Koppensnellers hielden veertien jaar lang een scheepsjongen gevangen RIJN- EN VEENSTREEK NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 WOENSDAG 4 JUNI 1952 AUSTRALIE'S RODE HART (IV) Nieuwsflitsen uit de omstreken knipte zijn lange gouden lokken af gaf die aan zijn redder. Beroemd IN SYDNEY bleek hij al gauw een be roemdheid te zijn. De bladen drukten jn verhaal in details af en hij werd naar Londen gezonden, waar hij de eer had te worden voorgesteld aan Koningin Vic toria, aan wie hij zijn hele verhaal ver telde, alleen die gedeelten weglatend, welke voor koninklijke oren minder ge schikt waren. Jaren later keerde hij weer terug Australië en woonde toen nog geruime tijd als een soort tweede-rangs-beroemd- heid in Melbourne. Op zijn oude dag was hij uiterst popu lair bij de kinderen, die onvermoeibaar n in het luisteren naar zijn geschie denis. Zonder twijfel dachten ze in hun hart dat hij een fantastische leugenaar met een vruchtbare verbeelding Timor Joe was nu toevallig een 5 die hele oude zeelui vol met geschiede nissen, wier verhalen werkelijk Tegen het einde van de vorige eeuw stierf hij in Williamstown, bij Melbourne en hij ligt daar begraven, zoals duizendtallen andere pioniers van de Stille Zuidzee taaie bou wers van keizerrijken. Zijn gouden haren werden nog ja renlang door de familie Watson in Sydney bewaard als een merkwaar dige curiositeit, maar niemand weet, waar ze later gebleven zijn. Timor Joeschonk zijn gouden haar aan zijn redder (DOOR FRANK CLUNE) 't TT/AS een taai volkje, die pioniers, die in de dagen der zeilschepen TT van de Britse eilanden naar elders emigreerden. Neem bijvoor beeld de geschiedenis van Timor JoeZijn naam was Joseph Forbes. Hij werd, uit Schotse ouders, geboren in het jaar 1813. Toen hij een dreumes was van twee jaar sneuvelde zijn vader in de slag van Waterloo. Zodra Joe oud genoeg was om zijn handen uit de mouw te steken, moest hij aan het werk. Twaalf jaar oud ging hij met bestem ming Australië naar zee als hut jongen op de brik Stedcombe. De kapi tein van de Stedcombe, een zekere William Barnes, had het loffelijk idee met handel in de Zuidzee geld te gaan verdienen. Hij wist dat op Melville Eiland aan de tropische Noordkust van Australië een Brits garnizoen lag en hij was er van overtuigd dat rum en andere artikelen (maar toch wel voornamelijk rum) behoorlijk aftrek zouden vinden bij de Britse soldaten daar. Toen Barnes bij de Britse vesti ging op Melville-eiland aankwam, ging hij aan land en opende vlak bij Fort Dundas een winkel. Het bleek dat de leden van het garnizoen in een beklagenswaardige toestand ver keerden tengevolge van door gebrek aan verse groenten veroorzaakte scheurbuik. Het geheim van rijk worden is het profiteren van het ongeluk van an deren, dacht Bill Barnes en daarom zond hij zijn brik, onder commando van zijn eerste stuurman, mr Bastell, naar het Noorden, naar de Arafura Zee, om daar een lading runderen, zwijnen en vruchten te halen, om die in Fort Dundas te verkopen. Het zou eerlijk handelen worden en de brik moest de reis naar Timor en terug kunnen maken in ongeveer twee weken wanneer alles goed ging. Bastell had onder zijn commando een bemanning van twaalf zeelieden en twee hutjongens, Joe Forbes en een andere jongen, genaamd Johnny Edwards. Met een gunstige bries zeilde de Sted combe weg, in Noordelijke richting, over de glinsterende golven. Schipper Barnes en het aan scheurbuik lijdende garnizoen wensten vol moed de brik een goede reis en een behouden thuiskomst. De Stedcombe kwam nooit terug en schipper Barnes bleef jammerend op Mel ville. Zijn schip kon gestrand zijn, het kon door zeerovers zijn overvallen, het kon gestolen zijn door de eerste stuurman en de bemanning de naam kon ver anderd zijn en zijn schip verkochtal deze mogelijkheden passeerden voor zijn geestesoog de revue, toen de weken, de maanden, de jaren voorbij gingen. Toen de bezetting van Fort Dundas werd opgeheven en het garnizoen werd teruggetrokken moest de geruïneerde Schipper Barnes een nieuw leven zien te beginnen. De Stedcombe met haar vijftien opvarenden was zonder spoor verdwenen een der vele mysterieën van de Zuidzee. Jaren later werd dit mysterie opgelost. En hier volgt het authentieke verhaal van wat er met de brik was gebeurd. De Stedcombe had koers gezet naar het dichtstbij liggende Soenda-eiland, Ti- mor Laoet, Oost van Timor. In latere jaren werd dit eilandje omgedoopt in Te- nimba. Daar ankerde de Stedcombe ln de baai en gaf aan de inboorlingen seinen dat men handel wilde drijven. Hartelijk welkom ER waren geen blanken op het eilandje, dat bewoond werd door Mohamme daanse Maleiers, afstammelingen van Arabieren, die getrouwd waren met de oorspronkelijke heidense bewoners van bet eilandje;. Zodra de brik voor anker was gegaan voer er een zwerm kano's van het strand naar het zeilschip en omsingelde het. De inboorlingen boden kokosnoten, var kens en papegaaien te koop aan en deden uitermate vriendelijk en voorkomend. Hun heblust werd gewekt, toen de Engelse zeelieden hun een uitgelezen voorraad kralen, messen, bijlen, spie gels en rode stof lieten zien. Het was een typische Zuidzee handelsbeweging: klinkklare ruilhandel. Maar er ging iets mis. Het Maleise stamhoofd inviteerde Bastell en zijn be manning, aan wal te komen om een groot feest bij te wonen, dat de bewoners ter het buitenlandse bezoek wilden Bastell vond dit een goed idee: hij liet de roeiboot strijken en ging aan wal, tien zeelieden met zich mee nemende. Dit was natuurlijk een dwaze inval, maar ver moedelijk meende hij zijn bemanning een werkelijk feest te kunnen bieden. Niemand werd aan boord van de ge ankerde brik achter gelaten behalve de Portugese kok, de twee hutjongens en in zeeman, Bill Bullock, die koorts had „clWBHR*; i in zijn hangmat lag. Van eiland tot eiland trekkend infor- Jaloers keken de beide hutjongens de meerde kapitein Watson, die vloeiend Ma- boot na, toen die naar het strand roeide, leis sprak, voorzichtig naar het lot Veel vrediger dan de heidense stammen op de Soenda-eilanden, waaraan, zoals men in dit artikel kan lezen, een Engels handelsschip in de vorige eeuw ten offer viel, waren de inboorlingen op de Noordkust van Australië, van wie men op de foto een aantal nako melingen ziet. Zij leven nog steeds zoals hun voorvaders het deden: van de ene streek trekkend naar de andere en leiden dus het noma denleven. En wie het over noma den heeft, denkt tegelijk aan rui ters. Bij deze inboorlingen, van wie er naar schatting nog een 3000 in leven zijn, is het niet anders: zij zijn geboren paardrijders. Men lette o.m. op het meisje geheel links op het hek, dat, evenals trou wens de jongetjes naast haar, niet de minste angst toont voor de wilde escapades van de ruiter. Terug aan dek zagen de twee jongens en de kok een vloot van kano's naar hun schip toekomen. De moordzieke Maleiers, op weg naar het schip dat ze wilden plunderen, zwaaiden hun krissen en gil den als waanzinnigen. Al heel gauw beklommen zij van alle zijden tegelijk de brik. Terwijl de twee hutjongens dodelijk beangst in het want klommen, zagen zij hoe beneden hen de Portugese kok werd doodgeknuppeld. Het volgende slachtoffer was Bill Bullock. Gillend werd hij aan zijn hielen de trap opgesleept, gebonden aan handen en voeten. Om aan zijn geschreeuw een einde te maken lieten de Maleiers hem bij de reling knielen en sloegen ze hem iet een bijl het hoofd af. De twee rillende jongens in het want negerend, hesen de Maleiers het anker. Langzaam dreef de brik met het getij laar het strand, terwijl de plunde- de lading overhoop haalden, rum dronken en voetbal speelden met de Edammerkaasjes uit de voorraadkast. Ten slotte liep de Stedcombe vast op het strand. De hele bevolking van Tenimba klom aan boord en droeg alles tekens en zweren, wat draagbaar was naar de wal, inclusief j Daar is 1e christenslaaf de beide hutjongens, die als slaven eenjBeh0nden kenala-kamDone-' Houd zekere handelswaarde vertegenwoordig- £tp*£ e' "H°Ud den. Toen staken zu de brik. o! Kapitein Tom ^atson hleld ^jn w00rd van over was. in brand en wisten op die de Ma(el„ van m 6chip zodra manier vrijwel alle sporen van hun mis- L &|else slaa( aa„ booS was. daad te doen verdwijnen. Helaas, de langharige slaaf had in de VFFRTTFN TAREN cineen voorbii veertien jaren van zijn gevangenschap al hluaar^w.grdng™„ ,w£de po-l"et Engels da. hij had gekend, vergeten, ging ondernomen om een Britse vestiging tot stand te brengen op de onherberg- Noordkust van Australië, ditmaal BENTHUIZEN Spreekbeurt Voor de Geref. Gemeente hoopt Vrij dagavond half 8 voor te gaan ds W. de "~ït van Moercapelle. Inlevering boeken Vrijdagavond tussen 7 en 8 uur is de bibliothecaris van de J. V. Onderzoekt de Schriften in de consistoriekamer wezig om uitgeleende boeken in ont vangst te nemen. Daar het seizoen ge sloten wordt, ziet hij graag alle uitgege- in boeken terug. Verhoging van polderlasten De stemgerechtigde ingelanden v Benthuizer Noord- en Zuidpolder de Benthorner polder kwamen in jaar vergadering bijeen. De ontvangsten 1951 bedroegen in totaal f 25.139.25, ter wijl de uitgaven in totaal f 23.193.80 be liepen, zodat er een batig saldo f 1945.49. De begroting 1952 werd vast gesteld. Ontvangsten en uitgaven f 24.431. De polderlasten voor de Benthuizer Noord- en Zuidpolder die de laatste ja ren f 16 per ha bedroegen, werden ver hoogd met f 3 en dus gebracht op f 19. De lasten voor de Benthorner polder werden opgevoerd van I 14 tot f 16.50. KATWIJK De heer Ouwerling overleden. Maandagavond is de heer G. A. Ouwer ling, lid van de gemeenteraad voor de KVP, tijdens een wandeling plotseling overleden. Hij bereikte de leeftijd van 53 jaar. Zijn opvolger in de raad heer H. J. Grimbergen. KATWIJK AAN ZEB Hoog en laag water. Donderdag 5 Juni: hoog water 0.37 cn 13.04; laag water 8.32 en 21.10. Dag uit. Het ministerie van predikanten der Ned. Herv. Gemeente heeft ook nu plan nen om met een aantal huisvrouwen dag uit te gaan. De reis zal gaan via Kopje van Bloemendaal naar Alkmaar, Bergen, Volendam, Hilversum, Amers foort en Utrecht. Dag: Donderdag 28 Juni. Kerkvoogdij- De extra collecte m de Ned. Herv. Ge meente voor de Kerkvoogdij heeft f635,40 opgebracht. Spreekbeurt Morgenavond om 8 uur spreekt in de UNI-<zaal voor de Geref. Bond ds Dors- an van Sdhefliliuinen. Begrafenis van de heer De Best Gistermiddag had onder grote belang stelling de begrafenis plaats van de heer A. de Best. De heer De Best was in Her vormde kringen een bekende figuur. Ruim 28 jaren is hij diaken geweest, ter wijl hij ook lid was van het bestuur der Hervormde scholen. In de Oranjezaal had een korte rouw dienst plaats, waarin voorging ds P. Pras, die sprak n.a.v. 1 Petrus 1:3 en 4. Bij het graf voerde eerst het woord de heer R. Duijven/bode namens de afd. van de Ned. aannemers- en patroonsbond; hij op de grote nauwgezetheid, die de heer De Best kenmerkte. Zijn adviezen werden steeds op hoge prijs gesteld. Ds P. P. J. Monster sprak als voorzitter van het schoolbestuur, namens de diakenen de heer D. Gesin-k. Nadat nog gesproken was door ds J. J. van der Krift, dankte een schoonzoon van de overledene, de heer J. van Rijn, namens de familie. Ge zongen werd gezang 130:6. NOORDWHK Geref. Bond Voor de Geref. Bond te Zee spreekt ALPHEN AAN DEN RIJN Spoedeisende raadsvergadering De raad komt morgenmiddag half 2 i' een spoedeisende zitting bijeen. Op de agenda staan twee geldleningen. De eer ste is groot 300.000 tegen 2^% en wordt aangegaan met de regeringscom missaris voor het raddowezen ce Hilver sum. Deze lening dient voor de finan ciering van verschillende kapitaalswer- ken. De tweede lening ds groot 10 000 en wordrt aangegaan met de ex-Alphe- naar A. P. J. Vlasman. Ze loopt over 15 jaar tegen- 4% en ds bestemd voor de woningbouw. De nieuwe Rynovergang Wat 'het zeggen wii-1, dat) de nieuwe brug over de Rijn een ,,hoge" brug zat worden, daarvan -begd/nt men nu enig Idee te krijgen, als men de zandmassa's ziet. die aan weerszijden van- de Rijn worden aangebracht. Het mag zo zijn, men straks veel minder zal behoe- te wachten voor een omhoog zijnde brug, inderdaad schijnen de pessimisten wel gelijk te krijgen dat heb een zware klim wordt. Inmiddels heben de plaatselijke mid- denstandsverenigingen ook nog een te leurstellende mededeling ontvangen. De oorepronk-lij-ke opzet was, dat er trappen voor voetgangers zouden komen. Deze verenigingen verzochten B. en W. ech ter, te bevorderen, dat in plaats van trappen, glooiende opritten gemaakt zouden worden. De kosten schijnen ech- ■hoog te zijn, dat het college dit verzoek heeft' moe-ben afwijzen, aanpeddelen. Er was een wonderlijke inmiddels zijn de z.g. bouwputten voor passagier aan boord. Zijn gouden de bruigh-ooMen- gereed' gekomen. Thans haar was veertien Jaar lang niet ge- WT i&ÏSjS.' Pt- Het was vijftig centimeter chr lechnlschc school lang. Zijn lichaam, op een lendedoek j geW,en schoolstraat 16 en kaal, was geheel bedekt met lit- laanastraaii 94 zal Zaterdagmiddag en tentoonstelling van teke- werkstukken worden gehou- leerlingen der Chr. teah- in Port Essington. Om scheurbuik te voorkomen werd de schoener Essing ton (evenals vroeger de Stedcombe) naar het Noorden gezonden om op de Soenda-eilanden te zoeken naar varkens, taro, bananen en cocosnoten. De kapitein van de Essington, Tom Watson, voelde er niet veel voor risico te nemen met vreemde inboorlingen. Zijn schoener en zijn bemanning waren zwaar bewapend. De boot liep door de branding en werd omringd door honderdtallen inboorlingen. Aandachtig staarden de beide jongens door verrekijkers naar het levendig tafe reel dat zy door lenzen zo dicht bij kon den halen, dat het scheen alsof het zich slechts enkele meters van hen afspeelde, hoewel in werkelijkheid het strand ander halve kilometer van hen verwijderd was. Het „feest" PLOTSELING zagen de jeugdige toeschouwers iets dat hun bloed in de aderen deed stollen. Op een sein van het opperhoofd vielen de Maleiers hun niets kwaads vermoe dende gasten aan. Met hun kleine troepje hadden die letterlijk geen kans iets te doen. Al heel gauw lagen de elf Engelse zeelieden gebonden, als kippen die naar de markt worden gebracht, op het strand. De schrik veranderde in ontzetting toen de jongens zagen wat er daarna gebeurde. Met vlijm scherpe krissen onthoofden de Ma leiers hun slachtoffers, de een na de andere. De stuiptrekkende lichamen bleven op het strand liggen terwijl de moordenaars de hoofden aan elkander doorgaven, ze bekijkend met alle deskundigheid, welke koppensnellers ongetwijfeld in de loop der jaren opdoen. De Portugese kok -werd groen van schrik toen de jongens hem riepen en lieten zien wat er gebeurde. Toen holden zy naar beneden en vertelden hun af schuwelijk verhaal aan de zeeman Bill Bullock. Die lag ijlend ln zijn hangmat en begreep hen niet. de Stedcombe. Ten slotte hoorde hij van de massamoord op Tenimba. Wat nog interessanter was: hij hoorde dat één der leden van de bemanning van de brik nog altijd in leven was en als slaaf in een der kampongs werd vast gehouden. Kapitein Watson besloot deze Christen slaaf te redden. Hij keerde eerst terug naar Port Essington, en zeilde daarna naar Tenimba om daar te ankeren in de zelfde baai, waar de Stedcombe haar gruwelijk einde had gevonden. Daar kwamen de prauwen met Ma leiers, uitzwermend naar en rondom de schoener. Toen ze zagen hoe zwaar de Essington bewapend was, hielden ze zich wat op een afstand. De kapitein liet zijn rui Ivoorraden zien en inviteerde de kepala-kampong om aan boord van zijn schip te komen voor een zakelijke ge sprek. Dat gebeurde, maar zodra hij voet aan boord zette, werd hij gegrepen en met handen en voeten in de ketenen ge slagen. „Luister, smerige hond,", snauwde de Britse kapitein: „Ik wil jouw Engelse ge vangene hebben!" „Welke Engelse gevangene?" informeer de het opperhoofd, veinzend niet te we ten waarom het ging. De kapitein liet een stevige lus om de nek van het opperhoofd leggen en het andere eind van het touw duidelijk zicht baar over een ra slaan. „Tenzij je je ge vangene aan boord brengt, laat ik je hangen." zei hij tegen het opperhoofd. En hij meende het ook. De Maleier zag in dat hij hier met bluf fen niets bereikte. Hij riep zijn lijfwacht, die op een afstand in de prauw het tafe reel gadesloeg, maar uit angst voor de wapenen niet tussenbeide dorst te ko men. Hij droeg hun op de Christenslaaf te halen brengen. .7,!™,77;! Toen" de Essingtcfn de' Teitab. Baai verliet stond de geredde Christen op de achtersteven, zijn vuist schuddend en zeer onchristelijke dingen zeggend. Hij bleef daar nog mompelend op de achtersteven staan lang nadat Tenimba achter de horizon verdwenen was Kapitein Watson was op de terugreis, maar hij moest niet terug naar Essing ton, doch naar Sydney. Hij had deze laat ste reis naar Tenimba uitsluitend ge maakt om de Christenslaaf te redden. Na enige dagen met de grootste nauw lettendheid te hebben geluisterd naar het scheepsvolk, bleek de Christen zijn moe dertaal weer terug te vinden en hij zong al spoedig de zeemansliedjes mee, die de zeelieden zongen. Al heel gauw begon hij weer behoor lijk te spreken en hij bleek in staat het verhaal van zijn avonturen onder de Ma leiers van Tenimba te vertellen. Het was Joe Forbes, de vroegere hut jongen van de Stedcombe, de enige overlevende, want de andere jongen, John Edwards, was in gevangenschap ge storven. Zijn redders gaven hem de bij- boord van de schoener te ..Tin Langs het Great Barrier Reef Zuid waarts zeilend werd Timor Joe snel weer normaal en gezond. Op een dag kwam hij naar Kapitein Watson toe en zeide: „lk heb geen geld, dat ik U kan geven, omdat U me gered heeft, maar daarom zal ik U mijn haar geven!" Hij msobe school. Over de grens Het personeel van de auto-expeditie van Vis en De Jong behoefde op tweede Pinksterdag nu eens niet zelf het stuur in handen te nemen om met dt echtgenoten via Elten in Duitsland te recht te komen. In Dusseldorp werd de broodmaaltijd gebruikt, waarna men via Bochum Wuppertal ging. In het park Sonsbeek werd gedineerd. Het gezelschap kwam diep in de nacht in de gemeente terug. HAZERSWOUDE Wedvlucht De Reisduif De postduivenvereniging De Reisduaf hield) een wedvlucht van Quievradn, af stand 197 km. De duiven wenden gelost om 12 uur 'bij een Zuid-Oostenwind bewolkte Lucht. De eerste duif bereikte zijn hok om 2.45.35 u. De snelheid be droeg 1195 per minuut. De laatste duif werd geconstateerd om 3.00.02 beid 1099 ir. per minuut De uitslag is: W. van Veen 1, 3, 5, 7, 11; P. v. d. Male 2, 10; C. Groen 4, 12; W. Lindhout 6; W. Bleeker 8, 9; M. Vliet 13, 14; A. H. Fase 15; C. van Veen 16; W. G. de Jongih 17. De medaille, door de heer D. van Slaveren beschikbaar gesteld, kwam in handen van W. van Veen. DE KAAG Naar concours De Obr. gem. zangvereniging Looft den Heer hoopt op 26 Juni deel te men aan een zamgconoours te Ridder- (Advertentie) CHR. TECHNISCHE SCHOOL SCHOOLSTRAAT 16 JULIANASTRAAT 94 OPENBARE LES en TENTOONSTELLING op ZATERDAG 7 JUNI U bent alweer TE LAAT!!! Wat klinkt dat onaangenaam e zelf te wijten. Had de knoop rr klaar geweest. Toch is er ook i toch is het aan niemand anders dan aan iar rustig doorgehakt dan was U nu kant e oor U nog ruimschoots gelegenheid. Zes grote Middenstandswoningen zijn in aanbouw Op twee staat nog niet TE LAAT Kom eens praten met Bouwbedrijf v. HEMSBERGEN VONDELSTRAAT 52, ALPHEN. Tel. 3273. Rijkspremie en vestigingsverg. zijn aanw. ■kerk en wel lm die afdeling uitmuntend heid Geslaagd voor onderwUzeres Mej. L. Langman behaalde te Rotter dam het diploma onderwijzeres V.L.O. Botsing by de pont Toen een auto het Kaagse pontveer wilde afrijden stond 'n aankomende gen dit niet toe. Gevolg: een gro'e vage. Een kraanwagen moest er aan te pas komen om de toegang tot de pont weer vrij te maken. Opening speeltuin De speeltuin is op feestelijke wijze ge opend. Dit gebeurde in de jeugdherberg, waar ook de wethouder van onderwijr van Alkemade, de heer C. v. d. Meer de gemeentesecretaris, de heer W. A. Harteveld, aanwezig waren. De voorzit ter van het jeugdcomité, de heer A. d. Kwast, zette in grote trekken de vo geschiedenis van de speeltuin uiteen. De gehele bevolking van De Kaag heeft geholpen en bijdragen gegeven or tuin voor de jeugd te krijgen. Het lint, dat de aanwezigen en de in groten getale opgekomen jongeren van de tuin scheid de, werd doorgeknipt door wethouder C. v. d. Meer, die vervolgens de gelukwen sen van het gemeentebestuur overbracht. De jeugd kreeg lekkers en legde daarna gretig beslag op de schommels, rekstok- KOUDEKERK AAN DEN RIJN Opmerkelijk succes Het mannenkoor „Onderling Zangge not", onder leiding van de heer V. d. Molen, behaalde op het concours te Bus- sum, op de tweede Pinksterdag, in de afdeling uitmuntendheid met 310 punten de eerste prijs. Een mooi resultaat Het fanfarecorps „Kunst na Arbeid' behaalde op het concours, dat op tweede Pinksterdag te Scherpenzeel werd gehou den, in de afdeling concertmuziek met 257 punten de tweede prijs, terwijl men bij de marswedstrijd de eerste prijs weg sleepte. Burgerlijke stand Geboren: Arina, dochter van H. W. Kok en C. W. v. Leeuwen. LE1MUIDEN Jaarvergadering Coöp. boerenleenbank De leden van de coöp. boerenleenbank tie Leimuiden kwamen in. jaarvergade ring bijeen onder voorzitterschap heer S. J. Viseer. De 'bafliams en de jaarrekendmig 1951 werden vastgesteld. De kassier, de heer H. C. de Rijk, deelde mee, dat de winst ook 1951 248.60 bedroeg. De spaargel den zijn met 6M-% gedaald en bedroegen 511.000.—. Het aantal spaarrekeningen Liep terug van 595 tot 585. De omzet daalde van 695.000 tot 519.000. In 1951 werden 3 voorschotten verstrekt 4 afgelost. Aan het einde van het jaar waren er 23 verstrekt tot een bedrag van 207.500, waarvan gedekt door hy potheek 154.000 of bijna drie vierde. Aan 14 rekeninghouders was per 31 Dec. 1951 verstrekt 31.000, een stijging van 4000.—. Ook het tegoed op de lopende rekeningen steeg met 4000. Het aantal lopende rekeningen kwam van 46 op 54. De omzet steeg in 1951 met 1.000.000 en het aantal dagboekposten van 3300 tot 3800. Het aantal leden bedraagt 65. De reserve is thans 17.329,60, de bij zondere reserve 218.— en de belasting reserve 1494.—. De winst over 1951 is gering. De tevoet was in 1951 verhoogd voor leden 2,4 tot 2,8% en voor niet-leden 2,25 tot 2,8%. De rente voor uitgeleende gelden is echter slechts gestegen met een Vz%. Hoewel de oredietbeperkings- maaitregelen sinds vorig jaar enigszins verzacht zijn, drukken zij in belangrijke mate een stempel op de werkzaamheden de banken. Zo kon het bestuur op het ogenblik alleen boeren en tuinders credieten en voorschotten helpen maar voor verbetering of kistend- houding van hun bedrijf. Het aftredende bestuurslid, de heer D. an Os. werd met algemene stemmen herkozen. Voor de Zending De collecte in de Ned. Herv. Gemeente aor de Zending bracht met Pinksteren ruim 180 op. TER AAR Tocht ouden van dagen. Dezer dagen heeft het Comité ouden an dagen de laatste voorbereidingen getroffen voor de reis. De leden van het comité hebben bij de ingezetenen gecol lecteerd en de opbrengst is weer van dien aard, dat aan de bejaarden en in validen een dag kan worden aangebo- RIJNSBURG Spreekbeurt Ds H. G. Abma, Hervormd predikant te Rotterdam, zal Vrijdagavond 8 uur in Vliethof voorgaan. N.Z.H.-nieuws Voor de bordencompetitie werden do volgende partijen gespeeld: H. v. d. Wes tenG. Kromhout 01; J. W. Stagter— H. Tijsterman J. SchoneveldG. van Egmond 10; P. Ph, OberH. Kwestro 10; A. v. d. EijkelD. Molle- imani 10; J. P. KwestrooR. Tijsterman xx; P. BrandsmaW. de Kluiver xx. Aardige opbrengst De ritten, die gemaakt werden in *s Glippertje, en de oliebolleneöttie tij dens de paardenmarkt hebben netto 668 opgebracht. Hiervan krijgt Het Groene Kruis 603, de kleuterschool 65. SASSENHEJM Twee koeien ontvreemd In de nacht van 2 op 3 Juni werden uit het weiland van de heer C, Breedijk, Menneweg 14, twee bonte koeien ont vreemd. Een lelijke schadepost! Een der koeien had als hoornnummer 15 en de andere een afwijking aan het voorkwar tier. Wie kan de eigenaar helpen zijn beesten op te sporen? Gaarne ontvangt hij inlichtingen. Sasscnhelmse tennisvereniging. Na een regenachtige week liet Pluvius Zaterdagmiddag gelukkig verstek gaan, zodat alle tenniswedstrijden konden worden gespeeld. Het eerste team ontving SOBRI I uit Voorburg, de distriotskampioen van het vorige jaar, en won deze ontmoeting met 41. Het herensingle ging verloren, een succes voor dr Klusman, die reeds twee partijen gespeeld had. De mixed van mej, Sartorius-hr. Klusman tegen hr De Rijke- mevr. Schalij was spannend en werd cp een goed peil gespeeld. Er was een pret tige sfeer op de baan. Het tweede team speelde uit tegen VWS (Van Wijk aekenfabriek) en won met 32. Het maakt nu een goede kans om kampioen te worden. Van de reste rende wedstrijden moet er in ieder geval nog één gewonnen worden. De volgende wedstrijden voor Zater dag: STV I gaat naar De Munnik I in Leiderdorp en STV II ontvangt RAP II uit Alphen. Rijkspostspaarbank Aan het postkantoor te Sassenheim werd in Mei ingelegd 26.771,46 en terug betaald 23.066,75. Het laatste uitgegeven boekje draagt het nummer 8560. Geen ongepaste taal Met het oog op de nadering van het nieuwe seizoen is op initiatief van de unie van landarbeiders en in samenwer king met de verschillende Kerken en de werkgeversorganisaties de actie voor de wering van ongepaste-taal in de schuren en op de tuinen hernieuwd. Aan de werkgevers worden affiches verstrekt om in de schuren en sohaftlokaiLen op te hangen. Ditmaal dra-gen zij de leuzen: „Roddel niet" en „Spreek -geen oneerbare taal; GodJ ziet en hoort U". De Blauwband De postduivenvereniging De Blauw band hield een wedvlucht met oude dui ven, 210 km. In concours waren 119 dui ven, die werden gelost om 12 uur. Aan komst eerste duif 2 uur 57 min. 30 sec.. snelheid 1179 meter per min., laatste duif 3 uur 9 min. 18 sec., snelheid 1106 meter per minuut. Uitslag: C. v. d. Zwart, 1, 4. 11, 16, 21, 27; H. v. Niekerk 2. 8, 23; G. B. Rooden- bung 3, 7, 12; C. Algera 9; L. J. Drost 5, 13, 29; Th. Llndaard 6. 10; G. v. Egmond 14, 18: J. M. v. d. Hulst 15. 22. 25; A. P. Eist 17; Th. v. d. Ploeg 19, 26. 28; J. Moo. 'lenaar 20; P. C. Baartman 24. WARMOND Daders gepakt Het is met medewerking van de politie te Amsterdam gelukt de daders te arres teren die onlangs hebben ingebroken in de nieuwe meisjesschool. Spreekuur De burgemeester zal op Vrijdag 6 Juni spreekuur houden, uitsluitend voor wo ningzaken. den waarop het hun aan niets zal ont breken. Door de welwillende medewer king van de heer P. Langhout is het comité in staat alle deelnemers (sters) le reis per bus naar de boot te brengen en 's avonds weer naar huis. De boot vertrekt 's morgens om half 8 bjj Papenveer en om 8 uur bij Aardam. Centrale Velling. Nu de aanvoeren aan de Groentevei ling op Zomeihoogte komen, zal er deze week ook geveild worden op Donderdag. Voor de Kleuterschool. De stroopwafelverkoop in deze ge meente ter vulling van de kas van de Chr. kleuterschool heeft f 156,79 opge bracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 4