cJSljeuws uit de %ijn- en ^L)eenstreek Prof. Diepenhorst en mr Stufkens kruisten de degen Expositie en openbare les in Chr. technische school We kunnen het allemaal zo vriendelijk opdissen A.R. kiesverenigingen uit Bollenstreek hielden appèl in Lisse NIEUWE LEIDSCHE COURANT 7 MAANDAG 9 JUNI 195J 1 Debatavond in Alphen aan den Rijn Overal en by iedere partij schijnt zich momentcel het verschünsel voor te doen: een apathie ten opzichte van zaken, rakende het publieke leven. De A.-R. P. en P.v.d.A. te Alphen hebben getracht met een debatavond in „Concordia" de mensen te trekken. Inderdaad was Zaterdagavond deze zaal geheel bezet om de beide de baters, prof. mr I. A. Diepenhorst, namens de A.-R. P., en mr N. Stufkens, namens de Prot.-Chr. Werkgemeenschap in de P.v.d. A., te horen spreken over „Practische Politiek". De leiding van deze avond berustte by de heren W. J. v. d. Brink en G. Nymau. Prof. Diepenhorst wees er op, dat de A.R.P. het isolement, waarin zij zich bevindt, niet zo erg is. Wat zijn de vruch ten van het politieke bedrijf? Versplin tering en een demonstratie van onmacht om de geestelijke verwildering te keren. In de afgelopen periode is een groot gedeelte van de tijd besteed aan techni sche vragen, de economie speelt de eerste viool en het belang is troef. Deze kwes ties zijn toch ook niet geheel los te den- n van het beginsel, waaruit een partij opgekomen. Men zegt wel, dat denkhoogmoed is om in de Schrift be ginselen te kunnen vinden, maar he onmogelijk, een principiële politiek :n zonder te rade te gaan bij de openbaring. Sprekend over de koloniale kwestie ;i prof. Diepenhorst, dat sedert 1878 de A.R.P. de zedelijke verantwoordelijkheid tegenover Indië in haar program heeft. /anneer men zich keert tegen het beleid in deze, vindt dat niet zijn oor zaak in en gaat het niet om het kapi- maar in de kwestie van het gezag. Tegen een beginselloos kappen van ban den zal de A.R.P. zich altijd verzetten. Ten opzichte van een federaal Europa >i spreker, dat ook het volkenrecht te ruggeleid moet worden naar de ordon nantie van God met betrekking tot het mensdom dat uit enen bloede geschapen zowel als de volkenverscheidenheid. Wat de rechtsstaat aangaat zal de A.R.P. steeds waarschuwen voor staat die economisch machthebber alle particuliere initiatief doodt. Omdat zich gebonden weet aan Gods wet, zal de A.R.P. de grondslagen van Nederland als rechtsstaat voorstaan. De A.R. zijn voor de vrede, maar niet jverankerd in de mens. Komende tot de antithese werd gezegd, dat deze de werkelijkheid wil aangeven. Waarheid en leugen botsen niet alleen jin de Kerk, maar op elk levensterrein. Noch de A.R.P., noch de C.H.U. heeft scheiding gebracht in ons volk. Boven alles is de A.R.P. een Christelijke partij, ,die het best doet te verdwijnen, als ze ontrouw wordt aan het uitdragen van de ordonnantiën Gods. Mr Stufkens Mr Stufkens begon met iets te zeggen lover de motieven, die de leden van de jProt. Chr. Werkgemeenschap er toe ge bracht hebben om de weg te kiezen die kij nu gaan. In de oorlog heeft men zich bezonnen pp de politieke verantwoordelijkheid. Politiek is in wezen voor de Christen nienst aan God. Men werd teruggebracht lot de centrale Bijbelse werkelijkheid, om te staan midden in de wereld, oir te zijn een zoutend zout. Het was niel ons volksleven niet goed gegaan. De ge rechtigheid was niet zó gezocht als ge vraagd was en de verplichtingen tegeri- jover de naaste waren niet genoeg gekomen. I De partijen, die hun leden verenigen op grond van een godsdienstige levens- Opvatting waren verstard; doordat zi. half kerkelijk geworden waren was d« dynamiek er uit. De conserverende groep behaalde telkens weer de overhand, j In de socialistische beweging was zich bok een verandering aan het voltrekken. Ze ging zich meer en meer herzien maakte zich los van een vroegere levens beschouwing. De Chr. partijen hadden hun historische betekenis gehad. Mijn geloofsgenoten spreken over een gezag in de kwestie Indonesië, dat ik, aldus mr Stufkens. in de Bijbel niet thuis kan brengen. Er is een Goddelijk gezag en er is een gezag dat in strijd is met de Goddelijke heerschappij; met deze twee dingen kan ik, zei spreker, alleen maar in het leven staan. We zijn vastgelopen in een eigenaar dige mengeling van roeping en prestige. Mr Stufkens weet, dat er een gebonden heid is aan het volk van N. Guinea, m We moeten er geen prestigekwestie a maken; we moeten zoeken naar vorm, waardoor we in de stoffelijke geestelijke nood kunnen voorzien. Ook mr Stufkens wenst geen Staatsbemoeiing, die dictatoriaal optreedt. Bij de re- en dupliek werd nog nader door de sprekers op verschillende onder delen ingegaan, waarna deze avond door de heer Nijman werd gesloten. C.H. jongeren sloten het seizoen De Chr. Hist, jongerengroep hield in het IJsclubgebouw de laatste vergade ring in dit seizoen. De heer P. de Pater opende, waarna als spreker optrad de heer A. Kroon, lid van de gemeenteraad voor de C.H. Unie, die sprak over „Vraagstukken, die de raad bezighou- i Spr. bepaalde zich in hoofdzaak tot drie punten. Ten eerste de woningbouw. Zo werd de obligatielening besproken. De plaatselijke industrie zorgde voor tf 250.000; uit de burgerij kwam 100.000. Dit zijn geen bedragen, die recht geven op massale huizenbouw. Maar hoewel er momenteel weinig gang in zit, meende de heer Kroon te mogen verwachten, dat eind 1953 Alphen weer 150 200 gen rijker zal zijn. Voorts handelde spr. over de industria lisatie. Ook op dit punt werd een zeker [optimisme gerechtvaardigd geacht. Ten telotte het financiële beleid besprekende zei hij, dat de snelle ontwikkeling der ge meente haar financiële toestand moeilijk maakt. Sluitende begrotingen zijn in de komende jaren niet te verwachten en bij stand der hogere instanties zal nodig Een aangename discussie volgde. Na de pauze vertelde de heer D. v. d. Waals sets over het werk in de kiesvereniging en werden enkele volksdansen inge- |6tudeerd. Museum voor historische vereniging j De 6e Juni 1952 zal met vette letters in [de geschiedenis van de historische ver eniging vermeld staan. Toen zag ze na- jmelijk een ideaal in vervulling gaan: een museum. Het fraaie, uit de 17de eeuw daterende huis Rijn- en Pruisoord is van de erven Van den Bosch overgenomen. I Oorspronkelijk was er een graan- en later een kaashandel in gevestigd. De prie grote graanzolders zijn bijzonder ge schikt voor de inrichting van exposities, jtenviji enkele kamers zich zeer goed ienen voor stijlkamers. Het is de bedoeling van de vereniging, haar in de loop der jaren verkregen be zit blijvend te exposeren. De jeugdige vereniging beschikt nog niet over ruime kasmiddelen. Het was voor het bestuur dan ook niet gemakke lijk om tot deze aankoop over te gaan. De exploitatie zal de eerste jaren stellig met tal van moeilijkheden gepaard gaan. Het bestuur hoopt echter steun uit brede kring te ontvangen. Wie nog geen lid is van de vereniging kan zich opgéven bij de heren A. J. Dekker, Stevinstraat 18, T. G. Varga. De Smethstraat 1, K. Dek ker, Bilderdijkstraat 13 en J. W. van Zwieten, Nieuwstraat 14. Joh. van 't Wout jubileerde De heer Joh. van 't Wout vierde Za terdag bij de Motorenfa-briek „De In dustrie" van de NV D. Joh. Boot te Alphen a/d Rijn zijn 25-jarig jubileum. Hij werd in de morgenuren met zijn echtgenote en kinderen ontvangen ten van de N.V. door ir D. Boot. Deze memoreerde de loopbaan van de jubilaris van jongmaatje tot voorman draaier en waardeerde zijn vakmanschap. Namens de Ned. Mij v. Nijverheid en Handel ontving hij de ziilveren diraag- medaille en oorkonde en van de N.V. ;n geschenk onder couvert. Verder spraken nog de bedrijfsleider de heer J. M. Valk, namens de co: de heer M. Slinger, die een cadeau in geld aanbood en namer_ technisch en kantoorpersoneel, de heer Neut, die er op wees hoe de adviezen van de heer Van 't Wout wórden gebruikt. Ten slotte richtte de oud-dir., de heer Ph. Boot. waarderende woorden tot de jubilaris. In de loop van de dag ontving deze nog tal van blijken van medeleven te zijnen huize. Nog geen dansvergunning voor Avifauna De directie van „Avifauna" heeft nog geen vergunning voor het dansen op Zondag gekregen. Ondanks het feit. dat Gedeputeerde Staten afwijzend hebben beschikt op een motie van de Alphense gemeenteraad om het dansen op Zon dag te verbieden, heeft de wethouder financiën, de heer J. van den Berg (CHU) die thans tijdens de vacantie van de burgemeester optreedt als loco-bur gemeester voor gisteravond een dans vergunning aan Avifauna geweigerd. n zijn vacantie zal de directie sen verzoek i-n- 'Als de burgemeester v zal zijn teruggekeerd, van Avifauna opnieuw dienen. Bouw van noodbrug begint volgende week Volgende week wordt een begin ge maakt aan de bouw van de noodbrug over de Rijn ter hoogte van de poort naast bakker De Looij in de Hooft straat en de gemeentelijke opslagplaats Hoge Zijde. Dit werk wordt verricht door de aannemer Pijl uit Zuid-land. Tal van onderdelen voor de hulpbrug liggen opgeslagen op het gemeentelijk terrein, terwijl de brug op het provinciaal ter rein aan de Gnephoek ligt. De hulpbrug zal slechts dienen voetgangers, wielrijders en bakfietsen en is reeds nu gemaakt, omdat de Brug der Zuchten bij wijze ran spreken een brug van één dag is. Mocht deze brug het -begeven, dan kan direct de hulp brug worden ingeschakeld. Zodra brug gereed is, zal er op de spitsuren gebruik van gemaakt kunnen worden, indien het gemeentebestuur dit wil. Zandstormen bü de brug zijn ten einde Zaterdagmiddag, juist 12 uur. is de laatste auto zand gestort -ten behoeve van de oprit aan de Hoge zijde van de in aanbouw zijnde gemeen telijke brug over de Rijn. In totaal zijn 3236 wagens zand gestort, terwijl de op rit ra-n de Lage Zyde 43122 wagens elk 7 m3 vraagt. Begonnen wordt nu het bekleden van de opritten me: 1 Voor de bewoners van de straten, w door de zandwagens kwamen, zal het een geruststelling zijn, dat hier nu een einde aan is gekomen. Ongeval in Avifauna De kortelings in dienst getreden an- nonceur van Avifauna, de heer v. Ulden, liep Zaterdagavond een vrij ernstig on geluk op. Toen hij nog vlug iets in de keuken-lift wilde leggen, terwijl men beneden bezig was de lift neer te laten, geraakte hij met zijn rechterhand bekneld tussen lift en koker. Hierbij werd dit lichaamsdeel ernstig gewond. Een dokter verleende de eerste hulp, waarna de heer Ulden voor verdere behandeling naar :n der Leidse ziekenhuizen is vervoerd. Seriewcdstryden N.S.A. N.S.A. heeft Zaterdagmiddag de voór- wedstrijden laten verspelen van de voor deze vereniging te houden seriewedstrij den. Z.V.V. nam het op tegen de orga niserende vereniging en bracht het niet verder dan een 11 gelijk spel. Straf schoppen beslisten ten gunste van N.S.A. Sleutels won met 72 van M.S.V., na dat de rust was ingegaan met een 20 voorsprong voor de M.S.V.-ers. Zij ble ken echter in de tweede helft uitgespeeld te zijn. Zaterdag dus de finale: N.S.A.—De Sleutels. Jeugdkoor „Hosanna" De jeugdleden van ..Hosanna" hebben Zaterdag een prettige bijeenkomst gehad het IJsclubgebouw. Onder leiding van mej. Tr. Klok, die al zoveel jaren haar zorgen aan dit koor geeft, vermaakte zich met allerlei spelen. Later op de avond heeft men genoten van enkele door de fa Laros gedraaide films. Allen tevreden over het feest. WASSENAAR Spreekbeurt Voor de Geref. Bond hoopt Woensdag avond om 8 uur voor te gaan ds H. A. Leenmans, Herv. predikant te Drieber gen. De bijeenkomst wordt in Excelsior gehouden. Donderdag 19 Juni wordt de uitge stelde filmbijeenkomst van de Beweging van Europese Federalisten in het thea ter Astra gehouden. Vertoond wordt de film De Slagboom. Doordat het tiental van de Schaak vereniging Wassenaar de wedstrijden tegen Standaard 1 en HPSV 1 resp. met 6—4 en 6lz3Vi verloor, is de kans Wat leren ze er? en: Wat künnen ze er leren? Dat zijn twee vragen, die ook ge steld worden aan het hoofd van de Chr. technische school te Alphen aan den Ryn, de heer Van der Bijl, en zyn staf. En dan kan een uitvoerig antwoord gegeven worden zonder dat men toch veel wyzer wordt; het gaat immers over technisch onderwys. Daarom heeft men tot de ouders van leerlingen en ook van. toekomstige leerlingen de uitnodiging gericht: „Komt, ziet en overtuigt u!" En zy, die daaraan gevolg gaven, troffen Zaterdagmiddag in de noodbehuizing van de school interes sante exposities en een aantal met veel animo werkende leerlingen De belangstelling voor deze drie durende expositie me: openbare les verblijdend groot. Ook uit de omgeving van Alphen waren velen gekomen om de school kennis te maken. Zowel de werkstukken als de verrichtingen der jongens hadden alle aandacht, waar bij tevens gesprekken werden gevoerd met de directeur en het personeel. In het hoofdgebouw, aan de School straatwaren de smeden e.a. in actie. Veel wordt nog gevraagd van de „han digheid" van de leerlingen, want het machinale i9 niet overwegend. Men had er enkele heel aardige sier- stuklhen -geëxposeerd. Dan waren hier de -theorie-klassen on dergebracht. Tafels vol tekeningen, waarvan de „leek" bij lange na niet weet. waarom de een met eer ander met een 9 gewaardeerd werd-, m-a-ar waarbij men vakmensen in aan dachtige studie -kon zien staan. Voor hen n van te smullenl We hebben bijzondere aandacht wijd aan de gewone taail- en reken-les- een-, waarvan aangenomen mag worden, ALKEMADE Burgerlyke stand Geboren: Jacoba M. d. v. Th. P. Zwet en C. G. Vink; Petrus L. G. G. W. v. d. Zwet en C. M. Koek; Rindert H. Reijenga en A. v. d. Spek; Jacob J. Rietdijk en G. Schalk; Nicolaas J. M. z. v. J. J. Verhaar en A. W. Th. v. d. Voort; Antonius C. M. z. v. L. Joos en H. A. Akerboom; Robertus Th. F. z. v. J. J. Hoogenboom en A. G. van der Meer. Ondertrouwd: A. C. de Jong en M. Th. d. Hoorn; H. A. Hoogenboom en P. C. d. Meer; G. A. Wolvers en M. C. G. Olyerhoek. Gehuwd; P. C. Loos en C. A. Warmer dam. HAZERSWOUDE C.H.'ers vergaderden De C.H. kiesvereniging hield Vrijdag avond een vergadering in de Herv. school. De voorzitter, de heer C. van Dam, sprak kort woord. Uit het jaarverslag de secretaris bleek, dat het aantal leden was toegenomen. Daar de penning meester niet ter vergadering was. kon zijn jaarverslag niet worden uitgebracht. Diverse punten, o.a. de a.s. verkiezing, werden besproken. Besloten werd spreker te laten komen. Bij de rondvraag werden enige vragen gesteld, die door de tweede voorzitter, heer M. Jansen, werden besproken; de eerste voorzitter had de vergadering ver laten, omdat hy in zyn kwaliteit van loco-burgemeester bij de uitreiking van de E.H.B.O.-diploma's moest zijn. De heer Jansen besloot ook de vergadering. TER AAR De waterleidingbuizen Morgen wordt in onze gemeente begon- en met de werkzaamheden ter ver nieuwing en verwijding van het buizen net der waterleiding. Men begint aan de Ringdijk, dat de leerl-incen die na het verlaten der gewone lagere school onder de knie hebben. Maar dat viel tegen e voldoendes voor eenvoudig taalwerk waren veel. En toch zijn er dan jon-gens, die in het praotykwerk best zyn, die zelfe goede werkstuk-ken maken van teken-ineen af. We menen te mogen con cluderen. da; by velen vam, hen op de lagere school de lust om te leren breekt. In het gebouw van de wed. Rok trof fen we de machinebankwerkers; een prachtig machine-materiaal. En worden keurige werkstukken verva digd. Boven de timmerlieden. Zij m ten goed met he' handgereedschap leren omgaan, maar vinden ook moderne chines tot hun beschikking. Dit alles gezien hebbend, kunnen ons heel goed begrUpen. dat steeds n patroons van hun toekomstige leerlin gen vragen: Dioloma ambachtsschool. Op een bord in de school lezen we: „Het geheim van hen die wonnen: eersl dech; en da-n begonnen". Zo is het! Tenslotte: We hopen-, dat het bestuur dier C-h-r. technische school spoedi-g zijn bouwplannen kan gaan uitvoeren. Het wachten is o-p toestemming van Den Haag. Dit geldt ook voor de avondschool, waar men graag me* Sept. de leerlingen, die over enige weken ..afzwaaien", in de eigen sfeer wil houden. Maar de ambtelijke molens malen nog steeds langzaam. Dat blijkt ook hier! WOUBRUGGE Een 70 kinderen ontvingen het verkeersdiploma Zaterdag was voor een 70-tal kinde ren uit Wou-bru-gge en Hoogmade een belangrijke dag. Na het schriftelijk examen, dat zy me: goed gevolg hadden afgelegd, volgde op die dag het prak tische deel van het veilig-ver keersexa- Per rywiel moesten zij enige con troleposten passeren. 'e Avonds werden zy in de brandweer kazerne door de burgemeester toege sproken. Hy zei. dat ook in onderwijs kringen belangstelling voor het veilig verkeer was. Door de heer Kamminga was :wee jaar geleden het initiatief ge nomen en werd een commissie opgericht, waarl-n de hoofden der drie scholen in onze gemeente zitting namen. Wacht meester H. J. Peters -gaf met veel inte- de lessen op de scholen. De bur gemeester da-mk-te hem zeer hartelijk daarvoor. Ook dankte hij de onderwij- en de oud-politieman H. Koburg de medewerking tijdens het exa- verleend. Wachtmeester Peters drukte de kinderen nog op het hart het geleerde n-iei -te vergeten-, maar ook in d-e practyk te brengen. Je bent nog niet me af, zei hy, iik kom by jullie terug repetities te houden. Onder dave rend applaus deelde hij zijn leerlingen mee, dait allen een dipl-oma met een speldje hadden verdiend-; de negen, die —aren gezakt, waren niet aanwezig. De burgemeester speldde hierna het veili-g-verkeersembleem op de borst der het afdelingskampioenschap derde klas te behalen, verkeken. De georganiseerde guldenscollecte heeft totnogtoe een bedrag van f 167,50 opgebracht. Donderdag 12 Juni spreekt dr K. H. E. Gravemeyer in de Dorpskerk aan het Plein over: Terug uit Zuid-Afrika. In het wijkgebouw van het Groene Kruis kan men zich Woensdagmiddag 11 Juni weer kosteloos laten inenten resp. tegen pokken en diphterie. In het nood-asyl van Dierenbescher ming bevinden zich de volgende dieren: een ruwharige zwarte hond, een Duitse herder, twee zwart-bruin gevlekte hond jes, een jonge wit-zwart gevlekte hond, een bruin-zwart gestreepte hond, enige jonge hondjes, een rode kater en een witte kater en enige poesen. Inlichtingen over de honden worden verstrekt door mevr. Van Kempen,, Iepenlaan 5, tel. 9878 en over de poesen door mevr. v. d. Steur, Wassenaar se Slag ID, tel. 2410. In het Wapen van Wassenaar werd dezer dagen de jaarvergadering gehouden van de Koningin Wilhelminavereniging onder voorzitterschap van de heer J. L. F. C. van der Vis. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental daalde tot 1123. Met de penningen was het beter gesteld dan andere jaren. Er klein nadelig saldo. Bij de bestuursver kiezing werden de aftredende heren W. C. Valkenburg en J. Korbee herkozen. Het traditionele Wassenaarse feest wordt op 20 en 21 Augustus gehouden. Op 16 Augustus worden sportwedstrijden en demonstraties georganiseerd. Het pro gramma omvat verder een bloemen- en reclamecorso en behendigheidswedstrij- den voor automobilisten en motorrijders. Ook voor de kinderen worden spelen georganiseerd. Geboren: Jacob, zn v. J. Dekker J. M. Groot; Elisabeth C. M., dr v. L. de Romijn en J. P. van Noord; Willem R„ W. R. Burgmeijer en J. C. Everts; Cornelis A. B., zn v. T. N. van der Velde C. M. Vogels; Colette G. M„ dr v. P. T. M. Cleophas en M. Dresme; Maya, dr Teutem en J. van Nieuwkerk; Petrus J. A., zn v. L. A. G. Kortekaas en A. J. M. van der Kleij; Gerarda M. B dr v. J. L. Hoogenboom en B. M. Grun- deken; Anne C., dr v. W. Huner en A. D. Broeder; Petronella M„ dr v. C. W. Stra- ;r en P. M. Zuiderduin. Overleden: Jkvrwe C. A. M. de Koek, jr, weduwe van J. van Rijn van Alke made; Agnes Zuiderduin, 79 jr, weduwe in E. J. Brekelmans; Arend Gras, 63 jr, an van P. M. Moerel. Ondertrouwd: D. Burger en G.. Han- ?man (Den Haag); A. van Amerongen (Delft) en W. C. Knijnenburg; W. J. Val kenburg en I. de Groot (Den Haag); A. Bontenbal (Voorschoten) en P. Visser. Getrouwd: J. M. L. van Ouwerkerk en R. M. H. Roothaan; G. A. Bol en G. W. M. van der Ham, J. M. Putker en C. M. R. Beuk; W. van Lit en H. D. van Apel doorn, C. J. J. M. Verhart en M. J. Lubbe J. C. van der Klaauw en W. J. T. Rem merswaal, P. A. van Hemmen en H. M. Belleman. Tydens voetbal-training op het ter rein van Blauw-Zwart alhier, kwam de 32-jarige Th. van Leeuwen van de Ach terweg te vallen, waarbij zijn linker elleboog uit de kom schoot. De man is naar het Acad. ziekenhuis te Leiden overgebracht. Op het langs de Rijksstraatweg ge legen rijwielpad viel de 19-jarige mej. S. uit Den Haag, doorda* de voorvork van haar rijwiel brak, waarbij zij een lichte hersenschudding opliep. In café Beijersbergen vergaderde dezer dagen de WassenaarseMiddenstands- vereniging onder "oorzitterschap van df heer J. C. de Bode, die in zyn openings woord opmerkte, dat weliswaar geruime tyd niet werd vergaderd, maar dat toch niet gesproken mag worden van non activiteit. Zo werd als voortzetting van de vroegere winkeliersvereniging TOSE de „Wassenaarse Middenstandscentrale" |in het leven geroepen, waarin de drie plaatselijke verenigingen en de verschil lende branches vertegenwoordigd zijn. Wegens vertrek van de penningmeester, de heer Veenendaal en het bedanken van de secretaris, de heer Van Ammers. wer den de heren M. L. Bol en G. Jansen in het bestuur gekozen. Uit de afdelingskas zal f 100 beschikbaar worden gesteld als bijdrage in het geschenk, dat namens de afdelingen aan de Kon. Ned. Midden standsbond zal worden aangeboden by - - gouden jubileum. Dr W. Drees in caricatuur jLOM BEKEND zijn de verzamelin gen caricatuur-tekeningen, die zijn verschenen van dr A. Kuyper en dr H. Colijn. Leidende figuren zyn nu eenmaal steeds het mikpunt van de publieke opinie. En hoe dikwijls is niet juist een caricatuur-tekening, met haar opzette lijke overdrijving, een verrassend beeld van wat in bepaalde kringen over een leidende figuur of een zich voordoende situatie wordt gedacht. Aan de rij van caricatuur-uitgaven is thans door de N.V. Arbeiderspers te Amsterdam een nieuui boekje toegevoegd onder de titel: „Dr XV. Drees in caricatuur." Opmerkelijk is het verschil tussen deze verzameling tekeningen, oorspron kelijk gepubliceerd in tal van week- en dagbladen van zeer uiteenlopende rich ting, en die van dr Kuyper en dr Colijn. Op zichzelf is dat niet zo verwonderlijk. Zowel Kuyper als Colijn immers hadden een gezicht en karakter-eigenschappen, die het uitermate gemakkelijk maakten de caricaturistische overdrijving bot te vieren. Met dr Drees is dat veel moei lijker. Hij heeft nu eenmaal niets „bij zonders", waaraan een tekenaar houvast heeft. De opmerkelijkste eigenschap de huidige minister-president, die ni oorlog ons land van zijn standpunt uit op hoge en zeer hoge posten diende, is zijn bescheidenheid. En het is nu eenmaal moeilijk, dit abstracte begrip met de tekenstift weer te geven. Terecht schrijft de heer K. Voskuil, hoofdredacteur van Het Vrije Volk in zijn voorwoord bij deze uitgave, dat dr Drees uiterlijk niets opvallends heeft, noch in zijn gezicht, noch in zijn lichaambouw, noch in zijn manieren, noch in zijn kleding. Toch vormt het boekje een kostelijke verzameling. Misschien nog meer om dat het een beeld geeft van de ogen blikkelijke gedachten, die opborrelden tij dens moeilijke en ook tragische perioden in de na-oorlogse tijd dan om de figuur van dr Drees zelf. De communistische tekeningen ont breken: er is wel om gevraagd, maar de Moskovieten weigerden toestemming te verlenen. Het zal onze lezers misschien interesseren, dat er ook drie tekeningen zijn opgenomen, die oorspronkelijk in ons eigen blad werden gepubliceerd, nl. één van Eddy Samson, één van Karei Links en één van C. Nelis. De verzameling besluit met een in Het Vrije Volk gepubliceerde tekening, die misschien wel het beste de bescheiden heid uan dr Drees uitbeeldt: en mensen menigte in Amerika, die wacht op de komst van de Nederlandse minister-pre sident, terwijl deze zelf zich rustig in de wachtende rijen heeft opgesteld. V1SSERIJGOLF I TTET IS EEN van de vele verdiensten van het malse zeebanket, dat alweer voor een kwartje -per stuk (wellicht op dit ogenblik nog minder) te koop ligt in de stalletjes en de viswinkels (één keer door de uitjes halen), dat het een onbetaalbare propaganda voor het visgebruik in het algemeen maakt. Die Hollandse Nieuwe van elke nieuwe lente verkoopt zichzelf en haar volgelingen voor een deel dank zij de intensieve reclame voor de „maatjes", voor het merendeel dank zij haar roep. De roep van het enige zeeproduct, dat volledig door de menselijke spijsvertering wordt opgeno men. Voor één kwartje alweer. Belgen vijl keei zoveel cales e.d. als wij De drie Beneluxlanden hebben samen 191.226 horeca-bedryven. Daarvan heeft Nederland er 31.000 (met omzet 750 millioen en een personeelsbezet- g van 38.000). België heeft vyf maal eel bedryven (nl. 155.626 (wa 220.000 mensen werkzaam zyn, waa 122.000 in loondienst). Luxemburg heeft 4600 horeca-zaken met 15.000 werkne- Deze cyfers gaf de heer George Wag- ?r uit Luxemburg op het eerste Bene- lux-Hocarest congres, de alg. vergade ring vam de Ned. bond van hotel-, café-, restaurant-, slyters en aanverwante be dryven, gisteren in Maastricht gehouden. Nieuwe burgemeesters van Kampen en Delfzijl Tot burgemeester van Kampen is be noemd dr W. P. Berghuis, thans burge meester van Smilde en tot burgemeester Delfzijl de heer J. A. F. Roeien, thans hoofd van het sociografisch bureau der gemeente Enschede. Beide benoemin gen gaan in 16 Juni. Vreemd eigenlijk, die romantiek rond de Hollandse Nieuwe, die de romantiek is van het „graaien" in Scheveningen en de „buisjesdag" oftewel ..vlaggetjesdag" in de havens langs de Nederlandse kust. Als dat dan allemaal weer wat in de benen is gezakt en de kantjes komen aan de wal gelijk het ongelauwerde product van het ongejauwerde harde werk op zee. dan is daar tenslotte nog de Koninginneharing de fijnste keus uit een kantje, dat niet zo heel pril mag zijn, dat even zwaarder gezouten moet wezen dan die eerste groene haringen. Die Koninginneharing is een oude tra ditie, waaruit een hartelijke verbonden heid blijkt tussen de vissers van Neder land en het vorstenhuis, want toen er nog geen televisie was en geen persfoto- grafie, werd ook de fijnste haring van het vroegseizoen in triomf naar het Hof gedragen als een offerande aan de per soon. die de van huis uit vrome visser man na aan het hart ligt. Daar werd dan bijvoorbeeld de Vlaardingse sjees ingespannen, een trots vehikel op hoge. glanzende wielen. Met een zuiver-wit n kap en met de mooiste meidji de plaats en de schipper van vangende logger plus de „heer" van h- „kantoor" op de bok trok die propere stoeterij naar de Koninklijke residentie KoninginneharingDe keurmeesters hadden er lang over geproefd en menig kantje was opengeslagen, aleer dat puikje onder de maatjes terecht was gekomen in het tinnetje voor de vorst. Maar de radio en de persfotografie de televisie zijn er inmiddels wél ge komen. Ze hebben zich ook meester maakt van dit oude feest, dat nu de auto wordt afgehandeld, omdat sjees wat al te lang duren zou in deze vlugge tijd. Dat mag jammer genoemd worden door degenen, die de kleur de historie liefhebben, het is best voor de haring. Want langs de Wilhelminahaven Vlaardingen is een filmpje opgenomen van die oude sjees, bemand met de bloem van Vlaardingens jongelingschap c filmpje krijgt als volgend beeld Koningin, die haar haring ontvangt. Straks gaat het „de lucht in" via ho derden zenders aan de overkant van grote plas, waar haring gesleten mc worden, om hier haring te kunnen blijv vangen. Zie en dat is het voordeel van deze tyd: we kunnen het allemaal zo vrien delijk opdissen op deze manier en we kunnen de Amerikanen zo smakelyk ver tellen, wat nu precies dat zeebanket van i. Het is plezierig, dat de Koningin haar glimlach en de medewerking heeft gegeven aan deze stimulans voor de Nederlandse visserij in het algemeen en de haringvisserij in het bijzonder. Ze zullen het beide hard nodig hebben op de internationale maskt. pas te komen. De tong bleef redelijk en varieerde voor laptong van ƒ2ƒ2.10, terwijl de overige soorten het gemiddel de van ƒ35 stevig vasthielden. Wijting en schelvis, die beide schaars waren, ble ven ook duur met 35ƒ30. Niets zeggen, markten De Norma Maria, die er Vrijdag zon der iets te zeggen tussenuit was gekne pen, bleek het nog zo slechts niet te heb ben bekeken: de 800 kisten, die vandaag beslist te veel waren geworden, vonden grage kopers en noteerden tezamen ƒ23.000, voor een 13-daagse reis. Van de loggers spanden de SCH 9 en KW 123 de kroon met resp. ƒ9130 en 7800. Nog op zee t en met Zondag waren de volgende trawlers op zee: Batavia en Eli (295), Limburgia (315), Claesje, Maria van Hattum en Postboy '36), Dirkje en Abraham (46Bloemendaal en Petten (56). Mary, Haarlem en Eveline (66) en de Thorina en de Herman (76). In i i uit Zaterdag binnengekomen: KW 122. KW 128. KW 189. KW 46. KW 161, KW 16. KW 92 KW 227, KW 98. KW 53, KW 77, KW 12, KW 27. KW 210, KW 31, KW 108, KW 57. KW 107. KW 89. KW 50. KW 27. KW 133, KW 125. KW 169, KW 34. KW 104. KW 24, KW 91. Naar zee vertrokken de KW 127, KW 20. KW 130. KW 2. KW 175. Voor reparatie vertrok de KW 57. Maandagmarkt druk Vandaag lagen van de trawlers voor de markt de Duyvis en de Medan met tezamen 1700 kisten en 140 stijve kabel jauwen en de loggers KW 41, KW 89. KW 91. KW 24 en KW 104 met in totaal kisten kabeljauw en gul. 142 schelvis piepers. 145 wijting. 410 makreel, 25 ersen. 10 tarbot. 400 kilo tong. 65 schelvis en 15 schar. In de late beurt lagen 14 kotters met 8500 kisten tong en tarbot plus 600 kisten varia en 6 loggers 467 kisten diversen en 2880 kilo tong. Schol zakte Zoals al geheel in de lijn der verwach tingen lag, liepen de kansen van dc schol door de grotere aanvoeren van Zaterdag vrij snel terug en vooral de soorten II III dolven op een bedenkelijke wijze het onderspit. Bij de laatste afslag dreig de de vismeelfabriek er zelfs nog aan te LEIDERDORP Bedankt voor beroep Ds J. M. Bloemkolk va-n Treebeek heeft bedankt voor het beroep vac Geref. Kerk alhier. NOORDWUK Spreekuur schoolarts De schoolarts houdt Woensdag 11 Juni zitting n i e t in gebouw „Sartorius", ma< ;n vertrek van de openbare lagei school, van 23 uur. Burgerlyke stand Geboren: Johannes C. z. v. J. C. v. Linden en T. Zwaan; Maria E. d. v. Steekers en M. H. Heemskerk, Cornelis C. Plug en G. A. J. v. Dijk; Johanna H. d. v. A. G. v. Asten en E. Smit; Leo v. H. v. d. Niet en M. Plug. Ondertrouwd: L. Hazenoot 25 j. e Busink 22 j. Overleden: A. C. E. Brederode 73 j., J. VerweerJaarsveld 77 j. O EGSTGEEST Straatprediking Vanavond kwart voor 8 is er weer straatprediking in Buitenkist. Voorgan ger: da N. Bra-ndsma. van Rijnsburg. VALKENBURG Burgerlyke stand ONDERTROUWD: J. Imthorn, 24 jaar n G. Koemans, 22 jaar. geslaagden. Vier jongens: Dammers Uit hol, Piet Heemskerk, Pou Kastelein en Jan van der Post hadden geen en-kele fout gemaakt en kregen een extra com pliment.. De heer P. C. Beers, hoofd va-n de R.K. school te Hoogmade, dankte wachtmeester Peters voor de prettige manier, waarophij het onderwijs gaf.de staatkundige Prol. Gerbrandy Goed stemmen alleen is onvoldoende In de grote Bloemlusthal van de HJLG. te Lisse werd Zaterdagmiddag het ver kiezingsappèl gehouden voor de AJL party in de Bollenstreek. In zyn openings woord vergeleek de heer C. H. Steenwinkel, de voorzitter, dit appèl by een tank station. Ook op dit appèl hopen we goede benzine te kunnen tanken voor onze gees- telijke motor, aldus spr. Deze benzine is echter niet voldoende, een gemengde sme ring is ook hier nodig, opdat de motor niet warm loopt. De sprekers van deze middag staan borg voor deze gemengde smering, aldus de voorzitter, wan hebben hen Ieren kennen als mensen, die op de bres staan voor onze beginselen. KATWIJK Burgerlijke stand GEBOREN: Elizabeth J.. dr v. J. van der Does en B. Schoneveld: Jan. zn v. •an der Plas en J. J. Guijt; Jacobus, J. Dubbeldam en G. van der Does: Aria, dr v. A. Hartevelt en C. van der Plas; Pieter L„ zn v. J. van der Plas en in der Plas; Pieter, zn v. P. van der Gugten en N. Zandbergen; Aafje C., dr J. Hartevelt en T. v. d. Does: Geertje, v. H. Souveryn en J. A. Timmers; Arie, zn v. J. Verloop en L. R. Endeman; Wilhelmina J.. dr v. A. Vooijs en F. L. Land; Elisabeth J., dr v. T. van Duijn en J. Rozema: Arend P.. zn v. L. den Hol lander en C. van Rijn; Arendje J., dr v. van Duyn en K. van Duijn. ONDERTROUWD: R. van der Veen en A. Pronk: P. van dgr Plas en RL.Hoek. GEHUWD: J. v. d. Marei en M. den Hollander; A. A. dc Ronde en L. v. Duijn; C. Schaap en T. Stuut. OVERLEDEN: A. de Best, m. v. M. Bloot; J. Plug, 79 jr. vr. v. C. v. d. Meij; G. A. Ouwerling, 57 jr, m. v. E. M. Q. Braun. Geheel berydbaar De Nieuwe Duinweg, die al voor een groot gedeelte het vorige jaar opnieuw werd bestraat, zal spoedig volledig be rijdbaar zijn van de Varkevisserstraat to: aan het Waterloopje, zodat ook het autoverkeer geen hinder meer zal heb ben van de hobbels eqr kullen. De KATWIIK AAN ZEE Voor de Zending PLnfcster-Zendir.gsco'.lecte in P. S. De eerste spreker was prof. Gerbrandy, onderwerp: „Terug naa nationale politiek". Spr. begon met te wyzen, dat nu we weer staan algemene verkiezingen, het nodig is een blik achterwaarts te werpen geringsbeleid te beoordelen en een blik vóóruit, om te zien wat er moet gebeuren. De verantwoordelykheid van de kie zers is groot. Goed stemmen alleen is niet voldoende. De A.R. zo zeide prof. Ger brandy, moeten in Gods kracht bewerken, dat cr een waarachtig Christelijk staats beleid komt. De Christenen hebben mede schuld als het mis gaat. Wanneer er wordt gehandeld in Gods Naam, zorgt Hij ook, dat de zaken lopen, zoals het moet. Het beste wapen hiervoor is het gebed, het gebed der rechtvaardigen vermag veel, ook in tyden van crises. Op het ogenblik, zo zei spr., leven i een crisis. Het wordt steeds meer dui- delyk, dat de overwinnaars uit de oorlog de beginselen van de overwonnenen ernemen. In de oorlog hebben vochten tegen de rechtsverkrachting. En De souvereiniteit Indonesië wordt by een Unie-statuut ergedragen. maar er komt niets te recht van de beloften daarin vastgelegd. Geen deelstaten, geen rechten voor de Nederlanders in Indonesië, geen zelfbe schikkingsrecht en de grote tragedie Am- bon. En onze regering doet niets en L daardoor ook niet getrouw geweest aar haar beloften. Daarom moeten we om bewust worden van onze verant woordelykheid en onze hele persoon geven om het regeringsbeleid om te krij gen, opdat we ons weer houden aan de Grondwet en aan gesloten verdragen. Hiervoor .is maar één oplossing, zeide prof. Gerbrandy: terug naar een nationale politiek. Na de pauze sprak prof. S. M. Zui- dema over: Socialisme de weg naar de vrijheid? :onstateerde een concentratie van economische macht bood hem een schemerlampje aa-n. in één hand. Wy noemen dat staats- De heèr Kamminga sprak woorden van socialisme aldus prof. Zuidema. Als voor- dank namens beide Woubrugse scholen, beeld noemde spr. de belastingpolltiek. Na een tractatie ging de jeugd trots De gemeenschap verdient voor de staat, huis waar ta. en het loon is een cadeautje van diezelfde staat. Ja. alles komt van staat, ook dat men mag arbeiden. Niet eerder dan wanneer dit socia lisme weg is, aldus prof. Zuidema, zal ei vrijheid kunnen komen. Een vrijheid, die tot uitdrukking komt in verantwoorde lijkheid. Het staatssocialisme maakt de mens massa-mens, omdat het alle antwoordelykheid wegneemt. De r moet echter staan in eigen verantwoor delijkheid en roeping en niet gemend worden door de elite van de staat, die anoniem blijft, want op deze manier scheurt het socialisme de mens als beeld drager Gods, zo besloot prof. Zuidema zyn rede. De laatste spreker op dit appèl w J. W. van der Gronden uit IJmuiden, onderwerp: Gods Knokploeg. In de politieke arena is vaak een soort geestdrijving, de geest wordt opgedraaid, dat mag bij ons echter niet, zo zei spre ker. Wie het Pinksterfeest kent, kent het specifiek opgewekte leven door de geest De politieke stryd is een openbaring des geestes, daarom moet de accu van de A.R. worden gevuld en gevuld blyven. anders geeft ze geen stroom meer. Verdieping en levensvulling zy nodig. Daarom is het noodzakelijk de wacht te betrekken by onze beginselen. We moeten strijden als Gods knokploeg, stryden met Gods kracht door die kracht zullen we altijd blij- i staan. Dit strijdbare deel is er nog. aldus spr. en het weet niet van wijken. Het slotwoord van deze vergadering werd gesproken door ds Eerland, Geref. predikant te Lisse. die de i zigen opwekte mee te werken i.__. :ien in de Kamer. Ds Eerland sloot hierna de vergadering met gebed. Het Chr. fanfarecorps Crescendo uit Sassenheim verleende op een voortreffe lijke manier medewerking aan het appèl. Excelsior De Chi. gemengde zangvereniging Excelsior heeft haar naam eer aange daan op het concours te Zoelen, waar het koor in de eerste afdeling de eerste prijs behaalde met 350 punten. Voorts werd een dirigenteprijs behaald en de tweede prijs in de erewedstrijd. Geslaagd Mej. M. H. Boot slaagde voor het examen onderwijzeres. Ned. Herv. Gemeente heef: tot ƒ2025,53 opgebracht. Hoog en laag Dinsdag 10 Juni: hoog water 4.25 en 10.58; laag water 0.15 en 12.39. SASSENHEIM Veediefstal opgehelderd Zoals wij verleden week berichtten, zyn er in de nacht van 2 op 3 Juni vier koeien in onze gemeente ontvreemd. Van veehouder C. Breedijk twee melk koeien, 1 pink van veehouder C. M. B. van de Geest te Warmond en 1 pink van- P.\ Warmerdam te Lisse. Deze koeien zijn Vrijdag jl. door de Rykspolitie van Sassenheim opgespoord te Nieuwkoop. De dieren waren nog in leven en kon den aan de eigenaars worden terugge geven. De mensen die zich in die nacht van de ontvreemding over de dieren hadden ontfermd bleken te zijn M. v. R. cn C. H., wonende in de Rijnstreek. De wagen waarmee de diefstal is gepleegd, is in beslag genomen. Nieuwe verkeersreflectoren in Engeland Een aantal metalen verkeersreflecto- diI vol8ens een nieuw procédé in orden vervaardigd. Groot Brittannië worden thans door verschillende .Cl- keersautonteiten in de Verenigde Sta ten beproefd. De voornaamste noviteit van dit procédé, dat bekend staat onder de raam Websüght z^jn de duizenden microscopische giaaen kralen op de op- PTv'akte. Ongeveer 45.000 van deze .kralen" per vierkante inch zyn ge fixeerd in lagen transparante lak. die op een plaat van een aluminium alliag» is aangebracht De voordelen zyn de roest- vrye kwaliteit van het gebruikte metaal en de lange levensduur, de buigzaam heid van het geheel en de kleurvastheid onder alle weers- en tijdsomstandighe den. Bij dag zijn deze verkeersborden gelijk aan het gewone type; bij nacht zijn ze reeds van een kwart mijl af zichtbaar in het licht der koplampen. /.Steenfabrieken leveren slechte waar" Togen een steenfabriek in Pannerden, die slechte stenen (soms met een afwy- king van 40 pet) tegen te hoge prijzen zou hebben afgeleverd, is gisteren voor de Arnhemse rechtbank ƒ12.000 boete geëist. In de aannemerswereld is de klacht over kwaliteit en prijs van de ste nen algemeen", zei de officier van Justi tie. mr J. R. Folmer. „Men durft even wel niet erg reclameren, omdat men lie ver op goede voet met de industrie blyft."

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 7