Vleermuizen vliegen onder de stad Luxemburg En wij zijn op weg naar de sinaasappelbomen Eerste tocht met Leidse ouden van dagen werd een succes Kunstkring voor allen ziet de toekomst niet al te somber in NIEUWE LEIDSCHE COUHANT 3 WOENSDAG 11 JUNI 1952 Op de bromiiets dooi Europa (Van onze biomlietsende reporter Goos Kamphuis) LUXEMBURG, 9 Juni 1952 ALS U OOIT nog eens een bromfiets mocht aanschaffen en U gaat, zoals Johan Bodegraven en ik, een reisje maken van achtduizend kilo meter door West-Europa, vergeet U dan niet, even Luxemburg aan te doen; niet eens zo'n grote stad, want er wonen maar 58000 mensen, maar wan neer U één keer gewandeld hebt over haar bruggen en er onder de vrolijke uurslag van de kathedraal op een terrasje een glas witte wijn hebt gedron ken, is de schatkamer van Uw geheugen een kostbaar kleinood rijker ge worden; U hebt Luxemburg gezien, de stad der duizend jaren. Wij zijn hier even tot rust gekomen de klimpartij door de Belgische Luxemburgse Ardennen een goede trip, waarvoor je jong en met zijn tweeën moet zijn, wil je yer het goede humeur bij bewaren, als er stijgingen zijn van 300 meter op een afstand van 5 kilometer. Nu ik dit zo rustig zit te schrijven, lijkt het ook niet zo'n heksen toer meer, maar ik hoor ons nog zuch ten en blazen in die stromende regen in de buurt van Spa, met de brommers aan de hand tien meter sjouwen, een mi nuut bijkomen, tien meter duwen en trekken, uitblazen en dat vijf kilometer lang, drie uur aan een stuk. Vraagt u niet, wat ons bezield heeft, om deze trip dan wel te ondernemen, want heus, hel is niet moeilijk, om ook de zonkant te schilderen van deze reis met Johan op de bromfiets. We hadiden d'e vorige week immers een dbel voor ogen, waarvoor wij graag .een paar zweetdruppeltjes over hadden-: Luxemburg, de stad, die zoveel indruk op ons maakte, dat ik in de aanhef van dit artikeltje mijn enthousiasme niet kon onderdrukken. Om de schoonheid van Luxemburg te ontdekken behoeft men maar te gaan staan op een van de vele bruggen, die over de lager gelegen stadsdelen voeren en die samen bijna anderhalve 'kilometer Inag zijn. Dan zie', u om u heen en onder u, in de diepte gebouwen en vesting werken, die als het ware schijnen te fluisteren over het bewogen verleden van deze stad. Luxemburg dankt zijn naam aan het kasteel Lucilinburhuc en het zal in 1963 duizend jaar geleden zijn, dat daar graaf Siegfried de grondslag legde voor de hoofdstad van het groothertogdom. Het ontstaan van een stad zoudt U een toevalligheid kunnen noemenwant als graaf Siegfried duizend jaar geleden niet op de gedachte gekomen zou zijn, om hiér een levensmogelijkheid te scheppen voor dagloners, handar beiders en kooplieden, die zich in de schaduw van de burcht vestigden, dan zou dit plekje van Luxemburg misschien niet te onderscheiden zijn van de andere plaatsen in dit vrien delijke land. Maar nu heeft graaf Siegfried een erfenis nagelaten, die ik zonder dralen durf te noemen: een nalatenschap die om de bezichtiging alleen al een voetreis waard zou 'zijn. Familieberichten uif andere bladen Bevallen: Mevr Bredt—ter Haar Ro- meny, zn. Breda; Mevr v Walsumvan den Bosch, dr, Arnhem: Mevr Jonker—Rhodes, zn. Zandvoort; Mevr Mol—Nijhoff. dr, Over- schle; Mevr Sevenster—Tingen. dr. Over- Overleden: A W C Voorhoeve—Leur. vr. 71 jr. A'dam; F H Borgman, man. 29 jr. Groningen: Gvd Wal. man, 72 jr, A'dam: J B Zweerts, man, 39 jr, Baarn; F van Laer. man, 52 jr, Bussum: C Bos, man. 69 jr, Wor- merveer; Jkvr S M ten Cate—Geer, vr, 83 jr, Maarssen; D MansonStibbe, vr, 89 jr, A'dam: C M Ketjen—Calkoen, vr, 80 jr. Graaf Siegfried is er mee begonnen om een soort Siegfriedlinie te bou wen; kazematten onder en door de stad Luxemburg heen; hij deed het om zijn feodale macht veilig te stellen, terwijl de Bourgondiërs en de Spanjaarden later er mee dóór zijn gegaan. Die kazematten zijn tot op heden bewaard gebleven in een toestand, die inderdaad bewondering wekt voor wat de bunkerbouwers van het verleden hebben gepresteerd. Een gids voerde ons door die kazematten heen en hij liet vooral uitkomen, dat deze onderaardse gewelven zijn ontstaan zonder de hulpmiddelen, die wij, mo derne mensen in de vorm van dynamiet zouden gebruiken om iets dergelijks tot stand te brengen. Dwangarbeiders en •gevangenen hebben in de loop der eeuwen met een houweel als enig ge reedschap een onderaardse vesting van drie en twintig kilometer lengte gemaakt En 'nu, na tien eeuwen, toont men u dezelfde gewelven, die in de geschiede nis van Luxemburg zo'n grote rol heb ben gespeeld, als een bezienswaardig heid. In de uitkijktorens piepen nu vleermuizen; groter dan dit soort van deze dieren treft men nergens aan in Europa. Zij hebben een vleugelspan wijdte van veertig h vijftig centimeter en als u in zo'n toren naar boven kijkt, moet u zich realiseren, dat er niet tien of twintig, maar honderden, ja, duizen den van deze dieren zich daar genesteld hebben. Eerlijk gezegd was dit de eerste maal, dat ik zoveel vleermuizen te gelijk hoorde praten. De geur, die zij verspreiden doet denken aan een geitenstalletje; U ziet ze niet, want ze komen pas als het donker is ge worden naar beneden, om rond te fladderen in en om de gewelven. Eenmaal heeft men tienduizenden van deze dieren met zwaveldamp moeten vergassen, omdat zij te tal rijk werden. En die vleermuizen ver tellen toch eigenlijk het enigszins geheimzinnige verhaal, dat nu een maal bij muffe en donkere catacom ben hoort. Zij verhalen van Pruisen, Spanjaarden en Oostenrijkers, van Bourgondiërs en Fransen, die sedert de middeleeuwen om het bezit van dit schone land hebben gestreden, tot het, in 1867 als groothertogdom onafhankelijkheid kreeg. Als men dit alles gezien heeft: die burchten en vestingen als monumen ten van de strijd om de onafhankelijk heid der Luxemburgers, voelt men zich onwillekeurig nauwer verbonden met de mensen, de pleinen, de kerken en de straten van een volk, dat in zijn ver leden niet minder dan het onze de vrij heid moest bevechten. En dit gevoel wordt sterker, als men ergens dezelfde driekleur ziet en daar plotseling, op een plein het standbeeld van Willem n zie* staan, die ook Groothertog van Luxem burg- was. Maar er zijn dingen, die de bezoekers in het oog springen; de Klausener brug, die. door bogen gestut. duizendpoot in een stadsdal Niet alleen de stad Luxemburg is indrukwekkend schoon, maar het glooiende landschap in Groot-Hertogdom is een lust t het oog. Eên der stemmige plekjes langs de weg, die juist voor bromfietser, die immers niet grote snelheid heeft, zo goed zijn schijnt te zitten; de Conrotshoek, die, als vele andere stadsdelen, een typische sfeer ademt: een straatje dat van bord papier gemaakt schijnt te zijn door de requisieienman van een toneelvereni ging; kleiner en smaller kunnen zij niet zijn, puntiger kunnen .de torentjes niet Agenda voor Leiden Woensdag Oosterkerk, 8 uur: wijdingsdienst Zon dagsschool Laat de kinderkens tot Mij komen; sprs: ds N. Kleermaker en ds G. Toornvliet. Tent Kaasmarkt, 8 uur: bijeenkomst Youth for Christ. Gehele dag: collecte De Fakkels bijeen (Chr. bllndenwerk). Hooglandse Kerk, 7.30 u. Avondstilte. Oegstgeest, A.SC.-terrein, 7 uur: 't Gooi—D.W.S. (finale eersteklassers- tournooi). Donderdag Vlies, 8 uur: ledenvergadering Ned. mij voor tuinbouw en plantkunde afd. Leiden. Tent Kaasmarkt, 8 uur: bijeenkomst Youth for Christ. Gehele dag: collecte De Fakkels bijeen (Chr. blindenwerk). Kasteel Oud-Poelgeest Oegstgeest: streekdag Chr. Hist vrouwengroepen. Huize Bydorp Oegstgeest, 8 uur: zevende concert (sonates voor viool en clavecymbel). De Zijl, 7.15 uur: Nat. zwemzeskamp van De Sleutelstad. Vrijdag Wijkgebouw Rehoboth, Rapenbuig 10, 7—9 uur: receptie "Terv. wijkvereniging Rehoboth t.g.v. het 25-jarig bestaan. 't Centrum, 8 uur: afd. Leiden C.H.U.; spr. mr dr Schmal. Tent Kaasmarkt, 8 uur: bijeenkomst Youth for Christ. Gehele dag: collecte De Fakkels bijeen (Chr. blindenwerk). Parijse organiste speelt in Pieterskerk Naar wij vernemen, zal op Woensdag 18 Juni des avonds om 8 uur in de Pie terskerk te Leiden een bijzonder kerk- concert worden gehouden. Het concert wordt gegeven door de Franse organiste Marthe Bracquemond uit Parijs Jiswalda van Ittersum, sopraan. Zij ren werken uit van Bach. Schumann, Liszt, Dupré, Andriessen, Caplet, Vierne, M. Bracquemond en anderen. Nog in arrest Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft in raadkamér de beschikking de arrondissementsrechtbank bevestigd, v/aarblj de directeur van de Zuidholland se beleggingsmaatschappij in arrest werd gesteld. Hij blijft dus in arrest. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Jan P. M. z. v. H. J. Giliams en G. A. Wülfinghoff; Gerard A. z. v. T. Talsma en J. Procee; Geertruida d. v. F. Ottenhof en G, de Boer. Overleden: J. J. Hagen, man, 86 jr; W. Kroon, zoon, 15 jr. Gehuwd: J. N. Gaijkema en A. A. Pels. Al is de tocht ook achtduizend kilometer lang, zulke vriendélijkheidjes zullen we toch niet gauw vergeten. Johan's bromfiets heeft een kleine storing, maar een juist passerende Luxemburgse jongen wist er wél raad mee. In een oogwenk had hij het vuiltje opgespoord, dat de oor zaak was van de pech en trots vertelt hij hier zijn 'succesje aan een vriend, die op de fiets voorbij komt. in de lucht priemen. Achter die minia tuurstraatjes echter rijzen dé vele monu mentale gebouwen op zoals de kamer van gedeputeerden en het paleis van de Groot Hertogin. Dit alles zult U, beste lezer, ook kunnen zien als U de sprong naar Luxemburg waagt op een bromfiets. Een bromfiets heeft op een auto dit voor, dat die genoeglijke bromsnel- heid van dertig, vijf en dertig kilo meter per uur U de kans geeft, de omgeving rustig te bekijken. Men kijkt wel eens spottend langs de weg naar onze vervoermiddelen en in de ogen van anderen ligt weliswaar soms een tikkeltje medelijden met die twee Hollanders, die zich toever trouwd hebben aan het gepruttel van zo'n klein machientje, de dreu- messen langs de weg imiteren voorts in alle talen het dwaze geluid van onze verplichte toeters, maar wij laten heel West Europa lachen en we brommen nu Frankrijk in, de warm te tegemoet, de zon en de sinaas appelbomen. Geslaagd voor piano Onze stadgenote mej. Ria Kluit is ge slaagd voor het eindexamen van het Amsterdamse conservatorium, hoofdvak De foto is gemaakt in Groenendaal. Met aandacht werd op dit ogen blik geluisterd naar een vertegenwoordiger van de ouden van dagen, die het comité dankte voor zijn goede zorgen. En niet alleen het comité. Ook de autobezitters, zonder wier hulp er niets van terecht gekomen zou zijn, en niet minder de politie. Ontspanning in de tooi van Groenendaal Toen vader Cats weer eens een levenswijsheid debiteerde en wij be doelen hier de spreuk Zo de ouden zongen, zo pijpen de jongen wist hij niet, dat die in 1952 ook van toepassing zou zijn op het uitstapje van vier honderd-vijftig Leidse ouden van dagen. Toen de ouden van dagen na melijk gisteravond op de Burggravenlaan terugkeerden, bezongen zij de lof van het door prachtig weer vergezelde uitje. En wij kunnen niet anders doen dan napijpen wat zij zeiden en zongen. Wat ons in het geheel niet moeilijk valt. Zo Is gisteren de eerste groep uit ge- de tocht volgend jaar weer kan plaats weest. Volgende week, op 17 Juni, gaat de tweede. Nu, die kan er van overtuigd zijn, dat het goed wordt. Het is alleen maar te hopen, dat het weer ook dan „meezit". Gisteren was dat volledig het geval. De tocht naar Groenendaal bij Haar lem verliep mede dank zij de goede gen van de verkeersgroep rijkspolitie Leiden en van de gemeentelijke corpsen zeer vlot en de stemming onder de deél- allen gast van het Leidse co mité tot jaarlijkse terugkeer van initiatief, was uiteraard door dit alles uitstekend. Er werd koffie en ranja gedronken in Groenendaal, Leiden overstroomde de rustige ontspanningsgelegenheid als het zodat sommigen wel even moesten wachten, voordat zij de lippen aan kop of glas konden zetten. Ook speelde er iemand op de piano. En er waren nog wel oude heertjes, die een oude dame schalks woordje toeriepen. „Alleen is ook maar alleen", hoorden we ergens zeggen. De speeltuin was niet zo erg in trek. De meesten waren niet zo goed meer ter been en durfden de draaimolen niet aan. Maar op een terras onder hoge bomen in volle bladtooi kan er ook ge noeg worden genoten. En dat is ge daan. Er moest natuurlijk dank worden ge bracht aan degenen, die voor het slagen de tocht hadden gezorgd. In de eerste plaats sprak de heer J. Brouwer, lid van het comité. Verder voerde de 78- jarige heer H. van der Velden het woord. zette kort en krachtig uiteen, dat ieder dankbaar was en hoopte, dat hebben. Toen was het langzamerhand tijd de terugreis. Weer ging het van leien dakje en precies op tijd trokken de 75 auto's en 5 bussen onder grote belangstelling de Sleutelstad in. De or ganisatoren van de tocht mogen alles zins tevreden zijn. Jubileum-wandeltocht van de L.P.S.V. Op Zaterdag 28 Juni Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van de L.P.S.V wordt op Zaterdag 28 Juni een jubileum-wandeltocht ge houden De organisatoren zijn er in ge slaagd een zeer aantrekkelijk parcours samen te stellen over 15 en 25 km. Zij verwachten dan ook een grote deel neming. Iedere deelnemer krijgt een speciaal voor deze tocht vervaardigde herinnering. Voorts zijn er groeps- en extra prijzen. Men kan zich opgeven bij de heer W. van Ek, Hugo de Grootstraat 13 te Lei den. Militairen, beneden de rang van sergeant, kunnen tegen een gereduceerd tarief meedoen. Districtscommissaris Rijnlands Borgstellings fonds in arrest De heer A. O. Fdistrictscommissaris van het Rijnlands Borgstellingsfonds te Leiden, is door de rijksrecherche gear resteerd en naar Den Haag overgebracht. Over de aanleiding tot deze arrestatie konden wij noch bij de rijksrecherche noch bij de officier van Justitie iets na ders vernemen. Tien pakken wol en vijf wollen dekens De Leidse politie heeft aangehouden de 31-jarige J. de B., die er van verdacht wordt ten nadele van een Leidse textiel fabriek o.m. tien pakken wol en vijf wol len dekens te hebben ontvreemd. In het nieuwe seizoen weer vijf concerten De Leidse kunstkring „Voor allen", die gisteravond in de Turk zijn jaarvergade ring hield, moest constateren, dat de ver hoogde huur van de Stadsgehoorzaal de vereniging niet onbelangrijk nadeel had berokkend. In het afgelopen verenigings jaar konden maar vijf in plaats vai concerten worden gegeven en ook in het nieuwe seizoen zal dit het geval zijn. Op 14 October zal de bekende pianist Cor de Groot concerteren, op 25 Novem ber de jonge pianist Robert Weisz. Viool recitals geven Theo Olof (op 18 Decem ber) en Janine Andrade (op 5 Maart). En tenslotte hoopt de beroemde pianiste Clara Haskil op 28 Januari voor de kring op te treden. Dit onlangs e^n langzaam teruglopend ledental, zoals de secretaris in zijn jaar verslag moest meedelen. Evenwel blijkt steeds weer, dat er voor de concerten grote belangstelling bestaat, zodat de toekomst niet èl te somber inziet. Het verslag van de penningmeester maakte over het afgelopen jaar melding van een nadelig saldo van f 100. De be groting 1952—1953 sluit met een nadelig saldo van f 600. Maar ook hier ziet men niet te pessimistisch tegenaan. De periodiek aftredende bestuursleden, mej. L. Sibbes, voorzitter P. v. d. Hoeven en de heer C. Lau, werden allen bij acclamatie herkozen. In de contröle-commissie werden ge kozen de heren W. G. v. Katwijk, H. Calcar en Theo ten Hooven. In de cc tributie kwam geen wijziging f 4.90 vc volwassenen en f 2.50 voor adspiranten). Ongeluk op de Haar lemmerstraat De 62-jaxige Leidse behanger S. werd gisteren op de Haarlemmerstraat door een vrachtauto aangereden. Met een ge broken rechterknie werd hij naar hel ziekenhuis gebracht. Cassatieberoep „Koning Voetbal" verworpen De Hoge Raad heeft heden verworpen een cassatieberoep van C. D. H., wegens overtreding van de Loterijwet voor het organiseren van voetbalpools („Koning Voetbal") veroordeeld door de A'damse rechtbank tot geldboeten van f 500 en 250,—. Geen straf voor reclame met meisjesfoto De winkelier-fabrikant G. T. E. uit 's- Heerenberg, die er van werd beschuldigd de auteurswet te hebben overtreden door een foto van een meisje met een kinderwagen zonder haar toestemming te gebruiken voor een reclamefolder, ls gisteren door de Arnhemse rechtbank, overeenkomstig de eis vrijgesproken. De kantonrechter had hem 100,— boete opgelegd. HET BEWAKINGSCORPS Kon. Landmacht te Alkmaar houdt morgen een ouderdag. Gouden jubilaris met brons geridderd De burgenieester heeft vanmorgen in het kantoor van de scheepswerf ..De Hoop" aan de Suxr.atrastraat aan de heer L. Meyer, die vijftig jaar bij de firma Boot in dienst is en nu de functie van magazijnmeester bekleedt, de bronzen nfedaille verbonden aan de orde van ON. uitgereikt. Van de heer Boot kreeg de jubilaris een gratificatie. Ook was aanwezig de oud-directeur, de heer H. Boot Jr. Haagse politierechter Kolendiefstal berecht Een textielarbeider en een bloemen- koopman uit Leiden hadden op uitnodi ging van een matroos kolen van een sriiip aan de Houïmarkt gehaald en hiervoor aan de matroos f 10 betaald. Uiteraard had deze matroos geen enkele zeggenschap over de kolen en het ge volg was dan ook. dat beide Leidenaa.-s nu voor de Haagse politierechter moesten verschijnen. Conform de eis kregen zij elk f30 boete of 20 dagen De Rotter damse matroos werd bij verstek tot een week gevangenisstraf veroordeeld. Kantoorbediende bestal huisgenoot Een kantoorbediende te Alphen aan den Rijn had ten nadele van zijn huisgenoot, een scheepsbouwkundige, een blikken doosje met f 410 gestolen. Voor de Haagse politierechter legde hij een bekentenis af. In een psychiatrisch rapport werd verd. toerekeningsvatbaar verklaard en werd onder toerichtstelling aanbevolen. De kantoorbediende was reeds eerder veroordeeld. Droevig noemde de officier van justitie heit, dat verd. nauwelijks drie maanden na het vorige delict in herhaling was gevallen. De proef bij de straf destijds was faliekant uitgekomen. De officier eiste zes maanden gevangenisstraf, waar van de helft voorwaardelijk met onder toeziohtstelling. Mevr. mr E. de Ruyter- de Wildt, de raadsvrouwe, meende dat er enige verbetering In het gedrag van haar cliënt was te bespeuren. Hij werd veroordeeld tot zes maanden gevange nisstraf zonder aftrek, waarvan vier maanden voorwaardelijk. Mesthandelaar kreeg zes wekea Een mesthandelaar had geld te goed van een tuinder uit Voorschoten. Het geld kwam maar niet. want de tuinder zat slecht bij kas. Toen werd er een andere oplossing gezocht. De mesthande laar zou een klant zoeken voor de aard appelen die de tuinder teelde en van de opbrengst zou een deel van de schuld worden'afbetaald. Enkele dagen daarna deelde de mesthandelaar de tuinder mee een klant te hebben gevonden in Wasse naar. De mesthandelaar zou met zijn vrachtauto de aardappelen wegbrengen. Hij reed echter niet naar Wassenaar, maar naar zijn eigen huis in Zoeter- woude, waar hij de aardappelen in de garage neerzette. De tuinder zag geen geld en kreeg ook de kisten niet terug. Voor de Haagse politierechter ontkende de mesthandelaar de oplichting. Getui gen legden echter bezwarende verkla ringen af. De officier van justitie eiste twe maanden gevangenisstraf. De mest handelaar werd veroordeeld tot zes weken. Het pand Middelweg 1 trekt de aandacht van menige voorbijganger door een papier met eigenaardig opschrift, dat aan de binnenkant van een der ramen aan de straat is bevestigd. Het opschrift spreekt voor zichzelf. Gistermiddag om vijf uur gluurde een jong paar, dat er klaar blijkelijk erg benauwd bij zit, heel nieuwsgierig door de spleten om het papier naar binnen. ,£ou dat niet iets voor ons zijn? Laten we 's naar het huisvestingsbureau toestappen; „nee" heb je al, ,Ja" kan je krijgen". Foto N. v. d. Horst GEMEENTE LEIDEN Otiiciële publicatie AANWIJZING STEMLOKAAL VOOR PERSONEN OPGENOMEN IN HET CENTRAAL BEVOLKINGSREGISTER De Burgemeester van Lelden brengt ter openbare kennis, dat de kiezer, die in het bezit is van een kiezers-legitimatie- kaart, zich ter uitoefening van zijn kies recht op de dag der stemming ter ver kiezing van de leden van de Tweed* Kamer der Staten-Generaal, kan aan melden aan stembureau J, gevestigd in het Stadhuis, ingang Breestraat. LEIDEN, 11 Juni 1952. Haagse rechtbank Onvoorzichtige conducteur Een reserve-conducteur uit Noord wijk werd door de Haagse rechtbank veroor deeld tot 14 dagen gevangenisstraf voor waardelijk en f20 boete of 10 dagen. Werkzaam bij de N.ZH. had hij op 29 Januari in Den Haag het vertreksein van een bus gegeven, terwijl een mevrouw uit Katwijk bezig was in te stappen. Zij kwam te vallen en liep een dubbele enkelbreuk op. De eis was f50 boete of 20 dagen en een maand gevangenisstraf voorwaardelijk. Een Jaar voor kraak in fotozaak 'Een uit Leiden afkomstige colporteur werd door de Haagse rechtbank veroor deeld tot een Jaar gevangenisstraf m.a. wegens een inbraak in een Haagse foto zaak. waar hij voor f4200 aan foto artikelen bultmaakte. HIJ had zich toe gang versohaft door middel van valse sleutels. De els was anderhalf jaar met aftrek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3