver weten dat zij met hur christelijke bond de eenheid van de arbeidende klasse braken; aan de andere kant verweten mede-christenen hen. dat zij de materiële zaken te veel op de voorgrond stelden. Toch hielden zij vol, in goed en kwaad gerucht. Veertig jaar C.A.O. De grote verandering in het leven van de grafische werkers begon zich te vol trekken, toen nu bijna 40 jaar geleden de C.A.O. tot stand kwam. Toen begon het licht door te breken. Toen werd voor het eerst de werker als mens erkend. De opgang naar de bedrijfsgemeenschap heeft 2ich sindsdien krachtig doorgezet en in die strijd is de christelijke organisatie nooit op het appèl ontbroken. Het be drijfspensioenfonds was voor de oorlog reeds een voorbeeld voor andere bedrijfs takken. Thans wordt aan de vervolmaking hiervan gewerkt door de unificatie der fondsen, en door verhoging van de pen- ien, ook voor de gepensionneerden. Deze laatste groep ontving ter gelegen heid van het jubileum een geschenk als dank voor hun trouw aan de organisatie. Leden en bond brachten samen f9000 bijeen, zodat aan iedere gepensionneerde f40 kon worden uitgekeerd. Pionierswerk De feestrede werd uitgesproken door de heer M. R u p p e r t voorzitter van het C.N.V. Hij wees er op, dat er bij dit ju bileum alle reden is voor verwondering over zoveel zegen op dit menselijke stre ven. Wij spreken dan niet over successen, maar wij zien slechts dankbaar op naar boven vanwaar deze zegen kwam. In de toekomst wacht u, aldus de heer Ruppert, de taak om de bedrijfsorganisatie op welk terrein gij de pioniers zijt, verder uit te bouwen. Ook is het ledental van 5000 ver- taak. Tenslotte hield het bestuur een receptie, waar vertegenwoordigers van de werk geversorganisaties, 'an de R.K., de Alge mene en van de christelijke organisaties in België, Frankrijk, Zwitserland en Oostenrijk en vele anderen hun geluk wensen kwamen aanbieden Onder hen waren ook de heer Lee R. Smith en ar- beidsvertegenwoordigers van de M.S.A. in Nederland. (Advertentie) Regering onderhandelt met Fokker over S 14 Aankoop 20 straaltrainers? De regering heeft besloten met de Fokker-fabrieken te Amsterdam in derhandeling te treden over de aankoop twintig les-straalvliegtiuigen var type S 14, ten behoeve van onze lucht macht. Dit wordt officieel uit Den Haag gemeld, waarmee een reeds uitgespro- :-n verwachting wordt bevestigd. Zoals men weet wordt getracht Fok- sr meer in te doen schakelen bij de Amerikaanse vliegtuigbouw in Europa. Vorige week is daarover in Den Haag en bespreking gevoerd. Men heeft joede verwachtingen van de S 14, het door Fokker ontwikkelde vliegtuigtype. (Advertentie- Waar het op aankomt Sucre» bij een slaver-wedstrijd is alleen mogelijk als gangmaker en stayer volkomen op elkaar zijn ingesteld. Ook bij het scheren moeten apparaat en mesje één -geheel vormen. Gebruik daarom Uw Gillette mesjes uitsluitend in ipparaat. Blue Gillette 0.75 per 5 Gillette 52 a, ééndelig, cassette en 10 Blauw mesjes in 'n dispense 'N GILLETTE SCHEERAPPARAAT EN BEHOREN BIJ ELKAAR. Een f,goeie morgenbegint met Gillette! Terug naar de K.V.P.? WeiterDan moet er veel gebeuren Op een verkiezingsbijeenkomst van de Kath. Nationale Partij te Nijmegen ant woordde de heer Weiter op een vraag of de mogelijkheid niet zou bestaan, da de K.N-P. zou opgaan in de K.V.P.: „Dan zou er heel wat moeten gebeuren". Hij had er weinig vertrouwen in, want daar voor „kende hij de heer Romme te goed". Hij verweet de KV.P-leider dat hij nooit een aanval had gedaan op de drie Rooms-Kat-holicken die namens de P. v. d. A. in de Kamer zittm. Da: daaren tegen de heer Weiter het altijd bij Romme gedaan heeft. wjjst er op -meende de heer Weiter dat hier sprake is van angst van Romme voor hem persoonlijk. Van drie Chr. partijen Gebedsuur aan vooravond der verkiezingen In Zeist hebben de plaatselijke afde lingen van de AR-partij, de CH-Unie en de Staatk. Geref. Partij besloten aan de vooravond van de verkiezingen een ge zamenlijke gebedsure te beleggen. Voor de respectieve partijen zullen spreken de heren J. W. Koning, ds F. G. Hospers en in Bochove. Van het erf van School en Kerk Beroepin gs werk Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te De Wilp (toez.) cand. H. Brouwer te Groningen. Bedankt: voor Kampen (vac.-H. Hiensch) J. D. Kleijne te Rotterdam. Beroepbaar: J. Heidinga, Ver- 9pronckweg 98. Haarlem, emeritus pre dikant en hulppred. te Haarlem-Schoten. Geref. Kerken. Beroepen: te Numansdorp en te Schermerhorn drs O. Jager, prop. te Delft; te Oostwold (Old.) cand. A. Vos te Voorburg; te Urk (vac.-P. Homburg en W. Doorenbos) W. Diepersloot te Fra- neker en A. G. Kornet te Castricum; te Zonnemaire cand. A. Nagelkerke te Wolphaartsdijk. Aangenomen: naar Huizum (vac.- dr J. C. A. van Loon) G. Morsink te Nijkerk; naar Dokkum (3e pred.pl.) K. Runia te Marknesse. Bedankt: voor Marrum J. P. Schou ten te Niezijl. Chr. Geref. Kerken. Bedankt: voor De Krim J. van Dijken te Aalten. Voor het studiejaar 1952—1953 is be noemd tot rector-magnlficus van de Econ. Hogeschool te Rotterdam prof. dr J H Kern kamp en tot secretaris van de senaat prof PROMOTIES. ïatuurkunde Ma; ACADEMISCHE EXAMENS. Gem.-archivaris kreeg Luthers eredoctoraat Aan de Amsterdamse gemeente-archi varis, de heer Simon Hart, is gisteren het eredoctoraat van het Lutherse Wag ner college in New York uitgereikt. Dit geschiedde In een plechtige bijeenkomst van het curatorium van het Evange- lisch-Luthers seminarium in Amsterdam. Dr Harry J. Kreider, voorzitter van het kerkhistorisch genootschap van de Uni ted Lutheran Synod, verrichtte de plech tigheid. De heer Hart ontving de onderschei ding i.v.m. z\jn onderzoekingen over de geschiedenis van de handelsbetrekkingen in de 17e eeuw tussen Nederland en N.- Amerika. Hy heeft o.a. het belangrijke aandeel aangetoond, dat de Luthersen rondom 1600 hebben gehad in de wel vaart van Nederland. Prof. dr W. J. Kooiman hing de witte doctorskap om de schouders van de pro movendus. Studenten propageren de Europese eenheid De Ned. Studentenvereniging voor Wereldrechtsorde organiseert deze week een tocht met een geluidswagen langs twaalf Nederlandse steden, om propa ganda te maken voor de Europese een heid. De studenten zullen in verschil lende gemeenten door de burgemeester worden ontvangen. Morgenochtend is de geluidswagen in Den Haag (vertrek om half tien bij het Gemeentemuseum). De vacantiecursus van het Mathe matisch Centrum te Amsterdam (2de Boerhaavestraat 49) wordt ditmaal van 2123 Augustus in het gebouw van het centrum gehouden met als centraal on derwerp de mechanica, Aanmeldingen bij de administratie. (Advertentie) Hollandscho Ri der Koov, Amsterd; "T van der Daan. Voorburg. \V Steenbergen, wolle, C A Willemaker. Silvolde en L waan, Amerongen. AMSTERDAM (Gem Univ.). 14 Juni. Ge- la.iPd: cand. ex geneeskunde: mevr. J P elrs-v d Berg. mei E H Brandt, mej. Lvd. - v mei A P Schendstok. de heren J C rkerih.-ieer C D Brandt. R F Braun. P B Izenra (cum Inudc) J H Croff (cum laude) V Jorkcr O Kluft. P C Kors. A W Lan- er- B J M Lochtenberg. G W Luger J G Maerander. L J M v d Mev T L Oei i T A «ïcher A P F Smith. B Strebus. R N 1 NOTARIEEL Bouwman te Wlnsum. 2e gedeelte. imï m Ook Groole Beer vaart voor emigranten Na de Waterman en de Zuiderkruis is ïu ook de Groote Beer van troepenschip omgebouwd tot emigrantensehip en als zodanig vertrekt het morgen uit Rot terdam naar Canada. Het 9200 ton grote vaartuig kan 810 landverhuizers vervoe- De regering heeft het schip in be heer gegeven aan de H.A.L. De Groote Beer zal in principe op Canada varen, de Waterman en de Zui derkruis beheerders resp. de Kon. Rott Lloyd en de S M. Nederland) op Austra- en Nleuw-Zeeland. Op de terugweg neemt de Groote Beer Amerikaanse studenten uit New York naar Europa. Het lied der aethergolven WOENSDAG 18 JUNI 1952 NCRV: 7.00 Nieuws 7.18 Gewijde n .45 Een woord voor de dag 8.00 Is 8 15 Gram 8.55 Voor de vrouw 9.00 V( :ieken 9.35 Gram 10.30 Morgendienst 11.00 .Hoe moet dat met Lida?". ho Pianorecital 12.33 Lichte muziek .15 Prot. Interkerkelijk Thuisfro pel 2.00 Bondsdag r Uw tweede jeugd dig: Verzet U tegen oud icorden drink HERBESAN-theeElke das een kop HERRESAN en Uw bloed blijft zuiver, geen la,t meer verstopping of hoofdpijn. HERBESAN is een natuurlijke hulp, een mengsel van 14 verschillende kruiden. Laat U daarom helpen door HERBESAN om in vorm tc blijven. Verkrijgbaar bij Uw Apotheek en Drogist. Prijs per pak 1.79. Voldoen de voor 6 weken. 20 z0- Zet die conventies maar opzij, o' liever, laat financieel in de gelegenheid werd gesteld om voor Inderdaad, dacht Jan, een rijbewijs was altijd ze maar hier: juffrouw Bloemers houdt er nog al werktuigkundig ingenieur te studeren, iets, wat gemakkelijk en achteraf was hij blij, dat hij de van. Doe precies, zoals je altijd bent, ook tegen- z'n ideaal was. Van der Ham antwoordde hierop kunst verstond, want als Gerard, vooral Zater- 'over m'n zusters, dan zul je zien, dat je best bij lachend, dat hij geen titels en evenmin graden dagsavonds, laat van de soos kwam, dan reed hij ons in de smaak zult vallen." had, maar toch evenveel van practische werktuig- wel eens van het ene trottoir naar het andere, Jan gaf ten slotte toe. Uitstapjes op Zondag kunde wist als een afgestudeerd ingenieur. „ïk zodat Jan al gauw zei: „Laat mij maar achter behoorden niet tot zijn gewoonten, maar aan de heb alleen maar de practijk geleerd", zei hij, het stuur zitten, want je lijkt wel wat beverig." andere kant was hij innerlijk verheugd, dat hij „en dat is de beste leerschool." In het egin protesteerde Gerard. „Ben je be- uitgenodigd werd door de zoon van de rijke fa- „Bent U dan niet voor een theoretische vor- toeterd, zeg? Ik aangeschoten? Hoogstens lichte- brikant Van der Ham. In de weken, dat hij nu in ming?" vroeg Jan. lijk tipsy, maar ik zie nog best kans jou naar die Delft was, had hij van de anderen al vernomen, „Soms ben ik geneigd vaktheorie te bescnou- negorij te rijden en nog wel verder ook." dat Van der Ham eigenaar was van een grote wen als een noodzakelijk kwaad", was het be- Zeker, dacht Jan, nog wel veel verder, maardachtzame antwoord van de fabukant. „Er wordt ik voel er niets voor daar-aan te landen. Dit zei tegenwoordig veel meer geleerd dan volgens mij hij echter niet. Hij was diplomaat genoeg om de J 11 II strikt noodzakelijk is. Alles, wat men geleerd zorg van de wagen als argument te gebruiken cn Verstoorde J (-> 19 tllliD I Lliz. heeft, is in de practiik niet altijd nodig dat was Gerard's' zwakke zijde. Hij was tamelijk CJ en dus energieverspilling. Denk je, dat wij in voorzichtig met z'n Chevroletje, zodat hij tenslot te goed vond, dat Jan 's avonds de wagen naar de garage bracht. Zondags ging Gerard alljjd naar „de oudelui in 't Kaegje". Zo 's middags om een uur of twee vertrok hij en tegen elf uur was hij weer terug, machinefabriek in Den Haag, waar ee paar hori- door MAARTJE ZELDENRIJK jonge jaren zoveel wisten van wiskunde? Larie. En ik had het nog niet eens nodig ook. Ik kon zonder gebruik te maken van formules nog wel een locomotief in elkaar zetten en uit elkaar halen." Van der Ham vertelde van de fabriek Jan die niet vóór Kerstmis naar huis zou gaan, derd rnan werkte. Dus aar was iemand, die wel digde Jan uit die eens te komen bezichtigen, ging Zondags naar zijn gewoonte naar de kerk wat in de melk te brokkelen zou hebben. Daarbij „Daar kun je dan eens wat opsteken van de en bracht het verdere van de dag door met wan- kwam nog, dat je nooit kon weten, waar het.'goed practijk", zei hij lachend. „Dan moet je op school delen en brieven schrijven naar huis, Ida en zijn voor was, meende Jan in stilte. De gunst van de maar eens controleren, of het klopt met de theo- buurman. zoon was al een voordeel, de gunst van de in- rie." Toen Jan enkele weken in Delft was, kwam Ge- vloedrijke vader zou misschien nog belangrijker Gelukkig kwam een dienstmeisje binnen met rard op een Zondagmorgen vroeg bij Jan in de kunnen zijn met het oog op zijn aanstaande titel thee en zodoende kwam het gesprek op andere kamer. Deze was als gewoonlijk gereed om naar en bekwaamheid als werktuigkundig ingenieur, dingen. Van der Ham bleek een prettige vertel de kerk te gaan. Zo'n kruiwagen zou niet te versmaden zijn. Ier te zijn en was zelf het meest aan het woord „Heb je plannen voor vandaag?" vroeg de an- Half twee toog Jan met Gerard in de Chevrolet De vier dochters zaten verveeld te luisteren en der, die ditmaal eens geen kater had. naar Wassenaar, waar de fabrikant Van der tuurden bij tijd en wijle naar de weg, als er „Plannen", antwoordde Jan "oorzichtig, „dat is Ham een grote villa bezat. Toen de wagen voor een tram langs reed. te zeggen, na de kerk eigenlijk niet" het grote huis stilstond, kreeg Jan wel even een Jan had tijdens de gesprekken zo nu en dan „Nu", vervolgde Gerard, „weet je wat je dan vreemd gevoel, doch dat overwon hij al spoedig, even gelegenheid om de vier meisjes gade te doen moet? Na de kerk met me meerijden naar De kennismaking viel mee. Jan werd, ondanks slaan. Ze waren ongetwijfeld knap, maar toch de oudelui. Ik heb je bij hen al een beetje opge- het feit dat vier aardige jongedames hem onder deden zij hem denken aan vier prachtige kas Lemeld, zodat ze nieuwsgierig geworden zijn, wie de loupe namen, door Gerard vlug op zijn gemak bloemen, wier schoonheid voor iedereen te be- of je feitelijk bent Ook m'n zusters zijn natuur- gesteld, en Van der Ham was een goedlachs, fa- wonderen was, maar voor niemand te bereiken lijk belangstellend met m'n nieuwe huisgenoot miliair mannetje. Was dat nu de grote man? daar het glas haar beschermde, kennis te maken Nee, maak maar geen bewe- dacht Jan in zichzelf. Gerard vertelde een mop van de school en eer ging r.aar dat portretje. Na koffiedrinken rijden Het gesprek werd al gauw vlot. Mevrouw Van der meisjes lachte Maar die lach was niet echt we dan naar Wassenaar en tegen middernacht der Ham bleek een innemende dame te zijn, die dacht Jan. zijn we terug. Afgesproken? Maak nu alsjeblieft belangstellend informeerde naai Jan's toekomst- Jan wist dat ze tussen de achttien en vieren- geen bedenkingen of bezwaren uit beleefdheid oï plannen. Jan vertelde, dat hij door een buurman twintig jaar waren; dat had Gerard hem verteld. 3.40 Clavecimbelrecital 4.00 Voor de jeugd 5.20 Orgelspel 5.50 „De opbouw van onze vloot", vraaggesprek 6.00 Nieuws 6.15 Suri naamse volksmuziek 6.30 R.V.U.: dr J Schou ten: Enige menselijke instincten: het kudde- insUnct 7.00 „Spectrum van het Chr Orga nisatie- en Verenigingsleven 7 15 Boekbe spreking 7.30 Gram 7.40 Radiokrant 8 00 Nieuws 8 10 Lichte muziek 8.25 „Terreur", hoorspel 9.00 Kamerorkest en solisten 9.45 Vocaal ensemble 10.05 Salonorkest 10.30 Jn- tern. Evang. commentaar 10.40 Gram 10.45 Avondoverdenking 11.00 Nieuws 11.15—12.00 Gramofoonmuzlek. HILVERSUM II. 298 m. VARA: 7 00 Nieuws 7.15 Ochtendgymnas tiek 7-33 Gram 8.00 Nieuws 8.18 Gram 8 50 Voor de huisvrouw 9 00 Gram VPRO: 10.00 Schoolradio VARA: 1020 Voor de vrouw 11.00 R.V.U.: mej. M Kehrer: De taak van de vrouw bij de politie ln Nederland 11.30 Gram 12 00 Accordeonmuziek 12.33 Voor tiet platteland 12 38 Planoduo 12.55 Kalender 1.15 Dansmuziek 150 Gram 2 00 3.00 Kinder- 1.00 Nit I Gesproken portret 2 koor 3 20 Pianorecital 3. 4.00 Voor de jeugd 5.15 Polltiekapel 5 50 Regeringsuitzending: jeugduitzending: K. H Italiaanse Vermouth zoals IMP. JACOBUS BOELEN AMST tiezlngstoespraal lO: 7.30 Voor 8.05 ,De 7.13 Lichte muziek jeugd VARA: 8.00 naar vrijheid" 8 20 Holland-Festival: „Un Ballo ln "Maschera", opera 10,45 „Varenzaadlegende en werkelijk heid" 11.00 Nieuws 11,15 Dansmuziek 11.45— 12.00 Gramofoonmuziek. ENGELAND. BBC Home Service. 330 m 12 00 Gram 12.25 Gev programma 1.00 Nieuws 1 10 Ooggetutgeverslagen 1,30 Latijns radio 3 00 Gev TT spel 4.45 Voordracht 5.0Ó Vc 6.00 Nieuws 6.15 Sport 6 20 Amuser -■ ziek 7.00 Gev progi '45 Symphonie-orkest Vieuws 9 15 Tt 10.45 Parlement ENGELAND. BBC Light Prograi 7.30 Caus ïn solisten 10.00 Planorec 1500 en 247 i 12.00 Parlemer 12.45 Orkestcon 2.00 Voor de vrouw 3 00 Hawaiianmuz: Voor de soldaten 3 45 Arbeidersork» Mrs Dale's dagboek 4 30 Orkestconci Lichte muziek 6.00 Pianospel 6.15 G< Hoorspel 7.00 Nieuws 7 25 Sport 30 Ver i 8 00 Hoorspel iziek 11.00 Voc kestconcert 7 58 Gi_... 3.30 Hoorspel 10 15 Gram 10 50 Pli 11.15 Gram 11.45 Nieuws. BRUSSEL 484 m. 12 05 Omroeporkest 1.00 Nieuws 1.10. 130. 3 00. 3 45. 4.00 en 4.25 Gram 5 00 Nieuws 5.15. 5 45. 6.30. 7.00 en 7.40 Gram 7 45 Nieuws orkest en solist 9 45 Gram 10.00 Nieuws 10.10 Gram 10.50 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 11.45 Gram 12.15 Piano en zang 12.34 Piano en zang 12.50 Koersen 12,55 Gram 1.00 Nieuws 1,15 Gram 130 Causerie 1.35 Gram 2,00 Schoolradio 3.30 en 4 15 Gram 5 00 Nieuws 5.10 Gram 5.30 Causerie 5,40 Gram 5,50 Boekbespreking 6,00 Sopraan en piano 6.30 Voor rle soldaten 7.00 Nieuws 7.40 Gram 7.50 Rndlofcullleton 8.00 „Marietta", operette 10.00 Nieuws 10.15 Kamermuziek 10.55 Nieuws jjet is veelal moeilijk de ouderdom van een levende boom te schat ten. Is hij eenmaal omgehakt, wel aan, dan is het een koud kunstje, maar dan is het exemplaar ook meteen ter ziele, en is ons de gele genheid ontnomen om op de hoge ouderdom te pochen. Want wat ge weest is, is geweest. Daarom hakt men een boom in de regel niet om wanneer men zijn ouderdom wil we ten, doch probeert men het met schattingen die dat zij er direct aan toegevoegd wel eens aanzien lijk willen uiteenlopen. We zouden geneigd zijn de oudste boom van Europa te zoeken, niet in de oude cultuurgebieden waar immers sinds eeuwen de bijl zwaait doch in Oost- of Noord-Europa. Inderdaad staat in Hennersdorf in Silezië een taxus van bijzondere ouderdom, wiens leeftijd op 1400 jaar wordt geschat. Maar de boom in Su- detenland bij Krombach eveneens een taxus wordt voor 600 jaar ouder gehouden. Toch zijn dit nog niet de oudste bomen, want een taxus op het kerkhof in Yorkshire (Engeland) wordt door plaatselijke optimisten een leeftijd geschonken van 4000 jaar, maar kenners trekken er 1000 jaar af, zodat altijd nog de respectabele leeftijd van 3000 jaar voor aannemelijk wordt gehouden. Deze oude, sinds mensenheugenis voor heilig gehouden taxusboom is een tijdgenoot der Egyptische pha- rao's en heeft, onberoerd door de toneelstukken der' mensen, het leven voortgezet nadat de opperpriesters van Egypte, die zich de ..Heersers der wereld voor alle eeuwigheid" noemden, tot stof waren vergaan en geen sterveling hun naam meer kende. Hij was getuige van de brons cultuur der Kelten, van de zegetoch ten der Romeinse legioenen van de gevechten tussen Angelen en Saksen die elkaar de heerschappij betwist ten, de eerste prediking van het Christendom, de invallen der wrede Denen, de invasie der Normandiërs, ja. zelfs het „eeuwig edict" en derge lijke feiten méér. heeft hij onberoerd overleefd Wat zinloos moeten ons die voortdurend menselijke strijd vragen en twisten toeschijnen in de schaduw van deze boom die vele vol ken en culturen heeft zien komen en gaan, Hoe pijnlijk voor onze persoon lijke belangrijkheid! Over pijn gesproken, wist u dat wanneer uw arm zó lang was. dat uw hand de zon zou raken, u qeen pijn roudt gevoelen ondanks de heftige verbranding die uw hand opliep Nadruk verboden

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2