Dr Kampman maakt studiereis Nabije Oosten naar Onderzoek naar cultuurbrengende invloeden der kruistochten Vijfde wereld-Zendingsconferentie in Juli te Willingen NIEUWE IETOSCHE COURANT 4 MAANDAG 9 JUNI I9SJ Bij de kiuisiiddeibuichten Exploratietocht door Transjordanië De volgende maand zal de hoofdconservator van het Nederlands instituut voor het Nabije Oosten te Leiden, dr A. A. Kampman, een studiereis naar dit gebied maken. Op deze reis, die mogelijk werd gemaakt door finan ciële medewerking van de Nederlandse organisatie voor het zuiver weten schappelijk onderzoek, zal dr Kampman drie objecten bestuderen, te weten: 1. de burchten van de kruisvaarders; 2. de oude monumenten in Transjor danië; 3. één of twee wetenschappelijke opgravingen in Turkije. Dr Kampman werd in 1911 in Dordrecht geboren. Hij studeerde aan de rijksuni versiteit te Leiden, in de geschiedenis, waar hij een leerling was van de hoog leraren Huizinga en Colenbrander. Ook liep hij colleges te Praag, Rome, Istan bul en Heidelberg. In zijn studiejaren wekte prof. dr F. M. Th. Liagre Bölh zijn interesse geschiedenis en de archeologie Nabije Oosten. In 1945 promoveerde hij op een proefschrift getiteld: „De histori sche betekenis van de Hethietische ves tingbouw". Reeds op zijn vroegere reizen naar hel Nabije Oosten heeft dr Kampman studie gemaakt van de kruisridderburchten. Zo heeft hij niet alleen de hoofdburcht der Johanniters bezocht, de zogenaamde ..Krak des chevaliers", die in Syrië tus sen Homs en Tripolis is gelegen en waar de ridders van 1115 tot 1271 verbleven, maar ook hun zetel op Malta, waar zij van 1526—1798 gevestigd waren en naar welk eiland zij de naam van Maltezer ridders kregen. Zoals bekend verjoeg Napoleon de Johanniters in 1798 var Malta en dezen vestigden zich in de ker kelijke staat. Op zijn reis naar het Nabije Oosten wil dr Kampman nu Rhodos aandoen om de burcht te bezichtigen en te fotograferen waar de Johanniters verblijf hielden van 1309—1522, dat wil dus zeggen vóór zij zich op Malta gevestigd hadden. Hun burcht op Cyprus, waar zij van 1271 1309 verbleven, nam de geleerde al op vroegere reis in ogenschouw. De burcht „krak des chevaliers",! vertelde dr Kampman, is niet minder dan 600 meter lang en 450 meter diep. Hij be staat uit een grote binnenburcht met eer zware omwalling. Hierop staan 13 torens, waarvan sommige een hoogte van 6C meter hebben. De burcht ligt op een berg kegel van 750 meter hoogte, zodat men naar het Oosten een schitterend uitzicht op de Syrische woestijn heeft en naar het Westen op de bergen, die de Middel landse Zee afsluiten. Het bouwwerk is geheel intact en maakt de indruk alsof de ridders er gisteren waren uitgetrokken. Behalve dat dr Kampman de Johan- niterburcht op Rhodos in ogenschouw wi nemen, ligt het in zijn voornemen ook de in Moab gelegen kruisridderburcht „El Kerah" te bestuderen Het koninkrijk Jeruzalem had namelijk als-één van de voornaamste lenen het oude gebied van Moab. De burcht „El Karah" viel in 1183 in handen der Saracenen: veroverd door de bekende Saladin. Toen in 1187 het koninkrijk Jeruzalem, na de slag bij Hattin, gevallen was, kwam voor de 'kruisridders het einde in zicht. Zy konden zich nog "tot 1291 in het kust gebied handhaven, maar vormden geen bedreiging voor de Saracenen meer. Voorts wil de archeoloog ook een on derzoek instellen naar de cultuurbren gende invloed en van de kruistochten in het Nabije Oosten, waarvan de nawer king tot op de huidige dag, speciaal in de Libanon, duidelijk merkbaar is. Reisschema Op 14 Juli vertrekt dr Kampman per trein naar Rome om vandaar per vlieg tuig naar Athene te gaan. Na een bezoek aan Rhodos gaat het naar Beyrouth. Van 23 Juli tot 30 Juli verblijft de geleerde in de republiek Libanon voor het bezoe ken van de opgravingen te Byblos en Tyrus en van restauratiewerkzaamheden te Baalbek, op uitnodiging van Emir Maurice, Chehab, de directeur-generaal der oudheden in de Libanon. Op 31 Juli vertrekt hij naar Jeruzalem, waar hij verblijf houdt in de „Ecole Bi- blique et archeologique Frangaise". Van 1 tot 7 Augustus bezoekt de geleerde op gravingen in het Cis-Jordaanse gedeelte van het koninkrijk Jordanië, in het bij zonder de opgravingen te Teil el Fara. op uitnodiging van prof. R. de Vaux, di recteur der Ecole Biblique. De opgravin gen te Fara worden uitgevoerd in op dracht van de Academie des inscriptions et des belles Lettres te Parijs. Tussen 815 Augustus wordt een ex ploratietocht door Transjordanië gemaakt. Deze tocht wordt ondernomen met een Familieberichten uit andere bladen Getrouwd: P. Nyhoff-Asser en L. Bou- man, Laren (N.H.)-Eindhoven. Bevallen: mevr. De Neef-Kap, d., Zeist; mevr. Posthumus Meyjes-Rooseboom, d., Laren (N.H.); mevr. Warsen-Bastiaans, z., Venlo; mevr. Van Kollem-Wolff, z., A'dam; mevr. Backer-Loeb van Zuilen burg, z., Leiden; mevr. Sorber-Verhulst, z., Bilthoven. Overleden: dr mr J. Smit, m. advocaat, 67 j., Gouda; E. H. Botjes, m., 64 j., Gro ningen; W. Havelaar-Hoogewerff, v., 68 j., R'dam; J. H. Knutze, m., 82 j., A'dam; A. Connor, m., A'dam: H. L. van Loo sen, m., 68 j., R'dam; H. Kloek, m., 63 j., Pewlsum; D. Blanken Azn, m., 73 j., Bergambacht; K. J. Algra, m., Nairobi. auto vanuit Amman. Het doel van deze tocht is een bezoek te brengen belangryke archaeologische zowel uit de tijd der praehistorie bloeitijd van de rijken Juda en Israël, als uit de tyd der Romeinen, Nabataeërs, Byzantijnen, Omayyaden en kruisridders. Gedurende de excursies zullen photo- graphieën der ruïnes worden gemaakt, die bestemd zjjn om als illustratie-mate riaal te dienen voor een uitgebreid boek over de geschiedenis en monumenten Transjordanië van de oudste tijden tot op heden. Van 1620 Augustus maakt dr Kamp man een tocht per auto door Syrië met een bezoek aan de opgravingen te Apamea en Ras es Samra (het oude Ugarit) en aan enkele kruisridderburch ten. Vanuit Aleppo gaat een tocht naai Kargamis, thans Cerablus op de Turks- Syrische grens. Voor 2127 Augustus staat een bezoek op het programma een nieuw opgravingsterrein in het Tau- ras-gebergte, waar een Turkse expeditie o.l-v. prof. dr H. Th. Bossert opgravingen zhl beginnen in een oude ,.zilver"-stad. Tussen 28 Augustus8 September blijft dr Kampman te Bogazkoy, het oude Hjütusas, de hoofdstad van het Hethieten- rijk, waar o.l.v. prof. dr K. Bittel, de universiteit te Istanbul, de opgravin gen zullen worden hervat. Te Bogazkoy werd ook reeds gegraven in de jaren 1912 en 19311939. De expeditieleider verwacht vooral nog vondsten uit het tijd perk van de oudste Hethietische geschie denis en uit de Klein-Aziatische prae historie. Van 9 September tot het eind van deze maand vertoeft dr Kampman in Ankara, Brussa en Istanbul met bezoe ken aan monumenten uit de tijd der Osmaanse Turken en der Byzantijnen. Agenda voor Leiden bijeenkomst Maandag Tent Kaasmarkt, 8 ui Youth for Christ. Steenschuur 6, 8 uur: ledenvergadering De Natuurvriend. Hooglandse Kerk, 8.30 uur: avond- muziek door Adriaan Blankestein (zie programma in de krant van Zaterdag). Dinsdag Middelweg 38, 3.30 uur: opening cen trum Leidse Groene Kruis. Turk, 8 uur: ledenvergadering kunst kring Voor Allen. Tent Kaasmarkt, 8 uur: bijeenkomst komst Youth for Christ. Gehele dag: collecte De Fakkels bijeen (Chr. werk voor de blinden). Woensdag Oosterkerk, 8 uur: wijdingsdienst Zon dagsschool Laat de kinderkens tot Mij komen; sprs: ds N. Kleermaker en ds G. Toornvliet. Tent Kaasmarkt, 8 uur: bijeenkomst Youth for Christ. Gehele dag: collecte De Fakkels bijeen (Chr. blindenwerk). Hooglandse Kerk, 7.30 u. Avondstilte. Donderdag Vlies, 8 uur: ledenvergadering Ned. mij voor tuinbouw en plantkunde afd. Leiden. Tent Kaasmarkt, 8 uur: bijeenkomst Youth for Christ. Gehele dag: collecte De Fakkels bijeen (Chr. blindenwerk). Kasteel Oud-Poelgeest Oegstgeest: streekdag Chr. Hist vrouwengroepen. Huize Bydorp Oegstgeest, 8 uur: zevende concert (sonates voor viool en clavecymbel). Vrijdag Wijkgebouw Rehoboth, Rapenburg 10, 79 uur: receptie Herv. wijkvereniging Rehoboth t.g.v. het 25-jarig bestaan. 't Centrum. 8 uur: afd. Leiden C.H.U. spr. mr dr Schmal. Tent Kaasmarkt, 8 uur: bijeenkomst Youth for Christ. Gehele dag: collecte De Fakkels bijeen (Chr. blindenwerk). De verbetering van de Lage Morsweg A.N.W.B. wendt zich tot Ged. Staten De Lage Morsweg, de drukke verbin dingsweg van Leiden met de rijksweg Den HaagAmsterdam, is in beheer bij de gemeenten Leiden en Oegstgeest. Het Leidse gedeelte verkeert in prima toe stand, doch het deel dat onder de ge meente Oegstgeest ressoir.eert. heeft nog steeds een ontoereikende breedte, smalle bermen en is onverlicht. Deze gemeente kan hierin echter gezien de huidige financiële omstandigheden geen 'betering brengen, aldus vernam ANWB. De bond heeft zich thans tot Gedepu teerde Staten van- Zuid Holland gewend, met het verzoek zijn steun te wil-len lenen bij het tot stand komen van dringendi nodige verbetering. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Joseph C. M., dr van F. J. J. Houps en G. M. Groeneveld; Anthonius J. M., zn van H. M. van Kesteren en M. A. Dingemans; Geziena M.. dr xan M. Faasse en E. H. van der Hoek; Jan P., zn van J. Schoonderbeek en L. A. van der Loo; Jacob, zn van F. van Dijk en W. G. van der Horst; Geert, zn van L. Jansen en E. G. Jansen. Nieuwe etappe in proces van zelfbezinning Het Zendingsbureau te Oegstgeest Op de vier wereldzendingsconferenties (Edinburgh in 1910. Jeruzalem 1928, Tam- baram 1938 en Withby 1947) zal dit jaar de vijfde volgen, die gehouden wordt te Willingen, een kleine badplaats in het bergland van Waldeck. Deze conferentie wordt georganiseerd door de Internatio nale Zendingsraad. Van 521 Juli zullen plm. 250 leidende mannen en vrouwen uit de Evangelische Christenheid uit alle werelddelen, assen en volkeren bijeen komen. De Nederlandse Zendingsraad zal vertegenwoordigd zijn door dr J. Blauw, jhr dr U. II. v. Beyma en mr S. C. Graaf van Randwyck. liet thema der confe rentie is: „De Zendingsverplichting van de Kerk". Dit betekent dat Willingen een nieuwe etappe zal worden in het grote proces van zelfbezinning van de wereld-Zending, dat sinds Edinburgh in 1910 gaande is. Meer dan ooit, nu in China de Zendings- arbeid practisch onmogelijk is geworden ok in andere landen van de wereld- Zending de deuren zich schijnen te gaan sluiten, is diepere bezinning nodig om het wereldwijde getuigenis van de Kerk uit de fundamentele bijbelse waarheid nieu- impulsen toe te voeren. Dit houdt na tuurlijk niet in. dat de arbeidsmogelijk heden voor de Kerken in de wereld- Zending niet nog legio zijn. Juist in deze tijd wordt de uiterste inspanning ge- gd om aan de onder alle omstandig heden blijvende zendingsopdracht ge trouw te zijn en kan er van enige rust pauze geen sprake zijn. In de eerste plaats zal de conferentie zich met bijbelse theologische vragen bezig houden, daarnaast zullen de vijf volgende onderwerpen aan de orde komen: 1. de Zendingsopdracht als theologi sche opgave; 2. de Kerk als draagster van de Zen dingsopdracht; 3. de betekenis van Zendingsgenoot schappen in de huidige situatie; 4. het appèl tot de Zendingsdienst; 5. de arbeid van de Zendingsarbeider heden ten dage. Te Willingen zal een eerste gemeen schappelijke poging gedaan worden om werkelijk inzicht te krijgen in de resul taten, die de Zendingsarbeid tot op heden opleverde. Het zal kunnen zijn, dat de Zending haar aanpak in vele opzichten ?al moeten veranderen en verschillende van haar vanzelfsprekend geworden methoden zal moeten laten varen. Het is niet onmogelijk, dat langs deze weg de Kerken, meer dan tot nog toe er toe ge bracht zullen worden de Zendingsop dracht, om getuige in de wereld te zijn, als hun eigenlijke bestaansgrond te gaan zien. Dan wordt daarin tevens een weg geopend om tot nauwere oecumenische samenwerking met elkaar te komen. Verhoogt N.Z.H. inter locals tarieven? De Noord-Zuid-Hollandse .Vervoermy. te Haarlem heeft over 1951 een winst saldo behaald van f 336.187. Voorgesteld wordt een dividend van 6 procent. Boven dien zal een bedrag van f 62.500 voor uit kering bonusaandelen worden bestemd. In verband met de stijging van de prijs van electrische stroom is verzocht de tarieven van de interlocale tramlijnen verhogen. Een beslissing is nog niet ont vangen, doch de directie verwacht gunstig antwoord. de Leiderdorpse speeltuin Zijloord probeerden ook de i vrouw enkele toestellen. Zelfs voor de wip deinsden ze niet terug. Foto N. van der Horst. Zijlkwartier te Leiderdorp onvrij en onveilig voor de jeugd Nieuwe speeltuin voorziet in dringende behoefte Wanneer men van Leiden komend de Spanjaardsbrug over gaatligt aan de brede verkeersweg aan zijn rech terhand een nieuwe woonwijk. De frisse huizen, die daar staan, beho ren bij Leiderdorp. Maar ondanks 't feit, dat de bewoners van deze wijk officieel in een dorp wonen, spelen de kinderen er niet vrij en veilig, zo als de jeugd van het platteland. Daar om drong het probleem van de bal dadige jeugd en de veiligheid van de kleuters de bewoners tot ingrijpen. Samen hebben zij gewerkt en ge werkt en geploeterd aan hun speel tuin-plannen. En Zaterdagmiddag is hun geploeter beloond met de plech tige opening van de sveeltuin Zijl oord. Weliswaar is de sipeeltuin nog i provisorisch en heeft men nog geen vast bestuur maar een voorlopig comité, doch de vreugde was er niet minder oir hele wijk vlagde en het hek van speeltuin was met kleine vlaggetjes ver sierd. Waart de burgemeester zou toespraak komen houden en mevrouw Van Diependngen zou officieel het lint doorknippen. Voordat her zover was, sprak eerst de (voorlopige) voorzitter van de speeltuin vereniging, de heer D. Hansen, woord) van welkom. Behalve burge meester Van Diepeningen en zijn echt genote mocht spr. ook de afgevaardig den van de Leidse speeltuinbond spe ciaal begroeten. Het dankwoord tot de medewerkers was spr. uit het hart ge grepen. Burgemeester Van Diepeningen richtte zich tot de jeugd, die hij met een jo viaal gebaar naderbij liet komen. Hij drukte de jolige schare op het hart bied te hebben voor de natuur en andex-mans bezit. Kattekwead uithalen vond de burgemeester niet erg, mits het binnen zekere grenzen blijft. Voor het initiatief van de buurtbewo ners toonde de burgemeester grote waardering. Het gemeentebestuur heeft slechts een aanvullende taak. maar dit zal het met liefde vervullen. Na de burgemeester sprak de voorzit ter van de buurtvereniging, de heer D. P. Weyers. Namens Zijikwartier bood hij de voorzitter van de speeltuinver eniging, de heer Hanson, een rood-wit- blauwe vlag aan en sprak daarbij de Chr. beroepsvervoerders vergaderden De afdeling Leiden van de Ned. Bond van Prot. Chr, Beroepsgoederenvervoer- dei's hield Zaterdag een ledenvergadering in het Vlies. De voorzitter van het voor lopig bestuur, de heer Jac. Wilbrink, zag zich genoodzaakt om gezondheidsredenen af te treden. Het definitieve bestuur ziet er nu als volgt uit: C. Mostert, voorzit ter; H. Brandt, secretaris; P. de Pry, penningmeester; J. v.d. Luyt en B. van Leeuwen. Na de pauze hield de heer W. de Jong uit Wassenaar een actueel vraaggesprek, dat tal van vragen uitlokte. Hierbij wer den nog eens de moeilijkheden in het vervoer onder de ogen gezien. Men er van overtuigd, dat de bond met de steun van alle Prot. Chr. Beroepsgoede- renvervoerders veel verbetering zal kun nen brengen. K.N.S. liet Zaterdag van zich horen De Leidse korfbalvereniging K.N.S. hield Zaterdag een feestavond. De op brengst kwam ten goede aan het fonds voor de uitzending van Nederlandse korf ballers naar Denemarken. Het program ma werd geheel door eigen leden zorgd. 's Middags kregen de Leidse schoolkinderen een film en een gedeelte van de revue te zien. 't Voordeel van Ds Oosterhoff deed intrede in Geref. Kerk van Leimuiden Een goed begin is het halve weik... Na des morgens bevestigd te zyn door i Van Raalte van Mildam deed des mid dags half 3 ds Oosterhoff bij de Geref. Kerk te Leimuiden zijn intrede. De kerk geheel bezet. De intredetekst van nieuwe predikant was Handelingen vers 1. Een goed begin is het halve werk, zo zei ds Oosterhoff. Dat geldt voo zakenman, voor een onderwijzer, iemand, die examen doet, maar ook een predikant. Hoe zal ons eerste gesprek zijn? Zullen wij op de duur elkaar iets te vertellen hebben of zullen wij vreemden voor el kaar blijven? Zullen wij weten Kerk Christus te zijn en getuigen kunnen het nieuwe Rijk, dat komt? Hoe zullen De Fakkels bijeen doet een beroep Deze week inzameling voor Chr. blindenhulp Deze week wordt in onze stad lijstencollecte gehouden ten bate va Chr. blindenoi-ganisatie De Fakkels bij een, waarvan het bureau gevestigd is aan de Plantage Middenlaan te Amster dam. Een inzameling voor De Fakkels bij een mag zonder bezwaar met grote druk worden aangekondigd, temeer dat deze organisatie niet minder dan vijf grote blindeninstellingen omvat, timeüs te Zeist, Dennenheuvel te Ernie- lo, de blindenwerkinrichting te Amster dam, Sonneheerdt te Ermelo en het te huis voor blinden te Wolfheze. Het niet zo. dat al deze centra nog eens apart met een collectebus aan de deur a komen. Is men gewoon een kwartje te hoop uit d.: de samenwerking tesen da„ zou h'et helemaal niet be.de verenigingen ao groot mogelijk woon I(Jn nu efns me, >en guIden 2011 n, 1 de dag te komen. Van D.e- Dez(, iazameUl)g De blinden, die Hierna wandel-de peninigen naar de ingang van de speel tuin, waar haar door de zesjarige Lydia van Al-phen op een kussen een schaar werd aangeboden. Toen mevrouw Van Diepeningen het lint had doorgeknipt, bood de vijfjarige Robbie Nievaa-rt haar een bouquet rode anjers aan. De jeugd van de wijk marcheerde onder tromgeroffel van een groepje pad vinders een rondje door de straten. Daana werd de speeltuin onder gejuich veroverd". Des avonds was er In de can tine van de touwfa brieken een feestavond. Het non-stop-programma werd verzorgd door de a-musementsvereniging „De Schets". Conferencier was de heer Van Polanen. In f it prog-ramma was ook een verloting opgenomen. Dat het gezellig was, hoeft geen betoog. voor de blinden, liefderijke en kundige verzorging zo nodig hebben. En die verzorging kost veel. Niet alleen ouderen maar ook jongeren zijn a; zorgen van de genoemde organisaties toe vertrouwd. En die jongeren moeten c opvoeding en onderwijs, ontwikkeling ontspanning ontvangen, opdat ze straks een plaats in de grote maatschappij kun nen innemen. Wie niet blind is, is gelukkig. Is het niet waar, dat allen, die alles kunnen zien, hierbij te weinig stilstaan? Deze week is er de gelegenheid zijn dank baarheid voor het kunnen-zien uit te drukken in een gave voor de Chr- blin denhulp. Die een belangrijke plaats ons land heeft gekregen en die plaats zeker moet behouden. Gevestigde en vertrokken personen In de week van 3 t/m 7 Juni GEVESTIGD: H. Bakhuis, marechaussee, Leemans straat 53; M. A. P. Gellings-v. d. Broek, Nieuwe Rijn 7a; E. Camphuisen en fam., Roodenb.str. 31; R. J. A. v. d. Capellen en fam., rijksambtenaar, Lijsterstr. 19; A. Gorissen. marechaussee, Rembrandt- straat 27; R. Hali, Lammermarkt 9; R. H. Hollander, sergeant, de Sitterlaan 90; M. A. v. d. Noordaa-de Hoog, H. Mors weg 40; D. de Jongh, verpleegster, Me- zenstraat 2; C. D. Kaas, broodbakker-kok Kanaalstraat 16; H. J. M. Kager, ass. ac countant, Atjehstraat 71; M. H. v. d. Kleij, verpleegster, Morsweg 110; J. Koevoets, dienstbode, Zoeterw.singel 34; G. van Laere, handelaar in bakkerij-ge- reedsch.. Tomatenstraat 21; H. van Ma nen en fam., scheepswerkL kundige, Ko- ninginnelaan 45; E. Meester en fam., alg. secr. DSVJ Nwe Koers, Lammensch.weg 102; C. A. Mourits, kraamverzorgster, le Binnenv.grt. 30; L. G. E. Nooijens. insp. v. politie, Resedastraat 16; W. J Otten, marinierl, O. Vest 83; J. Rotmensen en fam., afnemer. Wolsteeg 5; G. T. Tan, Nieuwe Rijn 7a. L. A. Tangel. huishoud ster, R. en Schiekade 34; K. Terburg. monteur, Langegracht 81; E. Roman-Val. Bloemistenlaan 3; J. S. Verbeek, ver pleegster, Mezenstraat 2. VERTROKKEN: G. M. V. van Aardenn, Vreewijkstr. 10. Drjebergen-Rijsenburg, Hoofdstraat 268, H. A. Ardesch, Boerh.laan 9, De Bilt U., Steenen Camer 2; J. G. Bakker, Zoeterw.singel 87, R'dam, Bergiustlaan 86; P. H. Bakker en fam., Morslaan 8, A'dam, Apollolaan 69 IV; J. Bouma, Ra penburg 116, Groningen, H. W. Mesdag straat 17a; Th. Brandt, Floresstraat 20, 's-Gravenhage, Engelenburgstraat 150; C. Buis, Utr. Veer 14, Alkmaar, Em. de Wittestraat 10; H. Cornelius, Nieuwsteeg 3, 's-Gravenhage. Laan v. Meerdei-voort 166; N. M. van Daalen, Oude Singel 72, U.S.A.; J. H. Th. Tilstra-Damave, Lam mens, weg 185, R'dam, Mathenesserplein 26b; E. A. Dekker, Noordeinde 28a, Am sterdam, Ceintuurbaan 193; W. P. J. Derksen, de M. v. Streefkerkstraat 10. Indonesië: W. E. Dexel. Ringkade 4, Katwijk, Drieplassei-weg 21a; E. H. P., Dingemans. Dij kstr. 5, Arnhem, Merel straat 27; G. J. C. v. Dooremaal en fam.. Nieuwe Rijn 8, Indonesië; B. M. van Dorp, Rijnsb.weg 19, Leiderdorp, Hoofd- str. 250; B. H. Eikelenboom, H. Rijndijk 26, België; Th. F. Fikenscher, Warmon- derweg 51, 's-Gravenhage, Nieboerweg 207; A. R. Förch, Steenstraat 41, Wasse naar, Santhorstlaan 22; A. van Es-de Geus. Rijndijkstraat 29, Warmond, Dorps straat 46; P. A. van Goozen en fam., Wolsteeg 5, Leiderdorp, Spanjaardslaan 16; J. C. H. Haack en fam., v. 't Hoffstr. 28, Zuid-Afrika; D. Heemrood. Zijlsin gel 42. Alphen a. d. Rijn, Kortesteekter- weg 67a; C. Olivier-den Heeter., Oude Vest 177a, Den Helder, Jonkerstraat 4; M. F. Heetvelt. Sn. Hurgronjestraat 16, Venlo, Puteanusstraat 16: A. L. Her mans, Oude Vest 33a, Delft, Voorstraat 16a; H A. Hogendoorn. Rijnsb.weg 10, Maarssen. Parkweg 45; T. Hoogendoorn, W. Singel 27, Zwammerdam. Rijksstraat weg B 60; C. v. d. Hoogt en fam, Heren singel 6a, A'dam, Blauwvoetstr. 20 I; W. Kammenga, Kerstenstr. 5, Leeuwarden, Anemoonstraat 19; M. de Koning, Ja- vastraat 64, 's-Gravenhage, v. Speijkstr. Th. C. Koops, Oude Vest 35, Nederl. Nieuw-Guinea; P. A. M. Koot, Morse singel 8, Hazerswoude, Rijndijk 51; M. S. Krassenburg, Groenesteeg 26, 's-Graven hage, Nass. Dillenburgstraat 9; D. W. Kreeft, Jac. Perkstraat 9, A'dam, Lu- meijstraat 3 III; C. M. Lansbergen, SL Jacobsgracht 1; Boxmeer, Vrijthof A 133; S. P. Liem en fam., Leeuwerikstraat 49, Indonesië; I. W. A. Losecaat Vermeer, Rapenburg 56. 's-Gravenhage. v Ouwen- laan 36; J. Lukaszczyk, H. Morsweg 57. 7,15 uur, G. Fllippo; Oranje Gr. 1War- R'dam, Orchideestraat 25; L. N. Marlet. j munda 1, 7.15 uur, K. Boeff; Aliphen 1— Stadhouderslaan 34, Haarlem, Koningin- J LFC 1, 7.15 uur, S. Swaneniburg. neweg 49; H. J. Meijer, Vreewijkstraat 8, Vlaardingen, Orelioplantsoen 17, E. H. van Ris-Millaard, H. Rijndijk 274, Haarlem, Duinoordstraat 37; A. P. C. Mol en fam., Maredijk 165a, Maastricht, Kaï-olingenstraat 38; E. J. Moojen, Pie terskerkhof 22, R'dam, Mathenesserlaan 375b, C. v. d. Mooren en fam., M. Moons- straat 46, Ridderkerk, Slotemaker de Bruïnestraat 45; R. Mout, Wasstraat 70, R'dam, Bergweg 324b; J. van Nieuwen- hoven en fam.. Kanaalstraat 53, merend, Hoogstraat 2; J. N. J. Noorlandt, Fagelstraat 45, A'dam, Koninginneweg 169; L. Olijerhoek. Herengracht 108, 's{ Gravenhage, Lijsterbesstr. 61; H. Pecht- van Oosten, de Wetstraat 30, Haarlem mermeer, Huigsloterdijk 20; J. M. Th. Opsteeg en fam., Spieghelstr. 34,'s-Herto- genbosch, Aartshertogenlaan 211; J. A. M. Rozendaal-Planjer, Kapteynstraat 19, Emmen, De Huizen 76; H. L. Polak, W. Singel 71, R'dam, *s-Gravendykwal 52; A. Guley-Remer, L. Morsweg 30, Am sterdam, Uiterwaardenstraat 3 II; C. W. Rensing, St. Jacobsgracht 1, R'dam, West Kruiskade 12; S. P. Robbers, v. 't Hoff- straat 27a, Indonesië; C. G. Röling, Wil- helminastraat 28. Warmond, Herenweg 50; T. Schaper. Nieuwe Rijn 22a, Wasse naar, Persy nlaar. 7; D. C. van Sermondt, Wasstraat 24, Bussum, F. C. Donderstr. 35; J. Hiensch-Siera, Pretoriusstraat 1, Leiderdorp, Kastanjelaan 12; A. W. Son, Borgenstraat 10, Wassenaar, Hoge- weg 23, H. M. Sönnichsen, Burggraven- laan 14, Duitsland; J. C. v. d. Steur fam., Rapenburg 53, Rotterdam, Zuidpl. 379 I; L. J. Tummers, de L. de Kanter straat 41, Eindhoven, Leeuweriklaan 6; C. v. Varick e'n fam., L. Rijndijk 124a, België; M. C. Verhoef, Rijnsb.weg 10, Alphen a. d. Rijn, v. Reedestraat 1; Verhoeven en fam., Nieuwsteeg 27a, Bloemendaal, de Genestetweg 6; H. Ph. Visser 't Hoofd, Rapenburg 110, Delft, Westplantsoen 40; C. J. M. Vrij hoff fam., Raamsteeg 39, Eindhoven, Pastoor v. Arzplein 8; A. v. d. Werf, Bloemisten- laan 47a, Sneek, Bothaniakade 35; A. S. Westhoek, Levendaal 27a, Pijnacker, Dclftsestraatweg 274; A. Wild-Woert man en fam.. Roodborststraat 41, A'dam, Bankastraat 12 hs; H. Woudenberg, Ma redijk 32, Apeldoorn, Ugchelseweg 72; C. H. v. Zeeland, Lorentzkade 1, Heem stede, Joh. Verhulstlaan 38. Succes voor De Dauwtrappers De Dauwtrappers, groep 21 va Leidse N.P.V., hebben Zaterdag de eerste prijs in de wacht gesleept van de 15 km wandeltocht, georganiseerd door l.'.P.V. en het NP.G. te Velsen (IJmui- den-Oost). Het was een mooie prestatie, temeer als men bedenkt, dat zy eerst de tocht LeidenVelsen per fiets hadden af- gelegd. De terugreis werd ook weer per fiets gemaakt. Om de gouden sleutels De derde ron-de van het tournool de gouden sleutels leverde de volgende ulisla-gen op: Rynsb. B 1Gr. Groen 1 2; Alphen 1Sleutel-s 1 31; Quick 1Lisse 1 110; Lisser B. 1Rijp- wet. 1 01; SVOW 1Roodenib. 1 4 Noordwijk 1—SVLV 1 4—0; VWS 1- LFC 1 04; Warmunda 1VVSB 1 6 Meerburg 1—Lugdunum 1 0—2; RCL 1- Teyliimgen 1 1—5; GWS 1—Ter Leede 1 0—4. wij, die zondaars zijn, een goed begin kunnen maken? In een zeer riskante tijd zijn de aposte- n met de opbouw en de uitbreiding van de Kerk van Christus begonnen. Men moet echter niet vergeten, dat Jezus Christus al lang begonnen was. Er was goed begin. Jezus heeft gezegd: Mij is gegeven alle macht in hemel en, op aarde. Het woord en de daad behoren bij Jezus bij elkaar, Jezus ls het grote begin. Laten wij dat geloven en vol van dit ge loof onze taak doen. Wat Jezus begon nen is, zal hij ook volbrengen. Het gaat ten slotte niet om ons begin, maar om Zijn begin. Belangrijk is, dat Zijn kracht in onze zwakheid wordt volbracht. Het geloof kan nooit te veel verwachten. De heer Ph. Muys sprak namens de kerkeraad ds Oosterhoff en zijn echtge note toe. Toegezongen werd psalm 134 3. Namens de classis Woerden sprak ds Homan. Ds Van Swigchem van Oude en Nieuwe Wetering hoopte, dat de nieuwe predikant en hij eikaars raadsgevers zul len zijn. Ds Kruijne voerde het woord namens de Hervormde Gemeenten van Leimuiden en Rijnsaterwoude. Hij sprak de hoop uit, dat ds Oosterhoff en hij hand in hand mogen gaan om hier de tekenen Gods op te richten. Ook burge meester Bakhuizen voegde zich bij de sprekers. Ds Oosterhoff sprak ten slotte een dankwoord. A.S.C. hield leest in de Gehoorzaal Diverse geschenken werden aangeboden ASC zette Zaterdagavond de zo zeer geslaagde herdenking van het 60-jarig bestaan voort met een feest in de Stads- gehooi-zaal. Alvorens de voorzitter van de jubi leumcommissie, de heer J. J. Planjer het feest opende, werd ASC's voorzitter, de heer S. J. Koopmans, op het podium ge roepen. Hij had nog enkele geschenken in ontvangst te nemen. Mej. Kerkhof, die sprak namens de vrouwelijke aan hang van ASC bood een scoringsbord en een nieuwe clubvlag aan, die voorzitter Koopmans mocht ontvangen uit handen van de twee jongste suppoirtertjes, Sarie Hofenk en Ante Abrahams. De heer Voortman, die reeds eerder namens oud-leden, donateurs en leden het nieuwe toegangshek had aangeboden, stelde de heer Koopmans deze avond in het bezit van een kolossale herinnerings sleutel. welke in een fraai bloemstuk was verwerkt en waarmede de twee jongste leden van ASC kwamen aandragen. Nadat de heer Koopmans met een kort woord voor deze geschenken had be dankt, bracht Rens van Dorth met zijn cabaretgezelschap een vlot en vrolijk programma voor het voetlicht, waarmede de aanwezigen, waaronder zich de voor zitter van de afdeling Leiden van de KNVB en vertegenwoordigers van de sportstichting en de zusterverenigingen bevonden, zich kostelijk amuseerden. Visclub Zaalberg bestaat vijf jaar De visclub Zaalberg, op 7 Juni 1947 opgericht door hengelsportliefhebbers uit het personeel van de dekenfabri-ek, her dacht Zaterdag i-n de zaal Van Wijk, Hogewoerd 106, zijn eerste lustrum. De voorzitter, de heer C. v. d. Burg, zei, dat de Zaalberg-vissers in de afgelopen vijf jaar hebben getoond, dat zij de visjes behoorlijk uit het water kunnen slaan. De heer W. Benning, voorzitter van de feestcommissie, huldigde het bestuur en bood namens de leden een vereniglngs- vlag aan. Alle bestuursleden kregen een fraai uitgevoerd verenigingsspeldje. Mevr. Flippo schonk namens de echtgenoten van de leden een herinneringswimpeL De heer C. v. d. Burg dankte de feest commissie. Hij deelde mee, dat aan alle personeelsverenigingen een uitnodiging voor een jubileumconcours was gezon den, dat op 21 Juni langs de Kanaalweg wordt gehouden. In de vacantieweek volgt een wedstrijd voor de echtgenoten van de vissers. Een geestig programma werd hierna afgewerkt. L.D.W.S. werd van vele zijden gehuldigd Prettige feestavond L.D.W.S. heeft in Leiden en omgeving een beste naam. Dat bleek wel op de receptie, die Zaterdag ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan werd gehouden. Zeer velen kwamen het bestuur felici teren, er waren veel bloemstukken en ook andere bewijzen van waardering ont braken niet. Vele sprekers voerden het woord. De heer P. van Rijzen overhandigde de prijs voor het jublleum-tournooi van L.D.W.S.: een zilveren doel, en de voorzitter van d K.N.V.B., afdeling Leiden, de heer W. Caro, zag in de vele „oude gezichten" achter de bestuurstafel een bewijs, dat het in de vereniging reilt en zeilt. Hij hoopte, dat de samenwerking tussen de bond en L.D.W.S. even prettig zou blijven. Zijn woorden gingen vergezeld van een plaquette. Namens de scheidsrechtersvereniging Leiden en omstreken sprak de heer A. v. d. Velde en namens de belangencom- missie van de Leidse K.N.V.B.-verenigin- gen de heer J. Wondergem (U.V.S.). Wethouder J. C. van Schaik bracht de gelukwensen van het gemeentebestuur over. D.W.S. uit Amsterdam kwam een bal aanbieden en verder zagen we o.a. nog de heren J. C. F. Coers van de sport raad en W. J. Keizer van de sport stichting. 's Avonds werd er opgewekt feest ge vierd. De heer W. v. d. Steen, die van de oprichting af in het bestuur zit, werd gehuldigd en tot ere-lid uitgeroepen, en de heren K. v. d. Steen en H. Huner, die 25 jaar lid van de vereniging zijn, kregen /eneens gesohenken. De gezellige noot werd op zeer be schaafde en prettige wijze verzorgd door de Boeléro's smiling troupe. Rode-Kruisinzameling te Leiden De straatcolleote en de verkoop van autovlaggetjes, Zaterdag door het Rode Kruis gehouden, hebben voor Leiden respectievelijk f2423.83 en f492 opge bracht. Van de andere inzamelingen, de huis-aan-huis-collecte en die bij bediry- zaken, is het resultaat nog niej bekend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 4