Jlicutuc Gfottrant Russen eisen stopzetting Amerikaanse patrouilles bij Helmstedt Piet Bruin, een dromer dieD omhoog wilde stijgen Koning Talal werd thans definitief onttroond Senaat dwingt Truman de Taft- Hartleywet toe te passen Wist U WOENSDAG 11 JUNI 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal, 2.— per maand; 0.47 per week ADVERTENTIÊN: 018 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Drie en dertigste jaargang No 9452 Hooidredacteur: Dr. E. DIEMER Choi-Red.: H. W. ENSERINR Directie: F. DIEMER CHRISTELIIR-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stanlpastlcfi l< qhebleoea tnyn hert In tcglpaspect" Op de bromfiets door Europa Terwijl Britten concessies deden... «1st Acheson en Eden willen snelle ratificatie der verdragen DE CONCESSIES van de Britten om de blokkade van radio Berlijn „officieel" op te heffen, zijn prompt gevolgd door een Russische tegenprestatie. Maar geen Russische maatregel, die voor de Westelijken van aangename aard is. Generaal Tsjoeikof, het hoofd der Russische controlecommissie te Berlijn, heeft namelijk van de Amerikaanse bezet tingsautoriteiten geëist, dat zij onmiddellijk haar gewapende patrouilles van de autoweg tussen Helmstedt en Berlijn opheffen. Deze absurde eis van Tsjoeikof was vervat in een brief aan de wnd. Hoge Commissaris in Duitsland, Samuel Rever. Wordt hier geen gevolg aan gegeven, dan zullen de Russen tegen deze Amerikaanse patrouilles blijven optreden. Met vroegere protesten der Westelijken wordt door de Russen geen rekening ge houden. Het heet nu, dat de militaire Sowjet-autoriteiten in de toekomst' alle maatregelen zullen nemen, welke voort vloeien uit de verantwoordelijkheid van haar strijdkrachten, om veiligheid, poli- tiendiensten en regelingen voor de auto weg te verschaffen. Voorts wordt be toogd door generaal Tsjoeikof, dat de Russische autoriteiten bij herhaling te vergeefs de aandacht hebben gevestigd op de „ontoelaatbare schendingen der bestaande regelingen van de bewegingen der Amerikaanse troepen langs de auto weg". In de toekomst vallen dus nieuwe verwikkelingen te voorzien. Wat nu de opgeheven blokkade van radio-Berlyn betreft, in dit gebouw ge legen in de Britse sector, wachten Sowjetsoldaten en Oost-Duits personeel liever eerst op orders van Russische zijde. Ofschoon het prikkeldraad nu verwijderd is, verliet of betrad niemand het gebouw. De aflossende staf uit Oost-Berlijn werd zelfs niet toegelaten. Ergo: de Russen zetten de blokkade op eigen houtje voort. De Engelse autoriteiten vermoe den, dat de Sowjets het recht der Wes telijken, om de toegang tot het radio- gebouw afhankelijk te stellen van spe ciale passen, niet willen erkennen. Inmiddels heeft Bondskanselier Ade nauer verklaard, dat de communisten thans trachten een psychologische blok kade op het vrije Berlijn te leggen. Hij heeft daarom, beloofd, dat de West- Duitse regering vers economisch bloed de stad zal pompen, aldus A.P., ten einde haar te helpen. Berlijn, betrokken en nieuwe zenuwenoorlog tussen Oost en West, is van beslissende bete kenis voor de Europese vrede en de Westerse wereld. Adenauer heeft nu aan alle departementen in Bonn opdracht gegeven, grotere contracten voor de re gering af te sluiten in West-Berlijn. De ministers van Financiën en Economische Zaken, n.l. Schaffer en Erhard, gaan morgen reeds naar Berlijn om over hoogde hulp te spreken. De Westelijken laten er geen gras /er groeien, want bij de parlementen in Amerika, Engeland en West-Duits- land is aangedrongen op spoedige rati ficatie van de „Conventie van Bonn' het daarmee samenhangende verdrag de Europese Defensie Gemeen schap (E.D.G.). Zowel Acheson als Eden hebben zulks bepleit, teneinde eenheid kracht tussen de vrije landen te ver sterken. In Engeland zal een volledig Lagerhuisdebat aan de ratificatie der verdragen voorafgaan en in West- Duitsland zal de „Bundesrat" er op 20 Juni een uitvoerig debat aan wijden. De bromfiets in 't verkeer Berlijn is voortdurend hoofd toneel van de „koude oorlog". Al die speldeprikken tussen Russen en Westelijken doen een buiten staander soms een tikje komisch aan, hoe ernstig de situatie ook dreigt te u-orden. Een week lang hebben de Britten het gebouw van radio Berlijn, waarin Oost-Duit sers en Russen zaten, geblokkeerd, omdat de Russen van hun kant het vrije verkeer tussen verschillende enclaves en de Westelijke sectoren belemmerden. Dat was voor de be trokken bewoners uiterst onaan- genaam. Nu de Russen die bel cm- merinigen willen opheffen, vonden de Britten, dat het met de „blok kade" van radio-Berlijn welletjes was. Maar de Russen zijn vreemde snuiters, zij vonden het niet wel letjes en bleven zitten, er ging geen mens in of uit, ofschoon zij toch wel trek gekregen zullen heb ben in een Frankfurter of Berlijns worstje! De Russen zetten dus de blokkade op eigen houtje voort; zij wachten vermoedelijk op hoog bevel van Moskou. Hier op de foto met het gebouw van de Berlijr\se radio-omroep op de achtergrond, ziet men de Britse soldaten bezig metJa, op het eerste gezicht zou men denken dat het haring netten waren, die hier worden op geladen, maar het zijn heus rollen prikkeldraad, want de versperring is weer weggenomen. Overigens valt aan de. bijna knielende „schiethouding" der twee rechtse Britse soldaten wel te merken, waar het hier om gaat. Kennen de Russen het Franse spreekwoord il n' zij daar blijven zitten Piloot bereikte hoogte van 24 kilometer Werd nog nimmer eerder genoteerd Van officiële Amerikaanse zijde ia verklaard, dat Bill Bridgeman., een test piloot van de Amerikaanse marine een Skyrocket een hoogte van 23,7 kilo meter heeft bereikt, de grootste hoogte, ooi: door een mens bereikt. Het toestel had een radar-foto-instal- latle aan boord. De Skyrocket werd op een hoogte van 11.000 meter uit het bommenruim van een Superfort losge laten. Op de maximum-hoogte vloog de Skyrocket horizontaal en bereikte hier bij waarschijnlijk een snelheid van 2000 kilometer per uur. Volgens de medede ling werd drit record 15 Augustus 1951 gevestigd. Bill Bridgeman had na vrijgekomen te zijn van het Superior; slechts tien seconden nodig om de geluidsbarrière te doorbreken. Hij had op dat ogenblik, in verband met hoogte en temperatuur, een snelheid van ongeveer 960 kilometer Spoedig daarna schoot de Skyrocket met een vaart van 1600 kilometer per uur door de lucht. Bridgeman stuurde zijn toestel aanvankelijk onder een hoek van 65 gradtyt omhoog. Vier raketten stuwden het vliegtuig opwaarts. Terwijl de snelheid toenam, liet Brid geman het toestel nog sterker s.ijgen om de gewenste hoogte te bereiken. Daar aangekomen Het de piloot de Skyrocket In horizontale richting overgaan, ten -'inde een nog girotere snelheid le kun nen bereiken. Drie minuten nadat de Skyrocke' het Superfort had verlaiten waren de drie ton brandistof verbruikt. Bridgeman zette een lange glijvlucht in en maakte een foutloze landing. De toestand op Koje Amerik. controle over 19.000 gevangenen De Amerik. troepen hebben op het eiland Koje thans de controle ov< gevangenen, d.i. bijna een vierde van het gehele aantal op Koje. Toen de gevange nen voorbij de wachten marcheerden, snelde een aantal gevangenen uit de ge lederen naar de wachtposten en verzoch ten om van de anderen afgescheiden te worden. De Amerikanen vonden in put ten de lijken van een aantal gedode ge vangenen. Zij waren door de communis ten om het leven gebracht, omdat men vreesde, dat zij geheime communistische gegevens zouden prijsgeven. Wegens financiële moeilijkheden zijn 8 van de 16 leden van het Ballet dar Lage Landen, dat op 8 Mei j.l. zijn eerste lustrum vierde, ontslagen. De indrukwekkende DUITSE BARK Pamir heef; Rotterdam weer verlaten op weg naar Hamburg. Voor dielstal van 113.000 vier jaal geëist jGod 611 (l© tSChllisk Alleen zijn raadsman gelooft, dat het geld hem in Tunis werd ontstolen „EEN DROMER die omhoog wilde stijgén, maar diep is gevallen". Zo ka rakteriseerde de officier van Justitie bij de Amsterdamse rechtbank, mr J. F. Hartsuyker, de bleke jongeman die gistermiddag in de eivolle rechts zaal voor hem stond. Het was Piet Jan Bruin, 22 jaar oud, die, zoals we nog in een deel van onze editie van gisteren konden melden, vier jaar ge vangenisstraf met aftrek tegen zich hoorde eisen omdat hij als ambtenaar bij Publieke Werken der gemeente Amsterdam in Mei van het vorige jaar verdween'met een bedrag van f 113.000 die hij bij het gemeente-girokan toor had moeten storten. geacht, doch integendeel betrekkelijk gemakkelijk te bedriegen was. gezien de grote nauwkeurig- Piet Bruin gaf toe dat hij dit niet had gedaan Thuis had hij een vals stempel, waarmee hij de girobiljetten zó afwerk te dat ze overeenkwamen met de bil jetten die op het girokantoor werden afgestempeld en als bewüs van storting dienden. Daarna, zo vertelde de jongen, was hij met het geld naar het buitenland vertrokken. Hij had zijn „kapitaal" mee genomen in een onaanzienlijk rugzakje waaruit het in Bruins hotelkamer te Tunis zou zijn ontstolen, toen hij de stad Hij had destijds ongehinderd uit ons land kunnen vertrekken omdat het giro kantoor toentertijd slechts eenmaal per maand een afrekening verzond, zodat de vermissing van het geld pas na het ver dwijnen van Bruin werd opgemerkt. De officier betwijfelde echter of Bruin het geld in Tunis is ontstolen. Hij besprak, hoe verdachte in Mei 1951 heeft gesimuleerd door twee weken lang met een verbonden arm in een draagband rond te lopen, en 19.000; wees er op hoe Bruin met zorg en overleg zijn plan tevoren beraamde en uitvoerde. Mr Hartsuyker hield een donderrede tegen de pers die, naar zijn mening, in de berichtgeving over deze verduistering te uitvoerig en te sensationeel is ge- De raadsman van Bruin, mr J. de Jong, zei als enige wèl te geloven dat het geld in Tunis was gestolen, om dat Bruin twaalf dagen nadat hij uit Ne derland was vertrokken, naar Amster dam terugreisde toen de verduistering nog niet aan het licht was gekomen. Hij kocht in de hoofdstad een sportfiets en reisde toen af naar Marseille, omdat hij begreep dat het delict spoedig aan het licht zou komen. Pleiter critiseerde het systeem bij het gemeente-girokantoor, dat feilloos werd Paleisklingen verkondigen Kroonprins Hoessein zal over elf maanden als zijn opvolger worden uitgeroepen Reuter meldt uit Amman: Volgens welingelichte kringen zal Koning Talal van Jordanië nooit meer in staat zijn tot regeren. De ingestelde regent- schapsraad zal het bewind blijven voeren tot Kroonprins Hoessein 18 jaar wordt (dit is reeds over 11 maanden het geval) en tot Koning kan worden uitgeroepen. De ministerraad heeft, naar verluidt, dit belangrijke besluit genomen, na uit Parijs en Lausanne berichten te hebben ontvangen, dat de toestand van de vorst steeds ernstiger wordt. In hetzelfde telegram staat, dat de[ Merkwaardig, dat juist thans het Jor- Een voorstel tot wijziging var gen-verkeersreglement in verband met het bromfietsen vraagstuk is bijna ge reed, zo heeft minister Wemmers aan de Eerste Kamer meegedeeld. Zoals mer weet, zullen bromfietsen van ten hoog ste 50 cm3 cylinderinhoud worden toege laten op de rijwielpaden. Om het ver keer op de rijwielpaden te ontlasten, zal echter tevens een bepaling worden op genomen die het mogelijk maakt de bromfietsen in bepaalde omstandighe den toch op de rijbaan of een daarlangs gelegen pad toe te laten. Dit zal dan door een bord moeten worden aangegeven. Verder zullen zoals reeds is aangekon digd specifiek toeristische rijwielpaden gesloten blijven voor bromfietsen. Koning lijdt aan schizophrenie, tesziekte, vallende onder het begrip „ge spleten persoonlijkheid". Het ernstige karakter van zijn ziekte zou het eerst aan de dag getreden zijn, kort na de geboorte van zijn jongste kind. Prinses Basmah. De Koning zou vaak heiige aan vallen van woede hebben, waarbij hij zich verbeeldt, dat men tegen hem sa menzweert om zijn gezag te ondermijnen. Ook is het verscheidene malen gebeurd, dat Koning Talal zonder geleide te paard door de hoofdstraat van Amman reed, gevolgd door honderden schreeuwende straatjongens, die poogden het wild stij- gerende paard bij te houden. Men lette er op, dat „paleiskringen" dit alles beweren. Een regeringsfunctio naris heeft nog verklaard, dat het .gehele volk bedroefd is wegens de ziekte van de Koning en dat de kwestie geen in vloed zal hebben op de eenheid van de natie. Keert de Koning toch naar Jor danië terug, dan zal hij ongetwijfeld met de, hem verschuldigde, eerbied ontvan gen worden, maar in alle opzichtèn 'het leven moeten leiden van een particulier die onder medische behandeling is. In middels heeft Koningin Zain, die ergens in Zwitserland verblijft, de Britse con sul-generaal in Genève verzocht, op te treden als haar verbindingsman met de Jordaanse regering. Een en ander heeft politieke beroering verwekt. daanse min. van Buit. Zaken bij de V.N. heeft geprotesteerd tegen het aanleggen van versterkingen ten N.O. van Jeruza lem door de jonge staat Israël. Deze ver sterkingen, zo wordt beweerd, zijn aan gelegd nabij het gedemilitariseerde ter rein, grenzende aan Arabisch gebied. DE DUITSE BONDSREPUBLIEK zal binnenkort ook haar aetherstem het buitenland richten. Via de zender Bremen zal met kortegolfzendingen voor het buitenland worden begonnen en weJ vijf uitzendingen per dag in de Duitse, Engelse en Spaanse taal. Hoe groot de belangstelling was voor de rechtzaak tegen die jeugdige Amster damse ambtenaar, die f113.000 wist „achterover te drukken" bewijst deze foto. Maar het publiek kreeg eigenlijk geen waar voor zijn geld heid waarmee verdachte zijn verduiste ringen vijf in getal heeft voorbe reid, te geloven dat "er uit hem een goed ambtenaar had kunnen groeien en bracht nog naar voren dat de rapporteur der reclassering het onverantwoord achtte dat deze 22-jarige jongen geheel alleen de straat werd opgestuurd met bedragen van f 22.000. De raadsman vroeg clementie en herinnerde eraan, dat Bruin nu acht maanden in voorarrest heeft door gebracht, dat diens strafblad nog schoon is en dat hem reeds een extra-straf is opgelegd: „De straf der onbegrensde publiciteit, die niet al leen voor hem fnuikend zal zijn ii zijn verdere leven, maar tevens na meloos leed over zijn ouders heeft gebracht". Bruin gebruikte het recht laatste woord door ziin vroegere colle ga's zijn verontschuldigingen aan t« bieden voor de last die hij hun had be zorgd. De rechtbank zal op 24 Juni e.s uitspraak doen. Gevangene nam een vrije (verjaar)dag «ET is de Maastrichtenaar Hermanus Houben gisteren op zijn jaardag gelukt vor de tweede maal uit te breken uit de Haarlemse strafgevangenis. De omstandighedev waren vor hem gunstig, daar eert groot gedeelte van het gevangenis personeel voor een excursie naar Den Bosch was. Van de vijf jaar die hij wegens het lichten van offerblokken moestt uitzitten, had hij er twee ach- Enige maanden geleden ontsnapte Houben ook, maar toen was de vreug de van korte duur. Even buiten de gevangenis probeerde hij een lift te krijgen en die kreeg hij ook, mai chaffeur was een rechercheur politie. Hij had toen naar Maastricht willen gaan voor een familiefeestje. Gisteren lukte het hem zijn plan, de verjaardag in vrijheid te verwezenlijken. Houben met een mede-gevangene, een Braban der, ontsnappen. Tijdens het luchten liepen beiden naar de gevangenis muur. Houben haalde een touwlad dergemaakt van aan elkaar ge knoopte stukken beddelakens, onder zijn kleren vandaan en klom als kat de muur op. Hij liet de ladder neer. De Brabander klom hierlangs naar boven. De man kwam reeds met zijn schouder boven de muur uit toen een bewaker hem in de 'gaten kreeg en hem naar beneden kon trekken. Daarna volvoerde Houben meteen met succes zijn ontvluchtingspoging. Door de vele straatjes en stegen die achter de gevangenis zijn gelegen, w" noedia verdwenen. Tot dus- schreven. weg heeft men hem nog met weer te j voie van het feit de titel van een boek, gesohre- door de Deen P. Pedersen en vertaald door J. Winkler. (Het Wereld- Mister, 1952.) Het probleem, dat deze R.K. schrijver m de orde stelt, is, hoe wij in de langzamerhand door de techniek be heerste wereld de kloof kunnen over bruggen tussen wat hij noemt de techni sche en de geestelijke cultuur. Dit vraagstuk van de technificering Van het leven en van de ontkerstening reeds door verschillende schrijvers behandeld: oa. Lilje, Dèssauer. Horn- stein, Bangerter. en, zo we afgaan op de titel van zijn laatste boek, dat ik nog niet las, heeft J. H. Bavinck zich daar onlangs bij gevoegd („Mens of Robot"). In de algemene vorm Van beschavings- verval, depersonalisatie en techniek is onderwerp, dat geen modern cultuurfilosoof laat passeren. Terecht, op dat terrein spitst zich de nood cultuur toe; van het inzicht in dit vraagstuk hangt het af, of wij een uit weg zullen vinden. dit heeft, is vlot ge schreven en verschaft tal van interessante feiten en beschouwingen. Helaas is de schrijver op vele plaatsen niet ontkomen aan slordigheid in het betoog en opper vlakkigheid in de conclusies. Een voor beeld daarvan is de indeling van de ge schiedenis der techniek in een periode, de uitvinding van het vuur toon aangevend was, en in de periode' van de atoombom. Reeds deze onderscheiding is En verder zijn er in het tijdperk, dat achter ons ligt, meer essentieel tech nische feiten en ook meer perioden te onderscheiden. 't Is intussen nog de vraag, of wij thans n nieuwe technische periode binnen gaan. Ten slotte is de atoombom niet de enige nieuwheid van onze dagen en ver moedelijk ook niet de belangrijkste. Dat zij spectaculair is, mag ons niet voorbij doen zien aan de moderne ontwikkeling rekenmachines, in het algemeen van electronische apparaten, die de automa tisering van de techniek en de beheer- singsmiddelen van de mens ook over medemensen) binnen afzienbare tijd zullen uitbreiden. Dat Pedersen dit facet der moderne techniek zelfs niet ver meldde. acht ik een ernstige leemte in zijn boek. pakken kunnen krijgen. Fianse critiek op Franse luchtmacht „Slechts vijftien procent der vlieg tuigen van de Franse luchtmacht is ge- sohiikt voor oorlogvoering, en deze toe stellen zijn bovendien nog inferieur aan buitenlandse vliegtuigen," zo verklaarde gisteren Guy la Ohambre in de Nationale Vergadering, bij het indienen van het begrotingsrapport over de luchtmacht van de desbetreffende node hebben, hoewel hij haar dan ten onrechte beperkt tot het vraagstuk van de verhouding van techniek en menselijke existentie. Het gaat er immers om, de mens met zijn techniek weer in de gods dienstige verhouding tot de Schepper van het heelal en tot de Verlosser van mens i wereld (en techniek) te verstaan. Waar de mens in het middelpunt kwam te staan, zoals in de formulering van Pe dersen, daar begon de ellende in de Wes terse cultuur. Nu weet ik wel, dat die humanistische visie by een man als Pe dersen een insluipsel is hij zoekt im- godsdienstige kijk op de tech niek maar ik treft die humanistische infectie zo herhaaldelijk bij R.K. schrij- jan, dat 't nodig is er op te wijzen, ook bij pater Kuylaars. die een overigens door mij zeer gewaardeerde dis sertatie over de arbeid schreef. Het gaat hier natuurlijk niet om een woordenspel. Het gaat om de vraag, of op dc juiste plaats gesteld wordt. En dan treft men bij Pedersen enerzijds het inzicht aan, dat het eerherstel van het actieve, het arbeidsleven, in het Christendom de hoge vlucht onzer cultuur teweeg bracht. Van daaruit moet men inderdaad de techniek verstaan en zowel haar mjjding als haaf saecularisatie af wijzen. Maar anderzijds blijft hij vasthouden aan het R.K. inzicht, dat het intellectuele, het schouwende leven hoger is dan het actieve leven, niet inziende, dat t juist deze degradatie van de arbeid was, die in alle culturen, door het humanisme ook in de onze, de ontsporingen teweegbracht. Genoemde afwijking werkt bij Peder sen door in zijn opvatting van de tech niek. Zjj zelve is voor hem neutraal, goed noch slecht. Haar waardering begint eerst waar de mens haar gaat gebruiken. En hiermee verspert hij zich. met nagenoeg allen die. over de filosofie der techniek die filosofie. Ge volg van het feit, dat i Spanning op en rond het vliegveld Valkenburg Van een pnzer verslaggevers) Er heeft vanmorgen spanning geheerst op en rond het marine-vliegkamp Val kenburg- Een spanning, die brak toen de jonge korporaal-vlieger Bombeek erin slaagde zijn Firefly, waarvan het rechter- landingswiel door een kapotte bard uit geschakeld was, op een uitstekende wijze aan de grond te zetten. Twee en een half uur lang vloog de Firefly rond, ter voorkoming van brand. Bij het dreigende ongeval was het nl. gewenst, dat de benzinetank van de jager leeg waren. Diit bleek niet nodig geweest te zijn. Korp.-vlieger Bomibeek zette de kist op de velg neer. In de Fred. Hendrikkazerne te Vught wordt op 28 Juni een GEDENK PLAAT met de namen van de gesneu velden van het regt.. Stoottroepen ont huld. De rechter komt weer aan bod Voortzetting staalstaking moet verboden, zijnde gevaar voor defensie centraal stelt, is, dat men van de tech nische objecten zelf niet meer doorziet, dat zij genormaliseerd zijn, dat zy dus meer neutraal zijn. God toetst niet alleen ons gebruik van de technische objecten aan Zijn wet. maar ook de vor ming en het resultaat daarvan. En dat laatste slechts raakt de mens in de tech niek, is de sleutel tot de filosofie der techniek. (Zie voor vervolg pap. 2) LORD ALEXANDER, de Britse min. an Defensie, werd te Tokio door de Japanse keizer ontvangen, waarna hij een derhoud had met de premier, Josjida. HET WEER IN EUROPA Rapporten van hedenmorgen 7 oor De Senaat heeft Truman verzocht, ge bruik te maken van de Taft-Hartley-wet voortzetting van de staalstaking door de rechter te laten verbieden. De be trokken resolutie werd ingediend door de democratische Senator, Harry Burd, en met 49 tegen 30 stemmen aange- Met 68 tegen 12 stemmen verwierp de Senaat een voorstel, om stakingen in essentiële industrieën gedurende 120 dagen te verbieden en inbeslagneming toe te staan, indien een van de beide DAT 20 renpaarden van Aga Khan van 12 tot 22 Juni per K.L.M. van Ierland en Frankrijk uit naar de V.S. worden over gebracht. DAT van Jan. tm. Maart buitenl. toe risten ons drie maal zoveel deviezen be zorgden als in dezelfde periode van 1951, nL bijna 29 millioen. DAT in het Kelsken9bos te Nijmegen een Romeins graf (vermoedelijk uit de 4e eeuw na Chr.) is blootgelegd met vrywel ongeschonden skelet. DAT de 26-jarige Pool E. D. uit Utrecht die getracht heeft zijn vroegere verloof de mej. H. L. met een mes te vermoor den, in Utrecht tot 2 j. is veroordeeld (eis: 6 jaar). DAT in Rotterdam 8 maanden is ge- eist tegen de 34-jarige grenscommies H. van 't H. aldaar, die 1500,verdiende door sigaretten van buitenlandse sche pen in het vrije verkeer toe te laten en de accijnzen te ontduiken. DAT 60 Engelse en Ned. invaliden in hun wagentjes gisteren, op hun jaarlijk se Zutphen-rallye, per schip uit R'dam naar Nijmegen vertrokken en doorreden naar Zutphen. DAT de Belangengemeenschap A'dam- Noord een actie voor een IJ-tunnel gaat voeren met plakzegels, petitionnements- lijsten en een „mond-tot-mond-cam- pagne". DAT de 13-jarige Karei A. Jorissen uit Amsterdam sedert 26 Mei nog steeds zoek is en vermoedelijk op een gehuurde fiets onder de naam Verblauw door het land zwerft. DAT het Hilversumse gemeentebe stuur en 40 burgers een vijfdaags tegen bezoek aan St. Gallen (Zw.) hebben ge bracht en burgemeester Boot deze stad een zonnewijzer aanbood. partijen de voorwaarden tot bijlegging verwerpt. Een ander democratisch voor- )m Truman de bevoegdhe:d te geven industrie op te vorderen, zeven dagen na aanzegging aan de partijen en ee dagen na aankondiging aan het CongTes. dat 15 dagen tyd zou moeten hebben om een veto uit te spreken, werd verworpen met 58 tegen 28 stemmen. Aldus reageerde de Senaat op een ver zoek van Truman voor een wetgeving, die hem in staat zou stellen beslag te leggen op de staalindustrie en de staking te stuiten, die al meer dan een week Amerika heeft nu alle invoer staalproducten voor civiele doeleinden, waarvoor reeds vergunningen waren verstrekt, verboden. Alleen het staal, dat al onderweg is naar een haven, valt niet onder het nieuwe verbod. Toen Truman gisteren voor een enigde vergadering van het Congres ver scheen. zeide hy o.m.: „De kwestie van wede x>t oorlog staat op het spel en daarby is vooral staal de vitale factor. Immers zonder staal valt de militaire verdediging der vrije wereld niet op te bouwen en komt dus de Westelijke defensie in gevaar. I Eg II 4 - d 11 li! 5 E ÏSS f 'J f! 3 z- Stockholm Kupenh. A'dam Geneve Parijs Nice Berlijn Wenen onbewolkt onbewolkt regen zw bew. licht bew. onbewolkt geh bew. regen haU beW. windstil W 2 ZW 6 W 6 windstil windstil NW 3 WZW 5 ZW 2 ZZW 2 16 7 22 0 U 2 19 0 24 0 22 0 24 0 21 9 21 0 19 02 WEERBERICHT Overwegend droog Tot morgenavond verwacht De Bilt: Nu en dan overdrij vende wolkenvelden en overwegend droog weer. In het Noorden van het land vry krachtige tot matige Westelijke tot Noordweste- lijke wind en weinig veran dering in temperatuur. Ih het overige deel van het land matige tot zwakke Westelijke wind en vrij warm. (Opge maakt te 10 uur). ZON EN MAAN Donderdag: Zon 440—21.00; -«.15 uur. Op 14 Juni LK.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1