Jlictawe geihsctfe GTouranf Wie is nu toch die Westerling? Circa 18 millioen Oost-Duitsers zijn van het Westen afgesneden Russen komen Volkspolizei bij versterken Berlijn De Amerik. liggen staalfabrieken weer stil De buurman ving de eerste en een grote! Wist U Drie zeilers omgekomen bij plotselinge storm DINSDAG 3 JUNI 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal, 2.— per maand; 0 47 per week Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chot-Red.: H. W. I. ENSER1NK Directie: F. DIEMER CHRISTELUR-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omsfrefcen .ilantottstldj is gheblcoea ngn bert ia tcgljeaspoet* Drie en dertigste jaargang No 9445 Hel Duitse diama gaat verder RUSSISCHE TROEPEN hebben de Oost-Duitse Volkspolizei versterkt, die de wacht heeft betrokken bij het „IJzeren Gordijn" rondom de buitenwijken van West-Berlijn. Russische manschappen werden waar genomen in machinegeweernesten nabij barricades en tankvallen. De Oost-Duitse controleposten weigerden West-Berlijners in de Russische zone toe te laten, sinds op Pinksterdag de nieuwe veiligheidsmaatregelen van kracht werden. Derhalve is reeds sinds twee dagen Oost-Duitsland verboden terrein voor de West-Duitsers en West-Berlijners. Circa 18 mil lioen Oost-Duitsers zijn van het Westen afgesneden. De Oost-Duitse pre sident Pieck sprak te Leipzig tot 100.000 jeugdige lieden, waarbij hij verklaarde, dat de communistische „Freie Deutsche Jugend"-organisatie dienst moet nemen bij de Volkspolizei. De beste wapens zullen te hun ner beschikking worden gesteld; zij zullen geoefend worden in val schermspringer schieten en militair gebruik van de radio. West Berlijn is thans geheel omringd door een gordel overeenkomstig die, wel- Toch is het zo ït/E BEHOEVEN waarlijk geen filo sofisch gezicht te trekken, wan neer we verkondigen dat verschillen de dingen in het dagelijks leven nu eenmaal totaal anders zijn dan zij zich aan ons voordoen. We zouden bijv. strak en stijf durven volhouden dat het meisje aan de overkant blauwe ogen heeft, wat Willem Beukelszoon het haringkaken heeft uitgevonden, dat Duitsland sedert 1939 in oorlog is, en dat cellophaan geen water doorlaat. Inderdaad, dat lijken allemaal waar heden als koeien. Maar nu komt de ontnuchtering. Wantblauwe ogen zijn niet blauw, zij zijn eigenlijk rood. En Willem Beukelsz. heeft het haring kaken niet uitgevonden, noch is cello phaan waterdicht. En Duitsland ver keert niet 13 jaar in oorlogstoestand, doch welgeteld 37 jaar aan één stuk. Deze en dergelijke vreemdsoortighe den zullen wij vanaf heden bespreken in een nieuwe rubriek, onder de titel „Toch is het zo". Het klinkt ivat eigen wijs, maar het is ook inderdaad de be doeling de „waarheden als koeien" door een eigen bril te bezien. Zullen we meteen maar stouten met een zonderling geval? Veronderstelt u eens, dat iemand een willekeurig aan tal bruine bonen in de hand heeft en u te raden geeft of dit aantal even of of oneven is, welk antwoord geeft u dan de meeste kans? „De kans dat het aantal bonen even is, is natuurlijk even groot als de kans dat de hand een oneven bevat!" Mis.' Oneven heeft de grootste kans. Daarover morgen. ke ligt langs de duizend km lange grens tussen de Oostelijke en Westelijke van Duitsland. Er zijn loopgraven gelegd en barricades gevormd van c gehakte bomen, hier en daar versterkt met machinegeweernesten. De Oost Duit se regerjng heeft te kennen gegeven, dat speciale passen noodzakelijk zijn West Berljjners om in het Oostelijke deel der stad te worden toegelaten. Het merk waardige feit doet zich voor. dat nie mand weet waar men deze passen kar krijgen; zodoende ontstond er verwar- De West Berlijnse enclave Steinstüc- ken, die met 150 inwoners door een paar honderd meter brede strook Oost Duits gebied afgescheiden ligt, is geheel Berlijn afgesneden. Vrachtwagens met levensmiddelen uit West Berlijn mogen niet passeren. De West Berlijnse bladen hoogst ernstige tijden voor Berlijn Duitsland. Zo schreef het dagblad „Der Tag": „Men moet 15 eeuwen teruggaan tot de tijd van de oude Romeinse m om een periode te vinden, die te gelijken valt met de huidige. Deze nie' scheidingslijn komt niet slechts neer een verdeling van Duitsland en de reld, maar het is een splitsing dezer reld; het Duitse drama gaat verder. Bisschop dr Otto Dibelius, het hoofd der Protestantse kerk in geheel Duits land, zeide in een Pinksterpreek: „Er kan thans onder het Duitse volk hetzelfde ge luid. aanzwellend in kracht, worden be luisterd, waardoor ook de nadering van een hevige storm wordt gekenmerkt. Mijn kerk zal van de verantwoordelijke politici blijven eisen, dat zij de eenheid Duitsland tot stand brengen." De bisschop wees op het gevaar, veroorzaakt door Oppergerechtshof stelt Truman in 't ongelijk Ook de Engelse regering maakt zich grote zorgen over de fatale gevolgen Langzaam maar zeker doven opnieuw de vuren in de Amerikaanse hoogovens De arbeiders althans del meesten van hen zijn gisteren weer in staking ge gaan, nadat het Oppergerechtshof had uitgemaakt, dat het opeisen van de staal industrie door Truman onwettig was en de president de fabrieken aan de par ticuliere eigenaars had doen teruggeven. Er zal pas een einde aan de staking ko men, wanneer overeenstemming wordt bereikt over de loonsverhoging van 17% cent, die de raad voor loonstabilisatie had aanbevolen. De aflevering van staal uit opslagplaatsen aan producenten van con sumptiegoederen is reeds verboden. Het verbod geldt nog niet voor de staal- export, doch men verwacht dat binnen enkele dagen nieuwe beperkingen afge kondigd zullen worden. De meerderheid van de leden van het Oppergerechtshof zegt, dat de uitvaar diging van een presidentiële order geba seerd dient te zijn op een daad van het Congres of op de grondwet. Rechter Vin son. één der leden van de minderheid (de verhouding was 6 tegen 3) is van mening, dat de opstellers van de grond wet geenszins bedoeld hebben de presi dent te maken tot een automaat, die niet in staat is gebruik te maken van zijn vol machten in een tijd dat het bestaan van de republiek zelf op het spel staat. De meesten waren echter van oordeel, dat Van afzwaaien ge sproken (de president) niet de uiteindelijke macht de opperbevelhebber der strijdkrachten dient te bezitten, particuliere eigendom- te vorderen, ten einde de productie gaande te houden ondanks een arbeids conflict. Intussen maakt men zich vooral Engeland bezorgd over de invloed die de staking zal hebben op de overeenkomst met Churchill, krachtens welke dit jaar millioen ton staal van Amerika naai Engeland zou worden verscheept. Eer Amerikaanse functioaris zei: „Er is eer automatisch embargo op de productie. In dien de staking doorgaat, zal er spoedig iets te verschepen zijn In het Noordoostelijke deel van Ame rika staken nu ook de arbeiders ir textiel-industrie. Zij eisen hogere lonen andere verbeteringen. Tegen het ad- s van de vakbonden in, is 40 procent i de arbeiders in een grote fabriek te Farmingdale, die straalvliegtuigen vc Korea bouwt, in staking gegaan. Zondagavond werd gemeld, dat m« dan 10.000 arbeiders in tapijtfabrieken New York en Massachusetts gehoor had den gegeven aan de stakingsoproep. Thans staan president Truman nog an dere wettelijke middelen ten dienste, oir de staking te doen eindigen. In het uiter ste geval kan hij het geschil aan hel Congres voorleggen. Lichtleiding doorgesneden Relletjes bij congres Jehovagetuigen R.-K. Venlonaren wilden met stinkbommen werpen Een congres van Jehovagetuigen heeft Zondagmiddag in Venlo tot relletjes leid. In een tent op het terrein van gemeente zou 's middags een openbare bijeenkomst worden gehouden, waartegen de Rooms-Katholieke inwoners zeer ge kant waren. Nadat 's nachts reeds de lichtleidingen waren doorgesneden, zamelden zich 's middags ongeveer 200 personen, veelal leden van Katholiek Venlo, bij de tent om de vergadering met stinkbommen enz. te verstoren. De politie heeft dit onder leiding van de burge meester verijdeld, maar het resultaat was niettemin, dat de bijeenkomst een beslo ten karakter kreeg. De betogers zongen daarna gezamenlijk liederen en gingen naar de St. Martini kerk om een godsdienstoefening bij te DE RUSSISCHE AMBASSADEUR te Londen. Zaroebin, is naar Moskou ontboden en keert niet meer terug, daar hy, naar officieel werd gemeld, een dere post gaat bekleden. TOT PRESIDENT VAN PANAMA is Zondag uitgeroepen kolonel José Re- mond. Zijn ambtstermijn gaat 1 October 'n en duurt vier jaar. hen, die hun mond vol hebben van „een heid", doch die juist de klove tussen Oost en West Duitsland verdiepen. Volgens latere telegrammen vindt het West Berlijnse vervoer naar West Duits lang nog ongestoort voortgang. Volgens treft Tsjechoslowaklje maat regelen voor de mobilisatie van alle lich tingen tot 35 jaar als gevolg der „oor logspaniek", ontstaan door de onderteke ning der verdragen met West Duitsland. Volgens de radio waren de legerverloven eeds ingetrokken. Reuter meldt, dat de 43-jarige diplo- naat Poesjkin benoemd ls tot de vijfde Russische onderminister van Buit. Zaken. Men ziet hierin een verband, namelijk tussen de benoeming van Poesjkin e Russische politiek in Duitsland, omdat Poesjkin totnutoe hoofd der Russische missie in Oost Duitsland was. De Brit se communisten zijn een campagne be gonnen tegen ratificatie der verdragen met Bonn. Acheson verklaarde, dat deze verdra gen echter met spoed zullen worden ge ratificeerd en aan de Russische „in timidatiedaden" in Duitsland en Ber lijn met kracht het hoofd zal worden geboden. Britten blokkeren radio-omroep Vanmorgen vroeg hebben Britse sol daten een prikkeldraadversperring gelegd om het, in de Britse sector van West- Berlijn gelegen, gebouw der onder. Rus sisch beheer staande Oostberlijnse radio- omroep. De in het gebouw aanwezige personen mogen het wel verlaten, doch niemand wordt meer in het gebouw gelaten. De Oostberlijnse radio-omroep werd niet gebruikt voor directe uitzen dingen. Wel worden in de studio's pro gramma's op platen opgenomen en voorts is een deel der administratie in dit ge bouw gevestigd. Toen vanmorgen de com mandant der Britse troepen in Berlijn, brigade-generaal Stephens, het gebouw betrad, beval hij de Russische officier het perceel te verlaten. Deze gaf daar aan echter geen gehoor en verdween zon der een woord te zeggen in zijn kantoor. Volgens de Britse commandant werd onlangs een groot aantal Duitsers n het gebouw gezonden om de indruk wekken, dat het volledig in gebruik is. Zy hebben vermoedelijk voedsel vooi week. Reeds heeft de Oostberlijnse radio- omroep verklaard, dat Russen en Duitsers geen geval het gebouw verlaten zullen. Naar schattingen zijn er thans 300 men- het perceel aanwezig, terwijl het. aldus Reuter, in totaal uit 1700 man be- Ike" zal vandaag een vrij man zijn Morgen houdt hij zijn eerste verkiezingsrede Generaal Eisenhower is door een grote menigte te Washington ontvangen, onderhoud zou hebben met president Truman, generaal Omar Brad ley, voorzitters van de commissie van stafchefs, Robert Lovett, minister var. Defensie en Frank Pace, minister van 't Leger. De generaal zou vandaag op zijn verzoek ontslag krijgen uit het Ameri kaanse leger. „Ike" is dar, vrij om in het politieke leven te treden en mee te dingen naar de republikeinse candida- tuur voor het presidentschap. Morgen houdt Elsenhower zijn eerste verkiezingsrede in zijn geboorteplaats Abilene in de staat Kansas. Wat lang niet een ieder weet jrrlST U dat de windmolen, waarop wij Hollanders zo trots zijn, een voorloper had in PerziéDat onze tulp oorspronkelijk uit Turkije komt, dat ons porselein, maar ook het papier, het dominospel, de speelkaar ten en de zijde uit China afkomstig zijn? En dat ook in het Delfts blauw Chinese invloeden zijn gevonden? Dat sits (voor klederdrachten) uit India komt, en het Afrikaantje en de Oostindische kers beide uit Amerika, evenals de zinnia, de dahlia, de petunia en zovele andere bloemen (evenals de aardappelen oMc)? En had u gedacht, dat de komkommer, de spinazie, de perzik en de abrikoos, alle uit Azië komen, zo ook de hor tensia, de lelie, de chrysant en de pioenroos? En dat wij aan Afrika onze aronskelk, de leuke fresia en de gla diool danken? En verder dat de vlie ger oorspronkelijk in het Verre Oos ten in gebruik was bij godsdienstige plechtigheden en dat het schaken uit India herkomstig is? Dat alles leert de zomertentoonstel- ling, die dit jaar van 1 Juni tot 1 October in het Rijksmuseum voor Volkenkunde te Leiden wordt gehou den onder de titel: Vertrouwd bezit van vreemde herkomst. Nu het hengelseizoen is geopend, kan men overal langs de waterkant weer deze tafereeltjes aanschouwen: mannen (en vrouwen) die „tuk-belust" zitten te turen en anderen dieeen „tukkie" doen Vissen in de storm Maar thuis had de vrouw gelukkig voor m ij n vis gezorgd en dat wou er ook wel in (Van onze vissende verslaggever) A LS RECHTGEAARD hengelaar sta je die laatste dagen van December, -f*- als de nieuwe kalender uitkomt, al te kijken op wat voor dag de eerste Juni valt. Nou, dat viel dit jaar mee en tegen. Een Zondag. Dan hoor je in de kerk en niet aan de waterkant. Tochdie Eerste Pinkstermorgen: ik hoorde de buurman scharrelen in de donkerte en het motorgeluid van zijn bromfiets langzaam wegtrillen in de ochtendstilteHij ging vissen. Je kunt het dan niet harden, kuiert je bed uit en gaat voor het raam staan. Er zat een streep licht in het Oosten en een eerste hengelaar, een zeer jeugdige nog, wandelde langs de slootkant om een stukje water te vinden, waar niet zoveel kroos lag, dat hU zjjn dobber niet kon zien. Dat wordt later een echte, zo'n jongen! Maar goed: Zondag is Zondag. Henge len is tenslotte je léven niet. De Maandagochtend was vol storm en geweld van wind. Slecht weertje om te vissen dacht ik nog by het klaarmaken van het visgerei ergens in de polder, waar ik letterlijk heengestormd was. In de luwte van een brugje en een bos je of wat, was het best uit te houden. De wind raasde prcies langs de luwte, die ik me uitgekozen had voor de eerste inleg. Er zat beweging in het water en wat veel trek, maar het was al 2 Juni en het moest nu maar gebeuren. Het is gek met die vis. Ik was er toch zelf by, een half jaar geleden al weer, dat we op dit plekje en verderop vis uit zetten. Beste voorns en blei, die wat be loofde. Je denkt altyd weer: die verdrin gen zich straks om myn haak, als je die vis zo glinsterend het water ziet ingaan. Maar niks hoor. Ze zeggen wel eens, dat je vis poot voor een ander. En daar zal best wat van waar zyn. 'k Had op myn eerste visdag ruim schoots gelegenheid over dat probleem na te denken, 't Was éigenlyk niets gedaan Op de le Pinksterdag ontlastte zich boven het Westen van onze provincie zo'n zware bui, dat de weg tussen Den Haag en Rotterdam op sommige plaatsen volkomen blank kwam te staan. Menige automobilist strandde, doordat de motor van zijn wagen afsloeg. met die harde wind bedacht ik, toen een stormvlaag tóch m'n snoer te pakken kreeg en het in het allereerste licht van de dag verwarde in de struiken langs de vaart. Ik moest me toen bulten de luwte van de schuilplaats begeven en je woei daar compleet van de wal af, zóveel wind stond er. Maar het nieuwe snoer was die escapade waard. Het had zich goed gehouden en na een verloren kwartier legde ik weer in. Als je zo in de schemer van de nieuwe dag staat te vissen, maak je jezelf wys, dat er niet veel vissers zullen zijn. Maar dan wordt het volop licht en dan zie je de buren links en rechts tegen de hoge wal kant gedrukt zitten. Hun hengels steken als priemen uit het groen en hangen dreigend boven het water. De eerste Een meter of twintig van me af ont^ waarde ik een knaap weggedrukt tegen precies zo'n twijgpol als de mijne. Toen hü zich even oprichtte om zich te rekken, riepen we elkaar toe, dat er weinig schot Daarop scheen iets in het water ge wacht te hebben. Ik zag hem byna strui kelen over zyn eigen hengel, waarvan het topeind opeens met een vaartje was gaan bewegen. Met beide handen stond hij in te halen. Hy stapte zelfs van de walkant in het water en daar kwam, ferwyl wy allemaal jaloers toekeken, zyn eerste vangst van dit jaar boven water: een karper van zeker een pond of twintig, een pracht beest. HU legde, toen hy het forse dier einde- jUk in z'n leefnet had, een stevige knoop in de lUn tussen het net en de struik op de wal, die het net moest houden. Dat was goed gezien. Het beest ging te keer van je welste. Het was een hoopvol begin, maar het zal gekomen zyn door de windik heb geen béét gezien. Er was een opti mist die zei: „Als de wind straks gaat liggenMaar de vissen hadden be paald iets op myn aas tegen. Wat overi gens niet zo erg was. Het was tóch span nend en plezierig langs het water. De vrUe Maandag gaf zóveel mensen een kans het eens te proberen, en als je ze geloven mocht, was het nog een beste dag geweest ook! Er was veel gevangen zeiden ze en te oordelen naar hun volle leefnetten was dat ook wel zo. Thuis was er éven een kleine zonsver duistering toen m'n vrouw opmerkte: „HeerlUk als de opening van het vissel- zoen op zo'n feestdag valt. Je hebt zoveel aan elkaar." Ik had natuurlUk kunnen zeggen: „We hadden deZondag toch samenMaar ze is niet bij hengelen grootgebracht. Begrypen zou ze het dus toch niet. „Eén gelukJ" zei ze, „ik behoef ten minste niet nog eens te bakken". Toen ik me zover had opgeknapt, dat ik met succes in de huiskamer verschij nen kon, riep ze me naar de keuken. „Toch vis vanavond" zei ze. En ze drukte me een blikopener in handen. „Doe die haring ln tomatensaus even op het schaaltje, wil je?" vervolgde ze met haar liefste stem. Dat was myn vangst DAT aan de directeur Kon. Mij De Schelde A. Smit. m.i.v eervol ontslag DAT de hoofddirecteur van de Kon. Papierfabrieken N.V. Van Gelder Zonen te Renkum. J. M. B. Beuker. Zaterdag tg.v. zijn 40-j. jubileum is gehuldigd. DAT de A'damSe notaris W. Straub op 61-j. leeftijd in St. Gallen (Zw.) is over leden. DAT het ms. Alice uit Zwartsluis Zon- ig met een ontplofte knalketel de haven in Den Helder werd binnengesleept. DAT ook de bakkers van Bussum en Naarden van 15 Juni af alleen contant zullen verkopen en een zwarte lijst van wanbetalers zullen aanleggen. DAT de niet verzekerde kapitale boer derij van de heer Kuyers te Staphorst (bewoner R. van Lier) gisteravond totaal is uitgebrand, waarschijnlijk t.g.v. kort sluiting. DAT de 71-j. Kees de Reus al 60 j. als beurtvaartschipper iedere Woensdag van Enkhuizen naar Zwolle kool heeft ge- DAT Prins Bernhard de in A'dam bij eengekomen Ned. K. v. K. voor Duits land een telegram met de beste wensen voor een hechte samenwerking heeft ge zonden. DAT tijdens het Pinksterweekend in Ommen de jaarlijkse nat. patrouille-wed strijden van De Ned. Padvinders zijn gehouden (prijswinnaar Sr. Willem I- groep uit Eindhoven). DAT ir P. Wolffensperger uit Zwolle, hoofding.-dir. van de prov. waterstaat van Overijssel, benoemd is tot officier in de orde van O.-N. DAT de 12-j. Arnhemse verkenner Frans van Stalborch, die het meeste geld verzamelde in de actie „Een heitje voor een karweitjes" (72 70), Zaterdag door hoofdcomm. Ravesloot Lr gehuldigd en de 11-j. Pim Zandstra uit Zaandam het meeste geld van de welpen ophaalde (f £0.-). Politieverloven te Parijs ingetrokken Nadat de C.G.T. staking heelt geëist De verloven der Parijse politie zijn ingetrokken, voor het geval de Franse communisten zouden proberen as. Woensdag nieuwe relletjes te ontketenen. Het geldt hier een voorzorgtmaatregel, teneinde het hoofd te kunnen bieden aan nieuwe, te verwachten woelingen. Het communistische vakverbond, de CG.T. heeft tegen die dag een 24 uur-staking afgekondigd als protest tegen het optre den der regering tegen de communisten nadat deze hun ,.anti-Ridgway"-dag had den gehouden. Zoals men veet. werd de rode leider Duclos gearresteerd. Bij een grootscheepse huiszoeking partijbureaux zijn grote hoeveelheden papieren documenten, wapens, knuppels, munitie en stempels voor het vervaardi gen van valse papieren gevonden. De communistische partij heeft haar zetel voorlopig in de zalen (bestemd voor haar fractie) in het gebouw der Nationale Vergadering gevestigd. Koning Boudewijn c.s. te Florence aangekomen Koning Boudewijn van België is gi. teren, vergezeld van zijn broeder, zuster en stiefmoeder, de prinses van Rethy. Spaans toegegaan bijna zeggen dat het er Spaar.s is toege gaan. Jehova's getuigen zouden er een openbare bijeenkomst houden, maar een groot aantal inwoners van deze Lim burgse stad heef: de vergadering onmo gelijk gemaakt. De politie heeft nog kunnen voorkomen, dat men zelfs met stinkbommen is gaan gooien, maar ia elk geval is bereikt, dat de openbare ver gadering een besloten vergadering werd. Men behoeft waarlijk nog geen aan hanger te zijn van de opvattingen der Jehova's getuigen, om te weten dat wat zich daar te Venlo rondom deze verga dering heeft voorgedaan, alleen maar te laken is. Wij menen nog altijd in Ne derland te leven en niet in Spanje of daaromtrent. Het gaat niet aan. dat men een verga dering. welke men niet welgezind is, door relletjes en stinkbommen poogt te verstoren. Een democratische gezind heid, als waarvan in deze weken voor de verkiezingen nogal eens hoog wordt opgegeven, is bepaald een andere. Staalstaking "Pte Amerikanen hebben hun grondwet hoog zitten. Zij zijn er om te pryzen. Zij doen van hur. eer bied voor de grondwet openlijk blijken, ook wanneer daaraan risico's als sta kingen verbonden zyn. Deze risico's worden nu werkelijkheid. Het basisconflict, waarom het gaat; dateert al van enige tijd. In de staal industrie konden werkgevers en werk nemers geen overeens emming bereiken over de lonen. Er dreigde toen een sta king en om deze te voorkomen had Truman (die het in deze met de werk nemers eens was) de staalbedrijven door de staat doen overnemen. Het hoogste rechterlijke college tn Amerika heeft nu de president in het ongelijk gesteld Met ar.dere woorden: de naasting is ongedaan gemaakt Met het gevolg: de werknemers die hun loonsverhoging bedreigd zien, zijn in staking gegaan. De eerbied van de Amerikanen voor hun grondwet kunnen we alleen maar waarderen. Maar we menen wel te mo gen aannemen dat ze als goede Ameri kanen voldoende zakelijkheid kunnen opbrengen Die zakelijkheid betekent ook: begrip, dat de Westelijke wereld vandaag een staking als die van het staal zeer beslist niet gebruiken kan. Werkgevers en werknemers behoren elkander zo snel mogelijk te vinden. Met do grondwet staan nog vele grote belangen op het spel. door een legertje journalisten en pers fotografen. Het verblijf in Florence zal maar kort zyn: er zijn reeds kamers gereserveerd in Venetië voor de Koning en zijn ge volg. In de Dogenstad zal Boudewijn het eerst een ontmoeting hebben te Florence aangekomen, achtervolgd met prinses Margherita van Aosta-Savoie. Tien doden op Pinksterdagen Auto met zeven personen te water bejaard echtpaar verdronken ""TIJDENS HET PINKSTER WEEKEINDE zyn in ons land drie personen A bij het zeilen verdronken en zeven anderen door verkeersongelukken om het leven gekomen. Tragisch was vooral het zeildrama op de Loos- drechtse Plassen, waar Zondagmiddag het vijfjarige zoontje van het Utrechtse echtpaar Wol venkamp door een plotseling opgestoken windvlaag uit een kajuitboot werd gesleurd. De vader sprong zijn kind na en slaagde er in het te grijpen, maar kon door de hevige golfslag niet meer de boot bereiken. Het stoffelijk overschot van het jongetje is gisteren opgehaald, doch dat van de vader is nog steeds niet gevonden. De moeder en het driejarige dochtertje werden door roeiers gered. Vermoedelijk hebben zij hun leven te danken feit dat de boot door overslaande golven en regenwater ten dele is volgelopen en daardoor niet is omgeslagen. De storm, waardoor het bootje werd overvallen, brak zo overrompelend snel los, dat men zich in Breukelerveen aau de zogenaamde Plas Vijf niet kan her inneren ooit iets dergelijk te hebben meegemaakt. Het echtpaar Wolvenkamp, dat als een paar goede zeilers bekend stond, kon hiertegen niets uitrichten. Verscheidene schepen sloegen om. mas ten knapten af, zeilen scheurden. Het zicht was door de dichte regen nog geen tien meter. Sommigen beweren zelfs dat zij elkander nauwelijks in de eigen boot konden onderscheiden. Op het Sneekermeer is gistermiddag zeilboot met aanhangmotor omgesla- ^oor gen. De beide inzittenden raakten daar- u"'* bij te water. De 24-jarige G. Bouwhuis werd later gered, maar zijn vriend, de eveneens 24-jarige W. Beeksma, is ver dronken. Beide jongemannen waren on getrouwd en afkomstig uit Sneek. Met 7 man te watei Bij het Fort Altena aan de rijks weg Nieuwendijk-Sleeuwijk (N.-Br.) is Zondagmorgen een auto uit België in het water gereden. In de wagen bevonden zich zeven personen: een gezin, bestaande uit vader, moeder en drie kinderen, en de ouders van de vrouw. De grootouders kwamen om het leven. De auto, die een grote snelheid had. reed bij het fort uit de bocht en kantelde in de slotgracht. Toen de wagen volge lopen was, opende de bestuurder de por tieren en met grote moeite kon hij zijn vrouw en kinderen redden. Door dit alles was hy te zeer uitgeput om ook zyn schoonouders nog te redden. Volgens de Rijkspolitie zijn op deze plaats binnen een jaar reeds drie auto's in het water geraakt. De oorzaak zou zijn dat er te snel werd gereden. Een oververmoeide autobestuurder uit Utrecht, die het stuur van zijn luxe bestelwagen niet meer in bedwang kon houden, is Zaterdagmiddag op de Am sterdamse Straatweg by zijn woonplaats ingereden op wielrijders en voetgangers. Tien personen werden gewond. Drie van hen zijn in een ziekenhuis opgenomen. De 23-jarige chauffeur J. Hoogstede is Zaterdag op de onbewaakte overweg in de lyn D e 1 d e nHengelo met zijn auto door een trein gegrepen en overleden. Voetballer overleden Tijdens een voetbalwedstrijd tus sen de Rotterdamse clubs D.C.L. en C.V.V. is de 32-jarige speler van D.C.L. Bertus van den Berg plotse ling onwel geworden en aan een hartverlamming overleden. Toen het 5-jarig dochtertje van de landbouwer M. in Terwisch bij Ter A pel plotseling de weg overstak, werd het door een auto aangereden. Het kind is enkele uren later overleden. Op de Hoofdweg in Amsterdam werd Zaterdag de 80-jarige M. C. G., die op een vluchtheuvel stond, door een rakelings passerende personenauto tegen de grond geworpen en onder een volgende auto gedood. In Asten (N.-Br) werd de 84-jarige M. Smits door een personenauto gegre pen. Hij is aan de opgelopen verwondin gen bezweken. De 19-jarige jongeman Beursman uit Hellendoorn is overleden nadat hij zich op zijn fiets door een auto had laten meeslepen en daarbij een ernstige val had gemaakt Meer zon Tot morgenavond verwacht De Bilt: Licht tot half be wolkt; dro weer. Zwakke tot matige wind in hoofd zaak tussen Weet en Zuid. Iets koudere nacht, maar morgen overdag iets hogere temperaturen dan vandaag. 'Opgemaakt te 10 uur.) ZON EN MAAN Woensdag: Zon 4.23—20 53: ma 1.55, op 16.44. Op 8 Juni V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1