Mctttue £ciitsd)<! (üinimni ERRES Russen willen één strijdmacht voor onderhorige Oostelijke blok Tsjechoslowakije voornaamste wapenarsenaal het Perzen en Britten spuien hun juridische „vondsten" Oude buurt van Schiedam voor verwoesting gespaard Wist U MAANDAG 9 JUNI 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.- per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week ADVERTENTIêN0 18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Drie en dertigste Jaargang No 9450 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. ENSER1NR Directie: F. DIEMER CHR1STELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .itantoasttcfj Is ghebltom inyn tiert In tegljenspoet" JONGEN ZWIERF MET WILDEN DOOR RIMBOE TegenzetAtlantisch Pact DE OOST-EUROPESE militaire unie heelt, als antwoord op de orga nisatie van het Atlantisch Pact, kort geleden een reeks militaire besprekingen gevoerd onder voorzitterschap van de Russische maar schalk Boelganin. Het ging om het verenigen van de Oost-Europese legers tot één strijdmacht, plannen van strategie en kwesties inzake oefening en bewapening. Molotof. aldus het Joegoslavische nieuws bureau, waaraan deze mededeling is ontleend, heeft een der conferen ties, die het vorige jaar in Warschau gehouden werd, bijgewoond. Men moet ter beoordeling van de juistheid van dit bericht, in aanmerking nemen, dat de bron een Joegoslavische is. Er staat dan ook verder, dat leden van de Griekse opstandelingen en „anti-Tito-isten" aan de be spreking hebben deelgenomen. De herbewapening van Oost-Duitsland, waarvoor drie jaar geleden de grondslag werd gelegd door de vorming van militaire kaders binnen de Volkspolizei, wordt voorgesteld als een tegenzet tegen de dreiging van West-Duitslands alliantie met de Weste lijke mogendheden. Het ligt voor de baad, dat het Ooste lijke blok zich nu nóg krachtiger gaat herbewapenen. De* Oost-Duitse min. van Buit. Zaken, Dertinger, verklaarde in een rede te Leipzig, dat de communisten een leger van 25 divisies willen op bouwen, bestaande uit 375.000 man, welke strijdmacht dan nog gesteund wordt door de millioenen, in Oost-Duits land georganiseerd als een communisti sche militie. Elke Oost-Duitse burger zal zijn bijdrage moeten leveren tot de ver dediging van Oost-Duiitsland en volgens AP. hebben meisjes-bataljons van de Freie Deutsche Jugend uniformen ge kregen, gelijk aan die van de Russische vrouwenbataljons. Wat nu de, hierboven genoemde, Oost- Europese militaire unie betreft, wordt nader gemeld, dat ofsohoon maarschalk Boelganin aan het hoofd hiervan staat, de gezamenlijke strijdkrachten geleid wor den door maarschalk Zjoekof of maar- sohalk Konief. Er is meer: Tsjecho slowakije is het voornaamste Sowjet- arsenaal naast Rusland geworden. De ge hele wapenindustrie van dit land zou uitsluitend voor Sowjetorders werken. De productie van wapens in de grote fabrieken, zoals „Skoda" (thans naar Lenin genoemd) en „Zbrojofka" is met 40 procent toegenomen, vergeleken bij verleden jaar. Voorts zouden de Russen arbeidskrach ten uit China en Mongolië in de Tsjecho- slowaakse fabrieken en mijnen te werk stellen Op deze wijze zou China tevens zijn rekening met de Sowjet-Unie voor ontvangen oorlogsmateriaal vereffenen. Zij die geloven in een „derde weg" of vertrouwen op rechtstreekse besprekin gen met Stalin, dienen met de krachtige herbewapening van het Oostelijk blok terdege rekening te houden. In de „blokkade-oorlog" te Berlijn is momenteel ontspanning te bespeuren. Opmerkelijk is, dat de Russen de isole ring der vier, door hen belegerde Weste lijke enclaves in Oost-Berlijn hebben op geheven. De inwoners daarvan kunnen 'eer vrijelijk met West-Berlijn keren. De Geallieerde patrouilles worden eohfer nog steeds van de autoweg West-Duitsland geweerd. Men verwacht deze week belangrijke besprekingen tussen de Westelijke bondgenoten Russen over de grensgeschillen, stroom vluchtelingen uit Oost-Duitsland het Westen houdt, ondanks de scherpte Russische bewaking, flmerik. superambas sade voor Bonn De Ver. Staten zijn voornemens, i West-Duitsland hun grootste diploma tieke vertegenwoordiging tc vestigen, als vervanging van de huidige bezettings-or- ganisatie. Zij zal bestaan uit een ambas sade te Bonn, zes consulaten-generaals, :n speciale consulaire afdeling in Bprlyn 15 inlichtingenbureaux. De ambassade en de consulaten zullen de functies van de Amerikaanse Hoge Commisaris overnemen, als het verdrag tussen de Westelijke Geallieerden West-Duitsland is geratificeerd. Het totale personeel van de diploma tieke vertegenwoordiging zal 1000 Ame rikanen en 3700 Duitsers omvatten, al dus A.P, Rat berooide Lichtstad 10 uur van licht En zette 30 monteurs aan hef werJe pEN RAT, die een wandeling ging maken over een isolator in het 10.000 volt station van de P.N.E.M. nabij de rijkspsychiatrische inrichting te Woensel, heeft in de nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks kwart over één kortsluiting doen ontstaan in dit station. Door deze kortsluiting werd de schakelinstallatie nagenoeg geheel vernield. Geheel Eindhoven zat van dat moment af zonder stroom. Een dertigtal monteurs is direct aan het werk gegaan om de storing op te heffen. De gehele nacht en een deel van de morgen zijn zij hiermee bezig geweest. Omstreeks 11 uur Zondag morgen was de storing opgeheven. Toch honger Dr Alain Bombard', een 27-jarige Franse Kanaalzwemmer, en Jack Pal mer, een 38-jarige Panamees van Schot se afkomst, die in een rubberboot var Monaco naar Cuba wilde varen, teneinde te bewijzen, dat de mens op zee genoeg voedsel kan verkrijgen om in leven te blijven, hebben na veertien dagen 6chip om voedsel verzocht. Zij weigerden echter aan boord het schip, het Franse vaartuig „Sidl Ferruch" naar Marseille terug te keren. Zij wensten, na het ontvangen van water, vlees in blik en gecondenseerde melk, hun toch; voort te zetten. De „Sidi Fer ruch" ontdekte de rubberboot bij Gi- Volgens de bemanning van de ,,Sidi Ferruch" zag dr Bombard er goed uit. Met d? Schot was het minder goed gesteld. Experiment mislukt Auriol: Laat U niet in met de Roden Samenzwering op 't spoor in vesting Toulon President Auriol heeft een krachtig beroep gedaan op alle Fransen, om zien niet in te laten met het huidige, ge- weldadige optreden der communisten in het gehele land. Hij hield een rede, ter gelegenheid van het verlenen van het oorlogskruis aan het Zuid-Franse dorp Carmaux, vanwege het aandeel der in woners in de verzetsbeweging. Auriol legde er de nadruk op, dat het recht om oproer te maken vervallen is door het stemrecht. Inmiddels is de politie te Toulon een onderzoek begonnen naar een „samenzwering van onbekenden tegen de veiligheid van de staat", politie weigerde echter de berichten bevestigen, dat bij huiszoekingen plan nen zijn ontdekt van de verdedigings werken der grote marinebases, het naai en het electrische stadsnet. De huiszoekingen te Toulon werden gevolgd door overvallen te Bordeaux, Brest en elders, waarbij de politie vooral zoekt naar een geheime inlichtingendienst der communisten in de Franse havens. Gearresteerd is Georges Bouvard, poli tiek medewerker aan het communistische blad „Ce Soir", wegens mishandeling een politie-agent. Voorts werd de, zich nog steeds in de gevangenis bevindende, communistische leider Jacques Duclos aan een kruisverhoor onderworpen. Onderhandelingen over grenscorrecties Den Haag ontkent De Westduitse pers maakt melding var onofficiële onderhandelingen die tussen Nederland en West-Duitsland begonnen zouden zijn over een uitwisseling grensgebieden. Volgens de Frankfurter Rundschau zou Nederland het recht krij gen land aan te winnen in de Dollart, terwijl Duitsland de in 1949 bij de grens correcties aan Nederland gekomen gè- bieden zou terugkrijgen. Van officiële Nederlandse zijde in Den Haag wordt een en ander ontkend. Wel is er geregeld diplomatiek contact, ook over de grensproblemen, maar dit biedt geen grond voor de conclusies waartoe de Duitse pers komt. Oproep tot daadwerkelijke actie Communisten willen regering Adenauer „omverwerpen" Zij speculeren hierbij op de steun van het socialistische vakverbond Overal ter wereld- spoort Moskou de leiders der communósitische filialen aan, verzet en terreur te ontketenen. Dat ziet in Frankrijk en West-Duitsland. De ministen in West-Duitsland zijn nu opgeroepen tot daadwerkelijke actie tegen de regering Adenauer over te ga-an. In de oproep, gepubliceerd in het rode blad „Freies Volk" en ondertekend door partdjieider Reimanm, staat: het is niet langer voldoende om redevoeringen tegen Adenauer te houden, neen, de ge varen welke de Duitse (communisten schakelen gemakshalve alle Duitse ar beiders gelijk Red.) arbeidersklasse bedreigen, kunnen alleen worden afge wenddoor de gererin-g Adenauer omver te werpen. De Duitse arbeiders en het volk (hört, hörtzijn sterk genoeg om dit te kunnen doen. Deze oproep is uiterst leerzaam merkwaardig. Het <'joel is de ratificatie van de confentie van Bonn met alle ge weld te verhinderen. De arbeiders wordt aangeraden hierbij gebruik te maken van het verzet der vakverenigingen tegen het wetsvoorstel inzake de drijfsorganieatie. Met of zonder suiker. De „vliegende driehoek" in massa-productie Het Britse ministerie voor Luchtvaart heeft Zaterdag order gegeven tot het massa produceren van de „vliegende driehoek", het Gloster GA-5 vliegtuig, als ^tandaard-nachtjager van de RAF. De fabricage van dit type toestel krijgt super-prioriteit in het defensie-program van de regering. De „vliegende driehoek" is uitgerust met twee Sapphire-straalmotoren, de sterkste waarover Engeland beschikt. De snelheid bereikt die van het geluid. Zuid-Dakota was inderdaad vóór Talt Senator Robert Taft is thans verzekerd van de steun der 14 republikeinse ge delegeerden, die South Dakota op de nationale republikeinse presidentscon ventie in Chicago zullen vertegenwoor- Hij heeft South Dakota met een marge van 605 stemmen op generaal Eisenhower gewonnen. De telling is thans Taft 64.C" stemmen. Eisenhower 64.004 stemmen. FINLETTER, de Amerik. min. voor de Luchtmacht, is ongerust over de Amerik. sterkte der defensie, nu het pro- grom voor uitbreiding der luchtmacht drie jaar later voltooid zal zijn dan de streefdatum, wegens bezuinigingen. EISENHOWER wil wel maarschalk Stalin t.z.t. ontmoeten, doch hij acht de tijd nog niet rijp om Russisch-Amen- kaanse geschillen door onderhandelingen uit de weg te ruimen. Voor het eerst sedert D-day, 6 Juni 1944, toen hij aan een parachute neer daalde, bezocht generaal Matthew B. Ridgway, de nieuwe opperbevelhebber ran de Atlantische strijdkrachten, de Normandische kust. Hij was in gezel schap van zijn echtgenote en de Britse minister van Marine, James Thomas. Oliekwestie voor het Haagse Hoi Het gaat om de vraag of hef Hoi bevoegd is, deze zaak te behandelen... DE OPENBARE BEHANDELING van het Brits-Perzische oliegeschil door het Internationale Gerechtshof te Den Haag vond heden plaats onder grote belangstelling. Zoals men weet, heeft Perzië zich aan de tus sentijdse uitspraak van het Hof, waarin aan Engeland en Perzië t^erd op gedragen de huidige „status quo" te handhaven, niet gehouden. Perzië heeft later de uitnodiging aanvaard, uiteen te zetten, waarom het Hof in deze oliekwestie niet bevoegd is. Daarmede werd dus vandaag een begin gemaakt. De president van het Hof heeft de ver- tegen woordigers van Engeland en Perzië opgedragen, hun argumentatie te be perken to- de kwestie van de compe tentie en jurisdictie van het Hof. der halve zich te on-houden van verklarin gen over de hoofdmerites van het o'ie- geschil. De grote mannen zijn voor En geland o.a.: Sir Eric Beckett, Sir Lionel Heaid. de Attorney-general. H. A. P Fisher en prof. C. H M. Waldock, die voor het Hof het Koning Talal is zijn gemalin kwijt Verliet spoorloos het hotel te Lausanne Koningin Zain van Jordanië is Vrijdag- Engelse standpuntnacht, aldus Reuter, spoorloos uit het uiteen zullen zetten. hotel te Lausanne verdwenen. Toen Namens Perzië treden op Hoessein Koning Talal Zaterdagmorgen uit Parus Navab. de gezant in ons land. dr Mossa- aldaar aankwaï d-eq, bijgestaan door Nasrollah Entezam, ambassadeur en oudminister. Voor-s is de Perzische öelega<tie o.a samenges eld uit prof. Henri Rolin. enige oud-ministers en dr Hoessein Aliabadl, prof. aan de universiteit te Teheran. De Perzen kre gen het eerst het woord. Na de uit spraak over de competentie van bet Hof, kan het nog wel een jaar duren, eer het eigenlijke oüegeschll voor het Hof be handeld wórdt. „Hallo papsheb je even f 25. Het wordt tijd, dat het constitutionele Hof, bepaalt, dat de communistische partij in strijd is met de grondwet. Wat de komende wet inzake de bedrijfs organisatie betreft, hiertegen zal het West Duitse vakverbond (D.G.B.) te Bonn demonstraties houden, indien de onderhandelingen mislukken. D.G.B. is het socialistische West Duitse vakverbond. Koningin Juliana liet Koning Boudewijn groeten De Commissaris der Koningin in Lim burg, mr dr F. Houben, is gisteren als vertegenwoordiger van de Nederlandse regering aanwezig geweest bij de begroe- van koning Boudewijn tijdens diens bezoek aan Luik. De koning onderhield zrich geruime tijd met dr Houben en verzocht hem zijn waardering voor deze aan Koningin Juliana over te brengen. Prinsesjes traden op voor de Koningin Zaterdagmiddag hebben kinderen uit Soestdijk, onder wie ook de prinsessen Irene en Margriet, een uitvoering ge geven in het Plankenierstheater te Huizen. Deze uitvoering, waaraan ook prinses Marijke* enkele ogenblikken haar medewerking verleende, werd bijgewoond door Koningin Juliana en prinses Beatrix. De opbrengst was bestemd voor de Fede ratie van beroepsverenigingen van kun stenaars. Onder leiding van mevrouw Hans Snoek hebben de kinderen rhyth- mische dansfiguren en eenvoudige proeven van uitbeeldingskunst ten tonele gebracht. Dezer dagen werd een Den Haag opgebeld. Toen hij de hoorn van de haak nam, hoorde hij een lieve stem, die zeide: „Hallo paps, heb je even f25.voor mij? Ik ben met een kennis aan het unnkelen en wilde iets kopen, waarvoor ik 25. nodig heb". Paps, die zijn „dochter" gaarne een genoegen wilde doen, antwoordde, dat dit wel gaan zou, waarop de stem aan de andere kant van de lijn zeide, dat de kennis er zus en zo uitzag en dan wel even dit bedrag zou komen halen. Inderdaad verscheen er na enige tijd iemand, die de f 25,in ont vangst kwam nemen. Toen de dochter thuis kwam, vroeg paps vol belang stelling wat zijn oogappel had ge kocht. Doch deze was zeer verbaasd over die vraag, omdat zij in het ge heel geen inkopen had gedaan. De politie heeft de zaak in onder- Burgem. van Maastiicht bij piesident Tiuman De burgemeester van Maastricht, mr W. Baron Michiels van Kessenich, is in de Ver. Staten aangekomen om vier weken de gast te zijn van de bevrijders zijn stad, de Amerikaanse 30ste divisie. Hij zal Vrijdag door president Truman worden ontvangen. Reductie voor lagere scholen: Schoolgeld gaat met rond 4 millioen omlaag De jaarlijkse opbrengst van de school gelden voor het lager onderwijs kan op f 16 millioen worden geschat. Door de gezinsreductie zal dit bedrag met f 4 millioen dalen. De inningskosten zijn on geveer f 2 millioen, zodat de netto opbrengst op f 10 millioen wordt ge raamd, aldus een mededeling van minis ter Rutten aan de Eerste Kamer. Wegenwacht werkt na 1 Aug. alléén voor leden De Wegenwacht, die nog zeer soepel was met hulpverlening op de weg, zal van 1 Augustus af uitsluitend Wegen wachtleden helpen, omdat thans vele leden met pech op de weg te lang moeten wachten. Een uitzondering wordt gemaakt voor gewonden, voor hen wier auto of motor in brand staat, voor invaliden en voor buitenlanders (omdat Nederlanders in het buitenland ook door de daar ge vestigde organisaties worden geholpen). Gele suiker op komst uit Oost-Duitsland Binnenkort zal men in de Nederlandse kruidenierswinkels „witte" suiker kun nen kopen, die een enigszins gele kleur beeft. Het zoetgehalte en de prijs ve schillen echter niet van de normale. De suiker behoort tot een partij vt 25.000 ton, waarvoor de Nederlandse regering in Oost-Duitsland een contract heeft afgesloten. In ruil daarvoor Nederland o.a. visconserven leveren. De aangekochte party is ongeveer voldoen de om te voorzien in de consumptie behoefte van een maand. Dank zij hulp van burgers Tientallen huizen in allerijl ontruimd voor brand in houten loodsen 5CHIEDAMSE burgers schoten van alle kanten toe, toen Zater- lag in de vooravond grate steekvlam men opwakkerden uit het oude stads deel, tussen het Groeneweegje en het stadhuis, waar het vuur woedde, en houtopslagplaats, een azijn- fabriek en een emballagefabriek, over een gebied van 70 bij 50 meter. Twintig tot dertig huizen werden door honderden handen in allerijl ontruimd en dank zij deze hulp kon de brandweer al deze huizen voor verwoesting sparen. De houten loodsen van de handelaars in scheepsvoorraden Gebr. Ossedrijver Fzn lagen na afloop tegen de vlakte, de azynfabriek was ernstig geteisterd en er was veel waterschade, maar erger kon toch worden voorkomen. De brand was begonnen in de houten loodsen, waar allerlei materiaal lag op geslagen dat onderhevig is aan broeiing Met razende snelheid vraten de vlammen zich een weg. Binnen tien minuten was oppervlakte van een paar duizend vierkante meter een laaiende vuurzee. Maar de huizen bleven uiteindelijk ge spaard. Burgers hielpen bij tientallen het aanbrengen van brandslangen, koppelden deze ruiming Eerste steen voor nieuw kinderhuis in Wijk Van jubilerend Centraal Genootschap Als besluit van he: tweedaags jubi leumcongres van het 50-jarige Centraal Genootschap voor Kinderherstellings oorden en Gezondheidskolonies bezoch ten Zaterdagmiddag ruim 600 congres sisten de badplaats Wijk aan Zee, waai door een kleindochter van d-r A. Schuc- kinkKool de voorzitter van het genoot schap, de eerste steen werd gelegd de herbouw van het in de oorlog woeste Emmakinderhuis. Dr SehuckinkKool werd i.v.m. 35-jarig voorzitterschap gehuldigd. In de raad van toezicht werd gekozen J. J. Schokking te Amsterdam en in het be stuur mevr. dr M. SamsonKremer, Leeuwarden en J. Brok, Arnhem. De Dr SehuckinkKool-legpenning werd c handdgd aan mevr. J. C. Beuker—De Kruyff van Dorssen te Heelsum, mevr Plant inca uit Bolsward. de heren Brié- dee. Rotterdam en Smit, Apeldoorn, er de afdelingsbestuurders Boissevain tt Amsterdam, mevr. dr NanningaBoon te Loppersum, mej. Stoove te Utrecht de heer Kaastra te And-ijk. Ten gevolge van een flinke bijdrage uit het preventiefonds konden de pleegprijzen met terugwerkende kracht, van 1 Januari 1952 af, als volgt worden vastgesteld: voor de A-verplegir>g op ƒ2,95 (voorheen ƒ3,10), voor de B-* pleging, gedurende de eerste maand ƒ3,20, 2e maand ƒ2,95. 3c maand ƒ2,45. vierde en volgende maanden ƒ2,10 per dag. Hieruit blijkt, dat het Rijk grote voorkeur heeft voor de B-verpleging de uitzending van zeer zwakke kinde ren, die langere tyd verpleging behoe ven. wil stimuleren. DAT na de gevallen van kinderver lamming in Bolsward, Leeuwarden en andere Friese plaatsen, thans in Joure een derde geval is geconstateerd. DAT 1500 leiders, leidsters en voor trekkers op 28 en 29 Juni naar de Gouds- berg in Lunteren gaan voor de vijfde na oorlogse nationale „koempoelan". DAT minister Wemmers morgenoch tend de nieuwe Friese brug bij Alkmaar opent, een belangrijke verbetering voor het verkeer naar de kop van N.-Holland. DAT volgens een Duits blad een kaas handelaar De Groot in Edam een „Rita Hayworth-museum" wil openen, met o.a. een borstbeeld in kaas van deze filmster, maar Edam noch de man, noch diens plannen kent. DAT de NCRV vanavond een klank beeld uitzendt over Reizen naar hei buitenland, gemaakt in samenwerking met het min. van Financiën ANWB. DAT kievitseieren dit seizoen soms aar 5 a 7 ct opbrachten en vogellief hebbers daarom de raaptijd willen doen beperken. DAT 2000 spreeuwen onlangs in de buurt van Naarden werden gedood toen wolk van deze vogels tegen een trein botste. DAT de jaarlijkse Veenendaalse bijen- markt op 8 Juli wordt gehouden. DAT prof. dr ir H. Geiissen te Maas tricht, dir. van de Limburgse Electr. Mij. benoemd is tot eresenator van de Keulse universiteit. DAT de plafonds van de 13e eeuwse R.-K. kerk te Cadier en Keer (L.) drei gen in te storten en de diensten nu bij goed weer buiten, in een muziektent, worden gehouden. DAT de Australische premier Menzies morgenochtend per KLM uit Londen op Schiphol aankomt voor zijn kort bezoek aan onze regering. DAT de ANWB autorijders opnieuw waarschuwt, in Frankrijk vooral de maximumsnelheden in acht te nem DAT een fabriek te Tilburg var Belgische ministerie van Landsverdedi ging een order heeft gekregen voor 34.000 baretten. DAT Zaterdag het 20.000 ton metende motortarvkschip Minas Gerais van N.D.S-M.-werf te Amsterdam, bestemd de Braziliaanse Mij Comissao de Aquisicao de Petroleiros, te water DAT in Montargis (Fr.) de 29-j. Rotter dammer J. v. d. H. is aangehouden, die f 30.000 van een Rotterdamse notaris hebben verduisterd, en zijn uitlevering gevraagd is. DAT het weekblad De Haagse Post op nieuw in andere handen is overgegaan, daar de Burgerrechtgroep het blad heeft verkocht aan de NV. Europ. Publ. My (red. mr G. B. J. Hiltermann, vroeger van Elsevier, en H. A. Lunshof, van De Telegraaf). DAT vandalen in het stadspark te Roosendaal het beeld Johannes de Do per, van Mari Andriessen, het lange bronzen kruis hebben afgenomen dat zijn gemalin daar niet meer was. Haar zoon was die zelfde avond juist aangekomen. Na vergeefse navragingen te Lausanne, reed Koning Talal Zater dagmiddag naar Génève terug en by alle grensposten werd geïnformeerd, of men de Koningin ook had gezien. Totnutoe was het resultaat der nasporingen nihiL Uit andere bronnen valt op te maken, dat Koningin Zain in gezelschap was van de oudste zoon van Koning Talal. toen zij het hotel te Lausanne verliet. Deze zoon heet Hoessein en was met verlof uit de Engelse kostschool Harrow naar Parijs overgekomen voor een kort be zoek aan zijn vader. Nog steeds houden de geruchten aan. dat Koning Talal toch spoedig naar Jordanië zaj terugkeren. Volgens latere berichten, bevindt de Koningin zich in Rome of Florence. Om trent het zoeken van de zenuwzieke Koning naar zyn echtgenote wordt strikte geheimhouding betracht. Maar men neemt aan, dat de adjudant van Koning Talal, die Zondag uit Génève r.aar Beiroet is vertrokken, zijn reis in Rome zal onderbreken, om in Italië na sporingen te doen- Kort en Klein Kolonel W. J. van Lanschot. voorzitter van de Bond van Ned. Mil. Oorlogs slachtoffers, is in New York aangekomen - om te trachten daar gelden bijeen te 'f r/" Ielpen bil om er dercn k de bedreigde woningen (die| de overigens al op de nominatie onder de moker te vallen). Alles ging efficiënt en zonder enig spoor van paniek. Tegen deze macht moest het vuur het afleggen. In een uur tijds was het pleit beslecht. Verzekering dekt de schade, die ver moedelijk honderdduizend gulden be draagt. Romme over een nieuw Kabinet Professor dr C. P. M. Romme. die ge doodverfd wordt als de mogelijke for mateur van het nieuwe kabinet, heeft gisteren in een rede in Leeuwarden ge zinspeeld op de mogelijkheid, dat in het ministerie ook an-ti-revolution- zittin-g zullen nemen Het A.-R. programma had hem aanleiding gegeven tot deze gedachte. „Een enkele theore tisch getin- e stem", aldus de fractieleider de K.V.P. in de Tweede Kamer en formateur van het huidige kabinet, „pleit ook in R.-K. kringen voor herstel van de Christelijke coalitie. De weerklank hierop uit de politieke partijen der ge dachte coalitiegenoten heb ik echter nog niet vernomen". Het was prof. Romme opgevallen dat een voortschrijdende ontwikkeling heeft plaats gehad in de anti-revolution- naire denkbeelden over „de Overheid en het bedrijfsleven", aldus het verslag in de (R.-K.) Volkskrant. De passages in 't A.-R. program hierover, meende de heer Romme, wekken voldoening vanuit de ge- dachtengang van nog groeiende moge lijkheden voor verbreding van de practi- sche samenwerking. Fel hekelde prof. Romme het optreden in de heer Weiter. „In de afgelopen vier jaren is 367 malen gestemd in de Kamer. Weiter heeft ongeveer aan de helft van de stemmingen deel genomen, namelijk 189 maal. En van deze 189 keer heeft hy 61 maal eenzelfde stem uitge bracht als de communisten. Dat is dus eén op de drie keer. Geen enkel niet- communistiseh Kamerlid heeft méér dan Weiter gestemd voor moties munisten zelf". Romme zei over de kabinetsfor matie: Het is in het algemeen weinig verkieslijk, dat een formateur buiten het kabinet blijft. In bepaalde uitzonderlijke omstandigheden kan het landsbelang dit echter vragen. Dat was het vorig jaar net geval (toen prof. Romme zelf buiten het kabinet bleef Red.). Prof. Romme hoopt echter dat anderen in de toekomst niet weer deze oplossing nodig hebben de militaire oorlogsslachtoffers in Europa. Een bont gezelschap uit alle delen van wereld heeft Zaterdag in Amsterdam rondgekeken. Het waren 400 deelnemers het congres van de Wereldpost- vereniging te Brussel. SYRIË heeft een nieuwe premier, n.l. kolonel Fawzi Selo, de eerste sinds de staatsgreep in November van het •orige jaar. Hij zal spoedig een regering ACHESON, de Amerikaanse minis- er van Buitenlandse Zaken, zal gedu rende zijn komende reis naar Europa een bezoek brengen aan Oostenrijk. KONING PAUL en koningin Frede- rika van Griekenland zijn gisteren voor officieel bezoek aan Turkije te Istan bul aangekomen. Het internat, quotum van 16.000 BLAUWE WALVISEENHEDEN, dat per jaar gevangen mag worden, is niet ge wijzigd. De Nederlander G. J. Lienesch rz. geworden van de internat voor de walvisvaart. EEN KROKODIL, welke uit een cir cus was ontsnapt, geraakte gisteren na- by Milaan tussen het waterrad van een fabriekskrachtcentrale. Het fabrieksper- soneel had enige uren vacantie... Advertentie onveranderlijk R. S. STOKVIS ZONEN N.V. HET WEER IN EUROPA Rapporten van hedenmorgen 7 uur Stockholr tonden Kopenh. A dam Geneve Parys Nice li! a WEERBERICHT Rustig weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Tamelijk koude nacht en plaatselijk vorming van mist Morgen overdag droog weer met enkele over drijvende wolkenvelden. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen Weinig verande ring in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EX MAAN Dinsdag: zon 4.21—20.59; maan onder 6.11, op 23.36 uur. Op 14 Juni L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1