Conclusies van OMO-enquête NIEUWE LETOSCHE COUBANT 2 ZATERDAG 24 MEI 1952 Horten en stoten rpOEN minister In 't Veld op 12 Mei J- j.L aankondigde, dat voorlopig geen nieuwe aanvragen voor particuliere wo ningbouw met rijkspremie krachtens de premieregeling woningbouw 1950 in be handeling zouden worden genomen, heb ben wij de vraag opgeworpen, of hier niet weer bewezen was, dat het departe ment van Wederopbouw en Volkshuisves ting te veel met horten en stoten werkt. In hetzelfde artikel hebben wij overigens het gerechtvaardigde van deze „premie stop" onder de gegeven omstandigheden volkomen erkend. Zijn wy wel ingelicht, dan is de be windsman van de door ons gebezigde uit drukking „met horten en stoten" zodanig ln zijn wiek geschoten geweest, dat hij mede daarom gisteren de hele Neder landse pers bijeengeroepen heeft om „een uiteenzetting te geven van de situatie en de naaste vooruitzichten van de woning- DE MINISTER ONTKENDE tijdens deze persconferentie feitelijk, dat er sprake was van een premie-stop. Want, zei hij. op 12 Mei waren er nog 2200 on afgewerkte aanvragen en met de behan deling daarvan gaan wij door. Dit was trouwens uit de ambtelijke publicatie in de pers gebleken en in onze commentaar op de stopzetting van de aanvraagmoge- Ujkheid hebben wij dit zelf gesteld. Geen premiestop dus, maar wel een aanvrage- stop. In ieder geval een stop. Het ver wijt. dat wij op 13 Mei de bewindsman deden, sloeg hierop, dat wel terdege een stop was afgekondigd, waarbij wij ons af vroegen, of deze niet had kunnen worden voorkomen. Want in de eerste vier maan den van het lopende jaar is de minister bevestigde dit gisteren ten overvloede goedkeuring verleend voor de bouw van 11.000 premiewoningen. Hiermee was, ten laste van het rijk. een bedrag van ƒ44 millioen gemoeid. Wanneer men nu weet. dat de desbetreffende begrotingspost „slechts" ƒ60 millioen voor geheel 1952 uit te keren toestond, dan is het voor een kind duidelijk, dat in de eerste 4 maan den van dit jaar de „pot" voor een naar evenredigheid veel te groot deel is aan gesproken. Dat dit is geschied om de door allerlei omstandigheden ontstane achterstand zo veel en zo snel mogelijk in te halen, is buiten enige twijfel en op zichzelf boven alle lof verheven. Maar wij blijven ons afvragen, of hier niet een goedkeuringsbeleid is gevolgd, waarbij te weinig rekening is gehouden met de financieringsmogelijkheid. Een geleidelijker goedkeuring had „de hort en de stoot" minder abrupt doen zijn. ■JVTU GEVEN WIJ onmiddellijk toe, dat -»-* royale goedkeuring althans deze goede zijde had, dat theoretisch de ach terstand sneller is ingehaald en daarmee practisch de verwezenlijking van het woningbouwprogram-1952 van 50.000 wo ningen mede is verzekerd. Toch komt het ons voor, dat minister In 't Veld met de premieverlening in het overigens lof waardig streven om de Scylla van een blijvende achterstand te vermijden, te dicht in de buurt is gekomen van de Charybdis van onvoldoende financierings mogelijkheden. Onze mening over het „horten en sto ten" heeft gisteren bovendien nieuw voedsel gekregen. Minister In 't Veld deelde mee, dat de Raad voor Economi sche Aangelegenheden uit de minister raad (de R.E.A.) Woensdag heeft beslo ten een extra-crediet van ƒ35 millioen toe te staan voor premiebouw en oor logsschade-herbouw samen. Welk deel van dit bedrag de premiebouw ten goede zal komen, moet nog worden uitgeplozen. Wij krijgen dus het volgende beeld: eerst is de aanvrage-stop voor premie bouw afgekondigd, omdat het einde van de financieringsmogelijkheid in het zicht kwam, en pas daarna is de beslissing ge vallen. dat een extra-crediet zal worden gebruikt om de premiebouw ook verder mogelijk te maken. Dus eerst de „hort" van de stop en daarna het „vort" om weer verder te gaan, in plaats van eerst het „vort" om de „hort" te voorkomen. ■JVTU GAAN WIJ er van uit, dat het royale goedkeuringsbeleid inderdaad nodig was om de bouw-achterstand in te halen, hoewel wij hier een vraagteken zouden kunnen zetten, omdat de vergrote premiebouwmogelijkheid tot gevolg zal hebben, dat in 1952 minder woningwet woningen zullen worden gebouwd, in dier voege, dat het totaal aantal gereed te komen woningen dit jaar op 50.000 be groot b 1 y f t. Maar dan zal toch zeker niet op 12 Mei J.l. pas ontdekt zijn, dat de bodem van de „premie-pot" zichtbaar dreigde te worden? Het komt ons voor, dat dit op zijn minst reeds in Februari of Maart aan de bewindsman duidelijk moet zijn ge weest. Wij vragen ons af, of toen reeds pogingen aangewend zijn geweest om het op de begroting staande bedrag van ƒ60 millioen te verhogen. Dan had ook nog iets anders voor komen kunnen worden. Minister In 't Veld staat op het standpunt, dat de nieuwe 35 millioen reeds aangesproken moeten kunnen worden, voor de Staten- Generaal aan dit extra-crediet goedkeu ring hebben verleend. Anders zal het niet blijven bij een aanvrage-stop, maar zal het ongetwijfeld moeten komen tot een werkelijke premie-stop. Want waar niet is verliest niet alleen de keizer, maar ook de particuliere bouwer zijn rechten. "TJEZE OPVATTING is naar onze me- ning staatsrechtelijke ketterij. Van het budgetrecht der Staten-Generaal be hoort iedere minister, behoudens in wer kelijke noodgevallen, af te blijven. Het gaat niet aan, zich op het standpunt te stellen, dat de Kamers, bij volledige handhaving van haar eigen budgetrecht, oorzaak zijn van de brokken, die er even tueel het gevolg van zullen kunnen zijn, oorzaak dus van de „hort en stoot". Want het staat voor ons vast, dat de beslissing van de R.E.A. in een vroeger stadium had kunnen vallen, wanneer de verantwoordelijke minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting daarop met kracht van motivering had aangedrongen. Dan had hierover op normale wijze over leg met de Staten-Generaal kunnen wor den gepleegd, zonder dat staatsrechtelijke gevoeligheden waren aangeraakt. De Tweede Kamer komt nu voor de verkie zingen niet meer bijeen. Over de in te dienen suppletoire begroting zullen dus pas de nieuwe Staten-Generaal kunnen oordelen. Het wetsontwerp zal naar alle waarschijnlijkheid verdedigd moeten wor den door een nieuwe minister. Uit staatsrechtelijk oogpunt mag feite lijk het nieuwe crediet niet worden aan geraakt voor de sanctie van de Staten- Generaal is verkregen. Maar het ligt in de bedoeling dit wel te doen. Minister In 't Veld laat voor zijn opvolger op deze wijze lelijke conflictstof achter. Dit alles had kunnen zijn voorkomen, indien in een vroeger stadium beslissin gen waren gevallen. Dan zou de zaak én psychologisch én staatsrechtelijk veel beter hebben gelegen. A. Biesheuvel, oprichter C.B.T.B., overleden De heer A. Biesheuvel, die in 1918 be hoorde tot de oprichters van de Chr. Boeren- en Tuindersbond, aan welke or ganisatie hij zyn hele leven zijn krachten heeft gegeven, :s Woensdag op 69-jarige leeftijd in Spaarndam overleden. Minisfer In '1 Veld kondig! aan Voor premiebouw en schade-herbouw ƒ35 millioen extra Gevolg verschuiving van woningwetbouw naar particuliere bouw (Van onze Parlementsredacteur) De Raad voor Economische Aangelegenheden uit de ministerraad heeft, (gelijk wij gisteren nog in een deel onzer editie konden melden) besloten een extra-crediet van f 35 millioen beschikbaar te stellen voor de bouw van (particuliere) woningen met rijkspremie en de herbouw oorlogsschade. Intern zal nog moeten worden uitgemaakt, hoe dit bedrag over deze twee categorieën zal moeten worden verdeeld, een verdeling, die van zeer groot belang is, wanneer men weet, dat een premie-woning het rijk gemiddeld op f 4000 komt te staan en een herbouw-woning op f 15.000. Een en ander bleek tijdens een pers- te slepen. De minister verklaarde, conferentie, die minister In 't Veld gis-Hm.whodnlf teren op zijn departement hield. De minister ging het bouwbeleid na, zoals dat het laatste jaar is gevoerd. Sedert 1 April 1951 is goedkeuring ver leend voor de bouw van ongeveer 50.000 woningen. Doordat er een achterstand ingehaald moest worden, is.er de laatste kwartalen royaal met goedkeuringen, zowel voor woningwetbouw als voor par ticuliere bouw omgesprongen. Gelijk be kend zal er naar gestreefd worden, in 1953 een bouwprogram van 55.000 ningen te verwezenlijken. Dit betekent, dat nu reeds met het goedkeuringsbeleid gerekend moet worden met een goed keuring van 4500 4600 per maand. De laatste maanden ligt het aantal goed keuringen hoger: dit zal daarom lang zaam aan afgeremd moeten worden op het niveau van 4500. Bij de premie-bouw kwam daarbij de moeilijkheid, dat het departement zo royaal met goedkeuringen was geweest, dat de „pot" van f 60 millioen reeds was opgesoupeerd voor f 44 millioen. Daar om is de tijdelijke „premie-stop" afgekon digd. Door in de „pot" weer nieuw geld te pompen zal over enige tijd met de premie-verlening kunnen worden door gegaan. Hierdoor wordt de zo gewenste spreiding over het gehele jaar verkre gen, zodat, althans in de bouw van wo ningen geen sprake meer zal zijn van „hollen of stilstaan". De minister betreurde het, dat het werklozencyfer in de bouwvakken niet verder is gedaald dan van 41.000 op 26.000. De verwachtingen waren hoger gespannen geweest. Drie oorzaken zyn er, waardoor de daling niet groter is geweest: Het aantal bouwvakarbeiders, werkzaam in de militaire sector is tegen gevallen. Straks worden er weer nieuwe objecten in uitvoering genomen, waar van een gunstige invloed zal uitgaan. Voorts komt de woningbouw langzamer op gang dan was verwacht: er verloopt nu eenmaal een vrij lange tijd tussen het verlenen van de goedkeuring en het in uitvoering komen van een bouwwerk. Tenslotte is gebleken, dat een vrij groot deel van de werklozen werkzaam be hoort te zijn in de onderhoudssector. Daarom is f 3 millioen extra beschikbaar gesteld voor woningverbetering. Het verhogen van de begrotingspost voor premie-woningbouw betekent niet, dat er dit jaar meer woningen zullen komen dan de geplande 50.000. Het ge volg zal alleen zijn, dat er meer parti culiere bouw en minder woningwet-bouw Het voordeel hiervan is, dat, wat de woningwet-bouw betreft, deze over een iets langere periode kan worden uitge smeerd, zodat een deel van het bouw- program-1953 op deze wijze reeds ls verzekerd. De minister toonde tenslotte begrip te hebben voor een aan redelijke eisen voldoend opzet-systeem bij aanbestedin gen. Dit mag echter niet prijsopdrijvend werken en voorts moet het onmogelijk gemaakt worden, dat alleen ingeschre ven wordt om de zgn. opzet in de wacht (Advertentie) Er zyn verschillende manieren om getond te xijn, slank te worden en V fit te voelen maarde eenvoudigste manier is HERBESAH. Wanneer U dagelijks, in plaats van (of behalve) Uw gewone kopje thee 'n kopje HERBESAN-thee drinkt, zult U spoedig tot de verblijdende ontdekking komen, dal U zich beter, jeugdiger, kortom gezonder voelt. Dat is de heilzame iverking van HERBESAN. 14, krachtigwerkende, plantaardige bestanddelen hebben een bloedzuiverende, zacht laxeren de werking, die Uw gehele gestel ten goede komt. Daarom dagelijks Uw kopje HERBESAN. Verkrijgbaar bij Uw apotheek of drogist. ne suggesties uit het bouwbedrijf te wil len ontvangen om tot een redelijke op lossing van dit vraagstuk te gereken. Meer overheidstoezicht bij de Hembrug Om een regelmatige productie militaire goederen bij de N.V. Artillerie- inrichtingen (Hembrug) te bevorderen, wil de regering bepalen, dat 't productie programma voor een nieuw boekjaar steeds door de ministers van Economi sche Zaken, Oorlog en Marine moet den goedgekeurd. De raad van con- sarlssen der N.V. zal er op toezien dat het programma wordt uitgevoerd en brengt hiervoor elke drie maanden aan de mi nisters verslag uit. Deze regeling stelt de regering voor in een nota van wijzi gingen op het wetsontwerp, waarbij het bedrijf wordt gehandhaafd ln de sinds de oorlogsjaren bestaande vorm van N.V. Burgemeester trad op in circus Tijdens een gala-voorstelling in Den Bosch van het circus Geeritje, waar in een gezelschap van Bosse amateurs optreedt ten bate van het Bosse jeugd werk, betrad burgemeester mr H. J M. Loeff Woensdag de piste om het hoog-geëerd publiek te vermaken met zyn handigheid in het manipuleren met een spel kaarten. Het moet ge zegd, dat het de burgemeester best afging om de aandacht van 't publiek gespannen te houden. „Ik doe dit op gevaar af, dat men er mij van ver denken zal, dat ik ook in de raads- vergaderingen goochel", zei de edel achtbare circus-artist. Weer dertig straaljagers voor Nederland Ten behoeve van de Nederlandse tac tische luchtmacht zijn in Kopenhagen aan boord van het Amerikaanse vlieg- dekschip Tripoli weer ruim dertig Thun- derjet jagerbommenwerpers met straal aandrijving aangekomen. Ze kosten rond f 3 millioen per stuk. De toestellen den door Nederlandse piloten van Dene marken naar ons land overgebracht. Ned. en Belg. militairen oefenen samen De parate onderdelen van de Konink lijke Landmacht ui; de lichting 1951-1, thans gelegerd in de vier nieuwe kazer nes op de Veluwe, zullen in de sai stelhng van een gevechtsgroep geoefend worden tezamen met een overeen komstige gevechtsgroep van het Belgi sche leger, en wel op 11, 12 en 13 Juni tussen Eindhoven en Leopoldsburg. Vier ontslagen Grote beleidsfouten bij Spoorwegbouwbedrijf Groo! diner voor opening A'dam-Rijnkanaal Byna 450 binnen- en buitenlandse gas- ?n van het gemeentebestuur van Am- [sterdam ministers, diplomaten, con- Huizen voor p&rsoneel ge- suis, burgemeesters en havendirecteuren bouwd zonder toesteming De particuliere accountantsdienst van de Ned. Spoorwegen heeft na een diep gaand onderzoek ernstige beleidsfouten van de directie van het Spoorwegbedrijf aan het licht gebracht. In verband hier mee zullen vier personen hun functie neerleggen. De directeur, ir S.. heeft ontslag ge vraagd en de adjunct-directeur B. per 1 Januari a.s. Direct ingaand ongevraagd ontslag is verleend aan de procuratiehou der S., die van de gemaakte beleidsfou ten op de hoogte was en bovendien on juiste boekingen van het gebruik van materiaal zou hbben toegestaan. Verder is nog een employé geschorst in afwach ting van de regeling tot afvloeiing. In plaats van ir S. is tot directeur be noemd ir J. L. A. Cuperus, die als chef In de kwestie spelen van de dienst weg en werken van Ned. Spoorwegen wordt opgevolgd door ir J. Lohmann. In de kwestie spelen twee anonieme brieven een rol. De eerste werd in Febr. toegezonden aan de ministerraad en de voorzitters van de Kamerfracties. Hij bevatte bijzonderheden over de gemaakte fouten. Enkele dagen geleden hebben de ministerraad en de voorzitters van de Kamerfracties opnieuw een anonieme brief ontvangen. Vanwege de kwetsende inhoud hiervan overweegt ir Den Hol lander, president-directeur van de Ned. Spoorwegen, bij de justitie een klacht tegen de onbekende schrijver in te dienen. Het gaat in deze kwestie om het bou wen van een woning voor een directeur te Bilthoven en een huis voor een over geplaatste functionaris in Den Dolder. De bouw van de huizen kostte resp. ƒ70.000 en ƒ54.000. Geld is er echter niet ontvreemd. Wel zijn de statuten van het bedrijf overschreden, daar geen machti ging van de raad van commissarissen is gevraagd. In komende vijl jaar Houten spoorwegrijtuigen gaan verdwijnen Grote bestellingen van nieuw materieel Met de electrificatie van het baanvak ZwolleArnhem zal in het komende jaar het bouwprogramma van de electri- ficatie der N.S. voorlopig zijn afgewerkt. In het volgende vijfjarenplan zal de aandacht uitgaan naar de vervanging van het verouderde houten materieel door het moderne materieel Dit zal een grote uitbreiding van het bij de Neder landse industrie in bestelling zijnde ddesel-electrisoh materieel tot gevolg hebben. De getrokken rijtuigen, die over het algemeen rustiger rijden, zullen gebruikt worden voor de lange afstanden, en de gestroomlijnde treinen, waarvan het iets onrustiger rijden zal worden verbeterd, worden geconcentreerd op de forensen- lijnen in het Westen. Het tweede plan bestaat om de nog aanwezige stoomloco motieven te gaanslopen en te vervangen door driesel-elec'.rische ,Jocs". Binnen kort zullen hiervoor de opdrachten wor den geplaatst. Kleine 100 man bleven bij Vredestein staken Gisteren hebben 350 a 400 arbeiders van de autobandenfabriek Vredestein te Enschede he*, werk hervat. De directie verwacht, dat begin van de volgende week weer op normale wijze gewerkt zal worden. Het ad)vie6 van het stakings comité om de actie voort te zetten, is door een kleine 100 man opgevolgd langs de gehele Rijn hebben gister- vannacht in het Koninklijk Pa leis aangezeten aan een officieel diner de opening van het Amsterdam- Rijnkanaal. Onder hen bevonden zich de ministers Drees, Lieftinck, Mulderye, In 't Veld, Wemmers en Albregts. Dr Drees hield tegen middernacht een toespraak. Des morgens en des middags werden 250 van deze autoriteiten door burge meester d'Ailly en zyn wethouders en raadsjeden langs het kanaal rondgeleid. Amerikaanse poppen heten thans Juliana Na het bezoek van Koningin Juliana aan de Verenigde Staten en de vele slagen daarvan in de pers, willen de Amerikaanse meisjes haar poppen de naam Juliana geven. Dat vertelde van de Amerikaanse deelnemers aan de conferentie van de I.C.C.L. te Noordwyk, mr O. K. Armstrong, ons om te illustre ren hoe populair H.M. in de Ver. Staten gewprden is. Omgekomen Belgen worden bij Willemstad herdacht Op Tweede Pinksterdag <2 Juni) wordt in het Hollands Diep bij Willemstad op de plaats waar op 30 Mei 1940 meer 130 Belgen zijn omgekomen, evenals vorige jaren weer een krans ge worpen. Het woord zal gevoerd wor den door gen.-majoor Warringa, bevel hebber van de 3e militaire afdeling. In de R.-K. kerk wordt 's middags ee taar onthuld. (ADVERTENTIE) Huisvrouwen zeggen haai mening (OMO-Nieuwsdienst) LEIDEN. 24 Mei Een nauw gezette, weloverwogen enquête, ingesteld :en groot aantal huisvrouwen, ver tegenwoordigende alle lagen der be volking, heeft het opzienbarende succes het nieuwe wasmiddel OMO onom stotelijk bewezen. Reeds na de eerste wasbehandeling met OMO gaf meer dan de helft dezer huisvrouwen met woorden als „erg te vreden", „heel goed" en „uitstekend" uiting aan haar grote waardering, ter wijl anderen de loftrompet staken met opgetogen verklaringen als „heerlijk", „reusachtig", „wat een schuim" enz In enkele gevallen werd vastgesteld dat de resultaten tegenvielen. Geen wonder: deze huisvrouwen hadden de fout gemaakt zeep toe te voegen of vuile plekken met zeep aan te smeren. OMO en zeep zijn doodsvijanden! Anderen hadden teveel wasgoed in de ketel ge daan. Zij hebben deze fouten niet voor de tweede maal gemaakt. Het karakter van deze OMO-enquête waarborgt de zekerheid dat het oordeel van al deze huisvrouwen representatief is voor dat van de Nederlandse huis vrouw in het algemeen. Daarmee is bewezen, dat de Neder landse huisvrouw niet heeft geaarzeld het voorbeeld van de huisvrouwen in Amerika en Engeland te volgen en dat in de kortst mogelijke tijd ook aan haar het geheim van de fantastische werking van dit nieuwe ultra-moderne product is geopenbaard. O. 21 Van het eri van School en Kerk Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk r o e p e n: te Putten (3e pred. pL) L. Blok te Kampen. ingenomen: naar Lemmer (toez.) J. D. Pienter te Vierhuizen. d a n k t: voor Harderwijk (3e pred. pl.) H. A. van Slooten te Wierden; voor Klundert P. J. F. Lamens te Elspeet. Geref. Kerken ingenomen: naar Goënga J. P Haspels, cand. te Bussum, die bedankte Anna Jacobapolder, Harmelen, Mak- kum, Mariënberg, Schermerhorn, Ter- naard en Witmarsum. Geref. Kerken (Art. 31 KO) Bedankt: voor Gorinchem W. G. Ra ven te Voorthuizen. Geref. Gemeenten Internationaal werkkamp Kerk en Wereld Evenals voriig jaar wordt ook <iezie zo mer van 12 Juli tot 3 Augustus op Kerk en Wereld te Driebergen een interna- sionaail en oecumenisch werkkamp voot uderen gehouden. Er worden Ameri kanen, Dui sens, Zwitsers en Denen ver wacht. 's Morgens wordit gemeenschap- pelijk gewenkt, 's middagE is er Bijbel studie en eens fa de week wondt tooht door Nederland georganiseerd. Men kan zich opgeven bij mej H. Kohil- brugge. Kerk en Wereld. Driebergen. Md tiert entte» Het lied der aethergolven ZONDAG 25 MEI 1952. HILVERSUM I (402 m). KRO 8.00 Nieuws. 8.15 Gram 828 Hoog- 11.35 Gewijde Geref. Kerkdier 9.45 Tenc Xerkd :iek. KRO 12. Lichte muzie" •d. Rode Krui „Versier .45 „Uit t Boek der Boeken". 2.00 Radio Philharmo- kest en solist. (In de pauze: ca. 2 40 Ing des levens" 3.15 Gram 4 10 Ka- Truisfront overall 4.15 Sport. 430 Vespers. IKOR 5.00 Ned. Herv Kerkdienst "15 „Zondag ln een oerwoudhospitaal". cau- srie. NCRV 7.00 Beiaardconcert. 7 15 „Het gebed des Heren". 7.30 Nieuws, sport. KRO "45 „De Indische Missieweek". 7.55 Boek bespreking. 8 05 De gewone man zegt er het zijne van. 8 12 Gev programma. 10 50 Avond gebed. 11.00 Nieuws 11.15—12.00 Gram. HILVERSUM U (298 m). VARA: 8 00 Nieuws. 8.18 Gram. 8 30 Voor het platteland. 8.40 Orgel 9.00 Vacantietips "ram. 9 45 „Geestelijk leven". 10.00 Gr. ,Met en zonder omslag". 10 45 Amus. c. 11.15 Zang en piano. AVRO: 12 00 andse muziek. 1235 „Even afrekenen, 12.45 Surinaamse volksmuziek. 1.00 Nieuws 1.20 Lichte muziek 155 Boekbe- •preking. 2.15 Disco-causerie 3 00 Filmpraat- e. 3.15 Omroeporkest en solisten. 4.30 Sport. VARA: 500 Lichte muziek 5.25 „Monus. de "e maan", hoorspel 5 45 Pianospel ■■■■■6.15 Ni< Korte kerkdier „Pastoraal bez Berkelbach-for 8 05 Lichte muziek E 41 hoorspel. 9 20 Gi srt. VPRO: 6 3 IKOR 7.00 Voor de jeugd zoek 7.55 Causerie ove AVRO: 8 00 Nieuws lleuws. 11.15 Gram. 11 25—12.00 Gram. ENGELAND, BBC Home Service. 330 i 12.10 Crltiekei 1.10 Country Mag 2.00 Wenken voor spel. 3 30 Oper tuin. 2.30 Hoor de kinderen. 5.50 Causerie 5.55 Weerberichten. 6 00 Nieuws. 6.15 Raad van Europa te Straatsburg 6 30 Concert 7.45 Kerkdienst 8 25 Liefdadigheidsoproep. 8.30 Hoorspel. 9 00 Nieuws 9.15 Klankbeeld 9 35 >rdracht. 1052 Epv 12 00 Verzoekprogr. 1.00 Lichte muziek. 1.30 Variété orkest en solist 1 45 Gev pro gramma 2 30 Gram. 3.30 Voor de vrouw 4 00 Gev. progr. 4 30 Filmprogramma, a 15 Hoor spel met muziek 5.45 Gev progr. 6.15 Sport 6.45 Pianorecital 7 00 Nieuws. 7 30 Gevar. muziek. 8.30 Communlty-singing. 9.00 Gev program 10 00 Nieuws. 10.15 Vierhandig pianospel. 10.30 Muzikale causerie 10.45 Or gel 11,15 Gev. muziek. 11.56—12.00 Nieuws. FRANKRIJK, Nat. Progr. 347 en 249 m. 1.00 Nieuws 1.20 Hoorspel. 3.05 „Miss Helyett". operette. 4.50 Gram. 1 werkten en zij, die er niet werkten. De eersten wat lang over hun koffie deden, als de vrouw In de maanden, die voorafgingen aan de ge^ bleven er, omdat het er goed was, en de anderen 's morgens met de ketel kwam. zinsvermeerdering bij Meijer, mompelde „Fre- deden hun best om op het spul van Meijer te 't Was algemeen bekend: O, werk je bij Meijer rik" steeds voor zich heen, dat hij hoopte, dat komen. Had een ander in de zomer al eens ge- op het Oosterpad? Nou, dan heb je 't best ge- het een jongen zou zijn. En dat vertelde hij brek aan bessenplukkers of -pluksters. bij Meijer troffen. ook aan de buren, zijn knechts en de lui, die naaf waren ze altijd in hele drommen, omdat hij een jjet echtpaar Meijer was reeds lang getrouwd, zijn eenden kwamen kijken. Maar toen het kind cent per mandje meer gaf en er niets van zei, Zeker al een jaar of zes, meende de oudste geboren was en de baker hem vertelde, dat het als ze tijdens de pluk eens van de bessen aten. knecht, toen hij temidden der anderen genoot van een meisje was, dat „net iender op z'n vaoder Ja, bij Meijer was het best werken. Daar kon de beschuit met muisjes, ter ere van de pas ge leek" och, toen was hij toch blij. Een meisje je best zijn. Ook de vaste knechts, die er van boren dochter. En Jan, die als erfstuk van vader was per slot van rekening toch veel leuker dan Maandag tot Zaterdag voor dag en nacht waren, op zoon en van zoon op kleinzoon bij de Meijers een jongen en al de luchtkastelen, die "hij voor Bij welke tuinder in de Beemster of de Purmer werkte, kon zich veroorloven vrij z'n mening te z'n „jongen" had gemaakt, verdwenen om plaats mocht je Zaterdags om vier uur ophouden met zeggen. Des te meer was Meijer in de wolken, nu te maken voor anderen voor het „meidje". werken? Nee, dat was bij geen enkele tuinder zo. hij een dochter had, al had hij gehoopt op een Hiermee is eigenlijk alles gezegd van het Als de knechts van Meijer al met hun roodbon- stamhouder. De eerste dagen was hij meer in de karakter van Meijer, de grote tuinder en eenden- te zak met wasgoed achter op de fiets naar huis kraamkamer dan bij het werk en gelukkig, dat fokker uit de Beemster. Hij was een van die wei- reden, waren de anderen nog bezig het kroos uit hij een meesterknecht had, die het bedrijf min- nige mensen, behorende tot de categorie „goed- stens even goed kende als de baas zelf. en toch, geen mens waagde _het om van Gedurende de eerste dagen kwamen ongeveer die goedheid misbruik te maken, Geen knecht T ~i i 4* 7 alle bewoners van het Oosterpad op de beschui ten met muisjes af, die in grote voorraad aanwe zig waren. Rijk en arm, buur en vriend, iedereen moest moeder en vader feliciteren en de dochter bewonderen. En zelfs de luie, altijd mopperende Reising, de naaste buurman, was van z'n stoel gekomen. Men was niet weinig verrast, toen ze de oude knorrepot het erf op zagen komen: een stevige de sloot te scheppen. Moesten de vaste knechts tak in de hand, een slobberige, vuile manchester bij anderen Zondagsavonds terug zijn, Meijer broek over z'n kromme benen, een blauwe boe it walen vond Maandagmorgen om een uur of acht vroeg renkiel los over z'n borstrok en het dreigende ge- de eendenkopers, want behalve z'n negen morgen- ««J™*- .Ja' ""kvolk had het bij hem werke- zicht gericht op het huis, zo kwam Reising daar land, had hij ook nog enkele duizenden eenden. 1'* S°ad; veel te goed vonden de buren en de aanstappen, net also! h,] van plan was iedere Doeh dat viel hun dan tegen. Als ze een te lage v?rder verspreide tuinders. Als-ie zo doorging, aanwezige een pak slaag te geven. Hl] had even prijs boden en klaagden, dat de markt overvol Pnfh ?°uden zn knechts gauw de baas zijn op de ui gestoken hand van de lachende vader aan was, dan was het gelijk afgelopen. Al boden ze 4n «J En ar »u natutirltik lang niet zoveel ge- geraakt en zoiets gepreveld van „veel geluk een tientje voor een eend, ze bleven er af. Ze daan *1™"" worden als ze pas Maandagmorgen waarna hij even zijn neus om de deur van de kregen niets anders meer mee dan een Wel 8 uur kwamen en Zaterdagsmiddags met licht kraamkamer had gestoken, zodat hij ternauwer- thuis, hoor!" Ja, dan was het maar 't beste" een weer wegreden. nood een tip van het kindergezicht had kunnen paar maanden weg te blijven. Daarna was Meijer Het tegendeel was echter waar. De knechts zien. En terwijl hij aan zijn brandewijntje met weer even toeschietelijk als voorheen en als ze stelden die loyale houding van hun baas op prijs suiker zat, vertelde hij, dat het kind net was als dan een redelijke prijs boden, konden ze zaken en maakten er geen misbruik van. Nee, ze werk- alle andere pas geboren kinderen. Dat moest zo- doen. Nee, die Meijer behoefde je niet af te zetten. ten bij Meijer niet alleen met plezier, maar ook iets als een compliment betekenen. Nadat het Zo kalm en goed als ie was, had ie je door, voor veel harder, temeer ook, omdat hij nooit op on- glaasje geleegd was en hij de sigaar van de jonge je het zelf wist. verwachte momenten plotseling vanachter de vader in de rand van zijn vettige pet had gelegd, De goedheid van Meijer was spreekwoordelijk bonenstaken vandaan kwam om te kijken, of er was hij weer even dreigend vertrokken, in de Beemster. Dat wisten de knechts, die er wel gewerkt werd. Ook zei hij nooit, dat ze wel (Wordt vervolgd) durven exploiteren. Gebeurde het al eens, dat er een van de losse knechts 's morgens aan kwam, als de anderen ai aan het „schoffelen" waren, dan begroette Meijer hem met een: „Zo, jo, hè je hard gereede? Denk er om dat je niet daoluk je jas uittrekt, want dan zei je 't net te pakken krijge." Er werd geen woord over het te laat komen gesproken en de knecht zorgde er wel voor, in het vervolg niet meer te laat te komen. Toch waren er mensen, die dachten, dat ze deze tuinder wel bedotten konden en dat waren Verstoorde Jeugdliefde door MAARTJE ZELDENRIJK BRUSSEL 484 m 12.06 Omroeporkest en soliste .15. 2 30. 3 00, .00 Nieuws 5.00 Nieuws 7 00 Godsdienstige uitz. 7.45 uu: Heuws. 8.00 Hoorspel, iram. 10.50 Nieuws. 11.00 Gr. BRUSSEL 324 m 12 00 Radiojournaal. 12.30 Weerberichten 2.34 Rhythmische 2.00 Opt Gfam. 5 45 Spi Nieu- Voor de soldaten, icert. 3.30 C. 5.50 Gra 5 45 Sport. 5 50 G blijde intrede NCRV 7.00 Nleu 7.45 Een woord v 8.10 Sport. 8.20 Gi MAANDAG 26 MEI 1952. HILVERSUM I (402 m). 7 00 Nieuws. 7.18 Gewijde muzie dag. 8.00 Nieuw Nieuws. 1.15 Bartjo-oi Schoolradio. 2.35 Grarr 3.15 Gram. 3 30 Cemb listen. 4 00 Bijbellezii eest. 1.45 Grar 2 45 Voor de lo-gezelschap .30 Strijkkwartet 5.00 Voor de kleuters 5.15 Zigeu- t. 5.30 Voor de Jeugd 5 45 Reg- Dr G. J Kruyer: „S •n" 6.00 Nieuws. 6.15 Sp "7 40 CRad"iokrant.^OoVil 8.15 Omroeporkest 9 15 „Sherlock Holn 1 10.00 Vocaal ensemble soils- liefd". hooi 10.15 Plano- Nieuws. 11.15—12 00 Gram. HILVERSUM II (298 VARA: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7 33 Gram 8 00 Nieuws 8.18 G: Kookpraatje 900 „Di Voor de middens 1.50 Gram 2 00 Vc cello. 2 45 Gram .,Ds schipbreuk'" jn. 12 33 Voor h iano-duo. 1.00 Nieuws. 1. and 1 20 Promenade or or de vrouw 2.15 Viool t ementair overzicht 7 15 Alt en tee uitz.: Ir A W Swets: .G oeknu" 8 00 Nieuws 8 05 en 8 15 Gram. 8 30 ..De man die 1 rlezelen", hoorspel 9 20 Lichte rr )e weg naar vrilheld" 1000 R; )rkest 11.00 Nieuws. 11 15 S ileuws in Esperanto. 11.20 en ïramofooninuzlek ENGELAND. BBC Home Servlc 12 00 Gev. muziek. 12 25 Gev. p 2 55 Weerberichten. 1 00 Nieuws. 155 Crlcketultslagen. 3 20 Discussie, :ws 5 00 Voor de kinderen 6 15 Sport 6 20 Cl Weerbcr 6.00 Niei 6 30 Schots orkest 7 30 Cat duo 8 00 Gev 8 45 Wereldbe- Nleuws. 9.15 Hoorspel. 10 45 :icht. 11.00—11.03 Nieuw ENGELAND. BBC Light Prograr 1500 1 247 1 12 00 Orgel 12 30 Dansmuziek 100 Opera orkest 1 45 Voor de kinderen. 2 00 Voor de vrouw. 3.00 Gev muziek. 3.30 Voor de sol daten 3.45 Lichte muziek 4 15 Mrs Dale's- Dagboek. 4 30 Hoorspel 6 00 Pianorecital 6 15 Orgel. 6.45 Hoorspel. 7.00 Nieuws 7.25 Soort 7 30 Lichte muziek. 8 00 Hoorspel 8.30 Idem. 9 00 Gev programma 10 00 uur Nieuws 10 lf perette 100 Nieuws. 1.18 „Le Maltre Ihapelle", opera 158 Gram. 2.00 Nieui 05 Gram 2.30 Vocaal ensemble 3 00 Con- ert. 4 00 Kamermuziek 5 30 Ic imerikaanse uitz 7.00 Gram 8 00 S3 rkest. 9 50 Gram 11.15—12 00 Niei BRUSSEL 484 m. eporkest 1.00 Nieuws. 8 00 Concert. 10 30 Gra BRUSSEL. 324 m. 12.00 Concert. 12.30 Weeirfierichten. 12 12.42 Gram 12 00 Nieuws. 1.15 Gra Voor de landbou- Koersen. 1255 Grar 2.00 Concert. 2 50 ijd. 5 00 Nieuws 6 30 Voor de soldaten 7.00 Nieuws Gram 7 50 Radiofeuilleton, 8 00 Gram. Act. 9.15 Gram. 10.00 Nieuws. 10.15 :e muziek. 10 35—11.00 Gramofoonmuuz Remonstr. Broederschap vergadert Men schrijft ons: In het geheel der kerken neenuti de Remonstrawtee Broederschap, dde op 26 en 27 Mei haar jaarvergadering fa Woud- soherten bij Zeist houdit, de Benjamins- plaats fa. Doch op deze plaats blijft de Broederschap haar opdracht trouw en groeit zij zélfs. Volgens de volkstelling is haar procentuele toeneming zelfs groter da>n die van de Gereformeerde en Rooms-Kaibholicke kerk, meer ook dan 'het toenemifage-percentage der ge hele bevolking. Ais kleine kerk is zij echter aangewzen op nauwe samenwer king met andere kerken; zij is dan ook lid van de Oecumenische Raad var» Kerken fa Nederland, fa welke arbeid zij ten volle betrokken is. Verslagen uit de gemeenten, dtie voor die jaarvergadering zijn gepubliceerd', vermelden een toenemend kerkelijk leven, een bevredigend' kerkbezoek, een groeiende betekenis ran het conferentie- en retraite-centrum De Hoorneboeg bij HMrvensum. en groter aandacht voor bij belstudie, waartoe nieuwe publicaties het licht zagen. De offervaardigheid blijkt sinds 1938 verdubbeld. Nieuwe contacten werden ook aangelegd met de zending. Op de vergadering zelf zal worden gesproken over de positie der Remon strantse Broederschap temidden van het Vrijzinnig Protestantisme en temidden van het geheel der kerken, terwijl bo vendien onder meer een verzoek der Haarlemse gemeente aan de orde komt, dat de kerk rich uitspreke over de Ohiristelaj'ke houding ten opzichte ven de Geen godsdienstvrijheid in Italië Protestanten richten zich tot regering De Federale Raad van Italiaanse Evan gelische Kericen heeft bij mfaieter-pre- sidsent De Gasperi een protest ingediend over „talloze voorval-len van onverdraag zaamheid en inbreuk op de vrijheid van godsdienst". De Raad geeft zijn bezorgd heid te kennen omtrent het ontwerp van wet tot waarborging van de fundamen tele vrijheden, dat bij het parlement is ingediend en waarin geen gewag wordit gemaakt van vrijheid van godsdiensten. Ds S. BaffS, voorzitter van de Raad, ver klaarde nader, dat het ministerie van Binnenlandse Zaken verscheidene pro testantse kerken had doen sluiten en geen toestemming gaf voor de opening van andere, op grond van een wet uit '29. Bisschop Bernulphus krijgt een waardiger plaats Volgende week zal de oud-directeur van het Fries Museum te Leeuwarden de heer H. Martin te Zeist, een wetenschap pelijke opgraving verrichten in de Xle- eeuwse Pieterskerk te Utrecht, het kerk gebouw van de Waalse gemeente. Daar bevindt zich een sarcophaag met de stof felijke resten van de stichter der kerk, bisschop Bernulphus, die in 1054 over leed. Het gaat dhr Martin om een studie van de sarcophaag. Do Waalse gemeente wil het stoffelijk overschot een waardi ger plaats geven door de kist over te brengen naar de crypte onder het koor. DELFT, 23 Mei. Met lof gepromoveeri loctor In de technische wetenschap Verhoeven, op- Aerobic Sporeforming rate Reducing Bacteria". de her dam. E Monte te Leiden; doctoraal examen Ind. recht mej. Th J Rinsema. Amsterdam; doctoraal examen Indologie (economisch) de heer R J L Kloppenburg. Wassenaar DELFT, 23 Mei, Geslaagd: cand. examen mijning. B P Hagcman, Leiderdorp. H van der Laan. s-Gravenhage; ingenieurs-ex bouwk. ing. P J G van Coolwijk, Delft. D Delver. Delft, J Rotshuizen, Arnhem; Ing - ex. scheepsbouwk ing. J F Minnee. IJmul- den. Ingenieur-ex mijning. H J M Beckers. Amstenrade. J B van der Graaf. Zaandam, D P Loem-Ban Tobing. Voorburg. S. E. R. bestudeert de werkloosheid Dc commissie udt de Soc Ec. Raad welke prae-advies moet uitbrengen naar aanleiding van het verzoek om advies van de ministers Van den Brink en Joe- kes inzake de te volgen werkgelegen- heidspolitiek, is samengesteld als volgt: prof. dr J. Tinbergen, voorzitter, A. W. Blewenga, mr C. Bloembergen, drs P. C. W. M Bogaers, A. C. de Bruijn, drs J. H. Derksen, H. Harmeijer, drs C. P. Ha- zenbosch, dr M. W. Hol hop, prof. dr J. Horring, prof. H. A. Kaag, prof. H. W. Lambers, C. J, van Mastrigt, mr A. J. R. Maumitz, H. J. Oosterhuis. drs J W. de Pous, dirs D Roemers, ir H. Vos en prof. dr J. Zijlstra. Buitenlandse dienst Benoemd zijn tot adsipirant-ambtena- ren van de buitenlandse dienst de heren mr C. J. M. Kramers te Oegstgeest, S. Hettimga te Leiden, F. van Dongen te Hilversum, mr L. H. J B. van Gorkum te Wassenaar, R. H. Fein te 's-Graven hage, Jhr mr E. O. van Suchtelen te Rijswijk (Z.-H C. A. van der Klauw te Leiden, mr F G. Regtdoorzee Grenp te Voorburg en Jhr mr Q. P. A. de Ma- rees van Swinderen te Leiden. Zij zul len worden geplaatst op verschillende butienlamdse posten als gezantschaps- of a mbassade-secretaris. Tabaksbouw in Nederland stichting gevormd Op initiatief van de K. v. K. te Utrecht is gisteren opgericht de Stich ting ter bevordering van de tabaks cultuur in Nederland. In deze stichting werken tezamen de ministeries van Fi nanciën. Economische Zaken en Land bouw, met een aantal Kamers van Koop handel in wier gebied zich belangrijke centra van tabakscultuur bevinden, en met belanghebbende organisaties uit het bedrijfsJeven. DE ZUID-AFRIKAANSE REGE RING heeft de import van vee uit Europa en het Verenigd Koninkrijk verboden tot het einde van Augustus, zulks met het oog op het mond- en klauwzeer. (A dv-Ttentxt).

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2