s%x%> F tr Zij werken aan het Hollandse landschapsschoon Kaasboeren waarderen bovendien de practische eigenschappen van riet Christelijk-Historische vrouwen hielden streekdag Neutraliteitspolitiek speelt Moskou in de kaart f* nieuwe leidsche courant 3 VRIJDAG 13 JUNI 1952 Bij rietdekkers ia Oud-Ade (Van een onzer verslaggevers) "ly/TEN KAN ZICH het hoofd er over breken, of de machine al of niet de werkloosheid in de hand werkt, zeker is, dat machines veel aan de romantiek van het handwerk afdoen. Gelukkig is het daarom in onze ge mechaniseerde wereld vaklieden tegen te komen, die nog iets in stand hou den van de gilden van weleer. Meesters, die met de handen en met behulp van gereedschappen, die htm vaders, grootvaders en overgrootvaders net zo gebruikten, een ambacht uitoefenen, om de eenvoudige reden, dat geen enkele machine het werk van die handen kan overnemen. Werk ook, dat op geen enkele school en door geen enkele cursus kan worden geleerd, maar waarvan de geheimen van vader op zoon zijn gegaan. Het ambacht zit deze mensen in de vingertoppen geboren. En tot die vakmensen van het oude stempel behoren o.a. de rietdekkers. Wij hebben er de oude kronieken niet op nageslagen, maar het komt ons dat riet in onze streken wel tot de eerste materialen behoorde, waaronder mens zich verschuilde tegen sne regen of hagel. En de eerste bewoners van de lage landen hadden het dan niet dom bekeken, want anno 1952 bewijst riet nog steeds uitmuntende diensten zegeviert op sommige punten zelfs bij een vergelijking met andere soorten dakbedekking. Als we eerst de praktische kant be zien, dan blijkt, dat een rieten dak het overtollige vocht in de lucht opneemt, wat vooral van belang is voor boerde rijen, waar kaas wordt gemaakt. Dat het riet regen en sneeuw afdoende weert, is natuurlijk buiten kijf, maar belang rijk is ook, dat het riet 's winters ook de koude buiten houdt en 's zomers de warmte. Verder kan de rietdekker bij het dekken rekening houden met de richtingen, waaruit in ons lieve, maar vrij natte vaderland de meeste regen en wind vandaan komt. Een ten slotte is daar die grote bekoring, die van rieten daken uitgaat. Hoe volkomen past een rieten dak niet in ons polderland, in onze zand- en heidegebieden. Uit aesthe- tische overwegingen maken architecten van landhuizen en villa's dan ook de laatste 25 jaar gebruik van rieten daken. Het gereedschap van een rietdekker is in hoofdzaak beperkt tot een naald, een goot, een dekspaan en een stopbord. Door middel van de goot steekt hij een koperdraad door de rietbedekking heen in het oog van de naald, waarmee hij de koperdraad dan weer naar buiten trekt en de eindjes vastdraait. Boeren steken wel eens door dat oog een stokje, ver telde ons Bart, de broer van Jan. Dan moet je naar beneden klimmen en het stokje er weer uithalen Een dekspaan is een stuk hout, waarin kuiltjes zijn geboord en waarmee het riet zo mooi glooiend wordt geklopt. Allemaal eenvoudige gereedschappen, waarmee een goed vakman veel moois kan maken. Zo lang de weersomstandigheden het toelaten, werkt de rietdekker. Is uitgesloten, dan blijven de dekkers ge woonlijk toch „,in het riet". Zij vervaar digen dan o.a. matten. Optimist De molens in ons polderland worden daadwerkelijk in stand gehóuden door overheid en particulieren. Het aantal neemt ondanks alles af en hier verdringt de motor de windkracht. Dat is Jammer,1 niet alleen voor de aanblik van een pol der, maar ook voor de rietdekker. Maar wij blijven optimist, zeggen de gebroe- ders Opdam. Want er zijn nog genoeg boeren, die de voordelen van een rieten dak inzien! „Export" In ons land zijn de rietdekkers bij wijze van spreken niet meer voor 't opscheppen Er zijn nog ongeveer 750 bedrijven met zo'n 1800 werknemers. De mensen, die de zeer bijzondere plaats innemen in de bouwnijverheid krijgen de laatste jaren zelfs ook in het buitenland werk aan geboden. Zo gaan Brabantse rietdekkers wel naar België. Dit is een bewijs, dat zij goed kunnen omspringen met het echte Nederlandse product: riet. Het waren de gebroeders Opdam, riet dekkers te Oud-Ade, die ons het ee ander van hun vak vertelden. Zo leer den wij, dat het beste riet uit Nieuw koop of Friesland komt. Brabant levert ook riet, maar dat is zoutwaterriet slapper dan dat wat groeide in zoet water. De laatste soort gaat ook langer mee dan het Brab^itse riet. Het dekken Beide broers troffen wij, toen zij de mooie Waterloosmolen bij de Koppoel, niet ver van de Kagerplassen een ge ducht opknappertje gaven. En molenaar J. S. Hoogenboom, die trots is op zijn bijna 100-jarige „achtkanter", was in zijn schik, dat zijn molen een n jasje kreeg. Terwijl broer Jan verschei dene meters boven de grond verheven, schrijlings op de lange spruit (de grote balk, die buiten de molenkap steekt) zat vertelde hij, hoe rietdekken in zijn werk gaat. Het dak wordt gelegd op een structie van latten. Eerst wordt hierover een dunne laag riet gelegd en daarover komt dan het eigenlijke dekriet. Dat riet wordt aan het latwerk bevestigd met tenen, sisaltouw, dik ijzerdraad of dun koperdraad, dat niet kan roesten. Een vakkundig gelegd dak gaat minstens 35 jaar mee, practisch zonder onderhoud. Bij molens is die tijd wel 60 jaar, om dat die steiler zijn dan daken van boer derijen en de regen er dus sneller af loopt. Aanmerkelijk korter is de levens duur, vertelde hij, wanneer onder het rieten dak koeien staan. Dan verstikt het riet door de wasem van de dieren. Advertentiei Rampoeiening van Veron met Rode Kruis Het seizoen is voor de Leidse afdeling van de vereniging voor experimenteel radio-onderzoek afgelopen. Gisteravond werd de laatste vergadering in Rehoboth gehouden. Old man Grimbergen, die de leiding had, heette de heer G. C. A. van' Mourik, de oud-voorzitter en tegenwoor dig voorzitter van de nieuwe afdeling Bollenstreek, speciaal welkom. Hij causeerde vervolgens over modulatie- systemen bij zenders. Met demonstratie materiaal deed hij modulatie-diepte metingen. Er werd meegedeeld, dat met het Rode Kruis, afdeling Rijnland, overeenstem ming is bereikt over het houden van een gezamenlijke rampo^fening op 2 Juli. Atscheid van de heer Van Oyen Vele leden van de Leidse K.A.B. en anderen hebben gisteravond de gelegen heid aangegrepen om in de Burcht af scheid te nemen van de heer J. A M. van Oyen, die jarenlang deel heeft uit gemaakt van het bestuur en nu naar Delft vertrekt Zoals bekend, nam de heer Van Oyen Maandag reeds afscheid van de gemeenteraad. Het rietdekkersberoep heeft ook een avontuurlijke kant (Foto N. van der Horst). Een vrouw in het spel Tegen messensteker acht maanden geëist Op de avond van de 24e Februari kwam C. v. d. H. uit Leiden bij het huis van zyn neef. Hier trof hij ook zijn vroeger vriendinnetje, die thans met hem had en samenleefde met de grondwerker S. A. H. Deze H. was daar ook m huis. De neef voorzag narigheid en werkte C. v. d. H. het huis uit. De grondwerker was zijn rivaal echter gekomen en had hem plotseling met een dolkmes in de rug gestoken, zodat rechterlong werd geraakt. In het donker kon v. d. H. niet zien wie hem gestoken had en de grondwerker had nog kwasi- deelnemend geïnformeerd. Ter zitting van de Haagse rechtbank diende het slachtoffer een schaderekening van f 150 in. De officier eiste acht maanden ge vangenisstraf. Uitspraak 26 Juni. Leidse lasser stal boeken Voor de arrondissementsrechtbank te Den Haag is verschenen een autogeen lasser uit Leiden, die in de periode Januari tot April uit boekwinkels Leiden een groot aantal boeken in totaal tot een bedrag van f 1000, had gestolen. Verdachte gaf de ten laste gelegde feiten toe en zei een hobby voor boeken te hebben. Bij het verhoor bleek, dat verd. eind diploma vijfjarige HJ3.S. heeft. Voor de oorlog verdiende hij zijn brood met taalwerk. Nadat hij als politiek delin quent uit een kamp was gekomen, kreeg hij een opleiding voor autogeen lasser. De president zei het te betreuren, dat verdachte met zijn ontwikkeling iets anders had kunnen bereiken. De officier vond een strenge correctie nodig en eiste een jaar met aftrek, van vier maanden voorwaardelijk. Ver- dachte's raadsman zei, dat zijn cliënt boeken stal, en om deze te lezen deze te bezitten. Hij heeft een veelzijdige interesse en kan niet buiten geestelijk voedsel. De raadsman pleitte voor een voorwaardelijke straf. Uitspraak over veertien dagen. Sassenheimer vloog zijn vrouw naar de keel Acht maanden gevangenisstraf met aftrek en voorwaardel. ter beschikking stelling van de regering eiste de officier Justitie bij de Haagse rechtbank tegen de 38-jarige monteur J. C. S. Sassenheim, wegens poging tot moord diens vrouw. De officier wilde er bij zijn eis rekening mee houden, dat de schuld grotendeels bij de vrouw lag. Zij had hem getergd, zodat hij haar tenslotte de keel is gevlogen. In een psychiatrisch rapport werd hij als verminderd toere keningsvatbaar beschouwd. Uitspraak 26 Juni. long advocaat over het paard getild Stond voor flessentrekkerij terecht (Van een onzer verslaggevers) Een jeugdig juridisch adviseur had zich schuldig gemaakt aan flessentrekkerij. Zo kocht hij bijv. voor 'n kleine f 600 ken zonder te betalen en hij verkocht die boeken onmiddellijk ver beneden de prijs door aan een 2e hands zaak. Ook drank en etentjes betaalde hij niet. Verd. betoogde in een roes te hebben gehandeld. Hij was aan de drank raakt. De officier van Justitie bij de Haagse rechtbank meende dat verd. een over het paard getilde jongeman was en eiste een jaar gevangenisstraf m.a. Mr v. d Plas, de raadsman, bepleitte onmiddel lijke Invrijheidsstelling, welk. verzoek werd afgewezen. Uitspraak 26 Juni. (Advertentie) Partijbelangen naar de achtergrond.... Persoonlijke vrijheid binnen het raam der beginselen VROUWEN hebben over het algemeen weinig belangstelling voor de poUtiek. Toch hebben ze de ernstige plicht zich op haar taak bij de verkiezingen te bezinnen. God is souvereln en dat brengt voor ons, Christelijk-Historische verantwoordelijkheid met zich mee. De Christelijke politiek is een grote dienst in het Koninkrijk Gods. Aldus mevr. E. Filippo—Meter in haar openingswoord van de Streekdag van C.H. Vrouwengroepen in Zuid-Holland, die gisteren in Oud-Poelgeest te Oegstgeest werd gehouden. beseffen, zullen we allés in het werk steüen om 25 Juni voor de C.H.U. zo goed mogelijk te doen verlopen, Geen opsluiting Mr H. K. J. Beernink, het verkiezingsmanifest der CHU. 't Is heel nuttig nog eens bij dit mani fest stil te staan, zo zei spr. In de C.H.U. is er aUereerst een sterke bezinning op het internationale. Over het algemeen begrijpt men te weinig, dat de toekomst van Nederland ligt in West-Europa en dat we bezig zijn een gemeenschap van staten op te bouwen. Deze opbouw vindt zijn weerslag in de nationale politiek en ook op het ver kiezingsmanifest van de C.H.U Neder land kan zich de weelde niet meer ver oorloven, afzijdig te blijven. Alle neu traliteitspolitiek speelt Moskou in de kaart. De internationale samenwerking uiteindelijk om de verdediging van de geestelijke vrijheid. het werkloosheids vraagstuk zegt het manifest, dat dit probleem zo krachtig mogelijk bestre den dient te worden door het scheppen van werkgelegenheid. Ook komt het ma nifest op voor de versterking van de positie van de middenstand. In de Unie werken we samen op con fessionele basis, 't Vrijheidsbeginsel van Lohman bepaalt ook vandaag nog onze houding. Binnen bepaalde grenzen is een verschil van opvatting in de practische politiek niet erg, mits men het beginsel aar voor ogen houdt. Het verkiezingsmanifest van de C.H.U streeft er naar dat de woningbouw zo sterk mogelijk wordt aangepakt. Ook het bewapeningsprograma moet worden vol tooid. Alleen door krachtig optreden kan een deerde oorlog misschien worden voorkomen. God regeert; we willen dit gelóven en hieraan vasthouden. Iedere stem is er één. Wanneer we dit als Christelijk-Historische vrouwen goed Tweede Kamer, sprak gistermidag Waarom Christelijk-Historisch? Lang stond spr. stil bij het beginsel, dat uit gaat van de souvéreiniteit Gods er daarom elke vorm van volkssouverelni- teit afwijst Hij wees op de fout van d< doorbraak, die met dat beginsel geen rekening houdt. Onze grondslag bakent onze houding af zowel naar links als naar rechts. We komen op voor onze persoonlijke en geestelijke vrijheid er de offers, die daarvoor gebracht worden, moeten we aanvaarden. Wanneer we in de gelegenheid zijn het communisme te bestrijden, met het grote geestelijke wapen van het Christendom, moeten we het niet nalaten. Maar met dit wapen komen we niet achter het ijzeren gor dijn, waarvoor ook de zogenaamde Derde Weg halt moet houden. We heb ben dan ook zeer reëel te rekenen met het gevaar, dat ons bedreigt en het defensie-programma moet daarom wor den gerealiseerd. Als Christelijk-Historischen zitten we niet in een hoekje, maar het landsbelang gaat bij ons voor. Dit landsbelang brengt mee, dat het tot een werkelijk nationaal kabinet komt, waarin partijen moeten samenwerken en hun partijbelangen eens wat meer op de achtergrond moe ten schuiven. Uitvoerig besprak spr. het sociaal economisch beleid, dat de C.H.U voor staat. In Gods Woord vinden we hier voor richtlijnen, die er op wijzen, dat we ons het lot van onze naaste hébben aan te trekken. De woningnood, een na tionaal kwaad, dat allerlei geestelijkeen zedelijke gevaren oplevert, moet krach tig worden bestreden. Wij zijn Christe lijk-Historisch, omdat de CJi.U. zich niet wil opsluiten, maar als een centrale politieke groepering op een oasis van beginselen een sociaal verantwoorde politiek wil voeren. Naar eer en geweten brengen onze vertegenwoordigers hun stem uit zonder fractie- of partijdwang. Binnen het raam van het beginsel moet de persoonlijke vrijheid en verantwoordelijkheid be waard worden. Na deze rede sprak mevr. Koster-Van Roon uit Vlaardingen een opwekkend slotwoord. Ieder zal toegeven, dat de Blauw- poortsbrug voor het vaak drukke ver keer in onze stad zeer belangrijk is. Vooral om half 9 en 12 uur 's morgens en half 2 en half 6 's middags. Nu gebeurt het tegenwoordig vaak, dat deze brug juist op deze uren voor het waterverkeer wordt opengesteld. Het gevolg is vaak ontstellend. Aan alle kanten hoopt zich het straatverkeer op. Dan is er geen doorkomen aan. Mijn vraag is. of de directie markt- en havendienst niet kan bepalen, dat deze brug op de drukke ogenblik ken van de dag voor het straatverkeer in ieder geval open blijft. Dan verkeer te water maar even wachten. Naar mijn mening zal dit de wanorde de stad belangrijk verminderen. Leiden. J- P- Valkenburgs harmonie In het bericht over het jubileum v Valkenburgs harmonie stond, dat onder leiding van de vroegere directeur de heer Hupkens men. het wist te brengen tot de afdeling uitmuntendheid. Dat is niet juist. Op tweede Pinksterdag 1927 behaalden wij te Rotterdam ee prijs in de ere-afdeling. Dit w tijd de hoogste trap, die men bereiken kon. Wel is nadien een hogere afdeling ontstaan, maar de eisen daarvoor zijn naar mijn mening niet zwaarder dan die voor de vroegere ere-afdeling. In de af deling uitmuntendheid behaalden wij ge durende ons bestaan acht keer een eerste prijs. Valkenburg JOH. OOSTERLEE, secr. Valkenburgs Harmonie, Hoofdstraat 59 b. Het pluisje op het kussen Wie van de lezers op tweede Pinkster dag des middags de N.C.R.V.-uitzending de toogdag der Baptistenjongeren, Almelo gehouden, met de rede van ds Broertjes uit Arnhem heeft gehoord, zal zich wel even hebben geërgerd. Niet deze uitzending, maar aan een histo risch verhaal, dat deze predikant deed. Wat toch was het geval? In een var Arnhemse kazernes, aldus di Broertjes, is het voorgekomen, dat on verwacht een pluisje terecht kwam op het kussen van een dienstplichtig sol daat. De sergeant van de week, die dit pporteerde, veroordeelde de jongen de volgende straf: met een tandenborstel de zolder van de kazerne schoonvegen. Dit gebeurde in Nederland anno 1952. Zouden de dienstdoende legerpredikanten liet voor kunnen zorgen, dat zulk slavendrijverij wordt voorkomen? Zulke „meerderen" zijn waard door de hoogste instanties gedegradeerd te wor den tot heel gewoon militair. Ook voor organisaties als Pro Rege en het PI.T. ligt hier een sohone taak. Lelden. J. H. v. d. BROEK. Advertentie 10 vinger syst. blind rhythm. 4 talen (130 letter grepen p. minuut) Gegarandeerd in 23 maanden klaar. Aanvang dagelijks. Kon. Erk. PITMANSCHOOL Plantsoen 65 Telefoon 26558 TYPEN STENO: Maison Spier jubileerde Bijbelvastheid.. Ondergetekende, liefhebber van arti kelen als „Tussen Skagérrak en Schot land", is bij het lezen van uw reportage Zaterdag 7 Juni een onjuiste aanha ling uit de Bijbel opgevallen. Er staat het vetgedrukte relaas van het wel ie van de visserman namelijk dit: Maar je blijft hopen. Ieder ogenblik kan het veranderen. Dan zullen ineens de netten scheuren van de vis, net als eens de net- jan de vissers op het meer var Is dat wel juist? In Johannes 21 lezen we namelijk: En hoewel er zovele (vissen) waren, zo scheurde het net niet. Het is slechts een kleine opmerking. Leiderdorp. J. Colijn, Doeslaan 21 Blijk van waardering Maison Spier heeft gisteren zy'n dertig jarig bestaan herdacht. Het 25-jarig jubi leum kon niet worden gevierd. Talrijk waren de bloemstukken, de telegrammen, de brieven en de receptiegangers. Het bedrijf werd opgericht aan de Haarlemmerstraat no. 31. door de heer J.l h„_ M Spier en echtgenote. In 1941 werf de eaak ,„V" ,!e "«"elee uit Wlnona verduitst" en een iaar later moeit rie t0ntar»°- Canada), die op de N.L.C. ge- familie Spier onderduiken. In September I 1945 kwam zij weer boven water, waarna n de zaak in de Wielmakersteeg opnieuw werd begonnen. In April 1946 vertrok weer naar de Haarlemmerstraat, nu nummer 109. De heer J. van Zuiden. aaruit we het volgende weergeven „Hoewel we het hier heel goed n onze zin hebben, leven we geheel i Holland mee. Vooral moeder, die al 70 jaar is en dus de taal hier niet schoonzoon van de heer Spier, werd in re? zal' zl,f' verlangend uit September 1949 in de zaak opgenomen. I üe kranten Gisteren was het eveneens een jubi leumdag voor mej. R. van Frank, schoon-1 zustér van de heer Spier. Zij maakte dej oprichting ook mee. Aan haar werd van zelfsprekend gisteren bijzondere aandacht besteed. Personeelsverenigingen II Met belangstelling heb lk het artikel van de heer Geer gelezen en naast vele andere dingen heeft het me verwonderd, dat het artikel niet voluit ondertekend v/as. Dit verwonderde me des te meer. cmdat ik veronderstel, dat Geër een ke- De heer J. L. Vorst, Hugo de Vries- rei is, die 's morgens zijn borst flink nat straat 60. hoopt Dinsdag veertig jaar als maakt en dan opgeruimd aan zhn dag letterzetter in dienst te zijn van de boek-| taak begint ennatuurlijk geen lid van een personeelsvereniging. Maar ter zake. Heer Gêër gelooft u Veertig jaar letterzetter zelf alles, wat u hebt geschreven, of ls bet inderdaad op de zaak waar u werkt zo'n janboel, dat het personeel uren kan kletsen? Gelooft u ook dat de voorzitter van de personeelsvereniging niet op het matje geroepen zou worden als de mensen na een vismiddag zo ziek thuis komen, dat ze hun werk verzuimen, of als ze in de hun geld zitten te verdobbelen, oe funeste invloed van toneel en muziek maar te zwijgen? U weet waarschijnlijk ook wel, dat personeelsverenigingen zijn, die al mi dan 20, jaren bestaan en dat men eerst na de oorlog over lusteloosheid en gebrek aan verantwoordelijkheid is gaan praten. Er gebeuren altijd en overal dingen, waarmee men zich persoonlijk niet kan verenigen, maar dat is nog geen reden ze dan ook perse fout te noemen. Dat lezingen, verantwoorde filmvoorstellin gen, fotowedstrijden, kinderuitstapjes. Sint Nicolaasfeesten en kaart- en bridge avonden in een omgeving waar koffie of Perl de sterkste dranken zijn, mensen luiaards en onverantwoordelijke eiementen maken. heer Geër. maak dat de kat wijs. Ik loop er niet in. oorzaken van onverantwoordelijkheid plichtsverzaking liggen op een ander vlak, waarover u en ik gezien schillende levensopvatting verschillend zullen oordelen. Maar door op uw col lega's het stempel van luiheid en onver antwoordelijkheid te drukken, heft u die oorzaken zeker niet op. Heer Geër, la ten we zelf een voorbeeld voor de jon geren ziin en hen brengen tot zonde levensopvatting. Slechts dan kun nen we de na-oorlogse mentaliteit door breken en een personeelsvereniging, die haar taak vestaat, kan daar zeer goed aan medewerken, O. KRAP, Leiden Spleghelstraat 36a. Huis leeg Wist u. dat de benedenwoning van het pand Rynsburgerweg 177 al zeker ander half jaar leeg staat? De woning bestaat o.m. uit twee grote kamers en een keuken. En dat in deze tijd van woning nood. INWONER VAN OEGSTGEEST. Avondmuziek Hooglandse kerk Ik hoop, dat de recensie van de heer Joh. van W in uw blad van Dinsdag het orgelconcert van de heer A. Blan- kenstein in de Hooglandse kerk indruk op vele lezers van de Nieuwe Leidsche zal hebben gemaakt, opdat langstelling voor de volgende concerten zal bestaan. Het aantal luisteraars viel de eerste keer niet tegen, net mag toch niet zo zijn, dat dit niet groter zou worden. De organist moet voor zo'n concert flink studeren, hij heeft er zelfs van Hilversum naar Leiden vo zijn concerten hebben een prima ge halte en men hoeft om toegang te ver krijgen zijn beurs niet eens te openen. Vier dinge, die door 'n grote publieke belangstelling bekroond moeten worden. Men weet bovendien niet wat men mist. verstek laat gaan. Even uit de roezigheid van elke dag in de rustige omgeving van deze prachtige kerk luiste- naar orgelspel van een „oprecht kunstenaar", zoals uw medewerker schreef. Leiden A. B. Wachten kost tijd en zenuwen Het bevolkingsonderzoek op tubercu lose brengt velen voor een nader onder zoek naar het nieuwe consultatiebureau lot bestrijding der tuberculose, district Lelden. Op Woensdag jl. gebeurde het mij. dat lk. met ruim 30 andere inwoners Oegstgeest, van half negen tot negen In dit bureau had zitten wachten op de komst van de dokter, aleer de behande ling kon beginnen. Dit nutteloze wach ten bracht voor de meesten niet alleen verlies aan arbeidstijd mee en voor ve len zelfs derving van loon, doch ook nervositeit. „Wat zou ik hebben, dat lk het maken van een foto opnieuw on derzocht moet worden?". vraagt men zich Immers in spanning at. De directeur, hierop attent gemaakt, antwoordde geprikkeld: „Weet U wel. dat ik de hele nacht in de weer ben ge weest? En dat een van mijn assistenten is uitgevallen?" Vanzelfsprekend wist geen der wach tenden dat Men had het Immers blijk baar niet nodig geacht, dit als excuus aan hen mede te delen' mededeling het consultatiebureau voor dit nader on derzoek een speciale functionaris had moeten hebben. Bovendien vraagt men zich af, of het onderzoek door een over belaste dokter onder diens oververmoeid heid niet te lijden kan hebben gehad. Verliest men hier niet uit het oog, dat het zich onderwerpen aan een onderzoek rvet een plicht is. maar dat het sla gen van het onderzoek afhangt van de medewerking van de bevolking, die toch reeds aarzelend daar tegenover staat? Reeds bij dit geval kon men cok bij anderen ontstemming over dit tijdverlies beluisteren en zelfs waren er die zeiden: „Als ik dAt geweten had, was ik er nooit aan begonnen". Waarop er varingen loskwamen van patiënten, die meermalen onbegrijpelijk lang zouden hebben moeten wachten, een zelfs van 's-morgens 9 uur tot 's middags 3 uur. Nog een andere critiek betreft het la gere personeel van dit consultatiebureau. Men komt er binnen in een lange, brede gang en staat er dan als een kat i een vreemd pakhuis. Geen enkel per- Don, geen enkele aanduiding aan de and. Zeker, men vindt het meisje wel dat. ergens in een nis. achter een loketje n dat U, in ruil voor Uw verwijs- briefje, een nummer geeft, zonder meer. (Advertentie) Let er op! Natuuraziin heeft deze dop! N met de blauwe N zacht en geurig Men vindt daarna de plaats wel, waar men moet wachten (er zaten 3 afzonder lijke groepen te wachten, elk voor een ander doel. verspreid over 3 plaatsen). Wanneer dan Uw nummer wordt afge roepen (in een groep verliest men tegen woordig direct zijn persoonlijkheid en wordt „nummer zoveel"), dan vóélt U wel, waar U heen moet Daar wijst dan een ander meisje U een vrije caome aan: „Gaat U daar maar binnen". Het interieur maakt het waarschijnlijk, dat ae cabine dient om U te ontkleden. Doch eerst na vragen, erbuiten, komt U aan de weet. dat ontbloten van het boven lichaam voldoende is. Zeer aannemelijk is. dat dit Jeugdige personeel voldoende instructies zal neb ben ontvangen voor zyn taak. Doen schijnbaar ontbreekt het hen aan ver» antwoordeiijkheidsbesei en wellevend heid Bedenken zij wel. dat zy een lunc- tie hebben in een instelling, die men graag ten dienste ziet staan van de bevolking? Men houdt zyn hart vast by een dergelijke personeelshoudmg. indien men er aan denkt, dat 't bevolkingson derzoek verplicht gesteld zou worden, dat dit particuliere bureau eens eei« overheidsinstelling wordt Persoonlijk tot slot nog dit: het ge sproken woord in de doorlichtingsruimte de ontkleed-cabines goed te volgen. Bij aile vier personen, die vóór my waren, vernam ik. dat het resultaat het onderzoek hun werd medege- deeld. MU werd géén uitslag gegeven- En een zodanige Alleen de zuster zei: „U bent klaar" zy gemakkelijk gedaan ieieidde mij door de duisternis naar kunnen zijn. collectief, door middel van myn kleedruimte en.... vertüeiode S de omroepinstallatie in de wachtkamer my dat nu maar. dat de deur op opval- eSUFSVSJT" f r drte Ver" lend htrde WUze achter my werd dicbt- kiarlng natuurlijk wel te excuseren gedaan? Echter niet de regeling De organisatie! immers had zodanig behoren te zijn, datj Oegstgeest

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3