Nederlandse troepen rukten België binnen Delftse burgers speelden strijd der Hoeken en Kabeljauwen Ruim 300.000 kinderen door de Ned. Zondagsschoolver. bereikt Toch is het zo 2 DONDERDAG 12 JUNI 1952 Uilenspiegel in Vlaanderen Eerste gezamenlijke oefening met 10.000 man en duizend voertuigen (Van een onzer verslaggevers) PISTERMORGEN trokken Nederlandse troepen in volle oorlogsuitrus- ting en onder dekking van het geschut van zware tanks België bin nen. Tegen de middag hing over de Zuidelijke oever van het Kempenkanaal een zwaar rookgordijn, veroorzaakt door het Nederlandse artillerievuur. Op de Noordelijke oever lagen overal vooruitgeschoven Nederlandse posten, die regelmatig geweer- en mitrailleursalvo's afgaven op de achterhoede van de Belgen, die snel terugtrokken, nadat ze de brug bij Lommei in de lucht hadden laten vliegen. Een nietsvermoedend toerist zou bijna denken, dat een moderne Tiendaagse Veldtocht begonnen was en dat de beide broeder volken elkaar na een eeuw opnieuw in de haren waren gevlogen. Toch is al dit oorlogsgeweld slechts een bewijs van de nauwe samenwerking op militair gebied tussen Nederland en België, die leidde tot de eerste geza menlijke manoeuvre in groot verband, de oefening Uilenspiegel, bijna 10.000 man en 1000 voertuigen deelnemen. Dat het hier slechts een oefening be treft. blijkt wel uit de steeds tussen de beide linies heen en weer rijdende jeeps, waarin Nederlandse en Belgische offi cieren broederlijk naast elkaar zitten met witte banden om de arm om als scheidsrechters op het verloop van de strijd toe te zien. Het waren Belgische militairen, die de rook- en knalbommen ontstaken om het Nederlands artillerie vuur te imiteren en de straaljagers, die gierend neerdoken op de overgang bij Lommei om de terugtrekkende vijand te bestoken waren Belgische Thunder- jets. Brug veinield" Bovendien mochten burgers ongehin derd de. bruggen over het kanaal pas seren, want slechts uit een bord met het opschrift: „brug vernield" bleek, dat deze verbindingen voor militairen als niet meer bestaand golden. De verondersVelling is, dat de rode troepen (de Nederlandse eenheid) uit het Oosten zijn binnengedrongen in Noord-Brabant en thans pogen door te stoten naar het centrum van België. De blauwe partij bestaat uit territoriale troe pen, die moeten trachten de vijand min stens drie dagen tegen te houden, totdat blauw achter het Albertkanaal sterke stellingen zal kunnen innemen. In werkelijkheid werd de Nederlandse le regimentsgevechtsgroep Dinsdagmid dag op de hei bij Oirschot samengetrok ken. De kern wordt gevormd door het 32e Reg. Infanterie, aangevuld met ar tillerie, genie, commandotroepen enz. Om drie uur klonk gistermorgen al de réveille in het heidekamp, want om zes uur moesten de rode troepen gereed staan voor de aanval, even ten Noorden van de grens. Precies op tijd begon de opmars. Langzaam bewogen de gevechtswagens zich in de richting van de grens om het terrein te verkennen. Al spoedig was er contact met de blauwen en toen trokken ook de zware tanks vooruit, in het zij- terrein geflankeerd door cavalleristen te voet. In het Belgische hoofdkwartier, ergens ten Zuiden van Dommel, heerste toen oppervlakkig gezien nog de volmaaktste rust. Maar dat toch de grootste waak zaamheid in acht genomen werd, bleek ons wel, toen we vlak bij de toegansweg Apothekers verdedigen hun rechten «.Eigenlijk alleenrecht van de medicijnen-verkoop" De apothekers, verenigd in de Kon. Ned. Mij ter bevordering van de Phar- macie. hebben hun mening over het door drogisten en kruideniers zo heftig aan gevallen wetsontwerp op de verkoop van medicijnen als volgt weergegeven: De volksgezondheid eist dat de genees middelen goed worden bereid en zuiver zijn samengesteld. Dat betekent: ver stand hebben van artsenijkunde. De apotheker studeert 7 tot 8 jaar in dat vak en heeft dus recht op het monopolie voor de verkoop van medicijnen. Helaas is aldus de apothekers dat principe niet geheel door te voeren. Voor een voudige middelen zijn er bijv. de platte landskruideniers in dorpen waar geen apotheker zich vestigt. (Drie-duizend kruideniers verkopen thans nog bepaal de geneesmiddelen). Het wetsontwerp bepaalt dat de ge neesmiddelen door een commissie van deskundigen en personen uit handel ne industrie zullen worden verdeeld over verschillende lijsten: de U.R.-lijst (uit sluitend verkrijgbaar op recepten), de U.A.-lijst (uitsluitend te leveren door apothekers), terwijl de rest in de vrije handel mag worden gebracht. Zeggen de drogisten nu dat er toch al een U.A.-lijst bestaat en dat zij zich daaraan houden, dan antwoorden dt apothekers, dat die lijst alleen door fabrikanten, groothan delaren, importeurs en drogisten wordt samengesteld en niet door medici of apothekers. Min. Albregts bij Nijverheid en Handel De minister zonder portefeuille, prof. dr A. H. M. Albregts, heeft vandaag de Nederlandse Maatschappij voor Nijver heid en Handel de gelukwensen van de regering overgebracht bij haar 175-jarig bestaan in de vergadering, die ter gele genheid van dit feit in Haarlem werd gehouden. De bewindsman maakte met grote waardering melding van de rap porten der Maatschappij, die na de oor log de regering werden aangeboden over de samenwerking in het bedrijfsleven, die een constructieve bijdrage leverden tot de totstandkoming van de regelingen op dit gebied en verklaarde, dat de rege ring aan de maatschappij grote dank is verschuldigd voor het voorbereidende werk dat in de bezettingsjaren werd ver richt ten aanzien van de geldzuivening en de bijzondere heffingen. Vijf jaar bestrijding van kinderasthma Deze maand is het vijf jaar geleden dat de stichting Actie voor het Asthmati- sche Kind werd opgerioht. De Avak is de enige organisatie die zich uitsluitend op de bestrijding van kinderasthma richt. Naar voorzichtige schatting lijden 10.000 kinderen van 6 tot 14 jaar aan deze kwaal. Het herstellingsoord Heideheuvel in Hilversum biedt aan honderd kinde ren de mogelijkheid tot genezing. plotseling door drie met mitrailleurs be wapende mannen omringd werden. We werden krijgsgevangen gehouden tot de legitimatiepapieren deugdelijk wai onderzocht en uit de commandopost v lof was gegeven voor onze doorgang. Het bleek, dat de aanvallers omstreeks het middaguur het Kempenkanaal bij Lommei al dicht genaderd waren. In de rubberboten Precies tien minuten, nadat de de artillerie de Zuidelijke kanaal oever onder vuur genomen had, staken gistermiddag de eerste Ne derlanders in rubberboten het water over. Onder geringe tegenstand van vijand werden op drie plaatsen bruggen hoofden gevormd, die na enige tijd tot één groot bruggenhoofd verenigd konden worden. Toen was het woord aai genietroepen, die begonnen met de structie van een drijvende brug, opge bouwd uit vouwboten. Vannacht werd de oefening gescorst, zodat de vermoeide mannen rustig in hun Amerikaanse slaapzakken konden kruipen, maar vandaag werd de opmars in de richting van Leopoldsburg voort gezet. Hier in Leopoldsburg is de Bel gisch-Nederlandse staf gevestigd, waar bij het oppercommando over de oefe ning en de arbitrage berust. Vannacht komen onze mannen niet in de slaapzak terecht, want de oefening wordt voortgezet, zodat naar het zich laat aanzien morgen de grote aanval van de rode troepen op het sterk verdedigde Leopoldsburg beginnen kan. Dan zal het er nog even warm toegaan, maar om ééi uur wordt dan ook het sein: „Oefe ning geëindigd" gegeven en dan gaat het weer huistoe na een paar ver moeiende, maar zeer nuttige dagen Stichting opgericht Luchtvaartgeneeskunde krijgt rijkssteun De regering heeft een stichting Natio naal Luchtvaartgeneeskundig Centrum in het leven geroepen die tot taak krijgt de luchtvaartgeneeskunde ten behoeve van de militaire en burgerluchtvaart tot ontwikkeling te brengen. Tevens zal het Centrum keuringen en contróles op dit gebied verrichten. Het zal hierbij gebruik maken van het speciale laboratorium, dat onlangs in Soesterberg is gereed gekomen. Voor instrumenten, meubilair en in richting is een bedrag van f 305.000 no dig, waarvoor een lening wordt aange gaan. De overige kosten worden gedekt met steun van het rijk. Om de financiële aansprakelijkheid van het rijk voor het beheer der stichting te regelen is thans bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend. Deel van geblokkeerd gemeentegeld vrij De ministers Beel en Lieftinck vinden de financiële toestand van die aard, dat kan worden overgegaan tot het vrij ge ven van een groot deel der geblokkeer de gelden van het gemeentefonds over de jaren 1948 tot en met 1950 (in totaal rond f 280 millioen) ten behoeve van de aflossing van gemeentelijke vlottende schuld. Over de voorbereiding van deze deblokkering wordt nog ambtelijk over leg gepleegd. Dit hebben de ministers aan de Eerste Kamer meegedeeld. Kerk en School Lekker sla-aanmaken Lekker sla-aanmaken was vroeger een heel karwei, waar van alles aan te pas kwam Maar met De Gruyler's slasaus is hel in een wip gebeurd Even een scheutje over de sla even mengen en t is klaar. Zo zacht, zo fijn gekruid, dat is sla op zijn aller-allerbest Wat zou U toch moeite doen. als U het met De Gruyler's slasaus zo goed en gemakkelijk hebben kunt? Een grote fles van 80 cent is erg voordelig en U krijgt er een cassabon bij voor 10 procent korting. Bei oe pin gswerk Ned. Herv. Kerk roepen: te Nieuw-Lekkerland L. Trouwborst te Monster; te Oldebroek (toez., 2e pred.pl.) H. Goedhart te Mid- delharnis. dankt: voor Ermelo en voor Putten L. Blok te Kampen. Geref. Kerken 'roepen: te Doetinchem G. van Doornik te Nijmegen; te Mariënberg cand. J. Melse te Oostkapelle; te Schie- broek-Hillegersberg-Centrum H. D. Bruggeman te Marken. ingenomen: naar Tuindorp- Oostzaan cand. P. Heinen te Heerlen, die bedankte voor Borne, Giessen-Rijs- wjjk, Lexmond, Woldendorp en Zui- lichem. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) eroepen: te IJsselmonde-Graf- horst W. v. d. Lingen te Alkmaar; te Musselkanaal- 2e Exloërmond H. J. Njjenhuis, cand. te Zwolle. Bedankt: voor Mussel J. ten Hove te Terneuzen. Geref. Gemeenten dan kt: voor Ridderkerk J. B. Bel te Krabbendjjke. Hel bonte schouwspel van de Middeleeuwen herleefde op de Markt TOEN DE ZON was ondergegaan en de rose rafels van wolken gingen vervagen tegen de donkerende hemel, strooide de beiaardier zijn laatste liedje over de Delftse Markt en begon het spel dat lijnen trok tus sen vroeger en nu want oorlog voeren en vrede winnen, dat is van vroeger tijd èn van vandaag. Het woord van de verteller riep het bonte schouwtoneel op van Delftse burgers in de Middeleeuwen. Blij en levendig beeldden meer dan honderd (amateur)-tonelisten de jaarmarkt uit. Maar naar mate de avond ging vallen, kwam de nacht ook in dit marktspel Er is een Hoekse edelman vermoord, en gezegd is dat de Kabeljauwse stad Delft de daders verbergt. Graaf Albrecht, ver toornd over deze aanslag, doch moe van de eeuwige twisten, zwicht echter voor de harde raad van Machteld, zijn ge malin. Fel steken de twee groepen tegen elkaar af: de verwarde Delftse burgers d.e de moed verliezen, en het gediscipli neerde, krachtige heir van de graaf, dat ais de blijden niet baten, met het geheime wapen, de donderbus, het gevecht be slist. En weer is het Machteld die het uiter ste eist en de bolwerken van Delft v/orden geslecht. Maar dan roept de ver teller (die een duidelijke draad reeg tus sen alle gebeurtenissen met zijn prettige voordracht) eindelijk zijn medeburg: op tot bouwen aan de gemeenschap, Advertentie i steen na steen verrijst de toren van de Nieuwe Kerk. Steeds hoger belichten schijnwerpers de toren, en de suggestie is sterk. Zo komt aan de twisten een einde: Machteld en Albrecht steunen cpbouw van de stad. Het slot is opnieuw vol vreugde om herwonnen eendracht, gevonden in de samen gebouwde kerk. Het spel (onder regie van Kees Iersel), bepaald zwak en wat chaotisch in het begin, werd gaandeweg veel beter en strakker. Max Dendermonde si een duidelijke tekst, die goed werd gedragen. De verteller, s< tor, soms geheel medespeler, graaf Al brecht en Machteld de overigen v eigenlijk slechts figuranten lof hen allen. Maar vooral voor de uitste kende choreografie, die in dit marktspel vele momenten van prachtig kijkspel Burgemeester Van Walsum wezig, maar tè veel Delftenaren hadden verstek laten gaan. W. St. Vraag ook de bekende Ceylon Melange:Pickwick thee met GEEL etiket.88 c Onderwijsvernieuwingdrie wetten op komst Dezer dagen kan de indiening bij de Tweede Kamer tegemoet worden gezien een drietal wetsontwerpen van mi nister Rutten inhoudende de reorganisa- ;an het Middelbaar, Voorbereidend Hoger en Universitaire Onderwijs. Universitaire opleiding in psychologie Dezer dagen is een Koninklijk Besluit te verwachten houdende een regeling van universitaire opleiding in de psycho logie. Nederlandse geleerden naar Zuid-Afrika Prof. J. H. Oort, directeur van de Leidse Sterrenwacht en dr L. E. J. Brou- van de gem. universiteit van Am sterdam zullen van 7 tot 12 Juli de feesten bijwonen t.g.v. een jubileum van het Zuidafrïkaanse genootschap voor de bevordering van de wetenschap. DE BOND ZONDER NAAM zal Zondag 22 Juni a.s. zijn jaarlijkse D-dag houden in de veemarkthallen te 's-Her- togenbosch. Ditmaal zal men zich spe ciaal bezinnen op het ideaal van de naas tenliefde. Professor Van Niftrik waarschuwt tegen fouten in de methode (Van een onzer verslaggevers) DE OUDSTE EN GROOTSTE Evangelisatieorganisatie onder de jeugd, de Nederlandse Zondagsschoolvereniging, heeft gisteren in Tivoli te j Utrecht haar 86e jaarvergadering gehouden, onder voorzitterschap van ds J. W. van Kooten uit Amsterdam. Meer dan 300.000 kinderen bereikt zij elke week door middel van haar 10.000 leden, verenigd in 1200 afdelingen. Dr Gravemeyer ontmoet critiek in Z.-Afrika Kerkelijke keuze der emigranten in 't geding (Van onze correspondent) KAAPSTAD, Juni. In Die Kerkbode van de gefedereerde Ned. Gereformeerde Kerken in Zuid-Afrika (de grootste kerkelijke gemeenschap in de Unie) wordt een verslag opgenomen van de jongste vergadering der synodale com missie, waarin scherpe woorden werden geuit aan het adres van dr K. H. E. Gravemeyer, die vermoedelijk over enige maanden als emigrant-predikant hier heen komt. Dr Gravemeyer, die als algemeen gedelegeerde van de synode der Her vormde Kerk in Nederland Zuid Afrika heeft bezocht, heeft hier duide lijk gemaakt, aldus het verslag, dat hij oe Ned. Herv. Kerk van Zuid-Afrika be schouwt als de dochterkerk van de Nederlandse Hervormde Kerk en dat hij uch beijvert om zijn geëmigreerde land genoten zich bij die kerk te doen aan- s'uiten. Alleen waar geen gemeente der Ned. Herv. Kerk van Zuid-Afrika be staat, zouden de Hollanders gebruik kunnen maken van de open deuren van de Ned. Geref. Kerken, zo betoogde dr i Gravemeyer. De synodale commissie, zo gaat het I verslag verder, kon met deze zienswijze niet accoord gaan en heeft zowel hem als de Herv. Kerk in Nederland iaten weten dat de gefedereerde Ned Geref Kerken er met evenveel, zo niet meer recht aanspraak op maken, de historische voortzetting van de Ned. Herv. Kerk ln Afrika te zijn en dat immigranten uit Nederland, die aldaar tot de Hervormde Kerk hebben behoord, de vrije keus tus sen de kerken moet worden gelaten. Er worden steeds meer bijbels verkocht Nog afgezien van de Nieuwe Vertaling Ten behoeve van de verspreiding ln Nederland zijn in 1951 ln nieuwe ver taling gereed gekomen 53.000 galjard- bijbels (plus 3000 met Apocriefe Boeken voor de Lutherse kerk) 56.000 nonpareil- lebU'bels (3000 idem met Apocriefe Boe ken voor de Lutherse Kerk), 20.000 Nieuwe Testamenten, 50.000 exemplaren van het boek der Handelingen. Verder kwam een oplaag van 36.000 nonpareille- bijbels in Statenvertaling (nieuwe spel ling) gereed. Aldus vermeldt het jaar verslag over 1951 van het Ned, Bijbel genootschap, dat op 18 Juni a.s. ln algemene vergadering bijeenkomt in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. 78.673 Exemplaren van de nieuwe ver taling zijn bij voor-intekening verkocht. De omzet (in 1950 f 298.000) steeg nog, afgezien van de nieuwe vertaling, tot f 322.000. De bijbelverkoop verdubbelde In de middagvergadering heeft prof. dr G. C. van N i f t r i k, lid van de raad advies, gesproken over „het geloof der kinderjaren in de branding van het latere leven". Vele volwassen Nederlanders, aldus de hoogleraar, zijn in het latere leven alles kwijtgeraakt wat ze in de Zondagsschool hebben geleerd. Meestal geschiedde dit verlies van het geloof der kinderjaren zonder strijd. Het is eenvoudig wegge zakt. Zo gaat de ontkerstening van ons volk voort in weerwil van het feit, dat de meeste landgenoten in hun jeugd uit de Bijbel zjjn onderwezen. Is er bij ons ook schuld? zal de Zondagsschoolleider vragen. De wijze van verkondiging van het Evangelie van ongeveer 62.000 tot ruim 130.000 exemplaren. Er kwamen tot stand 90.000 jeugd- boekjes en 4000 wandplaten. Binnenkort wordt verwacht de verschijning van eer kinderbijbel voor groteren ln braille schrift. Van de pers kwamen voorts 50.000 exemplaren van het boek der Handelin gen in het Indonesisch, in tijdschrift- vorm. Eveneens in het Indonesisch wer den 100.000 korte Bijbelgedeelten uitge geven. Voorts werden 170.000 exemplaren van andere uitgaven in Indonesische ta len gedrukt. Op 1 Januari waren er 130.000 leden. i J Smit, beiden Het lied der aethergolven VRIJDAG 13 JUNI 1952 HILVERSUM I. 402 m. NCRV: 7.00 Nieuws 7.18 Gewijde muziel 7.45 Een woord voor de dag 8 00 Nieuws 8.1. 8 55 Voor de vrouw 9.00 Voor de zieker ram 10.30 Morgendienst 11 00 Viool 2.00 Sui lek 1.00 i Zigeum s volksmu- 1.15 Militaire reportage 2.00 ..Ridde Omroeporkest 3 05 Gram 3.15 Altviool 'en .00 Pianorecital 4.30 5.00 Voor 5.40 Gram 6.15 Viool. plano 3.30 Voordra Voordracht 4.50 Voor Jeugd 5.30 Militaire cello i 6.45 Gra toespraak 7.15 Rei ring en toelichting" 7 35 Gram krant 8.00 Nieuws 8.10 Philhar kest. koor en solisten 9.15 ..Hoe n r.c-:- 16 Jan al spoedig op z'n gemak en weldra waren de cludeerde daaruit, dat de „boerenjongen", zoals hu „O", zei de spraakzame vrouw, „hebt U al drie jongelui in een geanimeerd gesprek geraakt, hem in stilte al had genoemd, een voorzichtig kennis gemaakt met mijnheer Van der Ham? Een Jan vertelde natuurlijk en ongekunsteld, hoe hij man was. Hij lachte grimmig onder het naar aardige jongen, een hele goeie jongen. Als U die in de gelegenheid was gesteld door z'n buurman huis gaan, hij had al een plan met de „groen", tot vriend hebt, bent U niet slecht af. En hij is om voor ingenieur te leren en Jan kwam te we- Die avond reed een kleine auto door de straten zo eenvoudig, enfin z'n vader ook. Die is laatst ten, dat Eduard van Waelsdorp zo juist terug was van Delft naar de studentensoos. Gerard, de jon- hier zelf geweest, ziet U, om naar zijn zoon te van een lange reis door Frankrijk. Hij schilderde geman, die van zijn jeugd af nimmer zorgen had informeren. Ja, mensen met centen zijn niet al- in levendige beelden z'n indrukken, zodat Jan, gekend en min of meer in weelde was grootge- tijd verwaand. Mijnheer z'n vader heeft een grote die nog nooit verder geweest was dan Bergen en bracht, had zich geamuseerd, toen Jan de auto U!r»D„ en <«m nraphtiup Dplft PPn pn al nnr ■arat bezichtigde. Vol bewondering bekeek de eenvou- machinefabriek in Den Haag, en een prachtige Delft, een en al oor was. villa in Wassenaar. Echt chique." Na een paar uur stond Eduard op en Jan be- Gelukkig klonk er een belletje, waarop juffrouw greep, dat ook hij nu moest gaan. Bloemers haastig het vertrek verliet, anders had „Hoe zit het", vroeg de eerste, terwijl hij dige jongen de wagen van binnen en buiten. Maar die was toch niet van hem? En Gerard moest zich heel wat moeite getroosten hij misschien het hele geboorteregister van de slachtig een peukje sigaret uit een zilveren pijpje verstand te brengen dat die wagen wel zijn eigen- Van der Ham's te weten gekomen. peuterde, „is de soos al open?" dom was, geschonken door zijn vader. Zodoendt de Verstoorde JeUgdHefdp geschonken door zijn vader. Zodoende zou hij gelegenheid hebben om, behalve Zondags, ook een paar malen in de week een avondje aan te wippen in het ouderlijk huis. Toen had de tuin- derszoon het begrepen en was tot de conclusie gekomen, dat Gerard's vader dan zeker wel rijk zou zijn. Onder het rijden vergat Jan haast, dat hij in gezelschap was. Hij zat naast Gerard, die de wa gen bestuurde, terwijl Eduard achter in de wa gen onverschillig een sigaret rookte. Met vaardige antwoordde de gastheer, „deze hand stuurde de fabrikantszoon het autootje door de volle straten. „Kun je ook rijden?" vroeg Gerard, terwijl hij achteloos met zijn gehandschoende hand de wa- door MAARTJE ZELDENRIJK Na het eten besloot Jar. maar eens overkant van het portaal te gaan. Bij de deur hoorde hij, dat er al een ander in de kamer was. Even bleef hij besluiteloos staan. Kom, hij was toch uitgenodigd. Hij klopte aan. „Come in", klonk het van de binnenkant. Jan draaide de knop om en opende de deur. In de kamer zaten, heel gezellig in een clubfau teuil Gerard en een andere jongeman te roken. Jan vermoedde dadelijk, dat het de bewuste pri- mus was. Enigszins besluiteloos bleef hij op de Mja zeker" drempel staan, toen hij de blikken van de beide week weer voor het eerst.' jongelieden op zich voelde. „En is onze nieuwe vriend ook van de partij?" Gerard stond echter dadelijk op en zei: „Hallo, „Jan weet waarschijnlijk niet, wat onze soos is. - —w„ daar hebben we onze groen. Kom verder en Iedere student aan de technische hogeschool heeft gen door een bocht stuurde, plaats jezelf in één van m'n nederige zetels, er toegang. Indien je lust hebt, kunnen we je „Ik? Rijden?" herhaalde Jan verbaasd. Toen Maar laat ik eerst de heren even voorstellen: va/iavond introduceren. Het behoeft je niets te lachend: „Lieve help, fietsen, dat kan ik, maar Jan Reising, vandaag pas gearriveerd uit., uit, kosten en je kunt tevens kennis maken met de autorijden? Bij ons op het dorp zie je nauwe- o ja, de Beemster, en de Hoogedelgeboren heer lui Bevalt het je niet, dan kun je altijd weg- lijks die dingen." Eduard van Waelsdorp." blijven. Heb je idee?" Gerard lachte hartelijk over de ongekunstelde De beide jongelui begroetten elkaar: Eduard Jan dacht enkele ogenblikken na. Nee, dat was jongen. „Nu, als je zin hebt, zal ik je de kunst enigszins nieuwsgierig, Jan teruggetrokken. Daar- niet% voor hem, afgezien nog van het feit. dat z'n wel eens leren F.r is niks aan _.i het feit, dat z'n wel eens leren. Ér is niks na ging de tuinderszoon ook in een club zitten. zakgeld daar niet toereikend voor zou zijn. Maar In de soos, welke in de achterzaal van een café Gerard zag z'n verwonderde blikken door de hij wilde zo'n studentensoos toch wel eens van werd gehouden, begroette men de jongelui met kamer glijden. „Ja", lachte hij, „dit is een beet- binnen bekijken en daarom stemde hij toe. een wild gejuich Daar over een paar dagen de je anders dan bij jou, he? Maar schop onze brave Gerard, de oppervlakkige, was dadelijk weer vacantie voorbij was, waren de meeste studen- hospita geen standje, want toen ik hier kwam, enthousiast. „Natuurlijk, dat wist ik wel. Je zult ten al terug en op deze avond voor het eerst was dit meer een hok dan een kamer. De meu- eens zien, wat een prettig leven men heeft als bels zijn van mij, zodoende is het hier een beetje student. Dus tot vanavond dan." bewoonbaar geworden." Eduard van Waelsdorp de weinige secon- stond rokend en drinkend in kringen met elkaar Door de gemoedelijkheid van Gerard raakte den, dat Jan aarzelde, ruel ontgaan. Ên hij con- te praten over de genoten vacantie. 1 3012.00 Gramofooi HILVERSUM IL 298 m. VARA: 7.00 Nieuws 7.15 Ochtendgymnas tiek 7.33 Gram 8.00 Nieuws 8 18 Gram 8 50 Voor de huisvrouw 9 05 „Die lustige Wltwe". operette (gr.pl.) VPRO: 10.00 „Kinderen en 10.05 Morgenwijding VARA: 10 20 11.10 Voordra >olradi< i Nedei jzlek 12 deriandse muziek AVRO: 12 00 Dans- Sport 12 48 Gram 1.00 Nieuws 00 Kookpraatje 2.20 4.00 Gram 4.30 Voor c 130 Proi Gram VARA 5.00 Vocaal dubbelkwartet 5 20 Muzikale" serie 6 00 Nieuws 6 15 Felicitaties 6.45 „D~enk om de bocht" 7 00 Pianospel 7.10 „Wat doet uw man?", klankbeeld VPRO: 7 30 „Gezag en vrijheid" 7.50 Berichten 8.00 Nieuws 8.05 Boekbespreking 8.15 Voordracht 8 30 Klank beeld 3.40 „Leven op aarde" VARA: 9 programma 9 35 Gram 9 55 Buitenland:, zicht 10.10 Gram VPRO: 10 40 „Vandi i; Jlrui r"-- Gramofoc ENGELAND. BBC Home 8ervl< 12.00 Dansmuziek 12.30 Voor de arbeiders 1.00 Nieuws 1.10 Gram en anecdotes 1.55 Cricketuitslagen 2.00 Schoolradio 3.00 Sport 3 30 Critieken 4.15 Opera-orkest 5.00 Voor c kinderen 6 00 Nieuws 6.15 Sport 6 20 Grai 6 30 Amusementsmuziek 7.00 Lichte muzie 8.00 Klankbeeld 9 00 Nieuw lerika 9.30 Gev pro- Nieuwsbrief i mma 10.00 Klankl uws 11 03 Schaker ENGELAND. BBC Light Programme I 10.10 Recital ll.C de soldaten 3.4S Lichte muziek 4.15 Mrs Dale's dagboek 4.30 Orgelspel 5.00 Ui lingsprogramma met het vasteland 5. réité-orkset en solisten 6.15 Lichte muziek 6 45 Hoorspel 7.00 Nieuws 7.25 Sport 7 30 Gev programma 8 00 Verzoekprogramma 8^45 ..The Plddingtons" 9 13 Discussie over ac tuele vraagstukken 10.00 Nieuws 10 15 Dans muziek 11. 00 Voordracht 11.15 Lichte muziek 11.56 Nieuws. FRANKRIJK. Nationaal Programma 347 en 249 m. 12 30 Orkestconcert 1.00 Nieuw» 6.30 Ame rikaanse uitzending 7.01 Klassieke muziek 7.58 Gram 8 30 Orkestconcert 11.00 Gram 11 45 BRUSSEL. 484 m. 12 05 Orkestconcert 100 Nieuws MO. 2 30. 3.00. 3.15 en 4 00 Gram 5.00 Nieuws 5 15. 6 30. 7.15 en 7.40 Gram 7.45 Nieuws 8.00 Hoorspel 10.00 Nieuws 10.10 Kamermuziek 10 50 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 11.45 Gram 12.34 Gram 1.00 Nlei 4.15 Grai Orgelspel 2.0Ó Schoolradio S.3o" en *4.15* Gram 5.00 Nieuws 5.10 Amusementsmuziek 6 00 Gram 6 10 Voordracht 6.20 Gram 6 30 Voor de soldaten 7.00 Nieuws 7 40 Gram 7 50 Ra diofeuilleton 8.00 Gram 8.15 Nationaal orkest en solisten 9 00 Kunstoverzlcht 10 00 Nieuws 10 15 Internationale Radio-universiteit 10 45 Gram 10.55 Nieuws. TELEVISIE LOPIK' Vrijdag K.R.O 20.15-21.45: 1. Nieuws uit het buitenland; 2. Weeroverzicht; 3 „II Diavolo in Convento", film. kan dit Evangelie zelf in de weg staan. Vandaar, dat de methode van de Zondagsschool zo belangrijk is. Wij moeten, zei spr., op verantwoorde wijze de boodschap doorgeven en niet te snel zeggen, dat God met een kromme stok een rechte slag kan slaan. Daarom wilde spr. het Zondagsschoolpersoneel op enige gevaren wijzen. In de eerste plaats bedoelde hij het j gevaar van mooi maken, zoals dit in Evangellsatlelectuur vaak gebeurt. Als i het Bijbels verhaal te aesthetisch wordt gegeven, ziet de jeugd Jezus Christus als een sprookjeskoning. En een sprookje onder Bengaalse verlichting of In rose kleuren wordt spoedig vergeten. Christus is onze Heiland, die zondaren verlost uit zonde en dood. Dat ls het Evangelie. Vervolgens zag de professor een ge vaar van moralisme. Het gaat in de Bijbel niet om brave en slechte mensen. Danis Ezau aantrekkelijker dan Jacob, Saul beter dan David. Het gaat echter om geloof en ongeloof, om het vast houden van de belofte Gods en om Zijn koningschap. Een moraliteit die de Bij belse gegevens omkeert en verdraait is1 oorzaak van. ontkerstening en geeft de mensen een voorwendsel. Moralisme en1 Farizeïsme gaan altijd samen. De rijke man wordt dan een doordraaier en de arme Lazarus een brave man. Soortge lijke bewijsvoering ontbreekt in de Bijbel en leidt tot verburgerlijking. Genade waarvan de Bijbel spreekt is de ergernis J voor de genoemde moraliteit. Verder waarschuwde spr. voor h i s- t o r i s m e. De handelingen Gods ln de geschiedenis worden niet beschreven op de manier van een notarisklerk, maar moeten dringen tot lofverheffing van Hem, die grote wonderen doet. Ten slotte gaf de hoogleraar enige I practische wenken. Men moet kinderlijk j vertellen en zorgen, dat geen waandenk- j beelden ontstaan. Men moet de kinderen bijbrengen, dat het Evangelie reëel is, dat het voor zondaren is, dat God won deren doet en dat het 's mensen hoogste blijdschap is die God te dienen, te loven en te prijzen. Ten slotte heeft Pfarrer Emanuel Jung, leider van het Zwitserse Zondags schoolwerk, gesproken over: Onze kin deren voor Gods aangezicht. Op beide redevoeringen volgde enige gedachten- wisseling. De jaarvergadering is gister avond in de Domkerk beëindigd, waar ds J. ter Schegget, tweede voorzitter, in een wijdingsdlenst voorging. De grote betekenis van het Zondags- schoolwerk werd gpschetst ln de jaar- rede van de voorzitter, ds J. W. van Kooten. In het bestuur is gekozen mevr. j K. Blomaard-Eversdtjk te IJzendijke (in de plaats van mevr. Plug-Schreuder uit Hattem, die 22 jaar bestuurslid is ge weest). Een aantal afgevaardigden, o.a. van zusterorganisaties, voerde het woord. De volgende jaarvergadering zal in Assen worden gehouden. jje machine was in het Griekenland van de Oudheid reeds bekend, doch diende meer als speelgoed dan als arbeidsbesparend apparaat. Het zware en moeltevolle werk werd door slaven verricht die betrekkelijk goed koop waren; waarom zou men dus machines voor dit werk construeren? Neen, volgens de mening van de Grieken bestond daar nu werkelijk geen enkele aanleiding voor. Maar voor de oorlog werd graag een zondering gemaakt, want het me lijk vernuft heeft door alle eeu heen niet afgelaten te zinnen op mid delen die zijn medemens op snelle en afdoende wijze konden vernietigen. En daarop maakten de Grieken geen uitzondering. Het zal ons dan ook niet verwon deren, dat men ruim 2000 jaar gele den reeds belegeringsmachines kende. Op naam van de Griekse construc teur Ctesibios staat b\jv. een gool- apparaat dat door middel van samen geperste lucht zwarigheden naar de tegenstander wierp. Maar deze inge nieur der Oudheid construeerde ook vredelievende gebruiksvoorwerpen, zoals bijv. een waterorgel, waai de pijpen door stromend water 1 den aangeblazen. Voorts kende in die rijden een waterklok die met grote nauwkeurigheid de lengte dag en nacht aangaf, hetgeen juist dddrom zo verbazingwekkend ia, om dat in Griekenland evenals bij ons de lengte der dagen wisselen over eenkomstig de jaargetijden. Ook was er een tempel, waarvan de deuren zich automatisch openden, wanneer op het altaar een vuur werd ontsto ken. Hero van Alexandrië construeerde een zeer groot aantal automaten, als een wijwater-automaat, die op een ingeworpen geldstuk reageerde en ook een automatisch theater dat denkt u zich dit eens in! toneelstukje in verschillende drijven opvoerde. Toen Ptolemaeus in 281 v. Chr. zijn zoon tot koning verhief, werd t(jdens de kroningsfeesten een automaat rondgereden in de gedaante van vrouw, die van tijd tot tijd opstond en melk uit een gouden schaal goot. Een andere wagen droeg een grot, waaruit bronnen van melk en wijn borrelden; wanneer de grot zich opende, vlogen er levende duiven uit. Voorts kende men omstreeks die jaren dansende vrouwenfiguren, flui tende vogels, drinkende adelaars, mensen die dankoffers brachten, enz. enz., zodat wij met onze zeer t voudige automaten van deze et wel een beetje laat komen. Over laalkomen gesproken: heeft onlangs natuurlijk het berichtje gelezen, waarin gezegd werd dat het Amerikaanse vliegtuig dat op 3 Mei op de Noordpool is geland, 15 jaar te laat is, aangezien de Rus Vodopjanoo deze prestatie reeds in 1937 ver richtte? Welnu, de Russen spreken niet alleen de waarheid, doch boven dien' hebben zij geruime tijd radiozender op de Noordpool bezeten en wat wellicht nog het belang- wekkendst is zi) hebben reeds lang een organisatie in de trant van onze vroegere Oost Indische Com pagnie die het Poolgebied in ex ploitatie brengt Daarover morgen. Nadruk verboden

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2