ïlicuiuc ri)c GTourant Leidse raad over de krotwoningen Koning Talais gemalin onder Zwitserse politiebescherming Zenuwziekte voorwendsel om hem van de troon te stoten? Hoge functionaris werkte met valse stukken Blikken in een rijke historie Werkgevers tot betaling van bijslag verplicht Wist IJ DINSDAG 10 JUNI 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal, 2.— per maand; 0.47 per week ADVERTENTIËN: 018 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Drie en dertigste jaargang No 9451 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSER1NR Directie: F. DIEMER CHRISTELUR-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staatuastfcli Is ghctileora myn bert ia Icgfjeospoet" Radio-Bellijn Britten heffen de blokkade op Speciale pas voor Oost- Duitse staf nodig Gisteren is de Britse bloakkade van het gebouw van radio-Berlijn opgeheven, om dat zij haar doel heeft bereikt. Radio-Berlijn staat onder toezicht van de Russen, maar is (zoals bekend) ge huisvest in de Britse sector van Berlijn De blokkade heeft een week geduurd. „Wij wilden bereiken", aldus een Britse functionaris, dat de Russen de tot West- Berlijn behorende enclaves met rust lie ten. Als wij de blokkade volhielden, zou den we de mensen in het gebouw mis schien tot helden of martelaren maken" zei hij. Het besluit om de versperring te ver wijderen is genomen op een vergadering van de drie Westelijke stadscommandan- ten en onmiddellijk meegedeeld aan de vertegenwoordiger van de Russische com missie van toezicht te Berlijn, Sergei Dengin. Van 12 Juni af zullen Duitsers die het gebouw willen betreden, echter een pas moeten tonen, die door de West- Berlijnse autoriteiten zal worden ver- De Britse commandant te Berlijn, ge neraal Coleman. heeft Dengin schriftelijk meegedeeld kennis te hebben genomen van het feit, dat de Russen de bewoners van de enclave Eiskeller geen moeilijk heden meer in de weg leggen. Voorts zegt hij uit een artikel in het Oostduitse blad „Tagliche Rundschau" op te maken, dat de Sowjet-autoriteiten niet langer van plan zijn het vrije verkeer tussen de ver- schilende enclaves en de Westelijke sec toren te belemmeren. Volgens Britse woordvoerders willen de Britse autoriteiten voorkomen, dat de Russische soldaten die in het gebouw van radio-Berlijn verblijven, aan de lachlust van de West-Berlijners worden blootge steld als zij door de honger uit het ge bouw zouden worden gedreven. Britse troepen en de militaire politie verdwenen vandaag. Het controleren der passen wordt aan de Duite politie overgelaten. Oost-Duitsers zeggen contracten op Waardoor West-Berlijn de dupe wordt Oost-Duitsland heeft, zonder nadere toe lichting, de lopende contracten met West-Berlynse firma's opgezegd, inzake de levering van steenkool en andere grondstoffen. Nu moeten de West-Ber- Hjnse handelshuizen dagelijks de, voor elke wagon aangevoerde, grondstoffen, direct betalen. De directeur van het West-Berlünse gemeentelijke vervoer verklaarde, dat deze nieuwe Oost-Duitse maatregel een ware ramp betekent. Immers West-Berlijn zal nu tweemaal zoveel moeten betalen voor het vervoer van deze grondstoffen uit Oost-Duitsland naar het Westen. Zowel de West-Berlijn- se gas-, electriciteits- en vervoersbedrij ven worden door deze maatregel ge troffen. Reeds doet zich de vrees horen, dat dit een nieuwe Oost-Duitse stap be tekent om «en blokkade van West-Ber lijn mogelijk te maken. Achter de schermen der politiek in Jordanië danië, heeft zich, aldus Reuter, met drie harer kinderen onder politiebescherming gesteld en houdt zich onder valse naam verborgen, ergens in de omgeving van het meer van Genève. Men zal zich her inneren. dat de Koningin Vrijdagavond vertrokken was uit haar hotel te Lausanne, hetgeen aan het licht kwam, toen haar gemaal. Koning Talal, Zaterdagavond het hotel betrad. De Koningin bevindt zich thans in gezel schap van haar zoon. Kroonprins Hoessein. Voorts is een broeder van de Koningin, Prins Nassein gisteren te Lausanne aangekomen. In afwachting van nadere berichten over de situatie in Jordanië, weigerde de politie mede te delen, waar de Koningin precies verblijft houdt. Uit Jordanië zelf werd het bericht ontvangen als zou Koning Talal zijn afgezet. Hij heeft er in toegestemd, weer te worden opgenomen in het sanatorium voor geesteszieken in de omgeving van het meer van Genève. De Koningin heeft dus de bescherming oer Zwitserse politie ingeroepen, toen zij vernam, dat Koning Talal voornemens was zich weer in Lausanne bij haar te voegen. Zij wilde per se een ontmoeting met haar echtgenoot vermijden, daar deze aan een psychische stoornis lijdt. Hoe is dit alles te rijmen met de berich ten, dat Koning Talal toch van plan is zo spoedig mogelijk naar Jordanië terug te keren om zijn souvereiniteit te herstel len en het ingestelde regentschap te ont binden? Wij wijzen er op, dat Koning Talal zich nooit heeft kunnen verenigen met de pro-Britse houding van zijn vader, wijlen Koning Abdoellah, en dat de anti-Britse groep in Transjordanië alles in het werk stelt om zijn terugkeer te bespoedigen. Het lijkt echter waarschijnlijk, dat dè pro-Britse fractie in Amman de overhand heeft en Koning Talal voorlopig in ieder geval in Zwitserland zal moeten ver blij- Hagel ruïneerde vele kersenpachters Voor millioenen schade in de Betuwe De RijksLand- e-n tuimfoouwddenst ver zamelt momenteel gegevens omtrent da schade die de hevige hagelbui Vrijdag jl aan de fruit- en landbouwgewassen in de Betuwe heeft aangericht. Algemeen verwacht men dat de schade zeker enige millioenen bedraagt. Een comité is samen gesteld om de zwaar getroffen telers te helpen (gelden kunnen gestort worden r. 122305 t.n.v. de Boerenleenbank Kesteren-Opheusden te Opheusden). De verwaohtingen van de fruittelers, ie gezien de prachtige bloei hoog ge spannen waren, zijn teniet gedaan. Het zwaarst getroffen zijn de kleine telers en de kersenpachters, die geruïneerd zijn als ze niet geholpen worden. In sommige boomgaarden is alles en alles verwoest. Min. Wemmers opent nieuwe weg EemnesHoevelaken De nieuwe weg Eemnes-Hoevelaken, de afsnijding ten Noorden van Amers foort in de drukke route Amsterdam Zwolle, zal vermoedelijk op 20 Juni wor den geopend door minister Wemmers Doordat de bebouwde kommen van Soesldijk, Soest en Amersfoort worden vermeden, alsook drie spoorwegover gangen, wordt op deze nieuwe weg in de auto een half uur tijd uitgespaard. De krijgsgevangenen in Koje Wolken van traangas dwongen communisten tot overgave Doortastend optreden van Amerik. parachutisten De lastigste en meest fanatieke afdeling van het krijgsgevangenenkamp op het eiland Koje in Korea heeft zich vanmor gen in wolken traangas moeten over geven aan Amerikaanse parachutisten. Zesduizend Noordkoreaanse gevangenen trotseerden een bevel, om afdeling 76 van het kamp te verlaten in groepen van 150 man. In bloedige gevechten verzetten zij zich tegen de Amerikaanse soldaten, die de order van brigade-generaal Boatner kwamen uitvoeren. Volgens de aanvan kelijke berichten zyn in de eerste twee uur van de strijd 24 communisten ge sneuveld en 25 gewond. Aan Amerikaanse zy'de vielen één dode en 13 gewonden. Verrassingen uit Nederl. bodem communisten trokken zich terug in loopgraven, die zij kris-kras door het kamp hadden gegraven en begonnen zich met allerhande ruwe, maar dodelijke wapenen tegen de parachutisten te zetten, met zulk een felheid," dat zij hun eigen kameraden, die zich wilden over geven met zelfgemaakte speren doodden Een hevig bombardement met traan- gasbommen en speciale granaten, die de gevangenen door hun ontploffing staat van verdoving brachten, brak ten slotte de tegenstand. Vanmorgen vroeg n reeds ongeveer 4000 gevangenen per vrachtauto naar kleinere beter bestuurbare afdelingen an elk, overgebracht. Bij de gevangenen op Koje is belang rijk bewijsmateriaal gevonden. De com munisten hadden ee'n groot plan op touw gezet om de kampleiding volkomen uit te schakelen. Er zijn o m. kaarten gevon den, waarop de stellingen buiten de af deling 76 waren aangegeven. Latere be richten melden, dat 100 gevangenen ern stig gewond werden door brandwonden of messteken. Weer aardgas gevonden in veld Coevorden Twee andere boringen op niets uitgelopen Gisteren is opnieuw in het veld Coe- vorden-Gramsbergen aardgas „aange boord", en wel bij De Krim, op een diep te van 2700 meter. De betekenis van deze vondst moet nader worden onder zocht De vierde boring bij Wanneperveen (by Giethoorn) is op niets uitgelopen. Wanneperveer kan men geen „gasveld van Amerikaanse allure" meer noemen. Bij de tweede boring in Tubbergen (Twente) trof men geen gas aan op 1200 meter afstand van de wél gas houdende eerste put. Er wordt nu nog dieper ge boord wellicht dat er dan toch nog iets gevonden wordt. In Brecklenkamp (Denekamp) wordt ook oen tweede bo ring verricht. ven. De Koningin staat in voortdurend contact met de Jordaanse regering, die vorige week een „driemanschap" be noemde om de regeringszaken waar t( nemen, zolang de Koning in het buiten land vertoeft, om van zyn zenuwziekte te genezen. Er zy hiermede aan herinnerd, dat Koningin Zain in 1934 met Koning Talal is gehuwd, uit welk huwelijk vier kin deren zijn geboren. De Zwitserse autori teiten zien een en ander met gemengde gevoelens aan, want het is niet uitge sloten. dat een der beide partyen de strikte Zwitserse neutraliteitswetten zal schenden. Vandaar, dat zowel de Koning als de zich schuil houdende Koningin er Kroonprins onder voortdurende zwart politiebewaking staan; zolang zij in Zwit serland verblijven. Egyptische bladen voorspellen een ernstige crisis tussen Jor danië en Irak. Volgens de Egyptische pers, dient Irak in de affaire te interve niëren en beide landen, Irak en Jordanië moeten verenigd worden tot één Hasje- mitisch rijk, zoals de vurige wensdroom was van wijlen Koning Abdoellah. Resumerende: Maken politieke tegen standers van Koning Talal gebruik of misbruik van zijn „psychische" ziekte om hem van de troon te verwijderen' Twee kroonpretendenten worden noemd: Kroonprins Hoessein en Koning Feisal van Irak. Maar er zijn nog andere gegadigden, zoals Koning Faroek Egypte en de broeder van Koning Talal, n.l. Prins Najef. Kroonprins naar Londen terug Volgens A.F.P. is Prins Hoessein van Jordanië, de Kroonprins, weer uit Zwit serland naar Londen teruggekeerd. Of schoon Koningin Zain zich nog steeds onder een schuilnaam verborgen houdt, schijnt haar adres by insiders bekend te zijn. Althans heeft zij de consul-generaal van Engeland in Génève ontvangen. De, reeds eerder genoemde, Prins Najef, broer van Koning Talal, en medestander van de Koningin, zou zich op weg Zwitserland bevinden. En inmiddels wacht Koning Talal, in nerveuze span ning, nog steeds in zijn hotel te Lausan ne. Toen een Jordaanse afgezant hem wenste te spreken, verleende hij geen audiëntie. Kinderverlamming Weer een kind overleden in Sittard Meldden wij Zaterdag, dat een van d< kinderen uit Sittard en omgeving, die ir het ziekenhuis moesten worden opgeno men, aldaar aan kinderverlamming is overleden, ook gisteren is ten gevolge van deze ziekte een kind in het zieken huis te Sittard bezweken. Het was het ongeveer vierjarig dochtertje van de fa milie H. uit Nieuwstadt. In de week van 25 t.m. 31 Mei zyn in het gehele land 14 gevallen van deze ziekte aangegeven, waarvan 10 in Lim- De kinderverlamming te Aken heeft thans een zesde slachtoffer geëist, er. een 22-jarige vrouw, doch de epidemie neemt thans af. Amerika zond ons 13 min patronen en nog veel meer Tot eind Maart was voor meer dan 100 millioen dollar (380 millioen gulden) aan militaire goederen aan Nederland geleverd vanwege het programma wederzijdse militaire hulpverlening. In Mei werd ruim 4700 ton goederen uit de Ver. Staten, niet meegerekend de Thunderjets die in Kopenhagen Nederland werden aangevoerd. Vorige maand werden o.a. ontvangen 13 millioen patronen voor machine geweren en handvuurwapens, 52.000 patronen voor zwaar luchtafweergeschut, 483 mijl speciale telefoonkabels en 2617 myl telefoondraad voor veldtelefoon. Wel ter rekent af met Romme Nederland kan alleen og trots zijn opOpa Klijzing ATERDAG SCHIJNT de heer Romme op een politieke vergadering in Leeu warden van mij gezegd te hebben, dat ik een oude, sombere man ben geworden, aldus sprak gisteravond de heer Weiter op een samenkomst te Haarlem. Dat ik oud ben, dat zegt men van de duivel ook, maar als ik somber ben, dan in de eerste plaats de schuld van de heer Romme, die er aan heeft meegewerkt, dat er in Nederland een malaisestemming heerst. Ik verbaas mij er over, dat juist hij dit zo vrolijk en optimistisch kan zeggen. De heer Romme heeft verder gezegd, dat alles wat ik doe, vc is, en dat mijn werk van geen betekenis is Maar waarom praat hij dan zo lang mij? Ik kan u dit zeggen: Ik ben het geweten van de K.V.P. en van heer Romme. Het is niet plezierig w* het geweten spreekt, over de figuur van dr Drees hebben uitgeweid, waarachter hij de schaduw van het mislukte Indië-beleid bespeurde, kwam spr. tot de conclusie, dat Nederland niets meer heeft waar het trots op kan zijn, uitgezonderdOpa Klijzing. Hij becritiseerde verder het regeringsbeleid, Speciaal de sociale poli tiek en de tendens tot nivellering van de inkomens. Het parlement is in de macht partijleiders met vakverenigingen achter zich, die iedere werkelijke aspi ratie der grote groepen kiezers niet laat doorklinken. Een deel der K.V.P. denkt als Weiter, doch moet stemmen als Romme, aldus citeerde hij een uitspraak prof. Diepenhorst (A.-R.). Cpr. gaf zijn voorkeur te kennen voor een kabi- K.V.P., C.H. en A.R., om meenschappelijk religieuze basis te heb ben, plus de V.V.D. Kamerlid Reyeis over zaak-Menten „Staatssecretaris deed al zijn best om Kon. Besluiten niet uit te voeren" IN EEN NIEUWE NOTA van meer dan dertig pagina's heeft het Eerste- Kamerlid Reyers (C.-H.) een felle aanval gedaan op een aantal per- sonen en instellingen die ter sprake zijn gekomen in de zaak-Menten, waarbij voor millioenen guldens aan tapijten en schilderijen zouden zijn verdwenen. De heer Reyers herhaalt dat minister Mulderije door zijn raad gevers is misleid. De Bloemendaalse politie heeft volgens hem in nauwe samenwerking met een pas benoemde hoge functionaris van het ministerie van O., K. en W., de vroegere raadsheer-commissaris mr F. P. Th. Rohling, valse processen-verbaal tot in de dossiers van het Bijzonder Hof gedreven. De heer Reyers beschuldigt de Bloe mendaalse politie, destijds Bloemen daalse B.S., ervan, diat zij in Mei 1945 alle bewoners uit het huis van de heer Menten heeft verwijderd en wederrech telijk van hun vrijheid heeft beroofd. Dezelfde Bloemendaalse politie deed de bergplaatsen openbreken ten einde dat gene wat met grote moeite uit die han den van de Duitsers was gehouden, te bemachtigen, aldus de nota. „Het is deze Bloemendaalse polotie-B.S. onder wier oppertoezicht de juwelen, effecten, ta pijten, schilderijen, grote geldbedragen enz. verdwenen" Zou men hief tot een vervolging over gaan, dan zou menigeen vrijuit durven spreken, omdat niemand dan meer bang is voor de Bloemendaalse politie. Dan stort de muur ineen, waarvan de ge re minister Weyers gewaagde. Deze Een zegetocht door de straten van Buenos Aires volgde, toen president Peron van Argentinië, na zijn overwinning in de verkiezingsstrijd, enige dagen geleden opnieuw als president werd beëdigd. Rechts mevrouw Peron, die pas hersteld is van een zware ziekte. j luidt de titel prof. mr P. A. Diepenhorst thans by G. J. A. Ruys' Uit geversmij N.V te Amsterdam in het licht heeft gegeven De inhoud spreekt uit de ondertitel: De ontwikkelingsgang der Antirevolutionnaire of Christelyk-Histo- rische richting in vogelvlucht. Geen ogenblik aarzelen wy deze jongste publicatie van prof. Diepenhorst hartelijk ter lezing aan te bevelen. Reeds waren wij gaan vrezen, dat de rustende hoog leraar ook het schrijven er aan gegeven had.en dat hy nadat in college en ver gaderzalen de „vivo vox" de levende stem. verklonken was, ook de pen had neergelegd. Deze vrees is misplaatst gebleken en daarover verheugen wy ons. Dit boekje brengt ons weer eens in aan raking met de „oude Diepenhorst" aan wiens veelzijdige persoon en spranke lende geest zovelen uitnemende herinne ringen bewaren. Het is altijd een aange name ervaring, wanneer iets dat men al Valse stukkenbÜ de herinneringen had gevoegd, nog I volop levende en warmende realiteit blijkt te zyn. Dit boekje heeft dan tevens de ver dienste, dat het nog eens weer, onbewust, doch niet minder nadrukkelijk, de aan dacht heenleidt naar al die andere ge schriften, klein en groot, waarin de hoog- heel velen een schat van grote waarde gegeven heeft Het kon van dit boekje ook wel eens gelden: lezen doet lezen. Een Bloemendaalse inspecteur Litie wordt door de heer Reyers genoemd als degeen die zich niet heeft ontzien door valse voorstelling van zaken twee leden van de Koninklijke Marechaussee over te halen tot he: maken van een on juist proces-verbaal. Itn diit onjuiste f"""1- proces-verbaal stond, dat de heer Men ten in Duitse dienst is geweest. Tot in hoogste instantie is hij echter van die tenlastelegging vrijgesproken. Verbazingwekkend noemt de heer Reyers de houding die de staats secretaris van Oorlog, mr Kranen burg, bij dit alles heeft aangenomen op instigatie van mr W. G. Belin- fante raadadviseur in algemene dienst. De staatssecretaris heeft al zijn best gedaan om een tweetal Ko ninklijke Besluiten, die op deze zaak van toepassing zijn, niet uit te voe ren, waardoor de heer Menten nog steeds schade lijdt, aldus de nota. bereikt. Historie die reeds ver achter ons schijnt te liggen maar die toch te nabij is dan dat zij vergeten mag worden. Die ook te rijk is dan dat zy mag worden ver waarloosd. Dat is de historie van de ontwikkelings gang der A.R. of C.H. richting. En de titel van zijn boekje, dat 132 bladzijden telt, is tevens de conclusie: trouw en met ere heeft deze richting zich gegeven aan de nationale zaak. hebben mannen als Groen van Prinsterer, Kuyper, Lohman en anderen met hen zo in regering als J in volksvertegenwoordiging de nationale Als schandelijk kwalificeert de heer belangen voorgestaan. Gedreven werden Reyetrs het optreden van de Haarlemse zy daarbij door een hartelijke liefde en Hypotheektonfedie het bchetr over del door een Niet verheelt de schrüver dat te deze tot Z waobeheer1 hlstori5 ook wa. menseUiks val, ,1. T""'- J» *'eze" JT" noteren. Het ia de ontwikkeltegagans van 'e doen m^-de tTiendjes- richtin in die rigti politiek van twee candïdaat-notarissen. waarvan de een, na bij het Ned. Be heersinstituut geweest te zijn, een lei dende functie bij de Haarlemse Hypo theekbank aanvaardde, verklaart de heer Reyers. Schippers mochten niet op AmsterdamRijnkanaal Beurtschippers zijn reed® herhaaldelijk op het AmsterdamRijnkanaal door de wat er politie gewaarschuwd, dat zij niet mogen varen in het nieuwe kanaal zo lang hun vergunningen niet in orde zijn, zo meldt De Tel. Elke schipper heeft nJ. een vergunningsbewijs waarop de vaar routes staan aangegeven. De ambtelijke Instanties hebben begrijpelijkerwijs een achterstand. De bevrachtingscommissaris te Amsterdam heeft nu in allerijl tijde lijke vergunningen doen uitschrijven. dan één pad. En prof. Diepenhorst verbergt het niet dat het vaak een per soonlijke geaardheid was die leidde tot een gescheiden ->ptrekken. AL EVENMIN echter verbergt hij, hoezeer hij dit gescheiden optrekken betreurt. Tegenover de taak welke ver vuld moet worden, acht hy dit geschei den optrekken ook niet verantwoord. Wil men een citaat? Welnu: „Bij niet weini gen bestaat er gegronde twijfel of de ver schillen tussen de beide groepen van dien aard zijn dat optreden in de twee zelf standige partyen wenselijk of noodzake lijk is". En ook: „Tegenover het voordeel van gescheiden optrekken staat het Voor familie van nabestaanden Een vliegveld in een oerwoud Midden in het Braziliaanse oer woud, nab\j de plek, waar op 29 April j.l. een stratocruiser van de Pan American Airways met 50 gefortu neerde inzittenden is verongelukt, zal een vliegveld worden aangelegd, om de verwanten van de omgekomenen in de gelegenheid te stellen, de plaats van de ramp te bezoeken. Van het vliegveld zal een pad naar het half vergane wrak worden gehakt. Zoals men zich misschien herinnert, is een ploeg Amerikanen en Brazi lianen destijds met een hefschroef- vliegtuig naar het wrak gevlogen, om voor de nabestaanden waardevolle voorwerpen te verzamelen. Vanmiddag stond Piet Bruin terecht Toerekeningsvatbaar geacht Vammdddag begon voor de Amster damse rechtbank de zaak tegen de 22- jarige ex-ambtenaar va<n Publieke Wer ken in de hoofdstad, Pieter Jan Bruin, die zioh tussen 2 en 16 Mei van het vorige jaar geldbedragen van 18.000. 34.000, 19.000, 24.000 en 18.000 gulden, te zamen niet minder dan ƒ113.000. heeft toegeëigend door handig een aantal giro- biljetten van zijn bureau te vervalsen. De twee psychiatrische rapporten achten hem volledige toerekeningsvatbaar. Zoals men weet vluchtte Piet Bruin via Amersfoort, Arnhem, Duitsland (o.a. Berlijn), Parijs en Genève naar de Rl- vièra, waaT hij tachtig dagen na zijr vlucht gegrepen werd in een jeugd- WelLicbt zal op de terechtzitting blij ken of het geld, dat Plet Bruin nog over moet hebben gehad, is gevonden. Premie voor werkloosheidsverzekering Beschikking van rijksbemiddelaars thans verschenen Thans is verschenen de reeds eerder aangekondigde beschikking van het college van rijksbemiddelaars, waarin aan werkgevers de verplichting wordt opgelegd tot betaling van een bijslag op het loon, waardoor de werk nemer in staat wordt gesteld de door hem per 1 Juli a.s. verschuldigde premie voor de wachtgeld- en werkloosheidsverzekering te voldoen. De bijslag is gelijk aan het bedrag aan premie, dat door de werknemer on geacht de beschikking zou zijn verschuldigd. De bijslag wordit dus berekend door het loon zonder de bijslag te vermenig vuldigen met het werknemersdeel van het door de betreffende bedrijfsvereni ging te innen premiepercentage. Voor de werkloosheidswet, evenals Dor de andere sociale verzekerings wetten, is de bijslag als loon te beschou- De bijslag moet dus bij het loon worden opgeteld, alvorens het aan de be drijfsvereniging af te dragen premie- drag kan worden berekend. Dit heeft gevolge, dat de premie steeds een fractie hoger is dan de bijslag. Voorbeeld: bij een weekloon van f 60. en een werknemers-premieaandeel de werkloosheidswet van 2% bedraagt de bijslag fl.20. De door de werknemer te betalen premie is in dit geval 2% f61.20. dus f 1.22. Vanwege het ministerie van Financiën is medegedeeld, dat voor de berekening van de loonbelasting de premie van loon mag worden afgetrokken. Invoering de bijslag heeft daarom geen hoging van de loonbelasting voor de be trokkene ten gevolge. De tekst van deze beschikking is genomen in de St.Grt. van heden. In geval het totale loon tengevolge van deze bijslag zou stijgen boven de in dat artikel genoemde loongrens van f 6000 per jaar, zal in afwijking van het bovenstaande de bijslag een zodanige vermindering ondergaan, dat deze loongrens bereikt, doch niet overschreden wordt. HET WEER~IN EUROPA DAT minister In 't Veld zich, blijkens zijn antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Kraaijvanger (KVP), uitdruk kelijk het recht voorbehoudt de toeken ning van rijksbijdragen voor woningwet woningen afhankelijk te stellen van de ligging in een goedgekeurd uitbreidings plan. DAT de Friese Beweging nu de Ned. Spoorwegen heeft gevraagd op de stations in deze provincie de plaatsnamen ook in het Fries aan te brengen. DAT de boeren, daar de nieuwe aard appelen zo vroeg zijn, met grote partijen oude aardappelen blijven zitten, doch een gedeelte als veevoer kan wor den verkocht. DAT de Nat. Woningraad (Alg. bond van woningbouwver.) op 27 en 28 Juni in Hilversum het hurenprobleem bespreekt. DAT het Ned. verbond van midden standsver. op 17 Juni in A'dam z'n 20- jarig bestaan viert. DAT gisteren op drie boerderijen in Zevenbergen (N.-Br.) pseudo-vogelpest is waargenomen. DAT in Heerbroek. Nieuwland en Meer kerk (Z.-H.) de afgelopen week 40 ge vallen van varkenspest zyn geconsta- DAT iedereen die overdag bij Wern- hout Nederland binnenkomt, gedurende de feestweken van Breda-Oranjestad van „bloemenmeisje" een oranje Afri kaan krijgt opgespeld. DAT een by een particulier in de Voltastraat te Schiedam ontvluchte aap al een paar dagen de buurt op stelten zet. DAT er dit jaar op de Maandag na de Pinksterweek weinig liefhebbers waren voor de uitdeling van roggebrood, zoals die telkenjare door 133 boeren plaats vindt (sinds 1738), daar er zoveel foto grafen en filmmensen waren. DAT de 36-j. Ned. gezagvoerder van het op 3 Sept. 1951 bij Gotland door slor dige navigatie aan de grond gelopen Ned. ms. Santa Lucia. A J. M. te Ilford (Eng.), een week lang niet meer als kapitein mag varen. DAT mevr. v. d. Pelt-Boenk uit Win terswijk gisteren een Nieuwjaarskaart kreeg, die 16^ jaar geleden (op 31 Dec. 1935) in Zutphen was gepost. DAT de Kon. weefgoederenfabriek C. T. Stork en Co te Hengelo (O.) op 7 Juli haar eeuwfeest viert. DAT de cartonnagefabriek van de fa Haze in de Lavendelstraat te Amers foort gisteravond is uitgebrand en de schade zeer groot is. DAT bij het meer Het Mouwtje te Bussum dode eenden zijn gevonden, die kennelijk met een hengel, waaraan stuk ken brood,gevangen waren. DAT gisteravond, vermoedelijk doordat kinderen met lucifers speelden, een boer derij en twee schuren in Houtdorp (Gar deren) zijn afgebrand en de twee daar wonende gezinnen de gehele, laag ver zekerde, inboedel verloren. DAT naast de KLM en de Pan Ameri can thans de Scandinavische luchtvaart- my de derde is met een radio-telex verbinding met de V. St. van Amsterdam uit. Rapporten van hedenmorgen 7 uur s A S O li III 2 |S li §3 lE" 3 g3 oS s zS Stockholm Londen Kopenh. A'dam Genëve PartJs Nice Berlijn Frankfurt Wenen mlst>CW zw. bew. Ucht bew. onbew geh.bew. licht bew. licht bew. zw. bew. NNO 2 windstil W 6 WZW 1 ZZW 1 wlndsUl NW 2 WNW 4 NNW 1 WNW 2 16 o.l 18 0 15 1 17 0 24 0 20 0.1 24 0 17 0.2 17 0.1 31 4 i onnodige krachtsverspilling Kans op regen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Overwegend deel i het gevaar dat tot handhaving zonderlijk bestaansr:cht kunstmatig ver schillen worden gezocht en toegespitst die op den duur de positie van de Pro testants-Christelijke actie verzwakken". slechts het heimwee naar deze samenwerking van Protestantse Christenen op het politieke erf dat op zo menige bladzijde van dit boekje tot ons spreekt. Prof. Diepenhorst aarzelt al even- goede woorden te spreken over de vruchten welke in coalitieverband kon den worden geplukt. Hiervan schrijft hij: „Ziende op het zegenryke werk in de jaren der coalitie periode verricht, ziende op de strijd die wacht, ziende op de diepere eenheid zich beginselprograms openbarend, moet naar ons oordeel alles worden ver meden wat aan een nauwere samenwer king in de weg staat". En vooral ook: „De onnatuurlijke po sitie waarin de R.K. partij verkeert bij haar gemeenschappelijk optrekken met de P.v.d.A., moet in toenemende mate bij onderscheidene aanhangers het onbehage lijke gevoel over de huidige staat van zaken versterken en de toenadering tot de oude coalitie-vrienden bevorderen". QPENING van zaken in de historie biedt prof. Diepenhorst in dit boekje. Hij laat zich daarbij leiden door eerbied voor de veelomvattende stof. De lijdende vorm" waarin hij zijn gedachten vaak uitdrukt, is van zijn te prijzen „objecte- ring" duidelijk bewijs. Maar behalve de eerbied voor de stof spreekt uit heel dit boekje ook de liefde tot een verantwoorde bewerking er van. Dat geschiedt dan alles in de spranke lende gee6t. welke het eigendom schijnt van het geslacht aller Diepenhorsten. Wil men een enkel voorbeeld? Uiteenzettende dat men de ladder der maatschappelijke ordening niet dan tree voor tree behoort te bestijgen, merkt hy als terloops op: „Alle sociale athletiek en aviatiek is hier uit den boze. Het is een voorbeeld uit vele. Wij gunnen het onze lezers gaarne ook van andere kennis te nemen. Ze weten thans waar ze te vinden zyn. Taft behield voorsprong op Eisenhower Op dertien na zijn thans de 1206 kies mannen naar de Nationale republikeinse conventie, die de eandidaat voor het Amerikaanse presidentschap zal aanwij zen gekozen. De stand (niet officieel) luidt: 462 voor Senator Taft, 390 voor generaal Eisenhower, 130 voor andere candidaten en 211 met nog geen uitge sproken voorkeur of „op de wip". Bij de democraten hebben zich 246 af gevaardigden naar de democratische na tionale partijconventie voor senator Kefauver, 86 voor zijn collega Russell, bijgenaamd „de favoriet van het Zuiden" 85 voor de directeur van het Ameri- bewolkt met voornamelijk kaanse hulpverleningsprogramma" in de Noordelijke helft van het buitenland Harriman uitgesproken, het land kans op enige regen of motregen. Matige en in I In Natal werkt sinds enkele weken een het Noorden van het land geheime zender, die zich Vrijheids- (zendingen roepen krachtig toenemende radio" noemt. Westelijke wind. Iets lagere middagtem- op tot eenheid onder de arbeiders. Ook ,n—- ,A Bi 1 worden causeriën gehouden over het leven van Stalin en Karl Marx. Men is er tot nu toe niet in geslaagd de zender op te sporen. peraturen. (Opgemaakt te 10 uur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1