Zakelijkheid en politiek sentiment Toch is het zo NIEUWE lEIDSCHE COURANT 2 MAANDAG 9 JUNI 1952 Twee nieuwe officiersrangen Marva krijgt een zusje: Milva, nieuwe organisatie in 't leger Vrouw komt nu als volwaardig militair in land- en luchtmacht OP 1 JULI gaat de overgangsphase in, aan het einde waarvan over driemaanden het V.H.K. (het Vrouwelijk Hulp Korps) en het Ne derlands Verpleegsterscorps Koninklijke Landmacht zullen zijn opgeheven en overgegaan in een nieuwe lichaam, de Milva, de Militaire Vrouwen Afdeling, het zusje van de Marva (Marine Vrouwen Afdeling)Dezer dagen zal daartoe een aantal uitvoeringsbepalingen worden afgekondigd. De vrouw zal nu als volwaardig militair in de landmacht worden opgenomen met een duidelijk omschreven rechtspositie. De Milva krijgt vijf onderafdelingen; haar vredessterkte bedraagt rond 1750; haar oorlogssterkte 8000; haar ontstaan (Advertentie) zal tegelijk de creatie van enige nieuwe officiersrangen in ons leger betekenen. Geen vrouw zal by de landmacht kunnen dienen anders dan in Milva-verband, zo meldt De Tijd. Uniform De Milva draagt het khaki-uniform van het V.H.K.. een donkerblauwe baret, nylonkousen (de lelijke militaire dames kous heeft afgedaan!), een spiegel in de kleur van de dienst waartoe zij behoort en als batch de Tudorroos die ook reeds door de V.H K.-sters wordt gedragen. De vijf onderafdelingen zijn: Admini stratieve Dienst, de Verbindingsdienst, de Luchtdoelartillerie, de Geneeskundige Dienst en de Luchtmacht (dames die bij de luchtmacht dienen krijgen het beken- 'I Verklaard* uitzicht trANDAAG is voor het Internationaal Gerechtshof te Den Haag vooi tweede maal sinds Mei 1951 een aanvang gemaakt met de opvoering van het olie drama, waarin Perzië en Engeland eikaars tegenspeler zijn. In ons nummer van Zaterdag hebben wij het vraagge sprek weergegeven met de zoon t Mossadeq, die tevens diens lijfarts is, dit was uiteraard een absoluut „pro" t het Perzische standpunt. Met de juridi sche zienswijze der leden van het Int. Hof had dit natuurlijk niets te maken. In het vraaggesprek kwam het Perzische sentiment, de politieke emotionaliteit als olie aan de oppervlakte. Voor een objec tieve beschouwing der oliekwestie, is vanzelfsprekend het „contra" brood- of liever olie-nodig. Maar het is helemaal de vraag of Perzië ooit enige objectiviteit in deze materie kan accepteren. En geen enkele theorie in de Perzische olie- affaire, of zij is onderhevig aan relativi teit.. De vriendelijke knikjes van di beide Mossadeqs, vader en zoon, tegen het vrije, democratische Nederland, stemmen ons aangenaam, maar bij de juridische behandeling vor het Hof heeft deze vriendelijkheid geen stem in het kapittel. Feitelijk dient men sceptisch te staan tegenover deze hele vertoning, ofschoon die het wereldgebeuren zeer nauw raakt Immers wat doet Mossadeq, de Perzische premier, hier eigenlijk, waar deze broze man, of schoon sterk, het van de daken schreeuwt dat niemand zich met de Perzische aange legenheden heeft te bemoeien. De „status quo" volgens het Hof werd niet gehandhaafd. Het Int. Gerechtshof, aldus Mossadeq, is niet competent, is niet bevoegd, een oordeel uit te spreken over het conflict inzake de Anglo Iranian Oil Company"" De Perzische verwijten aan het adres van Engeland, komen hierop neer, dat de Britten zich bemoeien met Perzische zaken, waar de Britten niets mee te maken hebben. Bovendien is het grootste deel van de winst, door de Anglo Iranian Oil Cy gemaakt, voor het merendeel Engeland en slechts in geringe mate Perzië ten goede gekomen. Dan is Mossadeq verbolgen over de Amerikaanse ruggesteun aan Groot- Brittannië in de oliekwestie. Toen in de herfst van 1951 de Veiligheidsraad de onverkwikkelijke oliekwestie moest be handelen. heeft Mossadeq al zijn senti ment rijkelijk doen vloeien. Men zal zich herinneren, dat er via de Veiligheidsraad practisch niets bereikt werd, en aange zien het standpunt van Mossadeq. ge tuige het vraaggesprek met diens zoon, nog ongewijzigd is, zal de uitspraak van het Int. Hof weinig nuttig effect sor teren. De Perzische premier voelde er ook niets voor, dat de Wereldbank voor lopig het beheer zou hebben over de Anglo Iranian Oil Cy, zolang het geschil nog hangende was. Het is wel interessant Nederland ie herinneren aan zijn historische strijd om de vrijheid, maar men kan „zonder meer" buitenlands kapitaal en arbeid, geïnvesteerd in de Anglo Iranian, bij dit argument niet négeren. De aandeelhou ders dezer wereldmaatschappij hebben toch ook grote risico's gedragen. Men ontkomt niet aan de indruk, dat evenals in Egypte, in Perzië het nationalistische, anti-vreemdelingen-element zeer ver troebelend werkt bij de objectieve be oordeling en oehandeling van zaken. Perzië meent, dat de wereld absoluut niet buiten de Perzische olie kan, alsof er geen andere oliegebieden in het Mid den-Oosten bestaan, zoals Koeweit en Saoedi Arabië. De nationalistische Toedeh-partij, die aan de touwtjes trekt, zou zich hierin wel eens kunnen vergissen. Er kan zeker een tijd komen, dat de wereld het kan stel len zonder de benzine van de raffinade rijen van Abadan, die, zoals men weet, thans reeds gedurende een jaar stopgezet zijn. Dat de uitschakeling der Abadan- olie de wereld grote schade veroorzaakt is juist, maar tevens staart de Perzische regering in een financieel-economlsche afgrond. Als Amerika niet had ingegre pen en financiële steun had verstrekt, met het doel in economische zin te red den wat er te redden valt, zou Perzië object voor de Russen zijn geworden, ■wier gebied aan dat van Perzië grenst. Indien Mossadeq de uitspraak van het Int. Hof naast zich neerlegt, er geen op lossing komt inzake het geschil met de Anglo Iranian, dreigt voor Perzië het gevaar der chaotische verwarring en dan juist krijgt Moskou een kans. De Wereld bank heeft dit gevaar indertijd terecht onder ogen gezien en vandaar, dat de Bank wilde bemiddelen, welk aanbod echter door Mossadeq werd afgewezen. Het ontbreekt Mossadeq niet aan vurig élan om de belangen der partij, die hij voorstaat te bepleiten, maar het ware te wensen dat zakelijkheid het hier won van politiek sentiment! de blauwgrijze uniform). Er komt geen speciaal corps chauffeuses, zoals indertijd in Engeland, maar wel krijgen de Milva's rijlessen. De eisen Vrouwenorganisaties zullen een rol spelen in de wervingsactie en in de selec tie speciaal de morele beoordeling van de adspirant-Milva. De volgende eisen worden gesteld (doch soepel toegepast bij huidige V.H.K.-sters en N V.K.L-sters) leeftijd minstens 18 jaar. Boven 35 jaar geen dagelijkse vredesdienst. Maximum leeftijd 50 jaar. Huwelijk doet. behou dens uitzonderingen, het dienst verband beëindigen. Voor officiersrangen wordt bij voorkeur HB.S. of M.M.S. ge vraagd, voor de andere functies Mulo. Er is een beroepsdienst, reservedienst (dagelijkse dienst) en een soort Nationale Reserve (3 a 4 uu per week dienst. In geval van oorlog direct dagelijkse Nieuwe rangen Gediplomeerde verpleegsters, eerste verpleegsters, hoofdverpleegsters junct-directrices in de Geneeskundige Dienst krijgen een nieuwe rang, die Milva Officier G.D. noemt, gevolgd door de aanduiding van de klassen I. II, III of IV. Voor „secretaressen" die geheime stukken moeten behandelen, komt rang Milva Officier A.D. (administratieve dienst) Zij krijgen aparte onderschei dingstekenen. Behalve de salariëring die lager is zal de behandeling a deze nieuwe officieren overeenstemmen met die van luitenant. Nog steeds meer dan 100.000 werklozen Bijna tweemaal zo veel als een jaar geleden Het aantal werklozen was ook eind Mei nog boven de 100.000 gebleven, al is het in de Meimaand met 16.296 gedaald, namelijk van 129.980 tot 113.684. Dit is het cijfer van de geregistreerde manne lijke werklozen. Onder hen waren 80.939 geheel werklozen (vorige maand 94.465), 31.765 DUW-arbeiders (35.125) en 980 ge heel werkloze wachtgelders (390). De loop van de werkloosheid wordt duidelijk geïllustreerd door de volgende cijfers: Eind Mei 1949 52.735. Eind Mei 1950 72.397. Eind Mei 1951 64.953 Eind Mei 1952 113.684. Het aantal mannelijke werklozen is dus momenteel bijna tweemaal zo hoog als •n jaar geleden. De relatieve werkloosheid was het hoogst in de provincie Groningen met 70, het laagst in Limburg en Zeeland met 19 werklozen per 1000 mannelijke be roepsbeoefenaren, terwyl het Rijksgemid delde 37 bedroeg tegen 42 op 30 April. Er waren ultimo Mei 5849 werkloze vrouwen geregistreerd, tegen 6730 op 30 April. Het spaarkasbedrijf georganiseerd (Van onze Amsterdamse correspondent Dezer dagen is te Utrecht opgericht de Nederlandse Vereniging ter Bevorde ring van het Spaarkasbedrijf, die in de plaats is getreden van de betrokken af deling der bedrijfsorganisatie-Woltersom. Zeven spaarkasinstellingen zyn daarbij aangekomen, waarvan de in 1903 opge richte N.V. de Ned. Spaarkas de oudste is. Het ingeschreven kapitaal dezer in stellingen is van f 134 min in 1946 tot f 234 min in 1951 gestegen, zodat er geen sprake is van ontsparing. Het bedrijf staat onder toezicht van de verzekering kamer en is vertegenwoordigd in het bestuur van de nationale spaarraad. Voor zitter der vereniging is mr J. H. P. V. Haitsma Muiier, adres Rokin 92—96, Am sterdam. Veedrijver Gele klompen, gat in sok, lange jas en doornenstok, rode zakdoek om de nek, broekspijpen vol koeiendrek, zo drijft hij 't verschrikte vea en dat sukkelt willoos mee. Soms slaakt hij een rauwe kreet als een dier een zijsprong deed. 't Is een meester in z'n vak en hij schreeuwt met veel gemak. Loopt tabakssap langs z'n kin, dan heeft hij een goeie zin. ROBBIE RADAR. Boekbespreking Jan Mens De Witte Vrouw (De Kosmos, Amsterdam-Ant- werpen, 310 blz.). Jan Mens, die door zijn vorige boeken zoèls de trilogie over Griet Mans- hande roem heeft geoogst als een zeei goed romanschrijver heeft thans de wei nig bekende geschiedenis verteld var Weintjen Klaas, de eerste vrouw in de Nederlanden die (in 1527) omwille van haar overtuiging ter brandstapel ging Jan Mens heeft over deze vrouw een onvergetelijke roman geschreven. On vergetelijk om de tekening van dit ka rakter, van de woeling en verwarring der geesten in de zestiende eeuw. van het leven in deze late herfst der middel eeuwen. De tijd waarin zowel de geest van Geert Groote als die van Eras mus gaat doorwerken en de pamfletten van de „Lutherye" gelezen worden. Maar ook de tijd waarin de Kerk zeer diep gezonken is en het Christendom zich inlaat met een gruwelyke koop handel met aflaten. Dat alles heeft Jan Mens beschreven en hij heeft het boeiend gedaan. Tegen deze veelkleurige achtergrond staan vele mensen, maar in hoofdzaak slechts twee figuren: Wendelmoet Klaas dochter van Monnikendam en de sohout Reyer Jans. De schout, humanist die het oude haatte maar het niet kon loslaten, die schipper de en „het kleinste kwaad" koos en Weintjen Klaas, die dat niet kon, omdat vrijheid de lucht was die zij inademde, omdat zij rein, zuiver wilde zijn, een „witte vrouw". En om de vrijheid is zij gevallen. Wij hebben een bezwaar tegen dit boek: het gelóóf van Wendelmoet Klaas dochter blijkt zo weinig. Dit boek is der Erasmiaans dan reformatorisch ge tint. Zij viel om de overtuiging „dat ieder de vrijheid moet hebben geloof te belijden op een wijze die past bij zijn diepste wezen". Te weinig komt uit Wie haar de kracht gaf tot lijden. „Ik zal dus vallen voor de vrijheid van het geloof. Misschien meer voor de vrij heid, dan voor het geloof, het is maar •aar men de klemtoon wil leggen". En toch welk een eerlijk en ontroe rend boek! Weintjen Klaas is geen hel din, ook geen heilige, maar een vrouw, gevangen in haar dwaze ik als ieder i, maar tevens vervuld van een ver- ;n om „Christus na te volgen en ar en van de wereld en haar ijdelhe- den" (Thomas van Kempen). Men mag zich verheugen dat de geschiedenis van deze vrouw velen kennen haar naam slechts door een gedicht van Muus Ja- 2 in zulk een prachtig boek is opgetekend W. St. Parijs negentiende eeuw, door mr ir M. M. van Praag Uit geverij De Tijdstroom. Lochem Dit boek is een bundel essays, waarin diverse facetten uit het overgangstijd perk van de negentiende naar de twin tigste eeuw in Frankrijks hoofdstad boeiend worden beschreven. In de opstellen over Montmartre, te kent Van Praag voornamelijk het ver maak, de café-chantant-exploitanten en de liedjeszangers, hij vraagt ook belang stelling voor de ernstige toneelkunst en haar vernieuwers en beschrijft uitvoerig d<e grote prefect Haussman, die de on gezonde en gevaarlijke doolhof van het Vieux Paras opruimde en aan de metro pool een aanzien gaf dat nog steeds ieders bewondering afdwingt. A. K. Twee 40-jarige jubilea Huis van 't echtpaar Dijk was een bloemhof gelijk Honderden uit stad en land kwamen hen Zaterdag in Amsterdam feliciteren Professor dr K. Dijk te Amsterdam, hoogleraar te Kampen en een va meest vooraanstaande figuren in het Ge reformeerd kerkelijke leven, staat op Juni veertig jaar in het predikantenambt. Prof. en mevr. Dijk vieren dezer dagen eveneens hun veertigjarig huwelijksfeest. Zaterdag is hun een hartelijke huldiging ten deel gevallen. Het huis in de Van Eeghenstraat was in een geurende bloe menhof herschapen en de gehele middag er een komen en gaan van honderden personen. Prof. Dijk is er gehuldigd als een Cal vinist in merg een been, geboren leider, docent van grote stiptheid en helderheid, kanselredenaar van ongemene gaven, het Gereformeerde volk in ongeken de mate zijn vertrouwen heeft gegeven. Tientallen functies heeft prof. Dijk in de loop der jaren bekleed. Slechts de voor- ïsten mogen hier volgen: sedert 1917 an de generale synode, curator de V.U. en van de school in Kampen, lid vele generale deputatenschappen, oud-voorzitter van de Jongelingsbond, praeses van de synoden van 1927 en 1933, bestuurslid veeal voorzitter van al lerlei stichtingen, onderwijsorganisaties voorzitter van de Unie Een School met de Bijbel) en van de adviescommis- e van de A.R.-Partij. Het aantal van zijn hand verschenen boeken en geschriften reikt over de hon derd, waaronder vele standaardwerken. Een groot aantal weekbladen en tijd schriften heeft de jubilaris onder zijn medewerkers geteld: De Reformatie. De Heraut. Patrimonium, Geref. Weekblad, Paed. Tijdchrift, Homiletica, Horizon, Geref. Jongelingsblad enz. Hij is officier Zuidhollandse E.H.B.O. was weer nummer één De ploeg van Zuid-Holland heeft voor de tweede maal in successie beslag ge legd op de zilveren wisselbeker van de nationale wedstrijden van de Ned. Ver. voor E.H.B.O. Er konden 730 punten worden gehaald. Zuid-Holland kwam uit de bus met 584. De eerste leidersprijs kreeg de heer Verkerk van de Zuid hollandse ploeg. Friesland was nr 2 met 412 punten. De wedstrijden werden tè Vlissingen gehouden. Alpenvereniging (50 jaar) werd Koninklijk Het praedicaat Koninklijke is toege kend aan de Ned. Alpenvcrendging, die aterdag op het kasteel De Hooge Vuur- sche het vijftigjarig bestaan vierde. De Koningin kon vanwege het liohte onge val. dat Z.K.H. is overkomen, geen gevolg geven aan haar voornemen het feest bij te wonen, maar zond een telegram met gelukwensen. Een speciale groet werd op deze ver gadering gebracht aan mevrouw I. F. Damsté-Muller, die de vereniging 50 jaar geleden heeft opgericht. Maurice Herzog is benoemd tot erelid voor zijn prestaties bij de beklimming van de Annapurna in de Himalaya. Zaterdag is het eerste schenen van DE WEST-INDIëR, een Su- Antilliaans veertiendaags blad, A'dam verschijnt (adm. Marnix- straat 290). in de Orde van Oranje-Nassau en ridder in de Orde van de Ned. Leeuw. Zyn prin cipiële houding in oorlogstijd bracht hem in 1942 in Buchenwald. Uit Den Haag Zeer veel functies heeft dr Dijk ook be kleed in Den Haag, waar hij na Rijs wijk predikant is geweest. De Geref. kerken van Den Haag-Oost, West en -Zuid, met die van Rijswijk, boden Za terdag bij monde van dr J. Hoek, prof. en mevr. Dyk een couvert met inhoud aan. die hen in de gelegenheid zal stel len een reis naar het buitenland te maken. Een fraaie oorkonde was daarbij gevoegd. Tussen de vele professoren, predikan ten, studenten, onderwijsmensen en ande re vertegenwoordigers waren Zaterdag ook ter receptie vele oud-catechisanten en oud-gemeenteleden uit Den Haag. Eeuwfeest-postzegels niet alleen op de ITEP De herdenkingspostzegels in afwijken de kleuren, die eerst alleen op de ITEP (internat, tentoonstelling eeuwfeest post zegels) in Utrecht verkocht zouden wor den, zullen nu ook verkrijgbaar worden gesteld voor hen die deze tentoonstel ling niet kunnen bezoeken. Nadere in lichtingen op de postkantoren. Meer aandacht voor de patiënt De Engelse artsen eisen hogere lonen De Engelse artsen willen in de toe komst de wachttijd van hun patiënten bekorten en meer aandacht besteden aan de behandeling van de patiënten als in dividu. Om dit idee te verwezenlijken eisen zij van hun regering een loonsver hoging van gemiddeld 80 gulden per week vermindering van het aantal pa tiënten. dat zij te behandelen krijgen. Het maximum-aantal patiënten behoort vol gens een rapport, uitgebracht door de leden van de „British Medical Associa- en het ministerie van Gezondheid een arts te worden gereduceerd tot 3500. Van het erf van School en Kerk Beroepingswerk Ncd. Herv. Kerk. Bedankt: voor Kesteren L. Blok te Kampen; voor Neerlangbroek D. B. van Lokhorst te Bergschenhoek. Geref. Kerken. Beroepen: te Overschie Joh. Ribbe- rink te Heerde; te Makkum cand. A. Vos te Voorburg. Aangenomen: naar Ede (3e pred. pl.) J. M. Bloemkolk te Treebeek, die be dankte voor Leiderdorp. Bedankt: voor Middelstum K. Runia te Marknesse; voor Amsterdam (11de pred. pl.) J. van Arkel te Haarlem. Geref. Gemeenten. Bedankt: voor Vlaardingen F. Mallan te Bruinisse. (Advertentie) ...jteren maakt de kwaal steeds erger. De helder UltSldQ vloeibare D.D.D. dringt diep in de poriën door, zuivert, ontsmet en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDA AND ;ili. Oud-Kath. vrouwen vierden jubileum Feestelijke bijeenkomst te Rotterdam Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van de Bond van Oud-Katholieke Vrouwenverenigingen, is te Rotterdam een feestelijke vergadering gehouden door het Bondsbestuur met de afgevaai digden der verenigingen. In de Paradijs- kerk aan de Nieuwe Binnenweg sprak, na het „Ochtendgebed", de aartsbis schop van Utrecht, mgr dr A. Rinkel mens het Episcopaat der Oud-Kath. Kerk van Nederland, woorden van dank moediging tot de verzamelde vr Daarna vergaderde men in gebouw Sint Jansplaats, waar o.a. de mede-op richtster en éérste presidente van de Bond. mevr. P. C. Buyser-Van Deventer, en de vertegenwoordigster van d Ned. Chr. Vrouwenbond, mevr. J. Buesingh- Oskam van haar belangstelling deden blijken. In haar openingsrede releveerde de presidente hetgeen in de 25 jaar, sinds de bond te Rotterdam werd opgericht, door de vrouwen voor de kerk is ver richt, en herdacht zij de ontslapen be stuursleden. Besloten werd de jaarlijkse bondsdag op 7 Juli te Arnhem te houden Mevr. G. F. M. Fritse-Schnalke, te Dordrecht, werd tot lid van het bondsbestuur ge kozen. Volgend jaar zullen de bondsvergade ring en bondsdag resp. te Krommenie te Hilversum worden gehouden. Breedvoerig sprak men voorts over gezinshulpen in de verschillende gemeen ten, de inrichting van een centrum bin nen het nieuw te bouwen mede over het werk voor de in de diaspora. De secretaris van de commissie voor de uitgave van een nieuwe Bijbelverta ling, spoorde de aanwezigen aan in haar gezinnen het Bijbel-lezen te bevorderen en de nieuwe uitgave aan te schaffen. Na de vergadering bezichtigde men de nieuwe kerk in Blijdorp. Protestanten bieden R.-Katholielcen een kruis aan Het praesidium van de Duitse Evan gelische Kerkdag heeft aan de leiding de Duitse Katholiekendag het enor me kruis aangeboden, dat vorig jaar in het grote Olympia-stadion was opgericht ter gelegenheid van de Berltfnse Prot. kerkdag. Dr Dibelius heeft tot de Evang. gemeenten in Berlijn een oproep gericht om de deelnemers aan de Katholiekedag gastvrijheid te verlenen. Het hospitaal van de Rijnse zending op het eiland Nias (ten Westen van Su matra) is weer geheel in gebruik ge- Het lied der aethergolven KRO: 7.00 Nleuv gebed 8.00 Nieuw» huisvrouw 9.35 Gi /oor de kleuters ■adlo 11.00 Voor de vro .2.03 Gram 12.55 Verki -Jleuws 1.20 Militaire cai_ orkest en solist 2.00 Kar 2.45 Gram 3.00 Schoolradi 4.00 Voor de zieken Voor de Jeugd 5.15 FeliciL 15 Gram 7.45 Morgen- 5 Gram 9.00 Voor de 9.40 Lichtbaken 10.00 i Gram 10.40 School- ouw 11.30 Schoolradio zingstoespraak 1.00 erie 1.25 Metropole- erorkest en solist 3 30 ..Ben je zes- 4 30 Ziekenlof 5 00 luyze: De openbaring v ïaliteiter e-orkest en sc 7.30 Verkie? Nieuws 8.08 De gewone m; orkest en solisten 9.25 Piai t lek 7.30 Gram VPRO: 7.50 Dagopening AVRO: 8 00 Nieuws 8.15 Gram 9.00 Morgen wijding 9.15 Gram 9.25 Voor de huisvrouw 9.30 Gram 10.50 Voor de kleuters 11.00 Vooi i 11.30 Clavec'mbelrecital 12 00 Orgel land 12.40 Pianoduo iek 2.00 Voor di spel 12.33 Vo( 100 Nieuws 1.20 DÏ vrouw 2 30 Gram 2.40 Schooli 3.30 Onze Amerikaanse buri mijn lievelingsmelodie" 4.30 Ds P. Smits uit Den Haag promoveert in Leiden Ds P. Smits, voorganger van de Ver eniging van Vrijzinnig Hervormden in Den Haag-Scheveningen, is voornemens op 25 Juni 's middags om 4 uur by prof. dr W. Banning in Leiden te promoveren tot doctor in de theologie op een proef schrift, getiteld: Kerk en stad, een gods dienst-sociologisch onderzoek met inbe grip van een religiografie van de indus triestad Enschede. Beter systeem vaststelling onderwijzerssalarissen In het jongste nummer van het Chris telijk schoolblad Onze Vacatures is een oproep geplaatst aan alle schoolbesturen om deel te nemen aan een enquête in zake de administratieve werkzaamheden, verbonden aan een juiste uitvoering van de salariswetgeving. De ervaring leert dat het aantal fou ten, misvattingen en correcties in de ver rekeningen enorm groot is. Alel bereke ningen worden ten departemente nog eens herhaald. Nutteloze kosten en moei ten brengt dat mee, meent de redactie van O.V. Men wil trachten tot een her ziening tekomen, ZQdat het ministerie door zijn berekeningen vooraf in plaats van enige jaren na dato maakt De door het ministerie zelf samengestelde beslui ten zouden direct in getallen moeten worden omgezet Baptisten jeugdbeweging Na het verplichte aftreden van mevr. L. Speelman-Kruit te Stadskanaal, vice- voorzitster, penningmeesteresse en meis jesleidster en ds J. Broertjes te Arnhem, alg. secretaris, zijn als leden van de Jeugdraad van de Nederlandse Baptis ten Jeugdbeweging gekozen mej. M Veenstra te Amsterdam en ds H. P. de Boer te Deventer. Duits protest tegen Niemöllers politieke activiteit De Vrije Democraten in Hessen, die behoren tot de regeringscoalitie van Adenauer, hebben bisschop Dibelius, president van de Duitse Evang. Kerk, verzocht dr Niemöller zijn „politieke activiteit" te doen staken. Op een vre- vredesconferentie zou Niemöllers hou ding zodanig zijn geweest dat de indruk gevestigd was dat zij voor de communis ten aanvaardbaar was. Tot voorzitter van het centrale zen dingscomité van de Raad van Kerken in Indonesië is gekozen ds Probowinoto. Dr L. van Doorn is vlce-voorzitter. Aan de economische faculteit, die vier .jar geleden aan de Groningse Universiteit gevestigd werd. zal met ingang van de nieuwe cursus de mogelijkheid opengesteld de mogelijkheid een stipendiujn te krijgen voor een verblijf van een of meer >n in Frankrijk. Inlichtingen bij de •ganisatie voor Z.W.O., Nassauplein 3. Den Haag (na 1 Juli Lange Voorhout 60). Dwingelo is benoemd mej. I Spoelstra pootgoed in de Nederlandse landbouw. ACADEMISCHE EXAMENS. GRONINGEN. 6 Juni. Geslaagd: doet. ex. harmacie: P C van der Schaaf, Groningen; J Duursma, Borger, Th Kloppenborg, Veendam. AMSTERDAM (V.U.). 6 Juni. Geslaagd: ind. theologie D Groenendijk, A'dam. UTRECHT. 7 Juni. Geslaagd: doet. ex ge- ht. G Ver Zeist, B W Vettorato. Utrecht. J A er. Utrecht. F A Oonk. Groningen; •xamen: P M Pijpers, Breda, P C Stof fels, Groenekan, J J L Flck, Moergestel. 3.00 (Advertentie) 13 Dat kon toch niet; zo'n prachtfiets kostte zeker Hierover waren ook eerst weer harde woorden Met open mond staarde Jan de tuinder aan wel meer dan honderd gulden. gevallen. De oudste zoon van Reising, die inmid- Hij wist niet, dat Meijer zelf ook een fiets had. „Natuurlijk, jong, dat karretje is voor jou. Als dels getrouwd was en met zijn vrouw een gedeel- Onzeker liep hij naar de schuur en opende de beloning, dat je Ida hebt leren fietsen. Je mag te van het ouderlijk huis bewoonde, begon de ou- deur. In het halfduister liep hij om de tentwa- hem hebben, als je wilt." ders, broers en zusters hoe langer hoe meer te gen heen en zag de flikkering van Ida's fiets. „Maar buurman", zei hij bedremmeld, „ik weet tyranniseren. En deze vond, dat het niet betaam- Maar wat was dat? Daar stond er nog een, een niet, of ik wel zo'n prachtig cadeau mag aanne- de, dat Meijer de kosten van het hoger onderwijs splinternieuwe' Een herenfiets! Hij keek nog eens men. Ik bedoel., het is veel te erg.." zou dragen; hij meende nog zoiets als eergevoel goed... Ja, warempel, een spiksplinternieuwe. De „Ben je mal, jongen; jij hebt dat ding nodig, te bezitten. In werkelijkheid echter kon hij de banden waren nog glad en er zat nog geen stof En daarom heb ik die fiets gekocht, 't Is voor voorspoed van zijn jongste broer «in het geheel of wat ook op; er was nog niet eens mee ge- jou veel te ver om iedere dag naar het andere niet zetten. reden. Zou Meijer ook gaan fietsen? Jonge, jonge, eind van de stad te lopen. Lichaamsbeweging is Tegen de zachte, maar besliste welsprekend- wat een prachtkar... Liefkozend streek hij over wel goed, maar die heb je op de fiets ook. Jij heid van Meijer had Kor niet op gekund. De jon- het glanzende stuur. Hij beefde van opwinding gebruikt die fiets dus voor je school en je laat gen was nu eenmaal begonnen en z'n goede wil T<4a'« f,pte en ijver bleken wel uit het schitterende examen, dat hij had afgelegd. Wat moest de jongen nu? In de tuin? Dan waren die gym-jaren tevergeefs geweest. Voor tuinwerk behoefde je geen gym nasium af te lopen. Nee, de jongen wilde inge nieur worden en daarvoor moest hij in de ge legenheid gesteld worden. Met het begin van het nieuwe studiejaar zou Jan op Meijer's kosten naar Delft gaan en hopenlijk zou hij daar binnen en kele jaren zijn bestemming vinden. Dat moest het ding hier staan, want bij je thuis zouden hem toestaan. je broers er gauw beslag op leggen en dat is Natuurlijk werd het toegestaan. Meijer was er niet nodig!" de man niet naar om zich te laten tegenwerken „O, buurman!" De jongen stoof als een wervel- en ^at wist zelfs de oudste zoon van Reising. wind op de tuinder af en greep beide vereelte twee maanden, die nu nog voor hem lagen, maf „ani-t Kar. hü naai. moe s t Jan maar als vacantic beschouwen, had uc öc.Auui Cl» uadiue uc yidcinxicu» c» uit. xi» ccu ?e tuinder gezegd. En zodoende waren de beide j j. .v, _QC, -iiHen?" wiP zat hü er op en reed een rondje over het J°ngelui Ida was intussen opgegroeid tot een „Bedoelt u, dat., dat ik daar op mag rijden. Diez:er van Mener en ziin dochter die v'an deemsters bloeiende dochteren vaak op de hii. nauweliiks «lovend, dat hi,. Jan Rei- 'jXnïï? buhen was gekomen aan het zwerven. Beiden tintelden -- venslust bij het aanschouwen van zo'n schat. Ida's fiets was ook nieuw, doch je kon bij deze vergeleken al zien, dat er op gereden was. Vol bewondering bleef hij een poos staan. „Jan!" De stem van Ida bracht hem weer tot zichzelf. .Ja, ik kom!" antwoordde hij. Vlug haalde hij Ida's fiets uit de schuur en zette die bij het huis neer, voelde de banden, of ze nog hard genoeg waren. „Nou?" vroeg Meijer, „hoe is-t-ie." „Er stond geen andere dan deze en dan nog een nieuwe herenfiets", antwoordde de jongen. „Wel, wel", lachte Meijer, „een nieuwe nog wel, en is die niet goed genoeg?" Toen begon Jan eindelijk de toedracht van Verstoorde JeilgdHefde door MAARTJE ZELDENRIJK vroeg hij, nauwelijks gelovend, dat hij, Jan Rei sing, die prachtige fiets »nocht gebruiken. „Natuurlijk, jong, wat dacht je dan?" „Ik, ik weet het niet", stotterde hij, nog ge- dorven1J"t£t'1e":'iJnEerfS'*''*'"' Enkele da«en v°°r het definitieve vertrek van heel beduusd. Jan Reising naar Delft, reisde Meijer in z'n zwar- „Dacht je soms, dat ik die voor de pronk had uoowstuic 4 te iakense pak naar deze stadj waar de tuinder gekocht?" spotte Meijer. Jan was nog geen achttien jaar, toen hij eind- een goed kosthuis voor hem zocht. Jan vergezel- „Neeë.. dat niet.." examen deed. Hij slaagde glansrijk. de hem, en de jongen keek op deze reis z'n ogen „Kan ik soms op zo'n ding vooruitkomen?" Dat gaf een feestje bij de Meijers, want de uit. „Neeë.. niet zover ik weet, buurman.." tuinder wilde met alle geweld de student voort- 's Avonds vertelde hij thuis van z'n ervaringen „Nou, voor wie zal ik dan die fiets gekocht heb- helpen, daar voor hoger onderwijs, dat Jan nu en was enthousiast over de stad, waar hij voor ben?" in Delft zou moeten gaan volgen, bij de Reisings lopig zou gaan studeren. „U bedoelt., u bedoelt toch niet., dat.. Nee.." de benodigde gelden ten enenmale ontbraken. (Wordt vervolgd) Meijer zelf was tevreden. vensiust en twee mensenkinderen, beiden nog z De vijftien-jarige gymnast was nog een onbe- ^er z°r®' 6enoten van het leven. vous parle 7.00 Pianospel 7 15 Jazzmuziek 7.45 Verkiezingstoespraak 8.00 Nieuws 8.05 Amusementsmuziek 9.05 „Ik weet. ik weet. wat u niet weet" 9.20 Rode Kruis-pnjsvraag 9 40 Disco-causerie 10.15 Discogram 10 45 Bui- tenlands overzicht 1100 Nieuws 1115 New York calling 11.20—12.00 Gramofoonmuziek. ENGELAND. BBC Home 8ervlce. 330 m. .00 Strtjkensemble en solist 12J0 Voor de >el 4.31 7.30 Reportage 8.00 Klankbeeld Wereldbe- "0.00 Voor- :cital_9 00 Nieut 'ogn lek 11.00 Nlei ENGELAND. BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 Opera-orkest 12.30 Sport 135 Gran kinderen 2.00 Voor de vrouv soldaten 3 45 Ge' 3.30 Voor 5 Mrs Dale's dagboek 4 3 solist 5.30 Spoi iek 5 00 Variété-orkest 6.35 Gram 6 45 Hoorspel 7. programma 8.15 Reportage Sport 7.; "erzoekprogi 10 20 Lichte muziek 1100 Voordracht 11.15 Rhvthmische muziek 11 56 Nieuws FRANKRIJK. Nationaal Programma 347 en 249 m. 12.00 Gram 12 30 Orkestconcert 1.00 Nieuw .45 Altvioolrecital 2.05 Planorecital 6 3 imerika-anse uitzending 7.01 Orkestconcei 12 05 Gram 100 Nieuws 110.'2 30. 3 00 er 4.00 Gram 5 00 Nieuws 5.15 Lichte muzie) 6.30 Koorzang_ 7.00 en 7.35 Gram 7.45 Nieuw: 10 Gran i 9.40 Gram 10,00 Nlei U 45 G Tulnbouwkroniek 1.20 Gi "ram 5 00 Nieuws 5.10 Gram 5 15 Voor uters 5.30 Sopraan en piano 5 50 Boek- :klng 6 00 Jeugd en muziek 6.30 Voor daten 7 00 Nieuws en persoverzicht 7 40 7.50 Kroniek 8 00 Hoorspel 8 30 Gram muziek 10.45 TELEVISIE LOPIK Dinsdag. N.C R V. 20.15—21 45 uur: 1. Der tigduizend; 2. Padvindersprogramma: Pauze r- de uitdragerij"; 4. Dagsluiting. (Advertentie) VERWIJDE*!) HET WONDEROLIE Weg met onhandige llkdoornringen en ge vaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel. NOXACORN, neemt de pHn wer in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen ver- schrompelen met wortel en al. Bevat gezui- m het Pijnstillende benzocaïne Een flesje NOXACORN Anti- tf&jssr*™ rpOEN DE DUITSE LEGERS in Sep tember 1939 Polen binnen vielen en zich daarmede de oorlogsverkla ring van Engeland en Frankrijk op de hals haalden, was het Duitse Rijk reeds 24 jaar in oorlog met 's werelds oudste en tevens kleinste republiek San Marino. Deze „postzegelstaat", die in de Noordelijke Apennijnen ge legen is, op ongeveer 20 kilometer van de Adriatische zee, had Duits land in 1915 de oorlog verklaard, maar de staatslieden der grote naties hadden dit niet belangrijk genoeg ge vonden om er in 1919 te Versailles een vrede op te doen volgen. San Marino is op dit ogenblik dus 37 jaar op voet van oorlog met Duits land, doch deze oorlogstoestand heeft gelukkig niet tot grote offers aanlei ding gegeven. Ook nief, toen Duits land en Italië zich met veel bombarie tot de „as" Berlijn-Rome hadden ver bonden en zich midden in Italië de vijandige staat San Marino bevond, als een roestige vlek op de glimmend gepoetste as. Ook momenteel denkt geen sterve ling er aan een vel papier te spen deren om een vredesverdrag tussen San Marino en Duitsland op te stel len, zodat we aannemen dat de oor logstoestand tussen beide staten zal blijven voortduren. Mocht deze toe stand eeuwig zijn, welaan laten wij dan hopen dat hij beperkt blijft tot de ongevaarlijke uitingen van de laatste 37 jaar en niet uitgroeit zoals gebruikelijk is tot een zich snel verbreidend conflict. Over de snelle verbreiding kunnen we nog wel even een woordje zeggen. Veronderstelt U eens, dat U een nieuwtje weet en dit binnen 5 minu ten aan twee belangstellenden vertelt. Deze vertellen het eveneens binnen 5 minuten ieder aan twee onderen, deze vier doen desgelijks, enz. enz. Hoe lang zou het dan naar uwe me ning duren eer de hele wereldbevol king dat zijn 2400 millioen mensen van dit nieuws pp de hoogte kan zijn? Twee jaar. ééh jaar, of wellicht enkele maanden? Mis.' Wanneer U vanavond om kwart over acht die vijf minuten er voor over heeft en het nieuws zou zich op boven omschreven wijze ver spreiden, dan kan de hele mensheid nog dezelfde avond hiervan kennis nemen, nog vóór om 11 uur de nieuwsberichten van het A.N.P. wor den omgeroepen! Daarover morgen. (Nadruk verboden).

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2