ïlicutue £riJtsrlje (üouranl ERRES Gaan Oost-Duitsers mijnenvelden leggen k langs hun veiligheidszone? Burgemeester overdreef boete en werd ontslagen Wist IJ WOENSDAG 4 JUNI 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week ADVERTENTIëN: 0.18 per milllmete» (Bij contract belangrijke korting) Drie en dertigste jaargang No 9446 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Choi-Red.: H. W. -F. ENSERINR Directie: F. DIEMER CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stcntoasticfj is ghtbleoea mgn hert In tcgljeospocf Koppensnellers hielden gevangen scheepsjongen Na beleg van het radiostation Russen confereerden met Britten over situtatie in Berlijn VOLGENS de Westelijke lezing, hebben hooggeplaatste Engelse en Russische autoriteiten bij een conferentie over het beleg om het gebouw van radio-Berlijn, alsmede over de bezetting van enclaves der Engelse sector in de Russische zone, enige vooruitgang gemaakt. Volgens de Oostelijke lezing, namelijk die van het Oost-Duitse nieuwsbureau A.D.N., hebben de Russen een scherp protest ingediend, beogende de onmiddellijke terugtrekking van de Britse militaire politie en het herstel der normale arbeidsomstandigheden. In ieder geval wordt er „gepraat" en wel tussen generaal-majoor Coleman, d.i. de Engelse commandant te Berlijn en Sergei Dengin, de vertegenwoordiger der Russische con trolecommissie. Het initiatief tot dit contact werd genomen door Dengin. Inmiddels blijft radio-Berlijn haar uit zendingen op het gebied van muziek, nieuws en commentaren, voortzetten. De commentator verklaarde tegenover Reu ter, dat de uitzendingen ten minste 14 dagen zullen doorgaan, aangezien de voorraad bandopnamen voor die periode toereikend is. Radio Berlijn kan de ver binding met Oost-Berlijn onderhouden met behulp van een kortegolfzender en ontvangst-installatie. Eindelijk wordt van Oost Duitse zijde bekend gemaakt, dat speciale vergunningen verstrekt zullen worden voor het betreden van de Sowjet- zone door West Berlijners. Het betreft hier permanente vergunningen, die geldig zullen zijn voor een duur tot dertig dagen en permanente vergunningen voor sonen, die bijvoorbeeld grond in Sowjetzone bezitten. De volkspolitie moet hieraan haar hoge goedkeuring geven. Aan D.P.A. ontlenen wy nog, dat de Russen de vorige week begonnen zyn de gevorderde gebouwen en woningen in Babelsberg, by Potsdam, gedeeltelijk te ontruimen. Aangezien in Babelsberg ook de Russische commandant, generaal Tsjoeikof, zijn hoofdkwartier heeft, con cludeert men hieruit, dat de Russen el ders een nieuw hoofdkwartier inrichten. Ass. Press weet nog te melden, dat de Oost Duitse volkspolitie zich voorbereidt op het leggen van mijnenvelden langs de grens tussen Oost en West Duitsland. Uiteraard behoeft dit bericht nadere be vestiging, aangezien de Russen de West Duitsers verboden hebben, zich in de vei ligheidszone op te houden en derhalve het toetsen aan de zuivere waarheid moeilijk Van service gesproken Even m'n buurman bellen Als iemand op de Postdamerplatz te Berlijn aan de ene kant van het plein iemand wil opbellen aan de overkant ervan, dan zullen z'n woorden 900 km moeten afleggen om de plaats van be stemming te bereiken. Hij telefoneert dan van de Britse zone uit per radio naar Frankfort, zijn gesprek gaat ver volgens per telefoonlijn naar München, vanwaar het via Praag (Tsjechoslowa- kije) teruggaat naar Oost-Berlijn (Krantenbericht). De communistische politie heeft een Duitser uit de Russische zone, die pro beerde West Berlijn te bereiken, pardoes neergeschoten. Het slachtoffer deed po gingen om over de grens van de Ameri kaanse sector te komen. Volgens oogge tuigen heeft men het lijk uren laten lig gen als waarschuwing voor de overige Oost Duitsers. Het is verboden door de communistische „veiligheidszone" te bre ken, die langs de Russische zone ligt. Dit vertoon als waarschuwing met het stof felijk overschot van een slaohtoffer her innert aan de nazimethoden. Ook in ons land hebben de Duitsers dit bij herhaling op alleronsympathiekste wijze gedemon- Ook in Eerste Kamer: Aanval op regeling voor „oude" werklozen Door looncompensatie is het enige argument vervallen" Oo>k de Eerste Kamer oefent thans in haar voorlopig verslag ernstige critiek uit op de voorgestelde .overgangsrege ling", waardoor personen die op 1 Juli reeds werkloos zijn geen uitkering zul len ontvangen krachtens de wachtgeld - werkloosheidswet, die op deze datum wordt ingevoerd. Wordt (zoals de regering inmiddels reeds heeft 'beslotenRed.) aan de werknemers een looncompensatie voor de betaling van de premie gegeven, dan vervalt daarmee het enige werkelijke argument van de regering om hen die vóór 1 Juni werkloos worden anders te behandelen dan personen die na 1 Juli onder dezelfde omstandigheden komen te verkeren, zo merken enige leden op. Door de voorgestelde overgangsregeling worden meer dan 130.000 werklozen van de eindelijk in werking tredende wet uitgesloten. Van verschillende zijde wordt er in de Eerste Kamer ernstig bezwaar tegen ge maakt, dat het wetsontwerp zo laat is in gediend, dat verwerping niet mogelijk zou zijn in verband met de bezwaren die daaraan zijn verbonden voor een bepaal de groep werklozen. Kamerleden ontstemd Minister kocht huizen op eigen houtje Enige Eerste Kamerleden tonen zich in een voorlopig verslag ernstig ont stemd, omdat minister Stikker voorstelt de financiering te regelen van in het buitenland gekochte panden, hoewel hij had toegezegd geen huizen meer te zullen aankopen zonder goedkeuring vei v.-oordiiging. Het gaat hier (Venezuela) vooi (India) voor ruw huis aldaar Op deze manier hebben de Britten het in hun sector gelegen Oost- Duitse radiostation ontoegankelijk gemaakt voor de Russen. Toen in 1945 de geallieerden gezamenlijk Berlijn bezetten, beschikten de Russen daar over geen enkele nog bruikbare zender om Oost-Duits- land te bedienen. Als een groot- moeidge daad boden de Britten destijds deze zender aan. De Rus sen hebben hem intussen niet meer no dig, omdat ze de zenders in Oost-Duitsland gerepareerd en reeds in gebruik hebben. In het gebouw in de Britse sector was alleen nog de administratie geves tigd. Vanavond interessant radio debat Hedenavond 8 uur debateren prof. dr U. Zuidema (a.r.) uit De Bilt en de heer J. H. Scheps (p.v.d.a.) uit Den Dol- der voor de V.A.R.A.-microfoon over de vraag of een Christen lid kan zijn van de Partij van de Arbeid. Als voorzitter bij dit debat zal optreden jhr mr C. J. A. de Ranitz, burgemeester van Utrecht. Regenveizekeiingook in Arnhem al geld terug Evenals in Scheveningen is nu ook ln Arnhem voor het eerst een uitkering ge daan krachtens de plaatselijke regenver zekering. De Tilburger W. H. Houwing kreeg 10 terug omdat het Zaterdag precies 3 mm (de minimumhoeveelheid) regende. Hij had echter al 17 dagpolissen a 1.25 gekocht, dus hij moet nog geld bijleggen. Kinderen verongelukt in Zandvoort en Tegelen De zesjarige Bóukje van Duivenbode is gistermiddag op het duinterrein achter de Brederodestraat in Zandvoort onder de achterwielen van een zandauto geraakt en op slag gedood. He-t vierjarige zoontje van de familie F. uit Tegelen is gisteren overleden brandwonden, opgelopen toen de kleren van het kind in brand waren geraakt doordat het een lucifer had aangestoken. Nu ook faillissement aangevraagd de tijd van verkiezings redevoeringen. Dat zijn rede voeringen, waarin vaak belangrijke din gen worden gezegd, maar waarin toch ook wel eens wat wordt verteld, dat niet door de beugel kan. Tenminste, wanneer het waar is wat er van die redevoeringen in de kranten komt te staan. Toch is men op de krantenverslagen aangewezen. Het is nu eenmaal onmo gelijk stel. dat men het wenste alle vergaderingen by te wonen. Dat fen boete voor het zonder vergunning verbouwen van een smederijbepalld 1 is aanleiding geworden tot het aanvragen van het faillissement van j niet Teveel geld aangenomen om strop te dekken, die bouwovertreding hem had opgeleverd Vreemde parade HE bezoekers schijnen te aanleiding geworden tot het aanvragen van het faillissement van niet overvol Rodens burgemeester, die enkele weken geleden van zyn ambt werd ont- zijn. heven. De man is een oud-onderwijzer, die zich als verzetsman bijzondervaJ" ^n^yerfc^ingTvergadVrin^^der verdienstelijk had gemaakt en na de oorlog tot eerste burger van het|v.V.D. Daar sprak het Tweede-Kamer- Drentse plaatsje Roden werd benoemd, meldt De Tel. Hij was een bemin- i lid Zegering Hadders en hij sprak ook nelijk en voortvarend mens, sloot al spoedig vriendschap met de notabelenjVe5, souvereini*eit^overdracht. Voor -de VVD geen erg aantrekkelijk onder- -ihij gezamenlijk |werp. maar nu eenmaal niet geheel te vermijden. Waarom heeft de V.VD vóór de sou- vereiniteitsoverdracht gestemd? De heer Zegering Hadders had een merkwaardig uitstrevende vrienden een boete van het dorp een dokter, een notaris, e.a. met een project op touw zette, dat de welvaart van dit Drentse dorpjt doel had. Daar vertelde hij tegen zijn voor- Zij staken geld in een smederij, die zij tot een kleine fabriek wilden uitbreiden. Tot zover ging alles goed. Een controleur van de Wederopbouw ontdekte echter, dat deze verbouwing zonder de vereiste toestemming van departement vas geschied. Rapport werd opgemaakt en de burgemeester werd in Den Haag op het matje geroepen, kreeg een berisping plus f250 boete, waarmee hy, danig uit zijn humeur, de Drentse contreien terugkeerde. Wordt Koning Boudewijn in Italië gestrikt? Treedt de wereldpers, die achter het „nieuwe" aanjaagt, ook wel als „koppe laarster" op? öp het eerste gezicht, zoi men dit zeggen. Op deze foto althans bespeurt men de Belgische Koning Boude- wyn temidden van Prinses Margherita van Aosta Savoie en haar moeder, dus Boudewijns eventuele toekomstige schoon mama. Dit is echter slechts een voor barige afbeelding, want Koning Boude wijn, zo heet het, is nog wat te jong aan een verloving te denken. Een strc van officiële tegenspraken begon te vloeien, na de ontketening van nationale „wensdromen". Wat het bezoek van de Koning dan Italië wel beoogt? Hij heeft er met zijn (broer en zijn stiefmoeder gewandeld, golf gespeeld enin Florence een das ge kocht. Nu is de das een zeker symbool en zou het toch wel eens kunnen zijn, dat die hem eerlang met liefelijk, teder gebaar via de gracieuse vingeren van de 22-jarige Prinses Margherita van Aosta Savoie om de hals werd gestrikt! Welk een rumoer om een Koning, dlè, voor wat de liefde betreft, evenals Ham let denkt: „Zijn" of „niet-Zijn"? De jeug dige Koning Boudewnij, die er persoon-. De politie, waakzaam als altijd, ver hinderde echter dit bizarre ontvoerings plan. Zij deed. wat tot de taak der politie in Italië behoort, en reed met twee jeeps op de studenten in, duwde het Fordje in een greppel en stelde de fuifnummers in verzekerde bewaring. Koning Boudewijn. overigens de mildheid en verzoenlykheid in persoon, kon ditmaal het grapje maar matig waarderen. Hij weigerde zelfs de delegatie van studenten te ontvangen, toen deze een „mea culpa" kwam sta- f2500 (dus het tienvoudige van het werkelijke bedrag) te hebben gekre gen. Dat vond de dokter of de nataris zó erg, dat hij uit eigen zak de burgervader f 1250 restitu eerde. Een paar maanden daarna nam de con troleur van Wederopbouw opnieuw een kijkje in de fabriek om te zien of men zich thans had beperkt tot de (achteraf) door het departement goedgekeurde bouwplannen. „Je hebt er de burgemeester mooi bij gelapt. met je twee-en-een-half-duizend gulden boete", liet de bedrijfsleider zich ontvallen. De controleur stond perplex. Wat? Dat kon niet waar zijn. Toevallig had hij in zijn tas de stukken, die op de zaak be trekking hadden. Hij diepte ze er uit op en toen kwam zonneklaar vast te staan, dat het slechts f259 was geweest. Deze falsificatie van de burgemeester bracht de zaak aan het rollen. De man werd 28 April j.l. ontslagen en men heeft nu ook zijn faillissement aangevraagd. Gebleken is, dat hy nog f 16.000 schuld heeft. Glijdende loonschaal toch geslikt Pinay: Geweld zal met geweld worden beantwoord Haagse journalisten sturen hopjes naar Hommerson De Haagse Journalisten Vereniging heeft gisteren besloten de gegijzelde jour nalist A. H. Hommerson te Zaandam een bemoedigende brief en een doos Haagse hopjes te zenden. Evenals met minister Mulderye hebben thans twee Zaanse journalisten ook een onderhoud êehad met de procureur-gene raal te Amsterdam, mr A A. L. F. van Dullemen. lijk niet over denkt Prinses Margherita Aosta Savoie. desnoods te gaan ont voeren, is zelf bijna het slachtoffer een ontvoering geworden. Ten minste als wij de Daily Mail mogen geloven Studenten van de universiteit van Siena, uitgedost in Middeleeuwse costuums, had den het plan opgevat even buiten Rome de Cadillac van Koning Boudewyn te doen stoppen, hem „over te hevelen" in een eenvoudig Fordje en hem daarna in een wijnkelder vast te houden. Zulks zo lang als „eregevangene", totdat het los geld, een kostelijk diner met champagne, voor de hele snode groep studenten zou zijn betaald. de volksvertegen- huizen in Caracas f428.000, New-Delhi f415.000, een ander 189.000, en te Rome f 582.000. Al deze gebouwen worden gebruikt voor de Nederlandse legaties. (Zoals men weet, zijn onlangs ook reeds de ministers In 't Veld en Wemmers be- critiseerd wegens schending van het budgetrecht, resp. bij de aankoop van een gebouw van de N.V. Pander in Den Haag en bij de verbouwing van troepen- eahepen. Red.) De Franse premier Pinay, die overigens moeilijkheden genoeg heett met de munistische rebellen, heeft gisteren i Franse Nationale Vergadering een ces behaald. Met 295 tegen 253 stemmen heeft de Kamer namelijk haar goedkeu ring gehecht aan het wetsontwerp betref fende de glijdende loonschaal. Als drei gement had Pinay hieraan de vertrou wenskwestie verbonden. Zoals men weet, koppelt dit wetsontwerp de lonen aan de kosten voor levensonderhoud. Pinay heeft duidelijk laten uitkomen, dat hij eer danige uitslag van de stemming in de Nationale Vergadering verlangde, dat daardoor de positie van zijn regering in haar strijd tegen de communisten ver sterkt zou worden. Gematigde Conservatieven, Radicalen, circa 32 Gaullisten en 35 Volksrepubli keinen stemden vóór; tegen stemden Communisten, Socialisten, 12 Volksrepu blikeinen en 40 Gaullisten. Velen onthiel den zich van stemming. De Franse rege ring is paraat om kracht tegenover kracht te stellen, als het onder communistische leiding staande vakverbond, de C.G.T. vandaag relletjes mocht uitlokken tijdens de aangekondigde stakingen. Zoals men weet, zijn 30.000 man politie en troepen in Parijs en omgeving gesta- tionneerd. De aangekondigde stakingen betreffen een algemene van 24 uur voor Parijs; een staking van staalarbeiders in het Oosten des lands en een nationale spoorwegstaking. Pinay heeft alle amb tenaren scherp gewaarschuwd zich var deze politieke staking te onthouden. De C.G.T. wil de vrijlating van Dualos er stelt nieuwe looneisen. Er zijn veilig- Elf Korea-gewonden op Valkenburg De elf gewonde Nederlandse Korea- vrijwllligers, die gisteren met het Deense hospitaalschip Jutlandia in Antwerpen arriveerden, zUn nog dezelfde middag per vliegtuig van Deurne naar Valken burg (Z.-H.) doorgereisd. De vertegen woordiger van de minister van Oorlog en van de chef van de generale staf. luit.-kol. H. A. Alberdingk, speldde hun hier het Kruis voor Recht en Vrijheid op de borst. Namens Prins Bernhard aanwezig kapitein W. Erdmann. DAT het Informatiecentrum van de Europese Spoorwegen te Rome 20 prij zen met een totale waarae van ruim f 6.000 heeft uitgeloofd voor affiche- ont werpen die het reizen per spoor propa geren. (Inl. bij de N.S. afd. Propaganda te Utrecht). DAT tot raadsheer in het A'dams ge rechtshof is benoemd mr G. A. Schreu- der, thans rechter aldaar. DAT een Venezolaanse scheepvaart maatschappij bij de I.H.C. Holland in Den Haag, de exportcombinatie van zes Ned. werven, een order heeft geplaatst voor twee vracht-passagiersschepen (4500 ton deadweight). DAT de Stichting van de Arbeid aan het Ned. bedrijfsleven een modelregle ment voor de te vormen ondernemings raden heeft aangeboden. DAT de torpedobootjager Jan van Ga len uit Venezuela in Willemstad (Cura sao) is aangekomen en vandaag naar ons land zou vertrekken. DAT 500 Engelse Unilever-employé' in Juni een driedaags bezoek aan on. land brengen als tegenbezoek voor de| Koningin Emma, een bus reis die Ned. personeel vorig jaar naar i naar Hoek van Holland Engeland maakte.. heeft gemaakt. DAT de hoofddirecteur van het ijk- wezen, A. I. van Gastel uit Dordrecht, t.g.v. zijn 40-j. jubileum door minister Albregts en anderen is gehuldigd. DAT voor de aanleg van een aarden start- en rijbaan met beton op het vlieg veld Eelde (Dr.) laagste inschrijver was de Hollandse Beton Mij in Den Haag met f 2.201.000. DAT minister Albregts op 18 Juni in A'dam een rede zal houden bij de instal latie van de commissie nationale schroot- campagne. DAT het personeel van enkelë Vlaar- dingse bedrijven op initiatief van de verloskundige mej. Don aan het gezin Wijker-Nauta, waar onlangs een drieling werd geboren, een electrische wasma chine heeft cadeau gedaan. DAT een officiële deputatie van de Hilversumse bevolking o.l.v. burgemees ter Boot, voor een vriendschapsbezoek van een week is vertrokken naar Sankt Gallen, uit welke Zwitserse stad en om geving in het voorseizoen ruim 2.000 per sonen hun vacantie in H'sum doorbrach ten. Dat het personeel van de N.V. MO voor Vliegtuigbouw Aviolanda in Papen- drecht, die dezer dagen 25 jaar bestaat, met twee maal 25 autobussen en de boot n bootreis Vlissingen DAT uit de stand van het Koningin Wilhelminafonds op de tentoonstelling De Ryn in de RA.I. een stukje uranium erts is ontvreemd, waarvan de persoon die het by zich draagt op den duur ern stige gevolgen kan ondervinden. DAT tegen de Valkenburgse autobus ondernemer J. Fl. H. H„ die een politie rapport over de gedragingen in bezet tingstijd van een concurrent had laten verspreiden in 1000 exemplaren, voc. Maastrichtse rechtbank 2 maanden is geëist. DAT de burgemeester van Meppel, mr A. Kleijn, in Augustus voor een jaar naar Paraguay zal vertrekken als bestuurs- expert i.v.m. de technische hulpverlening van de Ver. Naties. DAT de voorzitter van de coöp. aard appelmeelfabriek Onder Ons in De Krim (Ov.), A. H. Colenbrander, t.g.v. het 40-J. bestaan der fabriek is benoemd tot rid der O.-N. DAT vandaag ln Brussel het vijfde jaarcongres van de Int. Federatie van Krantendirecteuren begon onder voor zitterschap van de Nederlander J. van de Kieft. DAT de Nederlanders W. Vogt, direc teur van de A.V.R.O.. H. J. van den Broek, directeur van de Wereldomroep, en kap.-luit t.z. J. v. d. Mey per vlieg tuig naar New York zijn vertrokken om de conferentie voor morele herbewape ning op het eiland Mackinac bij te wonen. heidsmaatregelen getroffen en vooral da Renaultfabrieken by Parijs, waai 40.000 arbeiders een 600 fanatieke rtiunisten werken, hebben de bijzondere aandacht der regering. In Lyon zijn de ambtenaren va tram in staking gegaan. De eerste edities der Parijse bladen waren vanmorgen la ter uit dan gewoonlijk door een staking van één uur in de stereotypeer-afdelingen. Karei Gustaaf, de zesjarige kroon prins van Zweden en de lieveling van het Zweedse voUc, geniet op het even buiten Stockholm gelegen fraaie, in Rococostijl gebouwde, pa leis van z\jn onbezorgde jeugd. Morgen begint reeds de aardbeiencampagne 1 Dank zij het gunstig-- weer in Mei zal de aardbeiencampagne in Beverwijk reeds morgen kunnen beginnen, 's Middags vier uur wordt aan de beide Beverwykse veilingen de eerste speciale aardbeien veiling gehouden. Het is in 25 jaar niet voorgekomen, dat de campagne zo vroeg in het seizoen kon worden geopend. De vooruitzichten voor de opbrengst zijn nog steeds vrij gunstig en ook ten opzichte van de prijzen blijven de verwachtingen (van de kwekers) optimistisch. Dr HENRICH BRÜNING, de Duitse kanselier in 1930—'32. die sinds 1937 aan de Harvard University was verbonden als professor in de staatswetenschappen, heeft zich als zodanig terrggetrokken. HET WEER IN EUROPA Rapporten van hedenmorgen 7 uur antwoord. Hij vertelde dat op de dag van de stemming een bericht van „da legerleiding" was gekomen, dat men niet tegen moest stemmen, omdat anders de toestand van de Nederlandse troepen onhoudbaar zou worden. Een merkwaardig antwoord, zo menen wij. Want hier laat men de „legerleiding" aanrukken om t straatje voordeV.V.D. schoon te vegen. Zacht gezegd lijkt ons, staatsrechtelijk bekeken, deze hoge parade toch niet geheel en al in de haak. Wij vermoeden ook, dat „de legerleiding" met deze „onthulling" uit de hoek der VV.D. niet bijzonder in haar schik zal zijn. De heer Zegering Hadders heeft wel een rare sprong gemaakt. Doch wat wil men. wanneer wat zich rondom de sou- vereiniteltsoverdracht heeft afgespeeld niet ieder zomaar uit de gedachten blijkt te gaan? Op haar kop (~)OK troffen wy in een krant een verslag aan van een verkie zingsrede van mr dr A. A van Rhiin, ten gunste uiteraard van de Pvd A. Uit zijn betoog stippen wij aan. dat de Chris telijke partijen gelaakt moeten worden haar laksheid, als het er op aan komt medewerking te verlenen bij de bestrij ding van de werkloosheid. Eerlijk gezegd vinden we dit nu toch wel het toppunt Mede door de regerings- politiek. zo met betrekking tot de inves tering. neemt de werkloosheid eer toe dan af De Christelijke partijen hebben de regering haar critiek in dezen niet onthouden Daarmede hebben zij niet vol staan Zy hebben de regering alle steun verleend in de bestrijding van de werk loosheid. Blijkbaar uit dankbaarheid wordt aan deze partijen nu laksheid ver weten. Wij kunnen dit moeilijk langer verhe ven politiek noemen. Dit komt tenslotte alleen neer op het afleiden van de aan dacht van eigen zwakheid. Want zwakke steeën zijn er genoeg. Laat men toch trachten, ook in de ver kiezingsstrijd een redelijke mate van juistheid te betrachten. Of ligt de ver klaring misschien in hetgeen volgens hetzelfde krantenverslag op diezelfde vergadering een andere spreker in het midden bracht? Hij bleek althans zich als Christen in de P.v.d.A. thuis te voe len, omdat hij revolutionnair wilde zijn ln een wereld, die op haar kop staat.... Revolutie-kinderen T7"AN Groen van Prinsterer is het bekende woord: de revolutie verslindt haar eigen kinderen Hoe vaak al is dit woord bewaarheid. Thans wordt het opnieuw bewaarheid in de Russische satellietstaat Roemenië, waar de vroowe- ü'ke minister Anna Pauke een aanzien lijke degradatie heeft moeten ondergaan. Helemaal weggewerkt is ze nog niet. Wij weten niet of het overwegingen van hof felijkheid zijn geweest, die ditmaal, nu het een vrouw betrof, de zuiveraars enige reserve hebben opgelegd. Wij vermoeden zo. dat het niet het geval is. Afgeweken was Anna Pauker wel. Afgeweken waar van? Van de partijlijn zoals deze van uit Moskou wordt voorgeschreven. Een zorgelijk bestaan leiden deze com munistische horigen. Want een afwijking kan tweeërlei zijn. Het kan zijn dat de liin gelijk blijft en dat men zichzelf een afwijking veroorlooft. Maar het kan ook zijn, dat Moskou een andere lijn trekt en dat men die andere lijn niet spoedig genoeg volgen kan. Ook dat betekent na tuurlijk een deviatie. Juist dit laatste brengt voor de com munisten uiteraard gevoelens van de grbotst mogelijke onzekerheid met zich. Wie kan garanderen, dat men nog ortho dox-communistisch is? Eer men het zich bewust is, is men in ongenade gevallen. Maar als het eenmaal zover is gekomen, is men het zich heel snel bewust. Dan echter is het te laat. Zo zyn zij speel poppen in de handen van de Stalinisti sche dictatuur. Wij lezen nu in een persbericht, dat Anna Pauker beschuldigd wordt van steun aan anti-revolutionnairen Om alle misverstand te voorkomen- hiermee wor den bepaaldelijk niet de Nederlandse Anti-Revolutionnairen bedoeld Maar. zoals het bij een zuster Anna gebruikelijk is, wat niet is. kan komen. i* A'dam Genève Pary» f Es II* f Advertentie). onveranderlijk R. S. STOKVIS ZONEN Weer iets warmer Tot morgenavond verwacht De Bilt: f Licht tot half bewolkt, droog weer. Koude nacht met wei nig wind. morgen overdag zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen Zuid en Oost en opnieuw iets hogere temperaturen. (Opgemaakt te 10 uur). Donderd.,: ,on <33-20 54; m.«n oud» 2.10, op 18.08. Op 8 Juni V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1