Windhoos teisterde in O.-Brabant rijf boerderijen Van het ert van School en Kerk Blauwe Gillette Mesjes Bevrijders van Zeeland met een treffend monument geëerd NIEUWE ENGELSE THEE-MELANGE 2 DINSDAG 3 JUNI 1952 Boer werd onder dak bedolven Bomen ontworteld, daken weggevaagd, de oogst vernield en kippen gedood EEN UITERST KORTE, maar zeer hevige windhoos heeft Zaterdag avond tegen zeven uur zware schade aangericht aan vijf boerderijen in de buurtschap Biesthoek bij Volkel en in Boekei, Noord-Brabant. Inge drukte schuren, weggevaagde daken, ontwortelde bomen, her en der ver strooid hooi, koren en stro en tientallen dode kippen tekenen de 15 meter brede weg die de windhoos als het ware in het boerenland heeft gekerfd. In Biesthoek werd boer Janus Timmers door een vallend dak getroffen en vrij ernstig gewond. Zijn veertienjarige knechtje Adriaan van Oort werd honderd meter weggeslingerd en kwam in een sloot terecht, maar bleef ongedeerd. De schade wordt op f 60.000 geschat en is niet door verzekering gedekt. 'f Verklaarde uitziekt Russisch schrik draad |N BEPAALDE delen van ons land om- rasteren de boeren het domein hunner koeien met stevig draad, dat onder stroom wordt gezet. Indien een koe het omrasterde gebied poogt te verlaten, er- vaart zij een schok. Men noemt dit: be- veilioinp met „schrikdraad!" Een soortgelijke methode passen de Russen toe op gebieden, waar millioenen mensen wonen. De maatregelen, welke tijdens de Pinksterdagen werden vol tooid, bewijzen, dat het IJzeren Gordijn" zich nu uitstrekt dwars door Duitsland. De Oostelijke zone is hermetisch van de Westelijke zone afgegrendeld. De So- wjets beweren, dat zulks louter een defen sieve maatregel is ter beveiliging tegen de Westelijke „aggressie." In werkelijk heid is een nieuw Russisch offensief in de „koude oorlog" begonnen en geen mens weet met zekerheid, of als lopisch uitvloeisel straks niet daarwerkelijke aggressie voor de deur staat. Terwijl de Westelijke mogendheden in de Ver. Naties een nieuw voorstel hebben ge daan, om met de Russen tot een accoord te komen voor drastische beperking der bewapening, ziet men juist dat de inter nationale spanning weer een hoogtepunt bereikt. De satelliet van Stalin in Oost-Duits- land, Waltel Ulbricht. had gedreigd, dat als Adenauer met de Westelijke Galli- eerden de overeenkomst van Bonn en het Europese Defensieverdrag zou tekenen, West-Duitsland en Berlijn aan nieuwe beproevingen zouden worden blootge steld. Het is niet bij een dreigement ge bleven, maar de maatregelen zijn prompt uitgevoerd. Met nadruk moet er nog maals op gewezen worden, dat op tal van conferenties, de "Westelijke mogendheden uiterste concessies deden aan de Russen, om inzake de her eniging van Duits land tot een accoord te komen. De Rus sen hebben geen V.N.-commissie in hun zone willen toelaten. De Westelijke mo gendheden zagen zich tenslotte genood zaakt als defensieve maatregel met West-Duitsland een apart vredesverdrag af te sluiten en het via het E.D.G. bij de Westelijke defensie in te schakelen. De jongste maatregelen der Russen in Duitsland beogen de diverse parlementen onder druk te zetten vóór de ratificatie der verdragen plaats vindt. Dit „onder druk zetten" vindt niet slechts plaats in Duitsland en in Berlijn, maar ook in Parijs, in Japan, terwijl in Korea ge dreigd wordt met een nieuw offensief. De, thans in Duitsland ontstane, nood situatie moet dus verhinderen, dat de ratificatie der Westelijke verdragen een feit wordt. Plagerijen op grote schaal, die misschien de voorbode zijn van een nieu we blokkade, zoals zulks ongeveer vier jaar geleden het geval was. Maar als Berlijn het 4 jaar geleden want de blok kade begon 2 April '48 uithield door de vorming van de luchtbrug en de po sitie der Westelijken was toen zwakker zou Berlijn het dan ook thans nitt bolwerken? De Britse minister Eden. die verleden week in Berlijn was, heeft nog eens de plechtige verzekering gegeven der Westelijke garanties. Erkend moet echter worden, dat de oprichting van het „niemandsland", langs de gehele grens tussen Oost- en West- Duitsland, loopgraven, prikkeldraadver sperringen. een zwaar versterkte Volks- polizei etc.. een bedenkelijke toestand schept. En ook langs de grens, die West- Berlijn verbindt met de Russische zone, zijn de isoleringsmaatregelen verder uit gebreid, wordt gewerkt met het com munistische schrikdraad! De Westerse protesten bij generaal Tsjoeikof hebben niet het minste effect gesorteerd. Objec tief beschouwd ontkomt men niet aan de indruk, dat de Russen ernstig rekening houden met daadwerkelijke ag gressie, omdat zij vrezen dat een ver werkelijkt Atlantisch Pact en het E.D.G.- verdrag straks een bedreiging vormen voor de Russische machtspositie Het is opmerkelijk dat in verscheidene Kominformlanden „zuiveringsacties plaats vinden op grote schaal, in TsjeCho- slowakije de vice-premier Sevcik van al zijn functies ontheven werd en in Roe menië Anna Pauker in ongenade viel. De rode teugels worden strakker aangehaald en dit is altijd een slecht voorteken. De barometer gaat van „veranderlijk in de richting van „stormweer". Ontwape ningsvoorstellen maken momenteel geen schijn van kans en de pioniers der poli tiek, die de „derde weg" heet dus een soort van neutraliteit tussen Oost en West in zijn bewust of onbewust bezig democratisch West-Europa van de kaart te vegen. Wie zich herinnert, met hoeveel tact, schier onvergefelijk geduld, de Westelij ken zich gedroegen tegenover de Russen op de conferentie der „plaatsvervan gers", te Parijs, zal moeten toegeven, dat er voor Moskou slechts één weg is. na melijk de communistische. De jongste onlusten, demonstraties te Parijs en Tokio, leren, welke gevaren er schuilen op deze „derde weg". Wat wil men op Korea met een „derde weg" beginnen, waar de Roden de onderhandelingen ein deloos rekken, teneinde hun strategische positie op zeer gevaarlijke wijze te «•*- sterken? Amerika en de partners vai. Westen konden niet anders doen dan West-Duitsland inschakelen bij de Ge allieerde defensie. Slechts een krachtig Atlantisch Pact en het E.D.G. zijn v borgen voor onze veiligheid. De 'boerderij en de schuren van Tim mers werden bijna geheel van de aard bodem weggevaagd. Alleen het woonge deelte bleef staan en daarin wordt de boer nu verpleegd. Hij heeft een paar gebroken ribben en inwendige kneuzin gen. Hij was juist in de schuur bezig Zaterdag, toen hij opschrok door een ge weldig geluid in de lucht. „Het leek wel honderd straaljagers van het vlieg veld kwamen aansuizen. Hij liep naar buiten en daar vlogen de planken, pan en zandwolken hem al om de oren En sterker werd de wind, met de seconden. Timmers greep zich vast een appelboom. Maar die kon hem niet houden. De windhoos greep het dak van de 20 meter lange stal en sloeg er de boer mee tegen de grond. Het scheel de weinig of de adem was hem totaal afgesneden geworden. Nu wist hij een gat in het strodak te maken, waardoor hij weer lucht kreeg en de buren kon roepen. Die bevrijdden hem spoedig. De hele windhoos duurde een minuut Tientallen bomen, waaronder zware eiken, waren soms 300 meter verderop r neergekomen. Kippenhokken moes- het ontgelden en de kippen verdwe- mee. Menig beest hing na de ramp dood in de bomen. Electriciteits- en tele foonleidingen werden kapot geslagen Een enkel gehucht kwam zonder licht, spoedig was dat verholpen. Per soonlijke ongelukken zijn er verder niet gebeurd. Twee hofsteden vlak bij die van Tim ers werden eveneens zwaar getroffen, in Boekei kregen nog twee hoeven et zwaar te verduren. De oogst die te velde stond, werd voor een deel ver nield. De. bui eindigde met een zeer hevig onweer boven het vliegveld Vol- net 16 mm regen en hagelstenen als duiveneieren. (Advertentie; LIKDOORNS wokdemlIE Wer met onhandige Ukdoomrlngen en ge vaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel. NOXACORN. neemt de pijn weg ln GO seconden. Eeltplekken en eksterogen ver. schrompelen met wortel en al. Bevat geiul- [>nderolle, jodium en hetjiJjjsUUende (Advertentie) EEN KLEINE INFECTIE is dikwijls het begin van langdurige narigheden. Zuivert open huidplekken met de desinfecteren- I HELDERE Piet Bruin uit Amsterdam op 10 Juni voor Pieter Jan Bruin, dc 22-jarige gewe en ambtenaar van Publieke Werken te Amsterdam, die vorig jaar ten nadele an de gemeente Amsterdam ruim 100.000 verduisterde en eind Augustus an de Middellandse Zeekust werd ge arresteerd, zal op 10 Juni voor de Am sterdamse rechtbank terechtstaan. Een Nederlands-Duitse economische raad? n de gisteren in Amsterdam gehouden vergadering van de Nederlands-Duitse Kamer van Koophandel, heeft de zitter, prof. dr ir H. C. J. H. Gelissen, plannen ontvouwd voor een Nederlands- Duitse economische raad, bestaande uit Nederlandse en een Duitse afdeling. Hij beval aan een studiecommissie hier- te benoemen. Visseizoen Wat hebben ze 't fijn naar d'r zin Ze mogen weer de polder in, de heren hengelaars. Ze gaan in 't donker reeds op sjouw en azen al voor dag en dauw op snoek en voorn en baars. Ze turen tussen 't wuivend riet, of soms hun dobber ook verschiet en opsteekt, fel en vlug want dan pas slaan ze 'n goeie slag en gaan ze, na een beste dag, verheugd naar huis terug. Maar als geen visje bijten wil en 't beste tuig ligt roerloos stil wat doe je van verdriet? Wel, wat dan aan je vangst mankeert dat wordt er bii gefantaseerd, of men 't gelooft of niet. ROBBIE RADAR Nog te vroeg in het seizoen Eerste maatjestrawler had kleine vangst Zondagmiddag liep in de IJmuidense vissershaven de stoomtrawler Abraham (VL 77) binnen, een van de vijf schepen die van het bedrijfschap toestemming hebben gekregen om met trawlnetten haring te gaan vangen. Dit experiment is geen succes geworden, want de VL 77 heeft tijdens zijn twaalfdaagse reis meer dan zeventig kantjes Hollandse Nieuwe kunnen verschalken. De schipper ging daarom halverwege de reis over of de verse vis-vangst, waarmee hü nog elf honderd kisten bijving. De geringe ha ringvangst wordt o.a. veroorzaakt door het vroege seizoen en door het feit, dat de haringscholen zich nog verder in het Noorden ophouden dan waar de Abraham geprobeerd heeft ze te vangen. (Advertentie) v Blue Gillette f. 0.75 per 5 n.l. Dat ia bij Gillette altijd het geval en daardoor ia Gillette beroemd geworden. Gebruik daarom Uw Gillette mesjes uit- sluitend in een Gillette apparaatJ "N GILLETTE SCHEERAPPARAAT EN ZU BEHOREN BU ELKAAR Een goeie morgenbegint met Gillette Op 100 meter van landingsplaats Minister Stai onthulde in Vlissingen een gedenkteken voor commando's (Van een onzer verslaggevers) ("T^ERWTJL DE MARINIERSKAPEL zacht de melodie van het „Blijf met k ons Heer" speelde, onthulde minister Staf Zaterdag in Vlissingen, op slechts honderd meter afstand van de plaats waar zeven en een half jaar geleden de bevrijders landden, de door Titus Leeser gebeeldhouwde figuur van een aanstormende soldaat der commandotroepen. Het treffende monu ment is een herinnering en huldebetuiging aan de mannen van het Nr 4 Commando Engelsen, twee pelotons Fransen, Belgen, Noren en Neder landers die hun leven gaven toen zij op 1 November 1944 met 550 man de zesvoudige Duitse overmacht in de fortificaties bij de haven overmees terden. Driehonderd leden van het commando waren thans met de Britse torpedobootjager Opportune en het Franse fregat Surprise naar Vlissingen gekomen om hun gevallen kameraden te herdenken. In de St Jacobskerk werd een korte herdenkingsdienst gehouden onder lei ding van de veldprediker mando, rev. J. Armstrong, en de aalmoe zenier van de Franse leden, abbé R. de Naurois. De Britse en Franse am bassadeur en de Noorse gezant woonden de dienst bij. Voorafgegaan door de kapel van de Kon. Marine trokken de commando's naar de plaats waar het monument was opgericht. Britse, Franse sn Nederland se matrozen en Nederlandse comman dotroepen vormden een erewacht. Ver schillende sprekers herinnerden er aan dat het commando in 1941 landde op de Lofodden, in 1942 in Dieppe en in 1944 als eerste in Normandië. Door de ver overing van Walcheren stelde het Ant werpen veilig en werd een begin ge maakt met de bevrijding van ons land. „Deheldenmoed van het commando moet voor ons allen een stimulans zijn om te blijven waken voor het ideaal van vrijheid en gerechtigheid", zei minister Staf. Een ontroerend moment was het, toen na de onthulling van het gedenkteken de vlaggen halfstok werden gehesen en de Last Post weerklonk. Enige minuten heerste onder de menigte een eerbiedige stilte, die pas verbroken werd toen de marinierskapel de Nederlandse, Engel se en Franse volksliederen liet weer klinken. Nadat de minister en anderen kransen hadden gelegd, spraken de Britse en .Franse ambassadeur en generaal Lei- cester, oud-commandant van de com mando's. In Willemstad waren gisteren duizend Belgen bijeen om hun bijna 400 honderd (Advert kameraden te herdenken, die op 30 Mei 1940 om het leven kwamen toen op hel Hollands Diep een schip met Belgische krijgsgevangenen op een magnetischp mijn liep. Óp de begraafplaats werden kransen gelegd door de heer L. Couvreur, ambassaderaad bij de Belgische ambas sade. en gen.-mai- J. -J. Warnnga, ver tegenwoordiger vak minister Staf. Op de Grebbeberg werden de gesneu velden van het voormalige achtste regi ment infanterie herdacht. Sprekers wa ren rar B. Coops, voorzitter van de Ver eniging 8 R.I.. res.-kap. A. Wiersinga, pater Gossens en ds J. Gerritsen jr. Twee waaghalzen met sloep op zee Reddingsposten hadden er de handen vol mee Op de morgen van Tweede Pinkster dag werden alle reddingsposten tussen Scheveningen en IJmuiden ingeschakeld bü de pogingen om een sloep met jongens aan boord, op te sporen. Ook op de Zeereddingsdienst van de Marine Luchtvaartdienst op Valkenburg is beroep gedaan en de Scheveningse red dingboot „Arthur" is ongeveer zes achtereen, tot Maandagmiddag een op zoek geweest. De rust keerde toen uit IJmuiden het bericht kwam, dat de sloep-met de jongens daar bleek te zijn binnengelopen. De jongelui horen thuis op een tot woonschip omgebouw de logger van de heer V. uit Vlaardingen, die Zondagmiddag in de haven van Sche veningen meerde. Twee jongens van di' gezin zijn Zondag met de bij de logger behorende sloep de haven uitgegaan om op de zee voor Scheveningen te gaan zeilen. De heer V. is op de gevaren van zulk een tocht met het oog op het op handen zijnde weer en de daardoor op lopende vloed gewezen. Op die waarschu wingen is geen acht geslagen. In de nacht van de Eerste op de Tweede Pinkster dag heeft de heer V., die ongerust v geworden, zich met de havenmeester verbinding gesteld, waarop de Arthur, onder schipper S. den Heyer, zee koos om de sloep op te sporen. De vader van de twee jongens maakte de speurtocht op zee mee. Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Lage Vuursche D. J. v. d. Graaf te Leerbroek; te Appelscha W. Dijkstra, cand. te Workum; te Eem- nes-Buiten J. C. Terlouw te Otterloo. Aangenomen: naar Leiden (vac,- M. W. J. Geursen) P. L. Schoonheim te Aalten: naar Mirboo (Australië) Jac. de Vries te Holten. Gercf. Kerken Beroepen: te Nordhorn (Did.) J. Kortmann te Benthelm; te Utrecht (vac.- H. A. L. v. d. Linden) R. Ypma te Gro ningen; te Lexmond cand. P. Heinen te Heerlen. Aangenomen: naar Ede (3e pred. pl.) G. Meyster te Oud-Beljerland. Bedankt: voor Koudekerk a.d. Rijn A. Wiersinga te Schagen; voor Strijen dr H. M. Matter te Giessendam. Gercf. Kerken (Art. 31 K.O.) ingenomen: naar Rijnsburg K. Brüning te Mildam. C.N.S. vergadert Donderdag De Vereniging voor Christelijk Natio naal Schoolonderwijs vergadert op 5 Juni in K. en W. te U',recht. Sprekers zullen zijn dr H. Schilp, directeur van de Chr. kweekschool te Leiden en dr H. Schroten. Ned Herv. predikant te Rot terdam -Charlois. Benoemd tot gewoon hoogleraar te Nijmegen, in de Engelse letterkunde, de huidige lector T. A. Birrell. Prof. dr A. N. J. den Hollander, van de gem. universiteit te A'dam, vertrekt midden Juli voor acht maanden naar kistan om daar voor de Unesco het ciaal-wetenschappelijk onderzoek te sti muleren. KERKELIJKE EXAMENS KAMPEN (T. H. Oudestraat). Ge slaagd: prop.-ex. J. H. Nawijn te Den Haag en J. D. te Winkel te Voorthuizen. Ds I. de Vries in Tilburg overleden Ds J. de Vries, emeritus predikant in de Geref. kerk van Tilburg (welke gemeente hij diende van 1910 tot 1 Mei 1943) is gisteren na een zeer langdurige ongesteldheid op 72-jarige leeftijd over leden. Hij is vele jaren lang een van de meest vooraanstaande figuren in het kerkelijke leven van het Zuiden ge weest. HU was o.a. vanwege Generale Synoden deputaat voor de zending, voor art. 13 K. O., voor de oefening van het verband met de theologische faculteit de V. U. en voor de geestelyke ver zorging van de militairen. De begrafe nis zal Donderdagmiddag in Tilburg geschieden. BENOEMINGEN CHR. ONDERWIJS. Aan de Oranje Nassauschool voor L. O. inde Velscnluststraat 11 (hoold R. ZUlstra) heer W J H A Verhoef te Ede. ACADEMISCHE EXAMENS. LEIDEN, 31 Mei. Acad. examens. Geslaagd voor het doct.-examen Godge leerdheid mej. W. G. S. van Berthram Jutting te Haarlem. Geslaagd doct.-ex. Indonesisch recht de heer J. M. de Graaf te Rotterdam, J. L. in der Graaff te Voorburg. Geslaagd semi-arts-ex.: mej. M. B. Stib- te Rotterdam en de heren H. J. Busch te Dordrecht, J. B. F. van Hasselt te Leiden en H. J. de Mol van Otterloo te Ocgstgeest. Geslaagd arts-ex J. W. H. Bour te Heerlen en C. S. D. Hoekstein te Den Haag. Geslaagd cand.-ex. geneeskunde: mej. L. D. F. Lameyer te Leiden en de heer C. A. Ansink te Den Haag, R. H. Blom te Rotterdam, H. W. Breedveld te Delft, A. Maciejewski te Oegstgeest, J. Oostrom te Delft, N. H. Schreuder te Leeuwarden, G. L. Smit te Leiden en W. F. J. Tijl te eldoorn. TRECHT, 31 Mei. Geslaagd: doet. ex. psychologie A F Baal's, Bilthoven; cand. psy- (Adverlentie) (ADVERTENTIE) heeft groot succes Thee van het pittige Engelse karakter werd in Nederland nog weinig gedronken. De voornaamste reden was wel de kostbaarheid van deze speciale theesoorten. Nu Douwe Egberts echter voor 76 cent per pakje 'n heer lijke Engelse melange brengt (Pickwick thee met groen etiket)wordt deze terstond alom gevraagd en gedronken. Het blUkt dat velen iets voelen voor de Engelse smaak. Het nieuwe pakje Douwe Egberts Pickwick Thee is in minder dan geen tijd aan het populair worden De nieuwe Pickwick Thee - de fijne Engelse melange - is thans alom verkrijgbaar. Neem eens de proef met deze bijzonder krachtige, zeer rijk afschenkende thee van DOUWE EGBERTS! Jan zelf was ook liever bij z'n buurman. Bij hem thuis was het altijd zo rommelig en sme rig en dan schaamde hij zich wel een beetje voor z'n buurmeisje; de tegenstelling met het propere, kraakzindelijke huis ernaast was dan ook te groot. Niet dat vrouw Reising de boel verwaarloosde. Van de vroege morgen tot de late avond was ze in de weer om de huishouding althans enigszins een fris uiterlijk te geven. Dit wist ook vrouw Meijer wel en daarom zei ze nooit wat, als de jonge Reising van de ochtend tot de avond op het erf was. Nee, ze deelde haar moederliefde ook aan de knaap. Kwam hij 's morgens met een knoop van z'n jas aan één draadje bengelend, dan naaide vrouw Meijer vlug de knoop vast. Ze streek z'n das op, zodat deze er weer behoorlijk uitzag en liet hem z'n kleren afborstelen in het achterhuis. Dan vertrok hij, behoorlijk opgeknapt door haar zorgzame hand, met Ida, die er altijd keurig uitzag, naar school. In de eerste winter, toen de sneeuw een voet dik lag. duwde hij haar in de slee naar de stad toe. Dat gaf de eerste maal aanleiding tot onge noegen met de bovenmeester, omdat deze geen slee in school wilde hebben. De eerste morgen werd de slee netjes in het kolenhok geplaatst en om twaalf uur gaf de meester het ding terug on der voorwaarde, dat Jan hem niet meer mee naar school zou nemen, want dan moest de slee bui ten, voor de school blijven staan. „Stel je voor, jongen," zei hij, „dat iedere jon gen een slee meenam; waar zou ik honderd sle den moeten bergen?" Die middag kwam Jan terug, met z'n buur meisje op de slee, en de onderwijzer keek door het raam, nieuwsgierig wat de jongen zou doen. Toen de bel luidde, zette Jan z'n slee tegen dc schoolmuur en stapte als laatste naar binnen. Per slot van rekening kon de onderwijzer daar niets aan doen en hij moest onwillekeurig lachen om de vindingrijkheid van de bengel. Tijdens de schooluren keek de meester wel eens door het raam naar de slee en dan merkte hij, dat er af en toe mensen stilstonden, die de slede blijk baar bekeken; daarna lachten ze hoofdschuddend, keken eens naar de onderwijzer bij het raam, lachten nog eens en vervolgden hun weg. Kwart voor vieren liep hij naar het andere lo kaal, waar de eigenaar zat. „Wel, Jan," vroeg hij, „ben je niet bang, dat de mensen je slee zullen weghalen?" „O nee, meester," was het antwoord, en hij vervolgde, tot grote verbazing van de man: „ik heb op een stuk karton geschreven, dat de slee van mij is en dat ze buiten staat, omdat u niet wil hebben, dat ze in de gang staat." De hoofdonderwijzer liep de gang door naar bui ten en., ja, daar stond het zwart op wit. Nu be- Verstoorde Jeugdliefde door MAARTJE ZELDENRIJK greep hij, waarom de mensen om hem lachten! Hij haalde het papier er af, liep terug naar de klas en gaf de jongen een draai om zijn oren. Toen de strafoefening afgelopen was, zei de driftige paedagoog: „Ziezo, zo doen wij met jon gens, die geen respect voor hun meester hebben! Vooruit, naar je plaats, en om vier uur blijf je hier!" Jan, die tijdens dit alles geen kik had gegeven, liep instee van naar zijn plaats te gaan, regel recht naar de gang, trok zijn jas en klompen aan en zette zijn pet op, greep buiten de slee en ver trok, tot grote hilariteit van de klas, maar lot ergernis van de bovenmeester, die op dat m< i niet het besef had om de jongen het veit- beletten. Vader Reising, die ondanks dat het wi een beetje voor het huis aan het werk was, -dg de jongen aankomen, keek op zijn horloge om te constateren, dat het nog te vroeg was en bromde toen in zijn baard. Jan wilde doorlopen naar huis, maar zijn vader hield hem tegen. „Wat ben jij vroeg?" zei hij argwanend. „Ik ben weggelopen, omdat de meester me ge slagen heeft," zei de jongen, terwijl hij een kleur kreeg bij het terugdenken aan die smadelijke behandeling. „Dan zul je het wel verdiend hebben," mees muilde de oude. „Wat is er gebeurd?" Toen vertelde Jan het hele relaas met de slee en wat daarop was gevolgd. En misschien sinds ja ren barstte vader Reising weer eens in een har telijke lachbui uit. „Nee, maar, die is goed! Ha, ha! Wat verbeeldt die schoolfrik zich wel! Het lijkt wel, of die school van hem is. Je hebt groot gelijk, dat je de benen genomen hebt. Hij zal zijn handen van je af hou den; als er wat te slaan valt, zijn je moeder en ik daar mans genoeg voor. Je gaat vanaf piorgen niet meer naar die school." Bij de avonddis hoorde vrouw Reising echter, wat er gebeurd was. „Zo, meheer," begon ze tegen haar jongste uit te varen, „begin jij ook al? Ik zal je leren weg te lopen!" Meteen hief ze de hand op om hem te straffen, maar tot grote verbazing van de knecht en de andere kinderen, pakte Reising zijn vrouw bij de pols en gebood haar: „Laat dat, al je kinderen heb je geslagen van het ogenblik af, dat ze begonnen te kruipen en wat zijn ze er beter door geworden? Vraag het eens aan de tuinders van het pad hoe de Reisings aangeschreven staan. En wou je hem dezelfde weg opsturen? Ik zeg je, dat die jongen goed gedaan heeft door weg te lopen. Die frik heeft niet het recht om hem voor zo'n bagatel af te ranselen. Hij gaat niet meer naar die school terug." De volgende dag ging Reising in een wat groen geworden zwart lakens pak, wat onwennig met zijn zoon aan de hand, naar de school, drie kwar tier lopen van huis. Reising had een gesprek met het schoolhoofd en daarna was deze genegen Jan weer toe te laten op zijn school. (Wordt vervolgd) Conilict om roken in de kerk Een conflict tussen de president-kerk voogd van de Oude Kerk te Naarden (te vens burgemeester van Naarden), de Handelvereniging en de NCRV heeft plotseling een einde gemaakt aan opna men van gramofoonplaten in deze kerk, De Handelvereniging zou. zo meldt het Alg. Dgbl., enkele psalmen van Handel uitvoeren m.m.v. de Engelse te liam Herbert. De NCRV zou de uitvoe ring op plateii opnémen, waai Oude Kerk tc Naarden twee avonden gehuurd. In de pauze hebben de voorzitter van de Handelvereniging een der koorleden een sigaret opgesto ken, waarbij zij op heterdaad werden be trapt door burgemeester Visser van Naar den. Deze heeft de heren gelast het kerk gebouw onmiddellijk te verlaten, ter wijl hij bovendien het maken van ver dere opnamen heeft doen staken. Alhoe- van de zijde der Handelvereniging an qc NCRV excuses zijn aangebO' den. heeft burgemeester Visser gewei gerd te voldoen aan het verzoek opnamen te mogen voortzetten. Zowel het koor als de Engelse solist, die spe ciaal voor deze uitvoering was overge komen, zijn onverrichterzake naar huis beten terugkeren. Meer steun voor de Bond tegen het vloeken Ter jaarvergadering van de Bond tegen het vloeken, in Utrecht gehouden, bleek het ledenaantal gestegen te zijn. Thans steunen alle provincies (nu ook Limburg N.-Brabant) en 55 procent der ge meenten de bond met subsidies. De bij drage der kerken steeg van f317 tot f 2400. De oude stationsaffiches werden het afgelopen jaar door nieuwe gen en ruim 2000 transparanten zijn be schikbaar gesteld voor de openbare voermiddelen in de vier grote steden an ons land. Uitvinder penicilline lid Kon. Ned. Akademie De Kondnigm heeft de volgende benoe mingen tot lid van de Kon. Ned. Aka demie van Wetenschappen, afdeling Na tuurkunde, bekrachtigd: prof. d'r J. Haantjes, Leiden; prof. dr C. J. Bakker, gem. universiteit Amsterdam; prof. dir W. G. Burgers, Delft; dr L. D. Bron- gersma, lector te Leiden; prof. dir H. P. Berlaige, eerste wetenschappelijke mede werker va>n het K.N.M.I. in De Bilt. Tot buiitienilaods Lid is benoemd: Sir Alexander Fleming, die ontdekker van de penicilline. Correspondent werden prof. dir G. H. Dieke te BaiLtimore (V.S.), dr J v. d. Kamp te Rahway N.J. (V.S.), prof. dir P. v. d. Leedien, Bandioehg, prof. dr L. v. d. Pijl. Bandoeng, prof. dr I. Snapper, New York en dr F Verdoorn, Boston (V.S.). Financiële strop voor Chr. vacantiekolonies De Rijkssubsidie die de Vereniging vóór Christelijk Gezondheids- en Vacantieko- loniën geniet, zal worden verlaagd. Dit heeft het nadelige gevolg dat deze orga nisatie dan buiten de schadevergoedings regeling voor publiekrechtelijke lichamen zal vallen. Hierdoor zal de vereniging, die in verband met deze regeling f 411.000 tegoed heeft, de helft van dit bedrag moe ten missen. Dit werd meegedeeld op de gisteren in Hilversum gehouden algemene vergadering. :holof Hilvc doet •artsenij- ioct. ex. Zeist. A M t. C E Indo- Utre terberg: doet. geneeskunde: P J Boni. Fijnaart (NB). H R M Eèskens, Zeist. B H G Leferink op Reinlnk. Urd Berghuizen. Th B Gebbink. Eindhoven. F Hage. Apeldoorn. Hartman. Bilthoven. P E Hermans, foort: semi-artscxamenJ N van Kla- Utrecht. niej. A M J van Roeij. Zc- •gen, J A Lueardie, Zeist. P Emmelot. Utrecht- arts-examen: AAM Neijzen. Delft B C M van Rijn, Utrecht, mej H Berkel, W F v Roessel. Tilburg: tandarts-ex. Oppel. A'dam. P Ch G Dubois, Den Haag. MIDDELBARE AKTE PAEDAGOGIEK. AMSTERDAM, 31 Mei. (Nutsseminarluni). Geslaagd: diploma B: mej J Druk, Amster dam en P J Buis. Alkmaar: diploma A: J Snijders, Nieuws Vennep, mej A M Meyer, Dordrecht en M Roebers. Den Up; diploma sociaal paedagogische opleiding: Bedaf, Rotterdam en mej. A B J ?st. Amsterdam. Het lied der aethergolven WOENSDAG 4 JUNI 1952. HILVERSUM I (402 m). NCRV. 7 00 Nieuws. 7 18 Gewijde muziek. .45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 ham. 8.55 Voor de vrouw. 9 00 Voor de zie- en. 9.35 Herhaling familie-competitie. 10 10 >lksmuziek. 1.00 Nieuws. 1.15 Prot. Int. I Thuisfront. 1.20 Mandoline-muziek. 1.50 Gr. 2.00 Bondsdag van de Bond van (vrijge zel Geref. meisjes verenigingen in Nc- repórtage. 6 00 Nieuws. 6.15 Pianoduo. RVU: Prof. R. N. Broekman: „Religie wetenschap". 7 00 „Spectrum van het Christelijk Organisatie- en Vereniglngs- 7.15 Boekbespreking. 7.30 Gram 10 40 Gram. 10.45 Avondoverdenking 11.00 Nieuws. 11.15—12.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II (298 m). VARA: 7 00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.33 Gram. 8.00 Nieuws. 8 18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9 00 Gram. VPRO: 10.00 Boekbespreking. 10 05 Morgenwijding. VARA10 20 V - - 12.00 Voordrac cordeonorkest en solist 1.45 Gram. 2 00 Ge- i sproken portret. 2.15 Kamermuziek. 3.00 Kin derkoor. 3.20 Pianorecital. 3 30 Voor de zie ken. 4 00 Voor de jeugd 5.13 Dansmuziek. 5 50 Regeringsuitz: Jeugduitz.: „De brieven bus gaat open" De correspondentieclub o.l.v. Regina Zwart. 6 00 Nieuws. 6 20 Nieuws van de Koninklijke Marine 6.30 Int. Muziekcon cours te Culemborg. 7.00 „Het welvaartsplan van het NW." 7 15 Gram 7 25 De Ronde van Nederland. VPRO. 7.30 Voor de jeugd. VARA: 8 00 „Kar. een Christen lid zijn van de P.v.d.A?". debat. 9.00 „Holland Festival": Residentie-orkest 9 50 Promenade-orkest, klein koor en solisten. 10.30 Joods Pinkster feest. 11.00 Nieuws. 11.15—12.00 Gram ENGELAND, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Gram. 12.25 Gev. programma. 12.53; 1.10 Ooggctuige-ver- 45 Voordracht. 5.00 Voor de kin-I deren. 5.55 Weerberichten. 6 00 Nieuws. 6.15 Sport. 6.20 Amus.muz. 7 00 Gev. programma. 7.45 Causerie. 8 00 Symphonie-orkest. 9.00 12.00 Gram. 12.15 Dansmuziek. 12.45 Opera-1 orkest. 1.45 Voor de kleuters. 2.00 Voor de vrouw. 3.00 Am us. muziek. 3.30 Voor de sol-j daten. 3.45 Militair orkest. 4 15 „Mrs. Dale"s Dagboek". 6.30 Schots Orkest. 5.30 Lichte! Éf >or de jeugd. 6 45 Sport. 7 30 Revue :lek. 6.00 Pli Hoorspel. 7.00 Nieuws orkest en solisten. 8 ïztek, 11.00 Voordracht. 11.15 Dansmuziek. 11.56—12.00 NIeu- FRANKRIJK. Nat. Programma 12.00 Symphonie-orkest. 1.00 347 en 249 n 2.10 Zangrecital 6 30 Am 7.01 Concert. 7 58 Gram. 8.02 Vocaal ensem ble. 8J0 Hoorspel. 10.15 Gram. 10 30 Zang recital. 11.00 Gram. 11.4512.00 Nieuws. BRUSSEL 484 m. 12 05 Lichte muziek. 1.00 Nieuws. 1.10 3.00 - 5 00 Nieuws. 5.15 5.45, i 7.40 Gram. 7 45 Niet a. 10.00 Nleui 10.10 I „La 10.50 Nie BRUSSEL 324 m. 11.15 Gram. 12.15 Pianospel. 12.30 Weerber. 12.34 Pianospel. 12.50 Koersen. 12 55 Gram. 100 Nieuws. 1.15 Gram. 130 Kroniek. 1.35 Gram 2.00 Schoolradio. 3.30 Gram 4.15 Idem. 5.00 Nieuws. 5.10 Gram. 5.30 Causerie. 5.45 Gram. 550 Boekbespreking 6 00 Gram. 6 30 hMjÉ 7.40 Gram.! Dings- da". i 10.15 Viool

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2