JHcuiue jtrilisdK GTaurant Rhee: „Stem van Amerika" mag niet meer over Zuid-Korea klinken v Wist U VRIJDAG 13 JUNI 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.- per kwartaal. 2.— per maand; 0.47 per week ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter <Bij contract belangrijke korting) Drie en dertigste jaargang No 9154 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Choi-Red.: H. W. f. ENSER1NR Directie: F. DIEMER CHRISTEL11R-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stcatvtctfcfc Is gMhna tngn bert ia tegbenspott* Bij de rietdekkers HET KOREAANSE DRAMA Labour en Nehroe ondermijnen de macht der Ver. Naties KOREAANSE OORLOG ontwikkelt zich als conilict tot een drama/ waar dagelijks nieuwe verwikkelingen bij komen. Zulks moet ook Nederland interesseren, temeer, waar daar ook Nederlandse soldaten strijden voor het doel der Ver. Naties. De wapenstilstand schijnt op een dood punt gekomen. De Britten hebben zoveel vertrouwen in de Ameri kanen, dat zij Lord Alexander, de Britse minister van Defensie, j Korea stuurden en die wil zich daar zelf van de stand van zaken op de hoogte stellen, in 't bijzonder wat de toestand bp het eiland Koje betreft. De Zuid-Koreaanse president, Syngman Rhee, betuigt op zonderlinge wijze de V.N. zijn dank voor de steun verleend in de strijd tegen het Noord-Koreaanse communisme. De Stem van Amerika mag voortaan geen gebruik meer maken van de radiozenders in Zuid-Korea. Alle Amerikaanse uitzendingen over de Koreaanse stations werden gisteren door Rhee verboden. Te Pan Moen Djon slaat de V.N.-vertegenwoordiger met de vuist op de tafel: Geen verdere concessies zullen aan de Roden worden verleend. En... een nieuwe hevige veldslag is nabij Tsjorwon ontbrand. ellendigste gang van zaken op Korea dan zullen Britten en Amerikanen m ten confereren, hoe uit de impasse geraken. De situatie is netelig: immers Amerik. min. voor het Leger, Frank Pace, en de stafchef, Lawton Collins, verklaar den dat er niet voldoende troepen op Korea zijn, om nieuwe ongeregeldheden in het krijgsgevangenkamp op Koje mogelijk te maken. En132.000 vangenen op Koje -verden door minder dan 3000 Zuid-Koreanen onder e( zwakke Amerik. leiding bewaakt, kampautoriteiten waren absoluut niet opgewassen tegen het uitdagend optreden van 70.000 felle communisten. Truman, Taft en Eisenhower De „Stem van Amerika", die drie uit zendingen per dag verzorgt en waarin critiek van Amerikaanse bladen op het beleid van Syngman Rhee tot uiting kwam, mag dus in Zuid-Korea niet meer worden gehoord Natuurlijk kun nen deze uitzen dingen via bui tenlandse sta tions worden voortgezet. Ook andere op zichten is de de tijdelijke re geringszetel van de Koreaanse republiek, ver scherpt. De Na tionale Verga- resolutie aan, W waarin aan pre- sident Rhee re- kenschap wordt gevraagd. An- PANDIT NEHROE gen tienduizen den aanhangers van Rhee om de ontbin ding van het parlement. Van de zijde der i V.N. te Tokio wordt verklaard, dat momenteel zelfs een der hevigste veld slagen van het jaar in Korea aan de gang is. Lord Alexander heeft de zware taak een rapport op te stellen over de aller- Minister Stikker „Schending budget-recht was onvermijdelijk" Voortaan jaarlijks een post op de begroting Dat de regering voor de aankoop van huizen ten behoeve van Nederlandse legaties in het buitenland niet vooraf de goedkeuring van de volksvertegenwoor diging heeft gevraagd, was volgens mi nister onvermijdelijk, omdat in deze ge vallen een snelle beslissing moest wor den genomen. Een dergelijke schending van het budget-recht der Staten-Generaal kan naar zijn mening echter in de toekomst worden voorkomen door elk jaar op de begroting een stelpost voor de aankoop van panden in het buitenland op te nemen. Dit is temeer gewenst, omdat er naar gestreefd wordt gaandeweg in alle hoofdsteden, waar Nederlands? ambas sades of gezantschappen zijn gevestigd, gebouwen te kopen, ten einde verhuis kosten te vermijden, zo heeft minister Stikker aan de Eerste Kamer meegedeeld. Knoeierijen bij Gelderse electriciteitsmij Bij de Provinciale Gelderse Electrici- teits Maatschappij is op grote schaal ge knoeid. De chef van het kolenpark, de 40-jarige Nijmegenaar Van G.. maakte het mogelijk dat de kolenhandelaar Van D. aldaar leveranties voor een veel te hoge prijs kon ioen. Hij zorgde daartoe voor vervalste monsters en liet valse facturen over de kwaliteit doorgaan. De kolenlosser J. trok in opdracht van Van G. de monsters (zonder er zelf aan te verdienen, terwijl de kolenhandelaar de chef met duizenden guldens beloonde). De boekhouder J. H. parafeerde de fac- Gisteren werd tegen de drie employé's in Arnhem zes maanden een jaar ge- eist. persconferentie Ruilverkaveling i >>:5to f(§j Terwijl Lester Pearson, de Canadese in. van Buit. Zaken, in de komende maanden een „verheviging van de koude oorlog" verwacht, zien Truman, zowel als Eisenhower en Taft, de toestand op Korea niet bepaald bemoedigend in. Op zijn igerde Truman mentaar te le veren op het hardnekkig op duikende richt, dat de Amerikanen voornemens zouden zijn atoombommen als tactisch wa pen op Korea aan te wenden, zodra de co: munisten tot nieuw algemeen offensief over gaan. Eisen hower gaf t< kennen, dat er thans op Korea geen en kele kans bestaat op een beslissende overwinning. Wil men, aldus Eisenhower, een zwaar bombardement beginnen ten Noorden van de Jaloe) dan doenen onze luchtmacht en landstrijdkrachten eerst enorm verbeterd te worden. En zelfs Tuft neemt het standpunt in, dat de V.N. het verstandigste doet, de wapenstilstandsbesprekingen maar pende te houden, tot de Amerikaanse wapenproductie op gang komt Een jaar geleden had het plan van MacArthur voor het bombarderen van Mandsjoeriji uitgevoerd kunnen worden, maar nu i_ die kans veel geringer geworden, omdat Russen en Noord-Koreanen zich sindsdien van een te grote superioriteit in de lucht en te velde hebben weten te verzekeren. Taft is van oordeel, dat men de Zuid- Koreanen beter moet gaan bewapenen en de troepen van de V.N. uit Korea langzaam aan terugtrekken. Zo ontwikkelt zich dus de politieke en militair-strategische situatie op Korea, waarbij de Britse Labourpartij aandringt op onmiddellijke erkenning van de rege ring van Peking. Een duurzame politieke regeling in het Verre Oosten, aldus Labour, is niet mogelijk zonder het c munistische regiem volkomen te kennen. Tijdens oefening Uilenspiegel Haagse en Lierse soldaat in België verdronken Reden met rupsvoertuig kanaal in De Haagse dpi. huzaar J. E. Sassen en de dpi. soldaat eerste klasse der genie J. W. Schut uit De Lier zijn gisteren ver dronken tijdens de Belgisch-Nederlandse legeroefeningen, die tussen Eindhoven Leopoldsbrug zijn gehouden. Het ongeluk gebeurde bij Lommei België. Een zg. „half track", een voertuig met een rupsband-achteronderstel, reed met zeven Nederlandse militairen langs een kanaal. Het voertuig zakte weg en dook het water in. Vijf soldaten wisten zich te redden, maar Sassen en Schut zijn met het voertuig in de diepte het kanaal verdwenen. Hun stoffelijke overschotten zyn Leopoldsbrug overgebracht en zullen vandaar naar het militaire hospitaal in Den Haag worden vervoerd. Tegen dir. woningdienst IV2 jaar geëist Geld verduisterd om wisselloper te helpen? Tegen de directeur van de gemeente lijke woningdienst in Tilburg, de 59- jarige J. L. H., is gisteren in Breda 1% jaar geëist wegens verduistering in dienstbetrekking van ongeveer 8000. Hij had in 1947, 1950 en 1951 bedragen uit de gemeentekas genomen en geboekt als uitbetaling aan twee aannemers. Hij gaf voor dat hij met dit geld gemaakte te korten van een wisselloper wilde aan zuiveren. Gedurende 24 jaar gaf hij zijn beste krachten aan de gemeente Ook als bestuurslid van enkele colleges in een R.K. parochie verduisterde hij 750, Waarvan hangt de toekomst van Azië af, vraagt Labour zich af? En het ant woord luidt: Van het leiderschap Pandit Nehroe in India. Nehroe distancieert zich hoe langer hoe i van de V.N. en heeft een beroep op de Aziatische landen gedaan, om in geen enkel geval aan een wereldoorlog deel te nemen. Deze Nehroe heeft het be staan, de V.N. te kwalificeren als „be schermers van het kolonialisme, die, naar het oordeel van sommige leden, meer is gaan gelijken op een - rganisatie voor het voeren van oorlog in plaats van een orga nisatie voor de vrede". Ongetwijfeld zal de houding van Nehroe en van Rhee (de president van Z.-Korea) door de Russen worden uitgebuit. Het is In deze omstandigheden, dat Britten en Fransen aandringer op een nieuwe con ferentie met Rusland. De toestand in Duitsland Reisverbod voor de Oostelijke zone Het Westen blijft in West-Berlijn De Britse, Amerikaanse en Franse Hoge Commissarissen in West Duitsland hebben nogmaals verklaard, dat West Berlijn zal worden verdedigd, indien het wordt aangevallen. Voorts zal het bu reau voor wederzijdse veiligheid een bedrag van 62 millioen mark toewijzen aan het omsingelde West Berlijn. Terwijl de Hoge Commissarissen ver gaderden, kondigde in Oost Duitsland de vice-premier, Walter Ulbrioht, op last der Russen nieuwe maatregelen af. deze zsullen gelden voor de gehele Oost Duitse zóne. Vooral de beperkingen op het reizen worden verscherp: Het zal de Oost Duitsers verboden zijn, buiten een bepaalde afstand van hun woonplaats te komen Strafbaar is (zde de methoden van Hitler. Red.), wie luistert naar Wes telijke radiostations Wie zonder spe ciale pas de grens tussen Oost- en West- Dui-tsland oversteekt, wordt zonder par don doodgesoho en. Inmiddels hebben de Britse autoriteiten bij de Russen gepro testeerd over het gewapenderhand ont voeren van drie West Benlijners en hun onmiddellijke in vrijheidssteLling geëist. De Oost Duii-se staf van radio Berlijn in de En-gelee sector heeft nog steeds geen Westelijke passen aangevraagd, die vereist zijn voor het beeneden van het gebouw. Er staan nu weer militaire politie en West Berlljnee agenten op post om nailevinig van het voorschrift af te dwingen. SYNGMAN RHEE. e stem van Amerika niet langer nodig" Nu alleen Italië nog... België gaat accoord met plan-Schuman De Belgische Kamer heeft gistermiddag het verdrag voor een Europese steenkool staalgemeenschap (plan-Schuman) met 165 stemmen vóór en 13 tegen bij 13 ont houdingen, bekrachtigd. Van de Christe lijke Volkspartij stemden 2 Kamerleden grondwettelijke redenen tegen en onthielden zich er 7 van stemming. Vijf socialisten stemden tegen en 6 onthielden Het verdrag werd in Februari jl. door de Belgische Senaat bekrachtigd. Vijf van ;s betrokken landen, t w. Frankrijk, Nederland, West-Duitsland, Luxem burg en nu België hebben er reeds hun parlementaire goedkeuring aan gehecht. Alleen de Italiaanse Kamer moet het verdrag thans nog ratificeren. Voor gehuwde militairen Driemaal per maand vrij vervoer Blijkens Legerorde^- 166 hebben ge huwde militairen voortaan iniplaeits van eenmaail in de veertien da-gen thans drie maal in de vier weken recht op vrij vervoer tussen garnizoen en woonplaat. On-geh-uwden hebben zoals men weet slechts eenmaal per kalendermaand' recht op vervoer voor rekening van het Rijk. Schriltelijke indiening Verzoeken om vergoeding van schade in Japan Personen van Nederlandse nationaliteit (of hun wettige erfgenamen), onderne mingen en instellingen, die binnen het huidige Japanse gebied tijdens de ooglog in de Pacific materiële schade hebben geleden, kunnen thans bij de Japanse regering schadevergoeding aanvragen. Zij moeten zich hiervoor schriftelijk wenden tot het ministerie van Buiten landse Zaken, Bureau Oost-Azië en Pacific. Opgegeven moeten worden naam woonplaats, aard van de geleden schade en de plaats (en) waar de schade is gele den. Personen, ondernemingen en instel lingen, die beschikken over een agent in Japan, kunnen deze opdragen zich rechtstreeks tot de Nederlandse ambas sade in Tokio te wenden. Eerste steen voor nieuwe fabriek van Ketjen Gisteren is op de terreinen van de Kon. Zwavelzuurfabrieken v.h. Ketjen in Amsterdam-Noord de eerste steen ge legd van de eerste fabriek op het Euro pese contingent voor de vervaardiging van kraakkatalysators (waarmee olie raffinaderijen t.z.t. een hoger benzine rendement uit de aardolie kunnen ver krijgen). De fabriek zal ongeveer 7% millioen gulden kosten. De nieuwe weg WEERT-BUDEL wordt op 21 Juni feestelijk geopend. Leiden dankt primeur aan vogels '•Velt nog niet eerdie: in Nederland it gebeurd, is thans in Leiden waargeno men: enkele roeken hebben hun n< niet in de bomen, maar op een gebouw van de gasfabriek gebouwd. Vorig jaar hadden de vogels het ad geprobeerd, maar men maakten ze hun nesten op de rijdende kranen en daar ze het draaien van de kranen ndet konden verdragen, werden de neeten verlaten. Dit jaar heb ben ze een rustiger plek opgezocht en de broedsels zijn met succes groot ge bracht. Stuurman en wachtsman te R'dam verdronken Gisteren is in de Binnenhaven te Rot terdam verdronken de 54-jarige stuur man bij de kustvaart K. Kampen uit Barendrecht. Hij was te water geraakt toen hij kolen over de gangway van het m.s. Gruno droeg. Gisteravond is in de Merwehaven te Rotterdam het stoffelijk overschot ge vonden van de 54-jarige wachtsman N. C. de Dreu uit de Adrianastraat, die Maandag op het schip Morrison 2 werd vermist. De stadsmens drinkt z"n kopje koffie op kantoor, in fabriek of werKplaats, de landman doet het onder de blote hemel. Deze man nen van Marken die van een korte rust tijdens het hooien genieten, laten zich het pittige vocht, dat hun door één der schonen van het pittoreske eiland wordt ingeschon ken, uitstekend smaken En geen wonder. De dag is voor hen al vroeg begonnen.' Candidatenlijsten Eerste Kamer geldig verklaard Het Centraal Stembureau heeft v daag alle ingeleverde candidatenlijsten voor de verkiezing van de Eerste Kamer leden (op 26 Juni in de provinciale sta ten) geldig verklaard. In Noord-Holland en Friesland ontbrak de „bewilliging" van de WD-candidate mevr. E. A. J Scheltema-Conradi, maar dit verzuim is tijdig hersteld. Brits protest te Rome tegen raffinage Perzische olie De correspondent van de Financial Times Xe Rome meldt, dat de Britse bassade aldaar stappen heeft gedaan aanleiding van een plan om Perzische olie in Italië te raffineren. Botsing van Westelijke standpunten Amerika herhaalt bezwaren om met Rusland te praten Frankrijk houdt aan en stelt thans een beperkte conferentie voor een boodschap aan Eden en Schu- zijn Britse en Franse collega's heeft Acheson. de Amerik. minister var Buit. Zaken, zijn argumenten tegen recht streekse onderhandelingen met Rusland herhaald. Besprekingen moeten volgens de minister niet gehouden worden, voordat de voorgestelde onpartijdige commissie de omstandigheden voor kiezingen in geheel Duitsland heeft onderzocht Thans is te Parijs en te Londen de ning overgeheld naar het standpunt, dat ter verzekering van de parlementaire ratificatie van de conventie van Bonn, en het verdrag voor het Europese leger, een verdere peiling van de Russische bedoe lingen en oprechtheid nodig is. Vooral Eden is van oordeel, dat een viermogendheden-conferentie duidelijk aan het licht zou kunnen brengen of het Russische aanbod voor vrije verkiezin- in geheel Duitsland al dan niet op recht is. Een andere factor, die de Britse gedachtengang beïnvloedt, is de uitspraak het Duitse constitutionele gerechts- over de bevoegdheid van het West- Duitse parlement, om de twee genoemde verdragen te bekrachtigen. Indien het Hof zou beslissen, dat de DAT de Haagse journalist J. Rups Dinsdag als opvolger van de oorlogs correspondent B. M. Koster naar Korea vertrekt. DAT binnenkort in Kerkrade-Kaal- heide een sportpark gereed komt, aange legd door de gemeente in D.U.W.-ver band, met plaats voor 12.000 toeschou- DAT Europa's grootste bunker, die in 1942 door de Duitsers in Schaarsbergen bij Arnhem werd gebouwd, thans wordt ingericht voor afdelingen van het alg. Rijksarchief (12% km2 archieflengte). DAT Ouwehands Dierenpark op de Grebbeberg (14 ha groot, zowel in Mei 1940 als in 1945 verwoest maar thans herbouwd) op 18 Juni 20 j. be staat, doch geen feest zal 4,ieren. DAT het gezin H.S. aan de Marktstraat te Silvolde (Gld.), hetwelk deze maand gezinsuitbreiding verwacht (er zijn nu twee kinderen van 1 en 2 j.) zwaar ge troffen werd door een brand, die het ge hele woonhuis plus de zeer laag verze kerde inboedel verwoestte. DAT de Haarlemse journalist L. F. W. van Bunge, oud-O.V.W.'er, binnenkort als voorlichtingsofficier naar Nieuw- Guinea gaat. DAT tegen de 41-j. A'damse beroeps- inbreker H.B., die al 10 keer is veroor deeld en 11 jaar in de cel heeft gezeten, thans weer 1% j. is geëist wegens een inbraak in A'dam-Zuid. DAT de 74-j. opa Klijzing uit Pur- merend, wereldkampioen pijproken, gis teren voor de tweede keer in zijn leven van de trein gebruik maakte, en wel om als jurylid op te treden bij een pijp- rokerswedstrijd van 60 gepensionneer- den van Philips te Eindhoven. DAT in A'dam tegen de Amsterdam mer G.T., die zyn 25-j. zoon, die in dienst was, een paar jaar heeft laten onderdui ken door hem als schipper te laten varen op een van zijn schepen, twee mnd. DAT de afd. Midden-Nederland van de Kath. Ned. Journalisten Kring in een motie heeft geprotesteerd tegen de gij zeling van de journalist Hommerson uit Zaandam en ook de Haagse journalisten zich Donderdag as, zullen beraden over de in te nemen houding. DAT het Wilhelmina-ziekenhuis te Assen dank zij een burgerlening van 150.000 spoedig sterk zal gaan uitbrei den. DAT min. Mansholt en het Tweede- Kamerlid J. de Ruiter gisteren in Sneek in het openbaar debatteerden over een artikel van deze laatste in „de C.H. Nederlander", maar de schrijver geen woord er van terugnam. DAT Ambonnezen uit Vught gister avond voor de congressisten van Expogé in Den Bosch een demonstratie hebben gegeven van hun folklore. DAT Zaterdag de eerste var. zeven Eng. pelgrimstochten begint, welke dit jaar naar de oorlogsgraven in ons land gehouden worden. DAT de 48-j. vertegenwoordiger E. J. H. uit Bilthoven, van de firma Z. te Utrecht, is gearesteerd, verdacht van ver duistering van f 9000. DAT de officier van Justitie te Utrecht hoger beroep heeft aangetekend tegen het vonnis waarbij zes aannemers werden vrijgesproken i.v.m. opzetpraktijken. DAT twee poetsers van de N.S., de 41-j. J. H. H. en de 25-j. W. S. uit A'dam, die betrokken waren bij een diefstal van consumptiegoederen en door reizigers achtergelaten horloges e.d. op het station A'dam-C.S., veroordeeld zijn tot 1 jaar, DAT een uit Ouwehands Dierenpark ontsnapte reebok op de weg Bennekom- Wageningen door de kuikenfokker Van Steenbergen te Bennekom werd ge vangen, toen het dier ineens de weg overstak vlak voor Van Steenbergens auto. DAT de 37-j. commissionnair E. A. C. M. van B. in A'dam is veroordeeld tot 2% (eis 4 J.) daar hjj vele andere op lichtingen en diefstallen pleegde en zijn vroegere schoonfamilie voor een ton be nadeelde. DAT ambassadeur Chakravarty van India het Ned. comité een dankbrief heeft geschreven voor de hulpactie voor zijn land, die f 275.000 opbracht. DAT behalve het grenskantoor Keulse Barrière te Venlo thans ook de Wezelse Barrière en de Herungergrens voor ex- portverkeer (vooral groenten) zijn ge opend. goedkeuring van de verdragen ongrond wettig zou zijn, zou het Westelijke defensie-program in de war gestuurd worden. Dit zou dan bijna zeker tot conferentie met Rusland leiden. Sommige kringen te Londen zijn nu van oordeel, dat het beter is thans tot een conferentie der Grot$ Vier te besluiten, dan als ge volg van een uitspraak van het Duitse Hof. Engeland en Frankrijk stellen voor de beoogde conferentie te beperken tot twee kwesties: verkiezingen in geheel Duits land en de bevoegdheden van een rege ring voor geheel Duitsland. De Fransen zijn van mening, dat de conferentie ge houden moet worden door ambassadeurs of plaatsvervangers van de ministers van Buitenl. Zaken. Kon. Rott. Lloyd gai stakers nog een kans De „lebaran-gratificatie", die thans door de Indonesische regering is vastgesteld op een bedrag, variërende van f 17 tot f 100, is thans ook uitgekeerd aan de stakende Indonesische personeelsleden van de Kon. Rott. Lloyd, voor zover zij vandaag het werk hadden hervat. De gage over de stakingsdagen wordt niet uitbetaald, maar de vergoeding van f 2 per dag voor logies en voeding gedurende deze dagen zal hun worden kwijtgescholden. Sibajak Dinsdag met 974 emigranten naar N.-Zeeland De Sibajak van de Kon. Rott. Llyod vertrekt Dinsdag met 975 emigranten uit Rotterdam om via Curagao en het Pana makanaal naar Wellington in Nieuw-Zee- iand te varen. De inscheping zal plaats vinden van 9 tot 3 uur. Houtindustrie ongerust over loonsverhoging De ondernemersorganisaties die ver enigd zijn in het Centraal Verbond Hout industrie, hebben de regering meege deeld dat de a.s. loonsverhoging i.v.m. de Werkloosheidswet een verzwaring van lasten betekent, die niet kan worden gedragen zonder ernstige gevolgen voor de werkgelegenheid. De loonkosten zul len voor deze industrie met minstens 4 procent worden verhoogd. In gijzeling IN het AüKterdamse Huis van Bewa ring bevindt zich een journalistia gijzeling Deze gijzeling dateert reeds van 6 Mei en zij is deze week opmeuw verlengd. Men kan het een krant niet kwalijk nemen, da: zij op deze zaak, zozeer rakend een kernkwestie in de vrije beoefening der journali^iek, de aandacht wens: te vestigen. De journalist, die thans dc gijzeling ondergaat, neeft een bericht geredigeerd en om een of andere reden wenst men te weten, wie zijn ..zegsman" is. Dat is voor een journalist alrijd een vrij een voudige vraag, in zoverre hij op ziulk een vraag geen antwoord pleegt te geven. In dit geval wa>ren voor de jour nalist de gevolgen niet zo eenvoudig: Men heeft op hem de ma-tregel van de gijzeling toegep st. Wij "ohten het genoegzaam van be lang. de hwestie waarom het hier gaat, ook op deze plaats aan te roeren. Het gaat om de vraag, of een journalist die aangesproken wordt om zijn „bron" te noemen, zich moet kunnen „verschonen", dus het antwoord op deze eis mag schuldig blijven Daarnaast komt dan de vraag, of de journalist, zo hij zich niet mag „verschonen" en de zojuist gestelde vraag dus ontkennend wordO beantwoord, behoort te worden ge gijzeld. TN de wereld der journalisten is men wel al meer ce gedachte toegedaan, dar aan de journalis: het verschonings recht toekomt. Hij behoort evenals dok ters, notarissen, geestelijken, tot die genen, die een typisch verarouwens- beroep uitoefenen. Wie aan een journalist iets mededeelt, moe: er op kunnen rekenen, dat hij als „bron" geheim gehouden wordt. Zo niet, can zal hij zich wel wachten, de journa list .oor een volgend maal van les op de oogte te brengen. Natuurlijk blijft de journalist ten volle verantwoordelijk het gebruik, dat hij van de hem verstrekte gegevens maakt. Het is wel duidelijk, dat bet hier niet slechts gaat om het belang van de journalist, zoveel mogelijk te weten. Er is hier een algemeen maatschappelijk belang in het geding en het verwondert niet, dat het in het orgaan der ver schillende joumaldstenorg,i:.:saties in Nederland ook nadrukkelijk zo wordt gesteld. Er staan hier grote dingen op het spe.. in het bijzonder de beoefening vrije journalistiek. ONTZEGGING van het verschonings recht aan de journalist wil in feite zeggen, dat men voor de grote waarde vrije journalistiek, ook t.a.v. de menselijke samenleving, nog or.voldoen- oog heeft. Intussen behoort men er zeker oog voor te krijgen. r wordt wel gezegd, dat de journa listiek er in aanzienlijke mate toe kan medewerken, dat dit inzicht gewonnen wordt, en wel door een gedegen en ver antwoorde beoefening van haar taak. Wij willen ddt niet ontkennen, maar aan de andere kant zijn wij ervan overtuigd, dat overheidsdienaren al te graag met r de pers zullen blijven i en de kranten niet spoedig voor verschoningsrecht „rijp" zullen achten. Het kon wel eens zo zijn, dat de over heid de pers voor di: recht eerst- rijp acht, wanneer van vrije journalistiek in werkelijkheid weinig, meer is overge bleven en de bladen in gedweeë servili- tr.rk doen. Dan echter zal er weinig meer te verschonen zijn. Al evenmin achten wij het noodzake- jk, met erkenning van dit recht hierop wachten, totdat van de journalistiek in .gesloten' beroep v ordit gemaakt, st van overheidswege des te gemakke lijker valt te overzien Me: behoud van volle verantwoordelijkheid voor he-geen hij publiceert erkerme men thans reeds het recht van de vrije journalist zijn „bron" niet aan de openbaarheid prijs te geven. T~\AARNAAST staat dan de kwestie van de gijzeling. Ook al zou men de journalist het verschoningsrecht niet gunnen, dan nog is de gijzeling een middel, waarover te roemen allerminst betamelijk is. Gijzeling is een weinig aanlokkelijke methode om wie niet spreken wil tot spreken te dwingen. Voorheen zette men zulk een zwijger de duimschroeven aan, om van andere, nog ernstiger torturen niet tc spreken. (Dit laatste verschonings-echt sta men ons in elk geval toe)Men heeft wel licht begrepen, dat er in onze tijd tegen duimschroeven re-ere bedenkingen be staan. Maar behoort gijzeling niet uit eindelijk tot dezelfde categorie? Waarbij dan nog kor t. dat in de ogen der journalisten zwijgen plicht is Het behoort to* zijn beroepseer, dat hij de mond houdt. aL men var hem zijn bron Het is dan ook een merk waardige situatie, dat, zoals in het hui dige cevad van gijzeling, dc rechterlijke macht dit middel Soepast, dooh aan de andere kant de journalistenorganisaties in ons land er ook daarbuiten dui delijk doen blijken, hoe het in dezen met haar sympathieën staat. Liever dan d? jongste verlenging van de gijzeling ware he: ons geweest, dat nu toch het besef get<>x> was voor het recht), dat aan en waarlijk vrije be oefening van de journalistiek, met volle erkenning van de daaraan verbonden '.woordelijkheid, toekomt. HET WEER IN EUROPA Rapporten van hedenmorgen 7 uur ZON EN MAAN Zaterdag: zon 4.20—21.01; maan 00.32 12.10. L.K. Minder warm -J-genavond verwacht De Bilt: Wisseler.de bewol king met v..oral aanvanke lijk enkelf plaatselijke buien. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk uit Wes telijke richtingen Minder hoge temperaturen overdag (Opgemaakt te 10 uur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1