Veel opvarenden van President Roberts hebben genoeg van het zwerven Politiek is: de ander helpen, ook taak voor meisjes Ook de „Grote" besprak thans de kwestie Hardegarijp BATAVUS 2 WOENSDAG 4 JUNI 1952 Nu bodem van schatkist zichtbaar wordt: Romantisch aandoende onderneming blijkt zielige dwaling te zijn (Van onze correspondent Alfred van Sprang) AGADIR (FRANS MAROKKO). Juni 1952. rMIDDEN van do vissersschepen en kustvaarders in de kleine haven ligt een wit jacht met de vlag van Lyberia van de achtersteven en op de boeg de naam President Roberts: het geruchtmakende schip, waarmee de Nederlandse ex-notaris Quadvlieg en drie-en-twintig reis genoten ruim een jaar geleden het zeegat hebben gekozen en de binnen- en buitenlandse pers sindsdien zoveel geschreven heeft. De feiten zijn in het kort: een viertal Nederlandse families heeft haar hele hebben en houden te gelde gemaakt. Met geld. goud en een enorme hoeveelheid levensmiddelen hebben zij zich ingescheept op het vroegere jacht van de Britse koning en zijn, met een Poolse kapitein op de brug, in een waas van geheimzinnigheid vertrokken. Min of meer doelloos zijn ze langs de kusten van Spanje, Noord-Afrika en Portugal gaan zwerven om hier of daar een haven binnen te lopen en er voor korte of lange tijd het anker te laten vallen. zijn macht, dat allen, inclusief nota- bene zijn eigen familieleden, hem met e s i d e n t aanspreken. Verscheidenen hen schijnen echter meer dan genoeg hebben van de geschiedenis liever te willen dan naar Nederland terug te keren en weer een normaal leven te leiden. Aan de andere kant zijn ze echter zodanig geschrokken van het ra hun daad ontstaan is (vooral ook door de artikelen in de kranten) dat twijfelen of het nog wel mogelijk zal zijn in hun eigen omgeving terug te Angst voor Russen De oorspronkelijke opzet, zich op deze lanier aan de dreigende greep Russen te onttrekken (wat wel als de basis van het geheel is aan te nemen), volkomen mislukt door het uitblijven n die gevreesde oorlog. De beoogde nst is daardoor vanzelf in verlies anderd. Men heeft de schepen in Nederland achter zich verbrand. Men heeft lijdelijk moeten toezien hoe men op alle mogelijke manieren gecompromitteerd is. Men heeft door eigen vreemd gedrag de hele situatie nog verder vertroebeld. En nu zit men met de scherven: een ontevreden groep mensen, die uitzichtloos over de wereld doolt en in haar hart terug wil dere zijde aan deze geschiedenis zit: de tragische kant van mensen, die zich bit ter vergist hebben en daardoor in zulke moeilijke omstandigheden gekomen zijn, dat zij geen uitkomst meer weten en der halve dit spel tot een of ander onver kwikkelijk einde moeten uitspelen. Tenzij weg gebaand wordt om op hun dwaling terug te keren. Uiteraard redelijke boetedoening. (Nadruk verboden). Betekenis productiviteit op de scholen? De Raad voor de Organisatie voor Euro pese Economische Samenwerking beveelt onderricht aan schoolgaande kinderen en studenten aan betreffende de betekenis de productiviteit en de invloed hier op het levenspeil. Een week of zeven geleden hebben ze dat in de haven van Agadir gedaan: het in opkomst zijnde sardine- en groenten- centrum aan de Zuidkust, waar de Haagse maatschappij Zanen en Verstoep al an derhalf jaar bezig is met de uitbreiding van de haven. De laatste dagen heb ik de opvarenden van de President Roberts geregeld in de stad kunnen gadeslaan. Een enkele keer heb ik ook (toevallig in de buurt gezeten) naar hun gesprekken kunnen luisteren. Tevens heb ik met verscheidene personen gesproken, die in min of meer direct contact met het schip en zijn op varenden staan. Zielige dwaling Met buitensluiting van alle geheimzin nigheid en sensatie is deze hele roman tisch aandoende onderneming eigenlijk met twee nuchtere woorden te karakte riseren: zielige dwaling. Voor de buitenwereld trachten de op varenden van de President Roberts krampachtig een air van gewichtigheid te scheppen. Men spreekt met vreemden over het bestaan van een kapitaalkrach tige maatschappij met kantoren in ver schillende delen van de wereld en grote interesse. Men heeft het over het stichten van belangen in Zuid-Afrika en Zuid- Amerika. En over meer van dergelijke luchtkastelen. Er is echter geen enkel be wijs van het bestaan van een maatschap pij en evenmin van transacties. Men leeft van de fondsen waarmee men vertrokken is. Door de grote kosten, die het houden van een jacht met een bemanning van veertien koppen en vier-en-twintig pas sagiers met zich brengt, verminderen die fondsen uiteraard snel. Er is wel is waar nog geen sprake van geldnood, maar de bodem van de schatkist begint toch zichtbaar te worden. En daarmee is ook de stemming aan boord aan het verminderen. Het is niet meer dan natuurlijk, dat er moeilijkheden ontstaan als vier families een jaar lang onder zulke ongewone om standigheden met elkaar moeten leven. En vooral wanneer niet alles naar wens verloopt. De zoon van de Haagse kleer maker Lomberts heeft zo'n beetje de leiding tot zich getrokken. Velen twijfe- zijn verstandelijke vermogens. In samenleving waar ze in thuis hoort. „T axichautleur" Toen ik op een avond kapitein Kazi- mierz Nowak in een café tegen het lijf liep en hem naar de toestand aan boord van de President Roberts vroeg, hief hij afwerend zijn armen op en zei: „Luister, monsieurtaxichauffeurs vervoert hun passagiers naar de plaats waar heen willen en ze verdiepen zich niet de problemen van die mensen. Welnu.. Ik ben de taxichauffeur van de President Roberts en doe hetzelfde. Er is een buitengewoon spannende roman te schrijven over het jacht Presi dent Roberts met de wonderlijke notaris en de nog veel wonderlijker kleermakers zoon, met de pater en de verpleegsters, de volwassenen en de kinderen e internationale bemanning. Het is niet moeilijk deze mensen nog belachelijker te maken dan ze zichzelf al gemaakt heb- ieder geval heeft hij de rest van het schip ben. Maar ik geloof, dat ook e VELPON hJIllVS Minister zegt thans toe Straaljagers krijgen nu wellicht een veiligheids-ontsteker Als de vinding voldoet, zal Rolls Royce ze in de motoren aanbrengen HET IS MINISTER STAF BEKEND, dat de Rolls Royce-fabrieken, die de motor van de Gloster-Meteor straaljager produceren, bezig zijn een systeem te ontwikkelen, waarin een ontsteker voorkomt welke gelij kenis vertoont met die, ontwikkeld door ir De Beye Smits uit Voorburg. Indien dit systeem na gehouden beproevingen aan de verwachtingen vol doet, zal het op de bij de luchtmacht gebruikte motoren worden toegepast. Het is niet bekend, welke kosten er aan deze eventuele modificatie verbon den zullen zijn. Dit antwoordt de minister op schrifte lijke vragen van het Eerste Kamerlid Wendelaar (WD). Deze vragen waren gesteld naar aanleiding van artikelen in de Nieuwe Haagsche frt. van 2 Mei j.L en Elseviers Wkbld van 3 Mei, betreffende hei niet beschikbaar stellen door de luchtmacht van een straalmotor of Gloster Meteor aan ir Da Beye Smits tot het houden van proefnemingen met de door hem uitgevonden laagspannings- motorontsteker. De minister deelt verder o.m. mede: Nadat in de zomer van 1950 ten dienste van de ontwikkeling der uit vinding aan de N.V. Smitsvonk enig beproevingsmateriaal ter beschikking was gesteld en sinds de uitvinders zich met producenten van straalmo toren in verbinding hadden gesteld, hebben noch de ministers, noch de luchtmacht nadere aanvragen van deze N.V. bereikt. De minister is steeds bereid uitvindin gen, In het bijzonder Nederlandse, te on derzoeken en te steunen, indien deze een verbetering aan het door de strijdkrach ten gebruikte materieel beloven. Toepassing van verbeteringen door de producent of elders geproduceerd en mede door bondgenoten gebruikt mate rieel geeft aan de uitvinding het grootste nuttig effect en aan de uitvinder het beste rendement van zijn vinding. Het is de minister bekend, dat ir Smits van overheidswege alle hulp heeft ont vangen om zijn vinding in Nederland te ontwikkelen. Het geestelijk eigendom is uiteraard aan de uitvinder en kan door deze tegen een ieder, ook in het buiten land, worden ingeroepen. Een modificatie van de Rolls Royce- motor. welke blijkens het bovenstaande wordt overwogen, heeft uitèraard een verbetering van de bedrijfszekerheid ten doel. Of zulks zal bijdragen tot voorko ming van ongevallen van een aard, waar omtrent geen ervaring bèstaat. komt de minister als een academische vraag voor. Eerste Kamer: Waar komen die i 100.000 vandaan? Eerste-Kamerleden hebben minister Joekes gevraagd hoe het staat met de bezoldiging van de regeringscommissaris die vorig jaar is aangesteld om de ver waarloosde R-K. Nederlandse emigran tenkolonie in Ribeirao (Brazilië) er weer bovenop te helpen. Is het waar, zo wordt in het Voorlopig Verslag gevraagd, da; deze commissaris in één jaar ongeveer f 100 000 aan salaris en emolumenten heeft ontvangen? En is een deel daarvan hem uit 's Rijks kas betaald? Zo ja, hoe veel en krachtens welk begrotingsarti kel? C. N. V.-jaar verslag: boek van 635 bladzijden Het Christelijk Nationaal Vakverbond in Nederland heeft zijn 24e jaarverslag (1950—1951) het licht doen zien. Het is een lijvig boekdeel geworden van bladzijden. Men vindt er uitgebreide ge gevens over omvang en samenstelling van het verbond in, verduidelijkt met staten, grafieken en statistieken. Over 1950 werd een batig saldo bijna f 50.000 geboekt (het eindcijfer de rekening is bijna f 749.000). Over 1951 bedroeg het batig saldo bijna t 68.000 op een eindcijfer van f 833.000. Wat heb ik er mee te maken Geen kerk of zaal was in Middelburg groot genoeg voor bondsdag (Van een onzer verslaggevers) ZEELANDS HOOFDSTAD had gisteren geen kerk of zaal groot genoeg om de meer dan vijf duizend Gereformeerde meisjes te bergen, die naar Middelburg gekomen waren om hun bondsdag bij te wonen. Naast de hoofdvergadering in de Hofpleinkerk moesten er dan ook „filiaal"- gaderingen gehouden worden in de Noorderkerk en het Schuttershof. De politiek, extra actueel in deze verkiezingstijd, stond in de middagvergade ring in het middelpunt van de belangstelling. Wat hebben meisjes met politiek te maken? Mevr. prof. dr G. H. J. van der Molen heeft daar in de Hofplein- kerk een duidelijk antwoord op gegeven. Het wezenlijkste van de aard van het meisje is te willen zorgen: daarom kan de nood van de wereld ook niet aan de meisjes voorbijgaan, aldus prof. v. d. Mo len. Mag ook niet aan haar voorbijgaan, want daarmee zou de verantwoordelijk heid die God ons heeft opgelegd, worden verwaarloosd. Juist die nood wilde spr. de meisjes in de eerste plaats op het hart binden. Die nood is er in ons land, waar de ontnuchtering na de oorlog groot was en de teleurstelling eveneens. Maar die nood is er vooral voor de men sen in de Oostelijke landen, die geen en kel uitzicht meer hebben. „Huishouding" Politiek is eigenlijk niets anders dan het goed besturen van de huishouding van de staat, zei prof. v. d. Molen, en daarbij hebben vrouwen en meisjes even veel belang als de mannen. En die staat moet gebouwd zijn op het fundament van recht en gerechtigheid. Deze bood schap moet gebracht worden tot het ge hele volk. Dat heeft de A.R. partij be grepen: zU is geen standspartij, maar een christelijk-nationale partij: dat betekent dat we verantwoording hebben te dragen voor elkander. Zo wordt politiek het helpen van de ander, het beoefenen van naastenliefde Christus' wil. Dan gaat het niet om de macht van de party, maar dan getui gen wy dat het geluk voor het volk al leen te vinden is in het buigen voor Gods Woord. In alle middagvergaderingen werd na deze referaten het spel van Jan Holland „Vervult de aarde" (over de emigratie) gespeeld. In de Hofpleinkerk werd prof. dr K. Dyk, die lid is van het college van advies van de Meisjesbond, gelukgewenst met zyn 40-jarig ambtsjubileum en 40- jarig huweiyk. In de Hofpleinkerk werden 's morgens hulshoudeiyke zaken behandeld. Het voorstel van de Haagse verènigingen om het orgaan Bouwen en Bewaren te doen samensmelten met het Jongelingsblad, werd met schier algemene stemmen af gewezen. Het bleek dat de Bond 1158 aangesloten verenigingen telt met 21.724 leden (waaronder 16 verenigingen met 321 leden in het buitenland). Afscheid werd genomen van de bestuursleden mei. P. M. van Halsema en mej. H. Dozendal. Intussen sprak in de Noorderkerk prof. dr J. Waterink over: Ons dageiyks werk, de Schuttershof de heer A. War- naar over: Is er nog perspectief? (Advertentie) OVERDRIJVENDE WOLKENVELDEN Wie (zoals Baron De Kwaste rover) werkelijk in de Diplomatie iets heeft betékend, voelt met zijn klompen de achtergrond van zulk een belangrijk radiobericht. „Dit wordt dus", sprak de door tastende man, „een Kwestie van Stappen Ondernemen op Hoog Niveau!" Wel, eerst was de huisschilder door het dolle heen. Süf had hij zich gezocht! Maar foetsie bleef de blauwe verf. 'n Volle pot notabene Doch later, opziende naar het zonnigste en meest azuren plafond hij alleen maar te merken: „De straaljagers hebt U vergeten". Als vakman moest e toch wat zeggen? Ve kwasterover! Debat met prol. Van Niltrik over practische waarde van zijn visie op de school (Van een onzer verslaggevers) Een uitvoerig referaat van de heer J. W. van Hulst, directeur van de Her vormde kweekschool te Amsterdam, in de eerste zitting van de algemene verga dering van de Vereniging van Christe- lijke Onderwijzers te Arnhem, heeft gis teren aanleiding gegeven tot een discus sie o.a. met prof. dr G. C. van Niftrik. Het referaat van de heer Van Huls; is verschenen in het Correspondentieblad van de vereniging (van 21 Mei), waar naar wy belangstellenden wel mogen verwyzen. Het behandelt de heden daagse problematiek van het Christelijk onderwijs, waarbij opnieuw de naam van het Friese dorp Hardegaryp opduikt. Prof. Van Niftrik kwam hoofdzakelijk in verweer tegen een stelling van de referent over Van Niftriks theologische visie. Hij achtte n.l. het onderscheid dat prof. Van Niftrik maakt van de orde der Schepping waarin de school staat, e orde der Verzoening, waarin de Kerk is geplaatst, met het daaruit v vloeiende verschil tussen cul' gestalte en evangelisatie-instituut, volkomen academische kwestie, die zich in de schoolpraciyk nimmer als een ge scheidenheid voordoet. Maar zyn oppo nent meende Juist, dat deze onderschei ding alles beheerst op politiek, r schappelijk en onderwijsgebied. In zijn openingswoord heeft de voor zitter, de heer J. A van Bennekom uit Middelburg, gewezen op de belangryke taak van de vereniging als interconfes sionele organisatie. Hij herdacht de in het afgelopen Jaar overleden oud-voor zitters J. Hobma en J- Th. R. Schreuder, -alsmede de oud-hoofdbestuursleden mej, D. G. Rijken uit Rotterdam en de heer A. v. d. Berg uit Leeuwarden en de oud- penningmeester de heer H. Nieuwen- huizen, die Zondag J.l. Is heengegaan. Namens minister Rutten was dr J. H- Wesselings aanwezig, namens de C.H.- Tweede Kamerfractie de heren H. W. Tilanus en J. de Ruiter, namens de A.-R. Kamerleden J. Meyerink en mr A B. Roosjen. De gastvrouwe, de afdeling Arnhem, heeft het bestuur een nieuwe vereni- gingsvlag aangeboden. De vorige is bij het wapperen op het Kurhaus te Scbe- veningen in 1951 tydens de algemene vergadering door de storm aan flarden gescheurd. Sociaal Fonds in bouwbedrijf int elk jaar f150 millioen Al meer dan 200.000 arbeiders ingeschreven bij hun eigen pensioenfonds ONGEVEER 209.000 bouwvakarbeiders zijn ingeschreven bij hun be drijfspensioenfonds, alsmede ruim 1300 zelfstandigen van nevenbe- drijven. Aan 124 arbeiders is reeds pensioen uitgekeerd. Dat werd meege deeld op de oprichtingsvergadering van de Stichting Sociaal Fonds Bouw nijverheid. Daarin zijn werkgevers, patroons van nevenbedrijven en werk nemers verenigd om de sociale maatregelen en wettelijke bepalingen zoveel mogelijk door één kantoor te laten uitvoeren. Het pensioenfonds is op 2 Juli 1951 in werking getreden. moet het bedrag by dat voor de wacht- Sinds de voorl. oprichting van 't Sociaal Fonds op 1 Januari zyn tot 1 Mei meer dan 17.300 ziekmeldingen (Ziektewet) binnengekomen, waarop f2 millioen is uitgekeerd. Aan kinderbijslag werd f3.3 millioen betaald. De te verkopen en later weer in te nemen vacantiebonnen belopen per jaar de som van 25 millioen gulden. Wegens vorstrisico werd betaald: in 1948- 1949 f6.6 millioen: 1949-1950 f6,9 mil lioen: 1950-1951 f 12,8 millioen. 1951-1952 (voorlopig cijfer) ruim f8 millioen. Over de activiteit van het Sociaal Fonds in de toekomst krijgt men een beeld door de volgende cyfers van jaar lijks te innen premies: (geraamd in mill, guldens) kinderbijslag 30 ziektewet 16 ziekenfondsenbesluit 18 wachtgeld en werkloosheid30 risicofonds 15 vacantiefonds 25 pensioenfonds 20 geld- en werkloosheidswet worden geteld. Voorzitters van het fonds zyn A. Werven uit Heemstede (werkgever) H. J. v. d. Bosch uit Utrecht (werk nemer). van wie dit jaar de eerste presi deert. Directeur is J. Doorduijn. Het fonds Amsterdam gevestigd. In Indonesië: In Juli opheifing staat van oorlog In Juli denkt de Indonesische regering de staat van oorlog en van beleg in ge heel Indonesië te kunnen opheffen, aldus blykt uit een officiële mededeling. De staatsbegroting zal voor het lopen de jaar een tekort van vier milliard rupiahs vertonen. De regering overweegt wijzigingen in de inkomsten- en vermo gensbelasting. Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk troepen: te Leermens (toez.) cand. K. den Hartog, vicaris te Hengelo (Ov.) Aangenomen: naar Middelburg (toez.) as. vac.-P. J. F. van Voorst Vader. P. F. T. Aalders te Muiderberg; Rotterdam-Fyenoord (wykgem. Oud- Bloemhof) W. B. A. Smits te Middelburg. Geref. Kerken Beroepen: te Den Haag-Loo9duinen (vac.-H. J. ten Brink) J. Kremer te Utrecht; te Huizum (vac.-dr J. C. A. Loon) G. Morsink te Nykerk; te Oude- Pekela J. H. Binnema te Siegerswoude. Bedankt: voor Grootegast (2e pred. pl.) K. Runia te Marknesse; voor Vleu- ten-De Meern J. C. Derk'sen te 's-Grave- land. Chr. Geref. Kerken Tweetal: te Kampen H. W. Eerland te Lisse en M. W. Nieuwenhuijze te Den Haag-Centrum. Bedankt: voor Bunschoten M. Baan te Dordrecht. Geref. Gemeenten Beroepen: te Paterson (V.S.) A. Vergunst te Zeist. Prof. dr W. Banning Prof dr W. Banning, b.g. hoogleraar in de Godgeleerdheid te Leiden, is thans tevens benoemd tot b.g. hoogleraar in d« faculteit der rechtsgeleerdheid, om wys- gerige sociologie te dooeren. (Advertentie) De enige fiets met de 5 plussen N«.1« JMlros" lak-en ebroomwerk Het lied der aethergolven DONDERDAG 5 JUNI 1952 Hilversum I 402 m KRO: 7.00 Nieuw 7.15 Gram. 7 45 n gebed 8.00 nieuws 8.15 gra 35 Koperkwart I Kar 5.00 Voc 5.40 Voordracht 6 00 Niei 6.40 Op de 6.50 Gram. 7.05 Levensvi rllerfei aard en woord 7.20 Verklezingsto 7.40 Radiokrant 8 00 Niei orkest en soliste 9 00 Strijkkw 950 't Wespennes espraak 7 35 Grai ws 8.10 "Promena t 9.30 Gra luitenlar 9- eens een flink pak slaag had gegeven, meteen denk je aan? Doorleren? Zet dat maar uit je Jan was al gauw thuis in de nieuwe klas. Hij afgelopen. In de verte had vader Reising de straf- hoofd, daar hebben wij geen geld voor." ging 's morgens om acht uur al met de „stikke- oefening gezien en zich erover verkneuterd, dat J4 TV1il' zak" op weg, wuifde in het voorbijgaan naar zijn 2 r- jongste zoon een oudere broer de baas was. buurmeisje, dat meestal voor het raam zat, en Hij lachte in stilte en mompelde, dat er wel iets ging dan met een paar andere kinderen van het goeds uit dat kleine kereltje zou groeien. Oosterpad de weg naar school. Voor Ida echter En de oude Reising zag dat goed. was het in het begin erg vreemd, dat ze alleen HOOFDSTUK 3. naar school moest. Vooral om die lelijke hond van Roos. had een goed stel hersens. Hij was bevat- „Maar," had Jan de eerste avond gezegd, „je telijk, leerde vlug en graag. Op vaste tijden bleef liggen? Spottend hadden ze wel eens op zijn hoeft helemaal niet bang te zijn, want ik heb tegen ging Reising zelf in zijn groen-zwarte pak naar de vraag geantwoord, dat die strook tuin voor hem Roos gezegd, dat ik zijn hond zal doodslaan, als school om zich op de hoogte te houden van de bestemd was, als hij van school ging. Maar hij' hij het beest niet op zijn erf vasthoudt." vorderingen van zijn zoon. De oude i De hond werd echter brutaler, sinds Ida.aUeen En dan zat Jan met een norse blik voor zich uit te staren. Hij wilde doorleren, ten koste van alles. Hij wilde vooruit komen, wilde wat meer worden als zijn van 's morgens vroeg tot 's avonds laat in de vette, grijze klei ploeterende broers; hij haatte dat tuinderswerk. Waren vijf broers nog niet genoeg voor die grote tuin, waar tot nu toe elk jaar een deel onbebouwd Verstoorde Jeugdliefde vast wilde niet van school: hij wilde leren, steeds meer. Daarom zocht hij zijn toevlucht bij de hoofd onderwijzer en vertelde alles. Deze had op een Woensdagmiddag de jongen zwijgend aangehoord en zei tenslotte, dat zijn vader eens moest ko- door MAARTJE ZELDENRIJK het pad liep. Als het dier maar de lucht van haar kreeg, rende hij naar de weg, waar hij bij de ingang van het erf bleef staan, nijdig keffend naar het angstige kind, dat niet voorbij durfde te gaan voor Roos de hond had teruggeroepen. Doch een paar dagen later was dit gevaar voor bij. Want op een morgen was Meijer zelf het erf van Roos opgelopen. War daar tussen die twee mannen verhandeld is, wist niemand en Roos liet er zich in „De Tuinbouw" 's avonds ook niet over uit, doch nadien was de hond aan een ketting en liep Ida ongestoord langs het hek. Ja, ze hadden Toen de kinderen veertien jaar waren, ging Ida respect voor Meijer, omdat hij de grootste tuinder Van school om thuis moeder te helpen, zoals bij van het pad was en ook op de veiling wat in de de tuinders gewoonte was, maar Jan zou naar melk te brokkelen had. Hij was zo op het oog een het gymnasium gaan. tiem^keifden 'ïrfïten "dat S'met'Wlje/nSt 'té Dit ,u8,steTkwam,,n:ajr ?'Ct 20 ,é™-twce-drie hëtYcBf naar de mond te brengen, staakten' plot- eoMten Viep' v00r elkaar' Jan zel1 hod al m08r dan 88ns E'" 3e,ink keerden halverwege met hun ladins spotten viet. durende de laatste ^schooljaren gezegd, dal hij weer terug naar de borden, waar ze geruime tijd ..a-j u_ •r..* ai li— bleven rusten. Alleen de oude zelf at door, alsof Een paar dagen later was Reising met de tram naar de hoofdonderwijzer gereden. Een lang ge sprek volgde. Die avond het was in het begin van Februari en met April zou Jan van de lagere school gaan kwam de oude Reising onder het eten met de mededeling, dat Jan in September, bij het begin van de cursus, naar het gymna sium zou gaan. De uitwerking van dit simpele gezegde van de droge, harde stem van Reising was verrassend. Alle lepels, welke druk bezig waren de pap van Gingen de kinderen niet meer samen naar school verder wilde leren. Dit had thuis, in de familie aioui dat verhinderde toch niet, dat ze even goéde kring, grote hilariteit gewekt, vooral onder de het de gewoonste zaak van de wereld was kameraadjes bleven. Zodra Jan thuis zich vér- broers en zusters. „„a*w kleed had, liep hij naar zijn buurmeisje, en bleef „Die is goed!" had zijn oudste broer, die al - J v?rl?r?.15. de oudste zoon het stilzwij- daar tot etenstijd of tot bedtijd. Ze waren onaf- volwassen was en weldra dacht te trouwen, ge- scheidelijk. Gingen de andere jongens 's avonds zegd; „wat wil meheer worden? Prefester? Of op het weitje van Reising voetballen en heime- Avvekaat? Of dokter rrtisschien? Meheer het 't lijk sigaretten roken, Jan bemoeide zich daar maar voor 't zeggen. Maar je mot maar zien, niet mee. In het begin hadden de grote jongens, waar je de centen vandaan haalt, want hier zijn waaronder ook zijn broers, hem daarom wel ze er niet. De tuin in zei je. meheer, of ben je eens uitgelachen en hem „meidengek" genoemd, soms te fijn om te werken?" maar dat was nadat Jan zijn dertienjarige broer De moeder dacht er ook zo over. „Kind, waar (Wordt vervolgd) hatelijke lach: „Nee maar, die is goed. Dat moet ik zeggen. Meheer gaat doorleren. Zet dat plan fnaar uit je hoofd, daar komt niks van in. We kenne de jongen best in de tuin ge bruiken. Reising keek zijn zoon doordringend aan. „Sinds wanneer deel jij de lakens uit in mijn huis?" Hilversum II 298 m DO Nieuws 7 15 Ochtendgymnastiek VPRO: 730 Dagopening AVRO: 12.33 Gram. en de Ronde van Ned. 1 ws 120 Lichte muziek 2 00 Het tes "ing. hoorspel 2.40 Gra Regeringsuitz. 'tlkel 1 -oblemen 6.25 Dar Kunst en Cultuur (Advertentie) CHefarine „4" doet wonderen WÊBEk TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN F 07S Studenten-sanatorium in Juni open Tentamens en examens zullen door kunnen gaan Minister Rutten zal op 19 Juni in Laren (N.-H.) het nieuwe Studentensanatorium, /oor de Koningin op 7 October 1949 de eerste steen legde, officieel openen. sanatorium, dat reeds enkele maan den onoffcieel in gebruik is en sinds Maart 1947 al in een landhuis gevestigd as, zal plaats bieden aan 62 mannelijke 23 vrouwelyke patiënten. Het staat op in van de mooiste plekjes van het Gooi, in de Naarderstraat in Laren. Voor zover dit medisch toelaatbaar is, zullen de patiënten hun studie in het sa natorium kunnen voortzetten. Hooglera- uit verschillende universiteits- en hogeschoolsteden zullen er naar toe ko- om van tyd tot tyd tentamens en examens af te nemen. Theol. school op Timor voorlopig gesloten Hongersnood jaagt de kosten omhoog Hongersnood op Timor is oorzaak dat de Theologische School voor Oost-Indo- (rector dr H. Bergema). die tijde- n Soë gevestigd is, met ingang van 1 Juni voorlopig gesloten werd. Het voedsel is zo duur geworden dat de kos- 'an het internaat niet meer betaald kunnen worden. Eerst moet de schuld ongeveer f 6.000,voldaan zijn. Men hoopt in September weer te kunnen be ginnen. De leerlingen zijn naar hun resp. terreinen in Oost-Indonesië teruggekeerd, Vooral de leerlingen die zelf de kosten betalen, hebben het thans moeilijk. Het Zendingscentrum te Baarn vraagt giften voor deze studenten (gironr. 215600, met vermelding: „Voor de slachtoffers van de hongersnood op Timor".) BENOEMINGEN CHR. ONDERWIJS Benoemd: tot onderwijzer aan de Pr. Beatnxschool voor BX.O. te Oud-Beijer- land (hoofd C. Oosterom) de heer G. G. Siemons te Elim. Prof. dr H. Bruf terkunde te Utrecht. PROMOTIES. WAGENING EN. 3 Juni. Bevorderd tot doe landbouwkunde ir J. Schelling t ïrlft Eer ird-Limburg (gei en Bergen). I 8 05 The Rake' Voor de arbeldèrs 12.55 Weerberichten Nieuws 1.10 Mededelingen 1.20 Filmprogr, 1.55 Cricketuitslagen 2.00 Gev. muziek 2.40 Gram. 3.10 Hoorspel 3.40 Concert 4.45 Causerie 5,00 Voor de kinderen 5.55 Weerberichten 6.00 Nieuws 6.15 Sport 6.20 Militaire muziek 7.00 Hoorspel 7.30 Altrecital 8.00 Klankbeeld 8.30 Gev. programma 9.00 Nieuws 9.15 Causerie 9.30 Amusementsmuziek 9.50 Reportage 10.03 Gov progr. 10.35 Wetenschappleljk overz. 11.00 Nieuws 11.03 Schaken. Engeland BBC Light Programma 1500 en 247 m 12.20 Gev. muziek 12.45 Test Match 135 Gram. 1 45 Voor de kleuters 2.00 Voor de vrouw 3.00 Test match 3.30 Voor de soldaten :iek 4.15 Mrs Daleis dag- rie 4. 635 Nieuws 75a Sport 7 30 Gev. progr. 8.00 Ider 8.45 Hoorspel 9.15 Pianospel 9 30 Gev. prog 10.00 Nieuws 10.15 Test match 10.20 Dans muziek 1100 Voordracht 11.15 Orgel 11.56— rijk Nationaal Progra i solisten 1.00 Nieuws solisten 2.00 Nieuws >el 2 25 Hoorspel 5.10 1.45—12.00 Nleut 12.05 Omroeporkest im. 5.00 Nieuws 5.15 Omróoporkei 2.00, 3. 15 Am_ .00 Omr. 3.40. 3. sementsmuziek 6.I orkest 7.45 Nieuws. 8.00 Nationaal orkest 10.30 Gram. 10.50 Nieuws. 325 m 12.00 Omroeporkest 1230 Weerberichten 12.34 Voor de landbouwers 12.42 Gram. 12 50 Koersen 1235 Gram. 1.00 Nieuws 1.15 Gi 2 00 Engelse les 2.13 Gram. 2.30 Franse les 2 45 Gram. 3 30 Idem 4.13 Militair orkest 5. Nieuws 5 10 Gram 5.15 Voor de kinderen 6 Gram. 6.30 Voor de soldaten 7.00 Nieuws 7 Gram. 7.45 Idem 8.00 Klankbeeld 8.20 Ver: programma 9 00 Voor de vrouw 9.45 Verz - programma voor de vrouw 10.00 Nlem Pianorecital 10.55—11.00 Nieuws. Toch is het zo ItzANNEER iemand een willekeu rig aantal bruine bonen in de hand houdt en aan een ander te raden geeft of het aantal bonen even of oneven is, zullen velen denken dat er evenveel kans bestaat voor het één. zowel als voor het ander. Zoals een Frans wiskundige uit de 18de eeuw heeft aangetoond, is dit echter niet juist. De bruine bonen, die men in de hand heeft, zijn te voren van een groter hoopje of van een andere hoe veelheid afgenomen. Laten we eens aannemen dat. die oorspronkelijke hoeveelheid 10 bonen telde, dan kan de hand, 1. 3, 5, 7. 9 of 2, 4. 6, 8, 10 bonen bevatten en in dat geval is er dus evenveel kans wanneer men even of oneven raadt. Maar het oorspronkelijke hoopje bonen had ook uit een oneven aantal kunnen bestaan bijv. 11. In dat geval heeft oneven 6 kansen tegen even 5, nl. 1, 3, 5, 7, 9, 11 tegen 2, 4, 6, 8, 10. Oneven heeft dus één kans meer. En het is niet moeilijk te begrijpen dat dit telkens het geval zal zijn als de oorspronkelijke hoeveelheid on even is geweest. En de kans dat het oorspronkelijke hoopje oneven is, is steeds weer één groter dan de kans om even te zijn, want ook dat hoopje is weer van een grotere hoeveelheid afkomstig. Ad infinitum! Het lijkt onbegrijpelijk, dat bij een willekeurige greep in een zak bruine bonen, we de grootste kans hebben een oneven aantal te pakken? Past U op. dat hebben we niet gezegd! We spraken over een aantal bonen, dat we in de hand hielden. Gaan we een greep in een zak doen, dan bestaat de kans van misgrijpen en in dat geval doet dus ook de nul mee. Hoe zonderling het ook moge klinken, de 0 is in wiskundig opzicht een even getal en bij een greep in een zak heb ben even en oneven dus even grote kans. Maar wanneer we spreken van een aantal bruine bonen, dat we in de hand houden, hebben toe welbe wust de 0 uitgeschakeld, zodat de kans op oneven groter is geworden. Daarin zit dus de kneep. Het is om er krie belig van te worden! Met permissie, nu we het over die kriebeligheid hebben, is er wellicht gelegenheid twee veel voorkomende misvattingen over vlooien recht te Zetten. De één beweert dat honden-, katten- en mensenvlooien alle tot de zelfde soort behoren, en de ander houdt vol, dat hondenvloolen de mens niet bijten, zodat de springer die we zojuist vol weerzin hebben opge merkt, onmogelijk van zijn hond af komstig kan zijn. Beiden hebben ongelijk. Daarover morgen. (Nadruk verboden).

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2