JdiettHie geihsrfje Aanrent Italië tussen zwart en rood KW 45 (Neptunus) als eerste logger van Nederland in IJmuiden binnen Schipper Henk Messemaker nam ons - allemaal 1 'i de neus Rus vormt niemandsland dwars door Duitsland Geen twee pet verlaging van vereveningsheffing Wist U Chr. kantoorbedienden heffen hun organisaties op De tweespalt ft tl? WOENSDAG 28 MEI 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tël. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.— per maand; 0 47 per wéék ADVERTENTIËN: 018 per milllmete* (Bij contract belangrijke korting) Drie en dertigste jaargang No 9441 Hoofdredacteur: Dr. E. DIE MER Chof-Bed.: H. W. f. ENSERINR Directie: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONRRL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .StaatpasUcl) It ghrbleoeo oiflö bert Ca tegt)easpoet" Toch weer een Katwijker Sportieve haringrace reeds om 9 uur tot een goed einde gebracht Nog effetjes hoor! iel „Henk Mes" om goed acht uur vla Radio-Scheveningen tegen lijn reder, en daarmee wist deze genoeg. Met haastige spoed ging er een vracht wagen naar IJmuiden om de lading van de KW 45 (Neptunus) over te nemen: in totaal 14 kantjes, waarvan 8 kantjes eigen vangst, 3 van de KW 22 en 3 van de KW 65 (alle Groep-Parlevliet). De Neptunus ging als eerste in IJmuiden binnen lopen! Schipper Hendrik Messemaker uit de Boorsmastraat had de hele boel voor het lapje gehouden den", de legpenning met oorkonde van de gemeente Velsen. Burgemeester mr M. M. Kwint reikte de onderscheiding dit We mogen dat wel, die sportieve zwijg zaamheid. Niemand aan de wal wijt in de afgelopen nacht nog, dat de KW 45 op wég naar huis was. Pas om eên uur óf half 4 vanmorgen heeft de schipper van de Neptunus de reder voor het eerst op de hoogte gesteldEn wij allemaal maar uitrekenen, dat de VL 85 wel num mer één zou zijn, of misschien nog de KW 124. Enkele minuten vóór negen legde de Neptunus in IJmuiden aanals eerste van het hele land. Onze gelukwensen! Ook dit jaar mocht het dus een Katwij- ker zijn, die de haringrace heeft gewon- De Neptunus heeft gevist op 56 gr. 45 min. N.Br. en 2 gr. 10 min. O.L. Tien over half zes gisterochtend gaf de 42-jarige schipper het bevel, naar IJmuiden koers te zetten. Niemand, behalve de beman ning, die het wist.De motor is ér een van 240 pk, er werd 265 mijl afgelegd in 27 uur. de snelheid was dus ongèveer 93i mijl. De wind was gunstig, hoewel toch ook voor over dwars. De kwaliteit van de haring werd door de deskundigen heel goed genoemd, de haring is niet klein, maar gelukkig ook niet al te groot. Er gingen er ongeveer 900 in een kantje. Schipper Messemaker had van de an dere jagers niet veel gemerkt. Hij meen de, dat de KW 124 achter hem lag en daarna pas de VL 85. Inderdaad is dé KW 124 om ongeveer 12 uur in IJmuiden binnengelopen. Om half 2 zou het „kijken" zijn en daarna de afslag. Met gezwinde spoed is de lading van de KW 45 naar Katwijk vervoerd. Bin nen tien minuten was de vrachtwagen al op weg naar Katwijk. Inmiddels kwamen heel wat officiële personen schipper Messemaker en ?ijn be manning gelukwensen. De Neptunus is gaan strijken met de „prijs van ÏJmui- jaar zelf uit. Ook wethouder J. 0. Aschoff m Velsen was aanwezig. Ook B. en W. van Katwijk waren met spoed naar IJmuiden gesneld. De De wisselbeker, beschikbaar gesteld door de nettenfabriek te Apeldoorn, komt nu toe aan de rederij Joh. Parlevliet Lzn. de eigenares van de Neptunus. Ook voor de eerstbinnenkomende te Vlaardingen en Scheveningen is een beker bestemd. Maar och, aan zoveel andere vissers komt evenzeer de eer toe. Ook hen geldt onze nationale trots. En 't is voor. allén maar té hopen, dat de vangsten niet meer zó téleur zullen stellen als de eerste nacht We hopen dat het een goede teelt mag worden, met goede besommingen en met een prachtig totaalcijfer. De Neptunus is in 1913 als zeillogger gebouwd. In 1950 kwam er een motor ln. Aan boord was ook een „prenter". as het misschien nog wel in het nieuwe afslaglokaal, maj rederijvereniging „Vuurbaak" is er toch wel flink op vooruitgegaan! Het eerste kantje van de KW 45 werd voor f 576 verkocht aan firma Parlevlietvar Plas. Daarna werden de volgende prij zen geboekt: f 501 (eerst opgehouden), f 452, f 409, f 457, f 451, f 601, f 564, f 574, f 594, f 505, f 506, f 507 en f 518. Totale opbrengst dus f 7215, dat is f 515 per kantje. De Wilhelmina I De Wilhelmina I (KW 25) belde gister avond, dat het schip na een vergeefse nacht was opgestoomd naar 57 gr. 30 N.B. (Noordelijker dan de eerste nacht dus) en 3 gr. 30 min. O.L. Er zaten daar meer loggers in de buurt, op de grote vissersbank. Men had góede verwachting, dat het nu beter zou gaan. Er waren kele haringjagers gesigneerd, maar ver der was er vanzelfsprekend weinig nieuws. Via de radiotelefoniste te IJmui den werd besloten met een hartplyke groet van de bemanning aan de mt Onze verslaggever is nu overgestapt op de jager IJM 75 (Gorredjjk) en hoopt morgen in IJmuiden aan te komen De evenals vorige jaren zo actieve K.M.C. zorgde ook nü voor een hartelijke; verwelkoming van de mannen van „Neptunus". De bemanning werd met familieleden in de trouwzaal van het raadhuis ontvangen en daar op treffende wijze toegesproken door Katwijks burge meester en de heer C. van Tongeren, voorzitter van de K.M.C. Natuurlijk, kwam opnieuw duidelijk naar voren prettig het zou zijn geweest als de eerste Hollandse nieuwe in eigen haven had kunnen worden aangevoerd. Bij het ter perse gaan van dit nummer lag het in het voornemen aan Koningin Juliana op paleis Soestdijk de eerste malse maatjes aan te bieden. Sigaren goedkoper dan de banderolleprijs Maar er zijn bok reeds nieuwe accijnszegels Van vandaag af tot 1 November zijn er sigaren te koop tegen prijzen die lager zijn dan op de oude banderolle vermeid staan. Daarnaast komen nieuwe accijns- zegels in roulatie, die normaal op de verpakking zijn aangebracht, maar v. op een blauwe verticale lijn door het woord sigaren is aangebracht. Bij siga ren die per stuk zijn gezegeld, is de blauwe streep door de prijs aangebracht. De prijs voor deze sigaren moetén kloppen met de banderolleprijs. De fabrikanten hebben besloten tot uniforme prijsverlaging en vanzelfspre kend zal de winkelier dit schema volgen, anders komt hij er zelf aan tekort. Een sigaar met een oude banderolle van 30 ct zal dus in het algemeen voor 26 ct veókooht worden; een sigaar van 25 ct gaat voor 22 ct de deur uit; van 2Q ct voor 18 ct, van 15 ct voor 13 ct. Daar de nieuwe banderolles de pas verlaagde prijzen aangeven, is het heel goed mogelijk dat enige maanden lang dezelfde sigaar in de handel is met twee versohillende accijnszegels, doch dezelfde prijs. Aldius deelt de Vakgroep Siigaren- indaistnie te Eindhoven medé. Maandag hebben allien die sigaren produceren of, verkopen, bun oud voorraden schrifte lijk opgegeven. Deze voorraden werden vandaag gecontroleerd door een Leger van duizend ambtenaren van de accijn zen. Van de oude voorraden wordt 13 pot door minister Lief inck terugbe taald. De afrekening volgt later. Zo wordt dus het decreet uitgevoerd, gericht tegen dé „infiltratie van Westerse agenten, spionnén en saboteurs". Wat het niemandsland betreft, alle inwoners moe ten de strook verlaten en niemand mag haar betreden zónder Ausweis vai vólkspollzei. Alle Duitsers die de Ooste lijke zone willen bezoeken, dienen Zondag af in het bezit te zijn van speciale vergunning. In "dë practjjk zal zulks neerkomen op •n aanzienlijke beperking van Duitse verkeer. De maatregel heeft échter alléén betrekking op Duitsers. Er wordt niet verwezen, aldus Reuter, naar onder danen van de drie Westelijke mogend heden. De Oost-Duitse autoriteiten krij gen de bevoegdheid, om Oost-Duitsland eventueel voor allé West-Duitsers en West-Berlijners af te grendelen In de ontstane strook, waar dus bomen en an dere obstakels verwijderd worden, krij gen de Oost-Duitsers nu een schootsveld machinegeweerposten, komen er tankvallen etc In aansluiting aan hetgeen reeds ver- In Duitsland twee dagen geen krant Zeg vrouw ik lees dat we tw dagen geen krant krijgen. Dat heb ik gisteren al gelezen. De Sowjet-represailles Voor betreding der Oostelijke zone wordt een speciale pas geëist EEN „NIEMANDSLAND" van vijf km diepte, een grotendeels kale strook langs dé Oostduitse kant, zal Oost-Duitsland van West-Duits- land scheiden. Zwart geüniformde leden der Oostduitse politie, in bull dozers van het rode leger, zijn prompt met het werk begonnen. Dit is het antwoord der Russen op de nieuwe alliantie van Bonn met de Westelijke Geallieerden. Men zal de, nu ontstane, gordel, slechts mogen passeren met speciale visa. Hij zal zich ook langs de Oostduitse kust uitstrekken. Ridgway's zegetocht in Parijs Communistische bladen in beslag genomen Generaal Ridgway is, zoals reeds in het kort gemeld, in Parijs aangekomen om het opperbevel over de Atlantische strijdkrachten van Eisenhower over te Twintigduizend zwartgehelmde van de mobiele garde bewaak ten dé route waarlangs de nieuwe com mandant met vrouw en zoon van het vliegveld Orly naar de stad reed. De gar disten hadden het niet moeilijk. De groot scheepse incidenten die de communisti sche pers had aangekondigd, bleven be perkt tot een opstootje in een voorstad, waar e^n groep demonstranten onder het schreeuwen van leuzen opdrong. Eisenhower, Montgomery, Gruenther, Juin en een reeks staf-officieren van SHAPE waren naar Orly gekomen om Ridgway te bégroeten. Het was op tien dagen na precies S jaar geleden, dat de „vechtgeneraal" per parachute op Franse grond landde om te helpen de taak, de belangrijkste die ik vuld heb, met een diepgevoeld plichts besef en een zuiver geweten," zo ver klaarde Ridgway. „Ik treed daarbij bi het voetspoor van een zeer groot man, legers der Atlantische gemeen schap leidde met één doel voor ogen: dé duurzame vrede. Die man is generaal Eisenhower." Bij de Are de Triomphe werd Ridgway begroet door generaal Bethouard, de militaire gouverneur van Parijs. De nieijwe commandant legde een grote krahs hü het graf van de onbekende soldaat. Veiligheidshalve heeft de Parjjse poli tie beslag gelegd op alle exemplaren van de communistische bladen „l'Humanité" en „Liberation", wegens hetze in ver band met de komst van Ridgway. meld, laten wij nog volgen, dat alle tele foonverbindingen tussen Oost en West Berlijn zijn afgesnedén; het telefoon- en telexverkeer tussen de Oostelijke en Westelijke zone beperkt Is tot één lijn; en de Geallieerde militaire patrouilles op de wegen van en naar Berlijn op nieuw worden geweerd, zulks dus oók bij Helanstedt. Burgemeester Reuter van West-Berlijn formuleerde de toestand" aldtis: „Twee rivalen hebben dé revolvers op tafel ge legd". I De werkloosheidsverzekering Op korte termijn thans beslissing te verwachten TSE INVOERING van de Wachtgeld- en Werkloosheidswet, die, gelijk bekend is, op 1 Juli a.s. in werking zal treden, gaat allesbehalve over rozen. Verleden week konden wij berichten, dat de Stichting van de Arbeid aan de Regering had geadviseerd, de financiële gevolgen aldus te regelen, dat de werkgevers ook het premiegedeelte van de werknemers zouden betalen in dë vorm van een loontoeslag, welke hogere uitgaaf dan zou moeten worden gecompenseerd door een verlaging van de verevenings heffing met 2 procent. Gejijk men we?t wordt door het rijk ujt bet Vereveningsfonds een deel van de sociale voorzieningen gefinancierd. Gisteren heeft in het gebouw van de Stiéhtirig van de Arbeid over dit vraag- een bespreking plaats gehad tus- het bestuur van de Stichting en de ministers Drees (voorzitter). Joekes, Aïbregts. Liéftinck. Mansholt en staats secretaris Van Rhijn. Naar wij vernemen Is tijdens deze bespreking geen beslissing gevallen Het overlég duurt nog voor'. Overigens is wei te verwachten, dat op 2éer korte termijn resultaten kunnen worden gepubliceerd. Zijn wij wel ingelicht, dan is van geringszijde nogal enig bezwaar inge bracht tegen de door de Stichting voor gestane oplossing. Dia oplossing zou im- de schatkist zeker een kleine f 100 millioen kósten. Er wordt dan ook ge zocht naar een oplossing, die minder geld aan de openbare financiën zal onttrek ken. Zo is de gedachte geopperd, het de werkgevers aanvankelijk vast gestelde premie-deel voor de werkloos heidsverzekering te verlagen van gemid deld 2,8 op 2,4 pet. Dat kost het rijk dus niets. Voorts zou men de premie voor de kinderbijslag met een half pet willen verlagen. Aangezien het ook hier gaat ëen „bedrijfslevenfonds", zou ook deze verlaging het rijk niets kosten Ten- is overwogen, wel ten laste van hét rjjk, de vereveningsheffing eveneens met een half pet te verlagen. Het „offer" van het rijk zou dan dus slechts een kwart bedragen van dat, dat gebracht zou moeten worden wanneer het advies van de Stiohting zou worden opgevolgd. Door deze maatregelen zou echter het werkgevers-aandeel voor een zeer be langrijk del nog niet zijn gecompenseerd. En daar zitten nu juist de moeilijkheden. »De zestien mannen van de Nep tunus hadden er veel plezier in, dat ze de mensen aan de utal er tussen hadden genomen. (Foto D. Kruyt.) Twee baby-lijkjes in Den Haag gevonden (Van een onzer verslaggevers) Dezer dagen werd in de struiken aa de Hijslag bü de Kapelweg te Scheve ningen het lijkje gevonden van een geboren jongetje. Het moet er hoogstens enkele dagen daar gelegen hebben. Het kindje had opvallend zwart haar en in enkele lappen gewikkeld. Een dergelijke vondst werd even gedaan in de sloot bjj de Haagse be graafplaats Oud Eik en Duinen. Hier lag het lijkje van een pasgeboren jonge tje in een oude gele broodtrommel. Het geheel was gewikkeld in stukken tafel en oude lappen. Het lijkje kan ge ruime tijd daar gelegen hebben. De hoofdinspecteur vah pólitie, chef der afdeling Zeden- en Kinderpolitie, bureau Laan Copes van Cattenburch 5, verzoekt ieder, die meent in verband met deze vondsten inlichtingen te kun- verstrekken, zich te wenden tot zijn bureau of het naastbijzijnde politie bureau. Katwijks edelachtbare heren proeven de eerste Hollandse Nieuwe. Rechts de schipper van de Neptunus, Henk Messemaker. Foto D. Kruyt. DAT vermoedelijk door kortsluiting de grote schuur bij de boerderij van de landbouwer Roeda te Halium (Fr.) is uitgebrand en de schade door verzeke ring wordt gedekt. DAT omtrent de uitbetaling van Duitse Duitsers te verjagen. „Ik aanvaard mijn sociale renten over de periode vóór 1 September 1949 (toen de Bondsrepubliek in werking trad) niets wordt beslist eer de Duitse schubden zijn geregeld, het geen blijkens het antwoord van minister Aïbregts aan het Tweede Kamerlid Ne- derhorst (Arb.) over enige maanden is te verwachten. DAT het Statenlid A. de Vries (A.R.) in de Friese Statenzitting gevraagd heeft hoever de plannen tot bedijking of in poldering van de Lauwerszee gevorderd zijn. DAT een 28-j. laswerkman in de kleine Kattenburgerstraat te A'dam zijn even eens 28-j a.s zwager met een broodmes in de rechterheup heeft gestoken, waar na het slachtoffer in het ziekenhuis werd opgenomen en de dader werd gearres teerd. DAT tijdens opgravingen van een neer gestort Duits vliegtuig bij Geleen (L.) opnieuw het stoffelijk overschot van een Duitóe piloot uit de oorlogsjaren is aan getroffen. DAT de rondweg langs Bolsward van Hichtum naar de rijksweg 43 op 24 Juni wordt geopend en de brug in de aftak king naar Bolsward de naam heeft ge kregen van de Friese dichter Gijsbert Japix. DAT 150 leden van Kamers van Koop handel de tentoonstelling „De Rijn in de R. A. I." en het A'dam-Rijnkanaal hebben bezocht. DAT het ledental van de Ned. Chr. Werkmeestersbond vorig jaar van 1306 tot 1381 is gestegen. DAT uit R'dam met het stoomschip Hadar een ambulance-auto voor het Is raëlische Rode Kruis is verscheept, die is bekostigd door giften van Nederlan ders. DAT het landgoed Kasteel Rimburg over Worms (L.) ter grootte van bijna 10 ha voor het publiek is opengesteld. DAT de. Centrale Bond van onderling beheerde Ziekenfondsen op 30 Juni in Utrecht zijn jaarvergadering houdt.. Belangrijke stap met het oog op de P.B.O. Nieuwe beambtenbond als tussenstation op de weg naar eenheid met handarbeiders (Van een onzer verslaggevers) TN HAAR GISTEREN te Zeist begonnen algemene vergadering heeft de J Ned. Ver. van Christelijke Kantoor- en Handelsbedienden in principe besloten de organisatie op te heffen, om mee te kunnen werken aan de oprichting van een Ned. Chr. Beambtenbond, samen met de Christelijke organisaties van technici en van werkmeesters. Vandaag zou dit besluit officieel worden bekrachtigd. Het principebesluit viel gisteravond, toen een motie-Utrecht, waarin gezegd werd dat geen beambtenbond gesticht moet worden, maar onmiddellijk moet worden meegewerkt aan de tot standkoming van bedrijfsbonden met 157 tegen 40 stemmen werd ver worpen. Hiermee werd uitgesproken, dat de i Dat deze tegenstelling tussen hoofd- en huidige organisatievorm niet gehand- handarbeiders helaas ook binrien de het oog op de Christelijke werknemersorganisaties, nog ufijjp iang niet overbrugd is, bleek ook weer bij de vrij emotionele discussies over de motie-Utrecht. Het werd ook nog onder streept door een opmerking van de voor zitter, de heer H. J. Vermeulen, in zijn openingswoord. Hij deelde mee, dat bij de samenstelling van de bedrijfscommissies. die de wet op de ondernemingsraden zullen moeten uitvoeren, niet alleen moeilijkheden worden ondervonden van de zijde van de werkgevers, maar ook van de handarbeidersbonden. Deze laat- sten zouden n.l. van oordeel zijn, dat het beambtenelement in de bedrijfscommis- digd moet zyn, als het wel vertegenwoor- sies maar spaarzamelijk vertegenwoor digd moet zijn. Het hoofdbestuur nam een motie van de afdeling Den Haag over, waarir vraagd wordt een propagandist aai. stellén, zodat een dergelijke functionaris opnieuw zijn intrede in de bond zal doen. Mossadeq naar Neder land vertrokken De Perzische eerste minister Moham med Mossadeq is vanmorgen, vergezeld door de Perzische delegatie met een vliegtuig van de K.L.M. naar Nederland vertrokken, waar hij voor het Interna tionale Gerechtshof het Perzische stand punt in de Perzische oliekwestie zal dedigen. Duizenden aanhangers vai. premier juichten hem op het vliegveld van Teheran toe: „Lang leve Mossadeq, onze nationale held." Ministers, senato ren en afgevaardigden deden 'dr Mos sadeq uitgeleide. Vier Nederlandse rechercheurs die door de Nederlandse Regering zijn ge zonden, reizen met dr Mossadeq mee De Perzische premier heeft documen ten bij zich, waarmede hü wil aantonen aat er sprake is geweest van „Britse in menging in de binnenlandse aangelegen organisatie. De op te richten beambten bond moet worden gezien als een tussen station op de weg van de beroepsmatige de bedrijfstaksgewijze organisatie der vakbeweging. De verschillende be drijfsgroepen. die binnen deze beambten bond gevormd zullen worden, zullen v samenwerken met de organisaties handarbeiders in de overeenkomstige bedrijfstakken en na een overgangs periode, waarin men elkaar beter heeft teren kennen, kunnen in de daarvoor aanmerking komende branches de be drijfsbonden worden gevormd. Deze bon den zullen dan alle werkers van hoog tot laag in deze bepaalde bedrijfstak omvat ten en dus zijn afgestemd op de P.3.0 Het motief voor de vorming van het „tussenstation" is, dat naar het oordeel van vele beambten thans nog niet de juiste sfeer bestaat voor een samenwerking van hoofd handarbeiders in éen organisatie. De beambtenbond zal voor deze sfeer de kweekplaats moeten zijn. DAT voor de bouw van 36 ééngezins woningen en 105 etagewoningen te Nij- megen-West laagste inschrijfster fa Smulders en Graft te Oisterwyk met f 1.228 000 (hoogite f 1.384.000). DAT de Amerikaanse ambassadeur Selden Chapin in zijn jacht de Half Moon, een omgebouwd vissersvaartuig, een tocht langs het A'dam-Rijnkanaal heeft gemaakt en doorgevaren is Maastricht voor de dodenherdenking op Margraten. DAT in Groesbeek het zevende huis (ditmaal voor alleenstaande jongens 14—21 j.) is geopend van de stichting Centrale Practische Werkverruiming Hulpverlening (stichter ds Visscher, de „arme Friese hei") DAT de landelijke demonstratie in de Blauwe Week Maandag as in Haarlem (Grote Kerk en Haarlemmerhout) wordt gehouden met als sprekers ds L H. Rui tenberg. pater Abdon van Beek en de Engelse mevr Healh DAT de Groningse kustvaarder Uni-T (575 ton), die in November op zijn eerste reis voor de Zweedse kust is gezonken, thans door een Hamburgse maatschappij is geborgen en in Stockholm «voorlopig gerepareerd zal worden. heden Von Falkenhausen vrij man Géneraal Von Falkenhausen, in de af gelopen oorlog bevelhebber der Duitse troepen in België en Noord-Frankrijk, werd door het Duitse zuivwmgshof te Frankfort vrijgesproken van beschuldi gingen, als zou hü het n®tionaal-socia- lisme hebben aangehangen. Wü herinne- re-i er aan. dat Von Falkenhausen ver leden jaar Maart door een Belgische rechtbank veroordeeld was tot 12 Jaar dwangarbeid, doch later met het oog op zijn slechte gezondheid werd vrijgelaten. OP de demonstratie van de P.vd.A. op Hemelvaartsdag te Amsterdam, heeft ook de heer Oosterhuis, voorzitter van het N.V.V., gesproken. Het Vrfle Volk gaf een deel van zijn rede aldus „Oosterhuis verklaart niet ln twee spalt te leven, zoals sommige vakbonds bestuurders uit Katholieke en andere confessionele kringen. „Ik sta al dus de N.V.V.-voorzitter als man van de vakbeweging met héél mijn hart achter de partij, w"ier economische en sociale politiek zonder aarzeling mijn volle en warme sympathie heeft. Welnu, N.V.V.-ers, helpt die politiek, helpt de P.v.d.A. aan een klinkende verkiezingsoverwinning". Hieruiit blijkt wel, dat er bij vóór de oorlog niets veranderd is. De verhouding N.V.V.P.v.d.A. is preoies dezelfde als die van N.V.V.—S.D.A.P. Het N.V.V. wordt gebruikt als toevoerpoort tot de P.v.d.A. Men kan zelfs dieper teruggaan in de historie en zeggen: de socialisten hebben van het begin af de vakbeweging ge- (lees: mis-) bruikt om de socialistische beweging en beginselen ingang te doen vinden. HET geviel, dat juist op de dag. waar op wij Het Vrije Volk lazen, wij had den zitten lezen in het mooie gedenk boek van de Ned. Chr. Grafische Bond, bij het 50-jarig bestaan geschreven door de bondsvoorzitter Joh. A. Conjong. Daarin hadden we de historische beves tiging ven bovengenoemde stelling ge- Conjong schrijft, als hij de motieven voor de oprichting van de moedervereni ging van de N.C.G.B. in 1834 memoreert: „De wijze ren werken van deze (de „al gemene"» bond beantwoordde echter niet aan de eisen, die de Chr. arbeiders op grond van hun levensbeschouwing meen den te moeten stellen. Door het propa ganda maken voor politieke doeleinden inzichten onttrok men de vakbeweging aan haar oorspronkelijk doel. Er was een dringen en drijven in één bepaalde richting, die niettegen staande veler beweren, „dat hij door „iedereen" gevolgd kon worden tn- ging tegen hetgeen het Chr. geloof en 't geweten eiste." Wij hebben in dit citaat enige woorden gecursiveerd. Men leest uit de woorden de heer Oosterhuis, dot hetzelfde „dringen en drijven ln één bepaalde richting", waarvan Conjong verhaalt, thans, bijna 60 jaar later, nog precies hetzelfde is. T)IT brengt ons tot iets anders, dat niet •L' zo in eerste opslag uit de woorden de heer Oosterhuis te lezen is, maar dat er toch volkomen in zit: de verkeer de plaats, waarop hij „de tweespalt" zoekt. Hü verklaarde als N.V.V.-voorzitter niet, zoals sommige vakbondsbestuurders uit confessionele kringen, „in tweespalt" te leven, want hij staat met heel zön hart achter de partij, welker economische en sociale politiek zijn sympathie heeft. Geen tweespalt dus op het terrein der sociale en economische politiek. Wij ne- het op gezag van de heer Oosterhuis gaarne aan, hoewel wü ook wel eens cri- tische woorden uit zijn mond gelezen hebben. Is hij bv. zo gelukkig met het departement van Sociale Zaken, waar zijn partijgenoten Joekes en Van Rhijn de scepter zwaaien? Is hij het zo harte lijk eens met de trage invoering van de Wachtgeld- en Werkloosheidsverzeke ring? Is hij zo big met de gang van za ken t.a.v. de unificatie der sociale verze kering en die t.a.v. de ouderdomsvoor zieningen? (Zie voor vervolg pag 2) „Lichtend" voorbeeld uit België Bolsward krijgt gratis tweetalige borden IQ Bólfward. een van de eerste gemeen- jn die besloten tweetalige plaatsnaam borden aan te brengen, heeft het ge meentebestuur een brief uit het twee talige België ontvangen, waarbü uit sympathie voor het besluit gratis borden werden aangeboden De borden zullen in letterlyke zin een lichtend voorbeeld zyn, omdat ze worden gemaakt met licht, gevende letters. De wereldfederatie voor Dierenbe scherming heeft zich met verschillende en omtrent de herziening van de JACHTWET tot minister Mulderüe ge- o.m. om ..verwilderde katten" niet onder „schadalük wild" te rangschikken. HET WEER IN EUROPA Rapporten von hedenmorgen 7 nur 52 li ill II; ÏES 1 n S 5 *x Stockholm Londen Kopenh A'dam Parüs Nice Berlijn Frankfurt Wenen half hew regen nevel geh bew regen nevel regenbui ZZW 2 16 0 W 5 22 0 Z 10 16 0J W 8 16 8 windstil 1 24 o WZW 3 22 0 windstil 21 o ZZW 2 15 0.1 ZZW 5, 15 3 WNW 4 16 4 R. S. STOKVIS ZONEN N.V. Koud weer Tot morgenavond verwacht De Bik: Wisselende oewol- kifl* -not enkele bu.en. Mauge tot krachtage Wes telijke tot Noordwestelijke wkvd Koud. (Opgemaakt te Zon en Maan. Donderdag: zon 4 28-20.47; maan ot> 922. onder 0.42. Op 31 Mei EJC.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1