Jlicutwc geihsctft(üouranl Graphodiagnostiek Haagse recherche verrichtte vannacht drie sensationele arrestaties Een der aangehoudenen legde reeds volledige bekentenis af een Spanning te Bonn thans ten top gestegen Vier straaljagers Nederland Twee Thunderjets botsten vannacht in de lucht tegen elkaar op één dag neergestort boven In afwachting O Wist U ZATERDAG 24 MEI 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; 2.per maand; 0.47 per week ADVERTENTIËN: 0.18 per millimetet (Bij contract belangrijke korting) Drie en dertigste Jaargang No 9438 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. ENSERINR Directie: F. DIEMER CHR1STELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staatvastfcfc Is ghcftlevtii tnyn hert la tcgheaspott" De moordaanslag op de Indonesische mil. attaché (Van een onzer verslaggevers) ÉÉN DAG REEDS nadat het onderzoek in de zaak van de moord aanslag op de Indonesische militaire attaché begon, heeft de Haagse politie enkele sensationele arrestaties verricht. Gelijktijdig zijn vannacht nl. op enkele plaatsen huiszoekingen gedaan en tevens drie arrestaties verricht. In Drenthe arresteerde de Haagse politie, in samenwerking met de Rijkspolitie ter plaatse, verborgen op een hooizolder van een boerderij, de 29-jarige Meine Pot, zonder beroep en afkomstig uit Den Haag. In Den Haag werd bij zijn verloofde de 24-jarige F. A. Colson, zonder be roep. Beiden moeten als de daders van de moordaanslag beschouwd worden. Eén van hen heeft namelijk reeds een volledige bekentenis afgelegd. In Den Haag is voorts aangehouden de 64-jarige stucadoor Ch. A. van Delden, uit de Jac. Catsstraat, voorzitter van de landelijke oud-illegale strijders organisatie. De laatste heeft bekend de daders van wapens te hebben voorzien en hen na de daad te hebben geherbergd. Het onderzoek, dat geleid wordt door de Officier van Justitie, mr Maris en de chef der Centrale Recherche van de Haagse politie, commissaris Honken, wordt met kracht voortgezet. Deze drie arrestaties zijn daarom zo sensationeel, omdat alle drie der aangehoudenen veelal in de onmid dellijke omgeving van Westerling pleegden te verkeren, of in elk geval zeer nauwe betrekkingen met de ex- K.N.I.L.-kapitein onderhielden. Col- ton was b.v. in Indonesië zijn adju dant. Het is dus logisch, dat de heer Westerling weer volop in het licht der publiciteit komt te staan. Of dit echter terecht het geval is, moet Immers het is toch nauwelijks denkbaar, voorlopig nog sterk worden betwijfeld, dat de aanslag op luit.-kol. Harjono zou zijn gescheid op bevel van Westerling. Want hiermede zou deze zich totaal on mogelijk hebben gemaakt en nog wel op een moment, dat zijn zaken zeer gunstig stonden. Want het was toch langzamerhand wel duidelijk geworden, dat er niet zo heel veel motieven voorhanden waren om het Westerling nog langer moeilijk te maken, Hoe het ook zij, het is diep te betreuren, dat de gearresteerden, die in het ver leden de ex-kapitein vaak uitstekende diensten schijnen te hebben bewezen, zich thans hebben laten verleiden tot eer daad, die nimmer kan worden goedge keurd. Na de onlusten op Koje Dodd en Colson zijn gedegradeerd Het Amerikaanse leger heeft bekend gemaakt, dat de twee generaals, die be trokken waren bij het incident in het krijgsgevangenenkamp op het eiland Koje bij Korea, in rang zijn teruggesteld. Zowel brigande-generaal Francis Dodd, die door communistische gevangen geno men werd, als brigade-generaal Charles Colson, die zich met de eisen vai gevangenen accoord verklaarde, zijn tot hun permanente rang van kolonel gede gradeerd. De Amerikaanse minister voor het le ger verklaarde: „Generaal Dodd toonde 'n gebrek aan gezond verstand door zijn gewoonte om met de krijgsgevangenen te confereren aan de poorten van hun sloten gedeelte in plaats van hun v genwoordigers in zijn bureau te doen voorgeleiden. Hierdoor kregen de i munisten de gelegenheid, hem te t weldigen en daardoor werd de grondslag gelegd voor dit buitengewoon ernstige incident. Daardoor droeg hij bij tot het ontstaan van een situatie, welke de vei ligheid van het kamp in gevaar bracht, waardoor zijn opvolger in een buitenge woon moeilijke positie kwam fe verkeren en hij de communisten het materiaal verschafte voor een valse wereldpropa- ganda, welk materiaal zij konden gebrui ken voor de belemmering van de wapen stilstandsonderhandelingen. Verder werd aan generaal Mark Clark, de nieuw benoemde commandant van de troepen der V.N. opdracht reprimande uit te delen aan brigande-generaal Paul Young, de commandant van de sector Poesan. Het was onder het commando van de sector Poesan, dat de gevangenen kampen op het eiland Koje gelegen zijn. Ook generaal Ridgway heeft de wette loosheid op het eiland Koje erkend. Er hebben zich gevallen voorgedaan van krijgsgevangenen, die door communisten zijn gewurgd. Inmiddels wordt bevestigd, dat zich op 10 April opnieuw ongeregeld heden voordeden op het eiland Koje. Amerika waarschuwt: Aggressie in het Oosten op komst Tien dagen geleden heeft de Ameri kaanse regering een waarschuwing doen toekomen aan zestien landen, die troepen op Korea hebben, om op hun hoede te zijn voor mogelijke nieuwe „commt tische argessie" in het Verre Oosten. Het departement van Buitenlandse Zaken, dat dit gisteren wereldkundig maakte, zei, dat minister Dean Acheson het bij het verkeerde eind had, toen hij Woensdag j.l. op een persconferentie ver klaarde. dat een dergelijke waarschuwing niet verstrekt was. President Elipo Quirino van de Philip- pijnen had in Manilla verklaard, dat eer dergelijke waarschuwing van de Ver. Staten ontvangen was. Visumkosten voor Griekenland verlaagd Gedurende het toeristenseizoen van 1 Juni af tot 1 October zijn, naar we ver nemen, de visumkosten voor Grieken land verlaagd van f 32 tot f 6. Ook Dordt mislukt Naar wij van emittenten vernemen, zullen de inschrijvingen op de ƒ3.000.000 4V'« pet 30-jarige obligatiën ten laste der gemeente Dordrecht ten volle worden toegewezen. Wichelroede bracht baat in stal van Duindigt Nieuw succes voor Mieremet Proeven met wichelroede-onderzoek hebben in de renstallen van Duindigt tot nieuwe verrassende resultaten geleid, die er op wijzen dat „iets" in de bodem (men noemt het voor het gemak aard- stralen) involed kan hebben op mens en dier. En bovendien dat de afscherm-appa- raten van de wichelroedeloper J. G. Moe- remet uit Wassenaar baat geven. In een bepaalde box van de internatio naal bekende pikeur J. M. van de Berg op Duindigt werd een daarin gestald paard onrustig; het at slecht, zijn haren werden dof en gingen overeind staan. De heer Mieremet stelde vast dat zich onder de box een kruising van „waterbanen' bevond. De stallen werden afgeschermd met een z.g. poverni-apparaat. En het paard gedroeg zich best en normaal. Bui ten medeweten van de heer Mieremet wred het apparaat weggenomen. Resul taat: het paard at slecht, werd onrustig enz. Met een ander paard werd dezelfde ervaring opgedaan Toen werd het appa raat opnieuw geplaatst en na twee dagen gedroegen de paarden zich weer normaal. De wetenschap blijft tegenover dit alles nog zeer sceptisch. Een onderzoek onder leiding van prof. Clay is nog niet ten einde. Zoals men weet zijn ook de stallen van het paleis Soestdijk „afgeschermd". Geboortehuis van Hitier staatseigendom Naar uit Wenen wordt gemeld, is het geboortehuis van Hitier te Braunau am beslag genomen door de staat. De hadden het gekocht na de aanslui- an Oostenrijk bij Duitsland in 1938 het stond op naam van Martin Bormann, Hitiers opvolger. Bormann wordt vermist sinds hij probeerde het belegerde Berlijn in April 1945 te verla ten. Hij werd, zoals men weet, in 1946 bij verstek door het Internationale tribunaal te Neurenberg ter dood veroordeeld. Italiaanse attaché uit Belgrado terug Radio Belgrado heeft meegedeeld, dat Italië zijn militaire attaché te Belgrado, kolonel Masioli, heeft teruggeroepen, om dat hij „zijn missie heeft vervuld". Onlangs hebben Joegoslavische bladen geschreven, dat de kolonel heeft deelge- n de Italiaanse campagne in de Spaanse burgeroorlog en hij in de afge lopen oorlog stafchef was van een Ita liaanse divisie, die met de Duitsers tegen Rusland streed. Het vertrek van de Italiaanse attaché alt samen met een aanval van de Ita liaanse pers op de Joegoslavische mili taire attaché te Rome. Ook Italië roept attaché terug De Italiaanse regering heeft Joego slavië verzocht, zijn militaire attaché te Rome terug te rc-epen, omdat zijn wezigheid „met het oog op zijn persoon lijke antecedenten niet opportuun" wordt geacht. Een groot avontuur zijn de mannen op bovenstaand vlot vandaag begonnen: zonder voedsel zijn zij de oceaan opgegaan om te bewijzen, dat men als schipbreukeling heus niet van honger behoeft om te komen. „In de zee leeft genoeg eetbaars" zeggen zij. De mannen, de Fransma dr Alain Bombard, de Schot Jack Palmer en de Nederlander Jan van Hemsbergen (niet zichtbaar) voeren de haven van Monaco uit met als einddoel Cuba. Over twee maanden hopen zij dit land te bereiken. Behouden vaart!! Acheson, Eden en Schuman in Bonn Russen sluiten doorgangsposten tussen Oost en West; Grotewohl wordt dictator Te Bonn is de spanning ten top geste en, nu de laatste voorbereidingen getrof fen zijn voor de ondertekening van het vredescontract met het Westen. Daar zijn de drie ministers van Buitenlandse Zaken, Acheson, Eden en Schuman, aan wezig. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken vloog met een grote Europa. Op het vliegveld ver klaarde hij, dat de beide overeenkomsten, zijnde het Westduitse vredesverdrag en het verdrag voor het Europese leger, een grote bijdrage betekenen voor de veilig heid en de vrede der wereld. Het politie corps te Bonn is extra versterkt en men heeft uitgebreide voorzorgsmaatregelen getroffen om communistische demonstra ties te voorkomen. Een enorm aantal rechercheurs, in burger, zal de veiligheid de buitenlandse gasten waarborgen. Stalin, Grotewohl, Pieck. Nuschke heb- m een felle actie ontketend. In de Westduitse Bondsdag kwam het tot heftige debatten, waar de aanhangers van Schumacher, de Socialisten, betoog den. dat het Westelijke vre- lescontract de aatste kans op hereniging Oost en West vernietigt. Hun leuze is: ,Wie in dit ver- irag toestemt, loudt op een Duitser te zijn." Inmiddels is de he- Grotewohl volmacht gegeven, om eigen goeddunken, ministeries in te stel len. Door dit beslunit wordt een groot deel der macht van het parlement handen gelegd van een „directorium" zes man, waardoor de herbewapening Oost-Duitsland krachtiger georganiseerd kan worden. Nuschke, de Oostduitse premier, verklaarde, dat het tekenen der verdragen tussen Bonnen het Westen, de 1945 gesloten overeenkomst van Pots dam tussen de vier mogendheden, ongel dig zal maken. In Oost-Duitsland gaat de wervings actie voor de volkspolitie door in onge kende mate, en zulks heet nu actie h.et „volks- en bevrijdingsleger". Voorts wordt gemeld, dat op de autobaan Berlijn naar Helmstedt ongewone Rus sische troepenbewegingen werden waar genomen, convooien van 65 vrachtauto' vol soldaten, aldus A.P. en. De Rus hebben de Westel. bezet van Duits land doen we- ACHESON ten, dat met in gang van morgen vijf doorgangsposten de wegen van Oost- naar West-Duits- land voor autoverkeer worden gesloten. Dit sluiten van de grensposten volgt op de campagne der Oostduitse bladen, om de „saboteurs en spionnen" uit het Westen te weren. Het lijkt er op, dat het „IJzeren Gordijn" nu geheel dicht zal gaan, dus dat ook Oost-Duitsland her metisch zal worden afgesloten van hel Westen. De Oostduitse Valkskammer heeft Op suggestieve wijze heeft de beeldhouwer Titus Leeser de strijd bevrijding van Vlissingen in beeld gebracht in deze over de Scheldedijk aanstormende Britse soldaat van het 4e landingscommando. In tegenwoordig heid van 150 leden van deze eenheid zal het beeld binnenkort worden onthuld. Zware slagen voor de luchtmacht ZWARE SLAGEN hebben de Nederlandse militaire luchtvaart gisteren en vannacht getroffen. Vier straaljagers, nl. twee Gloster Meteors en twee Thundertjes, zijn boven ons land neergestort. Vier piloten zijn daarbij om het leven gekomen. Boven de Waddenzee viel een Meteor neer. Enkele uren later verongelukte boven Austerlitz (U.) een tweede Meteor. En te middernacht botsten boven Mill (N.-Br.) twee Thunderjets tegen elkaar. Het aantal ongelukken met Nederlandse straaljagers begint ontstellende vormen aan te nemen. luidt de titel van een toneelstuk in dagen, dat niet nagelaten heeft de aandacht te trekken. En nog afgezien van de inhoud van dit stuk, de titel schynt reeds waarheid te zijn. deze wereld geen wachtkamer, althans geen kamer, waarin men eens wachten kan. een tussenvertrek wat zojuist is gebeurd en wat straks gebeuren gaat. Er is geen pauze en geen oponthoud. Niemand kan de wereld een ogenblik stilzetten en nie mand kan de wijzers van de klok tot stilstand dwingen. Toch gevoelen wij zulk een moment an stilstand als een behoefte. Wij wil len wel even aan de kant gaan staan alles aan ons voorbij zien trekken, zonder er zelf in begrepen te zijn. En nog liever willen wij ons voor een wijle geheel terugtrekken om te geraken tot rust en tot bezinning. Er is temidden de levensjacht, die niet te weer houden is. iets als een hunkering naar :n retraite, naar een verwijl. Soms ook slagen we er tot op zekere hoogte in, zulk een verwijl voor ons te verwerven, lukt het ons, voor luttele ogenblikken voor ons een retraite te veroveren. Maar bewust of onbewust blijft in ons leven de zekerheid, dat we toch niet geheel „buiten" staan. We blijven ons aan de immer voortwente- lende wereld met allerlei vezelen ver bonden voelen. ken, dat wij leven in die belangrijke pe riode der wereldgeschiedenis, welke zich uitstrekt van Hemelvaart naar Weder komst. Ook in deze periode heeft de wereld geen wachtkamer en is er een rusteloos voortjagen naar het einde. Geen wachtkamer? De wereld zelf is er een, wachtkamer voor de komst van haar Heer. Wachten en werken dat is het pa rool voor deze periode tussen Hemel vaart en Wederkomst. Bezitten alsof men niet bezit. Bewonen alsof men niet be woont. Deze wereld een doorgangs huis, maareen huis. Onze plicht doen, overal waar onze plicht ons roept. Streven naar de doorwerking van het Evangelie op alle gebied. Op het maat schappelijk terrein Voor de 17e, 18e, 19e en 20e maal bin nen 17 maanden zijn gisteren straaljagers boven ons land verongelukt. Sinds 1 Jan. 1951 verloor de Nederlandse luchtmacht meer dan één straaljager per maand. Achttien piloten kwamen om het leven. Sinds het begin van dit jaar zijn er nu reeds twaalf straaljagers verongelukt. at is een gemiddelde van 2% per maand. Botsing in de lucht Te middernacht zijn boven het Noord- Brabantse dorpje Zeeland bij Mill twee Thunderjets, afkomstig van de basis Vol- kel, met elkaar in botsing gekomen. Bei de toestellen stortten neer. De piloten zijn gedood; het waren de 32-jarige ka pitein-vlieger M. A. Muller uit Uden (N.B.), commandant van een squadron op Volkel, en de eerste luit.-vlieger Jhr. L. N. van de Maesen de Sombreff uit Nij megen, 29 jaar oud. Twee ervaren vlie gers heeft de luchtmacht verloren. Jhr van de Maesen zou binnenkort naar Ko rea vertrekken. Hij was ongehuwd; kapt. Muller was gehuwd en had een kind. Om kwart voor twaalf vlogen de vlieg tuigen tijdens een nachtoefening Mill. Enige minuten later hoorde een doffel slag. Men zag een vliegtuig brandend naar beneden tuimelen. Bij het dorpje Zeeland werd daarna het wrak van een der toestellen gevonden, waarin zich het ontzielde lichaam van de be stuurder bevond. Mr.ar men vond eer derde wiel en toen bestond de zekerheid dat er twee toestellen waren gevallen. De wrakstukken van beide toestellen zijn vanmorgen gevonden, nadat urenlang het ene toestel niet had kunnen vinden. De vliegtuigen stortten achter elkaar neer. Zij volgden door het dichte bos vrijwel dezelfde baan. Grote steek vlammen schoten omhoog. Een grote bos brand kon worden voorkomen omdat het bos door de regen nat was geworden. Gisteren kwam zoals in een deel on- ■r edities nog werd gemeld tussen Terschelling en Harlingen een Gloster Meteor in de Waddenzee terecht. De be stuurder; de 25-jarige tweede luit.-vl. G. R. Eecen uit Bergen (N.-H.) kwam om het leven. Het toestel keerde terug van weervlucht boven de Waddenzee zijn basis in Leeuwarden. Daar was luit. Eecen nog pas ruim een maand ge- stationneerd. De reddingboot Brandaris vond het wrak; het betonningsvaartuig Vliestroom zal trachten het te lichten. Des middags om kwart over twee is in de bossen bij Austerlitz (U.) een tweede straaljager, eveneens een Meteor van de basis Leeuwarden, neergestort. De piloot de luit.-vl. B. v. d. Berge uit Bussum', werd gedood. Het toestel was van een formatievlucht van Soesterberg opge stegen. Beslissing van Gedep. Staten: Naam C. de Jong blijt op lijst van K.V.P. Ged. Staten van Noord-Holland hebben gisteren het verzoek van de heer C. de Jong te Amsterdam om zijn naam vi candidatenlijst der Kath. Nationale Par tij te schrappen, verworpen. Tegelijker tijd werd het verzoek van de heer H. J. M. Hendrikse uit Den Haag en een aantal andere kiezers om de naam te handha ven, ingewilligd. Nadat de heer De Jong begin Mei zijn bewilliging had ingetrokken, hadden des ondanks alle hoofdstembureaux zijn na op de lijst laten staan. Men was van t nin, dat het verzoek tot intrekking te laat was ingediend. Alleen het hoofd stembureau Haarlem voldeed aan het verzoek van de heer De Jong en schrapte dus zijn naam. Na de beslissing, die ged. staten gisteren hebben genomen, moet de naam echter ook op de kieslijst in Haarlem worden bijgeschreven. Niet clandestien er heen 1 Nederlandse ingenieurs gewild in Frans-Marokko Dertigtal bij Amerikaanse vliegbasis (Van onze correspondent Alfred van Sprang) CASABLANCA, Mei 1952. een vijftiental Nederlandse ingenieurs waarvan verschei- niet minder op de staat. In de kunst even goed als in de school. Maar in dit alles voor bereid zijn op de komst van Christus. Ook van de discipelen lezen we. dat ze maar niet een afwachtende houding hebben aangenomen. Ze hebben zich niet opgesteld aan de kant van de weg cn zijn niet gaan staan met hun rug naar de wereld. Ook voor hen ging het wachten met het werken gepaard. dit alles? Wel dit, en dit we geheel geen tegenstelling vormen. Wie wacht, bereidt zich voor. En wie de wederkomst van Christus in de wereld afwacht, zal de wereld op die komst willen voorbereiden. Het is een wachten, dat inspireert tot de hoogste activiteit. Wij mogen Hem ook durven verwachten, omdat aan Zijn wederkomst Zijn eerste komst is voorafgegaan, opdat een ten dode opgeschreven wereld in Hem het leven zou hebben. De wachtkamer is de werkkamer. En tijd voor retraite is er niet. Want ondanks ons wachten zal zijn komst er één blij ken te zijn met haast! Hoe ras of traag de tijd verdwijnt, die dag zal zeker komen. Het licht, dat aan de kim verschijnt, wordt reeds van ver vernomen. Ja. halleluja, ja Hij komt! Juicht, mensen, eng'len, samen, juicht met een vreugd, die 't al verstomt, juicht allen! Amen. Amen! Prof. dr Gerard Brom nam gisteren afscheid Prof. dr Gerard Brom, die van de op richting der R.-K. universiteit te Nij megen af daar hoogleraar is geweest in de Ned. en algemene letterkunde, heeft gisteren afscheid genomen met een rede over: Bijbel en Romantiek. Daarbij wa ren o.a. aanwezig de ministers Rutten en Beel en staatssecretaris Cals, alsmede hoogleraren van zes universiteiten. PNIEUW dene in Indonesië werkzaam geweest zijn) in dienst getreden van de combinatie van Amerikaanse bouwmaatschappijen belast met het ontwer pen van een vijftal kolossale vliegbases voor de Amerikaanse luchtmacht in Marokko. groep brengt het to toad nu op den'.iig. Bovendiien zijn vensoheidene Ne derlanders in lagere technische en admJ rvi-st-ratiev-e functies wenkzaatn. Ook de Nederlandse irdwrie (o.a. Philips) heeft bela-ngrijke leveranties een aandeel De aanlag van deze bases (in Nouas- seuir)Sidii Sldmaoe, Benguerir, Boul- hant en El Djema Saih-Irnomvat het projecteren van startbanen, hangars, werkplaatsen, opslagloodsen, kampemen ten, enz. Er is een bedrag van ongevi 500 mfilildoen dollar mee gemoeid. Reeds waren vijftien Nederlandse in genieurs bij dfot werk ingeschakeld. De DAT de regeling van lonen en andere arbeidsvoorwaarden voor de tuinbouw in Zuid-Holland en 6 andere provincies gisteren in de Staatscourant is versche- DAT de Alg. Ned. Bond van Gepen- sionneerden (56.000 leden) op 28 en 29 Mei in Breda zijn jaarvergadering houdt. DAT m.i.v 1 Juni to' burgemeester van Schijndel (N.-Br.L benoemd mr A. Th. J. H. van Tuyl, hoofd der afd. juridische zaken bij gemeentewerken te Eindhoven en tot burg. van Vierlingsbeek (N Br.) de gemeentesecretaris van Cuyk, G. Ch. M. van Heusden. DAT 400 Antwerpse scholieren gisteren en vandaag R'dcm bezochten. DAT de directeur van de Ned. Spoor wegen, drs D J. Wansink, per K. L. M. naar Amerika is vertrokken om daar en kele weken personeelszaken te bestu- DAT de Britse ambassadeur Butler gis teren de vliegbasis et veemarkt in Leeu warden bezocht alsmede de boerderijen van R. K. Veldstra te Marssum en J. L. Hoogland te St. Annaparochie. DAT in Maart in ons land bij branden 4 personen zijn gedood en 40 gewond, terwijl een directe brandschade van ruim f 1,8 millioen werd geleden. Dat de Ned -Belgische grens vorig jaar ruim 6,5 millioen maal is overschreden tegen 4.5 millioen maal in 1950, terwijl in beide jaren 85.000 Belgen en Luxem burgers in Ned. hotels en pensions ver bleven. DAT de 76-j. M. P. Sneep uit Dintel- oord, de Hagenaar J. L. A. M. Coenen en 8 andere Ned. deskundigen op het ge bied van landbouwcoöperaties vandaag met de Noordam naar de Ver. Staten zijn vertrokken om een studie te maken van de transport- en afzetmogelijkheden voor voed ingsmiddelen. DAT Donderdag op Schiphol de hangar Kingsford Smith, waar 5 super-Constel- lations een plaats kunnen vinden, zal worden geopend en tevens de nieuwe DC-6B Jan van Riebeeck officieel zijn naam zal ontvangen. DAT de leerlingen van het Instituut voor Kunstnijverheidsonderwijs te A'dam van 31 Mei tot 21 Juni een tentoonstel ling houden in Krefeld als tegenpresta tie voor de expositie die de Krefeldse „Werkkunstschule" thans in A'dam houdt. DAT opa ".lijzing uit Purmerend, reldkampioen pijproken. Maandagmid dag zal optreden in het V.A.R.A.-pro- gramma „Boven de zestig" en hij op 12 Juni de Philipsfabrieken in Eindhoven bezoekt om daar een pijprokersclub op te richten. DAT de directeur van het Bouwcen trum te R'dam, ir J van Ettinger, van daag naar Amerika vertrok voor eer onderzoek naar de methode der industrië le vormgeving en technisch-commerciële documentatie. DAT een der belangrijkste scheeps werven van Hardinxveld e.o.. de N.V. De Merwede. v.h. Va.. Vlie' en Co. eind Augustus 50 jaar bestaat en ook de di recteur, J. A. v. d. vl:es. dan zyn gouden jubileum viert. DAT het Muiderslot vorig jaar bijna 54.000 bezoekers, waarvan 10 a 12 pet. buitenlanders, heeft getrokken en sedert 1948 een kwart millioen (twee maal veel als in de voorafgaande 10 jaar) DAT de beverplaag, die bij Herkingen op Flakkee is or.ts'aan doordat eer middels naar Canada vertrokken emigrant bevers heeft losgelaten, zich nog steeds uitbreidt en ook reeds een nest met jongen is gevonden. dit werk. Waarschuwing De Nederlanders hebben een goede naam hier. Een bepaa'ld soort Neder landers is echter bezig deze te beder ven. Dat zijn zij die gelokt door de hoge salarissen <120000 francs per moor.d voor ingenaeons, 40 5 50.000 voor secre taresses cn zo goed als geen Inkomsten belasting) op de bonnefooi naar Ma rokko komen om er een betrekking bU de Amerikanen te veroveren. Mees'el zijn deze mensen echter in het bezit van een toeristenvisum voor een maand met de nadrukkelijke aantekening, dat zij r.iet in Marokko moeen werken. De Fra-rnse imntogratie-eutort>iten hebben bun tot nu toe niieotenvin toch meestal een werkvergunning gegeven. Nu het langzamerhand echter een gewoonte be gin' te worden on. zich op deze clan destiene manier ln Marokko te vestten» worde er s'renger opgetreden en er zijn zetts al Nederlanders als ongewenste vreemdeling over de grens gezet. Er fes bij de aanleg van de Amerikaanse bases nog steeds behoefte aan geschoold. Europees personeel en de Amerikanen wüen dat ook graag aannemen. ZIJ wensen daarbij echter niet in conflict te komen mot de Franse wetten. De jui^e marnier is daarom ven Nederland uit contac' op te nemen met de Ameri kanen in Marokko en een contract te •kii'.en Daarmee kan men dan een Frans visum met wenkvergunmóng aan vragen. HET WEER IN EUROPA Rapporten van hedenmorgen 7 aar f li is fflS |e! f 1" 31 I F s z3 regen geh. bew iw bew on bew geh. bew nevel regen N 5 windstil W 5 NNW 5 N 6 NW 5 NW 8 NW 4 WNW 5 14 a.x 22 0 21 0 14 0.1 21 0 18 0 18 0 21 0 16 8.8 STOKVIS ZONEN N.V. WEERBERICHT Droog maar koel Tot morgenavond ver wacht De Bilt: Veranderlijke bewolking, maar overwe gend droog weer. Zwakke tot matige Noordelijke tot Noordwestelijke wind. Mor gen overdag Iets hogere tem peraturen dan vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). 23.10. Maandag: z 23.51, Op 31

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1