Zo haalden Katwijkers de van voorbij Ceylon Koopvaardijkapiteins Ouwehand en Van der Plas gingen een weddenschap aan... rijst Spoedig zullen 42 woningen worden aanbesteed WINTERS Natuurlijk man N.V. JOH. SCHAART en Vader nu eens écht verwennen! G0EMMT RIJN- EN VEEN STREEK P. v. DCIJVENBODEN Met opgewektheid hebben wij de verkiezingsstrijd te voeren NIEUWE LEIDSCHE COURANT 7 VRIJDAG 13 JUNI W5t Oud-Katwijk herleeft Weddenschap Toen de „Kinderdijk" het anker stak, lagen hier niet minder dan 26 schepen, waaronder het fregat „Kortenaer",- even eens gevoerd door een Katwijkse kapi tein, W. van der Plas, bijgenaamd „de dolle" (vader van de oude Wijntje van der Plas, die de meesten in Katwijk zich 'nog wel herinneren!). En het was echt iets voor Van der Pips om Willem Ouwe hand eens te tarten en een weddenschap met hem aan te gaan, welk van beide sqjiepen het eerst geladen zou zijn. Ouwehand nam de weddenschap aan, op voorwaarde, dat voor beide schepen de werktijd zou duren van 6 uur 's morgens tot 6 uur 's avonds, met onderbrekingen om te schaften van 3 tot half 9 's mor gens, van 12 tot half twee 's middags, en van half 4 tot kwart vóór 4 voor koffie drinken, en op conditie, dat de twee tweede-stuurlieden van schip zouden ver wisselen om toe te zien, dat de tegen partij zich aan de gemaakte afspraken hield. Vóór de ploegen startten, hielden de beide kapiteins natuurlijk voor hun be manning een speech, waar de vonken van af spatten! Van der Plas zou het on geveer zo aangelegd hebben: „Jongens, ik heb met kapt. Ouwehand een wedden schap aangegaan (waarom gaat jullie niet aan!), wie van ons beiden het eerst geladen is. De kasten zijn even groot. Ik wil en ik moet winnen, daarom zult jullie moeten werken als ezels, maar wat vlugger. De puts met-jenever zal altijd in het ruim staan, en die zich moe of lam voelt, die pakt er maar eentje. Maar ik waarschuw jullie: die het waagt om dronken te worden onder werktijd, die straf ik met een kwart maand gage voor de eerste maal, en die straf verdubbel ik bij elke gelegenheid, dat het weer voor valt! Maar 's avonds na werktijd, van 6 tot 8 uur, dan kan het mij niet sche len En zo nog een eindje voort! Ouwehand legde het wat kalmer aan: „Stuur, laat het volk eens eventjes alle hens! hier bij mij achterop komen! En toen het zo ver was: „Mannen, kapi tein Van der Plas heeft mij er toe aan gezet een weddenschap met hem aan te gaan om het spoedigst te laden. Over morgen om 6 uur vangen wij aan; 'k be ken het, het is een rare weddenschap en er zal veel van je allen, groot en klein, gevorderd worden, vooral met het oog op de hitte. Maar ik beloof jullie, zolang wij in lading liggen, extra voeding en voor drinken om de dorst te lessen zal de kok steeds voor gerstewater zorgen! Dat is een voedende en dorststillende drank, rins en fris, cn indien het ons ge lukt het eerst de last te hebben, beloof ik aan ieder beneden de rang van stuur man een maand gage, altijd als het kan toor er niets tegen heeft. Maar i s dat het geval, dan geef ik een halve maand uit mijn eigen zak. Wilt jullie onder die voorwaarden de strijd aanvaarden? Ik vertrouw op jullie, groot en klein, en ik weet bij ondervinding, dat ik goed volk aan boord heb! Wat is jullie ant woord. En als uit één mond klonk het: „Laat ze maar opkomme! We zullen geen kamp De eerste twee dagen behaalde de „Kortenaer" van Van der Plas een voor sprong van in totaal 400 balen, maar de derde dag kwam daar een kentering in. De vierde dag lagen beide ploegen ge lijk, en van af de daarop volgende dag begon Ouwehands equipage dagelijks meer uit te lopen, zodat ze twee dagen eerder dan de „Kortenaer" hun lading binnen boord hadden! Op de terugreis had men aanvankelijk drie weken met windstil weer, een spie gelgladde zee, en een verzengende zon te kampen; daarna ging het met een 7- mijlsvaartje naar Falmouth Ter hoogte van Kaap Agulhas de zuidelijkste punt van Zuid-Afrika kreeg Willem Ouwe hand de „Kortenaer" in het gezicht; bij informatie bleek Van der Plas vpel zie ken aan boord te hebben, en zelfs had hij twee man. die overleden waren, over boord moeten zetten. Na elkaar goede reis gewenst te hebben, stuurde de „Kin derdijk" op St Helena aan, waar ververst werd. en na 148 dagen verscheen de rijst- haler voor Falmouth, waren er en luidden: doorvaren en lc te Hamburg. En bij aankomst aldaar bleek, dat het schip hoognodig opnieuw gekalefaterd moest worden, omdat de grote hitte tijdens de drie weken var dwongen stilliggen in de Golf van galen zowel binnen- als buitenboord het pek uit de naden gejaagd had! Gepraaid.... MAARTE SCHAAP had in de man van zijn dochter Trijntje, Jacobus Hus, een schoonzoon gekregen die hem „lag". Want ook Jacobus Hus had het ruime sop opgezocht, en geprobeerd op de koopvaardij zich een goed bestaan te verschaffen. Dat hij daarin slaagde, blijkt wel hieruit, dat hij na tot in 1851 voor stuurman gevaren te hebben op eind Juni van genoemd jaar als kapitein geplaatst werd op een bark van de Rotterdamse reder Plate. En uit zijn eerste reis zien wij, hoe ook Katwijkse kapiteins op de kampanje stonden van de rijsthalers uit die dagen; want zijn patroon stuurde hem rond de Kaap de Goede Hoop en via Ceylon naar Akyab in de Golf van Bèngalen, om een lading rijst op te doen. Edoch, na één derde van de lading ingenomen te hebben, bleek het schip lek te zijn; het werd afgekeurd, en kapitein Hus kwam na vele omzwervingen op 10 Januari 1854 thuis,- waar Plate hem verraste, door hem in Maart van hetzelfde jaar te belasten met het bevel over de stoomboot „Admiraal Verhuëll", die een dienst van Rotterdam op Le Hévre onderhield. Een andere „rysthaler" was de Kat wijkse kapitein Willem Ouwehand. Hij was op 20 Maart 1820 in het zeedorp ge boren, als zoon van Dirk Ouwehand Dirkje van den Berg („Ditte Berg"), in de jaren 18491856 treffen wij hem aan op de „Kinderdijk". Een lid van zljr equipage schildert hem als „een man var middelbaren leeftijd; van Christelijke be ginselen, rechtvaardig en gestreng, hij duldde geen laks- of halfheid. Het leven daar aan boord was aangenaam, pakken was de leus, maar ook rust op zijn tijd. 's Morgens of 's avonds verza melde hij de bemanning om zich heen, dan sprak hy-'een gebed of dankzegging uit, naar de omstandigheden zulks mede brachten, en Zondagsmorgens werd ei kerk gehouden (als het weder zulks toe liet) met het voorlezen van een preek uit De Godsdienstige Zeeman, er werd psalmvers gezongen en verder de Zondag in gepaste vroolijkheid doorgebracht". Na een lange reis eerst met vaten suiker en steenkolen rond Kaap Hoorn naar Valparaiso, waar men na 118 dagen zeilens aankwam, vandaar met meel Australië en vervolgens in ballast de Golf van Bengalen arriveerde de „Kinderdijk" vóór Akyab. „Toen wij de zeer nauwe monding door en de ruimt baai ingezeld waren, dachten wij in dt verte, daar, waar de ankerplaats was geelachtige duinen te zien, doch nader bij komende, ontdekten wij, dat het ber gen van rijst waren. Die gele tint werd veroorzaakt, doordat de rijst nog niet1 half gepeld, en meer padi dan direct voor consumptie geschikt was. Nu, die rijst wordt in de droge moesson zo maar open daar neergestort, gereed om ter versche ping in zakken gedaan en door de tal rijke schepen, die er lagen, naar Europa of elders vervoerd te worden". Op zijn volgende reis, die hem weer van Londen naar Australië voerde, be leefde kapt. Ouwehand nog een onaan genaam avontuur, toen hij ter hoogte van de Azoren gepraaid werd door een ver dacht uitziende, snelzeilende schoener, die weigerde een natievlag te tonen. Ter wijl alles reeds in gereedheid gebracht werd voor een gewapend treffen, streek de slavenhaler of zeerover een sloep, die naar de „Kinderdijk" koerste, nadat deze tegengebrast had. Het bleek, dat geneeskundige hulp kwam vragen een gewonde, wie door sabelhouwen de beide hielpezen waren doorgesneden. Zonder enig woord van dank verwijder den de opvarenden van de sloep zich daarna, na nog medicijnen, brood kaas meegekregen te hebben! Na ook nog de „Krimpen aan de Lek" van 1856 tot 1863 en de „Kangena- wa" (van 1864 tot 1869) gevoerd te heb ben, werd Willem Ouwehand in 1870 ge zagvoerder op het zeilschip „Ottolina en het is aan boord van dit schip geweest, dat hij in 1879, op weg naar Oost-Indië, tijdens een zware storm in de buurt van de Kaap de Goede Hoop door een stort zee overboord werd geslagen en verdron ken is. Bij die zelfde gelegenheid sloeg ook de eerste stuurman overboord, maar hij werd op wonderbaarlijke wijze gered, doordat dezelfde „zeewater" hem aan dek sloeg! Tot de kostbaarste -herinneringen, die hij in zijn woning aan de Voorstraat (nu winkel van Baalbergen) bewaarde, heeft ongetwijfeld de grote gouden medaille behoord, die hem door bemiddeling de Noord- en Zuid-Hollandse redding maatschappij werd uitgereikt, uit erken telijkheid voor het redden van 13 schip breukelingen van een Amerikaanse clip per, de „Iowa", die tijdens een hevig noodweer voor San Antonio (Chili) op de klippen in tweeën geslagen werd (circa 1853). Ten slotte willen we niet nalaten te vermelden, dat wij kapt. W. van der Plas reeds in 1851'52 zagen varer gezagvoerder op het drie-en-twintig jaren oude fregat „Helena Christina", dat wij hem voor het laatst vermeld v< den in 1855, als kapitein van de reeds gemelde „Kortenaer", een fregat, dat eveneens toebehoorde aan de rederij E. Suermondt te Rotterdam. Wij zijn ons wel bewust, dat alles, wat wij in dit en de drie voorgaande artike len schreven over Katwijkse kapiteins, die ter koopvaardij zeilden, uiteindelijk nog maar een bloemlezing vormt. Daar om willen wij niet nalaten onze lezers, voorzover zij over gegevens van soort gelijke aard beschikken, uit te nodigen zich hierover met ondergetekende of met de redactie in verbinding te willen stel- W. A. Poort Verantwoording: Voor de vier artike len „Katwijkse kapiteins zeilden ter koopaardij" hebben wij geput uit Het Dagboek mijner Reizen 17951841 van Maarte Schaap; uit het Gedenkboek A. van Hoboken Co, 17741924; uit In storm en ijs, lotgevallen van een oud zeeman (z j.)uit het Schepenregister, samengesteld door J. van der Sluijs, van het Ned. Hist. Scheepvaartmuseum te Amsterdam; uit M. G. de Boer, Honderd jaar Scheepvaart; uit gegevens uit het Gemeente-archief te Rotterdam en Alg. Rijksarchief te Den Haag, uit het archief van de heer D. F. E. Meerburg, en uit gegevens van de heer C. Haasnoot. Gemeenteraad van Katwijk Geld voor 12-klassige l.o.- en u.l.o.-school is er Gisteravond was de gemeenteraad van Katwijk bijeen onder voorzitterschap in burgemeester mr W. J. Woldringh in der Hoop. Afwezig was de heer C. in Beelen. V Alvorens de agenda aan de orde te stellen, wydde de voorzitter enige woor- aan het overleden raadslid de heer Ouwcrling, waarna enkele ogen blikken stilte werden betracht. Bjj de ingekomen stukken waren en kele adressen. De bewoners van de Bui tensluisstraat waren de ondertekenaars een adres, dat handelde over te ver wachten bebouwingen tegenover hun woningen. Met spoed zal deze zaak nader worden onderzocht. Geen enkel gebouw zal vóór de behandeling in de raad ver rijzen, dat in strijd zou zijn met de wensen der ondertekenaars. Een adres van de zijde der veilings vereniging K. en O. inzake de wijziging van het uitbreidingsplan werd voor kennisgeving aangenomen. Bij de be handeling van de herziening, binnen twee maanden, kan dit nader ter sprake worden gebracht. Het voornaamste punt bleek het voor stel delegatie van bevoegdheid inzake de openbare verpachting van standplaat voor vis- en fruitverkoop. Tot nu toe werden precariorechten geheven, maar daar er verscheidene aanvragen zijn, nl. 12, voor de 7 standplaatsen, wa- B. en W. tot dit voorstel gekomen, de andere vijf mensen ook een kans te geven. Terstond na het aan de orde stellen bleek een sterke tegenstand. De heer N. m Duyvenbode (C.H.) zei, dat de bezitters van de standplaatsen in de loop de jaren met veel moeite en onkos- hun zaak hadden opgebouwd van centenzaak tot een kwartjeszaak. Het voorstel had de angst bij de mensen ge bracht, dat ze nu uit hun brood zouden kunnen worden gestoten. En dat is toch zeker niet de bedoeling van B. en W., aldus spr. De heren B. -Vooys en A. Pronk deel den deze mening, evenals de heer H. Haasnoot, die liever meer standplaatsen wilde creëren, waarvoor mr J. van der Plas meende te moeten waarschuwen door te zeggen, dat uitbreiding van het aantal standplaatsen voorzichtig moest geschieden. Do suggestie van de heer A. Pronk m te blijven doen zoals het was, werd ■vergenomen door B. en W., althans oor dit jaar. De kwestie zal dus nader bezien worden. Bij het voorstel om enkele begrotingen te wijzigen kwam een aanvulling ter tafel, nl. een bedrag van f Ï250, om het pand hoek Zuidstraat-Dwarsstraat af te breken. De geldlening groot f 536.378 werd goedgekeurd. Het verlenen van vacantietoeslag aan het gemeentepersoneel werd ook aan vaard, evenals het in het grondbedrijf brengen van gronden. De verbindings weg Zeeweg-Boulevard wordt aangelegd. Rondvraag Hierna volgde de rondvraag. De heer A. Wassenaar vroeg om verplaatsing van de lantaarns op de Zeeweg in' verband met het gevaar, dat de palen opleveren. Wordt onderzocht. De heer C. van der Plas vroeg haar de stand van de woningbouw. De voor zitter kon mededelen, dat spoedig 42 woningen worden aanbesteed. Een heftige discussie ontstond tussen r J. van der Plas en de voorzitter in zake de bouw van dë Geref. school, in ZOETERWOUDE Geslaagd In Deii Haag klaagde voor h< orders. "Die ooupeuse mej. T. de Ruyter. 't bijzonder over de toewijzing grond. De voorzitter meende, dat de urgentieverklaring er eerst had moeten zijn, wat mr Van der Plas bestreef!. Over de bouw van een - ^2-klassige 'school voor. de vereniging vóór bijzon der L.O. en U.L.O. wefd meegedeeld, dat deze spoedig zal beginnen; het geld is er. Na c!e ingekomen stukken werden de geloofsbrieven van de opvolger vai heer Ouwerling onderzocht en in orde bevonden, zodat in de volgende raads zitting de heer H. J. Grimbergen 1 de K.V.P. zal worden geïnstalleerd. KATWIJK AAN DEN RIJN Collecte De Pinkster-zendingsoollecte Ln de 1 vormde Gemeente heeft f417 bpgebracht. Ongeval Gistermiddag werd mej. P. uit Katwijk aan Zee door een vrachtauto met stenen in de Kerkstraat aangereden, toen zij, slippend over een paar ongelijke rand- stenen, plotseling met haar rijwiel voor de auto kwam. Zij brak een dijbeen en moest naar. een ziekenhuis in Leiden worden vervoerd. KATWIJK AAN ZEE Jubileum De heer J. van Rijn Sr, besteller eerste klasse bij de P.T.T., hoopt op 16 Juni 40 jaar in dienst te zijn de P.T.T. alhier. Hoog en laag water Zaterdag 14 Juni: hoog water 7.57. en 20.30; laag water 3.37 en 16.02. PIEPKUIKENS enz. uw poelier Nieuwe typen KAPTEIJN MOBYLETTE en SOLEXVERHUUR Buitensluisstraat 103 achter Visserijschool voor Radio WAAIGAT 26 - TEL. 3423 15 |UNI, VADERDAG MET. Een zuiver popel ine overhemd, krimpvrij, dubbele manchetten, trubenised- of slap boord vanaf 9.95 Een prachtige zelfbinder; uit een sortering van ruim 100 dessins in prijzen v.a. 2.95 Een paar extra mooie zuiver- wollen sokken v.a. 2.45 Zo'n modern zuiver wollen tweekleurig Herenvest vanaf 13.85 dr Die buitengewoon mooie pope- line Herenzakdoeken ook „Swan", prijzen v.a. 69 ct bij U SLAAGT ZEKER ÉN VOORDELIGER KATWIJK AAN ZEE VOORSTRAAT 7 RIJNSBURG VLIET N.Z. 28 ALKEMADE Voetbaltournooi. Morgenavond 7 uur wordt de eerste ronde van het voetbaltournooi ten bate van de Stichting 1940-1945 gespeeld de wedstrijd DOSRSVOW. De exploi tanten van de rijwielstalling zullen hun opbrengst eveneens aan de Stichting over handigen. ALPHEN AAN DEN RUN De nederlaagwedstrijden van A.R.C. Visserijgolijes Te mooi om lang te duren De Woensdagmarkt was IJmuiden al gauw te machtig: gisteren zakten de prij zen hier en daar aanzienlijk en de han del was veel voorzichtiger, mede als ge volg van de dalende tendenz in de bin nenlandse vraag. Met het gevolg, dat de prijzen bij elke afslag voetje voor voetje terugkrabbelden en de grote kabeljauw bijvoorbeeld van ƒ220 naar ƒ150 gleed. De wijting kreeg een tik mee en zakte van 34 tot 23 per kist. Tong kon het natuurlijk ook niet laten en degradeerde, ■ook al -als--gevolg van de grote aanvoer der kustvissers, tot ƒ1.20 voor de kleine soorten. Alleen de laptongen handhaaf den zich nog op de twee gulden per kilo. Tong twee raakte men haast niet aan de straatstenen kwijt, zodat de prijs niet hoger kwam dan tot ƒ0.70 per kilo. De kolen werden de uitzondering op de al gemene regel door als enige omhoog te gaan en van de ƒ44 op de ƒ46 terecht te komen. Wat er aan schol drie en twee was ging vrij vlot van de hand, maai de snurrevaadkwaliteiten kregen als ge woonlijk weer een aanmerkelijk betere notering dan de buit van de kust: ƒ22 20 tegen 14 tot 9. De makreel, waarvan de trawlers heel wat aanbrachten, bleef op de standaard prijs van rond ƒ15, waarvoor de rokers en de conservenfabrikanten gretig af- Mooie week voor Dirkje De trawler „Dirkje", die de markt van gisteren nog net waarnam om de ma kreel zo goed mogelijk in de hal te zet ten. zag zijn weekreisje beloond met 11.000. De IJM 209 was voor de zoveel ste keer alle kotters de baas met een besomming van ƒ8600 en de kleine NEHIM-ner AM 18 heeft dank zij het sterke motortje een niet onfortuinlijk reisje gemaakt door ƒ4800 te besommen. Vandaag een duet Daar de „Bloemendaal" Donderdag te at voor de markt arriveerde en hij dus tot vandaag moest blijven liggen, is dit schip met de „Petten" tegelijk aan de markt van vandaag geweest. De Bloe mendaal zorgde voor 600 kisten, in hoofdzaak makreel en de Petten bracht 775 kisten mee naar huis, eveneens voor namelijk blauwpijpjes. Het ontbrak ver der vanmorgen niet aan kotters, die de handel verwenden met een mooie sor tering plat- en fijnvis. Post Boy? Voorzover de papleren er thans voor staan, komt er Zaterdag geen trawler aan de IJmuidense markt, maar het is heel wel mogelijk, dat de Post Boy met z'n ruim 700 kisten (volgens de berichten Woensdagavond) toch nog deze laat ste marktdag van de week neemt. Want de Maandagmarkt wordt voor de dichte makreel van dit schip wel wat gevaar lijk. Volgens de vertreklyst zou voorts de Maria van Hattum nog aan bod kunnen komen. Het schip is namelijk al van drie Juni. KAPTEYN MOBYLETTE steeds voorradig SERVICE-STATION Gedipl. B.O V A.G.-hersteller P. ZUYDERDUYN RIJWIELHANDEL voorstraat 3i en Reparatie-I nr. TELEFOON 2954 KATWIJK AAN ZEE VAKKUNDIGE VOORLICHTING GedipL R.EM.E C.-hersteller Krijgt U Badgasten? VOORZIET U DAN TIJDIG VAN BEDDEN Wy kunnen U ZEER VOORDELIG helpen aan: 1 cn 2 pers. ledikanten, divanbedden, Kantelbedden (deze kunnen overal zo worden neergezet) 1 pers. matrassen met kapok kussen reeds voorƒ34,50 2 pers. matrassen met kapok kussen reeds voorƒ59.75 1 pers. wollen dekens vanaf 22,50 2 pers. wollen dekens vanaf 27A0 DOET UW VOORDEEL EN KOMT EEN KIJKEN Woninginrichting Seta. Varkevisserstraat 126 - Katwijk a/Zee - Tel. 3067 programma voor I is: Dinsdag 17 Juni, 7.15 uur: A.R.C. I—L.T.C. I uit Leiden; Zaterdag 21 Juni 4.30 uur: A.R.C. I Quick Boys I; Zaterdagavond 28 Juni A.R.C. I—Overmaas I uit Rotterdam. Dit is de laatste. In de komende week beginnen ook de lagere elftallen, die aan de Steenstraat spelen. Woensdagavond A.R.C. 2Alphia 2 en A.R.C. 3Alphia 3; Donderdag avond komen A.R.C 4 en 5 in actie tegen Alphense Boys en N.SA. Nieuwe gegadigden voor Julianastraat 62 Het pand Julianastraat 62, laatst be woond door de heer G. van Staalduinen en waarvan sprake was, dat er kunsttandenbedrijf in gevestigd zou w den. heeft weer nieuwe gegadigden. Wij vernemen namelijk, dat de kans groot is. dat hierin een ofsettdrukkery gevestigd zal worden door samenwerking van de Martha-Stichting alhier, de Hel dring-gestichten en de Stichting „Val- kenheide". Deze drie instellingen voeren de laatste jaren een gecombineerde pro paganda, die straks in dit pand een cen trale plaats zou krijgen. Straks, dat wil dan ook zeggen: na goedkeuring door de gemeenteraad, die zal hebben te beslis sen over het op te maken huurtofltract, dat, naar ons ter ore kwam, voorlopig voor vijf jaar zal gelden. Schenkingen De Hist. Vereniging voor Alphen omgeving ontving van de heer D. 2e- 14de-eeuws aardewerk voor het muse- De heer v. Z. schonk een oude Oud-Hol landse keukenstoel en de heer v. d. Z. een inhuldigingsprent uit 1898. Ongeval De heer W. v. d. H. werd gisteren, toen hij van het trottoir stapte in de Juliana straat, gegrepen door een motor. Hij liep verwondingen op aan hoofd en handen. Het motorrijwiel werd beschadigd. Bestuur Herv. Evangelisatie Het bestuur van de Hervormde Evan gelisatie te Oudshoorn is thans als volgt samengesteld: E. A. van Diggele, v zitter, Jac. Vermaas, 2e voorzitter, Wassenaar, secretaris, Chr. Hesseling, 2e secretaris. W. v. d. Rest. penningmeester, C. Goedhart, 2e penningmeester en L. Kieiwegs. algemeen plaatsvervanger. Mutaties belastingdienst Onze plaatsgenoot, de heer E. Kloppen burg. assistent bij 's-ryks belastingdienst, is. ingaande 1 Juli, overgeplaatst naar Amsterdam (invoerrechten en accijnzen). De heer D. de Vries, nu als assistent werkzaam in Amsterdam, wordt naar onze gemeente verplaatst. Straatprediking Wij vernemen, dat er morgenavond, om 7.30 uur, straatprediking zal worden ge houden in het Oosthoekdorp. Benoeming De heer Dirk van Vliet is benoemd tot dirigent van het Chr. kleuter- en kinder koor „Klein-Zanglust" te Gouwsluis. Martha-Stichting gaat uit In het kader Van de feestelijkheden in verband met het 70-jarig bestaan van de Martha-Stichting gaan 550 kinderen en de leiding op 23 Juni met twaalf auto bussen er een dag tussenuit. Zij zullen Ouwehands dierenpark bezoeken en bij Lent kersen eten. Het 70-jarig bestaan van de Martha-Stichting is in het najaar 70 jaar geleden, dat de Martha-Stichting haar werk be gon. Het kleine begin is rijk gezegend. Dat zal in de komende maanden stellig opnieuw duidelijk worden. Van 1820 Juni wordt op de Martha-Stichting-ter- reinen een tentoonstelling gehouden. Een expositie, die tot stand komt onder lei ding van mevr. Meijer, de echtgenote van de predikant-directeur der Stichting. De voorwerpen, die er te zien zullen zijn, werden door de bewoners gemaakt in vrije tijd en bij de vakopleiding. De officiële opening vindt plaats op Woensdag 18 Juni 's middags 2.30 uur. De expositie is dan te bezichtigen tot 5.30 u. 1 's avonds van 7—10 uur. Donderdag 1 Vrijdag van 10—12, 2—5.30 en 7—10 u. Bijeenkomst van de Arjos A R. Jongeren vergaderden gisteravond de consistorie van de kerk aan de De Ruijterstraat. Voor deze laatste bijeen komst in het seizoen bestond bevredi gende belangstelling. De voorzitter, de heer P. J. Schuijl, opende en onderstreepte dat de bedoe- de Arjos niet beperkt blijft tot bcginselstudie, maar meer de vraagstuk- van de dag wil bezien in het licht de A R. beginselen. De heer Jac. Bijl, die het onderwerp Oost en West zou be handelen, maar door tijdnood zijn speech niet had kunnen neerschrijven, las nu een deel uit Gerbrandy's boek „De scheuring des Rijks", waarin de ontwikkeling van de verhouding tussen Nederland en Indië tot 1942 geschetst wordt. Een geanimeer- discussie ontstond streek:-193?- genomen dient te worden, ook tegenover NïeOw-Guinea. De secretaris, de heer A_ Versloot, „deelde nog mee. dat de bus naar de toog- dag op 21-Juni 1.30 u. vertrekt van het S: Jorlspjein. HAZERSWOUDE Geslaagde oefening van het Rode Kruis i Coder Leiding va-n sergt Van Vel zen. j icsrucerur-der afdeling, hield de EHBO- afdeiing van het Roce Kruis aan de Rijndijk een oefening. Verondersteld werd, dat er een gecompliceerde spoor wegramp bad plaats gevonden bij het voormalige stationsemplacement Hazers- woudeKoudekerk, waarbij ook nog dooi vliegtuigen een beschieting was uiitgevbërd. Veerden slaoh.offers van deze ramp lagen met verschillende ver wondingen over bet terrein verspreid. De EHBO was spoedig ter plaatse en begon, onder moeilijke omstandigheden, de gewonden te verzorgen. Intussen "werd ie transportcolonne van he Rode Kruis gewaarschuwd. Deze bad haar pos: in het noodziekenhuis, dat in de. Chr. Nat. school aan de Rijndijk was gevestigd. Op keurige wijze kweet deze colonne zich van haar taak. We za gen een .gewonde" deskundig van een stapel spoorbiels afhalen en naar de ziekenwagen 'vervoeren. Een tweede moest over een muur worden getranspor teerd, zonder da: de gewonde daarvan veel hinder mocht ondervinden. Een vrachtwagen van de firma Haas trecht deed dienst als ziekenwagen. In het ■noodziekenhuis werd de verdere verzorging geleid door de dames Hout- hoff en Var Iterson van ie afdeling Lei den van het Rode Kruis De gehele oefening kenmerkte zich door snel en doortapend aanpakken. Men had gerekend op medewerking van de EHBO afdeling Koudekerk aan den Rijn, maar deze medewerking kon op het laatste ogenblik niet doorgaan. De beer De Wit ui: Leiden, gaf als zijn mening te kennen, dart deze oefening zeer geslaagd was, terwijl ook transportcolonn gro e tevredenheid be stond. De oefening duurde in het geheel twee en een half uur en trok uit de aard der zaak nogal wat publieke belang stelling. Men is van plan nog meer oefeningen te houden, opdat er een parate groep Inenting Dinsdagmiddag om 4 uur bestaat er gelegenheid in een der lokalen achter de Geref. kerk kosteloos te worden geënt tegen pokken. Meegebracht moet lot bed geboortebewijs af het trouw" vekje. Herv. meisjesclub De Herv. roetsj escLub vergadert Maai> sgavocd om haif 8 in de Herv. school. Al weer: op 1 nippertje Toen de 10-jarige zoon van de beer H. Vermeulen gistermiddag langs een wa terkant liep. verloor hij zijn evenwicht viei in het water. Doordat daar een steile muur is, kon hij niet meer op de wal komen en zakte hij in de modder a-eg. Mej. Laura Meurs, die op bet hulp groep van de jongen toesnelde, bracht hem op bet drogs. KOUDEKERK AAN DEN RUN Adsplrahtsn speelden. De adspiranten van „Alphen" speelden tegen die van „Koudekerk". „Alphen" was veruit de sterkste en won met 5—0. OUDE WETERING Sluis wordt afgebroken Op het verzoek van de Googerpolder aan Gedeputeerde Staten van Zuid Holland om toestemming te verlenen tot ophef fing en afbraak van de sluis te Oude Wetering, is bij koninklijk besluit gun stig beslist Door deze beslissing kan de Sluisbrug eveneens worden gesloopt, de doorvaart naar de sluis gedempt, de schoeiing clangs de Wetering doorgetrok ken en een aansluitende bestrating ge maakt Niet gespaard Bij de rijkspostspaarbank te Oude We tering werd in Mei ingelegd f 1045.27 en terugbetaald f 1434.68. Twee nieuwe boekjes werden uitgegeven. Uitstapje. Nu is definitief besloten, dat het uit stapje van de ouden van dagen zal wor den gehouden op Woensdag 18 Juni. De route blijft geheim. ROELOFARENDSVEEN Meimaand tronwmaand Bij de rijkspostspaarbank te Roelof- arendsveen werd in Mei f 1687,31 en terugbetaald f 10.128.96. Twee nieuwe boekjes werden uitgege ven. TER AAR Inenting Er bestaat weer gelegenheid tot koe- teJoze inenting tegen pokken. De entiiK vindt plaatse Woensdagmiddag om 2 uur ten huize van doktor A. Quar- tel en Donderdagmiddag om half 4 in het St Ar.tonius-rustoocd te Langeraer. Trouwboekje meebrengen. A.R. kiesvereniging Voorschoten Een naar omstandigheden vrij groot aantal belangstellenden was gisteravond in „Irene" te Voorschoten bijeen om te luisteren naar het Eerste-Kamerlid J. Schipper, dat op uitnodiging van de AJt. kiesvereniging sprak over de sociale cn ecaromG't>nli»i»k van dr na onriogsc kabinetten. De vergadering stond onder leiding van de heer L. Uyterllnde. De heer Schipper begon met te wijzen op de grote invloed van de moderne productie-methode op de arbeiders en ondernemers en ook op de grotere be moeienis van de overheid met het sociaal- economisch leven. De losiating van lndïö dwong tot grotere ontwikkeling van de industrie. De sociale en economische vraagstukken bepaalden het beleid na de oorlog. De overheid dient leiding te geven aan de energie -die ln het volk leeft. Zij heeft de Goddelijke opdracht te streven naar welvaart voor de mens heid. Sprekend over de loonvorming wees öo heer Schipper op een psychologische fout van de overheid door de indruk te geven dat wij er nog niet zo slecht voor stonden. Ook bij de prijsvaststelling zijn grote fouten gemaakt. De huidige loon politiek verlamt de energie. Ten aanzien van geleide of vrije economie prefereer de spr. geleide economie, niet zoals de socialisten deze willen maar opkomend en geleid door het maatschappelijk leven onder super-visie- van de overheid. De geleide-economie van-na-de-oorlog deed dt overheid met geld smijten. Een bezwaar tegen het beleid Inzake cc sociale verzekering zag spr. besluiteloosheid van de minist< Sociale Zaken. De oude-dags-voorziening (Noodwet Drees) wordt ten onrechte voor een groot deel bekostigd uit de vereve- ningsheffing en is gericht op staats pensioen. Over hetalgemeen heeft dit kabinet geen grote dingen gedaan. Het heeft •werkloosheidsverzekering te lang opge houden. De bepericnig van de woning bouw bracht grotere werkloosheid. Onze welvaartspolitiek is wankeL Desalniettemin hebben wij. aldus spr., met opgewektheid de verkiezingsstrijd te voeren. Het gaat om de belijdenis, dat Christus Koning is. Hierbij moeten we met steunen op tradities maar strevt naar Christelijke vernieuwing. Vergadering Onderling Hulpbetoon. Vergaderd heeft de vereniging voc ziekenhuisverpleging Onderling Hulpbe toon onder leiding van ds H. P. Fortgeas. Per 1 Januari stonden 146 gezinnen. 149 enkele leden en 503 leden van het opera tiefonds ingeschreven. Het kapitaal liep terug van f4502,27 tot f3615,35 Aan 23 personen werden operatiekosten vergoed; 19 personen kregen vergoeding voor het gebruik van de operatiekamer; 19 perso nen vergoeding voor een Röntgenbehan- deling en 25 voor het vervoer naar een ziekenhuis. Besloten werd de duur van de vereni ging met 29 jaar en 11 maanden te ver lengen. Aangenomen werd het voorstel vijziging van de tarieven en verho ging van de uitkeringen. Opbrengst. De opbrengst van de collecte in onze gemeente voor het Rode Kruis is f 812 WARMOND Ouden van dagen op stap Dinsdag zuilen de ouden .van dagen Verkeersexamen. Dhr. C. Robbe.rtsen had voor de leer lingen der hoogste klassen van de scho len, die gistermiddag de theorie van het verkeersonderwijs in de praktijk moesten brengen, weer een uitgebreid parcours samengesteld. Er deden 155 leerlingen mee, zowel te voet'als op de flets. Bij de keuring van de fietsen bleek, dat deze nog al eens wat mankeerden. Enige leden van de rijkspolitie, groep Voorschoten, Sie met verlof waren, deden dienst als controlepost en leden van de vereniging Veilig Verkeer werkten ook mee. Minder aardig was, dat geen enkel bestuurslid van deze vereniging zich heeft vertoond. Er waren weliswaar ver hinderingen, maar onbekend maakt onbe mind. Binnenkort vernemen de kinderen de uitslag en ontvangen zij een diplo ma.... of niet BENTHUIZEN Weer wisselbeker gewonnen. Het Benthuizense EHBO-team, bestaan de uit de dames A. Waltman (comman dante), N. Bregman en de heer C. Breg- dat meedeed aan de puntenwed- strijd voor de wisselbeker, heeft opnieuw beslag gelegd op het kleinood. Door een telfout van de jury had de ploeg uk Voorburg de beker even in haar bezit maar toen de fot ontdekt was, kwam alles in orde. De uitslag is als volgt: 1. Benthuizen 220 p. voor de ploeg en 58 p. de commandant; 2. Voorburg 204— Loosduinen 202—51; 4. Delft 167— 57; Rijswijk 111644. De winnende ploeg was getraind door dokter D A. de Leeuw en werkte volgens de deskundi gen zeer goed. Zonnige dag voor oudjes. De ouden van dagen uit Benthuizen en omgeving hebben hun uitstapje gehad. Om half 9 startten in een aantal auto's bijna 100 oudjes. Via Bleiswijk ging het naar Rotterdam, waar genoten werd van een rondvaart door de havens. Om kwart over 11 stapte men weer in- de wagens om via Schiedam. Vlaardingen en Maas sluis koers te zetten naar Hoeq van Hol land. Daar werd in het Jagershuis de lunch gebruikt Vervolgens ging het op Heemstede aan en tot veler verrassing waren daar de leerlingen van de openbare school, die een driedaags reisje in de omgeving maken. Ze werden toegesproken door de burgemeester en vertrokken daarna »n de richting Haarlem. In zijn tafelrede merkte de burgemees ter op, dat de dorpsgenoten er jaar ii* jaar it op uit zya de oudjes een „zonne dag" te bezorgen. Voorts vestigde hij er de aandacht op, dat dit een jubileum- tocht was. Aan tafel werd ook nog ge sproken door de voorzitter van het comi té, de heer C. van Gaaien, de heer E. Ver schoor namens de oudjes en de heer D. 3n Maas namens de automobilisten. De terugreis verliep opperbest. Zeer veel dorpelingen waren op de been ora de oudjes te begroeten. Voor hen gaf de burgemeester nog een overzicht van de Scholieren op reis. Op de eerste dag van de drie-daagse instructieve schoolreis, onder leiding van het hoofd der school, de heer W. G. J. Boerrigter, trokken de leerlingen van de openbare lagere school via Hazerswoude Woubrugge langs de Kager- en Braas- semermeren naar Schiphol. In het Am sterdamse Bos werd de boterham genut tigd. Na in het park Groenendaal de ouden van dagen uit onze gemeente :e hebben begroet, vertrokken de kinderen naar Haarlem, waar de nachten zuilen worden doorgebracht m de jeugdherberg Jan Gijzen. De eerste dag Is zeer voor spoedig verlopen. Voor de Chr. Kleuterschool. De collecte ten bate van de Chr Kleu- uitgaar.sdog hebben. Zonder ekort te doen aan zoveel anderen, die finac- caële medewerking verleenden, moet worden genoemd de visvereniging De Leede, d:e een grote viswedstrijd had georganiseerd, waaraan niet minder dan 300 personen deetoamen. Door winke- Beirs en ingeteter.cn waren prijzen be- ter*cfeo°I bracht *262 73 op. schikbaar gesteld Aa:i het comité van S.G.P. vergadering ouden van dagen kon 330 worden af- j Maandagavond om half 8 j., gedragen. De eerste prijs in deie wed- de afcfo'wven Zoe term eer en Bcn-h^ren enkele actuele strijd werd behaa'd coord- heer J Wu- c /- o Ben.buizen _*e onverschillig-1 siok tu Leiden, die-tevens in het be**| Kodde. burgeirSSTvT Vergaderd word: in de oude Chr. schooL hcid ten opzichte i Indonesië tot om- j kwam una loting) van de beker.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 7