ïlicutuc gTriftsdje (Courant De Russen kondigen met veel bombarie represaille-maatregelen aan Verdrag heden te Parijs ondertekend Wist U DINSDAG 27 MEI 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week Drie en dertigste jaargang No 9440 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINR Directie: F. DIEMER CHR1STEL11K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,Staat*astlcl| is ghe&leoen oiïo htrt lo tcgfjenspoef Teleurstelling over geringe haringvangsten ZJE PAG. s Na de ondertekening te Bonn Controle op zone-grenzen verscherpt en meer druk op Berlijn NA BONN is de aandacht der wereld speciaal gericht op Parijs, waar, zoals elders in dit nummer vermeld, vandaag het verdrag betref fende de Europese Defensie Gemeenschap getekend wordt. Zowel Acheson, Eden, Schuman als Adenauer zijn thans in de Ville Lumière. Ongetwijfeld zullen de „Grote Drie" thans de jongste Russische nota bespreken, waarin opnieuw werd voorgesteld een viermogendheden- conferentie bijeen te roepen. Inmiddels nemen de spanningen in Berlijn en aan de grens tussen Oost- en West-Duitsjand toe. De Oost-Duitse reactie op de ondertekening van de Conventie van Bonn kenmerkt zich door een ongewone felheid. Het hoofd van de Oost-Duitse voorlichtings dienst, prof. Eisler, liet als intimidatie horen, dat „de lach van de onder tekenaars van het West-Duitse verdrag spoedig zou verkeren in gehuil." Hij voorspelde, dat deze daad tot een derde wereldoorlog zou leiden. Duizenden Oost-Berlijners namen deel de betogingen langs de grens tussen Pinto doet weer van zich horen Nu op jacht naar Burgess en MacLean Het grote Londense blad Daily Ex press heefrS de voormalige Nederlandse laiit.-kolonel Oreste Pinto opdracht ge geven een onderzoek in te stellen naar het lot van de verdwenen diplomaten Burgess en MacLean. Pinto heeft in Engeland een boek gepubliceerd onder- de titel Spionnenvanger (dat is hij zelf), waarin hij de legende, als zou de Ne derlandse verrader „King-Konig" Linde- mans de plannen voor de operatie in Arnhem (1944) aan de Duitsers hebben •uitgeleverd, opnieuw oprakelt. Pinto doet het geheel ten onrechte voor komen eflisof hij Lindemans heeft ont maskerd en gearresteerd. In Engeland wordt dit algemeen geloofd1, hoewel beter kon weten. Pinto, die thans Brit ls, werd door het Bureau Nat. Veilig heid, waaraan hij verbonden was, ont slagen. Vandaag zou Pinto in de Daily Express zijn ontdekkingen wereldkundig maken. Pinkster-zendingsweek in televisie en radio De NCRV besteedt zowel in haar tele visie- als haar radioprogramma aandacht aan de Pinksterzendingsweek. Vanavond wordt het televisie-beeld Het Rijk zon der Grenzen uitgezonden in nauwe sa menwerking met de zendingscentra Oegstgeest en Baarn. Morgenavond is er een radioprogramma onder de titel Ver kondigt alle landenToespraken van prof. dr H. Kraemer en prof. dr J. H. Bavinck worden afgewisseld met massa koorzang en flitsen uit het zendingswerk van alle werelddelen. Op Pinkstermaan dag gaat ds Harun Hadiwijono uit Djocja voor in een radio-kerkdienst te Hellen- doorn. Verder spreken in de morgen- en middagdiensten voor de NCRV predikan ten die nauw bij de zending betrokken Oost- cn West-Berlijn, waar de Weste lijke politie enorm versterkt was en han delend moest optreden. Volgens Reuter heben Amerik. soldaten en leden de Dost-Duitse voikespolitie aan de grens nabij Hof, in Beieren, ongeveer 15 schoten gewisseld. De, hierboven ge noemde Oost-Duitser Eisler, verklaarde, dat Oost-Duitsland heeft besloten maat regelen te treffen, om „het binnendrin gen van spionnen, saboteurs en agenten der V.S. te voorkomen" en te Berlijn ook verscherpte maatregelen zullen worden getroffen. Deze maatregelen zulen echter onmid dellijk worden opgeheven, als een ac- coord wordt bereikt over het houden var verkiezingen in geheel Duitsland. Het behoeft geen betoog, dat de West-Duitse regering de Dost-Duitse laster als „ge heel verdraaide feiten" van de hand heeft gewezen. Het is juist Oost-Duitsland, dat een stroom van communistische agenten naar West-Duitsland stuurt. Socialistische en Sowjet-protesten Intussen blijkt ook in Duitsland eet enorme verdeeldheid te bestaan over di ondertekening van de Conventie vai Bonn." De officiële nieuwsdienst der Sociaal Democraten gewaagt van eei „zwarte dag voor Duitsland." De Vrij; Democraten, d.i. de tweede party vai Adenauer's regeringscoalitie, meent, dat er geen reden voor feestvieren is. De uiterst rechtse „Socialistische Rijks partij" noemt de getekende verdragen „erger dan het vredesdictaat van Versail les." Het gevaar van een burgeroorlog tusen Oost- en West-Duitsland is naderbij gebracht. Het Israëlische parlement te Tel Aviv verdaagde zijn bijeenkomst uit protest tegen de ondertekening der verdragen. Een Israëlisch avondblad schreef zelfs in de kop: „Vrijheid teruggegeven aan een land van moordenaars." Radio-Moskou liet een ander geluid ho ren: „Door de Conventie van Bonn West-Duitsland nog slechts een marionet- tenstaat en de militaire alliantie tussen de vier landen betekent slechts voorbe reiding tot een derde wereldoorlog." Wij stemmen in met het oordeel van dc NewY orkTimes, dat weliswaar eer Tweelingbroers en beiden semi-arts Ferdinand en Hein op zoek naar geluk in Amerika uit Den Haag. Wie Hein is en wie Ferdinand is, weten alleen ingewijden, want beiden zijn, 23 jaar geleden, op de zelfde dag geboren, lijken sprekend op elkaar en zijn allebei semi-arts. Ze heb ben ook dezelfde plannen. Want vandaag zijn ze beiden aan boord van de Nieuw- Amsterdam gegaan om in het verre Amerika zich een toekomst op te bouwen. In Californië, zo redeneren zij, zullen de mogelijkheden voor aanstaande artsen on getwijfeld veel en veel groter zijn dan in het kleine Nederland met zijn overvloed van afgestudeerden. In een betrekkelijk klein ziekenhuis (200 bedden) in de mooie plaats Berkeley, aan de baai van San Francisco, tegenover de Golden Gate, zullen zij hun studie in theorie en prak tijk voortzetten, als intern co-assistent. Behalve hun gemeenschappelijke be langstelling voor de geneeskunde hebben Ferdinand en Hein ook dezelfde hob- bie. Want beiden wijden zich al jaren met bijzondere interesse aan de tennissport. Hein heeft het zelfs gepresteerd om de bekende speler Wilton in Wimbledon te verslaan en Ferdinand bracht het in 1950 tot Haags districtskampioen. Het merk waardige bij dit alles is, dat het „nest", aan de Groot Hertoginnelaan, waaruit Woningnood: dringendste probleem van thans Stijgende ongerustheid over de werkloosheid Ons volk is voor 44 procent van mening dat de eerste taak van de nieuwe regering bestaat in het helpen oplossen van de woningnood. Dal blijkt uit de halfjaarlijkse enquête van het Ned. Inst, voor de Publieke Opinie. De woningnood heeft al van de bevrijding af geheel of bijna bovenaan het lijstje wensen gestaan. Nummer twee is ditmaal de werk loosheid oplossen (20 pet; dit pro bleem is in een half jaar van 4 tot 20 procent geklommen.'). Vervolgens vraagt 11 pet van ons volk: in de eerste plaats lonen en prijzen in evenwicht brengen; 4 pet belasting en sociale lasten omlaag; 3 pet voor vrede zorgen, krachtige defensie enz.; 2 pet pensioenen e.d. verbeteren; 2 pet begroting laten kloppen, minder ambtenaren, etc. In 1948 stond de Indonesische kwestie nog aan de top beide studenten komen, wel een echt doktersnest is. Want de heer Beernink is een zeer bekend Haags oogarts, die meer dan vijf-en-twintig jaar als officier van gezondheid in het Militaire Hospitaal in Den Haag zijn werkkring had. En me vrouw BeerninkTrip is een niet minder bekend .kinderarts. Ook de 24-jarige doch ter en zuster van de tweeling studeerde in de medische faculteit te Leiden. Als het goed gaat met het ondernemen de tweetal, zal de verdere familie Beer nink niet lang meer hier blijven. Want al is de heer Beernink de vijftig gepasseerd, hij ziet ook voor zich en zijn echtgenote nog mogelijkheden om zich ginds in hel mooie Californië op medisch gebied ver dienstelijk te maken. Half millioen Roomsen in Barcelona congres der R.K. Kerk, waarop het cen trale thema de Vrede is. Een half millioen pelgrims uit alle niet-communistische landen zijn hier bijeen om een massale hulde te brengen aan de zg. Eucharistie, het „Sacrament des Altaars". Rijk versierde altaren zijn in de stad i de open lucht overal opgesteld. Het grootste is bijna 50 meter hoog en wordt bekroond door een kruis van 39 meter hoogte. Voor generaal Franco, die met zijn gehele regering, het parlement en alle andere staatsorganen in Barcelona vertoeft, is naast dit altaar een speciale troon opgericht, vlak tegenover eenzelfde troon voor kardinaal Tedeschini. Grote contingenten van het leger en 10.000 leden van het Jeugdfront van de Phalanx hebben buiten de stad een ten tenkamp betrokken. De liturgische ge zangen aan het hoofdaltaar worden uitge voerd door een koor van 10.000 stemmen, maar tijdens de laatste pontificale hoog mis zullen koren uit Spanje en uit het buitenland ter sterkte van 100.000 stem men gezamenlijk zingen. Veertien kardinalen, 50 aartsbisschop pen, ruim 200 bisschoppen en 15.000 pries ters zullen voorgaan in gebeden. Morgen zullen duizenden jongens en meisjes hun eerste communie ontvangen en Zaterdag zal kardinaal Tedeschini, bijgestaan door 50 bisschoppen, meer dan 1000 seminaris ten tot priester wijden aan 25 altaren. Nooit zijn zoveel priesters tegelijk gewijd. Een dergelijk cQngres is in 1924 in Amsterdam gehouden. gevaarlijke weg betreden is, maar dat er in werkelijkheid geen keuze bestond. Aangezien ons vele vragen bereikten over de situatie in Helmstedt, vermelden wij, dat volgens A.P. vannacht alles nor maal was bij dez ebelangrijke controle post op de weg naar Berlijn. Aangekon digd was, dat ook daar de grenscontrole extra verscherpt zou worden. Maar van morgen, aldus een woordvoerder, werden de Britse en Amerikaanse patrouilles, die uit Berlijn op weg gingen naar Helm stedt teruggezonden, zonder opgaaf van redenen. Wij zullen dus moeten afwach ten, hoe de toestand zich verder ontwik kelt, want vanmiddag moet de volgende Engelse patrouille uit Helmstedt naar Berlijn gaan. De Russen hebben wel een paar hon derd West-Berlijners, die in dienst waren bij de Oost-Duitse spoorwegen ontslagen. Zij verklaarden, dat er thans bij de Oost- Duitse spoorwegen geen plaats meer is voor West-Berlijners. T elex-verbindingen verbroken De PTT van West-Berlijn bericht, dat de Oost-Berlijnse PTT de telefoonver binding tusen het Oostelijke en Weste lijke deel van Berlijn heeft verbroken. Dit was, zo werd van Oostelijke zijde verklaard, nodig om „reparaties" te kun nen verrichten. Vanmorgen zijn ook 18-telex-verbindingen tusen West-Duits land en plaatsen in Oost-Duitsland ver broken. Veel post uit Amerika voor de Koningin ZIET IS NU VIJF WEKEN geleden dat Koningin Juliana haar bezoek aan de Verenigde Staten heeft ge bracht, maar nog dagelijks ontvangt zij brieven van Amerikaanse burgers uit alle delen des lands, speciaal uit de steden, die zij bezocht heeft, zo meldt Ass. Press uit Soestdijk. Zo bevatte de post, die H.M. giste ren ontving, aldus wordt vernomen, ongeveer 15 brieven van Amerikanen, die hun redacties schrijven op de redevoeringen die de Koningin ge houden heeft. Sommigen doen sug gesties op speciale punten. Op het bureau van de Koningin staat nu temidden van de portretten van andere staatshoofden een foto van president Truman die hij de Koningin met een eigenhandig geschreven op dracht er op heeft toegezonden. Charme, gratie en élegance zijn doorgaans de eigenschappen, waar aan men geneigd is te denken als de Frangaise onder de loupe wordt genomen. Maar wat vindt U hiervan?Deze rode jongedame meen de tegen de komst van Generaal Ridgway naar Parijs te moeten demon strerenDe opperbevelhebber van de Noordatlantische strijd krachten is intussen in de Franse hoofdstad gearriveerd. Twee arbeiders maakten dodelijke val De 26-jarige arbeidêr C. v. d. H. is gisteren in de Wbalhaven te Rotter- op 20 meter hoogte uit de arm van drijvende kraan gevallen en over leden. een werf aan de Grote Wittenbur- gerstraat in Amsterdam is gisteren 55-jarige arbeider op een stapel bal ken getroffen door een balk die omhoog werd geduwd. De man maakte een val 2Vz meter en was vrijwel op slag dood. %gfl Zie je Ferdinand, dan zie je Hein. Zo was het jaren hier in Holland. En nu zegt men dit aan boord van de Nieuw Amsterdam, die het tweetal over de Oceaan zal brengen. Good luck boys! Ook Meine Pot legt bekentenis ai De tweede verdachte van de overval op luit.-kolonel Harjono, Meine Pot, heeft eveneens bekend zich aan de over val ie hebben schuldig gemaakt. Ook zijn bedoeling was het van de attaché papie ren te bemachtigen, waarvan men ver onderstelde, dat zij vn diens bezit waren. Door de beide verdachten, Colson en Pot. werd ontkend, daft zij de bedoeling hebben gehad luit.-kol. Harjono te doden. Zij hebben verklaard dat tijdens de wor steling een schot uit het pistool van Colson is afgegaan. Het tweetal is bij confrontatie me* luiift.-kol. Harjono door deze laatste herkend. Het is de politie niet gebleken, dat sprake is van medeplichtigheid v andere personen dan van de drie tot toe aangehoudenen, Van Delden, Sp en Arts. Het onderzoek in deze zaak duurt echter nog voort. 't Nederlandse grondwater wordt onderzocht In de Achterhoek wordt thans een groot aantal grondwaterstandsbuizen in. de bodem gebracht. Zoals men weet ko men er 20.000 buizen over het gehele land verspreid in verband met een groots opgezet grondwateronderooek ten be hoeve van. de Nederlandse landbouw. De medewerking van de boeren is overal Gunstige beslissing voor Westeilinr Wim Kicken en de L.O.O.l.S. over de moordaanslag „Nimmer zouden we daarvoor zo'n paar jongelingen hebben gebruikt" (Van een onzer verslaggevers) f~\VEREENKOMSTIG de verwachtingendie men, na de behandeling van de zaak-Westerling in Raadkamer door de Amsterdamse rechtbank mocht koesteren, is hedenochtend een voor de ex-K.N.I.L.-kapitein gun stige beslissing genomen. De uitspraak luidt; „Overwegende, dat de recht bank geen termen aanwezig acht om de vordering van de Officier van Justitie in te willigen-, beschikkende, wijst het beroep" (n.l. dat van de Officier tegen de beslissing van de Rechter-Commissaris, die Westerling in vrijheid stelde) „af". Mr Veldhuis, Westerlings advocaat, verwachtte dat deze aangelegenheid voor zijn cliënt hiermee definitief beëindigd ia. Inmiddels heeft het hoofdbestuur van de LOOIS gisteravond een vergadering in Den Haag gehouden, onder voorzitter schap van de heer W. H. Kicken. Deze wees in een openingswoord de verant- woordelijkheid van de LOOIS voor d< moordaanslag op overste Harjono met de meest scherpe nadruk af. Noch Meine Pot, noch F. A. Colson waren lid van d< organisatie, al had de LOOIS, omdat zo wel Pot als Colson „mensen in nood" wa ren, wel bemoeienis met hen. Tot derge lijke figuren, die door hun „verzetsda den" in moeilijkheden geraakt zyn, gaat nl. de belangstelling van de organisatie uit. Zij wil hen, zo stelde de voorzitter uitdrukkelijk vast, helpen, „doch alleen met legale middelen". Over de aanslag zei Kicken „Zij was zó dilettantistisch opgezet, uit gewerkt en afgemaakt, dat slechts men sen, die nimmer te voren dergelijke be zigheden bij de hand hadden, haar kon den uitvoeren. Van de ervaren KP'ers, die lid zijn van het LOOIS, had men. ware het al nodig geweest iets dergelijks te doen, wat beters en anders kunnen en mogen verwachten. Bovendien zou de or ganisatie er nimmer twee on-ervaren jongelingen op afgezonden hebben, maar de leiding zou niet geaarzeld hebben er zelf op af te gaan. In een dergelijk geval, aldus de voor- zitter, zou men ook geen wapens gebruikt hebben doch zich simpelweg „met del weg gebaand naar wat men be-1 W. H. KICKEN oogde. Hij vroeg zich echter af. wat de LOOIS de woning van de heer Harjono eken zou hebben. Pot en Colson hebben met hun daad, de LOOIS in minstens een even parket gebracht als Westerling, De pistolen Dat de heer Van Delden de daders pistolen heeft gegeven achtte men slechts „overdrachtelijke zin" juist. De heer Van Delden had een wapen in huis. Maar in verband met de belangstelling, van BVD-zijde aan zyn woning besteedde, vond hij het, enige maanden geleden, toen Westerling nog niet land was, raadzaam, het pistool uit zijn huis te verwijderen. Hij heeft het toen relatie gegeven. Het is moge lijk. aldus een der bestuursleden LOOIS, dat dit Colson is geweest. Het tweede pistool is, na de gisteren gemelde arrestatie, van L. J. Arts, door diens zoon aan de politie gegeven. Men veronderstelde derhalve, dat dit pistool werd teruggebracht naar plaats, waar het vandaan gekomen Over de verschijning van Pot en 1 son midden in de nacht in de woning Van Delden werd gezegd: „Wij, De Europese Defensie Gemeenschap Aan de ratificatie door zes parlementen, zal nog felle strijd voorafgaan TTANDAAG werd te Parijs door de vertegenwoordigers van zes Europese landen de handtekening geplaatst onder het verdrag van de Europese Defensie Gemeenschap (E.D.G.). De strijdkrachten van Frankrijk, West- Duitsland, Italië, België, Nederland en Luxemburg worden samengesmol ten tot een gezamenlijke strijdmacht. Dit verdrag is nu direct verbonden met de Conventie van Bonn, welke gisteren aan West-Duitsland zijn nieuwe status van gelijkheid met de Westerse machten heeft gegeven. De leden worden Kort samengevat, stellen wij -het Europese leger komt te* s'.< de directe contróle van DAT van 30 Mei tot 6 Juni in Arnhem >n Pinksterconferentie van het Euro pees Jongerencontact wordt gehouden. DAT de Verenigingsraad van Centrale m hogere Rijksambtenaren in een motie zijn instemming heeft betuigd met het request van de commissie van samen werking in zake de regeling van de pen en voor het hogere overheidsper soneel, in welk request op hogere uit keringen wordt aangedrongen. DAT de N.V. Mij voor Vliegtuigbouw Aviolanda te Papendrecht deze week 25 jaar bestaat en het personeel Donder- aan de directie twee gedenkramen zal aanbieden. DAT van 14 tot en met 19 Juli in Dor drecht een feestweek wordt gehouden ter herdenking van de eerste vrye sta tenvergadering (op 19 Juli 1572). DAT het Veluws Museum van Oud heden te Harderwijk op 5 Juni door mr M. C. Bloemers van het departement van O., K. en W. wordt geopend. DAT het rijk thans bijna 105.000 ar beidscontractanten in dienst heeft (53.4 pet van het totale personeel, welk per centage voor provincie, gemeente ei waterschappen resp 26.4, 20.5 en 22.3 pet bedraagt. DAT de Fort-schoenindustrie N. V. te DAT de Maastrichtse V. V. V. m.L\ Haarlem haar bedrijf geleidelijk zal plaatsen naar Klazienaveen (Dr.), waar zij in een deel van de gem. industrieflat op den duur 120 personen werk zal DAT het gemoderniseerde vroegere passagiersschip Stierop van de Alkmaar Paket met Pinksteren onder de naam Nassauplaat (1000 passagiers) in gebruik zal worden genomen als 25ste rondvaart boot van de Spidohavendienst in R'dam. DAT het kapitaal van het erefonds voor oud-verpleegsters, waarvoor overal plaatselijke actiecomité's worden opge richt, in enkele weken tijd reeds is ge groeid van f 50.000 tot f 75.000 en weldra de eerste f 100.000 binnen zal zijn (secr.: Weteringschans 86, A'dam, giro 3650). DAT de motorenfabriek Samofa N.V. te Harderwijk vandaag de 1000ste diesel motor sinds de oprichting (in 1950) heeft afgeleverd en thans orders voor 400 mo toren in portefeuille zijn. DAT bij het opgraven van een in 1944 neergestort Duits vliegtuig te Geleen (L.) het stoffelijk overschot van een pi loot is ontdekt, evenals onlangs in Schin- nen (L.). DAT binnenkort de benoeming is te verwachten van G. N. van Ginkel. chef van de administratieve afdeling der Ned. Spoorwegen te Utrecht, tot onderdirec teur van De Schelde in Vlissingen. Pinksteren voor de rondleidingen door de St Pietersberg ook gebruik kan ma ken van de Noordelijke ingang en het Noordelijke gangenstelsel. DAT de Ned. Chr. Ver. van Apothe kers-Assistenten Woensdag haar jaarver gadering zal houden te Utrecht. DAT het bestuur van de Prot. Chr. Arbeiders Internationale van 2131 Mei in Essen vergadert en o.m. het eerste Amerik. rapport van F. P. Fuykschot bespreekt. DAT de Ned. Ver. van Gemeenten gis teren in Den Haag heeft besloten zich spoedig tot de regering te wenden over de plannen om in het buitenland een „schaduw-bevolkingsregister" in te rich- DAT m.i.v. 1 Juni tot burgemeester van Rhoon is benoemd G. Verheul, bur gemeester van Koudekerk aan den Rijn. DAT de uienuitvoer dit seizoen 108 millioen kg bedroeg. DAT gisteren in Utrecht het 40-jarig bestaan is herdacht van de Ned. Ver. van Bibliothecarissen. DAT men op Duiveland is begonnen met de herkaveling van 2500 ha grond en de kosten f 8 millioen belopen. DAT m.i.v. 22 Juni worden opgeheven de vakgroepen groothandel ln huiden en leder en ertsen plus de ondervakgroep groothandel in huiden, leder, lederpro- ducten en looistoffen. bij eenstemmigheid door de regeringen, via de ministerraad voor het Europese leger benoemd. Deze ministerraad be staat weer uit zes leden, elk een kabi netsminister uit een der deelnemende landen. Deze raad, welke het commis sariaat controleert, is weer verantwoor delijk aan de Assemblée. Hierin hebben ait-ting: 21 Duitsers, 21 Fransen. 21 Italianen, 10 Belgen, 10 Ne derlanders en 4 Luxemburgers. E D.G. heeft een looptijd van 50 Jaar en de zes leden-staten zijn gelijk be- rechtigd. De strijdkrachten worden uniform bewapend en uitgerust. In het verdrag wordt voorzien in een Duitse bijdrage in de strijdkrachten van 12 divisies De Franse cn Italiaanse bijdrage •veneens 12 divisies groot zijn. Bel gië zal 214 divisie, Nederland 2 en Luxemburg Vz divisie leveren. Op 1 Juli 1954 zouden deze divisies gereed zijn. welke ongeveer een sterkte krijgen van 13.000 man. Het Duitse leger-contingent zal 253 000 man tellen. De luchtmachteenheden van het Duitse contingent zullen 85.000 man tellen en 1350 vliegtuigen; de vloot- strljdkrachten 12.000 man. Wij wijzen er nog op, dat het van kracht worden der overeenkomst af hankelijk is van de ratificatie der parle menten. Zowel in Frankrijk als West- Duitsland. zal daar nog een felle poli tieke strijd aan voorafgaan. Het verdrag geldt slechts voor de. onder de souveret- niteit der leden-staten vallende Europese gebieden Er zal een Hof van Justitie komen, dat waarschijnlijk in Den Haag zal zetelen. Men achtte het zeer goed mogelijk, doch had daaromtrent geen zekerheid, dat de heer Van Delden niets van de aanslag af wist, noch voor, noch na de tijd. „Als ik er maar iets van gemerkt had", aldus Kicken, zou ik dit geweld zeker met alle middelen verhinderd hebben". Het contact met Westerling Het contact tussen de L.O.O.l.S. en Westerling is tot stand gekomen, nadat dé thans ook gearresteerde Haagse garage- louder W. J. Spek in relatie was gekomen net een lifter. Jie een goede vriend van Boel- aouwer bleek .e zyn. Deze neer Boelhou- wer van de Ne derlandse Volks Unie heeft toen de heer Van Delden in con tact gebracht met Westerling. Dat geschiedde in Brussel, doch had geen enkel ander doel dan de L.O.O.LS. in te schakelen bij de hulpverlening aan de oud-verzetsstrijder, die Westerling, krach tens zijn Europese- cn Indische dienst jaren, voor de L.O.O.l.S. was. De L.O.O.I.S. is vast besloten de gevan gen kameraden niet in de steek te laten. „Niet in die zin", zo verklaarde men na drukkelijk, „dat wij zouden trachten een overval op de gevangenis te doen. „Met die gedachte spelen wij zelfs niet", zo ver klaarde men nadrukkelijk. Wel is men doende advocaten voor de gevangenen te vinden en hen zoveel mo gelijk moreel en financieel by te staan. Als Pot en Colson hulp nodig hebben, zal men hen eveneens bijstaan. Over de beschuldiging, dat Kicken lei der zou zijn van de knokploeg „Wester ling". zei deze: „Ik ben alleen voorzitter van de boksvereniging Laakkwartier. Die relatie dateert al van vóór de oorlog. Van opleiding van een speciale knokploeg is geen sprake". Zo lang de L.O.O.I S. bestaat is nog nimmer geweld gebruikt, zo stelde de vergadering vast. Zy sprak voorts haar vertrouwen in de heer Van Delden uit „Hij was een oprecht Christen, voor wie alle deuren opengingen", zo stelde de vergadering vast. Dat tot die opengaande deuren ook die van de gevangenis behoorde, was het L.O.OJ.S.-bestuur niet geheel onbegrij pelijk. „Van Delden is een man", zo zeide een der bestuursleden, „die bereid is alle schuld op zich te nemen, als hij zyn vrienden daarmee helpen kan." Onze commentaar Het bovenstaande is een getrouwe weergave van een deel der besprekingen, die gisteravond in de bestuursvergade ring van de L.O.O.l.S. werden gevoerd. De verschillende uitspraken laten wy volledig voor rekening van de genoemde functionarissen. Wij menen er een sterke lotsverbondenheid tussen de verschillen de leden van de organisatie in te ont dekken. maar geloven toch. dat de par tijen: Westerling en de L.O.O.l.S. gevaar- elkaar zijn. Dat is niet alleen gebleken aan de vooravond van de He melvaartsdag. Want al mogen Colson en Pot dan geen lid van de L.O.O.I.S. zijn, toch stonden zij er mee ln zeer nauw contact. Dat blijkt ook uit de hierboven weergegeven verklaringen. Westerling heeft er. terwille van zijn zaak, behoefte aan. dat hij in volkomen vergetelheid geraakt. Warns is een gun stige woonplaats voor hem. Hij moet. naar onze mening, niet door een typische „vecht"-organisatie als de L.O.O.l.S. krachtens haar verleden is, naar voren worden gehaald. Dat brengt zijn positie in discrediet en schaadt zijn belangen. Anderzijds: Het zou voor een aantal L.O.O.I.S.-leden beter zijn. ook in ver band met hun recent verleden, indien zij zich helemaal onthielden van iedere an dere activiteit dan die ter verzorging van hun eigen zaken en belangen. De „vrij heid" zou daarvan geen schade onder vinden, doch hun persoonlijkheid en die m hun familie zou er bij winnen. Zo als de zaken nu staan dreigen Wes terling en de L.O.O.I.S. gevaarlijk te worden voor elkaar. Zo zij het al niet zijn! Verbreking van ieder contact van weerszijden schijnt ons voor dit ogenblik geboden! WEERBERICHT Koude wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen en een matige tot wij krachtige Westelijke wind. Morgen overdag wisselende bewol king met enkele buien. Krachtige en in de middag mogelijk nu en dan harde wind tussen West en Noord-West. Vrij houd. (Opge maakt te 10 uur.) ZON EN MAAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1