sa Gemeenteraad van Leiden debatteerde weer over woningtoestanden De heer Van Oyen nam afscheid wegens vertrek naar Delft Adriaan Blankenstein gaf zijn eerste concert in Leiden (MO® Verkiezingsstrijd was vroeger fanatieker dan tegenwoordig „De Lelie" gaat in de toekomst tot ver plichte veldkeuring over t KIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DINSDAG 10 lUNI 1S5J Beleidskwesties aan de orde De gemeenteraadszitting van gistermiddag kenmerkte zich door twee de batten en een afscheid. De debatten handelden over de woningnood in Leiden en over het beleid van de directeur van de gemeentereinigings dienst; het afscheid gold de héér J. A. M. van Oyen (K.V.P.), die zich in Delft gaat vestigen als boekhandelaar. Daar wethouder Van der Kwaak de zitting vroeg moest verlaten, werden de punten 12, 13 en 13a, wijzigingen in de geldlening van f 3.500.000. de weeglonen, de markt- en staangelden, de havengel den en het voorstel tot het meer pro ductief maken van de waag het eerst af gehandeld. Zij werden alle conform dé voorstellen van B. en W. aangenomen. Hierna werden de geloofsbrieven on derzocht van het nieuwe gemeenteraads lid mr H. Dirks, die de heer Van Oyen zal gaan vervangen. De punten 3. 4 en 5 handelden over be noemingen. Tot lid van de commissie van toezicht op de gemeentelijke werk plaats werd benoemd de heer J. Beek man, tot leraar in de staatswetenschap pen aan de gemeentelijke H.B.S. de heer P. van Barneveld, tot leraar in de Franse taal en letterkunde de heer A. E. H. Tonkens en tot tijdelijk leraar in de klas sieke talen aan het gemeentelijk gym nasium dr J. H. M. M. Loenen. Ook punt 6a. het voorstel tot het be schikbaar stellen van gelden voo bouw van een clubhuiS op het sportter rein aan de Zoeterwoudse singel, ging zonder jyieer onder de hamer door. Crepeeigevallen I Punt 7, een voorstel tot het verlengen van de termijn van ontruiming van vijftal onbewoonbaar verklaarde wonin gen, was het eerste struikelblok va vergadering. Zoals wij reeds meldden, betrof het hier de panden 4de Binnen vestgracht 45 en 1ste Gortestraat 13, 31, 35 i l 37. De eerste, die over dit punt het woord vroeg, was mevr. BRAGGAAR—DE DOES (P.v.d.A.). Zij diende een amende ment in, dat de termijn van ontruiming vervroegde tot 1 October van dit jaar. Reeds 24 jaar geleden werd meermalen gewezen op de slechte toestanden van deze en vele andere huizen in Leiden. Mevr. BraggaarDe Does gaf een sobere, maar juist daardoor sterk sprekende op somming van de toestanden in de ge noemde percelen, zoals de grote vochtig heid, de als slaapplaats te gebruiken on- beschoten zolders, de stank van de kapotte rioleringen en de overbewoning, die tot zedenverwildering en ziekten leidt. Spr- vroeg naar de andere onbe woonbaar verklaarde woningen in Lei den en achtte „opknappen" geld- en tijd verlies. De heer VAN ÏTERSON (Prot.-Chr.) vond dit voorstel van B. en W. niet gelukkig. Vier jaar geleden zou zulk voorstel de raad logisch zijn voorgeko men, maar nu er gebouwd wordt, Hjkt het onverantwoord. „Stond er nu i iets achter", zo zei de heer Van Iterson, „al was het maar de „geste" van de af braak van tien krotten per jaar. Men zou dan het gevoel hebben, dat er een be gin gemaakt werd." MR GEERTSEMA (V.V.D.) verdedigde een amendement van zijn fractiegenoot, <?e heer Frohwein, die niet aanwezig kon zijri. In dit amendement werd een dif ferentiatie van het amendement Brag gaarDe Does voorgesteld, zodat men niet op de datum van 1 October 1952 zou gaan werken, maar elk geval, zodra dit mogelijk zou zijn, zou oplossen. (Er moet een drang achter dit voorstel zitten!). Mr Geertsema vroeg verder nog naar de klassen, waarin de bewoners van de be treffende percelen zijn ingedeeld, en naar hun kansen op een woning. De heer VAN DIJK (K.V-P.) verklaar de zich tegen het aannemen van de amen dementen, omdat de bewoners van de krotten zich hierdoor waarschijnlijk blij zouden maken met „een dooie mus". Bovendien zijn er vele gevallen in Lei den, die erger zijn dan de onderhavige! Deze zouden zich natqurlijk achter gesteld gaan voelen. Spr. vroeg een op gave van de crepeergevallen in Leiden en wanneer men een begin dacht te maken met de sanering van de buurt bij de Geregracht en de bebouwing van het open terrein aan de Herengracht. Mevr. VTJLBRIEF (C.P.N.) vertelde de leden van de gemeenteraad, dat er bij het toewijzen van woningen aan de be woners van dit soort krotten door de be treffende ambtenaren gebruik wordt ge maakt van dreigementen („Neem het maar, dat kleine huis. anders kom je in het werkhuis terecht!"). Zij beloofde haar steun aan het plan Van Iterson. De heer LOMBERT (K.V.P.) vond, dat er veel meer huizen in Leiden onbe woonbaar verklaard moesten worden. Familieberichten uit andere bladen :et en H E Oranje. Schiedam. u w d G Slot. econ. drs en J m: J Dura Lzn en S de Nes, W vr. 72 j. Gouda; D M Laurentiu vr, 78 j. Beerzerveld: F W Ast R'dam; M Gorzeman—Rosmol Reeuwljk; H Leek, m. 69 j. H< te Winkel, m, 75 j. Santpoor m, 62 j. Genova-Quinto. Italië Men heeft de maatstaven voor onbe woonbaarverklaring, sinds de betreffen de percelen onbewoonbaar werden ver klaard, wel wat il te ruim genomen. Aai de amendementen zou spr. zijn stem niet geven, wanneer B. en W. aan de daardooi op te wekken verwachtingen niet zouden kunnen voldoen. De heer KfJETSCH (Prot.-Chr.) vroeg B. en W. sinds wanneer deze woningen onbewoonbaar verklaard waren. Deze spr. zou graag een overzicht aan de raad overlegd zien van het totaal aan onbe woonbaar verklaarde woningen. De heer VAN WELZEN (C.P.N.) zeide, dat de onderhavige woningen in één rij gelegen zijn, die in totaal als bouwval lig beschouwd moet worden. Wanneer er niet gelijktijdig gesloopt wordt, lopen de andere huizen óók gevaar. Ontruiming moet men niet uitstellen. Het voorstel van de heer Van Iterson leek spr. aan trekkelijk. Wethouder JONGELEEN wilde graag het bewijs van dreigement door een ge meenteambtenaar schriftelijk bewezen zien. Van de nood van de bewoners van deze huizen was spr- overtuigd. Maar men moest bedenken, dat de huur van deze huizen (f 2.25 tot f 1.25 per week) een moeilijkheid is bij het toewijzen van een andere woning. De enige oplossing zag spr. in nieuwbouw, zoveel mogelijk nieuwbouw, al moest spr. erop wijzen, dat de regering geen bouwvolume toe wijst voor krotopruiming. Overigens wor den er ook huizen opgeknapt met mede werking van de eigenaars en een daartoe bestemd fonds. Het opschuifsysteem is haar amendement willen intrekken. Zo mogelijk late men de bewoners vóór die datum vertrekken, zodat de verhuizing niet in het barre winterseizoen moet plaats vinden. MR KNOL (Prot.-Chr.) dacht de basis- fout gelegen in de toewijzing van het bouwvolume door de regering. Men bouwe gerust veel, veel woningen, vond spr. en make zich niet bezorgd voor een conjunctuuromslag. De heer VAN ITERSON noemde het plan voor de sanering, dat wethouder Jongeleen tijdens de zitting ter tafel had laten brengen, een plaatje, waarmee men kinderen blij maakt. De heer GEERTSEMA toonde zich ver heugd, omdat de discussies in de raad in ieder geval aanleiding waren gewor den tot een engere termijnbepaling. Spr. trok zijn amendement daarom in. Mevr. VIJLBRIEF beloofde de wet houder het bewijs voor de gebruikmaking van dreigementen door ambtenaren op tafel te zullen brengen. Ook voerden nog de heren LOBBERT en VAN WELZEN het woord. In tweede instantie antwoordde wet houder JONGELEEN o.a., dat er nog 50 onbewoonbaar verklaarde woningen in Leiden zijn. Zeker 275 zouden eventueel voor onbewoonbaar verklaring in aan merking komen. Het gewijzigde voorstel van B. en W. werd vervolgens z.h.st. aangenomen. Beleidszaken Bij het voorstel tot het aanschaffen van een kipbare laadbak voor een vracht auto voor gemeentewerken maakte Knol (Prot.-Chr.) er aanmerking op, dat de toestemming voor het kopen van dit „instrument" door B. en W. gegeven was. vóórdat de gemeenteraad daarvoor toe stemming had verleend. Wethouder JONGELEEN zei echter, dat de toestemming reeds gevallen was in de commissie voor openbare werken en financiën- De heer SCHÜLER (P.v.d.A.) vergastte de raad op een uitgebreide aanval op het beleid van de directeur van de gemeen te-reinigingsdienst. Het ging om de Weldra tennissen in Katwijk Binnenkort kan er in Katwijk worden getennist. De banen in de Zuid duinen zijn zo goed als gereed. Vorige week is de bovenste laag op de banen aangebracht en ook het paviljoen nadert zijn voltooiing. Boven dien is men bezig een weg in gereedheid te brengen, waarlangs de bezoekers ook per auto van de Boulevard af naar het terrein kunnen komen. Vlak achter het paviljoen is een ruim parkeerterrein. Rondom de banen is een beschutting van struikgewas. De foto toont de banen, op de voorgrond het dak van het paviljoen, terwijl men op de achtergrond het zeehospitium ziet. Foto D. Kruyt Glorieuze entree van een oprecht kunstenaar De nieuwe organist van de Hooglandse Kerk, Adriaan Blankenstein, begon gisteravond met de traditie van Piet Uiterlinden voort te zetten. Dat wil zeggen: hij maakte een begin met de zomerse orgelvoordrachten, r iedereen zonder meer welkom is, ook al komt men te laat of al gaat vroeger weg in de mening, dat het nu wel genoeg was. yers,& in de nieuwe „all-metal'-verpakking IHWII in velé gevallen niet te gebruiken. Men moet niet denken, dat er 100 huizen vrij komen, wanneer er 100 gezinnen ver huizen. Was dat maar waar! Wethouder Jongeleen verklaarde, dat zijn systeem reeds enige tijd is: iedere vrij gekomen krotwoning afbreken. Maar n moet niet denken, dat men hierbij medewerking van het publiek heeft. Men leze er de kranten maar eens op na. In ieder geval wilde de wethouder de termijn van ontruiming wel vervroegen wel tot 1 Januari 1953 i.p.v. 3 Juli 1953. Burgemeester VAN KINSCHOT wilde graag op wijzen, dat de huisvestings commissie In deze geen enkele schuld treft, omdat daar getracht wordt naar recht en billijkheid de vaak onoverkome lijke gevallen op te lossen. In tweede instantie zei mevr- BRAG GAAR—DE DOES. dat de betreffende panden gemeente-eigendom zijn en dat herstel dus niet afhankelijk is van par ticuliere huiseigenaren. Bovendien weer legde zij de wethouder, waar hij zei, dat de bewoners meestal niet méér willen dan f 1.25 tot f 2.25. Deze be iers willen gréag meer betalen en be ien hun krotten nog netjes ook, zodat geen bezwaar is hun een andere woning toe te wijzen. Wanneer B. en W. zich niet vast bijten de datum van 1 Januari 1953, zou spr. vullende votering voteerde op ia Septemoer laol). Nog stuKS breven ter vernieuwing over, i d een nieuw wegenverkeers reglement ingevoerd en daarom moet voor de drie overgebleven auto's nieuw chassis worden aangeschaft. De heer Schüler had o.a. critiek op de wijze van onderhandelen met de leveran en wilde weten, wat er nu met de oude auto's wordt gedaan. Had de directeur zich niet tijdig op de hoogte kunnen stellen van de veranderingen in wegenverkeersreglement? Wethouder JONGELEEN verdedigde het beleid van de directeur en wees erop, dat de inladers van het huisvuil de dupe zouden worden, indien de raad bet 9 stel zou verwerpen. Zjj zouden dan op een grotere hoogte (3 cm) moeten gaan werken. De wethouder verzekerde de heer Schüler. dat de gemeente op de drie huisvuilauto's géén verlies zou lijden. Na dupliek van de heer SCHÜLER en critiek van de heren AALDERS (K.VJP.) en KNOL Prot.-Chr op het beleid van genoemde directeur, kwam de wethou der nogmaals aan het woord, waarna er gedelibereerd werd, of men de heer Schüler voor de derde maal het woord kon verlenen. Dat geschiedde. De ver- Natuurlijk doen dat de echte orgel liefhebbers niet: ze houden zich stipt aan de tijd en luisteren het hele concert uit. Maar toch: ook zij, die zo maar eeni even het hoofd om de hoek van de kerk deur steken, worden ontvangen. Want de opzet is, naar het voorbeeld van onze voorouders uit de zeventiende en acht tiende eeuw, deze orgelvoordrachten populair te maken in de goede zin. Het „volk" moet naar het orgel toe komen, en de muziek, die de grootmeesters van alle tijden voor het koninklijk instru ment hebben geschreven, moet gemeen goed worden. Of het zover zal komen? We willen er voorshands het hoofd nog niet mee be zwaren. In elk geval: een orgelconcert ontbeert iedere vorm van „show". Dit in tegenstelling met de opera en het groot orkest. Maar de bezoekers zal men moei lijk van onzuivere bijbedoelingen kun nen verdenken: het zijn pur-sang muziekvrienden. Adriaan Blankenstein gaf tevens zijn eerste officiële concert in Leiden. Vol verwachting zijn we er heengegaan, na wat we reeds van deze kunstenaar had den vernomen. We kunnen eerlijk ver klaren, de helft was ons niet aangezegd. Daar was allereerst het programma, dat de aandacht trok door de zuiver chrono logische, door frisheid en evenwichtig heid zeer aantrekkelijke samenstelling. Aantrekkelijk voor vaklieden en liefheb bers. Maar wat ons vooral frappeerde in het technisch bijzonder knappe spel was het feilloze stijlgevoel van de concert- gever. Met klimmende verwondering gadering nam het voorstel van B. en W. echter tóch aan, met de stemmen van de heren Schüler en Knol tegen. Bij het voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor de vernieuwing verwarming van de Jelgersma- kliniek vond de heer DE KLER (Prot.- Chr.) sommige bedragen in de specifi catie wat hoog. Wethouder JONGELEEN verklaarde, dat gemeentewerken het ad- de gem. accountantsdienst had gevraagd. Het is echter beter, dat de cijfers in verband met het contact met aannemers geheim blijven. De heer VAN ITERSON dacht, dat de redactie van het voorstel dan eigenlijk verkeerd was. De heer DE KLER noemde de voorlichting aan de raadsleden on volledig. Het voorstel werd niettemin aangenomen. Dubbele tractatie Hierna richtte de burgemeester zich tot de heer Van Oyen, die zich als boek handelaar in Delft gaat vestigen. Van 5 September 1939 af is de heer Van Oyen lid van de gemeenteraad geweest. Hij heeft zich, al- 1 dus de burge- meester, het vertrouwen van zijn kiezers en van de gemeen teraad waardig getoond. Spr- wenste hem een gelukkige toe komst in zijn nieuwe levens- De heer VAN OYEN zei. dat het afscheid Leiden hem richtte zich speciaal tot de „vooroorlogse" leden van de raad, mevr. BraggaarDe Does en de heren Van Dijk, Van Weizen. Jongeleen. Lombert, Piena en Schüler. Het was een prettige tijd. waarin spr echter óók gelegenheid kreeg aan te tonen, dat het voor een arbeider in een particulier bedrijf moeilijk is altijd de raadszittingen bij te wonen. Bij de pauze in de koffiekamer had de heer Van Oyen de gemeenteraadsleden al „gefuifd" op «gebak. Mr Geertsema, die pas vader was geworden, maakte er een dubbele tractatie van. VAN OYEN Ferd'nand haalt liever bier namen we hiervan kennis. Het ruimi bruik van fraaie tongstemmen (wat een mooi instrument bezit de Hooglandse kerk!), de scherp-belijnde stemvoering, het frappante staccato in de achttiende- eeuwse werken, de strenge beheersing bij een grote mate van eerlijkheid en durf, dat alles maakte het spel prachtig trans parant en tegelijk boeiend. Men viel werkelijk van de ene ontdekking in de andere en betreurde het alleen maar, dat deze schoonheidsbekoring zo spoedig ge daan was. Maar de herinnering blijft. Van de organist van de Amsterdamse „Nieuwe Zijdskapel" Antonie van Noordt (16131675) hoorden we één van zijn tien variatiewerken over psalmmelo dieën (Ps. 119), een vrij droog, maar zeer virtuoos geschreven werk, dat de tijdge noten wel meer bewonderd zullen heb ben dan wij. Dan was de „Fuga obligata" van de hoforganist van Willem III, Quirinus van Blankenburg (16541739), heel wat smeuiger, melodieuzer. Bewonderenswaardig ook was de wijze, waarop Blankenstein de min of meer stroeve Noord-Duitser Buxtehude (het imposante en meesterlijke „Preludium en Fuga" in fis) en de Neurenberger mees ter Pachelbel (de sprankelende varia ties over „Was Gott tut, das ist wohl- getan") tegenover elkaar stelde en karak teriseerde (mannelijk stoer naast vrou welijk charmant). De grote Bach volgde met o.a. de Fan tasia super „Komm Heilige Geist", het wonderlijk mooie koraalvoorspel „Lieb- ster Jesu, wir sind hier". Subliem vertolkt in velerlei opzicht Herinneringen van oudere Leidenaars Wie denkt, dat het vroeger in Leiden bij de verkiezingen kalm en (min of meer) vervelend was vergist zich. Ik zou haast zeggen: vroeger zat er meer pit in dan tegenwoordig, zo schrijft ons de heer Buurman, wonende in de Leeuwerikstraat. Vooral in Leiden, waar men op de wip zat tussen „rechts" en „links" ging het er in de dagen rond de stemming vaak warm aan toe. Reeds weken van tevoren werd de vraag gesteld: Wie zal het worden, Heeres (Lib.) of De Lange (A.R.)? Ja, werd gezegd, dat ligt aan de C.H. Als die op Heeres stemmen, wint „links", maar stemmen z\j op De Lange, dan is de winst voor „rechts". Het was in de tijd, dat het voor de R.K. van belang was met de A.R. mee te doen. De Roomsen konden daar veel mee winnen, waardoor ze op allerlei terrein steviger in het zadel konden ko men. Dus voor deze verkiezing waren de R.K. stemmen verzekerd, maar ja die Chr. Historischen, dat was het pro bleem. Van beide zijden werd geweldige re clame gemaakt. Sleperswagens behangen met klompen, schoenen, brood, vlees en ik weet al niet wat reden door de stad. Als men op Heeres zou stemmen, zou den al deze artikelen stukken goedkoper worden! Beide partijen gingen er 's avonds en 's nachts op uit om de boel met hun biljetten vol te plakken en zo konden bijv. A.R. mensen er 's morgens van genieten, dat hun huizen waren vol geplakt met: Stemt Heeres. Op een avond, ongeveer om half 11 liep ik over de Zijlsingel. In een der zij straten waren plakkers bezig en nieuws gierig liep ik er heen om te zien voor wie het was. Het waren socialisten, die voor Heeres plakten. Zo langs mijn neus weg zei ik: Nou, nou, wat lopen jullie warm voor de liberalen. Toen zei een hunner: Ja, nu hebben wij de liberalen nog nodig en drukken wy hen aan ons hart, maar laterdrukken wjj hen aan ons hart te pletter! Zo werd de spanning hoe langer hoe groter. In cafe'tjes probeerde men stem men te kopen, ja sommigen verkochten hun stem, maar stemden toch op de ander. Dat was immers niet te contro leren. Eindelijk was de grote dag daar. Beide pertijen sleepten met vigilantes enz. zieken en ouden van dagen naar de stembus. Iedere stem had grote waarde. Successen van K.V. Rijnland in Den Haag Op de internationale hondententoon stelling in de Houtrusthallen in Den Haag behaalden leden van de kynologen- vereniging Rijnland de volgende resul taten: de foxterrier „Castle Card's Char ming Girl" van mej. N. v. d. Kasteele uit Wassenaar werd kampioen beste foxter rier en op drie na de beste van de toonstelling; de Duitse herder „Cilly uit de Singelstad" van de heer J. van Os uit Voorschoten werd eveneens kampioen en beste van de groep der herdershonden. Kampioen „Rekelensteijn's Roderick Polly", de keeshond van mevr. Van HeusdenRaadsen werd beste keeshond en op een na beste van de groep der keesachtigen en poolhonden. De Dalma- tiner „Winnall Lancer" van mevr. C. de GraaffOppelaar uit Hazerswoude werd kampioen en beste Dalmatische hond Het reserve-kampioenschap werd behaald door de Duitse dog „Mennold" van de heer Mastenbroek uit Wassenaar en de Duitse herder „Cuno" van Esschenburg" in de heer A. Boelee uit Leiden. De kwalificatie „uitmuntend" behaalde een barsoi van de heer P. Roelandse uit Leiden en een chow-chow van mevr. S. NaberSpaanderman te Leiden. „Zeer goed" verkregen een cocker-spaniel v de heer Alofs uit Wassenaar en e Pekingees van mevr. TullenersBoers Leidschendam. Het praedicaat „goed" werd behaald door een cockerspaniel van de heer P Alofs te Wassenaar, een Irish Kessy Blue terrier van de heer Bakker uit Leiden, een poedel van ie heer A. Daalmeijer te Leiden, een keeshond mr Houben uit Wassenaar en Pekingees van mevr. E. Tulleners—Boers uit Leidschendam. In angstige spanning werd de uitslag afgewacht. En dan ineens: daar is de uitslag. Heeres is gekozen met twaalf stemmen meerderheid! Dat was voor de liberalen een vreugde. In open wagens reed men door de stad. zwaaiend met vlaggen en doeken, zich de keel hees schreeuwend: hoera, Heeres is gekozen! De A.R. was verslagen en de hard werkende A.R. mannen waren diep be droefd. Het afglijden naar links was be gonnen en de belofte: alles goedkoper. Kijk nu maar eens goed om u heen. De regering is nu Rooms-Rood en wat is u goedkoper Agenda voor Leiden Dinsdag Turk, 8 uur: ledenvergadering kunst kring Voor Allen. Tent Kaasmarkt. 8 uur: bijeenkomst komst Youth for Christ. Gehele dag: collecte De Fakkels bijeen (Chr. werk voor de blinden). Woensdag Oosterkerk, 8 uur: wijdingsdienst Zon dagsschool Laat de kinderkens tot Mij komen; sprs: ds N. Kleermaker en ds G. Toornvliet. Tent Kaasmarkt, 8 uur: bijeenkomst Youth for Clirist Gehele dag: collecte De Fakkels bijeen (Chr. blindenwerk). Hooglandse Kerk, 7.30 u. Avondstilte. Donderdag Vlies. 8 uur: ledenvergadering Ned. mij voor tuinbouw en plantkunde afd. Leiden. Tent Kaasmarkt, 8 uur: bijeenkomst Youth for Christ. Gehele dag: collecte De Fakkels bijeen (Chr. blindenwerk). Kasteel Oud-Poelgeest Oegstgeest: streekdag Chr. Hist vrouwengroepen. Huize Bydorp Oegstgeest, 8 uur: zevende concert (sonates voor viool en clavecymbel). Vrijdag Wijkgebouw Rehoboth, Rapenburg 10, 79 uur: receptie TIerv. wijkvereniging Rehoboth tg.v. het 25-jarig bestaan. 't Centrum. 8 uur: afd. Leiden C.H.U.; spr. mr dr Schmal. Tent Kaasmarkt, 8 uur: bijeenkomst Youth for Christ. Gehele dag: collecte De Fakkels bijeen (Chr. blindenwerk). waren de beide slotnummers van Franse clavecinisten Clérambault („I et Dessus de Trompette") en Daquin („Noël X in G" over het Kerstlied „Ron deau des Bergers"). Door de bijzonder •tijlvolle voordracht, het ragfijne, lucide :pel en de ingenieuze registerkeuze were de geaardheid van deze Franse kunste naars, hun instelling op het clavecin wel heel duidelijk. Blankensteins vertolking maakte ge lukkig en blijft onvergetelijk. We hopen, dat de organist op de ingeslagen, veel belovende weg zal blijven voortgaan. Zijn werk zal dan van grote betekenis blijken te zijn. De belangstelling was vrij groot. Onder de bezoekers was de jeu^d tot vreugde ruim vertegenwoordigd. Joh. va Resultaten waren gunstig in het algelopen jaar ereniging „De Lelie", de jongste telg van Bloembollencultuur, heeft een vruchtbaar jaar achter de rug. Om te beginnen heeft de vrijwillige veld keuring voor lilium Rubrum dat geleerd, dat men langzaam maar zeker het virus- ziek kan terugdringen, heeft men in het wandelpark te Breda een collectie lelies aangeplant, die straks de nodige aandacht zal trekken en verkeren de financiën in blakende welstand. De bedrijfsresultaten der leden waren van dien aard. dat er weinig te klagen viel. Vooral de kwekers van lilium Regale zijn tevreden. Het deed de voorzitter, de heer Broeze, veel genoegen, dat de bekende Roelof- arendveense kweker, de heer J. A. v. d. Zwet, die lange tijd ziek is geweest, weer achter de bestuurstafel zat. Secr. Voors liet het afgelopen jaar in een uitvoerig verslag de revue passeren. En na de rekening '51 de vereniging heeft thans een saldo van f 787.76, waar mee men uit de „armoedige jaren" is, om het met de woorden van de heer Voors te zeggen was men al aan de bestuurs verkiezing toe. Hierin maakten de heren A. Alkema, J. W. Tijms en Th. Hoog plaats voor de heren A. Kooiman, Andijk, C. Schoone, Assendelft en L. A. Colijn, Sassenheim. Uit het keuringsverslag van de heer Limburg, de directeur van de keurings dienst. bleek, dat de vorig jaar gestarte Rubrum-veldkeuring successen kan gaan opleveren. Maar, aldus de heer Limburg, we mogen de ogen niet sluiten voor het feit, dat het op de wijze, waarop het nu is gegaan, slechts zeèr langzaam vordert. Dit is niet zo erg, als men er ma; slaagt het gezonde areaal gestadig uit te breiden en de zieke partijen zo snel gelijk op te ruimen. Partijen waarin ten hoogste 5 pet virus werd geconstateerd, kregen een A-certificaat. De verwachtin gen werden in dit opzicht echter troffen. In de meeste partijen werd slechts 12 pet aangetroffen. In de rest ligt het virus-percentage stukken hoger. Met de Rubrum-keuring is dus mooi begin gemaakt. En gezien de mede werking. die men van de kwekers ont vangt, is de keuringsdienst hoopvol ge stemd. Een bijkomstige, maar toch niet te verwaarlozen factor is. dat de kosten van deze keuring geen belemmering be hoeven te zijn, omdat deze uit de heffing op de export worden betaald. Het lijdt geen twijfel of de bollen uit de A-partUen zullen boger gewaardeerd worden. En komt de ziektenbestrijdlng zowel de han del als de kwekerij ten goede. De heer Koppes van het rykstuinbouw- consulentschap Hoorn deelde nog enkelé interessante cijfers mede over de resul taten, die men geboekt had met de be handeling van lilium Candidun met Ger- misan V* pet en de bewaarproeven. De heren Tijms, Struyf. Weyera en Broeze hebben een commissie gevormd, die zal uitmaken hoe de inzending van „De Lelie" op de komende Flora in Heemstede zal worden. Men komt uit in de laatste binnententoonstelling. Na een korte rondvraag, waarin niets belangrijks aan de orde kwam, sloot de heer Broeze de jaarvergadering. GEMEENTE LEIDEN Otticiële publicatie en Afsluiting 2e Looierstraat Burgemeester en Wethouders van Lt den brengen ter openbare kennis, dat de 2e Looierstraat ingaande heden, tot en met 5 Juli 1952 gesloten zal zijn voor het verkeer in beide richtingen met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee. C. H. appèl op 23 luni met de heer Tilanus en ds Sprayt Op Maandag 23 Juni zal de afdeling Leiden van de C. H. U. een groot ver kiezingsappèl in de Stadsgehoorzaal hou den. Sprekers zijn de heren H. W. Tila nus, voorzitter van de Unie, Aad van Duist en ds P. W. Spruyt. Hervormd pre dikant te Amsterdam. Medewerking ver lenen het bekende Katwtfkse zangkoor en het muziekensemble van de Chr. Hist jongerengroep uit Voorschoten. Diploma's voor politie- muzikanten De volgende leden van het Leidse Politiemuziekgezelschap. L. P. van den Akker (bas), D. A. Louwerse (trompet) en G. v. Delft (b-bas) namen Zaterdag deel aan het door de Federatie van har monie- en fanfaremuziekgezelschappen te Rotterdam gehouden examen. Allen slaagden voor het diploma-A^ resp. met 62, 51 en 56 punten Wedvlucht Het Oosten" Wedvlucht van St Quentin af. De dui ven werden gelost om 11 uur met Oosten tot Z. O. wind. De eerste duif werd ge constateerd om 3.37.37 uur met een snel heid van 988.22 m. per minuut, de laatste duif om 4.1.40 uur met een snelheid van 900 86 m. per minuut. Afstand 273 km., in concours 225 duiven. De uitslag was als volgt: J. L. de Weerd 1. 2, 6. 11. 14. 21. 32, 33, J. Schipper 3, 17; W. van Ommen 4; W. Alting 5. 31; W. Nagtegaal 7. 10. 22. 36. 37. 40; F. Breedijk 8. 42; J. Boekkooi 9, 12. 15. 16. 20. 29. 34. 44; J. Roest 13. 18. 19; J. Beij 23. Th. Houthoff 24; H. Kette- nis 25; J. Braxhoven 26. J. Marijt Jr. 27. 35; J. Smits 28; J. v. d. Weele 30; J. Tijl 38. 43: D. Zwaan 39; A. v. Gennip 41; J. Faas 45. Kampioen Vitesse zijn gewor den: 1. J. Boekkooi 588.4 p.; 2. J. de Weerd 587.9 p.; 3. W. Alting 568 9 p. De Natuurvriend kocht projectie-apparaat Voor een verenilgng als De Natuur vriend Is het, in verband met lezingen, die de leden op aquariutngebled willen instrueren, van groot belang een eigen projectie-apparaat te bezitten. Het be stuur heeft dit ingezien en heeft daarom op de gisteravond gehouden vergadering een demonstratie met een dergelijk appa raat laten geven. Deze demonstratie, gebracht door de projectie-onderwijscentrale, viel zo in de smaak, dat het bestuur de sanctie ver kreeg het apparaat aan te schaffen. Ten slotte werden mededelingen betreffende de stichting „Eigen expeditie de natuur" voorgelezen. Deze stichting werd in het leven ge roe per om de aquariumliefhebberij finan cieel binnen ieders bereik te brengen. Men wil zelf vissen gaan importeren en eventueel een expeditie uitrusten om ze te vangen, teneinde de kostprijs zo laag mogelijk te houden. Het hoofdbestuur heeft een spaarfonds gesticht. De spaar gelden zullen verantwoord beheerd wor den en iedere spaarder krijgt wat van d« meest begeerde soorten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3