Jliruwc £ciJtsrl)c (tfmirant Moeder een stevige rookster Met stenen gegooid naar de Russische ambassade in Stockholm 3 Sow jet-ambassadeur uitgejouwd na de EC beschieting van het vliegtuig Amerika bereid met Russen te gaan „praten" Zwitserland tart boycot van Perzische olie Bij het scheiden Wist U Larense speelclub verdiendein vijf weken f35.000 ii i p DINSDAG 17 JUNI 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.- per kwartaal, 2.— per maand; 047 per week Drie en dertigste Jaargang No 9457 Hoofdredacteur: Dr. E. D1EMER Chef-Red.: H. W. J. ENSER1NR Directie: F. DIEMER CHRISTELUR-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staatvasticb i< ghebUsm tngn hert la tegf^enspoet" Zweedse verontwaardiging pk) 7WEDEN IS VERONTWAARDIGD. Een felle reactie is gevolgd, toen £l de berichten bekend werden, dat een Zweedse vliegboot, een Catalina door twee Russische straaljagers was beschoten. Radiowagens van de Stockholmse politie moesten gisteravond een woedende menigte voor het gebouw van de Russische ambassade uiteenjagen. Uit de menigte werden stenen naar het gebouw geworpen. Toen de Russische ambassadeur in Zweden, admiraal Rodionof, het ministerie van BuitenL Zaken wilde betreden, werd hij uitgejouwd en na zijn vertrek gaven de demonstranten op allerlei wijzen hun verachting voor de Russische daad te kennen. Uiteraard verkeerde Zweden gisteren in grote spanning. Zoals wij in een deel onzer edities gisteren nog hebben gemeld, werd de be manning van de Catalina tenslotte gered door een Duitse koopvaarder. De Russische ambassadeur moest van Tage Erlander een, in krachtige bewoordigen gestelde, protestnota in ontvangst nemen. Een stroom van berichten is los geko men. na dit Zweeds-Russische incident. De Zweedse minister van Defensie, de opperbevelhebber der strijdkrachten en de stafchef waren per vliegtuig uit Noord-Zweden te Stockholm aangeko men, want deze autoriteiten waren door premier Erlander voor besprekingen ont boden. De kabinetszitting werd dan ook door deze hoge functionarissen bijge woond. De commandant van de Catalina heeft het volgende relaas gegeven: Wij mijlenver verwijderd van de Russische territoriale wateren, toen de twee Rus sische jagers onverwachts neerdoken en met machinegeweren op ons schoten. Wij poogden weg te komen, doch de Russen waren viermaal zo snel als wij en konden natuurlijk gemakkelijker manoeuvreren. Bij het tweede salvo werd de radio- y. installatie onklaar gemaakt. De jagers r W kwamen wel zesmaal terug en in totaal duurde de aanval circa negen minuten. De laatste salvo's troffen de motor sc"1 bakboordzijde, die vlam vatte. Het toestel begon toen hoogte te verliezen en werd moeilijk bestuurbaar. Zelfs toen wij het ~"l wateroppervlak naderden, vuurde g der Russische Migs nog een salvo op 5 af, dat de staart van het toestel trof. J Blijkbaar wilden de Russen zich I vergewissen, dat het met ons afgelopen was. Wij stuurden naar een klein schip, hetwelk het Duitse s.s. „Munsterland" i bleek te zijn. Sommigen van ons hielden de adem in. toen wij het water raakten, maar gelukkig brak het toestel niet. Wij zetten de reddingboten uit en zwommen naar het rubberylot, dat wij hadden uit gegooid. Vijf minüten later bevonden wij ons aan boord van de Münsterland. Volgens Reuter werden de zeven inzit tenden naar het Zweedse consulaat te Hangoe (Z.W. Finland) gebracht. Enige gewonden hadden kogelwonden in de 1 arm en een ander lid der geredde be manning moest met een dijwond naar het ziekenhuis worden getransporteerd, j Vast is komen te staan, dat noch de Catalina, noch de eerder vermelde Da- I kota zich boven Russische territoriale wateren hebben bevonden. In de protest- nota der Zweedse regering wordt bestraf fing geëist van hen. die voor deze daad verantwoordelijk zijn, terwijl tevens ge- i eist wordt, maatregelen te treffen, die herhaling van dergelijke incidenten uit sluiten, alsmede schadevergoeding. De Oppositie voerde het woord Vuistgevechten en stenen- gooierij in Z.-Afrika In Vrededorp, een buitenwijk van arbeiders in Johannesburg, is het giste ren tot vuistgevechten en stenengooier;} gekomen bij een demonstratie van onge veer 2.000 leden van het „Verenigd De mocratisch Front" (Verenigde party, de Arbeiderspartij en het Toortsooon- tnando). Aan de demonstratie namen hoofd zakelijk ledien van het toortsoomm^ndo deel. Zy waren in het gelid naar een plein in Vrededorp gemarcheerd. Toen hun sprekers de menigte begonnen toe te spreken, begon men sporadisch met stenen te gooien. IJierop marcheerden de leden van het toortscommando in geslo ten gelederen op de menigte in. Er ont stonden vuistgevechten en men wierp met stenen. Ongeveer dertig personen zijn naar het ziekenhuis overgebracht. Later marcheerden de leden van het Toortscommando af onder bescherming van de politie. Zy werden de gehele weg terug met stenen bekogeld. 'tls maar een vraag (Het blad Al Akhbar berichtte, dat de 75-jarige Koning Ibn Saud van Saoedie Arabië zijn vierenzestigste kind heeft ge kregen, ditmaal een zoon). Krantenbericht. Russische ambassade te Stockholm staat r\og steeds onder strenge politiebewaking. Ook het gebouw van het communistische blad „Ny Dag" wordt door de politie bewaakt. Stalin aan de galg". In de berichten van Ass. Press komt tot uiting, dat de demonstraties tegen de Russen blyk gaven van een hevige op winding. Een menigte van circa 5000 mensen schreeuwden: „Wij willen Stalin aan de galg zien." Ook werden voor de ambassade vuurtjes gestookt. Geen ogen blik was de leuze „Weg met de commu nistische oorlogsstokers" van de lucht. Het incident heeft felle en anti-Russische commentaren in de Zweedse pers ten gevolge gehad. Het Liberale „Aftonbladet" schreef: „Vroeger zou een dergelijk incident oor log betekend hebben. Tegenwoordig is dat niet het geval. Het wil onderzoek en genoegdoening zeggen, maar bovenal be tekent het constante verbolgenheid." Russische ooilogsschuld Sowjet-Unie geeft de V.S. 186 schepen terug De onderhandelingen tussen de Ver. Staten en Rusland over de schulden van dit laatste land uit de oorlog, die zyn I ontstaan door leveringen van oorlogs materiaal volgens de leen- en pachtwet, zijn vandaag op het Amerikaanse depar tement van Buitenlandse Zaken her opend Rusland stemde er vandaag in Jan de 670 Amerikaanse schepen het tydens de oorlog de be schikking kreeg, terug te geven. In totaal gaat het,om een bedrag van 11 milliard dollar, maar Amerika ver klaarde indertyd, dat het met 800 mtl- lioen dollar genoegen zou nemen. Rus land bood evenwel 300 millioen dollar. Prins Naif te Londen: „Mijn broer (Talal) is werkelijk ziek" prins Naif van Jordanië uit Genève te Londen is aangekomen. Hier deelde de prins mede, dat zyn broer, koning Talal, werkelijk ziek is, zodat het mogelyk is, dat door het parlement in Amman een beslissing zal worden genomen. In Lau sanne is gisteren een Jordaanse minister uit Amman aangekomen met voorstellen voor de vorst. Koning Feisal van Irak heeft een nodiging aanvaard om in September bezoek aan de Verenigde Staten te bren gen. De 17-jarige koning, die het volgend voorjaar de troon bestijgt, zal ongeveer twee maanden in de V. S. vertoeven. Waarschijnlijk zal hij vergezeld worden door de tegenwoordige regent, emir Ab- doel Illah en premier Noeri el Said Pasja. Washington zwicht voor Londen en Parijs GrotewohlOostduitse zonegrens zal geen 38ste parallel worden... De Ver. Staten hebben de aanbeve lingen van Frankrijk en Engeland voor an bijeenkomst van de ambassadeurs der „Grote Vier aanvaard. Dit vernam Reuter uit gewoonlijk welimgelachre kringen te Parijs. Officieel is dit be richt d'us niet. Het Westelijke antwoord op de laatste Russische nota over Dui's- land zal voorstellen, ln de nabye toe komst een bijeenkomst te houden. Doel hiervan is, een neutrale commissie in het leven te roepen, die dan de voor waarden voor het houden van vrije ver kiezingen in de beide zones van Duirs- lands zal moeten onderzoeken. Volgens de France visie heeft Amerika dus het ankelij'k verzet opgegeven. Wy wij- er op, dat te Washington nog wordt gewerkt aan het officiële anti- woord dat Moskou zal worden gegeven. De Westelijke Grote Drie waren daar te Parijs reeds mee bezig geweest. In het Britse Lagerhuis heeft Chuirahül een voorstel van de hand gewezen, om maarschalk Stalin en de premiers der andere grote mogendheden uit te nodi gen, een agenda voor een spoedige bij eenkomst op te stellen. Ghurohili is van oordeel, dat een dtergelyke stap momen teel weinig nut zou hebben. Indien het een „misstap" zou blijken He zijn, dan zou de Internationale situatie nog maar slechter worden. Een wonderlijke, combinatie: de rader-jietsboot. De veerman Willem de Vries uit Alphen aan den Rijn heeft deze verbetering uitgevonden. Hij was het trekken aan de pemen beu geworden en „trapt" thans zijn boot door 't water. Hier ziet men de vrouw van de veerman „achter het stuur" en ook zij kan met die trappers best overweg. Groningen, stad van de glimlach pEN COMITé in de stad Groningen is van plan het voorbeeld van Parijs na te volgen en gedurende de gehele maand September Groningen te maken tot een glimlachende stad. In de Franse hoofdstad is men n.l. op het sympathieke idee gekomen om een maand lang een beleefdheids- en vriendelijkheidsactie te ontketenen. Groningen wil in September laten zien wat ook daar vriendelijkheid, voorkomendheid en beleefdheid mogen. Het is de bedoeling dat het Gro ninger publiek in de gelegenheid wordt gesteld zijn oordeel te geven over 200 aan deze actie deelnemende zaken. Het zal zijn mening kunnen uiten over hei personeel van deze zaken wat betreft vriendelijkheid, enz. De bedienden van de zaak die door het publek het gunstigst wordt beoordeeld, krijgen een gezamenlijke prijs van 1500 gulden. Ook onder de klanten worden vele geschenken uit gereikt. Een jury zal met een geluids- geschenkenwagen door de stad rijden en cadeaux uitreiken aan hem of haar, die op straat een staaltje van vrien delijkheid, voorkomendheid of hulp vaardigheid toont. Italië ratificeert het plan-Schuman De Italiaanse Kamer heeft gisteravond het plan-Schuman met 265 tegen 98 stem men goedgekeurd. Dader kindermoord bij Veenhuizen bekent Handelde in opwelling De dader van de moord op de zeven jarige Jannes Houkes bij Norg, de 29- jarige P., die in de Rijkswerkinrichting te Veenhuizen was gedetineerd, heeft een volledige bekentenis afgelegd. Het jongetje werd Zaterdagmorgen door P. weggelokt; hij zou van hen kraai krijgen. In het bos heeft P. het kind in een opwelling, zoals hij klaarde met zijn handen gewurgd. La- deed hij het kind een touw or hals om zelfmoord te suggereren. P. kon geen nadere verklaring over zyn beweeg redenen verstrekken. Geruchten over een eventueel zedenmisdrijf zyn door de jus titie tegengesproken. P. was wel gede tineerd, doch belast met het ophalen van het huisvuil by de ambtenaren van het gesticht. Kinderverlamming in Half weg en Dokkum In Halfweg is een dodelijk geval van kinderverlamming voorgekomen. Het slachtoffertje is de 9-jarige D. Zwamt. zoontje van de Geref. predikant van Halfweg, die op tot ogenblik im Canada vertoeft. Ook in Dokkum is een zesjarig jon getje met kinderverlamming in het zie kenhuis opgenomen. Sinds begin 1952 was toet aantal geval- n van deze ziekte, waarvan de genees kundigen her \rechte nog niet weten, op 7 Juni j.L tot 145 opgelopen Het grootste aantal ziektegevallen (60) komt in Lim burg voor. Gemiddeld doen zich elk jaar Daarentegen heeft Theodor Blank, de ln Nederland 80-90 gevallen voor. hoofd- Wes*. Duitse commissaris voor de defen-1 zakelijk in de tweede helft van het jaar sie-aangelegenheden. aangedrongen op een bijeenkomst van de Grote Vier. By i „Staat van beleg" te Rome die Duitsers, aldus Blank, zou dit de j m w*nE""-iiktódi Communisten eisten een Inmiddels heeft de Oost Duitse pre mier, Grotewohl, aangedrongen op daden: Oost Duitsland moet ten spoe- j wie thans in Rome verblijft digste een nationaal loser vormen. AHe[de jndruk krijsen dat het oorlos politieke paraten, veremgd m het ,.de-: eeveer 50 000 .gehelmde soldaten ei moora lsohe blok hebben daartoe een;binieri drommen door de stad of houden Tk» Zy zyn gewapend met tommy< debat over Ridgway Prins Bernhard over zijn Olympische taak Tegenover een redacteur van het A.N.P. heeft Prins Bernhard het een en ander verteld over zijn taak als chef d'équipe van de Nederlandse Olympische ruiterploeg- ,Ik geloof, aldus Prins Bernhard, dat wij bepaald met pessimistisch behoeven te zyn ten aanzien van de prestaties van de Nederlandse équipe. Daarmee wil ik ;t zeggen te geloven dat wij op de •ste plaats zullen terechtkomen, dat ben ik zeker niet van mening. Een mo gelijkheid om tot een eervolle plaats op de rangilijst te geraken zit er mijns in- echter zeker in, al zal e'r nog ge ducht getraind moeten worden. Belang- is vooral, zo ging Prins Bernhard verder, het kweken van zelfvertrouwen log meer het bevorderen van de eigenschap om na tegenslagen de moed niet te verliezen. Vooral dit laatste acht ik een eerste vereiste". De zaken op Koje geregeld Krijgsgevangenen verdeeld in kleinere groepen Te Washington, aldus Reuter, zullen de volgende week Brits-Amerikaanse besprekingen worden gehouden over de kwestie der krijgsgevangenen op Korea. Eerst moet nu Lord Aebrander, de Britse min. van Defensie, rapport uit brengen- Vermoedelyk zullen de, zich op het eiland Koje bevindende gevechts- troepen (w.o ook Nederlandse man schappen) binnen een maand van het eiland worden teruggetrokken. De be waking zal dan worden verricht door een speciale Amerikaanse groep, bijge staan door Zbid-Koreaanse soldaten. Mo menteel worden de 80.000 krijgsgevange nen bewaakt door 18.000 man, die over 60 tanks en 2000 voertuigen beschikken- De Amerikanen hebben vandaag 17.000 bewoners van nog drie afdelingen van het krijgsgevangenkamp in kleinere groepen ingedeeld. Onder de overge brachte gevangenen bevinden zich 5000 Chinezen, die naar een kleiner eiland, Cétoye, gaan. divisies tellen, van in totaal 375.000 en daarin zullen ook ex-nazi's („be keerde") worden opgenomen. Zulks dus alles gericht tegen de vermeende Wes telijke aggressie. De zonegrens, aldus Grotewohl, zal geen 38s"e parallel wor den. Zegt het voort! Kwestie-ds Loos op de Hervormde Synode Ook de Bijbelvertaling komt begin Juli ter sprake Naar wy vernemen zal de Generale Synode der Ned. Hervormde Kerk, die van 30 Juni tot 5 Juli op Woudschoten bij Zeist bijeenkomt, onder vele vele andere belangrijke zaken ook de kwestie- ds J. Loos behandelen. Ter tafel zullen komen zyn ontslag-aanvrage bij de pro vinciale kerkvergadering van Noord- Holland (i.vjn. zijn bezwaren tegen de wettigheid van het ambt), verder een schrijven over deze zaak van de classis Den Haag en een brief van de ciassicale vergadering van Hilversum. Van de agenda noemen wij voorts: de benoeming van een kerkelyk hoog leraar te Utrecht, in de vacature van Prof. dr S. F. H. J- Berkelibach van der Sprenkel, bespreking van het rapport van de commissie voor de Psalm berijming (plus een aantal proeven van nieuwe berijming), rapporten van de Raad voor Kerk en Theologie (over ctie ven), van de commissie voor het bur gerlijk en kerkelijk huwelijk en van de commissie betreffende het vraagstuk van oorlog en vrede. Ten slotte zal de synode zich beraden over het kerke lijk gebruik van de nieuwe B ij b e 1 - vertaling. granaten en houden er nauwlettend toe zicht op, dat geen pamfletten w aangeplakt of massa-bijeenkomsten den gehouden. Dit alles, omdat generaal Rid'gway in de stad verblijft. De communisten de „slachtoffers" van deze actie uiten de bittere klacht, dat er „een ware staat van beleg" stad heerste. Gistermiddag besloten zy, de zaak voor het parlement te brenj Bij monde van de Italiaanse tenleider Togliatti, verzochten zij om een debat over Ridgway's bezoek aan Italië- De regering stemde hierin toe en zai vandaag debatteren. Eveneens vandaag zou generaal Ridg way, alvorens naar Napels te gaan. een bezoek brengen aan president Luigi EinaudL premier Alcide de Gasperi en de Italiaanse stafchefs. Hittegolf in Ver. Staten 70 doden Een hittegolf teistert reeds vier dagen de Ver. Staten. Indirect kwamen door de hitte 70 personen om: zij verdronken. Zes Amerikanen overleden aan de gevolgen van een zonnesteek. In Japan staken 800.000 arbeiders Ruim 800 000 arbeiders in Japan zyn vanmorgen in staking gegaan uit protest tegen de wet op „ondermijnende activi teit" en de herziening der arbeidswetge ving. De electriciteitstoevoer is enkele uren afgesloten geweest. Mijnen, scheeps werven en chemische industrieën wor den door de staking getroffen en het openbare vervoer ondervindt vertraging. Ongeveer 20.000 studenten van 28 universiteiten nemen deel aan de actie, door beenkomsten tc houden en college ttBiH Klucht der vergissingen Hoe zal de houding zijn der Ver. Staten, alsmede van de Sowjet-Unie? t-Zwitserse sensatie spoelt sinds enige dagen over het land: Helvetië is direct betrokken in de Perzische olie affaire, aldus de Zürichse corr. van de N.R.Crt., wiens duidelyk exposé wij hier laten volgen: Via Rome en Londen is doorgelekt, at een Zwitserse onderneming, de Bubenberg Petroleum A.G., vertegen woordigd te Spiez iverkeers- en spoor wegknooppunt aan het meer van Thun, doch niet bepaald 'n economisch wereld centrum) door de heer Arnet, door be middeling van een nieuwopgerichte Italiaanse maatschappy de EPIM (Ente Petrolifero Italia. Medoriente), 200.000 'on ruwe olie in Iran heeft aangekocht, im deze in Italië te laten raffineren en lan naar Zwitserland te brengen. Een 'rachtschip uit Honduras in rechte optreden tegen Bubenberg in Spiez? Het geval, op zichzelf dankbaar voor een film, wordt nog gecompliceer- dèr, omdat het Hof in Den Haag immers geen oordeel heeft geveld. De Perzische minister van Economische Zaken is te Rome; wat zal de houding rijn der Ver. Staten? Denkt iemand aan de Sowjet- Unie in deze aangelegenheid? Het warme Zwitserland smult aan sensatie en pro blemen. De Rose Maiy zet door Inmiddels melden Reuter en Ass. Press, dat het tankschip Rose Mary met de lading ruwe olie uit Perzië aan boord, zich niet ver van Suez bevindt. De tan ker is er in geslaagd, tydens de duister- n*s de Straat van Bab El Mandeb, naby 632 ton'Aden, hetwelk onder Brits toezicht staat, onderweg. Voor het eerstte Passeren. Autoriteiten van de British dreigt de boycott der offerten van de Coaling Depots bij Suez, Nationale Perzische Petroleummaat- Wr oud-Hollandse zegswijze, bij het scheiden van de markt de kooplui leert kenr.en. Oorspron kelijk schijnt daarby te zyn gedacht aan het ogenblik van de afrekening. Dat was ook het ogenblik, waarop men in het bij zonder op zijn tellen moest passen. Ons kabinet is nu in zyn nadagen. Naar constitutioneel gebruik zal het dadelijk na de verkiezingen van volgende week zijn ontslag aanbieden. Dat zal dan eerst recht zyn het ogenblik, waarop men scheidt van de markt. Nu echter is het reeds het ogenblik, waarop het geraden is. de ogen goed open te houden, het ogenblik, waar op men de kooplui leert kennen. Ons scheidende kabinet heeft de laat ste dagen wel enkele merkwaardige din gen te zien gegeven. Het heeft zo'n beetje uitverkoop gehouden. Dat mag voor een na-oorlogs kabinet dan een niet ongewone bezigheid zyn zo kort voor de ver kiezingen maakt het wel een zonderlinge indruk. By het scheiden van de markt leert men de kooplui ook in dit opzicht ken nen, dat ze pogingen doen om al vast voor de volgende markt de kopers aan zich te binden. Wat service en wat gulheid kun nen daarby wonderen doen. Hetgeen ons kabinet nu te zien geeft, heeft daarvan wel wat weg. Alleen maar zelfs nü zijn de gedane toezeggingen nog weinig meer dan papieren beloften. Daar is dan allereerst de aankondiging van minister Lieftinck dat het in 1949 en 1950 geblokkeerde geld uit het ge meentefonds binnenkort grotendeels over de gemeenten zal wörden verdeeld. Dat is al lang een wens van de gemeenten. Ze hebben aan dat geld schreeuwende be- Minister Lieftinck heeft zich tegen ver deling van dat geld tot dusver verzet. Hy was bang voor inflatie. Die vrees schynt hy nu niet meer te koesteren. Daarom kan het geld nu wél worden verdeeld. Het is ietwat vrèemd. Dan is er het verzoek van de regering aan de Sociaal-Economische Raad om haar te adviseren over het huurpeil. De regering heeft nu blijkbaar bemerkt, dat het niet verantwoord is tegenover huis eigenaren, het huidige huurpeil zonder meer te handhaven. En zy vermeldt in hêt byzonder de zorgen van diegenen, die een klein inkomen hebben, niet uit loon, en die &1 meer in benarde omstandigheden zyn komen te verkeren. De regering doet zelfs al een oplossing aan de hand: een huuregalisatiefonds, een oplossing intussen, waartegen verschei dene bedenkingen zijn in te brengen. schappij te worden doorbroken, sinds het scheepje uit Bandar Masjoer onderweg is. Over twee dagen zal de Rose Mary (die operettenaam!) bij het Suez-kanaal zyn. Bezitter is Nicolo Rizzi, een tot Zwitser genaturaliseerde Dalmatyn; aan boord is graaf della Zonca, zoon van de „direc teur-generaal" der Epim. De Britse regering, gebelgd, heeft te Bern stappen ondernomen. De Zwitserse regering, die hier met haar neutraliteits- leer wat in haar maag zit en nu geen conflict wil hebben met de Angelsaksen, heeft erkend, dat Engeland Bern op het gevaar heeft gewezen, dat ontstaan kan als Zwitserse importeurs contracten met Perzië afsluiten. De Bondsraad heeft daarop de importeurs gewaarschuwd, kan echter legaal niets ondernemen, want het is een geheel particuliere onderneming. Het Foreign Office heeft ook te Rome laten protesteren. Op zee zal men de Rose Mary wel niet aanhouden; in Aden wacht men er op, maar zoëven verluidt, dat het scheepje direct naar Suez zal varen, waar ingrijpen door de Engelsen (die al iet Zwitserland, Italië èn Hon duras verschil van mening riskeren) heel moeilijk is. Italië zegt, dat het geen in voervergunning zal geven; Arnet ver klaart zelfbewust, dat men al transpor- ir Zuid-Amerika heeft onder- Mftsr kan Italië ruwe olie in transito ophouden? Bluft Arnet, als hij dat Amerikaanse maatschappijen reeds contracten voor 5 millioen ton hebben afgesloten? Zal de Anglo-Iranian Malik roept de V.-raad bijeen Bacteriologische strijd op Korea ter sprake? De Rus Jacob Malik, die voor deze maand voorzitter van de Veiligheidsraad is, heeft de Raad tegen Woensdag byeen geroepen om dc besehuldigingen, dat de Amerikanen in Korea bacteriënoorlog te behandelen. Als tweede punt op de agenda staat de toelating van nieuwe leden. Toen Malik poogde deze kwestie in de ontwapeningscommissie der UNO ter sprake te brengen, besliste de commissie by herhaling, dat deze zaak niet aan de De Russische poging de „bacteriën- oorlog" in de Raad behandeld te krijgen, rschyniyk op krachtige tegen stand stuiten. De besehuldigingen over de „bacteriën- oorlog" zyn tot dusver gebaseerd op ver klaringen uit Chinese en Noordkore- aanse bron en op het „getuigenis" van groep communistisch gezinde juris- I ten, die een bezoek aan Korea heeft ge- I bracht. DAT m.i.v, motorboot v dorp vaart, c 1 Juli driemaal daags een n Duivendijke naar Oud- ver de Grevellngen. DAT de Ampenan van de Rott. Lloyd Donderdag uit Rotterdam 4 drachtige Friese koeien zal meenemen naar Dja karta. voor rekening van de Indon re gering. DAT er een Nat. Adviesraad is inge steld voor de Europese samenwerking in de landbouw. DAT het Kon. Inst, van Ingenieurs, hetwelk gisteren en vandaag in Hoens- broek o.l.v. dr ir J. A. Ringers verga derde, prof. ir F. A. Th. van Iterson, oud-dir., en dr ir Ch. Th. Groothoff, dir. van de Staatsmynen, benoemde tot ere lid. DAT dr Drees aan het jaardiner van het Ned.-Amerika Instituut te A'dam sprak over zyn Amerikaanse reis, in aan wezigheid van o.a. ambassadeur Selden Chapin van de V.S, DAT gedep. statei hebben gevraagd v kelijke restauratie jan Drente ƒ30.000 r dringend noodza- vele hunebedden. DAT Huize Doorn, waar ex-keizer Wilhelm II heeft gewoond, voor het sym bolische bedrag van aan de gem. Doorn in erfpacht zal worden gegeven. DAT er een wedstryd is uitgeschreven voor het ontwerpen van een hoofdtooi by het reeds enige tyd bestaande nieuwe Friese costuum voor dames. "\7"AN het regeringsbeleid der laatste jaren is gezegd, dat het een beleid is „op kort richt". Het werd niet gedragen door een brede idee, het droeg al te dui delyk de kenmerken, dat het van dag tot dag steeds opnieuw werd bepaald. De verhoudingen binnen het kabinet moesten daartoe bydragen. Een verzoek om advies in het huurpro- bleem, juist op dit ogenblik gedaan, moet in ons wel de gedachte wekken, dat het beleid niet slechts is: kortzichtig; het is bovendien doorzichtig. Maar het behelst tevens de erkenning, dit het beleid tegen over een bepaalde groep der bevolking onjuist en onbilly': is geweest. Van de voorstellen, welke de Sociaal- M.. Britse Economische Raad zal indienen, zal het firma die zorg moet dragen voor de Rosehuidige kabinet zich niet veel meer be- Mary by aankomst, heeft geen instruc- hoeven aan te trekken. Met het volgende de tanker te beletten kabinet zal dat des te meer het geval zijn. te reizen. I Maar dat zal dan behoren tot de erfenis. Veertien verdachten in roulette-zaak Vierduizend gulden geëist tegen Belgische hoofddader "P\E AMSTERDAMSE RECHTBANK heeft gisteren een proces behan- deld tegen veertien verdachten, die betrokken zyn geweest bij de amusementsvereniging „Casino-Hamdorff te Laren, waar het publiek, in dien het tenminste enige dagen tevoren lid was geworden van de vereni ging, roulette en baccarat kon spelen. Als bewijsstukken waren in de rechtzaal fiches, kasboeken en een geldkist met een inhoud van f17.000 aanwezig. Acht van de elf Belgen, die terecht moesten staan, hadden ver stek laten gaan. Uit de verklaringen van de zes ver schenen verdachten, alsmede uit hetgeen de corpschef van politie te Laren ver klaarde, bleek dat de justitie en de poli tie van tevoren volledig op de hoogte waren gesteld van de plannen. Er was dan ook in de periode tussen 10 Maart en 14 April 1951 steeds nauw lettend toezicht gehouden In deze vyf weken was er door de bank ƒ30.000 a 35.000 verdiend. De corpschef verklaar de, dat hy byna iedere avond in Ham- dorff aanwezig was geweest en had ge constateerd dat uitsluitend leden, die ten minste drie dagen als zodanig 'moesten staan ingeschreven, aan het spel moch ten deelpemen. Ongewenste individuen was steeds het lidmaatschap geweigerd. De verdachten beriepen er zich op, dat rii niet de opzet hadden gehad, een mis drijf te plegen, Integendeel zelfs alle mo- geiyke moeite hadden gedaan zoveel be perkende maatregelen te treffen voor een besloten vereniging, dat zy geen wets artikel zouden overtreden. In zyn requisitoir noemde de Officier van Justitie, mr J. Hartsuiker, de drie Nederlandse bestuursleden marionetten, die slechts als camouflage waren aange steld. Hy achtte een veroordeling moge- ïyk op grond van artikel 254 bis. eerste lid. Hy eiste tegen de Belgische hoofdver dachte H. J. C. te Essen een geldboete van 4000 subs. 3 maanden, tegen de drie Nederlandse bestuursleden, te weten de 58-jarige Haagse graaf S. J. van L. S., voorzitter, de 61-jarige Haagse ac countant G. J. J. J. S., secretaris van de vereniging en de 60-jarige manufactu- rier M. L. W. B. uit Amsterdam, die als penningmeester en kassier was opgetre den, ieder een geldboete van ƒ600 subs, een maand, tegen de Belgische bankhou ders mevr. E. de S. uit Brussel en J. B., eveneens uit Brussel resp. ƒ4000 subs, drie maanden en 2000 subs, een maand, beiden by verstek, en tenslotte tegen een zevental Belgische croupiers, alsmede tegen de broer van de hoofdverdachte, de 44-jarige croupier J. C. uit Brussel, die als personeelschef was opgetreden, ieder een geldboete van ƒ300 of een maand hechtenis. Alle pleiters vroegen voor hun cliën ten vrijspraak, subs, ontslag van rechts vervolging. De uitspraken tegen alle verdachten zyn bepaald op 26 Juni a.s. HET WEER IN EUROPA 8 Si Ui S zS Vd"mn Geneva faitjs Nice Frankfort *eir«n zw. bew zw. bew. licht bew regenbui onbew onbew onbew zw. bew W 3 ZZW I OZO 3 O 2 windstil wlndsUl ZZW 2 NO 3 wlndsUl 18 0 16 0 26 10 20 0 25 0 17 0 20 0 25 3 WEERBERICHT Enkele buien Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veranderlijke be- wolking met enkele buien. Overwegend matige wind uit Zuidelijke richtingen Min der koud 's nachts. Overdag dezelfde of iets lagere tem peraturen dan vandaag. (Op maakt te 10 uur). ZON EN MAAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1